Ie Prijs f 60, Dremiöi f 30 en f 10. lePriisf25, Dremiën f 15 enflO. HYPOTHEEK. VERLOTING 6000 Stuks HARDDRAVERIJ. varia. BURGERLIJKE STAND. Advertentiën. ARIE LEEWIS i OPROEPING. Dienstbode, „DE NEDERLANDEN." KONINGINNEFEEST. Potpourri-Optocht. IJSSELSTEIN. 29 Augustus 1895: RINGRIJDERIJ. Attentie Uit de Hand te Koop: OPENBARE VERKOOPING TIMMERHOUT MEERKERK, GRASGEWAS. CRASCEWAS V E, Leger-Paarden-Dekens witte wollen Slaap-Dekens It. Hurwitz 'Alblauerwaard an V|,. 16 Aug. De handel in kaas was deze week redelyk vlug, zonder noemenswaardige prysyerandering; boter blyft zeer gezocht met eene prysverbetering van 5 cents per i kilo. Men besteedt thans in deze streken voor: kaas van f16 tot f22 per 50 kilo, naar wicht en kwaliteit; zeer zware tot kü'o g0êb°ter f°'60' weiboter f0»50 Per Benschop, 14 Aug. Door den raad der gemeente is in zyne heden gehouden ver gadering het navolgende behandeld 1. Het onlangs gekozen raadslid W. Oskam, in de plaats van het overleden lid J. Maayen, heeft in handen van den voor zitter de vereischte zuiverings en ambts- eeden afgelegd. 2. Wegens het bedanken van mejuffrouw M. J. C. Van der Waay, te Oude Tonge, voor hare benoeming tot onderwijzeres aan de openbare school no. 1 alhier, werd als zoodanig benoemd mejuffrouw J. Kars te Goudriaan, no. 2 der voordracht. 3. Ter aanvulling der vacature van wethouder, ontstaan door het overlijden van J. Maayen, werd met zes van de zeven steramen (een blanco) benoemd het lid C. Verbree,, die de benoeming aannam. 4. Werd voorloopig vastgesteld de reke ning der gemeente over 1894, in ontvangst op f12843,95 en in uitgaaf f11175,795, derhalve met een batig slot van f 1668,155. 'Benschop, 16 Aug. Door het bestuur van het waterschap Benschop werd jl. Dinsdag aanbesteed het vernieuwen van de brug, liggende over de Voorwetering voor de hofstede van C. Van Vliet. Ingekomen 7 biljetten. Laagst werd ingeschreven vobr f 945 door den heer A. C. Van Kleef te Lopikerkapel, aan wien het werk werd gegund. - Ofschoon de aardappelen dit jaar over het algemeen niet byzonder groot van stük zijn, komen toch enkele reuzen voor als uitzonderingen. Zoo werd by den veehouder M. Van Zuylen alhier een aardappel gerooid, die 6 ons (decagram) woog, en by P.Verdouw een, die den eersten nog een half ons in zwaarte overtrof. 'Berg-Ainbacht, 15 Aug. Konden wy in een voiig nommer dezer courant be richten, dat door den heer D. Oskaiy, wethouder der gemeente, de raadzaal met eene prachtige hanglamp was versierd, niet minder aangenaam is het te kunnen vermelden, dat door den heer J. P. Mahl- stede, mede wethouder, een prachtig groot portret van H. M de Koningin, in sierlijke lijst, aan de gemeente is geschonken, ten einde ook in- de raadzaal te 'worden opgehangen. Heden-morgen werd alhier de aan gekondigde- ringrydeiy in tilbury's ge houden, uitgaande van de kermis-feest- commissie. Door 13 paren werd aan den wedstrijd deelgenomen. De prijs, een fraaie regulateur en een paar fraaie rijtuiglantarens, werd behaald door mej. M. Van der Bas en haar broeder, den heer A. Van der Basde premie, een net album-tafeltje met album ert een' n< rooktafel, dojr mej. C. J. Ojcam Cd. den heer B.f Breedveld. werd door fraai weder begu By de volksspelen werden prijzen en premiön in geld vereerdlste sprietloopen. Prijswinnaars: J. Stubbe f7,50, A. v. Leeuwen f5, M. De Jong en J. Kok Az. elk fl. 2de tobbesteken. Prijswinnaars: W. Blanken Pz. f7,50, A. v. Leeuwen f5, M. De Jong f 2,50. 8de stroopbappen. Prijswinnaars: Joh. Bezemer Cz. f 2,50, IJsbrand Verveer fl,50 enz. Bodegraven, 15 Aug. In aansluiting met het bei icht betreffende eene te houden tentoonstelling vangastoestellen, kan nader worden gemeld, dat in de ambachtsteeken- school ter bezichtiging zullen worden gesteld eene belangrijke hoeveelheid gas komfoorden, zoowel voor het verwarmen van een kleinen ketel water als voor het tot kookhitte brengen van reservoirs van meer dan 100 liters inhoud. Voorts eene groote collectie één- twee- en drielichts gas- ornamenten in verschillende modellen en prijzen. Verder- Henneman's gaskoffle'- branders, gasfornuizen, gaskachels, terwijl de heer G. Barger zal tentoonstellen eene Crossley Otto gasmotor, die gedurende de tentoonstelling in weikiög zal zyn. Glesendam, 13 Aug.. Onze leeraar, Ds. K. W. Hulstyn, mocht het voorrecht genieten, Zondag 1.1., het kerkelijk feest te vieren van zyn 80jarigen evangelie- arbeid. Voor een talrijke schare hield hij een kernachtige, gevoelvolle rede, naar aanleiding van Handel. 36, vr. 22a. Bij het eindigen der godsdienstoefening sprak de heer Busé, uit naam van de gemeente, haren geliefden leeraar een hoogst ernstig, naar de omstandigheden des tyds gevoel vol woord toe, en eindigde met het ver zoek staande te zingen, het laatste vers van Ps. 134, vr. 3. Groot-Ammers, 16 Aug. Door buiten gewone vrees kan men weieens van kwaad tot erger komen. Dit ondervond de heer C. K. alhier. Uitwijkende voor een hondenkar, waarvan de eene hond een beetje aanschoot, had hij het ongeluk achterover in een moddersloot te vallen, uit welke benarde omstandigheden hy spoedig verlost werd, zoodat hij met den schrik en feen vuil pak vry kwam. Door de kaashandelaars werd deze ,week de kaas hier en in de environs gekocht voor de navolgende prijzen: 1ste qual. van f20 tot f23, 2de qual. van f 16 tot f 19. Zwaardere soorten tot f 24^ de 50 KG. De handel is over 't algemeen redelijk. - Bij het begraven der dooden is het hier altijd de gewoonte een uur of een half uur de klok te luiden. Zaterdag 11. ^was men wpder aan het luiden, toen plotseling de klepel kwam te vallen, die gelukkig op enkele balken terecht kwam en daar bleef liggen, zoodat de luiders voor een groot ongeval bewaard bleven. Spoedig waren echter velen op de been, om te vernemen, wat er had plaats gehad, daar het gelui der klok zoo plotseling meen reglement voor de polders in Zuid- Holland uitdrukkelijk bepaalt, dat beide beambten op voordracht van het bestuur worden benoemd, en ingelanden dus verplicht zyn een der voorgedragen personen te stemmen, werden hier op den heer C. J. M. Kroon, die niet op de voordracht voorkwam, 156 en 130 stemmen uitgebracht. Deze stemming buiten de voordracht was, naar men ons mededeelt, gebaseerd op een besluit van Ged. Staten van Zuid Holland van 7 Maart 1882, dat ongetwijfeld onwettig is, daar Ged. Staten niet bevoegd zyn een artikel van het Prov. reglement tot een doode letter te makpn. u. D. 'Hoornaar, 15 Aug. Sedert de vorige week is do prys der kaas minder uit eenloopend, doch nagenoeg dezelfde ge bleven. Door de opkoopers wordt thans hier en in de omstreken f 18 k f 22,50 en voor zware kaas tot f 25 de 50 KG. Haastrecht, 14 Aug. In de heden ge houden vergadering van stemgerechtigde ingelanden van den polder „Roosendaal" werd, ter vervanging van wijlen den heer H.*J. F. Heijraan, tot secretaris en pen ningmeester benoemd de heer C. Snelle- man te Oudewater. Mtttegenstaande art, 15 van het alge- By het verrichten van eenig met selwerk aan den toren alhier, kwam 11. Vry'dag een zwerm mieren van onder het dak te voorschijn, die de torenspits voort durend als in een rookwolk hulde, 's Avonds lag de straat aan den voet van den toren als bezaaid met deze insecten. Jaarsveld, 12 Aug. Ter secretarie alhier werd aangifte gedaan van het overlijden van twee typhuslyders. Nieuwe gevallen doen zich tot heden niet voor. Bjj een twist tusschen twee school jongens bracht de een den ander met een knipmes eene diepe snede toe in den hals. De hulp van den geneeskundige te Lopik moest worden ingeroepen. 'Kriuipeu a/d IJsel, 16 Aug. Op uit- noodiging van het gemeente bestuur heeft de heer N. Hoogendyk Az. zyne aanvrage om ontslag als lid van het Burgerlijk Arm bestuur ingetrokken. Schipper Goudriaan, varende van deze gemeente op Rotterdam, is met zyn vaar tuig onder Rotterdam op een in de rivier uitkomend hoofJ gestooten en gezonken. De opvarenden zyn gered. Leerdam, 14 Aug. By de aanbesteding van het vergrouten van de glasfabriek „Leerdam", voorheen Jeekel Mijnssen Co. te Leerdam, waren ingeleverd de volgende biljetten van: L. De Groot, Heukelum f 12800, M. Schreuders, Kedichem f 13448, A. Bikker, Leerdam f 13590, J. Verhagen, Heukelum f 13844, T. W. Wapperom, Gorinchem f 15815, A. Mets, Zaltbommel f 15840, J. J. Biiller, üorinchein f 16300, A. Stravers, Heukelum f 17500. "Oudewater, 13 Aug. Heden namiddag te 2 uren had de wedren plaats, uitge schreven door de harddraverij vereeniging alhier, voor paarden ingespannen voor de sulkey, die op de korte baan nimmer een prys hooger dan f200 hadden gewonnen lste piijs f 150, lste premie f 40, 2de premie f 20. Veertien namen er aan deel, lste prys gewonnen door „Newbold", eige naar J. W. Schuyl te Utrecht, berijder Collins uit Amerika; 1ste premie gewon nen door „Graaf Adólf", eigenaar G. Kruit te Stadskanaal, berijder J., F. De Boer; 2de premie „Cesar", eigenaar H. K. Glas te Loppersum, berijder J. F. Do Boer. De wedstrijd werd door muziek opge luisterd. Niettegenstaande het natte weder der laatste dagen, waren de banen uit stekend, waarom de baancommissie een woord van dank toekomt voor hare goedo zorgen. Vele toeschouwers woonden den wedstrijd by. 'Reeuwjjk (afd. Sluipwijk), 15 Aug. Onze dorpsgenoote, mejuffrouw P. H. E. Kruyt, is tydelijk aangesteld als klerk by de posterijen en telegraphie te St. Oeden- rode (N.-B.). 'Scheiluiuen, 13 Aug. Heden is alhier publiek verkocht het fruitgewas van een aantal boomgaarden gelegen onder Schel- luinen, Hardingsveld, Arkel, Hoog Blok land en Gorinchem. De prijzen waren verschillend, daar de boomgaarden waarin veel peren stonden, verkocht zjjn tegen f2,20 en f2,50 door elkander den H L, op het hout. De vroege peren zyn ver kocht tegen f3 k f4 den HL. Door het hevige on weder zyn verloden week hier enkele' boomen vernield. De grove hagelsteenen hebben veel schade veroorzaakt aan de veldvruchten. Vooral de 8njjboonen hebben veel geleden en op enkele plaatsen is byna alles vernield. Sleeuwyk15 Aug. De alhier sedert eenige jaren bestaan hebbende aanlegplaats van de reedery Fop Smit Co. zal weldra verdwenen zyn, als een noodzakelijk ge volg van het verzanden tusschen de krib ben, die ten getale van 30 tusschen Werkendam en Woudrichem aan de lin kerzijde van 'de Boven-Merwede zyn ge legd. Zeer te wensclten ware het dat genoemde reedery besluiten kon op een ander geschikt punt wederom een aanleg plaats te maken, wat vooral den land bouwers uit het Land van Altena, die vry geregeld de veemarkten te Rotterdam op Maandag en Dinsdag bezoeken, ten goede zou komen. Ook fruithandelaren, aard- appelkoopers e. a., om van het reizend publiek niet te spreken, ondervinden reeds geruimen tijd de lastige gevolgen van de onmogelijkheid om op de oude aanleg plaatsen aan den wal te komen. 'Slikkerveer, 18 Aug. De vrouw van E. v. W. had het ongeluk dat een bran dend petroleumstel omviel, waardoor de inhoud over hare kleederen kwam en zij geheel in brand stond. Zy vluchtte het huis uit, en door eenige personen werden met groote moeite de vlammen gebluscht. Met brandwonden overladen werd zy weör in huis gebracht. 'Stolwijk, 15 Aug. In de vergadering van den gemeenteraad van jl. Maandag zyn de geloofsbrieven der nieuw gekozen raadsleden onderzocht en goedgekeurd en werd tot hunne toelating besloten. Door den voorz. werd ineêgedeeld, dat by besluit van Ged. Staten dezer provincie van 8 Aug. de rekening dezer gemeente was goedgekeurd en vastgesteld in ont vangst op f 15596,44 en in uitgaaf op f 11796,47»; batig saldo alzoo f8799,96}. Do uitgaven voor het onderwys bedroe gen f6255,73. Ons raadhuis, een sieraad dezer ge meente, ondergaat dezer dagen een groote verbetering. De cementen stoep, die er nog al bouwvallig uitzag, wordt nl. ver vangen door een andere, samengesteld uit een drietal kolossale zerken. Men is thans bezig die steentjes de plaats te geven, die hun van rechtswege toekomt. 'Streefkerk, 10 Aug. Aan Mej. T. H. Korteweg is, wegens vertrek naar elders, met ingang van 1 November a. s. eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de o. 1. school H alhier. Voor het dienstjaar 1896 is aan het burgerlijk armbestuur alhjer eene subsidie van f1400 verleend. Als eene bijzonderheid kan worden gemeld dat een duif van een ingezetene dezer gemeente een kippenei heeft uitge broed. Het kuiken, 't welk niet onder moeders vleugelen beschermd wordt, groeit flink. §Vllst, 16 Aug. Het 8-jarig dochtcrje van T. Van D. alhier dacht jl. Vry dag, toen ze uit school kwam, den weg naar huis wel te kunnen vinden met haar boe zelaar over 't hoofd, 't Gevolg laat zich denken: ze kwam ook thuis, doch hevig verschrikt en kletsnat. Een oudere zuster had haar, toen ze in de Vlist lag, een parapluie toegestoken, anders was ze er misschien niet eens uitgeraakt. Hoe de ontvangst by moeder thuis was, dat meldt de geschiedenis niet. Trouwens, dat zyn binnenlandsche aangelegenheden Waddingsveen, 14 -tfcug. In de heden gehouden raadsvergadering had het onder zoek plaats van de geloofsbrieven dei- gekozen raadsleden, de heeren: G. Van Lange, A. Witteman, Th. Van der Breggen, J. De Vos en J. Van Bergen, welke ge loofsbrieven in orde zyn bevonden en mitsdien werd besloten tot hunne toelating. De rekening dezer gemeente over 1894 werd door den raad voorloopig vastgesteld in ontvang op f31.703,01 en in uitgaaf op f 32.229,72, zoodat zy sluit met een nadeelig saldo van f526,71. 'Willige-Laugerak, 15 Aug. Op de visschery alhier zijn van 11 op 12 Augustus 1.1.18 zalmen gevangen, waaronder eenigè ongeveer 25 halve Kilo's wogen. 'Zevenhuizen15 Aug. In 't voorjaar is er veel tarwe omgeploegd, omdat ze zoo slecht was. Wat was blijven staan was niet veel by zenders, maar dank het gunstige voorjaar is veel tarwe goed te recht gekomen. En nu? Veel heeft ze geleden door de zware stortregens Ge lukkig was er nog al wind by, ten minste gelukkig voor hen, bij wie de tarwe niet te ïyp is, dus niet uitwaaien kon. De korrel is over 't algemeen goed, hetstioo evenwel kort. Op sommige akkers is ze al aan 't groeien, voornamelijk, die niet overeind staat, 't Is te hopen, dat het weder droog blijft, anders gaat ook dit gewas verloren. De varkensziekte neemt hand over hand toe. Eiken dag hoort men van nieuwe gevallen. De arbeiders zyn er door ge ruineerd, daar ze dezen winter geen spek hebben en de pacht voor de aardappels niet betalen kunnen. De overblijvende varkens worden voor een prikje verkocht. De off. van gez. lste kl. R. Van der Veer, van het mil. hospitaal te Delft, wordt den lston October te Leiden gedetacheerd tot het volgen van een cursus in chirurgie aan de universiteit aldaar. Tot hoofd-geërfde van het polderdistrict Tielerwaard is benoemd de heerJhr.Mr.N.C. DeGijselaar te Gorinchem. Te Utrecht is dozer dagen in den ouderdom van ruim 71 jaar overleden de heer A. Mink, in leven directeur der Rijksnormaallessen te Leerdam en Hoofd der school te Heukelum. Beide betrek kingen waren echter reeds eenigen tyd door hem nedergelegd en hy genoot van de rust waarop hy na een hoogst werk zaam en nuttig leven ten volle aanspraak mocht maken. Men schryft ons uit Dalem: Htfe loof der aardappelen is in een paar dagen geheel verdord, en de ziekte neemt toe Komt het vochtige, broeiende weder het gras ten goede, voor de aardappels werkt hetallerverderfelykst. Voortdurend worden ze nog minder in prys. Heden worden ze te Vuren geladen tegen f 1,27» h f 1,30 per H. L. -Ds. G. W. H. Esselink te Slied- recht is beroepen bij do Geref. Gem. te Middel harnis. Ds. J. J. Breukelaar Dz. te Bodegraven heeft bedankt voor het beroep bü de Geref. Gem. te Nieuw-Vennep. —Gisteren Maria Ilemelvaart- heeft de nieuw bpnoemie aartsbisschop van Utrecht, Mgr. Van de Wetering, zijn kerkelijke waardigheid aanvaard met het houden van een pontiflcalen hoogdienst en de wijdingen (priester, diaken en sub diaken) van een zestigtal seminaristen van RÜsenburg. Een groot aantal belangstel lenden woonde deze plechtigheid bij. te Amsterdam gooide ver- ledon week een soepbord uit de tweede verdieping op straat. „Aonemel" riepen de omstanders en ze keken naar een voorbjj ganger, die het harde ding op zyn hoofd kreeg en met een vreeseljjk bloedende wondo naar het gasthuis moeBt. Te Roermond viel verleden week, op z'n Arn- sterdamsoh, een heel hnis omver. Drie en dertig personen moesten vlucUten, doob, wonder boren wonder, werd niemand gekwetst. Van gesproken 1 Op een vergadering van en plantenliefhebbers, dezer dagen in „Artis" te Amsterdam gehouden, werd een drie kwart meter langen tak ran een pereboom vertoond, die maar eventjes 126 meest rgpo vruchten droeg 1 Beugel, eeu Beiier boer, houdt er een paar varkens op na, die op 1600 halve kilo's worden geschat. Een koopman bood er onlangs f 215 voor, maar de boor wil zgn krulstaarten doormesten tot het spek een cent of wat in prijs gerezen is. Een metse laarsknecht, die door de lieve straatjeugd ook al met den naam „verreke" weid aangeduid, lag eergister-avond in hoogst kenueljjken staat tegen den muur van het gymnasium te Amsterdam. Zjjn hondjo liep blaffend in wjjden krieg om zgn bewusteloozeu baas en hield de toesohouwers op eerbiedigen afstand. Eeu paar toeschouwers, die het dronken vrachtje meenden op te nemen, weken vol ontzag terug voor den blafhndon vier voeter, die post gevat had op de sohouders van zgn politie-agenten, die kwamen venzoo. Eindelijk kwam een kameraad opdagen, die beloofde den man veilig thuis te zullen brengen en toon die aanstalten maakte om zgn dronken makker' op de been te brengen, sprong het hondje vroolgk blaffend vooruit, bljjkb&ar in zgn sohik mot dit bevre- dljrcod »!ot. Ein allwn wonen ie iimaoroui in de Jan Van der Heidenstraat te Amsterdam had een neef over uit üelderland, dooh hjj vergat te zeggen, dat hjj gewoon was 's avonds den huissleutel to geven aan een vertrouwden knecht, dip hem geregeld kwam wekkon. Toen nu onze Qeldersobmzn den eersten morgen een vreemdeling voor bet bed zag versohjjnen, schrikte hjj zóó, dat een dokter moest worden gehaald en een zenuwstillend drankje om het jongemensoh weer tot bedaren te brengen.— Iemand to ütreoht is op hot kosteljjke idee gelegenheid van do geboorte "van Utrecht's inwoner. Hjj komt gelukkig vroeg zjjn plan: Utrecht telt nu 93.000 ik toont aan, dat de stad per jaar zoo om on bjj met 2000 personen wordt vermeerderd, zoodat er zeker wel 8, 4 jaren zullen verloopen, vóór nr. lOOOOO er kan zjjn.— 't Nieuwste nieuws op 't gebied van kunst komt uit Engeland, waar miss Fritz, oen (ot dusver tameljjk onbekende piano-onderwjjzeros, oen piano-ooucert hoeft gegeven in een leeuwen- kooi. Da proefneming slaagde zóó sohittorend en de leeuwen toonden zioh zóó gevoelig voor da muziek, dat miss. Fritz besloten beafr, haar lossen vaarwel te zeggen, om zich geheel ta kunnen wijden aan het beroep van leeuwon- virtuooB. In de Vereonigde Staten van Ni - Amerika is men pas tot de brilliante ontdek king gekomen, dat de laatstgehouden volkstel ling (van 1890) 29 ruillioen gulden heeft gekost, zoowat het dubbele van het geraamde bedrag. Voorgesteld is, bij een volgondo gelegenheid eerst eens oen geldtelling te houden, vóór i aan de volkstelling begint. Üd rjjkste studont der wereld woont - in Amerika natnurljjk. 't Is mijnheer Walter Hobart, die do hoogesohool Haward bezoekt on eeu jaarljjksoh inkomen van f 125.000 hooft Een jaar geleden was Carlos Ezeta president van do Amcrikaunsohe republiek San Salvador. Door eon oproer nit zjjn land verdreven, ging hjj naar Parjjs, waar hjj helft van zijn vermogen verspeelde. Thans heeft hjj de andere helft aan da speelbank te Monaoo laten zitten en de oertgds schatrjjke president is nu een ellendige bedelaar. Bjj een weduwe te Meedhuizen in (Jrdhingen kwam dazer dagen iemand, die vertelde, dat hjj bouwboer te Zuid- broek was eu 50 bunders land bezat. De mar moest een huishoudster hebben en de weduwe toonde groote genegonhoid om die betrekking te vervullen. Na een familiaar gesprek werd do zaak beklonken en do aanstaande huishond- ster ontving geen godspenning maar een gou den ring. In ruil nam bij, toen bjj dei volge, don morgen in alle stilto vertrok, di nieuwe kleeron van den overleden echtgenoot der weduwe en eeu zilveren horloge meé en bleek de welgestolde landbouwer een brutale oplichter te zijn, naar wien sedert door de politie jjverig wordt gezocht. Gemengd Nieuws. Oud-II oil and op do ton toon stelling te Amsterdam werd tot en met Zaterdag j.l. in het geheel bezocht door 433.063 betalende personen. Als een bewys hoe groot reeds thans in sommige streken van Friesland het gebrek aan werk is, diene, dat Maan dag-ochtend de omroeper to Drachten bij trommelslag bekend maakte, dat een aantal werklooze arbeiders hunne diensten gratis aanbodendus alleen togen het genot van kost. Op het erf van den vee- houder C. V. onder Berg Ambacht had men even een met kokend water gevulden emmer nedergezet. Een klein andorhalf- jarig kind kwam op den emmer aan en viel er met beide armpjes in. Toen men het kind van den emmer weghaalde, bleken de armen deerlijk gebrand to wezen. Later bericht men ons dat het kind aan de gevolgen is overleden. Toen dezer dagen de timmer man C. K. te Amrnerstol bezig was een schuur te doen ijjzen, had een jongen do onvoorzichtigheid in een onbewaakt oogon- blik er bovenop te klimmen, met het ge volg dat de schuur ineen zakte. Boven verwachting kwam de jongen met den schrik vrij. Dinsdag is naar het huis van bewaring in Den Haag overgebracht P. v. R hoofd eener school te Berkel, onder ver denking van het plegen van strafbaro handelingen met minderjarige meisjes. Vóór ongeveer negen jaar werd te Ilooger Smilde eene boerendochter vermoohl. Een zekere R. Gdien men algemeen van den moord beschuldigde, bracht verscheidene weken in voorarrest door. Volgens loopende geruchten moet nu een neef van de vermoorde, wonende in de gemeente Dwingeloo, zich hebben uitgelaten do moordenaar te zyn, en na die bekentenis pogingen hebben aangewend om zich van kant te maken, hetgeen hem echter belet is. Zondag vervoegde zich aan het loket van het station Kuilenburg een net gekleed heer, die den waarnemenden chef een kaartje enkele reis naar Amster dam verzocht. Tqen het op betalen aan kwam, bespeurde dé heer tot zyne groote ont 8teltenis, dat hy zyne portemonnaie, waarin volgens zyne bewering ongeveer f9 was, vermiste. Met betraande oogen verzocht hij den waarnemenden chef vriendelijk, hem toch het kaartje te geven, daar hy te Amsterdam moest zyn. Hij zou dan de gelden wel overmaken. De ambtenaar verstrekte hem het bewijs, maar tot heden zyn de kosten nog niet voldaan. Na de hevige onweersbui van Zaterdag-avond vond raon aan den IJ weg in de Haarlem mormeei' 214 doode musschen. - Op Zaterdag jl. sloeg op den Achterweg, te Berg-Ambacht, een wagen om, doordat het paard op hol giDg. De voerman vloog er uit, over het paard heen. Een der 4 passagiers heeft zich by het omvervallen van het rijtuig danig bezeerd. Do overigen kwamen er heelhuids af. - Ofschoon do heer J. Wagner,- de kunstmuskusfabrikant te water, zyn werk te Hardingsveld en te Papendrecht heeft geöindigd, heeft hjj, tot groot onge rief van de ingezetenen, zijne fabriek- woonatk aan oen scheepswerf te Papen drecht achtergelaten Niet alleen aldus wordt van daar gemeld - dat de weerzin wekkende lucht uit dat vaartuig de wo ningen binnendringt, maar - en dit is nog veel erger - het water, dat by vloed langs het vaartuig stroomt, is zoodanig door het fabrikaat bes mot, dat het als drinkwater veelal onbruikbaar is. Te Vucht is ingebroken in de villa „Elsa", bewoond door den heer Jhr. Mr. P. Van Meeuwen. De dief of dieven hebben voor een waarde van f 400 aan zilveren voorwerpen meögenomen. Sedert ruim 5 juen komen dew dief stallen van zilver te Vucht en omstreken geregeld voor, zonder dat het de justitie ooit heeft mogen gelukken op het spoor der daders te komon. Door den inspecteur P. N. Roorda van Eysinga, van de rivierpolitie te Rotterdam, is Dinsdagnacht gearresteerd Gustav Bingen, oud 29 jaar, een der bé trokkenen bjj het bankroet Bingen te Ge nua, volgens het Politieblad wegens het verduisteren van 690.000 franc, volgens andore borichten voor nog veel aanzien lijker bedrag. Bingen werd in hechtenis genomen toen hy zich aan boord wilde begeven van de naar Amerika vertrek kende stoomboot „Spaarndam", waarop hy als lste klasse passagier plaats had ge nomen. Even nadat hy was aangehouden, werd hy ongesteld en toen op last van den hoofdcommissaris per rytuig naar het po litiebureau op de Kaasmarkt gebracht. Bij de fouilleering vond men op hem een fleschje met sublimaat-pastilles, en ver klaarde hy aan den hoofdcommissaris dat hij even na zyne arrestatie er een van had ingenpmen met het doel zich van het leven te berooven. Daar zyn toestand niet beter werd, bracht men hem om 3 uur in den nacht naar het Ziekenhuis, waar men hem by herhaling do maag leegpompte, ten einde het gift te verwijderen. In de laatste dagen had hij zich te Rotterdam opgehouden onder den valschen naam Georg Blind. Hy was zeer elegant gekleed, maar' beantwoordde niet aan het signalement. In zijn bezit werd nog een bedrag van ongeveer 1000 Mark bevonden. Hy was zeer zenuwachtig bij het aan boord gaan, waardoor hy onwillekeurig de aandacht trok. To Oude-Pekela heeft een hevige brand gewoed. Een der kolossale stroobulten, toebehoorende aan de fabriek „L'Union" aldaar, was in brand geraakt. De hoeveelheid stroo wordt geschat op 130.000 prikken, elk ongeveer 100 K. G. en ter waardo van f20.000. Vier brand spuiten van Oude-Pekela warou in werking. Brandspuiten van Winschoten en Blyham werden ter assistentie gezonden. Men vermoe It dat het stroo in brand is gestoken. Tegen twee uur brak Maan dag te Gronsveld (Limburg) in eene boe- renbehuizing, door onbekende oorzaak, brand uit, en in minder dan een kwartier stonden zeventien huizen in lichtelaaie. Aangewakkerd door den feilen wind en de droogte, vloog pet vuur van dak tot dak, zoodat weldra aan geen blusschen te denken was. De volle schuren, waarin de hooi- en graanoogst lag opgestapeld, bevorderden het vernielende element niet weinig. Daarenboven was met de brand spuiten weinig te doen, zoodat al de in spanning niet de aanwezige brandspuiten van Gronsveld, Eysden en Heer zich moest bepalen tot hot keeren en nathouden der nabijgelegen perceelen; er was namelijk gebrek aan water: alleen den inhoud der mestvaalten en van een put, die weldra lelig was, had men by de hand, en verder moe3t het water van elders met groote vaten worden aangevoerd. Door het omwerpen van muren en gevels werd het vuur eindelijk beperkt. Dins dag-morgen gloeiden en reokten nog de hoopen graan in de verwoeste schuren. Droevig is de aanblik der verwoeste huizen, waar de naakte schoorsteenen en stukken gevels in de hoogte steken, terwijl er rondom alles nederligt. Van de windzyde begonnen, omvatte het vuur een zestal huizen aan de eene, en onmiddellijk even veel aan de overzijde der straat, en sloeg daarna over op een blok, op vijftig meter van de straat, naar het veld toe gelegen, en dat alles brandde af; als door een wonder staan een paar huisjes tusschen beide nog overeind. Meubels en vee wer den gedeeltelijk gered; van een naar men zegt niet verzekerden vrachtryder ver brandde hot paard (zyn kostwinner) en eene koe. Zeventien gezinnen, waarvan sommige uit tien personen bestaande, zjjn van dak en onderhoud beroofd, en hoewel de meeste verzekerd waren, is er heel wat schado aan have en meubels, waarbij veel on verzekerd, maar vooral aan graan! De geestelijkheid, de burgftmeester en zelfs de commissaris der Koningin waren op het terrein van het ongeluk, helpende met raai en daad; ook vele toegesnelde vreemden staken de handen uit, om te redden wat te redden was. Met lof mag gesproken worden van de paters van het Missiehuis te Heer, die met al hun leer lingen ter hulp snelden en er veel toe bij brachten om vee en huisraad te redden. - By den heer B. te Hillegers- berg aan den Hoofdweg, kw&m dezer dagen de bond van den landbouwer Den U. op zyn landgoed, waar een 23-tal schapen stond te weiden. De hond, verwoed, sprong over slooten en tochten en joeg de schapen op de vlucht, tot hy eindelijk het eerste in den nek greep, waarna hy er achter eenvolgens een zestal doodde en nog 3 ernstige wonden toebracht. De heer B., onmiddellijk ter plaatse, kwam met zyn volk in het veld en kon, na veel moeite, den hond te pakken krygen, waarna hij werd opgesloten, en tegen den eigenaar van den hond een eisch tot schadever goeding werd ingesteld. - Doorde Ro tterdamsche politie is aangehouden en naar Groningen over gebracht een scheepskapitein, die, te Lon den zich met zyn schip bevindende, daar een huwelijk heeft gesloten, terwijl hy een vrouw te Groningen heeft wonen. - Merkwaardig is de manier, waarop soms een flesschentrekkersflrraa in het bezit tracht te komen der artikelen, die hare speciale aandacht trekken. Zoodra een der firmanten op expeditie uitgaat, geeft hij eene bestelling op, die op de goedkoopste wijze per postpakket in 5ö6 pakken moet worden afgeleverd. I^e niets kwaads vermoedende leverancier meemt op een kaart, ter bekorting der adminis tratie, het rembours voor alle pakketten, respectievelijk het factuursbedrag. Bij aan bieding der diverse pakketten worden ze dankbaar in ontvangst genomen, behalve het pak met rembours bezwaard, dat ge weigerd naar den afzender wordt gere tourneerd. - Dezer dagen werd het straat publiek aan den Geerweg te Delft een geheelen dag aangenaam bezig gehouden door een trouwpartij, welke byzonder luid ruchtig werd gevieid. Tot de algemeene vreugde droeg vooral bij een roeitochtje, waaraan door eenige bruiloftsgasten werd deelgenomen, die, in min of meer bene velden toestand, er maar niet in slaagden het vaartuig een andere dan draaiende beweging te geven. Do lust om met steenen en andere projectielen te werpen was aan de jeugd evenwel te machtig en daarom werd besloten de boot aan den wal te leggen en by de politie bescherming te gaan vragen. Terwijl zich de vrouwe lijke familieleden met deze zending be lastten, begaf de vader van den bruigom zich naar huis, op zijn zwaaienden gang achtervolgd door een geheele kudde van zingende en blatende kinderen. Ook dit vergalde de vreugde van den man. Hij kwam uit zijn woning, gewapend met twee straatklinkers, waarmede hy in den blinde naar de omstanders wierp, terwijl hij zelf het evenwicht verloor. Tegelijk zonk ook een tienjarig jongetje, het zoontje van G., ineen, getroffen door oen der steenen. Door een buurvrouw zoo goed mogelijk verbonden, werd hy naar de ouderlijke woning gebracht en dldaar heelkundig be handeld. Aanvankelijk scheen hy te her stellen, doch eenige dagen na het ongeval weiden de verschijnselen eener doodelyke ziekte waargenomen, welke door het pu bliek gerucht als de gevolgen van de be komon verwonding werden aangewezen. Door de politie is intusschen een uitvoerig onderzoek ingesteld, terwijl op het lijk van het knaapje een schouwing is ver richt, waarvan het resultaat nog niet met juistheid is mede te deelen. Tegen den man, die met den steen heeft geworpen, is proces-verbaal opgemaakt. Te Gouda worden sedert 31 Juli jl. vermist twee 4} pCt. Russische pandbrieven nrs. 54363 en 54365, groot Rs. 100. De commissaris van politie te Gouda verzoekt opsporing en bericht. Twee van Rotterdam's be- ruchtete inbrekers, met name B. Stee houwer en D. Wouters, tot de wetenschap gekomen, dat het kantoor van de heeren Gerd. Van Rossem Co., aan de Nieuwe- haven no. 89 aldaar, des namiddags tusschen 3 on 6 uren gesloten is, vormden het plan daar in te breken en brachten Woensdag namiddag tegen halfvyf dit plan ten uitvoer. Op sluwe wijze zich tot het kantoor toegang verschaft heb bende, braken zij om te beginnen twee lossonaars open en eigenden zich een bedrag van ruim f50 toe. Doch terwijl zij zich hiermede onledig hielden, kwam heel toevallig een der kantoorbedienden op het kantoor en vond tot zyn groote verbazing twee hem onbekende lieden bezig met openbreken. Hy viel hen aan en er ontstond een vechtpartij. Dit trok de aandacht van voorbijgangers, die daarop een politie-agent waarschuwden. Deze, het kantoor binnengaande en Steehouwer herkennende, begreep terstond wat er gebeurd was. Hy greep hem beet en verloste den moedigen bediende uit zyn benarde positie. De andere inbreker, Wouters, nu ziende dat alles verkeken was, nam de vlucht en ontkwam. Inmid dels waren er nog een paar agenten verschenen, waarna Steehouwer naar het politie bureau in de Lange Torenstraat werd gebracht, waar f 48 van de ont vreemde som in zyn bezit werd gevonden. De oude en beiuchte inbreker, die reeds zyn zilveren feest in de gevangenis vierde, werd in bewaring gesteld. Wouters werd later op den avond aangehouden. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 16 Augustus. Het aanstaande Koninginne- fecst belooft alhier luisterrijk gevierd te zullen worden. In overleg met de feest commissie zal weder het plein vóór het raadhuis des avonds vanwege de gemeente verlicht worden en een prachtige illumi natie worden ontstoken, terwijl eene mu ziekuitvoering zal gegeven worden. De plannen daarvoor beloven veel. De Feest commissie zorgt voor veel afwisseling; des morgens zal de jeugd genoegen hebben en des middags komen grooteren aan de beurt. Voor den poppen vlieger- en hoepelwedstryd zyn de kleinen reeds druk in de weör, terwijl voor het ringsteken, door wielrijders zich vele mededingers zullen aangeven, daar voor dit nummer een gouden een verguld zilvereneen zilveren- en bronzen medailles door een ingezetene beschikbaar gesteld zyn. Ook de potpourri-optocht zal een zeer aangenaam nummer van het programma worden,-vooral wanneer men door groote deelneming en aardige voorstellingen een bijzondere aantrekkelijkheid aan dit num mer zal weten te geven. Vóór het glas aan het Bureau dezer Courant is eene plaat van een dergelyken optocht te zien. Overigens verwijzen wy omtrent de deelneming hieraan naar achterstaande advertentie. Over het geheel belooft de feestviering zeer opgewekt te zullen zijn en zal voor een zeer afwisselend programma gezorgd worden. Op de gewone weekmarkt waren Woensdag tengevolge van de heer- schende vlekziekte slechts 10 biggen aan gevoerd. Onder de minste inschrij vers voor de aanbesteding, op 12 dezer te Amsterdam gehouden door het depar tement van kolouiön, komt voor de firma Wed. Hondoi ff Block Braet, Schoon hoven, 18.000 Kg. loodwit, f3790,80. Ter gelógenheid dat voor de Loodwitfabnek alhier het recht is verleend het Koninklijk wapen te mogen voeren, werden de werklieden dier fabriek gis teren feestelijk onthaald. Onze vroegere stadgenoot, de heer G. C. Vredendaal te 's Gravenhage, is geslaagd voor de acte Hoogduitsche taal l.o. "-Zondag 11. heeft Ds. M. Keu- lemans by de Geref. kerk B alhier zyn intrede gedaan in de avond-godsdienst oefening. Tot grondslag zyner rede koos Z.Eerw. 2 Kor. 4, de verzen 5, 6 en 7, terwyl de bevestiger, Ds. W. Ringnalda van Oudewater, des voormiddags tot tekst had gekozen Jesaja 52, vers 7. Beide plechtigheden werden door een talrijke schare bijgewoond. •-In deze week viel een jongen van het stoomboothoofd, terwyl de stoom boot Schoonhoven gereed was tot de afvaart. Gelukkig dat de machine nog stil stond, waardoor het personeel van de boot in de gelegenheid was den jongen spoedig te hulp te komen. Donderdag-namiddag om half vijf viel de 7-jarige A. H. in de Oude Haven, by de kazerne. Toen zij reeds in zinkendon staat was, werd zy opgemerkt door den hoornblazer A. A. De Lang, der Instructie-Compagnie. Oogenblikkelijk be gaf hy zich gekleed te water en had het voorrecht op die wijze een bedreigd loven te redden. POSTKANTOOR SCHOONHOVEN. LIJST VAN BRIEVEN, geadresseerd aan onbekenden, over de 2de helft van Juli 1895: Van Goudriaan: W. Augustlnus, Dordrecht. Briefkaart: A. Staal, POLITIE. By de politie is aangifte gedaan van de navolgende gevonden voorwerpeneen kinderschoen, een sleutel en een rozenkrans. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur! Gelieve bet volgende een plaatsje in uw veel gelezen blad te verleenen. In uw nummer van 10 Augustus jL komt een berioht voor uit Lange-Ruigeweide, waarin ver meld wordt, dat het Raadsbesl uit aangaande de verhooging vau de sohoolgi-lden der openbare school „aau heeren Gedeputeerde Staten is toe gezonden ter goedkeuring door Hare Majesteit de Kouiogin-Weduwe-Regentes." Ik geloof, dat uw beriohtgevor zich hierin eohter vergist, aangezien ik uit zekere bron weet, dat Ged. 8t. het bewuste adres van voorstanders van het Op Ond. hebben toegezonden aan burg. en weth. der gemeente L.-R, met verzoek op dit adres van advies te dienon. Daarenboven geloof ik, dat voor een dergeljjk Raadsbesluit de goedkeuring van God. St. alleen voldoende is. Wel kan de gemeente in hooger beroep komen bjj H. Majest., indien Ged. St. hnnne goodkeuring onthouden aan een Raadsbesluit, gel|jk in Hekeudorp hot geval is (zie uw jongste nummer). Aangaande den zeer onverkwikkelijkon sohool- strjjd in de gemeente L.-R. vait nog het vol- Up„»b. 8„>, met 26 leerliogonwolk getal voorloopig wel zoo zal blijven, dat de Gemeenteraad thans zich doet kennen als zeur weiwillond voor l et nieuwe hoofd, wien zg alle benoodigdheden voor school on huis met prijzenswaardige be reidwilligheid toestaan. Alle luiten uit dien scboolstrgd resumeerende, kom ik tot de oonolusiön: 1. De Gemeenteraad heeft getracht do belan gen van de Oponb. School met allerlei, wèl wettige maar volgens my afkeuringswaardige middelen te benadeolon. 2. Door do ferme houding van eene kleine minderheid in den Raad, van de voorstanders van het Oponb. Ond., is dit niet gelakt. 3. Alle maatregelen van de meeiderheid waren geïnspireerd door hare liefde voor de bijzondere school. 4. De meerderheid heeft getoond als monschen in elk opzioht achtenswaardig te zgn, doch als Raadakdeu nog uiet doordrongen te zjjn van den plicht, dat zjj gemeentebelangen moeten behartigen (in sake onderwgH) en geen bijzon dere belangen Voorloopig is eohter het behoud dor Openb. School verzekerd. Volgens het oordeel van de oudorB van schoolgaande kinderen wordt het onder wjjs met kraoht en ernst ter hand genomen. Wg willen hopen, dat er opvoedende kracht van uioge uitgaan. Dan zal blgken, dat deze school opvoedt „tot alle ehristelgke en maat- schappelgko deugden." Wy zouden allo ouders willen toeroepen: „Uvertmg u zelf van de resul taten van dit onderwjjs, overtuig u van don leugen, dat in de Openb. School dc naam van Uod niet mag genoemd worden, indien ge prys stolt op goedkoop, deugdelyk, opvoedend onderwys, zend dun uwe kinderen naar de inrichting, waarin wellicht gg zelf of velen uwer verwanten hebt geloerd." Ken voorstander der Openb. 8ckooI. Vervolg der Nieuwstijdingen. Iü ons verslag van het zan gersfeest te Meerkerk is vermelden, dat de uitslag is: Kinderdijk lste prys, ötryen en Otto- land ieder 2de prys. De pry: een metronome en 2 bibliotheek. - De rechtbank te Rotterdam wees Dinsdag o. a. ,de volgende vonnissen Zy verooi deelde: J. B., los werkman te Rotterdam en A. v. D., arbeider te Nieu wer kerk a/d IJsel, wegens mishandeling, ieder tot 14 dagen; H. De G. en H. M., arbeiders te Jaarsveld, wegens mishande ling, ieder tot 14 dagen. Vrygesproken werden J. v. R., arbeider te Reeuwijk, beklaagd geweest van diefstal van twee paliugfuiken, en C. B., bouwman te Ben schop, door het kantongerecht te Schoon hoven veroordeeld wegens g«en voldoende zorg dragen voor het onschadelijk houden van een onderzijn hoede staand ge vaar iyk dier, (hond). In deze zitting werd behandeld de zaak tegen F. v. H., 33 jaar, en G. B. Tz., 17 jaar, arbeiders te Lopik. De eerste zou op 10 Juli jl. te Jaarsveld, de tweede den daaropvolgenden dag mede aldaar, een aan het waterschap Wiel toebehoorende hoeveelheid te veld staand gras met be hulp van een vaartuig hebben weggeno men. De eerste beklaagde was niet ver schenen. De tweede bekende het hem ten laste gelegdehet gras was bestemd voor zijn geit. Eisch voor no. 1 f20 boete, subs. 4 dagen hechtenis, voor no. 2 flO boete, subs. 2 dagen hechtenis. Uitspraak over 8 dagen. De heer J. Terlouw te Slied- recht is by het te Breda gehouden examen geslaagd voor de hoofdacte. De dames J. L. Boorsma te Vianen en A. J. B. Verzyl te Gouda zyn geslaagd voor de acte Fransche taal 1. o. 'Goudriaan, 16 Aug. Mej. J. Kars alhier is benóemd tot onderwijzeres te Benschop. - Men begint hier ook te verlangen naar wat meer droogte. Bij voortgaand nat weör zouden de weilanden worden vertrapt. Het kwaad vertoont zich ook hier in de aardappelen, vooral de paarse putters en rozen zyn zeer erg aangetast. "Jaarsveld, 16 Aug. Als een bewys, dat de vruchtboomen dit jaar heel wat meer opbrengen da dienen, dat een in deze gemeente gelegen boomgaard met appelen en peren verleden week verpacht werd voor f 360 tegen f 70 in het vorige jaar. 'Meerkerk, 16 Aug. Aan de kaasmarkt zijn aangevoerd 20 vrachten. De handel is vlug. Men besteedt voor lsto kwal. van f 21 tot f 23, voor 2de kwal. van f 18 tot f 20, per 100 halve KG. Oudewater, 12 Aug. De gemeenteraad vergaderde Vrijdag avond. Aan de orde was: De voorloopige vaststelling der begroo ting van het 5de bataillon rustende schut- tory in dit gewest voor 1896, bedragende in ontvangst en uitgaaf f273,50. Burge meester en wethouders stellen den raad voor, die begrootiDg goed te keuren. - Vastgesteld. Idem der gemeenterekening over 1894. De ontvangsten bedragen f84927,14}, de uitgaven f 34032,78f. Alzoo batig slot f894,41. De commissie, in wier handen deze rekening was gesteld, had alles in orde bevonden. - Goedgekeurd. Ingekomen waren de geloofsbrieven van de heeren K. Sille en M. C. v. Wijngaarden, op 16 Juli gekozen tot lid van den raad. Zy werden onderzocht en in orde bevon den, en tot toelating van beide heeren werd besloten. "Oudewater, 16 Aug. De aanvoer ter kaasmarkt bedroeg heden 7 partijen Goud- sche kaas, te zamen 364 stuks, wegende 1966 kilo; prys lste qual. f 20 tot f24,50, 2de qual. f 18 tot f20. Handel vlug. Gisteren had alhier het volgend treurig geval plaats: H. v. d. L. had gasten gehad; dezen hadden een pakje bij hem vergeten en waren juist met de omnibus vertrokken. Z(jne vrouw zou het hun achterna brengen, 't geen haar ook mocht gelukken. Maar door het harde loopen was zij zoo oververmoeid dat zij, by een' kennis ingegaan om uit te rusten, al spoedig overleden was. 'PoUbroek, 16 Aug. Nadat eergisteren het 6-jarig zoontje van Van D. alhier tus schen twee schuiten uit het water was gehaald, ging hij gisteravond in dezelfde vliet alweêr kopje-onder. Een oudere zuster, die het kereltje te pakken kreeg, doch aan wie het niet mocht gelukken broertje op den wal te kiygen, riep om hulp, waarop de moeder kwam en haar kletsnatten lieveling behouden op het droge bracht. Reeuwyk, 14 Aug. De voordracht voor secretaris-penningmeester van den polder Stein (vacature Bantzinger) bestond uit de heeren J. B. Biezenaar Jz. van Gouda en C. J. M. Kroon van Haastrecht. Als secretaris ontving heden in de ver gadering van ingelanden de heer Bieze naar 223 stemmen en de heer Kroon 174 stemmen. Als penningmeester ont ving No. I 372 stemmen en No. II 25 stemmen, zoodat de heer Biezenaar voor beide betrekkingen gekozen is. Visscherij-Berichten. 'Aminerstol, 16 Aug. Van Zaterdag 10 tot en met Vrijdag 16 dezer zyn alhier ter markt aangevoerd 434 zalmen; prijs van Zomerzalm van f 0,70 f 0,90, prys van Jacobszalra van f0,60 f 1,00, per} kilo. 'Kraliiigrn, 16 Aug. Deze week werden ter markt aangevoerd 2488 zomerzalmen, prys groote f0,75 k f0,90, kleine f0,70 a f 0,85, St. Jakobszalm f0,65 k f0,85 per 5 ons. BEURSBERICHTEN. pC 15 Nederl. Werk. Schuld. .'-2} Dito dito3 Dito dito31 Hong. Obl. 1889. 41 Dito in zilver. .4} Oostenryk, Obl. pap. Mei-Nov. 5 Dito Feb.-Aug. 5 Dito zilver Jan.-Juli. 5 Apr.-( Spanje, Buitenl. Perp. Portugal, Oblig. m/t. Rusl., Obl. 89/90 le en 2e uitg. 4 Dito Obl. Nicol. Spw. 1867/69. 4 4 4 Egypte Oblig. 18764 Zuid-ital. Spoorweg Oblig. 3 Russ. S. K. Chk.-Az.500A2000 M. 4 Dito Orel Griasi. 500 k 2000 Mk. 4 Dito Zuid-West Spoorw.-obl. 4 Oblig. 6 f100. 3 1870. 1887. 2} Oostenr., Loten4pC. fl.250,1854. Dito 5pC. fl. 500,1860. Dito fl. 100, 1864. Rusl. Loten 1864 5pC. Rs. 100. Dito 1866 Loten Madrid3 Dito Turkye 18703 Aug. 94} 1011 101} 104} 861 83 it 80} 8 V, 83} 26} 97 100} 97} 70rV 60 103} 54} 99} 99} 90} 104} 111} 110 103} 128} 121} 122 125} 162} 157 145 89} 851 MARKTBERICHTEN. Schoonhoven, 14 Juli. Boter, le qual. 53 ct.2e qual. 48 ct. per half kilo. Kaas f 19 k 22,- per 50 küo. Vette kalveren 22 k 25 ct. per kilo. Vette varkens van 16 k 18 ct. per kilo. Biggen f 4 A f 7 per stuk. Weivarkens f 10 A f 14 per stuk. Aardappelen f3,- A f3,50 per HL. Eieren f3,50 per 100 stuks. Gouda, 15 Aug. Kaas, le qual. f25,-A 26,-, 2e qual. f 21,- A 24,-, Noord-Holl. f- A Aangev. 99 partyen. Boter: prys der goéboter f 1,20 A 1,30, weiboter fl,-, A 1,10 per kilo. Rotterdam13 Aug. Aangevoerd 460 vette runderen, 938 magere dito, 417 vette en graskalveren, 60 nuchtere kalveren. Prijzenvette runderen le qual. 68 ct., 2e qual. 62 ct, 3e qual. 56 ct.melk koeien f 170 A 230, kalf koeien f 160 A 225, stieren f70 A 200, pinken f A vaarzen f 110 A 180. Boterprijs le qual. f 48, 2e qual. f 44, 3e qual. f 40, per kilo 55 A 65 ct Semaente Schoonhoven. Van 14 tot 16 Augustas geene aangiften gedaan. Gemeente Ameide. Van 2 tot 16 Augustas. Geborens Uermioa, d. van F, k, t. Kea- teren en M. Verhejj. Andries, a. van J. Alblaa eu N. van Lomwol. Pleuntje.d. ran P. Dugser, weduwe van A. de Kejjzer. Getrouwd: W. A. van Kekem, oud 30 j., weduwnaar van A. A. de Jong en K. E. Postma, oud 27 j. P. deu Hartog, oud 24 j. en W. van Dijk, oud 23 j. H. Üroeneveld, oud 23 j. en C. van Lomwei, oud 25 j. Gemeente Arkel. Van 1 tot 16 Augustus. Geboren: Susanna, d. van P. van Manrik eu M. Rroeren. Overleden: G. J. van Westrenen, oud8m. Gemeente Jaarsveld. Van 1 tot 15 Augustus. Geboren: Jannigje Maria, d. van D. de With en J. Spelt. Elsje, d. van W. Oosterom en P. van Bouw horst. Bornardina, d. van J. van Renswouw en O. Veen. Voorts een kind buiten huweljjk. Getrouwd: A. Langerak en A. v. Middelkoop. Overleden: J. M. van Ommen, oud 25 j., eoktgenoote van J. Verbaan.— A. Weverwgk, oud 19 j. Gemeente Kedichem. Van 1 tot 15 Augustus. Overleden: M. de KoBter, ond 15 m. P. de Kriek, oud 3 m. Gemeente Krimpen a/d IJsel. Van 8 tot 16 Augustus. Geboren: Aaltje Cornelia, d. van Th. de Boom en E. v. d. Ruit. Ariaantjo, d. vau A. Broere en T. M. Snoep, (vau Cappelle). Wouter, z. van W. van Loon en H. O. van der Wouden. Jan, z. va,n 8. van Vliet en A. do Jong. Overleden: G. de Graaf, oud 75 j., wo- duwe van J. Both. D. Butter Az., oud 3 m. Gemeente Lopik. Van 1 tot 15 Augustus. Geboren: Theodora, d. van H. Sluis en E. Straver. Cornelia, z. van A. van Hienen en C. de Vos. Gemeente Stolwijk. Van 1 tot 15 Augustus. Goboron: Hendrik, z. van H. v. d. Heuvel eu P. J. Thiele. Anthonie, z. van A. Kragen- brink en D. Natzgl. Getrouwd: F. van Dam Jz. en A. G. de Vreugt. Overleden: T. Breedgk, oud 5 m. Gemeente Tienhoven. Van 2 tot 16 Augustus geene aangiften gedaan. Gemeente Willige-Lanyerak. Van 1 tot 15 Augustus. Overleden: P. Loendorsloot, oud 21 j. Ondertrouwd: P. D. WALTHEER en J. J. VAN TILBORGH. Gorinchen Arkel, 15 Aug. 1895. Ondertrouwd As. MAN IN 'T VELD en A. STREEFLAND. Lekker kerk, 16 Aug. '95. Getrouwd: HERMANUS VAN DER HEUL ANTz. en HELENA ROLINA DE JONG Md. die, ook na mens wederzijdsche Familie, hunnen hal telij ken dank betuigen voor de vele blijken van belangstellingby hun Huwelijk ondervonden. Haastrecht, 1QQf. Krimpen a/d Lek,14 Allg' 1896' Voorspoedig bevallen van een Zoon M. FENNET - DE RUIJTER. Lekker kerk, 14 Aug. 1895. 1870 - 1895. j A. s. Maandag is hot25 JAREN, dat by wijlen mijnen vader en daarna bij my is werkzaam geweest. Met recht kan van hem gezegd wor- j den, dat hy altijd alle belangstel- 5 ling heeft getoond en alles hetfc i aangewend om het weik zoo goed I mogelijk te verrichten. Moge hij nog vele jaren de noo dige krachten erlangen, om steeds te kunnen arbeiden in het belang van zijn huisgezin en mijne zaken. C. STRAVER. i Haastrecht, 16 Aug. 1895. Die iets te vorderen heeft van-, verschul digd is aan of verbintenissen onder zich heeft, betrekking hebbende op de nalaten schap van den Heer II. J. F. 1IKIJMAN, in leven Notaris te Haastrecht, wordt verzocht daarvan vóór 1 September 1895 opgaaf te doen aau denNotarisD.TEUINCK te Schoonhoven. Mevrouw DE VRIES ROBBE te Gorinchem verlangt mo-t 1 Nov. een fatsoenlijke als meid alleen, P. G. en van tuigen voorzien. Verzekeringsbank Maatschappij van Levensverzekering gevestigd te ROTTERDAM. Teneinde de Commissie zekerheid te verschaffen omtrent het welslagen van bovengenoemden Optocht, worden de deel nemers dringend uitgenoodigd zich voor loopig aan te geven by de Commissieleden, die daarvoor zitting zullen houden op Maandag en Dinsdag a. s. in het HEE- REN-LOGEMENT van 3-5 ure. De gedetailleerde opgave kan later ge* schieden, INLEGGELD voor ieder afzonderlijk fl,— MP Zie voorts uitvoeriger de biljetten. Tegen 1 November a. 8. 18 A 20 MILLE disponibel tegen 3} percent rente, onder verband van Landerijen met flinke overwaarde, ten kantore van Mr. J. P. VAN DEN BRINK, Notaris te Alblasserdam. Gij, die een ZAAK zoekt, vraagt aan C. ZUID AM Cz. te Gouda, by wien nette zaken te bevragen zijn; tevens worden nette zaken in koop en verhuur aangenomen, van welken aard ook. Br., met ingesloten postz. v. antw., om inlichting. BOOMGAARD, WEI en BOUWLAND.' Te bevragen bij C. AANTJES te Lopikerkapel. aan den Ussel, in Snel re waardbij C. VAN ELTEREN, geschikt voor Klomp makers en Kaasvatendraaiers. van op VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1895, 's voormiddags om 11 uur, op het Erf by T. KLEIJNom contant geld. Note. BODDE. I1ET BESTUUR van den polder Stein is voornemens op Vrijdag den 8 0. Augustus 1895, des avonds ten zes ure, ten huize van C. BEZEMER te Stein by Haastrecht, in het openbaar te ver pachten De tweede snede van het van het Rietland, den Polderboezem en der verschillende Kaden en Dyken, in 12 perceelen, op condition by de ver pachting voor Le lezen. LANDBOUWARTI KELEN, GEREEDSCHAPPEN enz., der IIoll. Maatschappij van Landbouw, Afd. BODEGRAVEN en OMSTREKEN. LOTEN k f 1,- per stuk verkrijgbaar bij de Boekhandelaars S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven. uit de falliete massa eener der eerste buitenl&ndsche fabrieken over- genomeno zoogenaamde tegen den spotprijs van fl. 2.75 per Btuk worden uitverkocht. Deze dikke, onslijtbare dekens zijn zoo warm als een pels, ca. 140X190 cm groot (dus het geheele paard bedekkend) met wol opgenaaid en 3 breede streepen, voorts een kleine partij groot 140X190 cm wegens zeer kleine (slechts door vaklui bemerkbare) fouten in bet weefsel, aangeboden ad fl. 3.50 jer Btuk. Kosten anders het dubbele. WT Duidelijk geschreven bestellingen worden, ioo lang de voorrond strekt, tegen toez.ndlag van het bedrog of onder rembours prompt uit gevoerd. Maastricht, Groote Staat 81. 15 Ter Boekdrukkerij van S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven worden 100 Naam kaartjes, op helder wit carton, in net étui, voortaan geleverd voor slechts 75 CENTS. Op ^jn bri8tol carton in luxe ótul

Schoonhovensche Courant | 1895 | | pagina 2