IDES EN lis, 1895 N°. 1605. Zaterdag 24 Augustus. LI1U111, manno, Woojiig, CASTELEUN is voornemens t op Donder- Augustus en b(j afslag Augustus kens 's avonds r te veilen en ënfMlO. afzonderlyk ft,—, irlger de biljetten. Brieven van een ond-GeöiendB. IL Nieuws- eu Advertentieblad voor Zuid-Holiand en Utrecht. ERIJ WERIJ. iTEIN. IMISSIE. 5' 15. 0 Dur. 2 3 4 8 8 rij I aden 1895: us a. s. om GOUDEN en TEN )ERIJ. BEZIGHEID BINNENLAND. 9% SN. irk, dijk, binnen rot 10 Aren, BUITENLAND. Overzicht. ■1 5) n in. H HOOTEN, S. &W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. worden. gordijnen. leent. vember 1895. tem ber 1895. t genoemde f 0,50. Aangifte op den dag der van den Heer ustus tot Dinsdag SGHOONHOVEIfSGHE COIIRANT. CANTOOR van Deze Courant wordt dea Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. De 2de luit. M. T. H. De Brou wer, van het 4de reg. inf., wordt 1 Sep tember overgeplaatst van Delft naar Gouda. - Door stemgerechtigde inge- BOER. •IJK, te IOOILAND, LKZAAK te >y den land- levenhuizen otterdam, in raat,No. 28. landen van den polder „Asperen” is be sloten eene leening aan te gaan van f40.000, tegen hoogstens 4 pet. De IJselsteinsche Bouwmaat schappij keert over het boekjaar 1894/95 een dividend uit van 3 pet. of f 3 per aandeel. In plaats van den heer Jan F. Schalij te Jutfaas, die als directeur ontslag nam, is gekozen de- heer H. A. M. Immink te IJselstein. Door wijlen mejonkvrouwe H. F. De Lanoij is aan de weesinrichting te Neerbosch een legaat vermaakt groot f1000, vrü van successierechten. *Alblasserwaard en VijflieerenJanden, 23 Aug. De handel zoo in kaas als boter was deze week willigkaas onveranderd boter 5 cent per J kilo lager in prijs. Men besteedt thans in deze streken voor: kaas van f 17 tot f 22 per 50 kilo, naar wicht en kwaliteitgoêboter f 0,55 weiboter f0,45 per kilo. ‘Ameide, 22 Aug. Sedert een paar weken zijn verscheidene arbeiders in deze ge meente zonder werk en nog dagelijks neemt het getal werkloozen toe. Successievelijk komen er van de buitenwerken terug, voor wie hier geen werk te vinden is. Bo vendien ligt een der mandenmakerjjen tijdelijk stil. Gelukkig zijn er nogal veel boomvruchten; het plukken en vervoeren daarvan geeft aan veel handen werk, even als het delven der aardappelen, dat inde volgende maand aanvangt. Bodegraven, 20 Aug. Op de kaasmarkt werden heden aangeveerd263 wagens, te zamen 16.214 stuks, wegende 71.008 kilo; pry's le soort Goudsche f 22 24, zwaardere f 26; 2e soort f 19 21; j le soort f 22 i a 24 2e soort Jf 20 21|; 36 wagens Edammerkaas; prys le soort f 25; 2de soort f20J a 22. Handel vlug. ’Haastrecht, 21 Aug. Ingelanden van slaan aan de mogelijkheid den oorlog af te schaffen; „al waren er nog slechts twee menschen op de wereld, dan zouden zij gaan vechten*om een geschil over de manier hoe men een kruis moet slaan.” Nu is het streven niet, om geschillen te voorkomen; daartoe zou de menscheljjke natuur een niet te verwachten verande ring moeten ondergaan. Maar evenmin als het particulieren vrijstaat, de oplossing van eenig conflict te zoeken in een strijd met vuisten of messen, kunnen natiën zich veroorloven door wapengeweld eigen recht te zoeken; niet de sterkste heeft het recht aan zijn zijde. Voor geschillen der burgers bestaat een rechtbank; voor die der volken wil men een internationaal hof van arbitrage, een blijvend college van rechtspraak opgericht zien. Het denkbeeld is geenszins nieuw; ja renlang is het op onderscheiden congres sen uitgesproken. Doch het krijgt hoe langer hoe meer een vasten vorm; men begint zich meer rekenschap te geven van de wijze, waarop zoodanig scheidsgericht zou moeten worden samengesteld, en van den aard zyner werking. Te Brussel, waar voor het overige reeds een ontwerp ter tafel werd gebracht, is ook uitgesproken, dat de vertegenwoordiging der staten in deze internationale rechtbank onafhanke lijk moet zyn van hun grootte of bevol kingscijfer; voor eiken staat een gelijk aantal gedelegeerden om de zuiverheid der uitspraak zoo volkomen mogelyk te maken. Eindelijk werd nog erkend, dat haar beslissing alleen een zedelijke waarde kon hebben; met andere woorden, ver kozen partijen er zich niet aan te onder werpen, dan bestonden geen middelen om dwang uit te oefenen. We zyn nog niet zoo ver, dat deze laatste quaestie een onderwerp van be spreking behoeft uit te maken. Het in terparlementair congres draagt geen offi cieel karakter; de parlementsleden, die daar de vredesbelangen komen be pleiten, verschijnen op eigen gelegen heid, zonder1" lastbrief. Doch ik kan niet aannemen, dat al die bemoeiingen, waarbij mannen van groote bekwaamheid uit alle deelen van Europa samenwerken, geheel zonder vrucht zullen blijven; ik vlei my gaarne met de gedachte, dat ook de Re- geeringen eenmaal, moge het zijn binnen een niet te lang tijdsverloop, het oogen blik gekomen zullen achten om langs di- plomatieken weg onderhandelingen aan te knoopen tot het oprichten van een in ternationale rechtbank der natiën. En dan zal het zeer de vraag zyn, of men zich zal hebben te bepalen tot het uitoe fenen van moreelen invloed; of niet de in het ongelyk gestelde party, onwillig zich te onderwerpen, zal kunnen gedwon gen worden door afbreking van de be trekkingen door tijdelijke terugroeping van de gezanten. Maar als oud militair praat ik wel wat langer over yrede dan metmynex-krijgs manschap overeen schijnt te komen, en de geduldige lezer zal misschien gaan ver moeden dat de jaren der grijsheid mij bang hebben gemaakt. Lang geleden hoorde ik eens van een genie officier, die by het leggen van den eersten steen voor een fort een speechje hield, eindigende met deze woorden„En nu hoop ik maar, dat het nooit gebruikt zal behoeven te worden, dat het ten langen lestè rustig en in vrede in mekaar zal zakken.” Die man was toch allesbehalve van persoon lijken moed ontbloot. Het is een dwaling, de ijveraars voor den vrede, de bestrijders van den oorlog,ten laste te leggen, dat zy er op uit zijn de geestkracht des volks te verdooven, zyn weerstandsvermogen te onderdrukken. Integendeel, ieder man moet weerbaar gemaakt worden, geschikt zoo ’t noodig iS, aan de landsverdediging deel te nemen. Een leger moet worden het geheele gewapende volk, 4vüm werkzaam aan zyn gewone taak, maar onmiddellijk bereid om het gereedschap neder te leggen, de maatschappelijke betrekking te verlaten, op het oogenblik dat het volksbestaan bedreigd wordt. Op militair gebied in Nederland gebeurt tegenwoordig niet veel. Kampementen en manoeuvres in aantocht, waarvoor gehoopt wordt dat piasbuien niet storend tusschen- beiden zullen tredennu en dan verdwij ningen van militaire administrateurs, scha deposten achterlatende die de vraag doen ryzen of de contröle wel scherp genoeg is en het toezicht niet zoodanig kan wor den vereenvoudigd dat vervalschingen en verduisteringen niet eerst ontdekt werden als de zaak niet meer te herstellen is. Voorts hebben wy de teleurstelling over de gewerenfabricatie. ’t Stond er, leek wel, heel mooi voor: te Maastricht zou de fa briek worden ingericht, met behulp van kapitalisten, om de vuurwapenen te ma ken voor denzelfden prijs als zy te Steyr kunnen geleverd worden. Tegen de ves tiging van de fabriek in Limburg’s hoofd stad werd in de couranten het bezwaar gemaakt, dat die plaats te ver ligt buiten onzen verdedigings kring; in tyd van oor- zoo’n vijand maar aIL» hij goed vtudt’VWire h'et zoo, dan be hoefde rok aan verdediging niet te worden gedacht. Maar bovendien, de fabricatie in Oostenrijk zou ons dan ook niet helpen, want aan een staat, die in oorlog is, mo gen naar het internationaal recht geen wapens worden verstrekt. Hoe dit echter zy, de onderhandelingen zyn afgesprongen naar het schijnt, op de weigering van den Minister van Oorlog om een eenigszins langeren termijn toe te staan dan oorspronkelijk in zyn plan lag. Ik betreur dat zeer, en wel zal de Minister daarover nog een hard woordje vernemen by de behandeling zijner begrooting. Of is er zóó groote noodzakelijkheid om onze mannen gauw in het genot van de 6,5 millimetertjes te stellen, dat deze gele genheid, om een nog in haar eerste op komst zynde nationale industrie zonder een maatregel van protectie, een krach- tigen steun te verleenen, niet kon worden aangegrepen De Kamer kan er niets aan doen, daar het een zaak is van de Uitvoerende Machtde Minister zal echter wèl genoodzaakt worden, overwegende mo tieven aan te voeren om zijn beslissing te verdedigen. Nog één belangrijk nieuwsde witte pluim op de groote tenue sjako van onze infanterie-officieren zal vervangen worden door zwarte haneveeren, evenals by de artillerie. Als dat geen ingrijpende her vorming mag heeten I Men kan niets anders zeggen, dan dat onder de nieuwe Regeering in Engeland, het nieuwe Huis zich onderscheidt door een vlugge en practische wyze van arbeiden. Nu reeds, na eenige zittingen slechts, heeft het Lagerhuis *mkt 217 tegen 63 stemmen het adres van antwoord goed gekeurd op de troonrede. Wel is er nog lang en breed gedebat teerd over twee amendementen: één van den Afgevaardigde Price, die maatregelen verlangde, om te hulp te komen aan den ellendigeri staat van den landbouw en één van den heer Pickersgill, die beweerde, dat de Regeering tot zyn grooten spyt, niets naders had verklaard omtrent hare plannen ter tegemoetkoming aan de werk loosheid. Op dit amendement antwoordde de heer Chaplin, dat het zeer onredelijk was, den tyd vooruit te loopen, daar de Regeering volkomen bereid was, elk aan nemelyk voorstel in overweging te nemen. Beide amendementen werden verworpen. Herinneren we ons het aftreden van den vorigen Minister van Oorlog, den heer Campbell-Bannerman, die, zooals men 1 weet zijne portefeuille nederlegde, daardoor 1 genoopt, omdat het Lagerhuis zyn jaar wedde verminderde, als protest tegen het onvoldoende der krygsbenoodigdheden in de tuighuizen, laten we over dit feit onze gedachten gaan, dan zal het ons niet 1 vreemd klinken, dat de nieuwe Minister van Oorlog, de Markies van Lansdowne, dadelijk een onderzoek heeft laten instel- 1 len. Daaruit bleek, dat de beschikbare 1 voorraad kruit, ammunitie en kordiet wer kelijk zeer gering was. Door de Regeering zullen nu maatregelen genomen worden, 1 om den reserve-vrorraad te vermeerderen. Uit Engelsche bron is te Parijs (Frankrijk) bericht ontvangen, dat de voorhoede van het expeditie-corps op Madagascar de hoofd- stad Antanarivo is genaderd, van verre gevolgd door Generaal Duchesne met het 1 hoofdcorps, dat veel te lydèn heeft van ziekten en vermoéienlS. De langzame vordering der Franschen is vooral toe te schrijven aan de moeie- lykheden van vervoer. De Hova’s, wan- 1 neer ze zich terugtrekken, vernielen alles, 1 wat ze achterlaten, zoodat de Fransche troepen in woeste wildernissen komen, zonder eenige hulpbronnen. Wonderen van volharding, zelfbeheersching en ge- 1 duld verrichten de soldaten by het zich banen van wegen door de dichte wouden, maar het slechte klimaat ontzenuwt hen, zoodat velen door ziekten zyn aangetast. Volgens bericht zal nu te Andriba „een 1 vliegende colonne” worden gevormd, om 1 naar Tananarive op te trekken. Eenige Parysche dagbladen melden, dat de Eerste Minister van Madagascar een 1 parlementaire vlag heeft gezonden aan 1 Generaal Duchesne, doch; dat deze heeft geantwoord, dat hij nergens anders dan 1 in de hoofdstad Antanarivo wil onderhan delen. De Minister echter laat de hoofd- stad liever verbranden, dan haar in handen te doen vallen van de Franschen. De werkstaking te Carmaux duurt nog steeds voort. De werkstakers hebben een 1 brief gezonden aan het mijn bestuur, waarin zy den directeur beschuldigen, van de loonen te willen verminderen en waarin zy verklaren, liever met de hunnen van gebrek te willen omkomen, dan de mannen te verraden, die door het bestuur „de leiders” worden genoemd. Alle ar- Voorheen was een soldaat in vredestijd een onding, een ónmogelijk menschen- exemplaar, even misplaatst als een baker aan boord van een oorlogsschip. Het sol- daat-zjjn was een soort van beroep, van hetwelk degeen, die het uitoefende, moest kunnen leven; als er niet te vechten viel, dan was de belooning schraal, omdat men den man kon missen, maar nauwelijks dreigde oorlogsgevaar, of hy deed weêr opgeld. Ook werden er, bij het eindigen van eiken strijd, een massa militairen ontslagen, die dan maar een goed heen komen moesten zoeken; zeer dikwijls lieten zy zich aanwerven in een ander land, waar toevallig „werk aan den winkel” was, en, in afwachting dat zy weêr een nieuwen baas hadden gevonden, roofden en plunderden zy naar hartelust, waren zy de schrik van de streken die zij door trokken. Voor welke zaak, onder welke leuze zij ten strijde gingen, den meesten kon het hoegenaamd niet schelen; zy vochten om de soldij en om den buit, en de meest gewilde aanvoerder was hy, wiens reeds verworven krijgsroem kans gaf op een overwinning, waarbij wat te halen zou zyn, vooral wanneer die veld heer niet al te scherp toekeek, als zyn soldaatjes het eens wat erg bont maakten. Nevens deze beroepssoldaten had men er, in de zeventiende en achttiende eeuw, die in tyden van nood of vrijwillig de wapens hadden aangegorddeze waren de beste, genoten de achting der superieuren en maakten dikwijls een flink avancement of die, door gewetenlooze wervers geprest, in een oogenblik van dronkenschap een stuk onderteekend en daarmede een dienst verbintenis aangegaan hadden, waarvan niemand hen weêr kon ontheffen. Tegenwoordig is de soldaat in vredestijd de normale verschijning; van de millioe- nen bij millioenen Europeanen, die in een uniform gehuld beschikbaar zyn voor de landsverdediging, zyn er niet vele dui zendtallen, die ooit een wezenlijken vijand tegenover zich hebben zien staan, omtrent wien het hun tot een verdienste zou wor den gerekend indien hij hem het licht uitblies. Slechts zeer weinigen van die thans in de gelederen staan hebben van den werkelyken oorlog een heldere, door aanschouwing verkregen voorstelling, allerminst van de gruwelen, die hem ver gezellen, van de ellende, die hij rondom zich verspreidt. Een vyf-en-twintig-jarig tijdperk van vrede heeft een nieuw ge slacht naar kazerne en exercitieveld ge voerd de mannen van ’70 zijn veteranen geworden. En zelfs die oud-gedienden, zy hebben nooit den oorlog leeren beschouwen als iets bijzonder voor hen passends, zonder hetwelk zy eigenlijk hun carrière zouden hebben gemist. Sedert de negentiende eeuw, gebruik makende van de laatste ervaringen en onderwijzingen harer voor gangster, ons heeft begiftigd met de volks legers uitgaande van de fictie dat ieder ingezetene des lands er een eer in stelt de vrijheden, de rechten en de billijke belangen van dat land te verdedigen, sedert dien tyd is de soldaat, dat wil zeggen de man die dient voor soldij- meer op den achtergrond getreden, en beginnen de legers meer en meer te ge lijken op „het gewapende volk”, bereid om zijn rechten te verdedigen tegenover iedereen, maar volstrekt niet gezind om inbreuk te maken op diezelfde rechten van anderen. Dat onder zulke omstandigheden de staat van vrede de normale is, begrijpt ieder, en inderdaad zou men gaan gelooven, dat een stipte toepassing van het beginsel van volkswapening de meest krachtige waarborg zou zyn voor het behoud van den vrede. Er wordt beweerd dat in die landen, waar men aan militair vertoon het meest gehecht is, waar het budget voor oorlog het hoogst wordt opgevoerd en de couranten het ijverigst in de weer zijn om steeds te praten van „nationale eer” en „dito belangen”, dat daar de drang tot ontwapening, die meer en meer een noodkreet gaat worden van de door zware lasten gedrukte bevolking, en tot inkrimping van den militairen diensttijd binnen de grenzen van het strikt nood- zakelyke, het meest wordt tegengehouden door de machthebbenden op en naast den troon, waar nog altyd de bekleeders van hooge waardigheden in het leger den bo ventoon voeren; en indien dat waar is, zou alleen van de veldwinnende demo cratie een verbetering zijn te wachten in een toestana die, ondanks het verwijderd blijven van den oorlog, onhoudbaar is te noemen. Het kan niet worden ontkend, dat de vredes-idée vorderingen maakt, hoeveel waars er ook moge zyn in hetgeen op het interparlementair vredescongres te Brussel gezegd werd door een lid van het Hongaarsche Volkshuis, den dichter Mau- rits Jokaï. Hy bekende weinig geloof te den polder Hoog en Laag-Bilwyk brachten l heden voor de verkiezing van een penning- i meester uit 77 stemmen op den heer A. F. M. Dupper, 56 op den heer P. C. Muller en 13 op den heer C. J. M. Kroon. Voor secretaris verkreeg no. I 92 en no. II 54 stemmen, zoodat de heer A. F. M. Dupper voor beide betrekkingen verkozen werd. (De heer P. C. Muller kwam niet voor op de voordracht van het bestuur.) Door ingelanden van den polder Beneden- Haastrecht werd tot secretaris-penning- meester verkozen de heer G. J. M. Kroon. Bijde eerste stemming voor penning meester verkreeg de heer Kroon 107 stem men, de heer Muller 95 en de heer Dupper 15 stemmen. Bij tweede stemming de heer Kroon 123 en de heer Muller 95 stemmen. Voor secretaris verkreeg de heer Kroon 134 en de heer Muller 83 stemmen. (Ook nu kwam de heer Muller niet voor op de voordracht van het bestuur.) §Jfeerkerk, 20 Aug. In de heden alhier gehouden vergadering van den schutterraad van het 10de bataillon rustende schutterij in de provincie Zuid-Holland is de be grooting der kosten van dat bataillon voor 1896 opgemaakt, in ontvang en in uitgaaf op f 303,56De toelage uit de gemeente kas der verschillende gemeenten, tot dat bataillon behoorende, bedraagt 70 cents per 100 zielen. Monifoort, 19 Aug. De stoomboot „Estafette UI”, die onlangs by de Noorder- haven werd aangevaren en daarby avary bekwam, heeft heden den dienst Utrecht - Rotterdam hervat. 'Nleuwerkerk a/d IJsel, 22 Aug. Ds. Dalhuizen van Heinkenszand, beroepen predikant bij de Chr. Geref. Gem. alhier, hoopt Zondag den eersten September e. k. voor het eerst voor zyne nieuwe gemeente op te treden. Den 19den dezer had reeds de tweede vergadering te Amsterdam bij Krasna- polsky plaats van de Coup. Vereeniging in het district Hoorn. De vergadering was zeer druk bezocht. Van de elf C. V. die vertegenwoordigd waren, traden ter stond negen tot den Bond toe. De commissie, in de vergadering van 23 Juli samengesteld, had zorg gedragen voor veel werk, doch men kon het niet verder brengen, dan tot de vaststelling der voor waarden, onder welke de leveranciers aan de vereenigingen krachtvoeder moeten leveren. Op een nader te bepalen dag is men van plan nogmaals te vergaderen, om alsdan de statuten van den Bond te regelen. Woerden, 21 Aug. Éy de heden voormiddag alhier gehouden harddraverij voor paarden, die nimmer prys of premie hebben gewonnen, waren 11 deelnemers. De prys, f 75, werd gewonnen door „Taborette”, eigenaar Dr. Van Woerden te Utrecht, berijder J. G. De Boer; de premie, f 25, door „Bravo”, eigenaar en berijder A. F. Eskes te Oudenrijn, terwijl „Jenny”, van A. De Groot te Nieuw-Vennip, derde in de baan was. De uitslag van de harddraverij voor paarden van zessen klaar was: prys, f200, „Nobel”, eigenaar J. G. Matze te Mijdrecht; premie', f 75, „Augusta”, eigenaar dezelfde', Prys der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrydags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. log zou de vijand de gemeenschap afsny- beiders hebben nu Zondag jl. betaald den, en dan waren we gefopt. Evenals of gekregenwat hun nog toekwam en zoo’n vijand maar alles kan doen wat hunne boekjes terug ontvangen. Tot nu toe bleef alles rustig. Nauwelijks terug gekomen in het vaderland heeft Keizer Wilhelm van Duitschland weêr twee herinneringsfeesten bijgewoond, waar hy, liefhebber als hij is van toasten, twee toespraken hield, die luide werden toegejuicht. Het eerste feest was het jubileum der eerste infanterie brigade, in garnizoen te Potsdam en de tweede maal, dat Z. M. aan het woord was, is geweest, toen hy de oirkonde voorlas, die geplaatst werd in den eersten steen voor het gedenktee- ken van Keizer Wilhelm I te Berlyn. In die oirkonde wordt er vooral op gewezen, hoe in 1870 het Duitsche volk vol geest drift zich verhief onder Keizer Wilhelm om de door alle Duitsche Staten zoo vurig verlangde eenheid weêr te verwerven. Bij het leggen van den steen en de gebruikelijke hamerslagen, die daarop volgden, sprak de Keizer: „Den gevallenen ter gedachtenis, den levenden ter waardeering, aankomende geslachten ter nabetrachting.” Daarmede liep de plechtigheid in de beste orde af. Naar aanleiding van de herinnerings- dagen is een keizerlijk besluit uitgevaar digd, waarbij aan de bezitters van het Ijzeren Kruis het recht wordt gegeven, op het ordelint drie witte metaleneike- bladeren met het cijfer 25 te dragen. In Oostenrijk is met veel geestdrift de 65ste verjaardag van Keizer Frans Jozef gevierd. Verschillende bladen maakten zich tot tolk dier hulde, door in het licht te stellen I zwaaraere i zoze soort i ry a zi hoeveel Oostenrijk aan zyn Keizer ver- hieronder 23 wagens Derbykaas; prys plicht is, die zich trouw aan zyne ver- j 1o artrt’,é f 001 °Q artn’-‘- f on 011 plichtingen hield en immer zijne beste krachten wydde -aan het welzyn van zyn Rijk en zijn volk. In 1898;' warfneerde Keizer zyn gouden 1 Regeeringsfeest zal vieren, wil men te I Weenen een „Volkspaleis” stichten, naar het model van dat te Londen. Volgens een bericht uit Weenen, is te Toula (Rusland) de artillerie kazerne in de lucht gesprongen, bij welke ramp 300 soldaten en officieren zijn omgekomen. De ramp wordt aan boos opzet toegeschre ven; verscheidene verdachte personen zyn reeds gevangen genomen. In Spanje hebben zich weêr eens Repu- blikeinsche onlusten voorgedaan. In de provinciën Valencia en Castellan zijn door eenige gewapende benden, zich noemende Republikeinen, telegraaf en telephoon- leidingen vernield en in het stadje Oho var de gemeentekas gelicht, waarna ze zich in de bosschen terugtrokken. Dergelijke beroeringen zijn, vooral op dit oogenblik, in Spanje minder wenschelijk, daar men nu alle aandacht en alle troepen noodig heeft voor Cuba. Ook in België, met name te Anderlecht, bij Brussel, hebben ongeregeldheden plaats gehad tusschen clericalen en liberalen en socialisten. Het geschiedde by de kerkeltfke wijding van het vaandel eener Katholieke vereeniging, waarvan men een soort van vreugdebetoon over de clericale schoolwet had gemaakt. Hevige gevechten hadden plaats, verscheidenen werden ge wond door stokken of steenen en ver schillende vaandels van vereenigingen werden verscheurd. Uit China bericht men, dat de commissie, die uit Foochow vertrok, om een onder zoek in te stellen naar den moord op de Europeesche zendelingen, te Kucheng is aangekomen. Er werden reeds verschei denen gevangen genomen, doch, hoe weinig het de Chineesche Regeering ernst is met de bestraffing en verdere voor koming der Christenmrorden, blykt hier uit, dat de overheid te Kucheng geweigerd heeft, om de Britsche en Amerikaansche consuls bij het verhoor der gevangenen toe te laten. De Chineesche soldaten vergrypen zich nog voortdurend aan de Europeanen, ter wijl op de muren van Canton biljetten zijn aangeplakt gevonden, waarin tot brandstichting wordt aangehitst. De werkstaking van New-Yorksche (Amerika) kleermakers is geëindigd, daar de patroons al de eischen van hunne werklieden hebben ingewilligd. Het „Gumry Hótel” te Denver, Colorado, een gebouw van 5 verdiepingen, is gisteren, tengevolge van het springen van een stoom ketel, ingestort. 50 personen liggen onder het puin met luttel kans van redding. Men schat het aantal dooden op 20 en er zyn .zeer veel gewonden. De vlammen want na de ontploffing ontstond brand— verspreidden zich zoo snel, dat men de ongelukkige slachtoffers niet kon helpen. Gister avond waren er 14 dooden gevonden.

Schoonhovensche Courant | 1895 | | pagina 1