j I Flaw!!! I I lOatmeal. tóOM, I. 1895. N°. 1602. Woensdag 14 Augustus. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht swinkel eklatten ikerij. I I -cj ’j Officiëele Kennisgevingen. t )P, rg-Ambacht. >A, I STRAATSCHOUW. ROS, aker en Draaier, HOON HOVEN, zich beleefd aan ■nakenrepa- n politoeren van wat tot het vak - f 9 h mannen L bekroonde IE len ran den BB RTEN. BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND WERELDTENTOONSTELLING f r overname aan- tiaan mg te L. [i Gemeente Schoonhoven. era in de meeste t den eeratvolgen- Amsterdamsche oven de Amster- ig, zonder bere- lige voorwaarden van wissels op id. Tarieven op igbaar. de Heer lEUVEL, aldaar. Effecten voor: - 4 ’s jaara den prolongatie- •rdamsche beurs ren natuur- FU8EL- j algemeen 9 olie bran- prlkkelend ■CELEN, die een (koopsom f 250), o stand te ROT- ■)ij N. PLOMP Az., rrdam. it - SCHOOfflOVEWHE COURANT. IMOUT. DE NIEUWE LONDON doet de grijze haren binnen enkele dagen verdwijnen maakt het haar glanzend en zacht, belet het uitvallen en neemt de pel- leljes van het hoofd weg. LONDON. 5 per flacon. inhoven by Mej. ie Waag”, posito 2 7», •vereen te komen erkiezende tegen ■J ge bi». Ik Nó< irk buiten lat de fusel- ierd is. De )or stoom «werkt dit. ter wereld r aldus be- BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Schoonhoven maken bekend, dat ingevolge art. 41 van het Politie- Rpglement, de straten moeten zijn UIT GEWIED in de week vóór 2 September a. s op welken dag SCHOUW zal worden gehouden. Schoonhoven, den 14. Augustus 1895. De SecretarisDe Burgemeester, H.G. GEELHOED. Mr A D. H. KOLFF. Heuvel te Bleskensgraaf tegen die gemeente eene vordering worden ingesteld tot uit betaling eener gratificatie van f50’s jaara over 3 jaren. Bedankt voor het beroep te Gorinchem door Dr. H. Visscher te Zegveld. De graven der Gorcumsche martelaren te Brielle werden dezen zomer door 34 processies bezocht, uitmakende 10.598 bedevaartgangers, tegen 12.218- in 1894. genezing. I n pottxereli K mscli»il|. B mtoorhandel NOOTEN te RIEFKAAR- 1 p r ij s ver- Postkantoor. ten, naar ver- eleverd tegen Dit is voor mij nommors te bes| de vercenigingeu ten gehoore gebri billy k zyn tegeuov daarom bet oordeel Met zeer veel genoegt het bestuur onzen dank i hoofd dezer gemeente, heeft bygedragen tot het welslagen van dit feest. Gok Meerkerks ingezetenen, die zoo flink in hun beurs getest hebben om een waardig slot aan dezen feestdag te maken, onzen dank. Maar dubbelen lof voor Meerkerks zangver- eenigingen en haar directeur, die dagen lang bezig geweest zyn, om onder het groen te verbergen wat onze aannemer Papenhuizen op •pen en verkoopen n provisie van: m de 80 ar 80 (ook Het antwoord der Porie op de hervor mingsvoorstellen van Engeland, Frankrijk en Rusland, in zake Armenië, wordt door deze Mogendheden niet byzonder gunstig opgenomen, ja zelfs als geheel onvol doende beschouwd. De Porte, wol be grijpende, dat het lange dralen der Mogendheden op de jongste Turksche nota niet veel goeds voorspelt, heeft aan de verschillende gezanten nogmaals doen weten, dat het haar met de toegezegde hervormingen werkelijk ernst is. De Mogendheden zullen zich daar echter weinig aan storen, tot grooto verwonde ring en verbazing der Porte, die, om Engeland te believen, nog wel twee bij de Armenische bevolking bijzonder gehate gouverneurs liet ontslaan. Doch niet alleen in Armenië, ook in Marokko en China doet Engeland zijn in vloed gelden. Uit Gibraltar o. a. vertrok ken vjjf Britsche oorlogsschepen met ver zegelde orders met bestemming naar Marokko. Reeds zijn ze te Tanger aan gekomen. Uit Ferrol arriveerden zes Spaanache schepen aldaar, zoodat vermoedelijk eene Spaansch Engelsche demonstratie bedoeld wordt, want beide landen hebben hier grieven te verhalen. Ook ligt voor Tanger nog een Duitsch oorlogsschip, daar het geschil tusschen Duitschland en den Sultan oök nog niet geheel is bijgelegd. Om het geheel te volmaken, zij opgemerkt, dateenFran- sche en Italiaansche oorlogsbodem aldaar ook nog gestat ion neerd zijn. Naar China vertrok de Britsche kanon neerboot „Linnet”, tot bescherming van de Engelschen aldaar. Krachtige tusschen- komst is dringend noodig, getuige een telegram, dat we uit Hongkong ontvingen. Een groote volksmenigte heeft een aanval gedaan op de Engelsche en Amerikaansche zendingsposten te Tatshan, bij Canton; de hospitalen waren geheel vernield en de zendelingen hadden de vlucht genomen. Verder loopen er geruchten omtrent plannen, om al de zendingsposten in de provincie KewangTung te vernielen en de zendelingen te verjagen. Degenen, die dit op zich genomen hebben, zyn een troep dwepers, behoorende tot de secte der vegetariërs en 12000 man sterk, goed gewapend en geheel ten strijde uitgerust. Men acht hen in staat aan deChineesche troepen het hoofd te bieden, zoodat Brit sche hulp hoog noodzakeiyk is. De Shahzada of zoon van den Emir van Afghanistan bevindt zich nog te Londen en zal vermoedelyk 17 dezer naar zyn land terugkeeren, op de terugreis nogeenige dagen te Parys vertoevende. In de hoofdstad van de Fransche Re publiek is weer een schandaal voorgevallen in zake den veelbesproken Zuider spoor weg. Edmond Magnier, oud redacteur van een der Fransche bladen, daarby lid van den Senaat, heeft zich verwijderd en is als leider van dat blad ontslagen, wegens om- kooperij door bovengenoemde spoorweg maatschappij, om hare belangen te be vorderen. Te Carmaux is een werkstaking uitge broken onder de glasarbeiders, wegens het ontslag van een hunner leiders, Baudot. Er werd druk vergaderd en onderhan deld, maar de patroons wilden niet toe geven. Eindelijk kozen de arbeiders „eieren voor hun geld,” ze besloten te be rusten in het ontslag van Baudot en dezen te benoemen tot secretaris generaal van den glasarbeidersbond, op een salaris van 2800 francs. Maar ze hadden buiten den waard gerekend. De patroons werden nu op hun beurt de werkstakenden. Ze maakten bekend, dat de fabriek voorloopig zou gesloten blijven en voegden er by, dat zè niet konden bepalen, wanneer het werk hervat zou worden; de arbeiders moesten maar trachten, elders werk te vinden. Het is te hopen, dat deze nu voor goed leergeld zullen betaald hebben Het plan bestond, om tusschen Fransche en Duitsche autoriteiten ondeihandelingen te doen openen over het feestvieren van Duitschers op de gevechtplaatsen van 1870 in Frankryk. Wijselijk is mea, echter van dit voornemen teruggekomen/ Het zou wel wat te veel van de Franschen gevergd zyn, wanneer men hen bij zulke feesten kalmte opdrong. De Duitsche oud- In het geheel vinden we hier 15 buiten- landsche firma’s waaronder 7 uit Lon den vertegenwoordigd. De Vlaamsche tapijten, welke de heer De Gruijter er exposeert voor de firma Guillon Co. hebben alle reeds in de eerste dagen na de opening der Tentoon stelling keepers gevonden, iets wat trou wens niet te verwonderen is, want ze zijn even fraai van teekening als van kleuren en billijk in pry’s. Uit het salon van D| Gruijter komen we aan de afdeeling scheepvaart; een keurig gearrangeerd compartiment, links geflan keerd door een reusachtige pyramide van touwwerk uit ijzer- en koperdraad ver vaardigd, rechts door een dito pyramide van henneptouwwerk voor scheepsgebruik. Voorts zond H. M. de Koningin hier een keurig mahonyhouten model in van een pantserdekschip, en het Ministerie van Ma rine verschillende modellen van schepen, o.a. van een ramschip, een verzameling wapens, een aantal projectielen, waarbij een voor kanonnen van 28 cm., en waar voor eene lading met 84 kilo's buskruit noodig isvoorts een afstandsmeter, kom passen, enz. enz. Bovendien vinden we ook hier weer een aantal buitenlandsche inzendingen op scheepvaartgebied, meest modellen van schepen, teekeningen en kaarten, die hier stellig meer tot haar recht komen, dan wanneer zij over de geheele Tentoonstel ling verspreid waren geworden. De groote magazijnen „de Zon” hebben hierachter een viertal slaapkamers inge- richt, natuarlijk elk op verschillende wyze gemeubeld, maar alle even smaakvol. Een andere zeer fraaie inzending is die van de firma Vos Le Grand, welke ons in de eerste plaats een eetkamer laat zien, even rijk als comfortabel gemeubeld. In het midden staat een gedekte tafel, waarvoor verschillende inzenders hunue medewerking hebben verleend. Zoo is het eetservies en het kristal en glaswerk van de firma Focke Meltzer, het zilver van den heer P. Van Zanten, het tafelgoed van de firma Meyer. Daarnaast meubelden de hh. Vos Le Grand een salon, waarvan echter de waarlijk smaakvolle stukken beter tot hun waarde zouden komen, als de ruimto wat grooter ware. De meubels staan er nu te veel op elkaar. Het is ook in dit salon, dat men het eenige Hollandsche marmeren beeldhouw werk aantreft, dat op de tentoonstelling te vinden is, nl. een buste van de hand van Bart Van Hove. Verder vinden we in onze afdeeling ook de meubels van gebogen hout uit de bekende fabriek van Gebrs. Kohn te Weenen, en die dus eigenlijk in de Oos- tenryksche afdeeling thuis behoorden. Zoo ook laton de heeren Van Gils en Van der Meer uit Rotterdam eene groote verscheidenheid van meubels zien, uit sluitend van buitenlandsch fabrikaat. Zeer fraai is een antieke en nog uitmuntend geconserveerde linnenkast uit de 16de eeuw, ingezonden door den heer B. Kruijs- mulder, maar die toch eigenlijk op een moderne tentoonstelling niet thuis behoort. De heeren Brunot, Roozee Co. zonden eene verzameling van meubels van Djati hout, zeer soliede bewerkt. Wanneer wy nu nog de Amerikaansche bureaux, boekenkasten en andere kantoor meubels van de firma Feige Desk Co. en de rottingmeubelen van de firma Gebrs. v. Wijngaarden te Weesp genoemd hebben, gelooven wy in deze afdeeling de voornaamste inzendingen te hebben aangestipt. Kostbare ameublementen of meubelstukken ontbreken bij ons ten eenenmale; we vonden niets dan wat wij gewoon zyn in de magazijnen te zien staan. Van iets nieuws is ook geen sprake. Onze totale indruk is: wat meubelen aangaat is er in onze afdeeling niets bijzonders. Hare Majesteiten vertrokken heden v.m. omstreeks 10 uur per extra- trein naar Arolsen, om tegenwoordig te zijn by den intocht van HH. DD. HH. den regeerenden vorst en de vorstin van Waldeck en Pyrmont. HH. MM. keeren 16 Augustus op het Loo terug. Bij wijze van proefneming zijn thans 12 bezoldigde Rjjksveldwachters voorzien van een rijwiel. Indien de proef neming voldoet, zullen waarschijnlijk allen daarvan worden voorzien. Zondag is te Santpoort over leden Prof. Dr. D. Bierens de Haan, oud- hoogleeraar in de wiskunde te Leiden. Te Amsterdam is in den ouderdom van 67 jaar overleden de heer W. N. Peypers, o.a. bekend als schrijver van volks en kermistooneelstukken. - In de afgeloop'en week slaagdon voor het notarieel staats-examen, voor het eerste gedeelte, o. a. de heeren: M. G. Bon en M. Kluwer, en voor het tweede gedeelte, de heerenJ. J. Heringa en N. Ottema,. allen uit Woerden. De heeren C. Brouwer te Ouderkerk a,d IJsel en D. De Jongh te Bolnes zijn geslaagd bij het examen Fransche taal 1. o. §- Naar men verneemt, zal namens den onderwijzer Van der Wende, vroeger te Bleskensgraaf, thans te Stave- nisse, door den zaakwaarnemer T. v. d. strijders zijn nu besloten, bij de aanstaande i herinneringsdagen aan den strijd om Metz, de slagvelden op Fransch gebied niet te bezoeken. Intusschen worden in Duitschland de herinneringsfeesten voortgezet en op waar dige wijze herdacht. De voornaamste ge denkdag in deze maand is 18 Augustus, de jaardag van den slag bij Gravelotte, die het lot van Metz besliste. Die dag is bestemd voor het leggen van den eer sten steen van het nationaal gedenktee ken voor Keizer Wilhelm I te Berlijn. Het program voor die plechtige eerste steenlegging is gepubliceerd. Bismarck is uitgenoodigd er by te zijn en hij zal de gebruikelijke hamerslagen doen, onmid- delly’k na de Vorstelijke personages en voor den tegen woord igen Rijkskanselier. Den 14den Augustus zal de Vorst van Bulgarije zich weer te Sofia vertoonen. Nu, hij zal den toestand veel veranderd vinden en niet in zijn voordeel. Zankow, de bekende woelige Russenvriend, schrijft in zyn blad, dat de Prins geen kans heeft door Rusland erkend te worden. Het wenscht niet, dat het Bulgaarsche volk <loor den Vorst nog eens zal terug keeren tot de politiek van Stambouloff. De tegenwoordige Regeering, zoo eindigt Zankow, misleidt alle vrienden en vijanden. De Vorst leeft van het geduld des volks. Nog niets naders vernomen omtrent de moordenaars van Stambouloff. Al sedert eenigen tijd is KoningChris- van Denemarken ongesteld; in de laatste dawn echter is er aanmerkelijke verbetering gekomen, zoodat de Koning gedurende een gedeelte van den dag het bed mag verlaten. By de flnanciöele beraadslagingen in den Italiaansclien Senaat is gebleken.dat de loopende dienst over het bogrootings- jaar een saldo opleirert van 9.500,000 lire, tegen een tekort van 137 millioen het vorige dienstjaar. Aan de Ministers Crispi en Sonnino werd hulde gebracht wegens hunne welgeslaagde pogingen tot herstel van het financieel evenwicht. Crispi dankte mot een paar woorden voor dit bewy’s van ver trouwen. Van Cuba (Spanje) geen bijzondere be richten. De toestand is en blijft ernstig, getuige de aanzienlijke krijgsmacht, door Spanje weer derwaarts gezonden, zegge 100.000 man. De Regeering wil volgaarne nog veel meer versterking zenden, om nog vóór het einde van het jaar den oorlog te eindigen. Een noodlottig ongeluk is te New-York (linerika) gebeurd. Daar is een nagenoeg voltooid huis - voor handelkantoren be- êtemd ingestort. De kerklieden hadden een groote hoeveelheid steenen opgestapeld op de bovenste verdieping; de vloer be zweek onder het gewicht en het huis stortte in. Van do 82 werklieden, die er bezig waren,' vermist men 17. Die liggen, naar men vreest, onder het puin. van Hotel- en Reiswezen. VI. Treden wij thans het hoofd gebouw bin nen, en wel door den middelsten ingang, teneinde te beginnen met de Nederland- sche afdeeling. Zoodra wij binnen komen wordt onze aandacht getrokken door eene groote vi trine, waarin een zeer volledige poppen luiermand Daisy's luiermand is ten toongesteld. Niets ontbreekt er en alles is even keurig .bewerkt, als smaakvol. Al de dames die er langs komen blijven er opgetogen voor staan. Het is eene in zending van Mevr. Grothe Twiss te Hil versum en zal na afloop der tentoonstelling verloot worden. De opbrengst is door de inzendster bestemd voor de onbehuisden in Nederland. Wy gelooven dat die op brengst nog al een aardig sommetje zal bedragen, want er worden heel wat loten voor een gulden verkocht. Daar achter staat een fraaie verzameling kopëren keukengereedschap van de firma Keuter Co., alhier. Men houde echter in het oog, dat die heeren zelf niet fabri- ceeren, maar alleen agenten ziju van bui tenlandsche huizen, zoodat wy hier eigen lijk te doen hebben met een fabrikaat uit den vreemde. Doch, daar moeten wy op de Tentoon stelling maar over heen stappen, want als al het goed van vreemden oorsprong uit onze afdeeling moest worden wegge nomen, zou er een bitter beetje overbly ven. Om te beginnen zouden we dan ook de inzending van De Gruijter’s Stores moeten derven, hetgeen inderdaad jammer zou zyn. De heer De Gruijter heeft op een opper vlakte van een paar honderd meters zoowat eene geheele ny verheidstentoonstelling in het klein georganiseerd. Wij vinden er o. a. zeer sierlijke meubels, prachtige tapijten en zeer handige reiskoffers uit de Grands Magasins de la Bourse, firma Guillon Co. te Brussel; verrukkelijk schoon artis tiek koperwerk uit Birmingham, messen en allerhande soorten van nécessaires uit Sheffield, smaakvol bewerkt zilverwerk van verschillende groote Engelsche firma’s, parfumerieën, ry wielen, fijn geslepen kris tal, waarbij wy niet vergeten mogen een keurig buffettafeltje te noemen, allerhande reisbenoodigdheden, en ik weet zelf al niet wat meer. zoo flinke wjjze heeft daargesteld. Odzo ijverige secretaris heeft als chef van het feestterrein lange dagen besteed, om te zorgen, dat alles in orde was. Wat de directie der keurnommers betreft, moet ik, met een enkel woord, onsen penning meester noemen. De heer Drees toch hééft den zang tot zyn volle recht doen komen. En nu, als wij straks dit terrein verlaten om Meerkerk nog een bezoak te brengen, helpt ons dan het nevendoel van den bond te bevor deren, nl. veredeling van den volkszang. In de laatste circulaire heeft onze ijverige secre taris W nog op gewezen, hoe gepaste vrooljjk- heid soms overgaat in uitbundigheid en deze overslaat in losbandigheid. Dan hoort men dat kwetsende straatgezang, waar ieder wel denkend mensch zich aan ergert. Mocht het noodig zyn, laat dan het Wilhel mus, het Wien Neêrlandsch bloed van de jongere lui, nog eens klinken en die platte taal zal zwygen. Dan zal blijken dat de bond „Eendracht maakt macht" het aangename weet te veree- nigon met het nuttige. Ik heb gezegd." Montfoort, 9 Aug. In de heden ge houden raadsvergadering werd de gemeente- rekeningover 1894 vastgesteld in ontvangst op f 13.270,06s in uitgaaf op f 12.562,31» batig saldo f707,75. Door B. en W. werd den raad aange boden de begrooting voor den dienst van 1896, in ontvangst en uitgaaf geraamd op f 16.101,30| ‘Nieuwerkerk a/d IJsel, 8 Aug. Wie veel van het spoor gebruik maakt zal by ondervinding weten, hoe moeilyk het voor sommigen is, in en uit te stappen aan Qns station. Het perron namelijk is veel te laag. Hieraan zal gelukkig een eind komenalthans men heeft reeds de plaats opgenomen, met het doel van verbetering aan het tegenwoordige perron aan te brengen. ‘Nieowerkerk a/d IJsel, 12 Aug. De heer A. Van Tilburg, vroeger in deze ge meente woonachtig, thans onderwijzer te Charlois, gemeonte Rotterdam, heeft in de vorige week metgewenscht gevolg te Breda examen afgelegd voor hoofdonderwyzer. De Ned. Herv. Gem. alhier zal niet lang vacant zyn. Den 28sten Juli nam Ds. Hattink afscheid van de gemeenteen veertien dagen later, den llden Augustus, werd feeds bekend gemaakt, dat Ds.Wester- beek van Herten van Serooskerke het op hem uitgebracht beroep had aangenomen. Vóór den winter kan dus Nieuwerkerk a/d IJsel weder een eigen herder en leeraar hebben. ’Nuordeloos, 12 Aug. De landbouwer v. G. uit het naburige Goudriaan kwam heden morgen met een boerenwagen door het dorp ry'den, waarop buiten hem nog 2 personen en 2 kinderen gezeten waren. Juist by de openbare school schrikte het paard en deel een zysprong, door welke beweging de wagen tegen het houten portaal vóór do woning van H. S terecht kwam, waardoor dit geheel in elkaar werd gedrukt. Het paard sloeg inmiddels ver woed met de achterpooten, totdat het zich geheel had losgewerkt en ging toen met het tuig op hol. Onbegrijpelijk is het dat hierbij geen persoonlijke onge lukken zijn voorgevallen. Ja, zelfs de schade aan wagen en tuig liep nog vry goed af. Door den landbouwer Eikelenboom alhier was een groote aardappel tusschen de gewone ingepoot en aan deze het dubbele der gewone ruimte gegeven. Deze heden gerooil zijn le, waren daaraan het getal van 223 grooto of kleine aardappelen gegroeid. Papendrecht, 10 Aug. Onze gemeente leed een groot verlies door het afsterven van den geachten heer J. v. Wijngaarden, een mm die gedurende meer dan 25 jaar zijn krachten wy’dde aan hot welzijn der gemeente, die hy als Raadslid vertegen woordigde. Tal van jaren was hij ook een gewaardeerd en ijverig voorzitter van den polder Papendrecht. ‘Polsbroek, 9 Aug. In dfe op heden gehouden vergadering van den raad dezer gemeente worden de geloofsbrieven onder zocht van de herkozen raadsleden J. Gra veland en Z. Van Rossum en besloten tot hunne toelating; werd goedgekeurd de rekening der gemeente over 1894, bedra gende in ontvangsten f 5866,07, in uitga ven f 4967,26», batig slot f898,80»werd afwijzend beschikt op een verzoek van den gemeente-ontvanger om verhooging zy'ner jaarwedde, en werd op een des betreffend adres besloten, de jaarwedde van den gemeente veldwachter J. Spin hoven met ingang van 1 Jan. a. s. met f 50 te verhoogen en alzoo te brengen op f 300. Ridderkerk, 8 Aug. Naar men verneemt heeft een ingezetene uit Rotterdam het voornemen, van de dorpskom uit naar de aanlegplaatsen der stoombooten te Slikkerveer een paardentramweg aan te leggen. ‘Slikkerveer, 10 Aug. Qg de weif der heeren Smulders had een jongeling, B. genaamd, het ongeluk met zyne linker hand tusschen de boormachine te geraken. Twfee vingers werden verbrijzeld; gelukkig is het de pink en de ringvinger. De ge neesheer zette ze geheel af, en hoopt den middelsten vinger te behouden. Streefkerk, 12 Aug. De getneënteraad heeft basloten de kermis (if te schaffen. Willeskop, 8 Aug. Door burgemeester en wethouders dezer gemeente is besloten voor rekening der gemeente aan te schaf fen een peilyzer met maximaaltherroome ter. Dit peilijzer moet uitnemend geschikt zijn om broeiing in hooibergen te con stateren, ‘Amelde, 9 Aug. Op de alhier gehou den publieke verkooping van boomvruch ten werd besteed voor appelboomgaarden van fl,50 tot f2,50; sommige perceelen met veel beste soorten deden f3 per hek- toliter aan den boom. Noten f2,50 tot f3. Voor naweide werd van f5 tot f 15 per hektare betaald. ‘Ainmerstol, 12 Aug. De aan den raad aangeboden rekening der ontvangsten en uitgaven dezer gemeente over 1894 be draagt in ontvangst f6852,80», in uitgaaf f6402,04, alzoo het batig slot f450,76®. Benschop, 9 Aug. Bij de heden alhier gehouden verkiezing van een hoofd inge land plaatsvervanger aan den Lekdijk Benedendams en IJseldam, in de plaats van den heer J. Maaijen, overleden, is met algemeene stemmen benoemd de heer A. J. Kasteleijn, bouwman, wonende alhier. ‘Bolnes, 10 Aug. Heden werden 5 ryksdaalders en 1 paar kousen gestolen by een scheepmaker. Deze gaf de politie van ’t geval kennis, welke een onderzoek zal instellen. De bestolene ging, om spoedig den dief te kennen, naar Rotterdam, waar hij een waarzegster raadpleegde! Dit gebeurde in de 19de eeuw! On begrijpelijk! ‘Goudrinan, 13 Aug. Door het gemeente bestuur is het tractement voor de betrek king van onderwijzeres of onderwijzer bepaald op f 550mits de benoem ie een jaar in functie blijft. - By den landman T. Den D. is onder de varkens de vlekziekte uitgebroken. Twee dezer dieren zijn reeds aan die ziekte gestorven. ‘Lekkerkerk, 13 Aug. Tot lid van het college van zetters der directe belastingen is benoemd de heer H. De Jong Mz., in de plaats van den heer A. Berkouwer, die als zoodanig bedankt heeft. De zangvereeniging „Euphonia” alhier heeft tot haren beschermheer be noemd den heer Jhr. L. De Geer Van J utphaas. ’Meerkerk, 10 Aug. By den landbou wer J. B. wierp eene zeug 13 jongen. Omdat zy slechts 12 spenen had, werd de kleinste big by een’ hond gelegd, die daags te voren jongen had geworpen, ’t Is aardig te zien, hoe de hond het jonge varken liefkoost en laat zuigen. Vele nieuwsgierigen nemen een kijkje. ‘Meerkerk, 12 Aug. Do redo, waarmede de heer De Man het zangersfeest ie Moerkerk opende, luidde als volgt: „Dames en Heeren! Namens het Bestuur roep ik u allen een hartelyk wolkom toe op ons tweede jaarfeest. Ik zal zeer kort zyn, daar onze Bond zich zoo sterk uitgebreid hoeft, dat wy gevaar loopen tyd te kort te komen. Iets toch moet ik zeggen: Wij komen bier by elkander, niet enkel om pret te maken, maar om van en door elkander te ieeren op het gebied van den zang. Hoe beter eene ver- eeniging zingt, des te nauwer zullen de leden zich aaneensluiten. Goed zingên kweekt eens gezindheid. Dat alleen reeds veraangenaamt het leven. Goed zingen maakt het gemoed vatbaar voor zachtere aandoeningen. Het werkt veredelend op den mensch. Maar daarvoor is meer noodigdan enkel het voortbrengen vun tonen. Hoort daarom met aandacht toe. Allicht merkt ge iels op, dat u ontsnapt was, terwijl ge zelf zongt. Nog iets! Onder ons zyn vereeniguigen, die door haar sterkte en wyze van zingen eerbied afdwingea. Laten de kleine vereenigmgen daardoor niet ontmoedigd worden. Zy toch kunnen ook zorgen, dat door zuiverheid van toon en maat iets goeds voort gebracht wordt. open onze tweede fuostvergadering. iór wy overgaan tot het zingen van het Wilhelmus nog een paar mededeelingon. Als straks het lied op h-1 ontzet van Bergen op- Zoom moet gezongen word -n, aside kajielm .'ester der Jagers u waarschuwen, door „verzamelen” te laten blazen. Opdat gij good weet, wat dit is, wil du heer B. rstlap wei zoo goel zyn, dit signaal even te laten hoeren. Wij komen dan weêr op onze oude plaats te staat* Ook is vergeten op het programma te ver melden, dat onder de aanwezige vereemgingen een metronome en twee muziekwerken zullen verloot worden. Den heer Burgemeester van Meerkerk verzoek ik beleefd of ZEA. voor de vereenigingen zou willen loten. Ik stel mij dan voor, deze verloting te doen plaats hebben na het slotwoord, dus vóór het zingen van het „Wilhelmus" „De slotwoorden waren de volgende: Dames en Heeren 1 Het programma legt my de verplichting op, een slotwoord le spreken. een mooielyke taak. Do keur- preken is ónmogelijk. Ging ik i noemen, die deze uitstekend tucht hebben, dan zou ik oa- »<iver de andere. Wy zullen 1 aan het publiek o«erlaten. jon breng ik namens aan het edelachtbaar wiens steun zeer veel van die om

Schoonhovensche Courant | 1895 | | pagina 1