BB. ;ma, m. I e koop, tegen ver- EN BOER, dorp. 1895. N°. 1603. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht nflsen Zaterdag 17 Augustus. ng. I 11 iting. ERIJ J Officiëele Kennisgevingen. van de j en de nnen BOB. sk, eten uil, STRAATSCHOUW KERMIS )den EEN MISKENDE. BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. tonhoven. JiOQTSM. S. &W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. Gemeente Schoonhoven. IOOTEN, Boekh. den. nen. Architect ■Lekkeriand, 00 nde I del van loonhoven. •n af Dings- voornoemd Kruut. der Rest. ■l KOEK. IG CZN. !R StEEGT. KERS. FRG. HS. INDHOVEN. ie aandacht E, f 1,30 «öfflfflffl HOUWT. tins. tsegelt knl|. /an het Wa- ek zal op a. s., voor- iHTHUIS te iTALOGUS i Leesblbllo- srmeerderd tot eea BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Schoonhoven maken bekend, dat ingevolge art. 41 van het Politie- Reglement, de straten moeten zyn UIT- GE WIED in de week vóór 2 Septembera. s op welken dag SfTiioUW zal worden gehouden. Schoonhoven, den 16. Augustas 1895. De Secretaris, De Burgemeester, H. G. GEELHOED. Mr. A. D. H. KOLFF. istus 1895, oor den Heer ^ngaardeti, PPEROM te eed: Een oogenblik vrienden. ’t Is waar, van de daden onzer vaderen, van die der vroegere geslachten in en buiten Nederlandkunnen we u geen zichtbare voorstelling geven, en evenmin aan de kinderen op de schoolbanken. Want, dat prentafbeeldingen als zoodanig maar even en in zeer( beperkte mate in aanmerking komen, daarover zyn wy het nogal eens. Nu is er zekere, niet ieder ten dienst staande kennis van philosophie en zielkunde noodig, om te kunnen uit maken of het waar is, dat ook door mede- deeling zonder aanschouwing begrippen kunnen ontstaan die eenige waarde heb ben voor de verstandelijke ontwikkeling uit onze ervaring zouden we mogen zeg gen, dat langs dien weg verkregen voor stellingen genot geven, het geestesleven verrijken. Er bestaat ook iets dat men ’t is misschien in strijd met de weten- tenschappelyke leer, een inwendig zien kan heetenwanneer we iets lezen of hooren, dat in eenige betrekking staat met een van de groote gebeurtenissen van vroeger of later tijd, dan rysthet, als een panorama of tafereel, voor onzen geest; wy zien de menschen handelen, zich be wegen, en tegelijkertijd kennen we, voor wat de hoofdpersonen aangaat, de roerse len hunner daden. Het is een groot genot, zoo de oogen te kunnen slaan in nooit geziene dingen; en al is de juistheid van het beeld, dat wij verkrijgen, niet volko men gewaarborgd, het leeft toch voor ons BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven maken bekend, dat de dit jaar aanvangt 2 September. Zij, die standplaatsen voor Kramen enz. verlangenmoeten hiertoe aanvragen doen ter Secretarie, vóór 20 Augustus a. s. Schoonhorenden 16. Augustus 1895. De Secretaris, De Burgemeester, H. G. GEELHOED. Mr. A. D. H. KOLFF. s, voorzien mdelsmerk, i>ü HOOILAND, LKZAAK te by den land- Zevenhuizen [otterdam, in raat,No. 28. vakonderwijs, eischt een of meer offers komaan, welk? Dan loopen de gevoelens uiteen: men Hompelt nog wel wat van vereenvoudi ging der spelling, maar gevoelt toch, dat daarmee de quaestie niet is opgelost. Laat ons zienHet onderwys moet rusten op handelend .waarnemen, en, waar deze grondslag ontbreekt, op aanschouwing. Wat dus niet zichtbaar kan worden voor gesteld, behoort op de lagere school niet thuis Het vak, waarbij dit niet mo- gelyk is, dat is de vaderlandsche geschie denis, derhalve De Jonas is gevonden, ook zonder lo ting. Houd u gereed, o vratige Oceaan, om hem in uw kaken te ontvangen. Een, twee, driedaar gaat hy Prys der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel i meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco 1 uiterlyk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrydags-uamiddags 5 uren, f Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. prijs le soort f25, 2de soort f20| 22. Handel vlug. ’Meerkerk, 13 Aug. In den voormiddag werden in de weide van den heer J. R. twee schapen, die van morgen nog liepen te grazen, gedood gevonden. Het eene was gedeeltelijk opgegeten. Men vermoedt, dat zij door een hond zijn verscheurd. De politie doet onderzoek. Moordrecht, 14 Aug. Door eenige ne ringdoenden alhier wordt eene beweging op ’t getouw gezet, teneinde tot eene al- gemeene Zondagsrust te geraken, ’t Is te hopen, dat alle winkeliers zich zullen aan sluiten en de afnemers met het goede voornemen nu reeds van hunne sympathie zullen blyk geven, door alle benoodigd- heden vóór Zondag in te slaan, waardoor pet den voorstellers gemakkelijker gemaakt zal worden, hun plan uit te voeren. ’Nleuwerkerk a/d IJsel, 15 Aug. J.l. Maandag hield de C. V. alhier haar eerste verplichte vergadering. De leden werden in de gelegenheid gesteld tot het bestellen van kunstmeststoffen en maïs. Aangezien de vergadering niet druk bezocht was, werd besloten den termijn van bestelling voor laatstgenoemd artikel te sluiten den 17den Aug. 1895 en voor kunstmeststoffen den 24sten Aug. d. a.v. Op voorstel van den voorzitter, den heer D. Vis, werd ver der besloten naar een eertijds te houden •rgadering van Afgevaardigden derC. V. m het distrikt Hoorn, één persoon te zen den tegen vergoeding van reis en ver blijfkosten. Daartoe werd metalgemeene stemmen op één na aangewezen de heer D. .Vis. Na rondvraag werd de vergadering gesloten. De volgende verplichte verga dering valt in de maand October. - In het begin dezer week passeerde iemand opt een’ flets Kortenoord. Juist op den Holdijk gekomeik kwam een hond óp hem af, die niét alleen zijn pantalon Scheurde, maar hem ook nog een wonde toebracht Toen de rijder hierover zyn beklag deed bij de politie, werd den eigenaar van den hond gelast terstond het dier vast te leggen. De wonde werd door Dr. 0. J. Dekking uitgebrand. "Ouderkerk a/d IJsel, 12 Aug. In de Zaterdag-avond gehouden raadsvergade ring, die door 5 leden werd by gewoond (afwezig de heeren C. De Jong en Van Holst), werd: 1°. overgelegd en voorloo- pig vastgesteld, de begrooting voor 1896 van het 5de bat. rust, schutterij, bedra gende in ontvangst en uitgaaf f273,50; 2°. ’overgelegd en na onderzoek van alle posten en bescheiden voorloopig goedge keurd, de gemeente rekening over 1894, met vaststelling van de ontvangsten op f 15607,841 en van de uitgaven op f 14450,551 en alzoo sluitende met een voordeelig saldo van f 1157,29; 3*. over gelegd en vastgesteld de begrooting Voor 1896 van het burg.-armbestuur, bedra gende in ontvangst en uitgaaf f 1407,60[, met eene subsidie post van f1200 4°. over gelegd en na toelichting van den voor zitter vastgesteld, eene verordening, bedoeld by art. 178 der gemeentewet, alsmede eene verordening tot wijziging der algemeene politie-verördening, speciaal van de hoofd stukken: openbare orde en veiligheid, tap peryen en openbare vermakelijkheden; 5°. op voorstel des voorzitters eencrediet verleend, om op Koninginne dag wederom alle schoolkinderen te onthalen, die van 1 Sept. 1894 tot 31 Aug. 1895 de school minder dan 12maal willekeurig verzuim den, en om bovendien de leerlingen van de hoogste afd. der hoogste klasse van de 3 scholen een aangenaam en nuttig uit stapje te doen maken; 6®. machtiging ver leend om de Kalverstraat op degelijke wijze te doen herstellen. De vergadering ging hierna over in comité. Na herope ning der openbare vergadering werd deze, zonder verdere beraadslaging, gesloten. Waddingeveen, 13 Aug. Nauwelyksis hier de eene brand uit de voeten of men hoort alwéér van een anderen spreken. Er ontstond heden-morgen, ten circa 11 uur, brand in de werkplaats van den kinder- speelgoedfabrikant C. Moraal, aan de Zuid- kade. Dank zij het spoedig aanrukken en het optreden van het personeel van de spuiten der 2de en 31e afJ., was men den brand weldra meester, zoodat slechts de werkplaats uitbrandde. Het woonhuis bleef behouden. Alles was verzekerd. Men vermoedt, dat de brand op den zolder is aangekomen en wel bij de potten, waar door de rook van het vuur gaat, waarboven men houten voorwerpen doet buigen. Woerden, 13 Aug. De raad heeft heden de gemeente rekening over 1894 vastge- steld in ontvangst op f38260,06 en in uitgaaf op f 37585,45, zoodat het batig slot f674,61 belraagt. De jaarwedde van den heer W. Slinger, onderwijzer aan de openbare school alhier, is op diens verzoek met f50 verhoogd, zoodat die nu f650 bedraagt. Woerden, 14 Aug. Kaas. De aan voer ter markt op heden bedroeg 209 partyen prijs van Goudsche le soort f 21 A 24,50, 2e soort f 16 20, zwaardere 126 per 50 kilo. Handel vry vlug, Er is een beweging merkbaar op het gebied van het lager onderwys, die naar sommiger meening de rustige ontwikke ling van de Nederlandsche volksschool ernstig bedreigt, volgens het oordeel van. anderen een dringend noodzakelijke her vorming beoogt. Men spreekt zelfs van een nieuwe of wel nieuwere- „richting”. Voorstanders van denkbeelden, die van bestaande regelingen afwijken, hebben dit in hun voordeel, dat hetgeen tot hun be stryding wordt aangevoerd, het uitvloeisel heet te zyn van behoudzucht. En in den tyd dien wij beleven staat dit woord, staat vooral de eigenschap welke het uitdrukt, men gewaaroorgu, nei leen toen voor ons in kwaden reuk. Over het streven der i en - het heeft ons ook heel dikwijls wat bedoelde nieuwe richting zullen we ons 1 thans niet uitlatener is veel in, dat sympathie en steun verdient, met inacht neming van de behoedzaamheid, geboden door het gemis van een juiste aanwijzing van het doel, ’twelk men zal bereiken en van een, Voor algemeene navolging vatbare toepassing der theorieën. Handelend waarnemendeze woorden geven den grondslag aan, op welken men het onderwijs in de lagere school wenscht te herbouwen. In verband hiermede moet een groote ruimte gegeven worden aan al wat met de handen is te verrichten, ten einde den geest der kinderen te brengen tot zelfstandige werkzaamheid. Handen arbeid behoort de spil te zijn, om welke het gansche onderwys draait, en, ter aanvulling van de noodzakelijke kennis die langs dezen weg niet is te verkrygen, aanschouwing, met vermijding van alles wat niet door zintuigelijke waarneming tot geestelijk eigendom van den leerling kan worden gemaakt. Om in deze richting het noodige te doen, zal men met de beperktheid van den leertijd rekening houdende, wel het een en ander moeten afschaffen, dat thans op het programma der lagere school een plaats inneemt. Immers, reeds nu wordt van overlading gesproken en geklaagd: wat zal het dan zyn, als speciale oefe ningen voor handvaardigheid tal van uren in beslag komen nemen Want de quaestie, waar het om te doen is, is er niet een - van methode alleenware dit zoo, er behoefde geen enkele verschikking plaats te hebben. Het streven van de woordvoerders der aangeprezen hervor ming is wel degelijk op inkrimping van het getal der leervakken gericht. En welke zouden dan moeten verdwijnen? Van die vraag moet men zich niet af maken met algemeenheden; ook niet, met afkeuring uit te spreken over de manier, waarop zij hier of daar worden onderwe zen. Als iemand uitroept: Breng han denarbeid in de schoolen ik geef u gaarne al de regels voor de geslachten der zelfstandige naamwoordende resi- dentiën van Jaya, de graven uit het Hol- landsche Huis, repeteerende breuken van alle drie de soorten present. Wie van den gang van ons onderwijs niets weet en zich toch een oordeel aanmatigt, zulke zijn er I vindt dat wel aardig gezegd, maar ’t is een praatje. Van al de daar opge noemde zaken wordt maar een heel, heel klein beetje, meestal niets, onderwezen; een besluit tot afschaffing zou zijn een houw in de lucht. De zoogenaamd prac- tische onderwijsinrichtingzoo genoemd omdat zij in rechtstreeksch verband staat met de practijk der handwerken, met het geschikt maken van den leerling voor later men wat we gewoonlyk een middelmatige ontwikkeling noeftien. Het komt er slechts op aan, hoe men ze aan brengt. Neem een hoogst eenvoudige vraagWat verstaat men onder „vertegenwoordiging?” Als men tot een knaap zegt: Uw tante is vandaag jarigvader en moeder en uw oudste broêr kunnen vandaag ónmogelijk naar haar toe, maar nu gaat gij uit naam van het geheele gezin haar gel uk wen - schendan heeft men een uitgangspunt met eenige voorbeelden „uit de geschie denis” de voorstelling toelichtende en aan vullende, komt men er meê klaar. Waar alle kennis van het verleden ont breekt, is een belangrijk deel van hetgeen letteren en kunst tot stand brengen, af gesloten terreinmen leeft dan een groot stuk ook der hedendaagsche beschaving niet mede. Van grooten invloed op ons zedelijk denken en gevoelen zyn de voor stellingen, die we door plastische afbeel ding en door het gesproken of geschreven woord verkrygende inwendige aanschou wing van hetgeen de fantaisie der roman schrijvers voor ons teekent, draagt niet weinig bij tot karaktervorming. Maar is er iets grootschers, iets meer aangrijpend dan de drama’s der historie,waarin we menschen ten tooneele zien (fevoerd, die inderdaad geleefd en gewerkt Stobben, die sporen hebben achtergelaten van hun be staan? Wij zyn niet vreemd aan de ge dachte, dat eer men het vermoedt het beschaafd publiek zal zijn verzadigd van de niet meer of minder kunstvaardigheid ineengezette ficties der verbeelding en van de ontledingen van in de lucht hangende „karakters” of „zielen”; men zal weder- keeren tot de frissche stroomen der ge schiedenis, welker wateren door de resul taten van het onderzoek zooveel klaarder zijn geworden, en die we dan onvermengd en onvervalscht zullen genieten; met an dere woorden, wij gelooven dat de histo rische schets een ruime plaats zal gaan innemen in het geestelijk voedsel der naaste toekomst. Welnu, dat men dan ook ,by de jeugd den smaak daartoe ont- wikkele en tegelijk zooveel kennis aan- brenge, dat er een grondslag is gelegd waarop de jonge menschen verder voort bouwen. Dat daartoe de lust kunstmatig wordt aangekweekt, is onwaar; als his torische onderwerpen in den vereischten toon worden behandeld, wekken zij be langstelling. Of die blyvende zal zijn, hangt van allerlei omstandigheden af, maar dat is het geval met ieder vak van het lager onderwys. En komt er dan wat geheugenarbeid bij, het van buiten leeren van eenige feiten en jaartallen, ais beknopte vorm van den inhoud eener goed begrepen les, er is hoegenaamd geen bezwaar tegen het vorderen dezer inspanningen gevaar zien wij er ook niet in. Dat in een wetgeving voor Nederlandsche scholen ooit het doodvonnis zal worden geveld over het onderricht in de Neder landsche geschiedeniswe zouden het moeten zien alvorens het te gelooven. Onze nationale zin zal de miskende niet verwerpen. Maandag jl. heeft de opening plaats ge had van het nieuwe Britsche Huis der Gemeenten, doch Donderdag jl. eerst werd de troonrede voorgelezende tyd tusschen deze twee dagen werd besteed, ten eerste aan de verkiezing van een Voorzitter of Speaker en ten tweede aan het onderzoek van de geloofsbrieven der Afgevaardigden en aan het doen afleggen van den eed. Met algemeene stemmen is de liberaal Gully benoemd tot leider der beraadsla gingen van het Britsche Lagerhuis; Ko ningin Victoria bekrachtigde deze benoe ming. Van de troonrede wordt beweerd, dat zy noch staatkundige verklaringen, noch toezeggingen op wetgevend gebied zal bevatten. Dat belooft dus niet veel voor de toekomst! Uit Shanghai (China) meldt men, dat de heer Mansfield, Britsch consul aldaar, de heer Hixsan, Amerikaansch consul te Foochow, de heer Allen, Britsch vice con sul op het Pagoden-eilandbenevens twee geestelijken en een Amerikaansch luitenant ter zee, naar Ku cheng zijn ver trokken, het tooneei der moorden. Zy i worden begeleid door ruim honderd Chi- neesche soldaten, daar de Onder Koning niet verkoos, dat zy eigen manschappen mede namen. In de Chineesche Regee- ringskringen heerscht de grootste ver warring en verslagenheid, men weet niet, hoe het aan te leggen, om eene eenigszins gezaghebbende houding aan te nemen. De verschillende eskaders, die, zooals men weet, te Tanger (Marokko) vooi anker liggen, zijn naar alle waarschijnlijk heid bestemd om handelsvoordeelen af te dwingen. Het laatste Duitsche pantserschip echter heeft nu afscheid genomen van Tanger; we moeten dus daaruit opmaken, dat Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele ryk 0,90. Men kan zich abon- neeren by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. te zeggen. Goed, zegt ge, maar daar eet men niet van. De werkman, let wel dat het diens belang is waarmede gewoonlijk wordt geschermd als met een argument van ver pletterende kracht, de werkman moet in de eerste plaats gestaald worden voor den strijd om het bestaan. Hy moet leeren, zijn denken te richten op de ma- teriéele dingen van zyn vak, zyn handen te gebruiken, van zyn oogen den meest mogelijken dienst te hebben. Al die the oretische of uitsluitend wetenschappelijke dingen kunnen, zoo noodig, gemist worden. Zeker, en er is nog veel meer, dat we, van een bloot stoffelijke zijde bezien, zouden kunnen ontberen. Maar dat is de vraag niet. We zijn niet alleen werklieden, maar we zyn ook, metelkanler, een volk. Zoo ’n volk heeft een eigen karakter, evengoed als een huisgezin. Daar zijn menschen die verklaren daar niets van te voelenja, dan is er ook verder niet over te redeneeren. Maar, als men wèl nationaliteitsgevoel heeft, dan is hetgeen onverschillige zaak meer, te weten, hoe die eigen staatkundige positie is ontstaan, uit welke omstandigheden de tegenwoor dige toestand zich heeft ontwikkeld. De taal van het verleden is voor het heden niet onverstaanbaar, en wat toen waar was, is het nog. De handelingen der menschen hebben invloed op de lotgeval len van de groep, waartoe zij behooren, en elke groote gebeurtenis isals een stroom, de samenvloeiing van een groot aantal schijnbaar geïsoleerde feiten. Naarmate het aandeel grooter wordt, dat ook de burgers van bescheiden con ditie gaan verkrygen in de regeling en leiding van de staatsaangelegenheden neemt ook de verantwoordelijkheid toe van ieder lid der staatsgemeenschap, en voor lichting ontvangt hy door het verleden. Daar ziet hij ook menschen optreden, van gelijke beweging als hij en door dezelfde hartstochten en begeerten gedreven, door idealen van gelijke waarde bezield, en hy verneemt tot zijn leering, welke vruch ten geplukt of welke jammeren geoogst werden, als de geestkracht het nationaal leven verhoogde of verslapping en party gebeuzel de aandrift tot kloeke handelin gen vervingen. Wij verwachten hier de tegenwerping, dat dit alles wel de wenscholykheid van geschiedkundige kennis zou kunnen doen erkennen, maar geen pleidooi kan uit maken ten gunste van historisch onder wijs op de lagere school; de begrippen toch, die de bouwstoffen zyn ook der meest elementaire kennis, gaan boven het bereik der gewone leerlingen. Dit nu ontkennen we met beslistheid; we beweren zelfs, dat die begrippen noodig zyn om te vor- Duitschland voldoening heeft gekregen. Het ontvangen boetegeld van 200.000 francs wordt verdeeld tusschen de moeder van den vermoorden Rockstroh, de firma, voor wie hy werkzaam was en die door zijn dood schade leed en den Staat, als tegemoetkoming in de gemaakte kosten. Woensdag 14 Augustus was het de ge denkdag van Ferdinand van Coburg’s ver kiezing tot Vorst van Bulgarije en de dag van diens terugkomst na een langdurig verblijf te Carlsbad. De ontvangst was zeer hartelijk, de halve bevolking en het ge heele garnizoen waren op de been. Aan het station werden toespraken gehouden, door den burgemeester, die zinspeelde op de aanvallen, welke de Vorst in de bui- tenlandsche pers te verduren had gehad, naar aanleiding van het voorgevallene in Bulgarije tijdens zijne afwezigheid. Vorst Ferdinand zelf antwoordde hierop, dat „de aanvallen der bladen in zeker land (Duitsch land) hem volkomen koud lieten. Geen enkel woord van afkeuring werd vernomen, met betrekking tot den moord op Stam- bouloff. Als verdacht van medeplichtig heid aan den moord is in hechtenis ge nomen zekere Jurkoff, gewezen inspecteur van politie en een 15-jarig meisje, be schuldigd den moordenaar Haloe behulp zaam te zyn geweest by diens vlucht. De door Starfibouloff zei ven aangewezen moor denaar Tufektscheff is in vrijheid gesteld. De wereld is wel vol tegenstrijdigheden Uit Italië bericht men, dat de correc- tioneele Rechtbank, in Raadskamer ver gaderd, de rechterlijke overheid onbevoegd heefUpiklaard in het geding, hetwelk de radicale Afgevaardigde Cavalotti wilde in gesteld zien tegen den Minister-President Crispi. Er zal zoodoende wel niet veel licht komen in de duistere zaak van de beschuldiging der kfeoeioryen. Italië zal', haar men bericht, op 20 Sep tember, den 25sten verjaardag der inne ming van Rome door Victor Emanuel, een feestbriefkaart uitgeven. Aan den adreskant van die kaarten staat het beeld van Rome, met schild en lans, gezeten onder een triomfboog, op welke treden de woorden van Victor Emanuel te lezen staan: „A Roma ci siamo e cl resteremo” (Te Rome zijn wij nu en zullen wij ook blyven) en „Roma intangibile” (Rome onaantastbaar). Links ziet men het portret van Victor Emanuel en rechts de portretten van het tegenwoordige ko ninklijke paar. Op een te Kopenhagen (Denemarken) gehouden Noorsch vredescongres is be raadslaagd over het conflict tusschen Zweden en Noorwegen en daarna het volgende besluit genomen: „De Regeeringen en Wetgevende verga deringen der drie Noorsche rijken worden uitgenoodigd, om een scheidsgerechts- en neutrajiteits-verbond te vormen, waartoe ook andere Souvereine Staten kunnen toetreden. Wederkeerige oneenigheden zullen voortaan door een scheidsgerecht, in plaats van door een oorlog, worden beslecht en een strenge onzijdigheid zal bewaard worden bij oorlogen tusschen staten, die buiten den Bond staan. De verbonden staten zullen ter naar streven, dat alle beschaafde staten hunne onzij digheid erkennen, en zij erkennen overi gens ieder hunne eigen souvereiniteit.” Een viervoudige moord is te Mansfield (Engeland, graafsch. Nottingham) gepleegd. Een 33 jarige arbeider, Wright genaamd, heeft de vrouw bij wie hij woonde,de weduwe Reynolds, en drie kinderen vermoord. De man, die vermoedelijk krankzinnig is, kwam geheel naakt op het politiebureau zyn misdaad bekennen. Hy had na het plegen van den moord brand gesticht in het vertrek en het scheelde weinig of de oudste zoon der weduwe, die op een boven kamer sliep, welker deur Wright van buiten met een touw had dichtgebonden, was door den rook gestikt. Het lijk van de vrouw was afschuwelyk verminkt. Bij Koninklyk besluit is goedgekeurd dat J. E. A. R. Baron Rom Kraijenhoff, burgemeester van de gemeente Nieuw Lekkeriand, is benoemd tot secre taris dier gemeente. De firma J. E. H. Tulleners, wijnhandelaren fe Alblasserdam, bekroond te Antwerpen 1885, zyn thans benoemd tot Hofleveranciers, met het recht het wapen der Koningin-Regentes te mogen voeren. Door het bestuur van de waterkeering vau den calamiteusen polder Anna Friso werd Woensdag te Wissekerke aanbesteed het verhoogen en verzwaren van den zeedijk van den polder. Minste inschrijver was de heer L. Brand, te Giesendam, voor f13.889. Bodegraven, 13 Aug. Op de kaasmarkt werden heden aangevoerd248 wagens, te zamen 15.112 stuks, wegende 64.601 kilo; prys le soort Goudsche f 22 24, 2e soort f hieronder 16 wagens Derbykaasprys le soort f 22 a 281,2e soort f20 21f; 86 wagens Edammerkaas Jestuur, IN Azn. Voorzitter. retaris.

Schoonhovensche Courant | 1895 | | pagina 1