HBB. ffl&Zonen, [etsBlaars, s: A. BOUTER, hoven. ft TfflT 1895. Woensdag 21 Augustus. N°. 1604. judster, dor geheele huls- aan het Bureau rshocM, irken. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. sding. DSMA, \M. ik RTEN. 'ER. HUIZEN. A, BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND I - aan inst tegen 1 Sep- TA» «oom. Iers in de meeste >t den eerstvolgen- Amsterdamsche oven de Amster- ag, zonder bere- Moordrecht door de POLITIE. Aan het Politiebureau is als gevonden antoorhandel NOOTEN te IRIEFKAAR- n p r ij s ver- Postkantoor. rten, naar ver- geleverd tegen i ne voorzien van •pikerstraat 874, )e Waag”, posito 2 7», ivereen te komen 'erkiezende tegen Effecten voor: - 4 ’sjaars den prolongatie- irdamsche beurs- •RAAGD: IJPE, Mr. Brood- MOOBHOfflME COURANT. ugustus 1895, zal door den Heer te Wijngaarden, WAPPEROM te a besteed: 1 van roninofl. jt van af Dings- e in voornoemd ilige voorwaarden van wissels op id. Tarieven op jgbaar. de Heer IEUVEL, aldaar. üoudeche Slroop- Gouda, voor den ir SiropenKandij ivensuiker, Aard de Architect euw Lekkerland. VRAAGD bit, an werkenvan jrzien. Brieven', at Bureau dezer tte burgerstand •en, vraagt een jakjes, voorzien >rd handelsmerk, yen bij ENDE. PELT. UKS KauuT. van der Rest. ■EIJER. ANNKKOEK. Jong Czn. n der Steegt. Knokrs. OMBURG. :hebr, BRECHS. ln Eindhoven. •rdt de aandacht I'HEE, i f 1,80 geschiedde naar aanleiding van eene rede voering, gehouden bij de begrafenis van zekeren Kitantcheff, waarin werd beweerd, dat diens dood een gevolg was van mis handelingen, indertijd op hem toegepast op last van den overleden Staatsman. Nog altijd verkeert de Regeering in onzekerheid omtrent de moordenaars van Stambouloff. Wel worden weer namen genoemd als Haloe en Athanas, doch zekerheid is er nog niet. Koning Alexander van Servië gaat ook eens een vacantie reisje maken, eerst met zijne moeder naar Biaritz en vervolgens naar München en Lucern, waar Vader Milan verblijf houdt. Ongeveer een maand zal dit tochtje duren. Op een schuttersfeest te Winterthur (Zwitserland) is de oud Gezant van Beieren, Baron v. d. Pfordten, midden in het feestgewoel in hechtenis genomen, omdat men hem aanzag voor een gevaarlijken dief, op wien hy, naar het schijnt, veel gelijkt. De tusschenkomst van den Bonds kanselier, den heer Ringier, was noodig om den diplomaat te bevrijden. Te New York (Amerika) staakten 9000 kjeedermakers het werk, met een eisch van loonsverhooging natuurlijk! jpen en verkoopen »n provisie van: sn de 80 7. er 30 7, (ook Eindelijk is dan toch de voorlezing van de troonrede geschied door den Lord Kanselier (Engeland) Z(j constateert de goede betrekkingen met de mogendheden en de vredelievende stemming, terwijl H. M. den wensch uitspreekt, dat de vrede tus- schen China en Japan van langen duur moge zijn. Diep treurig vindt de Koningin de wreedaardige mishandelingen, in China op Engelsche zendelingen gepleegd. Verder behelst de troonrede eene toespeling op de Armenische troebelen, die de veront waardiging gaande maken van deChriste Hjke natiën in Europa en vooral ook van het Engelsche volk. De beraadslagingen over het adres van antwoord op de troon rede hadden in het Lagerhuis plaats met de behandeling van verschillende amende menten, o.a. die den lersche afgevaardigden Redmond en Dillon ten gunste van Home Rule en andere lersche verlangens. Beide amendementen werden met groote meer derheid verworpen. In antwoord op eene vraag van de Re geering werd door vice-Minister Curzow verklaard, dat de Fransch Chineesche han delsovereenkomst nog niet is geteekend, maar dat, zoo dit noodig blijkt, er stappen zullen gedaan worden, om er voor te zor gen, dat Engeland’s belangen hierbij geen schade lijden. De leden van het Lagerhuis, voorstan ders eener munthervorming, hebben eene vergadering gehouden, waarin besloten is, een groep te vormendie er naar streven zal eene internationale confe rentie bijeengeroepen te krijgen, om te onderzoeken, welke maatregelen op munt gebied moeten worden genomen. Het is nog eene heele scène geweest in de zitting van Donderdag, eer de lersche Afgevaardigde Tanner, door den Speaker geschorst, omdat h|j zijn collega Harrington een leugenaar genoemd had, en dit niet wilde intrekken, de zaal verliet Eerst wilde hij niet gaan, maar toen geweld zou aangewend worden ging hy dan eindelijk, woedend uitroepend: „Eigenlijkverlaat ik dit smerige Huis met meer genoegen dan ik er inkwam!”(grooteopschudding). Ver volgens (op Chamberlain wijzend) riep hij driemaal met een stentorstem: „Judas!” en verliet toen het Huis, de leden, die hem in den weg kwamen, hardhandiglijk wegduwend. De Westminster Gazette geeft een on deugend, doch tevens aardig spotprentje op Keizer Wilhelm, die altijd moet ,alar- meeren of verrassen” en die wordt voor gesteld, ’s morgens om drie uur aan zijne grootmoeder Victoria die verschrikt door het reetje van de deur kijkt - de verras sing bereidend van eene aubade met tromgeroffel. Keizer Wilhelm (Doitschland) wordt eerstdaags met de Hohenzollern te Kiel terugverwacht. Zondag jl. heeft te Berlijn de plechtige eerstesteenlegging plaats gehad van het nationaal gedenkteeken voor Keizer Wil helm I. Von Bismarck kon wegens ge zondheidsredenen de feestelijkheid niet b|j wonen. De kanon fabrikant Krupp heeft ter gelegenheid van het oorlogs-jubeljaar een Millioen Mark geschonken aan de pensi oenkas zijner arbeiders. Het Hoofd van de Fransche Republiek, de heer Faure, is van zjjne uitstapjes naar Dieppe en Técamp weer naar HAvre te ruggekeerd, werwaarts ook de Fransche Ministers kwamen, om met den President raad te houden, die daarna voor één dag naar Parijs vertrok, tot bijwoning van den Ministerraad. Uit Madagascar komen minder gunstige berichten. Generaal Duchesne is met de zijnen opgerukt tegen de Hodas, die vier duizend in getal te Bernarido aankwamen, blijkbaar met het doel, om aan de Fran schen den toegang af te snijden. Deze zijn er zeer slecht aan toe, tengevolge van de malaria, die groote sterfte onder hen teweegbrengt. Bij scheepsladingen keeren de manschappen ziek en stervende terug en menigeen heeft al den raad gegeven, om het eiland Réunion als hospitaal in te richten. Ofschoon reizende monarchen tegen woordig niets ongewoons z(jn, toch hoort men zelden, dat een „gekroond” hoofd „voor zaken,” den reisstaf ter hand neemt. Zulks deed Koning Leopold van België, die dezer dagen naar Londen vertrok, om eenige besprekingen te hebben met de Engelsche Ministers, ter bevordering der belangen van den Congo-staat. In de Belgische Kamer van Afge vaardigden is b(j tweede lezing met 81 tegen 52 stemmen en 2 onthoudingen de nieuwe schoolwet aangenomen. Voor de stemming heeft de afgevaardigde Woeste een lange redevoering gehou den tot verdediging der voordracht. Hij heeft althans getracht die te houden, want de socialisten maakten zulk een vervaarlijk leven, dat op een gegeven oogenblik de zitting door den President moest worden geschorst. Nauwelijks teruggekeerd van uit Karls bad naar Sofia, gaat Vorst Ferdinand van Bulgarije nu wéér voor een tijdje naar Varna. In de hoofdstad hebben weer groote ongeregeldheden plaats gehad op Stambouloff’s graf, waar de kransen en andere versieringen vernield zijn. Dit HH. MM. de Koninginnen zullen Vrijdag 28 dezer een bezoek brengen aan de Wereldtentoonstelling te Amster dam. De Vorstinnen zullen daar vermoe- delyk des middags te kwart voor drie uur aankomen. Ter handhaving der goede orde zal de entrée tot de terreinen der tentoonstelling dien dag bepaald worden op drie tickets en dat voor Oud Hollandt op een gulden, terwijl bovendien in Oud Hollandt het publiek slechts tot een bepaald getal zal Worden toegelaten. Op Oud-Hollandt zal het vendel „Prins Maurits” voor HH. MM. exerceeren en zullen burgemeester en schepenen zich voor de eerste maal in Oud-Hollandtsche kleedjj vertoonen. De 2de-luit. A. A. Den Hoed, van het 4de reg. inf., wordt 1 September overgeplaatst van Leiden naar Gouda. Met 1 Nov. a. s. wordt de heer A. W. VanAmeijden, landmeter te Apin- gadam, naar Gorinchem voor den veld dienst verplaatst. Aan het gebouw van het Pro vinciaal Bestuur te 's Hage werd gisteren o. a. aanbesteedhet verhoogen en ver zwaren van een gedeelte van den dijk langs de westzijde der haven te Middel- harnis met bijkomende werken, benevens het verlengen en gedeeltelijk verbreeden van de steenglooiing op het buitenbeloop van dien dijk. Minste inschrijver: W ’t Hoen, te Alblasserdam, voor f 7719. De te Sliedrecht gehouden Uniecollecte heeft de som van f221,81 opgebracht. De heer G. K. Nugteren, te ut, werd op 15 Augustus j.l. Staats commissie toegelaten tot de lessen aan de Universiteit voor de faculteit der wis- en natuurkunde. Voorde hoofdakte is geslaagd te Utrecht de heer M. Den Oudsten te Gouda. Mej. G. Ten Cate te Lopiker- kapel en de heer A. De Oude te Uapelle a/d IJsel zijn geslaagd voor de akte Fran sche taal 1. o. Ds. J. G. Bruining te Leerdam heeft bedankt voor het beroep te Gameren. Gorinchem, 19 Aug. De boomgaarden verpachtingen alhier en in de naburige dorpen zyn afgeloopen. Voor appelen en peren is ongeveer f 2,50 per HL., aan het hout, besteed. Over het algemeen z|jn dit jaar de appelboomen goed en de pere- boomen slecht beladen. Gedurende de vorige week werden aan de aardappel beurs alhier verkocht 1300 HL. aardappelen (blauwe of Turken), tegen f 1,25 a f 1,30 per HL. De handel is beperkt, de uitkomst middelmatig, terwijl de ziekte aanvankelijk in het loof, thans in den aardappel sterk toeneemt. Aan de beurzen, in de naburige dorpen langs de Waal, worden nagenoeg dezelfde prijzen voor de „blauwe” besteed. Gel- dersche kralen worden tegen fl k f 1,05 per HL. verhandeld. ‘Alblaseerwaard, 19 Aug. Op den 21. Augustus a. s. zal aan het Middel veer onder Sliedrecht, ten huize van den heer Blom van der Vlies, eene vergadering worden gehouden van de afd. Alblasser- waard der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, ter behandeling van: 1. Inge komen stukken en mededeelingen. 2. Voor dracht van den heer A. F. Marlet, land bouwkundige te Delft, over weideplanten en weidebehandeling3. Rekening en ver antwoording van den aftredenden penning meester, den heer L. A.Langeveld4. Verslag der afgevaardigden ter algemeene vergade ring. 5. Gratis verloting. §Amelde, 20 Aug. Van het erf van den timmerman V. alhier is eene schouw verdwenen, voorzien van een vischbun. Of het doel hiervan werkelijk diefstal dan wel baldadigheid is, dit zal de tyd mis schien leeren. 'Amelde en Tienhoven, 19 Aug. Tot heden beantwoordt de vangst 'van zalm met drijfnetten, steken en de kantzegen kozen de heer Jan Den Burger met 19, tegen den heer W. Baron met 18 stemmen. ‘‘Oudewater, 16 Aug. J. V. R., kleêr- maker alhier, Woensdag 1.1. een pilobroek vermissende, gaf hiervan kennis aan de politie. Al spoedig gelukte het aan de veldwachters J. M. B. en G. v. V. een verdacht persoon aan te houden, die bij nader onderzoek bleek twee pantalons aan te hebben. Daar de persoon in quaestie zich waarschijnlijk wel niet voorde koude zoo warmpjes zal hebben gekleed en hij ook verder geene voldoende rekenschap kon geven van de bovenste, beste broek, werd een en ander aangehouden en de broek ter beschikking van den Officier van Justitie te Utrecht gesteld. “Oudewater, 19 Aug. Werd in ’t vorig nummer uit Streefkerk als eene bijzonder heid gemeld, dat eene duif een kippenei heeft uitgebroed, van hier kan worden gemeld, dat eene duif van H. v. d. K. 2 kippeneieren heeft uitgebroed en tevens een 8tal dagen voor de jonge kuikentjes de moederlijke zorgen op zich nam door hen zoo goed en kwaad als *t ging onder hare vleugelen te koesteren. Heeuwyk, 17 Aug. De Algem. Synode heeft aan de Ned. Herv. Gemeente alhier eene toelage van f4000 verleend tot het bouwen van een nieuwe pastorie. Woerden, 17 Aug. In eene gister avond gehouden vergadering van de afdeeling Woerden der Hol). Maatschappij van Land bouw is met algemeene stemmen besloten zich te richten tot het hoofdbestuur dier maatschappij met verzoek dat de alge meene vergadering in 1896 hier moge gehouden worden. Op de vergadering té Edam was voor het volgend jaar nog geen aanvraag ingekomen. Gemengd Nieuws. Woensdag 21 dezer hoopt de wed. Vuyk, geb. De Haan, te Capellea/d IJsel, 104 jaar te worden. Waarschijnlijk is zij de oudste der bewo ners van Nederland. Hoewel minder krach tig dan op haar vorig geboortefeest, is ze nog tamelijk gezond. Haar geheugen blijft goed en haar geest helder. In den Grooten LJpolder is een Belgische arbeider, vermoedelyk ten gevolge van de hitte bij de landwerkzaam heden, plotseling dood neergevallen. Een uitgestrekte bouwhoeve, 87 hectaren groot, gelegen aan den straat weg nabij Barneveld, is door het Leger des Heils aangekocht. Oppassende ver pleegden in de shelters zullen daar in de gelegenheid gesteld worden nuttig werkzaam te zyn. Vrydag-morgen werd de vee handelaar L. Nieuwland te Waddingsveen levenloos uit het water opgehaald. Over matig gebruik van sterkedrank schynt de aanleidende oorzaak tot dit tragisch einde geweest te zijn. Een veedrijver uit Zevenhui zen is Donderdag nacht verdronken ge vonden in een slootje te Moerkapelle. De oorzaak is onbekend. De machinist van de stoom boot van Leeuwarden naar Stroobos is, voor de oogen zijner ouders, die zich toevallig aan boord bevonden, overboord geslagen en verdronken. Een vreeselijk voorval heeft te Zaamslag plaats gehad. De burge meester dier gemeente, de heer C. de Bokx, werd, zooals de eerste berichten luidden, Vrijdag-vooi middag op zijne weide door drie personen overvallen. Zij hadden hem den hals nageftoeg afgesneden en daarna hem in een put geworpen. De justitie uit Middelburg is Vrijdagavond nog ge arriveerd en Zaterdag voormiddag wéér vertrokken; aangaande het resultaat van haar onderzoek is niets bekend geworden. Omtrent dezen aanslag liepen ver schillende geruchten, waarvan een meer en meer de bovenhand kreeg, n.l. dat er hierbij van geen misdaad sprake z|jn zou, al heeft de burgemeester, wien het spreken verboden was, wijl hem de luchtpijp was doorgesneden, op eene lei ook de verklaring afgelegd, dat drie hem onbekende Vlamin gen hem hadden overvallen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de burgemeester aan de gevolgen der verwonding overleden. Het blijkt hoe langer hoe meer, dat de Rotterdamsche politie door de aanhouding van de inbrekers Steehouder en Wouters op het kantoor van de firma Van Rossum op de Nieuwehaven aldaar eene goede vangst heeft gedaan. Zij is n.l. tot de ontdekking gekomen van de ten huize van professor Gallée te Utrecht door middel van braak ontvreemde gouden en zilveren voorwerpen. Deze voorwer pen werden by den goud- en zilverkas houder, den heer Verheij, in den Oppert te Rotterdam, te koop aangeboden en vei kocht door een man, die, voorgevende geldgebrek te hebben, op aandringen van zijn vrouw dit goud en zilver, het over blijfsel uit betere dagen, verkocht, om in de allernoodzakelijkste behoeften te voor zien. De heer Verheij, die de politie van dezen koop kennis gaf, herkende, toen hij zich aan het politiebureau in de Lange Torenstraat bevond, in den aangehoudene D. Wouters. De hoogleeraar Gallée, uit Utrecht overgekomen, herkende, toen de in beslag genomen voorwerpen hem ver toond werden, deze onmiddellijk voor die, te zijnent tijdens zijn afwezigheid ont- w..ulvUu.v«u u vreemd. Hoogstwaarschijnlijk heeft men gedeponeerd een bos sleutels, in Wouters den dader van dezen of andere te Utrecht gepleegde diefstallen, of althans een der voornaamste medeplichtigen ge vonden. Ook is gebleken, dat de beide movers schuldig z|jn aan de inbraak op den 23sten Juni jl., aan den Stationsweg te Rotter dam, waar z|j een groot bedrag aan effecten ontvreemdden. Donderdag middag stelden politie beambten in het laatstgenoemd pand een onderzoek in en kwamen tot het resultaat, dat de inbrekerswerktuigen van dezelfde afmetingen geweest zijn als de bij St. en W. gevondene. De boerderij van G. Van Wil ligen te Dalem, nabjj Gorinchem, is in den afgeloopen nacht totaal afgebrand. Behalve de veldproducten is alles ver* zekerd. Vermoelelijk is de brand kwaadwilligheid toe te schrijven. - Te Hillegom werd het rijtuig van mevr. wed. v. d. S. door de stoomtram aangereden en omvergeworpen. Genoemde dame werd aan het hoofd verwond; de andere in het rijtuig zittende dames kwamen ‘met lichte kwetsuren en den schrik vrij. Gisteren-nacht is te Bussum in 3 verschillende villa’s ingebroken. Gestolen werden 2 vélocipèies, 8 jassen, 1 zilveren en 1 nikkelen horloge, 6 zil veren theelepels, 1 vernikkelden kurke- trekker. Twee verdachte personen z|jn dien nacht te half vier in de richting van Hilversum per vélocipèle vertrokken. - Bij den heer L. Koetsier, landbouwer te Waddingsveen, werden-in den nacht van Vrijdag op Zaterdag de meeste boomen van hunne vruchten ont daan. Van de daders werd niet het minste spoor ontdekt. Door do politie te Sliedrecht is opgespoord de 48-jarige kermisreizigster L. p. B., zonder vaste woonplaats, die in verschillende winkels aldaar inkoopep had gedaan en daarbij altyd een muntbiljet van f 10 in betaling gaf, doch het er steeds op toelegde het muntbiljet terug te nemen en tegelijkertijd op behendige manier een of meer stukken van het teruggetelde geld weg te moffelen. Uit het programma van een landbouwtentoonstelling. 10 uur: aan komst van het rundvee. 11 uur; ont vangst van de genood igden. 12 uüt gemeenschappelijk middagmaal. - Donderdag-morgen viel het drifjarig zoontje van D. Blaak te Papen- drecht, in een moddersloot langs den Veer- dam; hoewel het kind spoedig op het droge werd gehaald, mocht het aan Dr. E. Brandts, die terstond op de plaats des onheils aanwezig was, niet gelukken de levensgeesten weder op te wekken. - De familie H. uit Rotterdam wilde zich per stoomtram van Oosterhout naar Breda begeven. Een der kinderen, een jongentje van ongeveer 12jarigen leeftijd, stond met zijn sportwagen op het balkon. Daar de sportkar niet vastgebon den was, gleed zij er af, en de knaap, die niet gaarne zijn eigendom miste, wilde de kar grijpen, met het noodlottig gevolg, dat hij van den wagen viel, en met de beenen en eene hand onder de tram terecht kwam. Hy werd vreeselijk gekwetst en zal, als hij er het leven af brengt, de genoemde lichaamsdeelen moeten missen. Van 8 uren Donderdag avond af tot na middernacht was Scheveningen in rep en roer. Door eene bewoonster van het visschersdorp was aangifte gedaan van de vermissing van haar 2 jarig doch tertje, en toen dat te 11 uren nog niet gevonden was, werd de vermissing bij bekkenslag bekend gemaakt, hetgeen, op dit ongewone uur, een grooten volksoploop veroorzaakte. Eindelijk, na uren zoekens in het dorp en aan het strand, werd de kleine gevonden ten huize harer groot moeder, waar het kind gerust lag te slapen onder de tafel. Men schrijft uit Zoeterwoude: Een jonge vrouw van verdachte zeden, wonende in het gedeelte dezer gemeente bij Leiden gelegen, liep op de Breestraat te Leiden en begon op eenmaal hevig te schreien. Een heer, dit ziende, vroeg de reden daarvan, waarop zij antwoordde dat zij bij Leiden gelogeerd was en den weg niet meer wist te vinden. De heer bracht haar te huis en werd doorhaar uitgenoodigd een glaasje cognac te gebruiken; h|j gaf daaraan gehoor en werd door het glaasje cognac zóó bedwelmd, dat hij eenige uren bewusteloos bleef. Weder tot bewustzijn gekomen, bemerkte hy dat hij zijn horloge kwijt was. De verdachte vrouw is naar elders vertrokken. Door het breken der sloep balk stortte Zaterdagmiddag de vrouw van Jac. Verkaie te Waddingsveen in het water. Op het gehuil der kinderen schoten een paar buren toe, die het geluk hadden de moeder voor haar kinderen en echt genoot aan een wissen dool te ontrukken. Een dwaze weddenschap is aangegaan door twee studenten uit Nancy, die tijdelijk te Parijs vertoeven. Zij hebben aangenomen naar huis teloopenop hunne handen, terwijl een ander hunne voeten vasthoudt, telkens een half uur achtereen. Op die manier rekenen zy den weg van Parijs naar Nancy in twintig dagen af te leggen. alhier niet aan de verwachting. Tot nog toe werden slechts enkele kleine exemplaren bemachtigd ook de vangst van andere riviervisch is gering. Benschop, 17 Aug. De door den raad benoemde onderwijzeres aan de openbare lagere school no. 1 alhier, mejuffrouw J. Kars te Gouiriaan, heeft verklaard die benoeming aan te nemen en 1 October a.s. in functie te zullen treden. ‘Berg-Ambacht, 14) Aug. In de raads vergadering op Zaterdag 17 Aug. j.l. is de gemeenterekening over 1895 goedge keurd en vastgesteld, tot een bedrag aan ontvangst van f 20913,07 en aan uitgaaf van f19292,79®. Batigslotalzoof 1020,275 De uitgaaf voor het openb. onderwijs be droeg f 5950,74. Op Vrijdag j.l. werd door de feest commissie voor jonge meisjes een wed strijd gegeven in het baldragen op een’ plank. Hieraan namen ruim 20 meisjes deel. Prijzen en premién werden aan de prijswinsters geschonken, terwijl na afloop al de deelneemsters in de poffertjes kraam op poffertjes onthaald werden. Bleakenegraaf, 17 Aug. Benoemd tot onderwijzer alhier de heer G. Zaane te Amsterdam. Gouderak, 16 Aug. Hedenmorgen had alhier een droevig ongeval plaats. Het eenig zoontje van G. De Bruyn te Stol- wykersluis is in den IJsel gevallen en daaruit levenloos opgehaald. ‘Haastrecht, 19 Aug. Gisterenavond omstreeks half tien is de IJseltram dicht bij Hekendorp gederailleerd, daar zich een kalf van den landbouwer v. R. tusschen de rails bevond. De passagiers kwamen met den schrik vrij en konden te voet hun reis vervolgen. Onmiddellijk werd er bericht van gegeven aan den chef te Gouda, die later werkvolk zond, waardoor de locomotief wéér spoedig op haar plaats kwam en de dienst Maandag morgen weêr geregeld kon worden voortgezet. De tal rijke passagiers, die ’s avonds om 11 uur nog dachten van Gouda naar Haastrecht te kunnen trammen, moesten nu per rij tuig zich laten vervoeren. - Onze predikant Dr. H. A. Van der Meulen heeft een beroep ontvangen naar de Hervormde Gemeente te Enkhuizen. Hardingsveld. 16 Aug. Bij herstemming is de heer C. Schroot met 28 stemmen ge kozen tot lid van den gemeenteraad; de heer J. Blokland bekwam er 24. Hoenkoop, 16 Aug. De tweede snede grasgewas in het waterschap Hoenkoop, Vliet en Dykveld heeft opgebracht f132,50, tegen f219,50 in het vorige jaar. Kauierik, 15 Aug. Dinsdagavond is N. J. Stolwijk, oud 6 jaren, bij de ouder lijke woning in eene sloot verdronken. ‘Krimpen a/d IJsel, 20 Aug. Zondag avond half zes kwam iemand per fiets van Krimpen a/d Lek rijden om dokter Koning te ontbieden, wiens hulp aldaar vereischt werd. In de kromming van den dijk, by de noodsluizen, viel hij bewusteloos néér, zeker door de inspanning, en werd opgenomen en binnengebracht bij M. Offerman, alwaar hij, na verloop vaneen uur, zyn bewustzijn terug kreeg. ‘Lekemond, 19 Aug. Gisteren maakte onze zeer geachte predikant, Ds. Steen bakker Morilyon Loijsen, gelukkig bekend, dat Z.E.W. bedankt heeft voor het beroep naar Dreischor. Loplk, 19 Aug. Ook Ds. W. A. Keers, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Veere, heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt, zoodat de vacature, ontstaan door het vertrek van Ds.Gerretsen, nog vooitduurt. ’IVleuwerkerk a/d. IJsel, 19 Aug. De heer D. J. Kromhout, onderwijzer aan de 2de openbare school aan ’s-Gravenweg, heeft wegens z|jn benoeming in gelijke be trekking te Rotterdam tegen den 14. Oc tober e.k. eervol ontslag aangevraagd. De heer G. Den Toom Pz., geboren alhier, onderwijzer aan de Rijksleerschool te Middelburg, verwierf j 1. Zaterdag de akte voor de Fransche taal. Klaagden velen vóór den regen over de langdurige droogte, ten gevolge waarvan het gras voor het vee schaarsch werd, wenschte men daarna weer naar droogte, omdat ddor het vele nat het gras door het vee vertrapt werd, nu is men door het prachtige weer van de laatste dagen zeer tevreden. Er is voor het vee eten in overvloed in de wei. Hier en daar is men nog dapper in de weer met wat hooi te winnen, of indien het daartoe minder geschikt is, het gras in te maken, wat bij eenige landbouwers, zoo het schijnt, nogal in den smaak valt. De onder vinding heeft echter geleerd, dat het inmaken nog niet zoo gemakkelijk is, als men denkt; althans indien het groen- voeder goed wil heeten. Zonder nauw keurige waarnemingen naar den warmte graad met een thermometer is het dan ook ónmogelijk goed wintervoeder te krijgen. Van ziekte onder de varkens hoort men tot nu toe niet, en wat het verderf in de aardappelen betreft, kan men by het voorbijgaan van een aardappelveld door den zeer onaangenamen reuk bemerken, dat de ziekte zich reeds in het loof be vindty De knol zelf heeft er echter nog geen last van. §Nleuwpoort, 17 Aug. By de gisteren gehouden herstemming voor een lid van den gemeenteraad werden ingeleverd 38 briefjes, waarvan 1 van onwaarde. Ge-

Schoonhovensche Courant | 1895 | | pagina 1