Een MolenaarsMit, Mfatak JE BIJENKORF", feesj-floorn. Nl nuum H.-O. itantenlionfl te Leger des Heils. HYPOTHEEK. VETGLAZEN l Mm IAAIMCHTS AMERIAAICflE ORGELS, HOOGSTRATEN HOFFEN. EEN HUIS, le Prijs f 60, pffliMeiflö. lePrijsf25, Breiiënfl5 enflO. MOSTFOOBTII Kil. op MaaitE 2 September 1895, H.H. Wielrijders. Feestviering KONINGINNEDAG. HARDDRAVERIJ. &mt1ip®.bii pUbUeke X; BURGERLIJKE STAND. Advertentiën. DANKBETUIGING. DIENSTMEID, EENE KEUKENMEID, TE HUUR: Een gemeubileerde ZIT- EN SLAAPKAMER BE LOOM INC. WEGENS AFWEZIGHEID GESLOTEN OPROEPING. KORENMOLENAARS. A. KRUIJT, Piano- en Orgelhandel. WORMMOPPEN A. OOMS, ONTBIJT-, SUCADE- EN GEMBERKOEK F. H, HEHEWERTH, Koestraat, Schoonhoven. EERSTE NEDERLANDSCHE tegen Invaliditeit en Ongelukken te 's-Gravenhage. A. DIAMANT, Agent voor Schoonhoven en Omstreken. RASSIERS EN C0MMISSI0NNAIRS in Effecten, Coupons, Incasso's, Assurantiën. GROENMARKT 67, DORDRECHT. Streefkerk, IJSSELSTEIIW. 29 Augustus 1895: RINGRIJDERIJ. Haastrecht, op 30 AUGUSTUS 1895, Ringrijderij, Harddraverij, Vuurwerk. 'Oorinehem, 22 Aug. Het heerenhuis met erf en tuin, groot are, aan de zuidzijde van de Groenmarkt alhier, toe- behoqrende aan mevr. do wed. 0. M. De •Arkel, 22 Aug. De handel in aardap pelen is deze week zeer slap; de vrees voor .de ziekte, die zich thans ook in de knol vertoont, houdt de schippers terug en doet hen een in 't oog der verbouwers te lagen pms besteden. Gisteren is te vergeefs fl,20 per HL. geboden. SGroot-Ainmers, 23 Aug. Spoedig zijn tegenwoordig de jongens de kinderschoe nen ontwassen pas hebben ze de school verlaten, of men ziet er velen reeds een viervoeter mennen, hetwelk dikwijls elk weldenkend mensch doet uitroepen't is geen wonder dat er ongelukken met paar den plaats hebben. Deze week hadden we hier weder zoo iets: een 14-jarige jongen reed, nog wel met een krommen dissel, alhier den stoep af; hy raakt echter den dissel kwijt, gaat in slingerende vaart omlaag en komt tegen een huis, dat echter bestand was tegen de kracht waarmede de wagen er tegen reed. Gelukkig zyn er verder geen ongelukken bij voorgeval len, maar het kan voor velen weder een les zyn om hunne pupillen de teugels van hunne viervoeters niet te vroeg in de Door de kaashandelaars werd deze week de kaas hier en in de environs voor de navolgende pryzen gekocht1ste qual. van f21 tot f23, 2de qual. van f 16 tot f20. Zwaardere soorten tot 25 gld. de 50 KG. De handel is over 't algemeen vlug. 'Haastrecht, 22 Aug. By publieke ver pachting van gisteren avond heeft de tweede snede grasgewas van den polder Beneden- Haastrecht opgebracht f 160 en die van den polder Hoog- en Laag Bil wyk f 9. Volgens de ter visie liggende rekening der Hervormde kerk over 1894 bedroegen de ontvangsten f 1862,47» en de uitgaven f 1921,93, derhalve een nadeelig saldo van f 59,45s. 'Hoornaar, 22 Aug. Sedert, de vorige week is de prys der kaas f 1 per 50 K G. gestegen. Door de opkoopers wordt thans hier en in de omstreken f 18 k f 24, en voor zware kaas tot f26 de 50 KG. besteed. Krimpen a/d Lek, 22 Aug. Bedankt voor het beroep naar deze gemeente door Ds. J. Bolkestein te Putten o/d Veluwe. 'Leerdam, 21 Aug. In plaats van den heer Hemmes, die naar Schoonhoven is vertrokken, is tot onderwijzer aan de Rijksnormaallessen alhier benoemd de heer Temminck, hoofd van de school voor uit gebreid lager onderwys. §Lekkerkerk, 22 Aug. Was het be stuur der afdeeling „Lekkerkerk en Om streken" van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw in de onlangs gehouden vergadering voltallig gemaakt en waren de betrekkingen daarna onderling bepaald geworden, thans is weder eene vacature door het bedanken van den heer J. Van der Graaf Kz. als bestuurslid, waarnemende de betrekkingen van Secretaris Penning meester. Er wordt alhier verhaald dat de proefvelden, te Berkenwoude aangelegd wegens de „Maatschappij tot verkoop van Hulpmeststoffen", gevestigd te Dordrecht, totaal mislukt zijn. Dat de resultaten der hooioogst niet schitterend zouden zyn, was door de late bemesting en daaropvolgende droogte verwacht en wordt erkend. Maar wie er thans gaat zien, hoe de vakken er bijliggen en wat er op staat, zal voorzeker erkennen dat voor een volgend jaar schoone verwachtingen mogen tegemoet gezien worden. Thans reeds teekent ieder vak duidelijk af en het. onbemeste doet het bemeste te scherper uitkomen. Het eind resultaat dezer proeven moet eerst over 3d 4 jaren blijken. De „Maatschappij tot verkoop van Hulpmeststoffen" mag aan vankelijk tevreden zyn en met volle ge rustheid de toekomst afwachten, daar het heden reeds resultaten kan doen zien. De spreuk der vaderen: „Oordeelt niet voor 't tijd is, dus weet of wacht," kan ook in dezen gelden. 'Meerkerk22 Aug. Dinsdag namiddag geraakte eene hooischelf van J. W. aan den Bazeldyk in brand. Aan de buren, die ijlings toeschoten om te blusschen, mocht het gelukken, de schuur die tegen de schelf stond, en het belendende huis te behouden. In den nacht van Woensdag op Don derdag luidde de brandklok. Ook nu stond er eene hooischelf in brand van A. R. op den Dool. Met behulp der brandspuit bleef de brand alleen tot de schelf bepaald. De oorzaken van deze branden zyn niet met zekerheid op te geven. Aan hooi- broeiing valt moeilijk te denken, want de eerste schelf stond pas 3 dagende laatste 5 weken. Het 9 jarig zoontje van den land bouwer J. W. viel heden-middag van het oude bruggenhoofd in het kanau! en zonk spoedig naar de diepte. Het gelukte aan A. 'tLam in de nabijheid eene kluitryf te vinden en den jongen in bewusteloozen toestand op te halen. De heer Goedhart had de zelfvoldoening, door toepassing der bekende voorschriften de levensgeesten weder op te wekken. 'Molenaarsgraaf, 22 Aug. In de op 21 dezer te Sliedrecht gehouden vergade ring van de afdeeling Alblasserwaard" der Holl. Maatschappij van Landbouw trad als spreker op de heer Marlet uit Delft, die eene voordracht hield over „weide- planten en weidebehandeling". De geachte spreker stond eerst stil bij de verschillende planten die op de weiden voorkomen, zoo wel nuttige als onnuttige, gaf eenige me- dedeelingen omtrent de voederwaarde dier planten en de middelen aan de hand om de onnuttige onschadelijk te maken. Daarna deed hy verslag omtrent de verschillende behandeling van weiden en gaf hy de voorkeur aan flink opengema^kten grond, b. v. door de zoogenaamde by tel eggo. De flinke en leerrijke rede werd tot het einde toe met veel belangstelling gevolgd en het was de algemeene wensch den heer Marlet nog menigmaal in ons itiidden te zien optreden. Door den afgetreden pen- ningmèester werd o. a. rekening gedaan tot op dezen dag en bleek er thans in kas te zyn f504,08. Ten slotte had de gewone gratis-verloting onder de aanwe zige leden plaats. Moordrecht, 20 Aug. Vrijdag jl. viel het zoontje van D. v. d. Berg Braveboer uit een smalle schouw in de Vijfde Tocht. P. K., die in de nabijheid aan 't melken was, zag bijtijds het gevaar en redde den drenkeling, die er met den schrik en een nat pak afkwam. - H. de J. wilde Vrijdag-morgen 11. per flets naar zijn werk gaan. Nog eenigs- zms onbedreven in de kunst, kon hij, na een eindweegs gereden te hebben, het rechte pad niet meer houden en tuimelde over Zijn rijwiel heen in eene sloot. Wel dra wist hij het natte element te ont- kruipen en aanvaardde de reis naar huis. "Ouderkerk ad IJeel, 22 Aug. Naar men verneemt, zullen de leerlingen van de hoogste afdeeling der hoogste klassen van de drie scholen, die zich door trouw schoolbezoek onderscheiden hebben, met hun onderwijzers een reisje mogen maken naar den Haag en Scheveningen op Maandag 2 September a. s. Polsbroek, 22 Aug. Onze predikant, Ds. A. Ten Have, heeft voor het beroep naar Loon op Zand bedankt. 'Schelluiden, 22 Aug. De hoeren De Bruin alhier en Du Oroo te Gorinchem hebben één 2-jarigen stier verkocht voor f 300. Het dier werd geschat op ruim 600 Kilo. - Dinsdag 1.1. is te Gorinchem publiek verpacht de 2de snede hooigras in de Gorinchemsche Avelingen. Ofschoon het beste hooi voor niet veel hooger"dan f20 de 1000 kilo wordt verkocht, is dit gras door elkander nog verpacht tegen ongeveer f 40 de H.A. - De besmetteluke vlekziekte onder de varkens doet vele boeren besluiten om de varkens te verkoopen. Maandag 1.1. zijn er te Gorinchem een aantal geleverd tegen verschillende prijzen. Voor goede varkens van ongeveer 150 kilo werd 38 centen per kilo 'Spijk, 21 Aug. Niettegenstaande bijna alle landbouwproducten in de laatste jaren aanmerkelyk in prijs zyn gedaald, hebben de verpachtingen van- bouwland, die deze week hebben plaats gehad, wederom meer opgebracht dan de laatste jaren. 'Stormpolder, 23 Aug. Alhier heeft zich een geval van Pebris Typhoidea by een jongentje van 12 jaar voorgedaan. de werf „Nijverheid" van de Giessen viel een jongen van bóven van een in aanbouw zijnd schip in het ruim, waardoor hij een gapende wonde aan het hoofd, loopende van boven tot beneden het oog, opliep. Hot pog zal echter behouden blijven. Waddingsveen, 20 Aug. Door de over groots drukte, welke op 't oogenblik bij de landbouwers heerscht, wordt misschien wel eens de voorzichtigheid uit 't oog verloren. De paarden van den heer C. Oudyk, ge spannen voor een boerenwagen, sloegen in 't land op hol, met het treurig gevolg, dat de menner en een zoon van B. Van der Hoeven onder den wagen geraakten. De wielen gingen by den menner over de beenen en by v. d. H. over de borst. Hoewel beiden ernstig geblesseerd, is hun toestand niet hopeloos. De wagen was gelukkig nog niet geladen. De paarden werden spoedig gegrepen en tot stilstaan gebracht. Woerden, 21 Aug. Kaas. De aanvoer ter markt op heden bedroeg 234 partijen prys van Goudsche le soort f 21 24,50 2e soort f16 20; zwaardere f26 a 28 per 60 kilo. Handel vrij vlug. By Kon. besluit: I. zijn op pensi oen gesteld: a. de gen.-maj. Jhr. L. J. H. Teding Yan Berkhout, van den grooten staf, commandant der Stelling van 't Hollandseh Diep en het Volkerak, tevens bevelhebber in de lilde militaire afdeeling; de kolonel L. J. Riimeeuw, vau den staf der artillerie, oomman- dant der vest.-art., en de mtyoor H. F. Hubner, magazpnmeostor der artillerie te Dordrecht, allen krachtens art. 42, 2 ader wet van 28 Aug. 1851 (Stbl. no. 128); b. de kolonel K. M. Verschoor, commandant van hot 2de reg. veld-artkrachtens art. 42, 2 b, dier wet. II. Is het bedrag van het pensioen bepaald: a. voor den generaal-majoor Jhr. Teding Van Berkhout op f 2700, voor den kolonel Ilisseeuw op f2100 en voor den majoor Hubner op f1600 'sjaars; b. voor den kolonel Verschoor op f2067 'sjaars. III. Is den generaal-majoor Jhr. L. J. H. Teding Van Berkhout, voornoemd, dank betuigd voor de goede en trouwe diensten door hem aan den lande en het leger bewezen, en den kolonel L. J. Risseeuw, voornoemd, te rekenen van den dag waarop zyn pensioen ingaat, de rang verleend van generaal-majoor. IV. Zyn o a. benoemd, bfi don grooten staf, tot generaal-majoor, de kolonel O. F. W. Borel, van dien staf, inspeoteur van het militair ouderwp; tot generaal-majoor, commandant der Stelling van 't Hollandseh Diep en het Volkerak, tevens bevelhebber in de lilde mili taire afdeeling, de kolonel P. A. Soheltus, commandant van het lste regiment vesting artillerie; tot luitenant-kolonel, de majoor J. E N. Baron Sirtema Van Orovestins, van dien staf, adjudant van H. M. de Koningin. By het wapen der artillerie, by den staf van het wapeD, tot generaal-majoor, oommandant der vesting-artillerie, de kolonel C. L. W. Moor rees, commandant van het 2de regiment vesting artillerie; tot kolonel, de luitenant-kolonel CJj. Van Posch, van dien staf, gouverneur d® koninklijke militaire academie; tot luit.-kol de majoors J. Regenbogen,, van dien staf, hoofd der pyroteohnisohe werkplaatsen, en J. J. De Qreve, mede van dien staf, hoofd der geschutgietery. Bij het lste reg. veld-art, tot kolonel, com mandant van het korps, de luit.-kol. F. R. Froger, van-het korps. By het 2de reg. veld-art., tot kolonel, oom mandant van bet. korps, de luit.-kolonel J. F. Diemer, van hot korps. By het lste regiment vesting-artillerie, tot kolonel, oommandant van het korps, de luit.-kol. F. (I. A. Van Krmel Scherer, van den gen. staf. By het 2de reg. vest.-art., tot kol., comman dant van het korps, de luit.-kol. L. M. G. Rollin Couquerque, van den staf van het wapen, voorz. der commissie van proefneming; tot luit.-kol., de majoor J. O. U. Sohooh, van hot korpstot majoor, oommandant fan het korps pontonniers, de kapt. J. R. Naeff, van het 3de reg. vest.-art. V. Is o. a. eervol onthevenvan het bevel over het korps pontpnniers, de majoor W. Van Lelyveld, welke hoofdofficier, in verband daar mede, tevens wordt overgeplaatst by het lste regiment veld-artillerie. VI. Is, op zyne aanvrage, krachtens punt 4 van art. 88 der wet van 28 Au<. 1851 (Stbl. no 128), op non-activiteit gesteld, de kolonel J. O. F. Van Houtum, oommandant van het lste regiment vcld-artillerio. By Kon. besluit is benoemd tot leeraar aan de ryk3 hoogere burger school te Gouda G. W. Brons Middel, thans leeraar aan de ryks hoogere burger school te Meppel, uit welke laatstgenoemde betrekking hem tevens eervol ontslag wordt verleend. Verplaatst: de commies der telegraphie 3de klasse G. Van Zwieten de Blom, van Vianen naar Amsterdam. Onder de minste inschrijvers by de op 2,1 dezer door de directie der marine te Amsterdam gehouden aanbe steding voor de levering ten behoeve van den Indischen dienst, komen o.a. voor: Geteerd touwwerk, N. Dirkzwager, Moord recht, f 510,69. Wit touwwerk, firma F. H. Von Lindern, Alblasserdam, f 1275,34. Vlaggelijnen (Engelsch fabrikaat), de Goudsche Mach. Garenspinnery, Gouda, f 1187. IJzerdraad touw, G. Van der Lee, Oude water, f 950,75. Ondanks het wetsontwerp- Van Houten tot regeling van het kiesrecht, ziet de uitgever N. Sarasom te Alfen a/d Rijn zich door loopende bestellingen ver plicht een tweeden druk uit te geven van den bekenden „Leiddraad voor Leden van Stembureaux", door Jac. Van Waning, burgemeester van Ouderkerk a/d IJsel. De uitgaaf werd door den schrijver herzien en bijgewerkt tot den laatsten tyd. Uit het jaarverslag 1894 der Levensverzekering Maatschappij „Utrecht" blijkt dat bij haar waren op 1 Jan. 1895 532658 polissen met f 35.122.440,19s ver zekerd kapitaal en 432.602,1 Is verzekerde rente. De inkomstÉf-rekeninfe over 1894 vermeldt, zoo aan debet als aan credit de som van f 6.031.754,29. De balans op 1 Jan. 1895 bedroeg aan actief zoowel als passief f 4.66L924,42. De rechtbank te Rotterda veroordeelde Dinsdag o. a. F. v. H. en G. 3., arbeiders te Lopik, wegens stroo- perü, gepleegd met behulp van een vaar tuig, den een tot f8 boete, subs. 8 dagen hechtenis, den tweede tot f 4 boete, subs, vier dagen hechtenis. Een 100-tal schoolkinderen, uit Werkendam maakten gisteren met hunne onderwijzers een uitstapje naar de residentie en Scheveningen. De heer A Pas te IJselmonde is geslaagd voor de hoofdakte. Mej. J.P. Burgersdyk te Gouda is geslaagd voor de akte Fransche taal 1. o. De heer 0. Emeis te Gouda is benoemd tot onderwijzer aan de school voor gewoon lager onderwijs (hoofd de heer J. Schouten) te Rotterdam. Woensdag herdacht Ds. H. G. Kist, pred. te Oosthuizen, den dag, waarop hy vóór 05 jaar te Groote Lindt, gemeente Zwijndrecbt, het predik-ambt aanvaardde. Ds. A. De Pecker te Gorinchem is beroepen te Zuidland. Beroepen te Waarder Ds. J. A. Van Boven te Eede. Beroepen bij de Geref. Kerk te Gouda de heer G. J. D. Aalders, cand. te Kampen. Gemengd Nieuws. Ten onrechte is in een be richt in ons vorig nommer van de wed, Vuijck, geb. De Hjian, te Kapelle a/d IJsel, die haren 104deÉ verjaardag hèeft gevierd, gezegd dat zij waarschijnlijk de oudste ingezetene van ons land is. Dezo eer komt toe aan den oud scheepsgezag voerder Bogaerdts te Groningen, die op den 21sten van de volgende maand zijn 107den verjaardag hoopt tö beleven. Liet het bezoek te Scheve ningen in het begin van het badseizoen te wenschen over, thans is het zoowel in de groote als in kleine hotels overvol, en niettegenstaande allerlei lokaliteiten voor slaapkamers worden ingericht, moeten nog vele vreemdelingen worden afgewezen, hetgeen weder den hotels in- Den Haag ten goede komt. De heer G. S. te IJselstein verloor Dinsdag, naar de fabriek gaande, een portefeuille waarin f 125 aan bank papier. Een paar kleine jongens zagen, dat de zoon van een orgeldraaier iets opraapte. Daarop vertrokken vader en zoon met hun instrument in de richting van Utrecht, waar zy te huis behoorden. Onmiddellijk vertrok de chef veldwachter Stellingwerf naar Utrecht, waar het hem door zyn beleidvol optreden gelukte, het verlorene weder machtig te worden, 's Avonds half tien had de heer G. S. het bankpapier terug. Door prof. v. Eichelsberg te Utrecht is in het academisch ziekenhuis aldaar een bijzondere operatie verricht. Hy bevrijdde nl. een gepensioneerd onder officier van het Nederlandsch-Indisch leger van den tienden kogel, dien deze dappere krijgsman op Atjeh had opgedaan. Thans heeft hij er nog één, waarschijnlijk de laatste, in het been. Hy bevindt zich nu in goeden welstand. Den 7 2-j jarigen heer Ph. J. uit Arnhem is eeïï treurig ongeluk over komen. Terwijl hij met zyn rijtuig zich op den Drielschendijk bevond, zag hy voor zich uit een 3 tal vrachtkarren. Deze weken op zyn geroep niet uit. Het scheen, dat de voerlieden sliepen. De heer J. ver liet het rijtuig, om te kunnen passeeren, maar het inmiddels wat schichtig ge worden paard, deed, nadat eene der karren naar den verkeerden kant uitweek, een zijsprong en rukte den heer J. tegen den grond. Terwy'l twee dames uit het rijtuig vielen, ging een der wielen over het hoofd van den heer J., die met verbrijzelden neus en kaak werd opgenomen. Na in eene nabijgelegen woning te zyn ver bonden door een uit Arnhem ontboden geneesheer, is hy naar het St. Elizabeth's Gesticht vervoerd. Zyn toestand is ernstig. Te Zevenaar is een wagen met hooi omgeslagen. Twee arbeiders geraakten er onder. Een hunner werd dood onder de massa weggehaald. Hy was gestikt. Omtrent den brand te Dalem, waarvan wy in ons vorig no. met enkele woorden melding maakten, schrijft men ons van daar het volgende: In den vroegen morgen van Dinsdag 20 Augustus, ongeveer 2 uur, werd een hevige brand ontdekt in de hooiberg van G. v. Willigen alhier. Nog eer de brandspuit dezer gemeente, als gestation- neerd te Vuren, hulp kon verleenen, lagen woning, schuur, hooiberg en 2 my ten in de asch. 3 varkens en 20 kippen kwamen mede in de vlammen om. De bewoners, 9 in getal, hadden maar juist den tyd, om het voege leven in veiligheid te stellen, terwy'l van den inboedel maar zeer weinig gered is kunnen worden. Huis en in boedel waren verzekerd, maar de pas ge oogste veld-producten, bestaande uit 70.000 halve KG. hooi, 5000 garven ongedorschen graan, alsmede de bouw- en melkge- reedschappen niet. Van hooibroei was geen sprake, zoodat de oorzaak aan kwaadwilligheid of on voorzichtigheid wordt toegeschreven. In aanmerking genomen, dat de aan de hooiberg grenzende~zy wand der woning van steller dezes geheel geblakerd is, de ruiten van het daarin aanwezige raam gesprongen zyn, en een daarvoor hangend gordijn geheel geschroeid is, blijft het nog voor ieder, met localiteit als anderszins alhier bekend, een raadsel, dat deze woning, zonder behulp zelfs der braudspuit, ge spaard gebleven is. De gemeenten Dordrecht en Papendrecht zullen nu voorgoed verlost worden van den veelbesproken muskus- reuk. De scheepsbouwmeester P. V. te Papendrecht, leverancier van de bedoelde muskusfabriek-woonark, heeft deze van den fabrikant J. Wagner ten geschenke ont vangenhij heeft nu de fabriek niet alleen uit elkaar genomen, maar ha^r ook zoo danig gezuiverd en met een flinke laag teer bedekt, dat men op zijne werf moet zyn om nog eenige' muskuslutijht in den neus te krijgen. Toen Woensdag-morgen een der boeten van Fop Smit Co. te Har dingsveld van 't veer wilde wegvaren, kwam het roer in aanraking met den wal, waardoor dit brak en het schip de reis niet kon voortzetten. De reizigers bonden nog overstappen op de stoomboot ^-Her togen üosch"; later werd de beschadigde boot door een sleepboot naar de werf vervoerd. Eenige k.inderen tusschen 11 en 14 jaar gingen Maandag namiddag te Egmond in zee zwemmen. Twóe hunner verdronken. In de Overtoomsche Vaart te Amsterdam vond men Dinsdag ochtend het lyk van een ongeveer 16 jarig meisje, gekleed en uitgedost met papieren mantel. De moeder, die er by stond, kreeg een toeval en werd per raderbaar naar het gasthuis gebracht. De man sprong uit wanhoop uit het raam en overleed koit daarna. In een kolk nabij de brood fabriek aan den Westervoortschen Dyk te Arnhem is Woensdag het ljjk gevoriUen van een 20 jarige dienstbode, die sinds eenige dagen vermist werd. Het lyk ver toonde krabben op het gelaat, wat even wel het gevolg kan geweest zyn vauJiet schuren langs steenen of twijgen. Bij het ruimen van een beer put in het gasthuis te Oirschot viel Woens dag een der arbeiders in den put; een ander, die hem redden wilde en met een ladder erin afdaalde, sloeg, waarschijnlijk bedwelmd, onmiddellijk achterover en viel er ook in. Zoo ook een derde, vierde, tot een vijfde toe. Op het oogenblik van af zenden van dit bericht is er slechts één doode te betreuren. Van de anderen is de toestand nog bedenkelijk. Nader schrijft men omtrent dit ongeval, dat reeds Woensdagavond het tweede slachtoffer is overleden en gisteren middag een derde. Eén persoon is geheel hersteld, terwyl eene liefdezuster, ofschoon gelukkig herstellende, nog vreeseijjke pijnen lydt. In de Zandstraat te RotteT- dam heeft gisteren-ochtend een zeeman zyn meisje met een scheermes den hals afgesneden. Zy bleef op de plaats dood. Daarna sneed hij zichzelf den hals en den pols door. In zorgwekkenden toestand is hy per brancard naar het ziekenhuis gebracht. Zondag-avond zat de bjjua 64- jarige Van Doornik met zijne vrouw en eenige familieleden voor zijn woning aohter do Heilige Heest te Amersfoort te praten, toen tegen 9 uur een 19-jarige korporaal der infanterie, die wegons zjju baldadigheden reeds meormalen kennis maakte met de politie, het straatje inkwam en een zakmesje toonend hem toeriep: „Dat moet er van avond nog in". Van Doornik raadde hem, hot maar in een stnk brood te steken. De korporaal ging daarop met een collega de naast golegen herberg binnen, doch kwam er spoedig weder uit, wuarbjj laatstbedoelde hem zeide de oude mensohen met rust te laten en trachtte hem den kant der Valkestraat op te krjjgen. De korporaal rukte zioh echter los en liep op juffrouw Van Dojrnik toe, die hjj by het hoofd vatto. Toen haar man hem daarop heel kalm zeide, dat hg zyn niet meer jeugdige vrouw liever met rust zou laten en dat dergeljjke grappen beter besteed waren aan een jong meisje, pakte het jongemensoh hem in zyn langen baard en braoht hem een vervaarlgkon steek toe onder de linkeronderkaak en in den hals Van Doornik vloog op van zyn stoel en trachtte zyn belager vast te houden; juffrouw Van Doornik wilde haar man terugtrekken en voelde toen dat deze verwond moest zyn, doordien een stroom bloed op haar armen liep. Spoedig werd geneeskundige hulp ontboden, en hoewel de heer Van Doornik ve8l bloed verlies Heeft geloden is zjjn toestand bevredigend. Do dader is in verzekerde bewaring gesteld. Hy zal zioh ook te rerantwoordon hebben wegens zyn verzet bjj Zfn inhechtenisneming. STADSNIEUWS. Sohoonhoven, 23 Augustus. De feestelijkheden alhier, by gelegenheid van den verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina, beloven veel. Het terrein voor de wedstrijden zal keurig versierd worden; de plaats, daarvoor ge kozen, is de Exercitiewal, zoodat voor het publiek ruimschoots gelegenheid zal zijn om van nabij de wedstrijden te zien. De Potpourri-Optocht ^al wel in den geest vallen, niet het minst als de schoone groepen, waarvan men hoort spreken, zich zullen aansluiten, terwijl de avond optocht met de zeer schoone Venetiaansche illu minatie van het terrein vóór het raadhuis enz. een waardig slot zal uitmaken van den feestdag ter eere van onze Koningin. Met ingang van 1 Septem ber a. s. zijn tot brievenbesteller te 's Gra- venhage benoemd P. D. Chaigneau en J. Bakker, beiden thans postbode tusschen Schoonhoven en Berg-Ambacht. De heer H. Gransberg, on derwijzer aan de school voor uitgebreid lager onderwijs alhieris by het te Breda gehouden examen geslaagd voor de hoofd-akte. M- De heer B. Ten Have alhier is geslaagd voor het examen Gymnastiek middelbaar onderwijs, te Groningen ge houden. §§- Op Zaterdag 17 Augustus jl. vergaderde de afd. Schoonhoven e. o. van het Ned. Ond. Gen. te zes uren in het Heeren-Logement. Na het doen van do huishoudelijke zaken hield de heer B. H. v. Brenjc, hoofd der school te Langerak b/z Lek, een inleiding over „Consequentie in opvoeding en onder wijs". Hierover ontspon zich een debat, waarby heel 'wat ter sprake werd gebracht Schoolvergaderingen van ouders met onder wijzers, openbare lessen, controle-lijsten, weekstaten. Allen waren hierover eens, dat er meer voeling moest bestaan tusschen ouders en onderwijzers, dan tot nu toe het geval is. Met algemeene stemmen werd aange nomen, den heer J. Ligthart, lid van het Hoofdbestuur van het N. O. G., uit te noodigen om op onze afdeeling in te willen leiden het onderwerp „Schoolver gaderingen". De heer Ligthart heeft reeds toezegging gedaan. Nu zal op een nader te bepalen dag een openbare vergadering belegd worden, waarop vooral ouders en schoolautoriteiten dringend zul len worden uitgenoodigd. Ds. D. Cladder, predikant te Schoonrewoerd, heeft voor het beroep bij de Herv. Gemeente alhier bedankt. De aanvoer van varkens op de weekmarkt is in den laatsten tyd zeer gering tengevolge van de voorkomende gevallen van vlekziekte. Het kenteeken van „verdacht", voor de varkeus loopende op het Hofland alhier, is verwijderd. Vervolg der Nieuwstijdingen. In do N. Rott. Cour. sohrjjft de heer M. v. Vliet te Lekkerkerk het volgende: liet vraagstuk der toenemende bande loosheid in de steden. Het wordt afgezaagd te beweren, dat dit onderwerp tegenwoordig aan de ordo ran den dag i«. Ik wil er alleen op wyzen, dat op de jongste algem. verg. van het Nederl. Onderw. Uenootsobup een punt van ernstige bespreking heeft uitgemaakt, hoe door sumenwerking tus schen school en politie de baldadigheid der straatjeugd kan worden bestreden. Zonder te beweren op de hoogte te zfln van de literatuur over dit onderwerp vooral in de Amsterdamsohe bladen is or nog al over gesohreven geloof ik wel, dat over het al gemeen uitbreiding van gezag èn van onder wijzers 4u van politie op den voorgrond wordt gestéjd on dat hot iu Zwitserland ingevoerde stelsel van schoolarresten (van drie tot acht dagén,\dag en nacht) zoo nog niet vele, dan tooh een steeds toenemlbd aantal vooratanders begint te telled, óók onder invloed van enkele hoogst- bekwamd rechtsgeleerden, z. a. professor Van Hamel, die er over geschreven hoeft in De Gids. Vjjjlen, die dergelyke straffen, uit een pueda- gogilfh oogpunt beschouwd, afkeuren, zjjn ge neigd er zioh mede te vereenigen, wanneer zjj do zaak uit een practisch oogpunt bozien, omdat er volgens hen geen ander middel overbljjft. Tooh geloof ik niet, dat dit middel op den duur afdoende zal bljjken te zjjn. Wel kan zoo'n tydelyke gevangensohap op menigen bengel ten goede werken, door hem tot het inzioht te brengen, dat vryheid en baldudigheid volstrekt geen synoniome begrippen zjjn, maar naar mjjne overtuiging vloeken de begrippen: schooljeugd go-angonsohap te zeer, om de vele practisohe bezwaren ovor het hoofd te mogen zien. Om maar iets te noemen, ik vrees, dat in de meeste gevallen de bedrjjver vftn do een of andero •baldadigheid niet te ontdekken zgn zal, en dat de verhouding van de onderwjjzers en de politie ter eene en der ouders ter andere zjjde, die tooh dikwyls al niet de meeBt gewensohte is, er niet op zal verbeteren, ja, in vele gevallen zeer gespannen worden zal Hiermede kunnen wjj in verband brengen de algemeene vermin dering van den eerbied voor de autoritoiton, ook vooral door bet lozen van sooialistisohe blaadjes. Het verwondert my, een ander middel, dat een voel heilzamer in vlood zou kunnen oefeuen,' niet of weinig te zien aangeven. Ik zou willen vra^ou: waarom komen or geen klachten van* do dorpen? In Rotterdam en Amsterdam moet men nu niet denken aan Kralingen of Nieuwer-A ra stel; iedereen zal toestemmen, dat over het algemeen do toestanden op de dorpen gunstig afsteken by die in steden. Nog eens Waarom komen er geen klachten uit de dorpen. Hiervoor kan iedereen verschillende oorzaken opgeven. Voor my is de hoofdoorzaak deze; de dorpi- jeugd heeft geen behoefte aan het insmyten van ruiten, het bezigen van lioderljjke taal of het molusteeren van vreemdelingen, om lat zy zioh op veel prettiger wjjze kan vermaken met spelen. De straat, het dorpsplein, de vrye natuur, alles staat haar daar ten dienste om zioh te ontspannen. Vergelyk daarmede de toestanden in onze groote steden. Bg den kolossalen uitbouw van deze wordt, voor zoover ik weet, op de belangen, de behoeften van de jeugd geen acht geslagen. De bevol king woont dioht opeengopakt, de straten zjjn vol vertier en voor de jongens is geen plaats meer over. Door spelen uiting geven aan hun zuoht tot beweging is daar contrabande. Kunnen de jongens yan de Zandstraat, van den Binnen weg, van (de lezer gelieve zelf nog een vjjf-en-twintigtal namen in te vullen), kunnen zjj hoepelen, tollen, knikkeren, met sneeuwballen werpen, of iots van dien aardP By alle spel hinderen zy, maar worden nog veel meer gehinderd. Doch gelooft men niet, dat zjj veel liever rustig zouden spolon dan allerlei kuttekwaad bedrjjven, iets, waartoe zy nu veel- ty Is gedwongen worden huu toevlucht te nemen P Nu kennen zy dikwyls de spelen van de Hol- landsohe jongens van Hildebrand niet meer, ntear, durf ik wel vragen, aan wie de schuld P Ik hoop, dat men al zal begrepen hebben, in welk middel door mg heil gezocht wordt. Het is dit: sohep voor de jeugd veel gelegen heden tot ongestoord spelen, en de koning der straten zal van zjjn troon klimmen en zyn soepter verwisseleu met wat hem veel meer ljjkt, maar wat hy nu gedwongen is verachtelyk links te laten liggen: bal, tol en hoepel. Zie de menigte kinderen, vooral meisjes en kleine jongens, die zioh traohten te vermaken op bet Alkemadeplein. Maar het is voor de vele honderden omwonende kinderente klein; groote jongens houden van meer ruimte, waar zjj niet ieder oogenblik ia botsing komen met andere groepjes spelendeo, on het gofcolg is, dat juist dozon, waarvan h. t publiek don meestou last heeft, hun heil op andere plaatsen zoeken. Zie, hoe de plantsoenen do jongens tot zioh lokken, maar ook die lyden aan ^hetzelfde gebrek: te weinig ruimte, on zyn ook niet voor jongens ingericht. De politie ziet ze er dan ook liever niet. Myn ideaal zou daarom wezen stukken land, op verschillende plaatsen iugoricht en openge steld voor de jeugd aan den Bergweg, aan den Binnenweg, en verder overal waar zjj zouden bljjken noodig te zyn. Velen zullen waar- sobjjnljjk de zchouders ophaleu voor dit denk beeld en het een droombeeld noemen, maar ik vraagia het bjj den huidigen toestand te ver wonderen, dat zoovele 'kinderen 'opgroeien tot brutale vlegels P Het rtcht der kinderen op vrjje terreinen, waar zjj niet gehinderd worden, it miskend; het opleggen van plichten, zonder dat recht te erkennen, acht ik het woord is hard, maar ik weet geen beter despotisch, en nog nooit heeft een despotisch bestuur ge zonde maatsohappeljjke toestanden gesohapen. Ik zou mjj voor mjjn sohryven reeds zeer be loond achten, wanneer zjj, die in staat zyn myn ideaal te verwezenlijken, alvast inzagen, dat er by den uitbouw der steden bod fout begaan is. Dat zou my hoop geven voor de toekomst, f) Het behoeven geen speeltuinen te wor den; veel ruimte staat by my op den voorgrond. Ik wil niets afdingen op de hooge waarde van het onderwys in gymnastiek maar zjjn de som men, daaraan besteed, ten volle verantwoord, als men er op let, dat men den kinderen buiten de sohooluren weinig of geen gelegenheid ver sohaft, de spieren, zoo zorgvuldig lenig en krach tig gemaakt door bekwame onderwyzers, nu ook eens in volle vryheid te gebruiken bjj het spel P Waar werden de Grieksohe jongens gevormd tot krachtvolle mannen P f) Het zou bepaald „gek" gevonden wor den, als iemand voorstelde de balvo Zandstraat af te breken, en de daardoor ontstane ruimte in te richten voor speelterrein. Maar behoorde daar of in de buurt niet zulk een terrein te zyn P Hebben de gróote mensohen meer recht op wandelterreinen dan de kleine op speelter reinen Bjj eene te Alfen a/d Rijn ge houden harddraverij werd de prys van f200 behaald door „Sador" van den stal „Trio" en de premie van f75 door „Nobel" van den heer Matze. B(j de jongste verkiezingen voor den gemeenteraad te Helder moet de heer Staalman, ter ondersteuning van zyn eigen candidatuur en van zijn vriend, den eigenaar der drukkerij, zich bediend hebben van middelen, welke de antirevo- lutionnaire kiesvereeniging aldaar aanlei ding gaven hem voor haar vierschaar te dagen. Maar wie er verscheen, de heer Staalman niet! De Vereeniging heeft toen de vergadering verdaagd, naar men wil weten met kennisgeving aan den gedaagde, dat, zoo hy op de eerstvolgende vergade ring niet mocht verschijnen, hy als lid geroyeerd zou worden. Naar men verneemt, worden er pogingen in het werk gesteld om na afloop van de Amst. tentoonstelling Oud- Hollandt nog gedurende een jaar te laten staan. Tevens bestaat het voornemen, om, wanneer de noodige gelden en vergunnin gen verkregen zyn, met de Amsterdamsche IJsclub een overeenkomst aan te gaan voor den a. s. winter en van de markt een kunstijsbaan te maken. Den volgen den zomer zou Oud-Hollandt weder op gely'ke wijze als thans kunnen worden geöxploiteerd. De tabernakel van Ds. L. Schouten Hz. te Utrecht, die sedert April jl. niet te bezichtigen was, werd gisteren na middag voor 't eerst weder voor het publiek toegankelijk gesteld. Thans is daarvoor een afzonderlijk gebouw ingericht, dat nieuw opgetrokken is in den tuin der tegenwoor dige woning van Ds. Schouten, Lange Nieuwstraat no. 62, met aprtrten ingang aan de straatzijde. Het locaal, waar plaats is voor omstreeks 90 personen, is een voudig, maar doelmatig en zeer net inge richt; het is hoog van verdieping en uitmuntend geventileerd. De merkwaardige verzameling, die door Ds. Schouten is bijeengebracht, is in haar nieuw verblijf nog eene aantrekkelijk heid rijker geworden: in den nieuwen catalogus komt voor het eerst voor een afgietsel, te Parys vervaardigd, van het opschrift op den steen van Mesa, Koning van Moab, waarop zijn stryd met Israel vermeld staat. Uit Bennebroek verneemt men, dat de bezittingen (huis en bloem- bollengrond) van den heer J. C. v. d. L. aldaar zijn aangekocht voor de som van f 90.000, ten behoeve van een ruim R. K. liefdegesticht, dat daar op breede schaal, me* eigen bakkerij, boerderij, slagerij etc., zal verrijzen en voor den bouw waarvoor ongeveer f 200.000 besteed zal worden. Reeds eerder verkochten ook gebr. P., ten behoeve van dit f23, 2de qual. f 'Lopik, 23 Aug. In de laatst gehouden vergadering van den Raad dezer gemeente werd aangeboden de begrooting van plaat selijke inkomsten en uitgaven voor den dienst 1896. Tevens werden onderzocht de geloofsbrieven van de gekozen raads leden J. Hardenbol en A. De With. Werd besloten tot hunne toelating. - Heden-morgen sloeg de bliksem in een boom naby de hofstede van den bouw man v. R. alhier. De bast werd er afgescheurd. 'Meerkerk23 Aug. Aan de kaasmarkt zyn aangevoerd 15 vrachten. De handel is vlug. Men besteedt voor lste kwal. van f 20 tot f 22, voor 2de kwal. van f 17 tot f 19, per 100 halve KG. "Oudewater, 28 Aug. De aanvoer ter kaasmarkt bedroeg heden 6 partyen Goud- sche kaas, te zamen 335 stuks, wegende 2237 kilo; prys lste qual. f 21,50 tot f 18 tot f21,50. Handel vlug. 21 Aug. J.l. Vrijdag viel aan den Overtocht het 5 jarig zoontje van den metselaar M. in de Kerkvliet. Terwy'l de jongen verder de breede en diepe vliet indreef en geheel buiten het bereik raakte van de menschen, die aan den kantston- dem kwam de bijna 70-jarige Wolters opdagen, d e zich terstond te water begaf en de voldoening smaakte den kleine behouden op het droge te brengen. Vllst, 21 Aug. Het 8-jarig dochtertje van R. aan de Fransche Kade kreeg Zondag een wesp in de keel. Deze zwol zoo danig op, dat Wet kind een dag of drie lang by'na niet in staat was voedsel te gebruiken. 'Wtlllge-Laiigerak, 22 Aug. Van den cursus voor de hoofdakte van den heer J. E. K. Van Wynen, hoofd der school alhier, is weêr een deelnemer geslaagd by het examen te Breda op 21 en 22 Aug. 1.1., namelijk de heer H. Cransberg. onderwijzer te Schoonhoven. In het vischwater van de zalm- visscherij zijn 6 zalmsteken geplaatst, M ook met een half dozhn drijf- 6? in»lat Water gevischt wordt. Tot toe beteekent de vangst echter nog met veel: slechts enkele zalmen werden bemachtigd. Vi88cherij-Be richten. 'Ammerstol, 23 Aug. Van Zaterdag 17 tot en met Vrijdag 28 dezer zijn alhier ter markt aangevoerd 55 zalmen; prys van Zomerzalm van f 0,90 f 1,25, prys van Jacobszalm van f 1,00 f 1,40, per kilo. De eerste week van den verboden tyd voor de zalrazegenvisscheiijen ken merkt zich door geringe vangst. Reeds weken te voren werden door de verschil lende pachters van vischwater groote toebereidselen gemaaktdie met veel kosten gepaard gaan. Het wemelt dan ook 's avonds op de rivier van vlouw- visschers, wier vele lantaarns een eigen aardig gezicht opleveren. Ook een groot aantal zalmsteken verschaffen aan hon derden werk. 'Kralingen, 23 Aug. Deze week werden ter markt aangevoerd 701 zomerzalmen, prys f0,75 k fl,25 per 5 ons. CORRESPONDENTIE. Een ingezonden stuk en eenige beriohten kwamen te laat om in dit Nommer te worden opgenomen. BEURSBERICHTEN. pC 22 Nederl. Werk. Schuld. 2i Dito dito3 Dito dito31 Höng. Obl. 1889. 4| Dito in zilver. 4( Oostenrijk, Obl. pap. Mei-Nov. 6 Dito Feb.-Aug. 5 Dito zilver Jan.-Juli. 5 Dito Apr.-Oct. 6 Portugal, Oblig. m/t. 3 Rusl., Obl. 89/90 le en 2e uitg. 4 Dito Obl. Nicol. Spw. 1867/69. 4 Dito Obligatieleen. 1880. 4 SpanjeBuitenl. Perp. 4 Dito Binnenl. Perp. 4 Egypte Oblig. 18764 Zuid-Ital. Spoorweg Oblig. 3 Russ. S. K. Chk.-Az.500&2000 M. 4 Dito Orel Griasi. 500 h 2000 Mk. 4 Dito Zuid-West Spoorw.-obl. 4 Centraal-Paciflc. Oblig. Loten Amsterdam f100. Loten Rotterdam. Antwerpsche loten 1887. Hong. Loten 1870. Theiss-loten Aug. 96 J 1021 101J 1041 86 j} 83} 84} 84 iV 83* 26} 97 100} 97* 62 52 103} 54} 99} 99} 901 104} 112} 107} 103* 132 121 MARKTBERICHTEN. Schoonhoven21 Aug. Boter, le qual. 50 ct.2e qual. 47 ct. per half kilo. Kaas f20 k 23,- per 50 küo. Biggen f 3 k f 7 per stuk. Aangev. 24 st. Weivarkens f10 k f 14 per stuk. Aardappelen f2,25 f3,— per HL. Eieren f4,— per 100 stuks. Gouda, 22 Aug. Kaas, le qual. f 25,- 27,-, 2e qual. f 21,- k 24,-, Noord-Holl. f 18 k 24,—. Aangev. 95 partyen. Boter: prys der goêboter f 1,20 k 1,80, weiboter fl,05, k 1,75 per kilo. Rotterdam20 Aug. Aangevoerd 450 vette runderen, 1014 magere dito, 302 vette en graskalveren, 69 nuchtere kalveren. Prijzenvette runderen le qual. 68 ct., 2e qual. 64 ct., 3e qual. 56 ct.melk koeien f 160 k 210, kalfkoeien f 140. Gemennte Sohoonhoven. Van 21 tot 23 Augustus. Overleden: J. Versluys, oud 8 j. Gemeente Hoenkoop. Van 4 tot 18 Aug. geene aangiften gedaan. Gemeente Molenaarsgraaf Van 7 tot 22 Augustus. Geboren: Geertje, d.-van M. Vink en 8. Brandwyk. Rjjmpje, d. van B. Tukker en W. Brouwer. Gemeente Nieuwerkerk a/d IJsel. Van 9 tot 28 Augustus. Geboren: Petrus, z. van G. Streng en J. E. Straver. Gerritdina, d. van G. Dul en B. J. Brnnemeier. Gjjsbertus, z. van G. Boon en G. Buurman. Getrouwd: H. Bek (van Ouderkerk a/d IJsel) en J. Spruit. Overleden: J. Baas, oud 66 j. Gemeente Nieuw-Lekkerland. Van 7 tot 19 Augustus. Geboren: Pieter, z. van J. Ligthart en N. Potuit. Pieter, z. van J. Koogman en L. J. van Es. Lukas, z. van A. Boerma en M. van der Land. Hendrika, d. van A. den Boef en H Rnala Getrouwd: M. Boer en N. C. Verhaar.— P. Brand en M. "W. de Lange. Gemeente Polsbroek. Van 4 tot 18 Augustus. Geboren: Cornells, z. van J. Kloot en M. Lekkerkerker. Gemeente Reeuwijk. Van 1 tot 16 Augustus. Geboren: Grietje, d. van P. Perd(jk en A. Perdyk. Wonter, s. van A. Groenendijk en H. van Eyk. Cornelia Geertruida, d. van G. van Os. Jannetje, d. van A. Hoosbeek en M. M. Hogervorst. Huiberta, d. van J. de Zeeuw en J. de Greef. Johanna Maria, d. van T. Groenendyk en A. Krook. Getrouwd: H. C. Rood en E. Streng. P. Koster en C. H. Koster. C. Verburg en A. van den Hoven. Overleden: L. van Vliet, oud 1 m. Gemeente Willeskop. Van 4 tot 18 Aug. geene aangiften gedaan. Ondertrouwd: JOHAN HENDRIK IMSANDE Bloemist Firma M. v. d. Dool, en ADRIAN A VAN LEEUWEN. Krimpen a/d Lek, Willeskop (Benschc^}, j 21 Aug. 1895. Getrouwd: H. P. VAN ALPHEN en A. Th. B. VLIEK, die, ook namens wederzydsche Familie betrekkingen, hun hartelijken dank be tuigen voor de vele bewijzen van belang stelling, by hun Huwelijk ondervonden. Nijmegen,' ol ,onc Delft j 21 Augustus 1895. Heden overleed plotseling onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Groot moeder NEELTJE HOFFLAND, in den ouderdom van ruim 55 jaren. Uit aller naam, P. VAN WIJNGAARDEN Bz. Berg-Ambacht, 17 Aug. 1895, Heden overleed, na eene langdurige ongesteldheid Mej. ANTJE KOREVAAR, Weduwe vau den Heer Cornelus van Wijngaarden, ln den ouderdom van by na 72 jaar. Namens de familie, P. BOER. Stolwyk ('t Beiersche), 22 Aug. '95. Eenige en algemeene kennisgeving. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen by het overlijden van onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder M. C. VAN BEEKUM, Weduwe H.Gautier, betuigen wy onzen hartelijken dank. Uit aller naam P. G A U T I E R. Streefkerk, 23 Aug. 1895. De Ondergeteekende betuigt, ook namens zyne vrouw, zyn hartelijken dank voor de vele blijken van deelneming, ontvangen by het feest, waarop hy den dag herdacht, dat hy vóór 25 jaren in dienst trad bij wylen den Heer L. STRAVER en later by diens Zoon, den Heer C. STRAVER. A. LEEWIS. Haastrecht, 22 Aug. 1895. Mevrouw HEMMES te Schoonhoven vraagt-dadelijk een flinke goed met de wasch bekend, P. G. Mevrouw VAN DER KOP - VREEDE te Schoonhoven vraagt tegen November P. G.goed kunnende koken en werken en van goede getuigen voorzien. met 1 Oct. Fr. brieven, lett A, aan het Bureau dezer Courant. GODSDIENSTOEFENING op Zondag 25 Augustus 1895, 's morgens 10 ure, onder leiding van Ds. C. HILLE RIS LAMBERS, Predikant der Ned. Herv. Ge meente te Venhulzen. Zondag 25 Augustus zullen den ge- heelen dag groote samenkomsten geleid Ondergeteekende looft een goede premie uit aan dengene, die aanwijzing kan j ™";d7n d^r de""beidê' geven van het in de maand Juli 1.1. OESTOLEN GELD by KEES DEN HOED en JUDIT. P. PEERBOLTE. Ammerstol, 23 Aug. 1895. is het EFFECTENKANTOOR van J. SCHREUDERS tot DINSDAG 27 AUGIJ&TUS. Die iets te vorderen heeft van-, verschul digd is aan- of verbintenissen onder zich heeft, betrekking hebbende op de nalaten schap van den Heer II. J. I'. UEIJMAN, jn leven Notaris te Haastrecht, wordt verzocht daarvan vóór 1 September 1895 opgaaf te doen aan den Notaris D.TEUINCK te Schoonhoven. Woensdag en Donderdag (28 en 29 dezer) zal in de Zaal alhier een TEN TOONSTELLING met verkoop gehouden I worden, bestaande uit goederen, vervaar- I digd in de reddingshuizen van ons Leger, door Adjudante BONDAM, hoofd van 't reddingswerk in Nederland. Ook zullen door haar groote samenkomsten geleid worden; Donderdag-avond in 't bizonder zal zy spreken over het Reddingswerk. Zaal voor de Tentoonstelling ge opend 's middags van 2 tot 5 en 's avonds van 7 tot 10 uur. KOMT EN ZIET! Tegen 1 November a. s. 18 20 MILLE disponibel tegen 3} percent rente, onder verband van Landeryen met flinke overwaarde, ten kantore van Mr. J. P. VAN DEN BRINK, Notaris te Alblasserdam. te verkrijgen by P. P. VAN DER AA, Mr. Schilder, in de Nes te Schoonhoven. TEGEN 1 OCTOBER GEVRAAGD: P. G., bekend met Wind- en Stoornmalen. Adres, franco of in persoon, by W. BOR te Bergambacht. Met 1 Oct. gevraagd: (P. G.), van goede getuigen voorzien; één om in dienst te treden te Gouderak en één te Goidschalxoord. Adres voor beiden: A. KLUIT te Goidschalxoord. Wegens Militairen dienst tegen 1 Sep tember GEVRAAGD een zelfstandig kunnende werken. Adres W. F. VAN SLUPE, Mr. Brood bakker, Groot-Ammers. RIJWIELEN en onderdeelen van Rij wielen, zoowel inlandsch als buitenlandsch fabrikaat, verkrijgbaar by den Horlogemaker Haven, over 't Stadhuis, Schoonhoven. Tevens voorradig: '(iiufeumiuuiu, WEKKERS, HORLOGIËN en GOUDEN en ZILVEREN ARTIKELEN. MAGAZIJN van echt van af f 80,— met vijf octaaf. PIJP-ORGELS voor Kerk-, Lokaal- en Huiselyk gebruik voorhanden. SchoonhovenW. ROTH, Verl. Lopikerstr. 374. Muziekonderwijzer.. DE VAN OUDS BEKENDE zyn weder verkrijgbaar by Mr. Bakker, Groot-Ammers. De DIRECTIE heefc de eer te berichten, dat hunne Hoofd-Agenten voor Zuid-IIolland, de Heeren LEKKE A Co., Dordrecht, van hare beroemde hebben aangesteld als AGENT voor Schoonhoven en Omstreken den Heer Ileeren Winkeliers kunnen dit fabrikaat aldaar tegen fabrieksprijzen bekomen. De Hoofdagenten: De Directie: LEKKE Qo. CRAMER Co. Directeuren Mr. H. GOEMAN BORGESIUS, Lid v/d 2de Kamer der Staten- Generaal en Jhr. Mr. W. SIX, Oud-Minister van Binnenlandsche Zaken. Sluit Contracten van Levensverzekering en tegen Invaliditeit en Ongelukken zoowel voor enkele personen als voor personeel van Fabrieken, Werkplaatsen enz! OP ZEER BILLIJKE CONDITIËN. ftf Prospectassen en nadere inlichtingen te bekomen by den Heer OPGERICHT IN 184 8. Firmanten JOHn. FEIRABEND en A. C van den KIEBOOM, naast het Koffiehuis „Koophandel en Zeevaart" van den Heer J. 0. VAN DER HORST. De Notaris A. CASTELEIJN te. Streefkerk is voornemens op Donderdag den 29. Augustus 1895, 'savonds ten 6 ure, by W. DE JONG te Streefkerk, by afslag, in het openbaar te verkoopen: Voor de Erven van A. BOER. met ERF, TUIN en DIJK, te by het Dorp, aan den Lekdyk, binnen en buitendijks, te zamen groot 10 Aren, 12 Centiaren. Ingezet en, verhoogd tot f 900,—. Te aanvaarden den 1. November 1895. Nadere inlichtingen geeft genoemde Notaris. De COMMISSIE maakt bekend, dat ztf op Maandag 20 A o g. a. s. zitting zal houden voor de aangiften der deelnemers aan de verschillende nummers van het Feestprogramma, en wel in de School lokalen (ingang Varkensmarkt) Van 1 tot 3 uur voor den VLIEGER WEDSTRIJD voor jongens van 10 tot 16 jaar; en voorden HOEPEL WEDSTRIJD voor jongens van 8 tot 18 jaar. Verder in het Heeren-Logement van 3 tot 5 uur voor de deelnemers aan den POTPOURRI-OPTOCHT. Het is voldoende, dat van iedere groep slechts één persoon zich komt aanmelden eene omschrijving, alsmede de naam der groep moet worden opgegeven. Na Maandag 26 Aug. is de deelneming aan den Potpourri Optocht onherroepelijk gesloten. De inzendingen voor do POP- |W PENTENTOONSTELLING zullen plaats hebben op Vrüdag 30 Aug. in het Militair Tehuis op den Dam, op nader aan te kondigen uren. DE FEESTCOMMISSIE. INLEGGELD voor ieder afzonderlijk fl,—. Zie voorts uitvoeriger de bleetten. van PAREN met tweewielige rijtuigen, om zeer fraaie KUNSTVOORWERPEN, te des namiddags 2 uur, op den Liezeweg, Aangifte vóór 12 uur. Wmr ZIE AANPLAKBILJETTEN. Zorgvuldige proeven, genomen op gezonde personenhebben C&) bewezen dat van de GEWONE S) havenpoorten slechts 83 percent verteerbaar is. Van 0 daarentegen ia 99" 4 pereent verteerbaar, het is voedender dan eieren, en I bijna gelijk aan best rundvleeschl

Schoonhovensche Courant | 1895 | | pagina 2