ar GOUDA, tus 1895, 3I>Ü’ I hun. H N°. 1599. 1895. Zaterdag 3 Augustus. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht laakt Macht”. 25. IERIJ. WAS.' ll HOOILAND. CHTËN hten. I i c Officiëele Kennisgevingen. I echt, •ak, NOTENGEWAS. KERMIS DE VRIES TACT. BINNENLAND. er moet voortdurend zorg aan gewijd worden, doch zonder overijling en met volkomen bewustzijn van hetgeen men doet en van het doel hetwelk men er mede beoogt. Zenuwachtige opwinding is doorgaans een bewys van gemis van tactmen weet dan niet goed meer, wat men eigenlijk wil of doet, en geeft zwaardslagen in het water, die voor een oogenblik de oppervlakte in beroering brengen doch geen blijvend spoor achterlaten. BUITENLAND. Overzicht. S. W. N. VAN NOOTEÏ tb Schoonhoven, Uitgever». Gemeente Schoonhoven. leg behandelen moet, maar te laten gaan.. uur, E, President. 8. VDER DEN MAN. p aangeboden een HIJ, met 16} mor- W0MTEBH1 COURANT. tg 8 Augustus ien volgenden dag, lur: fels, Stoelen, Schiyf- lies, Spiegels, Schil leren Bedden, Her- iz.; en Augustus d.av.: LENDE iren Mai, ie belangrijke ver- •ge Instrumenten EKEN (waaronder erken), alsmede een den Rytuig (coupé). Aug. e. k. te zien, 3 nam. 5 uur. t de Notaris. is D. TEUINCK te n zal op Maan- ugustus 1895, en huize van Mej. te te worden. KI Jt gordijnen. BS c Meent. I De Notaris CASTELEIJN te 3fkerk is voorne- s op Zaturdag 3. Augustus ’s voormiddags 3 van de Wed. Zjj, die standplaatsen voor Kramen enz. verlangenmoeten hiertoe aanvragen doen ter Secretarie, vóór 26 Augustus a. s. Schoonhoven, den 2. Augustus 1895. De Secretaris, De Burgemeester, H. O. GEELHOED. Mr A. D. H. KOLFF. •Ópen: J van de Heeren A. GOEDHART, K, L AANEN, IENDAAL, J. RO IC, J. MUILWIJK, JN, P. ROZEN- IAAT, A. MAAT, i het Diaconie- rak en van de BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven zullen Woensdag den 7. Augustus 1895, des voormid dags 11 uur, op het Raadhuis der ge meente, publiek verpachten: Het NOTENGEWAS aan deze gemeente behoorende. Aanwijzing op 7 Augustus des voor middags 10 uur, te beginnen aan de Veerpoort. Schoonhoven, den 2. Augustus 1895. De Secretaris, De Burgemeester, H. G. GEELHOED. Mr. A. D. H. KOLFF. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven maken bekenddat de dit jaar aanvangt 2 September. f A 8 van het Langerak, van rt en van het n Nieuwpoort. pen: de Boomgaarden v. d. BROEKE, 1RONGEN, J. HOO- 00 N DER WOERD, n gelegen onder Boomen langs den Rozandaal onder zaam; in onzen tyd van eischen stellen, grieven fbrmuleerenis het zaakalle steenen des aanstoots zorgvuldig uit den weg te ruimen, al zijn zy voor gewone waarnemers nauwelijks zichtbaar. Want, niet zelden gebeurt het, dat, wanneer er een slechte geest heers^ht onder de min deren, de meerdere er de schuld van krijgt. „Waarom heeft die man ook niet meer tact?” UIDAM Cz., Gouda. IDEN huize van den Wel- erden Heer Doctor a/d Stationsweg te den, rkoopen ed onderhouden del, Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per-drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele ryk 0,90. Men kan zich abon- neeren by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. 152 stemmen; het is alzoo oneindig veel sterker dan. de vorig# Regeering, zoodat Salisbury, zonder de hulp der unionisten, in sommige aangelegenheden, met een zuiver conservatieve meerderheid een be sluit kan vaststellen. Na de liberale party heeft die der werk lieden het meest te lijden gehad by deze verkiezingenmen weet dat zy slechts 2 zetels verwierf. John Burns en Burt werden herkozen, maar de felle woord voerders, als Keir Hardie, Ben Tillet en eenige anderen, bleven in den strijd. Een schrijven van den heer Gladstone is openbaar gemaakt, waarin Home Rule als het eerste artikel op het programma der liberale partij wordt gehandhaafd. Nu, over die zaak zal wel niet veel meer worden gesproken, immers John Morley, die met den grooten oude als kampvechter voor „recht van Ierland!” optrad, werd niet herkozen. De aangekondigde manifestatie der ver schillende liberalen tegen de aanhangige nieuwe schoolwet is te Brussel (Belgic) gehouden. Van ’s morgens vroeg waren daartoe uit alle oorden des lands afdeelingen liberalen en socialisten naar Brussel ge komen. Op den Antwerper Boulevard stelde do stoet zich op, in de beste orde. Niet mipder dan twee en een half uur duurde het voorbijtrekken van den optocht, die uit 100.000 deelnemers bestond. De heer Janson en de socialistische Afge vaardigde Anseel hielden heftige redevoe ringen tegen de schoolwet, daarbij her innerende aan de beide martelaars Egmont en Hoorne, wier standbeeld op het plein „Petit Sablon” staat, waar door eene delegatie een palmtak werd neêrgelegd. In de Kamer van Afgevaardigden stelde de socialist Defuisseaux voor, uit naam der liberalen en socialisten, met het oog op hgvengenc^emde manifestatie tegen do schoolwet, dit ontwerp tot een volgende zitting uit te stellen en althans eerst te behandelen het artikel, hetwelk het meest tegenstand opwekt, nl. artikel 4, waarin het godsdienstonderwijs als verplicht op het programma der gemeentescholen voor komt'. Ministerpresident De Burlet be streed dit voorstel, waarna het met slechts 7 stemmen meerderheid werd verworpen. De te Sofia (Bulgarije) verschijnende „Swoboda”, het orgaan der party van Stambouloff, heeft een schrijven openbaar gemaakt van wylen den vermoorden staats man, een schrijven aan Vorst Ferdinand, welks inhoud zeer merkwaardig mag heeten. Stamboirioff, na zich beklaagd te heb ben, dat zyne vorige brieven door den Vorst onbeantwoord bleven, herhaalt daarin bet verzoek, om het land te mogen verlaten, de kwellingen beschrijvende, die hij met zyn gezin gedurende zijn gevan genschap van de politie had te verduren, tevens de verzekering gevende, dat hy weet, dat Haloff en Toufektchieff, de moordenaars van Beltcheff, op hem loeren. Ten slotte verzoekt by den Vorst hen te laten arresteeren, opdat zijn leven niet langer gevaar zou loopen. Ondanks die smeekbeden en dringende verzoeken, bleef, zooals men gezien heeft, Vorst Ferdinand onverbiddelijk! Wat betreft de verzoening tusschen Rus land en Bulgarije, deze wordt door den Bul- gaarschen Metropoiitaan Clement voor eene uitgemaakte zaak gehouden, mits slechts Vorst Ferdinand zyn zoon Boris van de Ka tholieke tot de Grieksche kerk doe overgaan. Even dient opgemerkt te worden, dat, om den kleinen Boris „katholiek” te doen worden, de Sobranja de grondwet moest veranderen. Vorst Ferdinand moet nu kiezen of deelen, het vuur wordt hem wèl na aan de schenen gelegd. In de Italiannsche Kamer van Af gevaardigden heeft by de beraadsla ging over de begrooting van Binnen- landsche Zaken, de uiterste linkerzijde de zaal verlaten, weigerend deel te nemen aan de beraadslagingen, zoolang de Re- geering het antwoord schuldig bleef op eenige interpellaties betreffende de ver kiezingen. Minister-President Crispi heeft daarna in een lange redevoering het ge drag van de Regeering gerechtvaardigd. Met bijna algemeene stemmen schonk de Kamer nu aan de Regeering een votum van vertrouwen. Generaal Baratieri, de bevelhebber in Erythraea, heeft de Kamerzitting by'go- woond, waar hem eene ovatie werd ge bracht. Een expeditie naar Abessiniö is onvermijdelijk. Ook een Italiaansch oorlogsschip, de kruiser „Arahiba”, verscheen thans voor Tanger om kracht by te zetten aan de aan Marokko door Italië gestelde eischen tot vergoeding van schade, door Itahaansche onderdanen geleden, met name tengevolge van eenen aanval, door de beruchte „zee movers van het Riff” in October gedaan op de Italiaansche bark „Scutulo”. In een artikel in „de Don Chisciotte” her haalt de onvermoeide Cavalotti andermaal zijne aanvallen op den Minister President Crispi, dien hij met zooveel woorden ervan Wanneer van iemand gezegd wordt, dat hy geen tact bezit, dan is zyn vonnis ge veld. Tegen die uitspraak bestaat geon hooger beroep, men kan nergens terecht om herziening te vragen. De man, wien zy geldt, is formeel afgemaakt, hem ont breekt elke gelegenheid om te doen uit maken, dat hij wèl met de mysterieuse eigenschap is bedeeld. Wat is dat dan? Ja, vraag wat gij wilt, en er zal wel een antwoord te be komen zynalleen op deze vraag blijft de spreker het schuldig. Het woord is evenmin te vertalen, als de zaak vatbaar is voor omschrijving. Men zou het willen vervangen door „gevoel”, omdat het er naar de woordafleiding eenigszins op lijkt, maar inderdaad is dat heel iets anders. Een gevoelig mensch, iemand die spoedig aangedaan wordt door het leed of de vreugde van anderen, staat evenzeer bloot aan de beschuldiging als degeen wien de wereldsche dingen heel weinig deren. Dat de uitdrukking betrekking heeftop den omgang met den evenmensch, weten we, en alzoo zijn het vooral zij, die door den aard van hun werkkring veel met het publiek, groot of klein, te doen krijgen, op wie het woord wordt toegepast. Maar nevens dien ambtelijken tact is er nog een andere, waarmede ieder mensch be hoort behept te zijn, wil hij of zy op dit ondermaansche zonder al te groote ver drietelijkheden zyn dagen slijten. Ouders, wier kinderen in verzet komen tegen hun bevelen en met hun gezag den spot drij ven, worden gezegd er evenzeer van ont bloot te zijn als wanneer die kinderen met zekere vrees hun plicht doen om buiten het oog der opvoeders hun schade in te halen. Als het lijstje der dienstboden, die mevrouw gedurende zeker tijdperk onder haar bevelen heeft gehad, wat buitengemeen groot is, dan heeft atellig „het mensch geen tact”. Zijn gast heer en gastvrouw er niet volkomen in geslaagd, hun bezoekers de uren, die zij in hun woning doorbrachten, aangenaam bezig te houden, dan ligt zulks bepaald aan hun gemis van tact. Is iemand voor spoedig, zoodat hy boven zyn vroegere lotgenooten uitsteekt, en stelt hij er prijs op dit te laten zien, dan zeggen1 zijn be- nyders heel gauw, dat hy een parvenu is, wien het ontbreekt aan tact om zyn voor malige nederige positie te doen vergeten. We zoud|p, op die manier voortgaande, kunnen retieneeren over elke verhouding waarin menpcheu tot elkander staan, doch we willen ons beperken tot het bespreken van de veelgenoemde en hooggeroemde eigenschap ten aanzien van min of meer openbare personen. In de eerste plaats dus de ambtenaren, hoog en laag. Bekend is de bewering, dat zy zich steeds moeten herinneren, de dienaren te zijn van het publiek, en zich niet het omgekeerde ver beelden. Hulpvaardigheid, voorkomend heid is het eerste vereischte en boven dien tact! Nu zyn sommige vertegen woordigers van datzelfde publiek weleens veeleischend, een enkele maal onhebbe lijk, - maar dat moet den ambtenaar geen oogenblik ontstemmenhem nooit zyn kalmte doen verliezen, - anders mocht hy zich eens blootstellen aan het gevaar van de bekende beschuldiging. En ook tegenover ondergeschikten zy hy behoed Uit hetgeen hierboven is gezegd, zou men licht de gevolgtrekking afleiden, dat wy niet zoo heel veel waarde hechten aan hetgeen men gewoonlyk onder tact ver staat. Wy haasten ons, dit ten stelligste te weerspreken. Alleen, we hebben ge meend even te moeten waarschuwep tegen het overijld gebruik maken van zekere aantyging, die maar al te spoedig wordt te berde gebracht als er ergens iets hapeit. Wanneer in eene vergadering eenige rumoermakers of oppositievoerders van nature er op uit zyn om een geregelde discussie te belemmeren en het nemen van goede besluiten ónmogelijk te maken, dan beeft de voorzitter het gedaan: hy was te slap in het doen gelden van zyn gezag, en 1 iet daardoor de tegenpartij vry spel, of hy was al te gestreng in het handhaven van de letter van het reglement en prikkelde haar daardoor tot verzet, kortom, hy bezat geen tact. Maar zou mon het bezit van diezelfde eigenschap niet mogen verlangen by allen, die daar bijeen komen, niet om elkander onaangename dingen te zeggen, maar om een gemeen schappelijk belang op de beste wijze te behartigen Als ergens, ten gevolge van opruiing, ongeregeldheden plaats hebben, waardoor de politie genoodzaakt is met eenige kracht op te treden en er somtijds klappen vallen, dan komen gewoonlyk klachten over gemis van tact bij het doen uitééngaan der rustverstorende menigte; en hebben enkele belhamels zich later voor de rechtbank te verantwoorden, dan behoort het geenszins tot de zeldzaamheden, dat hun verdediger zich op hetzelfde argument beroept om te doen uitkomen, dat hun client geenszins zulk eert zwart schaap is als het proces verbaal zou doen vermoeden. Indien er één klas-e in de maatschappij is, van welke verlangd wordt, dat haar leden immer hun ziel in lijdzaamheid bezitten, dan is het zeker wel de zoo vaak gesmade politie; maar begrijpt men dan niet, dat zeker deel van het publiek .in staat zou wezen, zelfs een engel uit zyn vel te doen springen? De menschen verwarren twee dingen, die volstrekt niet aan elkander gelyk zijn, namelijk toegevendheid en tact. De eerste is niet onder alle omstandigheden te eischen; ja, zij kan somtijds veel kwaad doen. Er zyn nu eenmaal regelen, die gehandhaafd, voorschriften, die geéerbie- digd moeten worden, en het is getn wil lekeur of despotisme, als degenen, die met eenig gezag zyn bekleed, hetwelk zy niet uitoefenen ter wille van zichzelf maar ten bate van de samenleving, niet toelaten dat daaraan wordt te kort gedaan. Doch het is de wyze waarop, die hier alles afdoet. In de muziek verstaat men onder tact den „maatslag", en dat brengt ons eenigermate op het spoor van de juiste beteekenis van het woord. Wie tact bezit, weet als bij ingeving het meest gepaste middel te vinden om zyn doel te bereiken. Hy houdt maat in alles, tracht alle uitersten van gestreng heid en van toegevendheid te vermijden, wetende dat hy te doen heeft met men schen, die geleid en bestuurd moeten wor den zonder dat het idee van dwang bij hen opkomt. Velen zoeken daarbij hun kracht in zekere diplomatieke slimmig heidjes, die soms wel effect hebben, maar niet op den duur de overwinning verze keren; als de diplomaat in de kaart is gekeken, is het met zyn overwicht gedaan. Neen, er is in de eerste plaats noodig een niet geringe mate van welwillendheid, die zich niet opdringt, doch als vanzei ve tot méégaan weet te nopeneen instinct, dat onmiddellyk doet ontdekken, langs welken weg het verstand en het gemoed zijn te overtuigen en te trekken. Er is beweerd, dat tact moet zijn aangeboren, dat men dien wel kan ontwikkelen en volmaken, maar niet kan verwerven als er van na ture niets van aanwezig is. Tot op zekere hoogte dwingt ons de ondervinding, dit te beamen; maar wij gelooven toch ook, dat wie er zich met erust op toelegt, het in de moeieljjke kunst om met menschen om te gaan zeer ver kan brengen. Vooreerst is daartoe noodig zelfkennis. Wie zichzelven te hoog taxeert, en plaats neemt op een voetstuk vanwaar hy op de overigen neêrziet, is niet berekend voor een taak als leider van wie en wat ook. Het besef van eigen tekortkomingen stemt zachtmoedig en wtêrhoudt van al te heftig ingrijpen. Ook zelfbeheersching is onmisbaar. Er zijn tal van dingen die men met geweld niet klaar krijgt, doch met geduld en over- JA3TELEIJN te voornemens op 5 Augustus fiddasrs ten 10 KOGEL te enk, y ?en: m Mevrouw de n Heer G. DEN van den Heer akkerland. VAÏÏ NOOTEN, beschuldigt 110.000 francs van Cornelius Herz te hebben ontvangen voor eene, l^er door Di Rudini ingetrokken decoratie. H(j beroept zich op dezen oud Minister als getuige. Het ware omtrent Cuba (Spanje) wordt nog altijd niet vernomen, doch veel goeds schijnt het niet te zyn. Men is tot de overtuiging gekomendat Maarschalk Martinez Campos ook al niet de rechte man op de rechte plaats is. Nog steeds hebben hevige gevechten plaats, waarbij vooral vele rebellen sneuvelen, o. a. een gevecht bij Pezajela, waarin 500 opstan delingen den dood vonden. Zestienduizend kleedermakersgezellen te New York (Amerika) en Brooklyn hebben het werk gestaakt. De reden is vrees voor een hernieuwing van het afpersing- stelsel, door een voorgenomen toepassing van de minimumloonen. Bij Kon. besluit is benoemd tot directeur der staatsloterij H. Van Goud oever, thans inspecteur der registratie en domeinen te 's-Gravenhage. By Kon. besluit is: lo. benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de rijks universiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de encyclopaedie dergoigeleerd- heid, de oud christelijke letterkunde en de uitlegging van het Nieuwe Testament, Dr. J. M. S. Baljon, predikant te Almeloo 2o. met ingang van den dag waarop de hoogleeraar Dr. J. M. S. Baljon zyne lessen zal aan vangen en met wijziging in zooverre van het Kon. besluit van 12 April 1888 de hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de rijks-universiteit te Utrecht, Dr, H. G. Kleyn, ontheven van het geven van onderwijs in do en cyclopaedie der' godgeleerdheid en belast met het geven van onderwijs in de ge schiedenis der leerstellingen van den chris- teljjken godsdienst. De rechtbank te Rotterdam wees Dinsdag de navolgende vonnissen: Zy sprak vry H. v. Rkoopman, en diens huisvrouw A. F. T., koopvrouw, beiden te Goudabeklaagd geweest van diefstal van een zak met hennepzaad. Voorts werden veroordeeld: H. V., arbeider te Moordrecht, wegens mishandeling van zijne echtgenoote, tot f 3 boete subs, drie dagen hechtenisA. B., visscher te Berg Ambacht, wegens mis handeling, tot f 10 boete subs, tien dagen hechtenis. De verloting van de door de Vlaardingsche harddravery-vereeniging „de Eendracht” daarvoor bestemde voorwerpen, zal plaats hebben op Maandag 26 Augustus e.k. Reeds is daarvoor aangekocht een zeer lieve 4-jarige inlandsche merrie, welke veel belooft; een prachtige Tilbury met berlin zilver gemonteerd, evenals het tuig; de ijzerschimmel Taberina, 4 jarige merrie, afstammeling van Tabor II uit Emma, beide beroemde harddravers, welke zeer vele eerste prijzen gewonnen hebben. Deze paarden waren oorspronkelijk eigendom van Jhr. O. P. A. De Marees van Swin- deren te Paterswolde. Tabor II werd geboren in de Oorlof Koslofsche stoe terij van Paul Ivanovitz Beljanin in het gouvernement Tambow, district Koslof (Rusland) -en stamt direct af van den grooten Bars I. Om van andere over winningen niet- te spreken, zy slechts vermeld, dat hy in 1880 te Weenen den grooten Keizersprys won. Voorts zullen tal van andere voorwerpen aangekocht worden, zonder twy'fel wel strekkende om te animeeren tot het nemen van een of meet loten. Voor de harddraverij is de prys bepaald op f 150, de eerste premie op f75, de tweede premie op f25. Na afloop der harddraverij zal de verloting plaats hebben. - Te Utrecht heeft Maandag de nieuw benoemde aartsbisschop, Mgr. Van de Wetering, op plechtige wijze bezit ge nomen van den aartsbisschoppelijke!! zetel. Door eenige geestelijken aan het station van den Oosterspoorweg ontvangen, reed hy naar de cathedral© keik aan de Lange Nieuwstraat, die met een groot aantal belangstellenden gevuld was. De nieuwe aartsbisschop werd aan den ingang ont vangen door het kapittel en de overige geestelijken, en nadat hem de teekenen ayner waardigheid waren overhandigd, deed hy processiegewyze zyn intocht in de cathedraal, terwyl een „Te Deum Lau- damus” gezongen werd. Hierna besteeg Mgr. v. d. Wetering den bisschoppelyken zetel en naderden, onder koormuziek, de kanunniken en geestelijken, om den ring te kussen. Na afloop van die plechtigheid sprak hy eenige woorden van dank voor de belangstelling. De heer J. G. H. C. Essink, plebaan en pastoor der cathedrale kerk, las vervolgens de pauselyke breve voor, waarin de benoeming werd medegedeeld. De plechtigheid werd besloten met een kanonikalen hoogdienst, gecelebreerd door Mgr. F. Van den Burgt, Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel I meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrydags-namiddags 5 uren, i Alle biunenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegéven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. [’-si dus, door ze Niet minder groot is de behoefte aan menschenkennis, die men slechts verkrijgt door menschen te bestudeeren, zooals zy zich voordoen in de werkelijkheid, met al hun edele neigingen en verkeerde harts tochten, met hun toewijding en hun ego ïsme, met hun grootmoedige opwellingen en lage begeerten. Wie invloed wil uit oefenen op anderen, behoort met dit alles rekening te houden. Want we zijn toch op de wereld, om elkander te dienen eu te leiden, voorwaarts, op den weg der ze delyke verbetering, en dat groote werk kan niet gelukken, als niet alle omstandighe den, waarvan het welslagen afhangt, met zorg in het oog worden gehouden. Wèlbeschouwd valt dus veel van het geheimzinnige weg, dat de voorstelling van „tact”, als middel om den ouderlingen omgang der menschen vruchtbaar tema ken, omzweeft. Het geheele geheim ligt in het voorschrift der menschenliefde. Wie liefde heeft voor zijn naasten, bewyst hun ook de achting op welke zy aanspraak hebben, zonder welke er van toenadering en samenwerking geen sprake kan zyn. Kan het nog wel de vraag zyn, of dit ook van toepassing is op zoogenaamde ambtelyke betrekkingen Men moge daarbij een ander woord ge bruiken, en liever spreken van welwil londheid-r in den gionuJ^dr zaak is het toch volmaakt hetzelfde, uet Is eenvoudig een quaestie van dienen, in do edelste beteekenis van het woord. Reglementen en voorschriften raken slechts het uit wendige, de ware geest ligt dieper, en openbaart zich in allerlei, zelfs schijnbaar kleine bijzonderheden. Een beleefde be jegening, een vriendelyke toon by inlich ting of terechtwijzing, missen zelden hun werking. Desgelijks is het ook by den omgang met minderenmen kan en moet stipte plichtvervulling eischen, maar de toon waarop dit geschiedt en de vorm waaronder men over tekortkomingen spreekt doen alles af. En waarlijk, de wereld zou er heel wat aangenamer uit zien, indien wy allen er steeds op uit waren om elkander het pad zoo effen mo- gelijk te maken, door al de gemakkelyk aan te wenden middelen die tot onze be schikking staan; er zou over tact minder geredeneerd, over het gemis daarvan min- der geklaagd worden. Groot nieuws wordt ons uit Japan ge meld, tijdingen, die des te verrassender zyn, omdat sedert eenigen tyd niets bij zonders uit dat land meer vernomen werd. Ten eerste is de cholera er uitgebroken, die reeds 5000 slachtoffers ten grave sleepte, terwyl 9000 door do ziekte werden aan getast. Ten tweede heeft er een ontzettend groot spoorwegongeluk plaats gehad. Een trein van 23 waggons, met locomotief er voor en er achter, is bij het voorbijgaan van een blootgestelde stieek langs het strand, tengevolge van een hevigen storm en een hooge zee,door do golven uit elkailr geslagen met het noodlottig gevolg, dat do helft van den trein te water geraakte en 140 personen den dood in de golven vonden. Van politieken aard is het derde bericht, afkomstig uit Rusland en inhoudende, dat Japan onvermoeid zijn leger en zyn vloot op voet van oorlog bly'ft houden. Wederom kocht het aan twee kruisers, die uit Peru reeds zijn aangekomen, ter wyl drie pantserschepen, elk van 12000 ton, uit Engeland worden verwacht. De bevolking is op ’t oogenblik zeer oorlogs zuchtig gestemd, welke stemming nog bevorderd wordt door het hevig verzet op Formosa, waar de zwartvlaggen zich heftig verweren en in dien tegenstand geholpen worden door de onderkoningen in China’s zuidelijke provinciën, die wa penen en krijgsvoorraad zenden. Ook flair heerscht de cholera, die evenals in Japan vele slachtoffers vraagt. Zooals men ziet, is dus het woord „vrede” in die streken nog lang niet in praktijk gebracht, al scheen het zoo. Eindelyk is de eind uitslag bekend der Britsche Lagerhuis verkiezingen. Van de 670 leden van het nieuwe Huis zullen 838 tot de conservatieven en 73 tot de unionisten behooren. De liberalen, die Gladstone volgen, beschikken over 176, de Ieren, die zich naar Parnell noemen, over 12 en de andere Ieren over 71 zetels. Eindresultaat is dus voor het nieuwe Kabinet Salisbury eene meerderheid van

Schoonhovensche Courant | 1895 | | pagina 1