M. SSEN i I i I i 1895. N°. 1601. Zaterdag 10 Augustus. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht Aldoor lOlimi gidsen del van loonhoven. ng. rkoouBD: g. a. s. :msc1ioo1 ACHT”. ASKANT litbreken van de onder STEN E etc. etc. ■R. ig. KIESRECHT. III. en, BINNENLAND. BUITENLAND. Overzicht. in ruggezonden moet zijn. uitbrengen aan het gemeentebestuur, dat jetten nader jr aan beste- lezing in dt Dinsdag Architect. KQOTBN. S. &W. N. VAN NOOJEN te Schoonhoven, Uitgevers. een als koo- indien zij van gegoed- >taris of den aats. ion ten kan- 8 en by den aris te Go- f liggen bij e, by wien laangaande K. Katc irlaniieoli SCHOOMOVEWSCHE GOURAIT. Nyverheids- Iversmed'en dag 9 Au- uur, in het ik besteden ,n het Doe- 5 en fl,50. DS, die van 8 Gorlnchem 23aten schrifteiijk kennis.. i Aan de kiezerslijst zyn'nog toegevoegd twee alphabetische statende eerste bevat I de namen van hen, die voor het eerst i op de lijst zijn geplaatst, de andere die van de geschrapte kiezers, beide met i vermelding van de opgaven welke men ook op de kiezerslijst vindt, o.a. de be paling waaraan zij het kiesrecht ontleenen. Al die staten worden van 23 Maart tot en met 21 April ter visie gelegd, om gelegenheid te geven tot het inbrengen van bezwaren. Waterschap old zal op aanstaande RAADHUIS van tien Engelsche onder- geving uitgenoodigd zich aan te melden, hetgeen alwéér vóór 15 Febr. moet ge schieden. Dat ztfn in de eerste plaats de aangeslagenen in... een andenj gemeente, ten tweede egflïge of oudste inwonende zoons van weduwen, die in de belasting zyn aangeslagen; ten derde de aangesla genen in de grondbelasting als mede- eigenaars van onverdeelde onroerende goederen, wier aandeel in dien aanslag minstens één gulden bedraagt. Als bewys stuk bij deze aangiften dient het voor voldaan geteekend aanslagbiljet of een authentiek afschrift; in het laatstgenoemde geval een opgaaf van het bedrag van het aandeel in den aanslag en de bescheiden betrekkelyk het gemeenschappelijk bezit. De vier overige groepen van kiezers, we zullen ze, gelyk we reeds vroeger deden, kortheidshalve onderscheiden als woning-, loon spaarboekje- en examen- kiezers), moeten zich ook aangeven, doch alleen voor de eerste maal, omdat het behoud van het „kenteeken” óf vaststaat, gelyk het geval is met hen die hun kies bevoegdheid ontleenen aan het genieten van pensioen of het afgelegd hebben van De tweede paragraaf (artt. "B—49) van het Kieswet-ontwerp bevat de bepalingen ten opzichte der kiezerslijsten. Haar sa menstelling is, ten gevolge der verschil lende gegevens, als kenteekenen van ge schiktheid en maatschappelijken welstand aangenomen, een zeer omslachtige arbeid, die van den burgemeester en de hem ter zijde staande ambtenaren veel zal vergen. En toch, in het stelsel der Re- geering kan het niet anders: al wat op deze zaak betrekking heeft is met de meeste nauwkeurigheid in het ontwerp voorgeschreven. Wel zal natuurlijk de eerste regeling der kiezerslijsten de meeste moeite kosten; zijn zij eenmaal gereed, dan loopt alles meer geleidelijk. Niette- min is er ieder jaar wéér veel werk aan verbonden. Laten wy eerst even aanteekenen, dat er, volgens de aan het ontwerp toegevoegde kiestabel, vier gemeenten zyn, die meer dan één kiesdistrict vormen, nl. Amster dam (9), Rotterdam (5), ’s Graven hage (3) en Utrecht (2). De gemeenten Groningen, Arnhem, Haarlem en Leiden zyn elk een afzonderlijk kiesdistrict, de overige zijn met andere gecombineerd. Deze districten dragen den naam van hun hoofdplaats. Elk district kan gesplitst worden in stem- districten, om de uitoefening van het stem recht gemakkelyk te maken; elke ge meente die onderdeel is van een kiesdis trict, vormt één of meer stemdistricten. De voorbereiding tot de samenstelling der kiezerslijst, die den 15den Mei voor een jaar van kracht blijft, begint reeds vroeg. Eenerzyds ontvangt de burge meester vóór 15 Februari de noodige bouwstoffen, - anderzijds noodigt hij de kiezers, van wie aangifte geéischt wordt, tot aanmelding uit. Bedoelde bouwstoffen zijn lo. Van de ontvangers der directe belastingen opgave van alle mannelijke ingezetenen der ge meente, die aldaar over het volle laatet- verloopen dienstjaar in een der Ryksdirecte belastingen zijn aangeslagen, wat de grond belasting betreft tot een bedrag van ten minste één gulden, met aanteekening van hen, die het te aier zake verschuldigde op den Isten Febr. niet hebben voldaan. 2o. Van den Minister van JustitieOp gave van de mannelijke personen, die vóór of op den 15den Mei den leeftijd van 25 jaren zullen hebben bereikt en bij onher roepelijk geworden rechterlijke uitspraak de beschikking of het beheer over hun goederen hebben verloren, of aan wie by onherroepelijk geworden rechterlijke uit spraak het kiesrecht is ontzegd, en voor wie dat verlies of die ontzegging op den Isten Februari van hetzelfde jaar voort duurde. (Om de namen dier personen van de kiezerslijst af te voeren, zoo zy er op mochten voorkomen.) 3o. Opgave van de tot de ingezetenen der gemeente behoorende personen die, beneden den rang van officier in mili tairen dienst zijnde en vóór of op 15 Mei den leeftijd van 25 jaar zullen hebben bereikt, zich op den Isten Februari van dat jaar in werkeljjken dienst onder de wapenen bevonden De wijze, waarop die opgave, voor afvoering van de namen op de kiezerslijst, wordt verkregen, is deze: De bevelhebber van de in een gemeente aanwezige zee- of landmacht zendt de lijst aan het gemeentebestuur aldaardit bestuur zoekt ze uit volgens de gemeente waar de manschappen thuis behooren, en zendt dan opgave aan het betrokken ge meentebestuur. Voorts moet telkens, als iemand onder de wapenen komt, hetzelfde op gelyke wyze geschieden, en verlaat hy den dienst, dan moet dat insgelijks be richt worden. Van deze tusschentydsche veranderingen moet op de kiezerslijsten aanteekening worden gehouden. Wy mee nen hier te mogen opmerken, dat de voor gestelde regeling op dit punt buiten nood zaak omslachtig is gemaakt. Waarom zou de commandant niet rechtstreeks de opgave zenden kunnen aan het bestuur van de gemeente waar de bedoelde persoon do micilie heeft? Inmiddels is, van zijn kant, de burge meester ook al aan den arbeid gegaan. Reeds vóór 1 Februari zond hij aan de directie van de Grootboeken-der Nationale Schuld een opgaaf van de personen, die op de kiezerslijst staan op grond van een inschrijving boven de flOO nominaal,— en aan den directeur der Ryks postspaar bank van hen, die wegens het bezit van f50, in die spaarbank ingelegd, kiesrecht hebben verkregen. Deze maatregel dient om te contröleeren, of dat bezit nog bestaat; natuurlijk geldt hy niet voor de eerste samenstelling der lijst. Vóór den 15den doen gemelde directie’s aan het gemeente bestuur weten, welke personen niet meer aan het vereischte voldoen. Andere groepen van kiesgerechtigden dan zy, die in de gemeente zijn aange slagen in een der directe Ryksbeïastingen, worden door den burgemeester bij kennis op Wm zoon van zijn vader. Bt de door hen het merk dat echter geheim veldwachters I behoorende en, den Heer m, de Erven 1 te Utrecht, Hardinxveid, eld, de Wed. a Heer Th. J. im, het R.C. em, Mej. dé hem, T. DE red. J. VER- IRN aldaar, ej. de Wed. land. behoorende Schelluinen. BR, staande oonhuis van aan M. DE Prys der Advertentien: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrydags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentien, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. gelegd, en geven gelegenheid voor de dlge opgaven. Zij moeten door den uu- ai«iu, uceic uuvuuvtaiuma uuuüizajok. ten langhebbende onderteekend worden; ver- I gevolge gehad, dat een persoon voorloopig Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prjjs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per posA door het geheele ryk f 0,90. Men kan zich abon- neeren by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. meer dan laffe houding der Chineesche overheid is wéér voor een groot deel schuld van de ramp. Inmiddels is door het Britsch Ministerie van Buitenlandsche Zaken aan den Gezant te Peking geseind, dat hy by de Chinee- 'sche Regeering moet aandringen op be scherming der Britsche onderdanen, be nevens op het instellen van een onderzoek. Dit bevel werd door hem ten uitvoer gebracht en de Regeering heeft hierin bewilligd, alsmede een decreet uitge vaardigd, walirin de strengste bevelen worden gegeven tot bescherming van alle Britsche zendelingen en de dood straf gesteld op de gepleegde moorden! Het is nu bekend geworden, dat het eilandje Trinidad bij de Oostkust van Bra zilië inderdaad plechtig in bezit genomen is voor Engeland, door den gezagvoerder der Baracounta. Het troepje, dat van de Baracounta aan wal ging en daar de Britsche vlag heesch, had veel moeite om te landen en vond veel water, maar geen boomen en geen spoor van dierlijk leven. „The Times” wydt een hoofdartikel aan het eilandje en brengt in herinnering, dat het reeds 200 jaar geleden door den ster renkundige Halley, op zijn terugreis van de Kaap, voor Engeland in bezit ge nomen werd. De Staats o. (no. 180) bevat een Kon. besluit tot instelling eener Staatscommissie, teneinde te onderzoeken of naast do instelling van eene Rykslgfreptenbank en naast de rege ling der verzekering tegen ongelukken maat regelen bij de wet behooren te worden genomen, om te bevorderen dat werklieden en met dezen gelyk te stellen personen, die door ouderdom of door invaliditeit big vond ongeschikt zyn om in hun onderhoud te voorzien, recht erlangen op geldeljjke uitkeeringen; en bij bevestigende beantwoording dier vraag een of meerdere daar toe strekkende wetsvoorstellen met memvrie van toelichting en raming der geldelyke gevolgen te ontwerpen en in te dienen. De leden bezitten de bevoegdheid om van hun van dat recht der 13 Augu§- iam. 1 uur, in A. VAN zoekeu, omtrent andere zal de contróle - Nog noemde geval betreft herhaalde) aangiften 1 moet de burgemeester, vóór 8 Maart, van worden de modellen bij Kon. Besluit vast gesteld; zij zijn ter secretarie verkrijgbaar dlge opgaven. Zij moeten door den be- meerderheid afwijkend gevoelen door nota’s te doen blijken. De commissie, na voor de eerste maal door den Minister van waterstaat, handel en nyvorheid te zyn bijeengeroepen, zal hare vergaderingen houden te 's-Uravenhage of na bekomen machtiging ook elders. Benoemd zyn: tot lid en voorzitter, Mr. C. Pynacker Hordyk, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal te ’s-Gravenhagetot leden J. Van Alpuen, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te Hengelo», Ororysel; Mr. J. Baron d’Aulnis de Bourouill, hoogloeraur aan do rijksuniversiteit te Utrecht; R. W. J. O. Van den Wall Bake, directeur der Nederland- sche Zuid^Afrikaansche Spoorwegmaatschappij te Amsterdam; Mr. W. II. De Beaufort, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te Leus den; Jhr. Mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te ’s-Gravenhage; Alex. Daniëla, industriëel te Amsterdam; H. L Euthoven H.Lzn., directeur van de naamlooze vennootschap „Pletterjj" te 's-Gravenhage; Mr. H. B. Greven, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Leiden; Mr. J. J. 1. Harte, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal te’s Gravenhage; B. H. Heldt, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal to 's-Gra- venhage; Mr. C. J. A. Heydeoryck, lid van den Raad van State te 's-GravenhageG. H. Hiutzer, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gteneraal te Rotterdam; K. Kater, voorzitter van de ver- eeniging Nederlandsch Werkliedenverbond „Pa trimonium” (vaderlijk erfdeel) te Amsterdam; Corneille L, Landré, wiskundig adviseur der levensverzekering-maatschappij „Dordrecht," te Dordrecht; Jhr. Mr. W. 11. De Savornin Lohman, buitengewoon hoogleeraar aan do viye Univer- siteit te Amsterdam; I. H. Van dor Meulen.lid van do Provinciale Staten van Frioalantf te Dragien; W. J. C. Passtoors, voorzitter van de vereeniging „NederlaudscheRoomsch-Katholieke Volksbond” te Amsterdam; Dr. A. J. Pesoa, hoogleeraar aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam; Mr. W. A. Reiger, hoogleeraar aan de Ryks universiteit te Groningen; Dr. 11. J. A. M. Schaapman, lid van de Tweede Kamer dor Staten-Generaal te Drieborgen; Mr. H. Stneenge, lid van de TweedÖ Kamer der Staten- Gencraal te Hoogeveen; J. G. Snyder, lid der firma Diddens en Van Aston, industriëel te Helmond, D. W. Stork, iudustriëel to Hen- geloo, Overysel; tot secretaris, Mr. A. Nilant to ’s-Gravenhage. De rechtbank to Rotterdam be- handelde Dinsdag de volgende' zaken In de eerste plaats had zich te verantwoorden C. v. d. 8., ou t 51 jaren, schoenmaker, zonder vaste woonplaats, thans gedetineerd in do straf gevangenis alhier. Beklaagde reeds vroeger wegens oplichting tot drie maanden gevange nisstraf veroordeeld, word beschuldigd van op den 3. Juli 1895, te Haastrecht, met het oog merk om zich wederrechtelijk te be voordooien, P. C. O., wed. A. U. te hebben bewogen tot de afgifte van vyf ryksdaalders, door, zich valsohelijk uitgevende voor opzichter by den waterstaat, by haar eene vrjje kamer te huren met den kost tegen f 10 per week, zeggende dat hij een vrjje kamer hebben moest om zyn boek aan den ingenieur van deu waterstaat te kunnen voorleggen, als deze hem bezocht, haar mede te deelen dat bjj 19 maanden te Haas trecht big ven moest, daar werk had aan deu IJsel en belast was met de vernieuwing van eene brug; dat zjjne koffers nog aan het station te Gouda stonden; dat deze voor hem moesten worden afgehaald en naar hare woning ge bracht, dat hy reeds vier man aan het werk had even buiten Haastrecht; dat hy die wilde opzoeken en daarvoor geld noudig had, allo welke opgaen in strijd waren met de waarheid. Beklaagde bekende alle bovenstaande opgaven en nog veel meer andere gebezigd te hebben om zich in het bezit vau geld stellen, vol gens zyn zeggen om daarvoor schoenwerk te koopen en met de bedoeling om dit in den avond van dieu dag terug te geven. De wed. U. wilde hem aanvankelyk2 ryksdaalders geven, doch daar hy dit wat weinig vond, had zy er nog 3 bygedaan. Hy beweert niet in staat geweest te zyn tot teruggave van het geleende geld, daar bij te vroeg is gearresteerd. Het aan bekl. ten laste gelogde feit werd bewezen door de verklaringen der gehoorde getuigen. Tegen bekl., die bij verschillende vonnissen te zamen reeds tot ongeveer elf jaar gevangenis straf is veroordeeld, werd door het O. M. twee jaar gevangenisstraf gevorderd. De toegevoegde verdediger Mr. J. Hauegraaff refereerde zich aan ’sreohters oordeel. Vervolgens stonden terecht I. B., 21 jaar, los werkman te Rotterdam en A. v. D., 86 jaar, arbeider te Nieuwerkerk a/d. IJsel. Zy zouden op 14 Februari jl., op het ys onder de gemeente Zevenhuizen, te zinnen en in ver- eeniging G. v. d. D. hebben mishandeld, de le door hem moedwillig aan te grypen, hevig te slaan en bloedend te verwonden, do 2e door hem tegelykertyd gewelddadig by den nek vast te houden eu 'moedwillig te schoppen. Uit de behandeling dezer zaak bleek dat de zuster van den eersten beklaagde verkeering had met den mishandelde, waar die beklaagde tegen was. By gelegenheid van het sclioon- njden op genoemden datum ontstond er ruzie tusschen bekl. en deu mishandelde, waarop bo venstaande mishandeling plaats had. De 2e bekl. ontkend echter; hj; zou niets gedaan hebben. Het O. M. achtte voldoende bewezen het ten laste gelegde en eischte ieders veroor- deeling tot eene maand gevangenisstraf. J. v. R, 28 jaar, arbeider te Reeuwjjk, werd beklaagd van in Mui 1892 te Lange-Ruigeweide twee aan W. H. toebehoorende palingfmken te hebben weggenomen Da benadeelde herkent de beide in judicio aauwezigo fuiken als zijn eigendom, die met een groot aantal andere op bewusten tyd in het vischwater „de groote Wieringen” waren uitgezet geweest. Ook diens herkent de bejde fuiken als het eigendom lelde get. herkennen die aan °P£6geven kenteekenen en aan zich daaraan bevindt, dat sy i wensohen te houden. Aan twee had bekl. gekegd de fuiken 8 k I van José Alaceo en diens bende, waarbij Over de uitoefening van dit reclamerecht t‘ spreken wij later. Het ontwerp van hervormingen voor Armenië (Turkije), door de drie Mogend- i heden, Rusland, Frankryk en Engeland, l x - - t 'in gemeenschappelijk overleg opgemaakt, I niilie Stewart, uit 5 6personen bestaande, werd door de verhevene Porte niet aan- sP°orloos is verdwenen. Verder wordt de genomen. Integendeel, zij zelve stelde een “word gemeld tuy tegen ontwerp in, waarin, wel is waar, ver- danen, die op gruwelijke wyze zyn ge scheiden© voorstellen, door bovengenoemde raarteid en verminkt, door middel van landen gedaan, zijn overgenomen, doch sabels en spietsen. De provincie I ukin is waarin tevens een groot gedeelte der voor- i,n °Proer terwijl het Amerikaansch zen- gestelde hervormingen niet uitvoerbaar I dingshuis te ^un-fule is verbrand. De werd geacht met het oog op de kosten en de moeielijkheden, daaraan verbonden. Met het oog op de geweldenarijen door de Kurden op hunne zwerftochten ge pleegd, zal de Regeering strenge maat regelen nemen en al het mogelyke in het werk stellen, om de zwervers te be wegen, eene vaste woonplaats te kiezen en hun daartoe terreinen met weide plaatsen aan te wijzen. Van de redevoering, door den Brihchen oude” gehouden op de Armenische mee ting te Chester, hebben we nog niets vernomen. In de conservatieve club te Birmingham hield de oud-radicaal Chamberlain, thans Minister van Koloniën, een toespraak, waarin hij als uitslag der verkiezingen constateerde: „De verwerping van Home Rule!” (zelfbestuur voor Ierland). Keizer Wilhelm van Duitschland, te Corves, eiland Wight, aangekomen en aldaar opgewacht zijnde door den Prins van Wales en den Hertog van Connaught, is aldaar den volgenden dag ’s morgens te 9 uur aan boord gegaan van het ter reede liggend pantserschip „Wörth” en hield daar een toespraak, naar aanleiding van den gedenkdag van den slag bij Würth (4 Augustus). Zyn rede werd levendig toegejuicht en tot besluit bracht de com mandant een „Hoch!” uit op den Keizer. Vervolgens maakte Z. M. een zeiltochtje met de „Meteor.” Zondag 4 Augustus is er feestgevierd in het Duitsciie Ryk. Te Saarbrücken nl. is op plechtige wyze herdacht het jubel feest van de bestorming der hoogten bij Spicheren. De stad was rijk versierd en 25 extra treinen brachten de noodige vreem delingen aan, ten getale van 40.000. Eerst werd een herinneringsdienst op het kerkhof gehouden, gevolgd door een historischen op tocht, waarin ontelbaar veel oud strijders deelnamen. Het duurde wel een uur eer de stoet voorby was. Uit Corves zond de Keizer telegrammen van gelukwensching aan de feestvieren den in het vaderland. Naar we hierboven gelezen hebben, viel op dienselfden dag ook de herdenking wan den slag bij Weis senburg en Wörth. Zevenhonderd oud strijders waren aldaar aanwezig. De graven der gevallenen, ook die der Fran- schen, waren prachtig versierd en een aangrijpende herinneringsdienst werd ge houden op het kerkhof, waar ook een aantal Fransche officieren en journalisten aanwezig waren, om kransen en bloemen neêr te leggen. Ook te Berlijn werden beide slagen her dacht door de oud strijders die zich niet zoover durfden te wagen. Zondag 1 Sept, het Sedanfeest; de viering zal bui tengewoon prachtig zijn! Er zal daarbij wel niet gebeuren, wat eenige dagen geleden in Frankryk ge schiedde, ook by eene feestviering en wel by die van de mijn-compagnie van Aniche, welke het 50-jarig dienstjubelé van den ingenieur Veulemin herdacht, o. a. ook met een kerkdienst te Anbechecourtr By het uitgaan daarvan werd op den jubilaris door een anarchist een revolver schot gelost, hetwelk hem ernstig kwetste. Een born, door den anarchist gereed ge houden om onder de omstanders te werpen, ontplofte in de hand van denmisdi£diger,die daardoor geheel vermorzeld werd. Hier volgt de straf dus wèl op de misdaad Anders is het gesteld in Bulgarije, waar men den moordenaar van Stambou- j loff nog niet heeft ontdekt. Een nieuwe aanslag is aldaar gepleegd en wel op XXnl-nlr.a-PP van /Inn staatsman, eh een der hoofden van de liberale party. Hy werd te Tatar Bazard- schik doodelijk getroffen. j Iets over de verzoening tusschen Rus land en Bulgarije! Van het balkon zijner woning te Sofia I heeft de teruggekeerde Metropolitaan Cie- 'ment afgekondigd, dat de Czar het ver- leden wil vergeten en zich met Bulgarye de namen van hen, die voor het eerst verzoenen. Voorwaarden zyn echter nog niet aa /i.-A genoemd, doch een stilzwijgende conditie is natuurlijk, dat „de overweldiger” (Vorst JFerdinand), heengaat. Den lOden Augustus ook op de kiezerslijst vindt, o.a. de be- zou hij naar de hoofdstad terugkeeren. nilino- waaraan ■zii h«t kioarp.-hf nnllpanan De berichten uitCuba (Spanje) luiden veel I gunstiger. De opstandelingen zyn n.l. in j vier kleine gevechten verslagen. Het be langrijkste was de aanval der legerplaats van José Alaceo en diêiis bende, waar by tien opstandelingen gedood weiden en vele gekwetst, terwijl de Spanjaarden één doode en 12 gekwetsten hadden. Eene vreeselijke Christenmoord heeft China plaats gehad, te Kucheng, honderd mylen noord westelijk van Foochow. Vyf zendingzusters werden gedood en vyf gekwetst, terwijl de geheele fa -’Ha ..U K X haafaanHo mochten voorkomen, worden opgezocht. Dus, vóór 22 Februari zendt de burge meester een afschriftjap de conceptlijst aan de bèsturerr vafi 9$ in Me gemeente gevestigde instellingen van weldadigheid; deze moeten, vóór 8 Maart, aan het ge meentebestuur opgave doen van de namen van alle op die lyst voorkomende personen, welke in het laatstverloopen burgerlijk jaar van hunnentwege onderstand, rechtstreeks of middellijkhebben genotenwaarbij tevens wordt opgegeven, of de ondersteu ning uitsluitend heeft bestaan in genees middelen en of aan haar een onderzoek naar de noodzakelijkheid is voorafgegaan. De taak des burgemeesters is hiermede nog niet afgeloopenhem rest nog de lang niet gemakkelyke voldoening aan de op dracht in art. 25 van het ontwerp. Dat art. omvat eigenlijk alles; er moet, naar aanleiding van de ontvangen opgaven, onderzocht worden, of onder de namen, door de ontvangers opgegeven, ook te vinden zyn van personenwier aanslag in de vermogens of bedrijfsbelasting grond geeft tot het vermoelei),dathij het gevolg is van een met de waarheid strijdige aan een examenöf administratief wordt gmeof de aangiften der verschillende onderzocht. Een uitzondering vormen de categorieën van kiezers juist zijn; of de loonkiezersmet het oog op het veran- woningkiezers nog hetzelfde perceel be- i derlijke van den grondslag hunner bevoegd- I wonenof er ook personen ingeschreven heid ontvangen zij vóór 8 Febr. van den zijn, die van het burgerlijk armbestuur burgemeester een biljet van aangifte, dat I onderstand ontvangen. Zijn sommige dier insgelijks vóór 15 Febr. ingevuld en te- omstandigheden gemakkelijk te onder- ruggezonden moet zyn. zoekeu, omtrent andere zal de cont.rAlo Voor die eerste (of, wat het laatstge- heel wat tijd en inspanning kosten. noemde ceval hntroft hfirhaaldRLaane’ifr.fin moftt hurD’p.mp.p.stfir. vóórR Maar t zijn bevindingen een schriftelyk verslag Matakieff, een vriend van den vermoorden uitbrengen aan het gemeentebestuur, dat - A,"~ ■nn" i- op den 22sten Maart de kiezerslijst vast- stelt; heeft bovenvermeld onderzoek ten i lAUgllCUUCllUC U11UC1 UÜOKUUU VtULUVll, Vül' I gUVUIgO guuou, Uflli veu yciöuuu vuuuuupig klaart hij, niet te kunnen schrijven, dan I niet op de lijst wordt geplaatst, dan geeft kan worden volstaan met het plaatsen de burgemeester hem dtarvan vóór den van een handmerk in tegenwoordigheid van den secretaris of van een ander door den burgemeester aangewezen ambtenaar ter gemeente secretarie. Door invulling van het formulier doet de woningkiezer opgaaf, zoo mogelyk met aanduiding van straat en nummer, van het huis of gedeelte van het huis, door hem van den Isten Augustus van het laatstverloopen tot den Isten Februari van het loopende jaar bewoond, van het be drag der wekelyksche of maandelijksche huren of van het gedurende dien tijd be taalde gedeelte der jaarlyksche huursom, alsmede van naam en woonplaats van den verhuurder. Woont hij op een schip, dan geeft hij op den naam van het vaartuig, den tonneninhoud, den rechtstitel krach tens welken het is bewoond en, is deze huur, naam en woonplaats van den ver huurder. Als de Woningkiezer verhuisd is, moet hy zijn aanvraag vernieuwen; anders wordt hy ieder jaar zonder nadere aan gifte op de kiezerslijst geplaatst. De aanvraag van den loonkiezer moet bevatten een opgaaf van den aard zy'ner dienstbetrekking, van naam en woonplaats van den persoon bij wien, of van naam en vestigingplaats van de onderneming of instelling, by welke hij van 1 Januari van het laatst verloopen tot den 14den Fe bruari van het loopende jaar in dienstbe trekking was. Van het bedrag van het door hem over het laatstverloopen jaar in die dienstbetrekking'genoten inkomen, be nevens van vrije kost en vrije woning, vóór zoover genotenGepensionneerden geven den naam der openbare instelling op, van welke zy hun pensioen ontvangen, en het bedrag. Met de spaarboekje-kiezers is het een bij zonder geval. Zy moeten overleggen „een door of vanwege de directie van de Groot boeken der Nationale schuld of van den directeur van het postkantoor of van het hulppostkantoor afgegeven verklaring.” hi de Memorie van Toelichting lezen we dien aangaande: „Hoewel in dit geval overleg ging van een verklaring niet volstrekt onmisbaar zoude zyn, daar de in dit arti kel genoemde directie en ambtenaren rechtstreeks aan het gemeentebestuur op gaven zouden kunnen doen toekomen, schynt de gestelde bepaling nuttig, omdat in zeer vele gevallen zij, die het hier be doelde kenteeken bezitten, reeds uit anderen hoofde het kiesrecht erlangen." Met andere woorden: Er zullen et maar weinigen zijn, die kiesrecht vragen op grond van hun spaarboekje. Welnu, zou dan de Minister niet heel wijs doen, als hij dat nummer maar van zijn programma afnam, want welbeschouwd is het een onding. En we zouden gerust een weddenschap aangaan dat een amendement, in de Tweede Kamer voor te stellen ten einde die soort van kiezers te doen verdwijnen, meteen groote meerderheid zou worden aangenomen. De opgaaf van den examenkiezer is een voudig: hy heeft maar te vertellen welk examen hij met goed gevolg heeft afge legd, waar en in welk jaar. Op 15 Februari heeft de burgemeester de opgaven in handen, en nu gaat hij de lijst alphabetisch opmaken. Maar daarna moeten nog de bedeelden, zoo zy er op ft

Schoonhovensche Courant | 1895 | | pagina 1