idolen. -Hoorn. rnstos, Leve ie Koniiip! ■N 1895. Zaterdag 31 Augustus. N°. 1607. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. Iffl, icH 1820. [TBIJTIOBK. LREN. 5. uur. EN. srij am. OK, MEID. )EK loonhoven. [ISSIE. LEVE DE KONINGIN! 3 2 3 4 8 8 9V2 Officiëele Kennisgevingen. Panorama. PANORAMA BINNENLAND. BUITENLAND Overzicht. WERELDTENTOONSTELLING vn. fflrtj jil ens tusschen regel schikbaar ge- w LBR1KK t. VAN NOOTEN, S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. ie: Co. LSCH Vül'B. ff. te worden. t gordijnen. Meent. ters der Ten- ivullen en in inde Meisjes, a en afhalen mdien fpUm van DINERS enz., zonder Servies bediening. - VRËËDË n November i en werken ien. JES, ZOETE en jEN enz. enz. d-Agenten voor emde den Heer i fabrieksprijzen dit op kranige «aeel voltallig iten. Onnooodi' binnentreden in OVEN, door persoonlijk optreden de algemeene feestvreugde zullen ve^Jioo^ J~ v” voorbaat geluk met hetw^Ja plannen, en wij roepen mt uit volle borst SCHOONHOVENSGHB CODRAIT. Voor een huisgezin, waar een goede geest heerscht, is een van de belangrijkste, van de aangenaamsteja, we kunnen wel zeggen van de onmisbaarste dagen ineen jaar die, waarop het hoofd des gezinszijn verjaardag viert. Er is dan een recht feestelijke stemming; men gevoelt leven diger dan ooit, dat men bij elkander be hoort, dat er iets gemeenschappelijks is, 1. reeds bij «en hunner de burgerij De omstandigheiddat dit nummer onzer courant juist verschijnt op den 15. verjaardag van H. M. de Koningin, bepaalt vanzelf de keus van ons onderwerp. Thans, nu Schoonhoven prijkt in feestdos, nu jong en oud zich gereedmaken om hun aandeel te gaan genieten van een met zorg voor bereide feestviering, nu kunnen wy moeielijk van onze lezers vergen dat zij hun aandacht op iets anders vestigen. En, laat ons er dadelijk by voegen, wij voldoen zeer gaarne aan den drang der noodzakelijkheid, die voor ditmaal onze vrye keus belemmert. Het is een heugelijk verschijnsel, dat ieder jaar het getal ge meenten toeneemt, waar de Koninginnedag wordt gevierd; het herinnert wéér aan den ouden tijd, zestig en meer jaren geleden, toen de verjaardag van Koning Willem I, 24 Augustus, als een vaststaand nationaal feest gold. Zoo moet het ook weêr worden, en inderdaad is er veel kans op. Het is ons bij deze en soortgelijke ge legenheden niet te doen om eenige vleie rijen te richten tot het Hoofd van den Staat, of in den toon der vergoding een paar op geschroefde phrasen ten beste te geven. Onze eerbied voor de jeugdige Vorstin, die, zoo we hopen, na tot haar taak te z|jn voorbereid door een zorgvuldige, de eigen schappen van verstand en van gemoed ontwikkelende opvoeding, over drie jaren, de plaats zal innemen die de Grondwet haar aanwijst, die eerbied heeft niets, dat onbestaanbaar is met het karakter van den vrijen staatsburger. Anderen mogen er behagen in scheppen, heel gewone han delingen en uitdrukkingen van de eenige telg uit het Oranjehuis op te vangen en te verspreiden als historische gebeurte nissen wij houden ons overtuigd, dat de eenvoudige hulde van den landgenoot, die Koningin Wilhelmina begroet als de verpersoonlijking van het hoogst gezag en als de vertegenwoordigster van Nederlands staatkundige toekomst, meer waarborgen van duurzaamheid aanbiedt dan overdre ven betuigingen van bewondering en aan hankelijkheid. Wy hebben de jonge Koningin lief, omdat zij bij elke ontmoeting met haar volk toont, het oprechtelyk genegen te zyn, en dit wederzydsch gevoel is de na tuurlijkste zaak van de wereld. Wy ver- eeren Koningin Wilhelmina, als de draag ster der Kroon, en met die kroon de tra- ditiön van het Oranjehuis als beschermer van ’s lands constitutioneele vrijheden. Wy hebben van de vyftien-jarige Vorstin hooge verwachtingen, omdat een gelukkige aan leg haar in staat stelt, de haar eenmaal ten deel vallende regeertaak ongetwijfeld op waardige wyze overeenkomstig ’s lands belang te vervullen. Zoo zyn er tal van redenen, aan de beminnelijke persoon der Koningin ont leend, die den wensch billijken dat de 81. Augustus tot een nationalen feestdag worde verheven. Maar dat is niet het hoofd mo tief. Voornamelijk ter wille van de Ne- derlandsche natie zelve koesteren wy dien wensch, en waardeeren we ten hoogste wat reeds in die richting wordt gedaan. Prys der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Dinsdags-avonds 8- en to$ Vrydags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. hetwelk op zulk een gedenkdag sterker op den voorgrond treedt. Er moge al eens beweerd worden, dat de beteekenis van verjaardageh geheel denkbeeldig isdat de gedachten en gewaarwordingen, die zij wekken, even goed aan andere dagen zijn te hechtenvan die koude logica is in de practijk niemand gediend. Een soort gelijk gevoel, dat behoefte heeft zich op een of andere wijze te uiten, leefc in elke maatschappelijke eenheid die nog door iets meer dan door cijfers en posten in boeken of contracten wordt beheerscht; de ver jaardag van het hoofd of van den leider wil men niet ongemerkt voorbij laten gaan. Al is de viering nog zoo eenvoudig, of al bepaalt zich de herdenkingtot een gelukwenscheen bewijs dat men den datum heeft onthouden, toch is de waarde niet gering, want dat woord van herinne ring spreekt in naam van het besef van gemeenschap, het drukt uit dat er prijs gesteld wordt op de aankweeking van vriendelijke betrekkingen. Geldt dit ook niet voor dat groote huis gezin, ’t welk men een volk noemt? Even als in de gewone huishoudens, waar men- schen van ongelijke geaardheid en uiteen- loopende begeerten by een zijn, hebben er in den boezem eens volks weleens ge schillen plaats, ontstaande uit verschei denheid van inzichten en belangen. Maar nu en dan verdwynt dat alles geheeler is geen sprake van verdeeldheid, men denkt aan niets anders dan aan ’t geen vereenigt. Dat is ook het geval bij nationale feest vieringen, en geen dag in het jaar is meer geschikt, om dat gevoel te verlevendigen, dan de verjaardag van het Hoofd van den Staat. En waarlyk, het is niet overbodig dat we nu en dan elkander herinneren aan de noodzakelijkheid van het bestaan der nationale eenheiden de gedachten te voorschijn doen treden, aan dit denkbeeld verbonden. Een volk kan, evenals een bijzonder persoon, rijk zijn aan goederen die men tellen en wegen kan en opsta pelen in magazynen, en toch arm aan ideale bezittingen. Voor een natie behoort tot die onstoffelijke zaken, waarvan het gemis niet dadelijk wyst op een tekort van welvaart, doch zeer stellig ook den stof felyken achteruitgang als gevolg heeft in de eerste plaats het begrip, een volk te zynsterk door wilskracht, onaantast baar door zijn nauwe aansluiting, een volk, welks gehechtheid aan eigen voort bestaan een waarborg is tegen het verlies van zijn zelfstandigheid. Dat nationaal besef leeft op, telkens Wanneer de Neder- landsche natie om defl Troon zich schaart, als om het levend zinnebeeld der éénheid. Het aan te kweeken, door bevordering van nationale feestvieringen, heeft stellig hooge waarde. Wat men uitgeeft, om zoodanigen vreugdedag te doen slagen, en er een diepen indruk van bewaard te doen blyven, behoeft waarlyk niet beschouwd te worden als weggeworpen geld. Want men krijgt er iets voor terug, dat met geen goud te betalen Is. Daarom vinden wy het zoo heerlijk, als in alle kringen, ookAn die der mingegoeden, wier geldelijk «Wer een dubbele beteekenis heeft, met harte lijkheid geantwoord wordt op de roepstem van een tot dit doel opgetreden feestcom missieen daarom kunnen wij zoo diep medelijden hebben met personen die, hoe wel van aardsche goederen ganscheljjk niet misdeeld, het systeem van „daar niet aan doen”, als beginsel hebben aangeno men. Begrypen die ongelukkigen wellicht niet, dat zy zichzelf berooven van een groot genot, van het idéé medegewerkt te heb ben om iets waarlyk goeds tot stand te brengen, en is het niet onaangenaam voor hun eigenliefde, te moeten denken dat de met geestdrift aanvaarde taak ook zonder hun hulp en steun wel terecht zal komen? Het is niet een toevallige ge dachtenloop die ons deze vragen doet stellen wy weten zeer goed, dat het even min hier als elders ontbreekt aan mannen en vrouwen, wier offervaardigheid voor het algemeen belang öf gelijk nul öf ver be neden het peil van billijke eischen is en die erg in hun schik zijn wanneer zij een voorwendsel hebben kunnen vinden waar mede zij aan hun onthouding een schijn van gegrondheid pogen te geven. Wat heeft de gemeenschap eigenlijk aan zulke leden? Doch laten wij op dien toon niet voort gaan. Onze medeburgers hebben de feest commissie in staat gesteld een dag te organiseeren die, als het weder wat me deloopt, door veelheid en verscheidenheid van genietingen een niet gemakkelijk uit te wisschen indruk zal achterlaten. Haar onzen dank voor haar yverigen arbeid, onzen stadgenooten voor hun steun. En moge de Koninginnedag te Schoonhoven ryk zijn aan vruchten van vaderlands liefde en van eensgezindheid, zoodatonze gemeente de plaats, welke zij tot dusver inneemt in de rjj harer zusteren, steeds waardiglijk vervulle. In die hoop wen- schen wij Schoonhoven, zijn Gemeente bestuur, zijn Feestcommissie en allen die Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele ryk 0,90. Men kan zich abon- neeren by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. is vrjj gunstig. Donderdag jl. is eindelijk de Afghaansche Schahzada uit Donden Vertrokkem Hjj is ge reisd over Parijs en Marseille, vanwaar een Engelsch schip hem naar Bombay brengt. Keizer Wilhelm van Duitechland heeft gedurende zijn jongst verblijf in Engeland by Lord Lonsdale gelogeerd en zyn borst beeld in marmer geschonken aan zyn gastheer, als blyk van erkentelijkheid voor diens gastvryheid. Gedurende een korte afwezigheid van Lord Lonsdale liet de Keizer dat beeld uitpakken en achter een palmboom plaatsen. Toen zyn gastheer terugkwam bracht hy hem by dien palm boom, schoof de bladen uiteen en ver toonde hem het geschenk. Toen de Keizer te Potsdam terug was, zond hy zyn Engelschen gastheer nog een lang telegram van dankbetuiging. De tienjarige Koning van Spanje heeft dezer dagen zyn eersten brief verzonden. Het was een brief van dankzegging aan den Paus voor een eigenhandig schrijven en een gouden gedenkpenning, hem by gelegenheid van zyn eerste communie door Z. H. gezonden. Toen de Koning, na heel wat kladjes verscheuren, zyn brief klaar had, liet hy hem aan zijne moeder lezen. De Koningin- Regontes maakte er een kleine verbetering in - een hoofdletter, waar een kleine letter stond. Dit beviel den Koning in het eerst volstrekt niet; maar hy troostte zich met de gedachte, dat de Paus wel kon denken, dat hy zelf die fout verbeterd had, en zoo zond hij welvoldaan den brief naar Rome. In den Noord-Amerlkaanschen Staat Oregon zyn 15 Roodhuiden vermoord door een troep Cordboys, onder aanvoering van een man, die wraak wilde nemen over den dood van zyn vader, die 17 jaren geleden door de Indianen om het leven Gemeente Schoonhoven. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven maken bekenddat by gunstig weder, de toegang tot den toren om het te bezichtigen, GRATIS is opengesteld op Woensdag, Donderdag en Vrijdag den 4., 5. en 6. September, tusschen 12 en 2 uren. Een ieder, die van de gelegenheid wil gebruik makenmoet zich gedragen naar de voorschriften door de Politie, aldaar gesteld, te geven, terwijl kinderen zonder geleide niet worden toegelaten. Schoonhoven, den 81. Augustus 1895. De SecretarisDe Burgemeester, H. G. GEELHOED. Mr. A. D. H. KOLFF. oud-zendeling j staat van opstand, waarbij Belgische offl eieren werden vermoord. Volgens den héér Lotafiff is het de plicht der Regeering Koning Leopold te waarschuwen niet langer op dit voetspoor voort te gaan. Daarna kwamen aan het woord 'de Minister-President De Burlet en de clericale leider Woeste, die niets van de benoeming eener parlementaire com- missie wilden weten, daar men niets te do vraag geoppe maken had met den Congo-Staat. Immers komen, was iv tot de overneming werd nog niet be sloten! De Regeering is dus volstrekt niet aansprakelyk. Bovendien verklaar- den zy, dat er niets by zenders is voor gevallen in den Congo Staat sedert het jongste crediet werd toegestaan. De on rust in het Aruwimi-gebied is een heel gewoon iets, waarin langzamerhand ver betering zal komen. Wat de zaak Stokes betreft, Engeland heeft eene afwachtende houding aangenomen, van dien kant dreigt dus geen gevaar. Een parlementair onderzoek te vragen naar iets, wat in een anderen Staat voor valt, zou geheel ongerijmd zyn. Na verschillende debatten, trok eindelyk de heer Colfs zyn voorstel in, zoodat door stemming geenerlei gevoelen werd uitge sproken. In den Senaat ging het anders toe. Nadat de heer Janson, radicaal, de vele moeielykheden in het licht had gesteld, waarmede Belgiö door den Congo staat bedreigd werd, nam de Minister Schollaert het woord, wederlegde al die bezwaren, evenals de heer De Burlet had gedaan in het andere huis. Met 38 tegen 12 stem men en 6 onthoudingen werd een motie van vertrouwen aangenomen in de Re geering en haar beleid tegenover den Congo-staat. De Regeering heeft aldus weder geze gevierd. Doch als de nood aan den man komt, zal ze nooit kunnen zeggen, dat het haar aan waarschuwende stemmen heeft ontbroken, toen het nog tyd was. Eindelyk heeft de Fransche Regeering weêr eens bericht ontvangen uit Mada gascar. Een telegram uit Majunga luidt, dat Generaal Duchesne met de brigade Voizon een aanval deed op Andriba en zich daarvan meester maakte. De vijand trok zich terug, achterlatende zes versterkte posten, zyn legerkamp en vele wapenen. Te Dax en teCaudélan, Zuid Frankrijk, hebben weêr, tegen de wet, stierenge vechten plaats gehad met bloedigen afloop, d. i. met den dood van hét getergde dier. Eerst lieten de kampers het met eenige verwondingen afloopen; maar de menigte eischte zoo dringend en dreigend de afmaking van den stier, dat men moest toegeven. „Spectacle horrible et repugnant”, zegt de berichtgever van „Le Temps”. In beide gevallen is proces-verbaal opge maakt; maar of er straf of strenger verbod zal volgen? DeSpaanschepicadors en matadors, die aan het gevecht deel namen, zyn over de grenzen gezet. Verscheidene personen zyn gevat, als verdacht van den aanslag per brief op Rotschild te Parijs, doch allen zyn weder vrijgelaten, op een zekeren Etienne Bor na, die de Vermoedelyke pleger is van den aanslag. De toestand van den heer Jokovita, die den aan zyn patroon gerichten brief openmaakte en daardoor verwond werd, het Bchif en de 1« door de Baar C - stellingsterrein verlieten. De luit-kolonel A. R. Kra|jen- hoff van de Leur, van het 8ste reg. infan terie te Arnhem, wordt op zyn verzoek overgeplaatst by het 4de reg. inf. te Gouda. Tengevolge van de bevor dering van den heer Van Vlijmen, lid der Tweede “Kamer, totluitenant kolonel, moet in het kiesdistrict Vechel eene nieuwe verkiezing plaats hebben. Aan het Ministerie van Wa terstaat werd Woensdag aanbesteedhet herstellen der ryksri vier werken op den Neder-Ryn en de Lek, van kilometerraai XXXVII tot de grensscheiding tusschen de prov. Gelderland en Zuid Holland, van de winterschade, ontstaan door Ijsgang in den winter van 1894-1895. Minste in schrijver was: J.P. Da Groot, te Giesendam, voor f 5300. —Voor de Rotterdamsche recht bank had zich Dinsdag o. a. te verantwoor den E. E., 20jaar, instrumentmaker, zonder vaste woonplaats. Hy zou op 25 Juli jl. te Krimpen a/d IJsél een aan A. A. Van Walsum toebehoorend rywiel hebben weg genomen. Beklaagde gaf op, op bewusten dag van Schoonhoven herwaarts komendeeen dorpje te zyn gepasseerd, waar hy de deur van een huis heeft geopend met het doel om water te vragen. In dat huis by de deur zag hy een rywiel staan, waarmede hy toen is gereden naar Ouderkerk a/d IJsel, waar hy het tegen een schuur heeft geplaatst, en waarop zyne arrestatie was gevolgd. Hy beweert het rywiel niet weg genomen te hebben om het zich toe te eigenen, maar alleen om het tydelyk te gebruiken. Het Openbaar Ministerie eischte zes maanden gevangenisstraf. Mr. P. L. M. Driebeek, toegevoegd verdediger, geloofde niet dat bij beklaagde het oogmerk heeft bestaan van wederrechtelijke toeöigening, waarom pleiter op vrijspraak aandrong; subsidiair verzocht pleiter de oplegging van eene clemente straf, zoo de rechtbank bekl. schuld aannam aan het hem ten laste gelegde. Uitspraak a. s. Vrijdag. -Te beginnen met 2 September zullen verschillende patroons in het timmer vak te Gouda aan hunne gezellen eene loonsverhooging geven van 2 cent per uur. In langen tyd hebben er in de beide Belgische Kamers niet zulke levendige, langdurige debatten en woordenwisselin gen plaats gehad, als dezer dagen het geval is geweest. Het gold nl. den toe stand van den Congo-Staat. In de Kamer had het debat plaats, naar aanleiding van eene interpellatie van den clericalen werkman-Afgevaardigde der hoofdstad, Colfs, die inlichtingen verlangde van in den laatsten tijd verspreide ge ruchten van ongunstigen aard. Hy gaf tevens het vermoeden te kennen, dat er het een of ander voor het publiek werd geheim gehouden en wilde nu de benoe ming van eene parlementaire commissie, ten einde de noodige inlichtingen in te1 winnen omtrent den toestand in den Congo-Staat. De radicale Afgevaardigde Lorand sprak in dezelfden trant als zijn voorganger, verweet der Regeering geheimzinnigheid in deze zaak. Hij verklaarde, dat de ge heele Congo Staat geschiedenis 3elgiö nog in groote moeielykheden zou brengen. Volgens hem gebeuren daar in den vreemde; dingen, waarvan het rechte wordt ver- zwegen. Zoo o. a. dreigen moeilijkheden met Engeland, naai£ aanleiding yan de I terechtstelling van den c"'1 Stokeshet Aruwimi gebied verkeert in j werd gebracht! van Hotel- en Reiswezen. Het Koninklijke bezoek. Reeds weken lang werd op de tentoonstelling 3 --jerd of onze Koninginnen zouden jet bezoek van don beginne af aangekondigd, telkens vernara men dat het was uitgesteld, zoodat in den laatsten tyd het ge voelen algemeen werd gedeeld, dat dit herhaald uitstel wel tot afstel zou lydon. De exposanten betreurden dit in hooge male. Den dag dat de Koninginnen zouden komen voorsagen zij een buitengewone drukte en zy hielden er zich verzekerd van dat dan wel goede zaken te maken zouden zyn. Dat zou* ten minste één dag zijn waarop heol veel slechte dagen weêr goed gemaakt zouden worden. Welnu, de exposanten hebben zich dubbel vergist. De Koninginnen zijn verleden Vrjjdag geko men maar die dag is een der slechtste geweest uit het oogpunt van zaken beschouwd. Het comité had goedgevonden en verstaan den entreéprys te bepalen op 3 tickets, of te wel f 1,50. Nu, dat is op zich zelf al tamelijk duur. Bovendien was als maatregel van orde bepaald, dat ’«middags ten 12 uur dus 3 uur vóór het bezoek van hare Majesteiten, het hoofd gebouw door al de bezoekers ontruimd moest worden. Van dat oogenblik af waren de hallen slechts toegankelijk voor de inzenders en hunne vertegenwoordigers. Het entrée voor Oud-Hol- land was verder bepaald op f 1 en er was bij gezegd, dat niet alleen op elke entrée-kaart zou aangeduid worden tot welke der 6 wjjken, waarin de stad voor deze gelegenheid verdeeld was, de bezitter uitsluitend toegang zou hebben, maar tevens dat de vroedschap zich voorbehield op een gegeven oogenblik geen entiée’s meer af te geven. Door al deze maatregelen heeft men een te grooten toeloop willen voorkomen en de Koningin nen do zekerheid verschaffen dat nergens ge drang zou ontstaan. Nu, het comité is daarin volkomen geslaagd, wy geloovon zelfs, boven verwachting, want er waren bjjna geen bezoekers op het terrein. De inzenders, hunne representanten en het bedienende personeel, de beambten der tentoonstelling, do 150 man mili tairen, de 70 ryksveldwaohters, het heirleger van rechercheurs, die steeds een dubbelen cordon om den Koninklijken stoet vormden, de leden van het comité met hunne genoodigden, en de leden der pers niet mede gerekend, was er by na geen sterveling op het uitgestrekte terrein ach ter het Rijksmuseum. Men begrijpt echter, dat wg zeggen „byna geen sterveling" bij manier van spreken; maar wat beteekenen daar 1000, zelfs 2000 monschenP En de weinigen die er waren kwamen uit sluitend om de Koninginnen; aan bezichtiging der étalages dacht dien dag niemand; aan het doen van inkoopen nog minder. Waartoe voorts al dat machte-vertoon van militairen, ryks-voldwaohters en rechercheurs voor dienen moest, verklaren wy eerlyk niet te begrypen. Op de tentoonstelling waren do Koninginnen ongetwyfeld veilig genoeg. Doch komen wy ter zake: Hare Majesteiten, te kwart voor 3 aan het station gekomen en daar afgewacht door den burgemeester, kwamen ineen open hofrytuig, be spannen h la daumont en voorafgegaan door een voorryder, een paar minuten over 3 aan het hoofdgebouw, waar het geheele hoofdcomitó tot hoogstderzelver ontvangst gereed stond, en waar een dochtertje van het oomité-lid, den heer van Nierop, en een zoontje van den heer E. Breman een paar bouquetten aanboden. H. M. de Koningin-Regentes droeg een zwart kleed met zwarten hoed, gegarneerd met lilu- bloemen; onze jeugdige Koningin droeg een ■A half langen witten japon en opgestoken haar. Na een korte begroeting werd onmiddelljjk de wandeling begonnen, in de eerste plaats door de Nederlandsohe afdeeling, waar de kolossale inzending van de firma De Gruiter, zoo rjjk in ver scheidenheid, door de hooge bezoeksters met aan dacht werd bezichtigd, inzonderheid verwjjlden H.H. M.M. eenige oogenblikken bij de étalage der Parakan-Salakthee. Daarna werd onze geheele afdeeling doorkruist, waarby de Koning innen zich o. a. verschillende inlichtingen lieten geven in de Marine-afdoeling; ook de salon der lovensverzekering-maatschappyen genoot de eer van een bezoek. Daarna werden de kleine Duitsohe en Oosten- ryksohe afdeelingen doorwandeld en kwam de stoet aan de Italiaansche afdeeling, waar onze Vorstinnen werden ontvangen door den Commis- saris-generaal, den Ridder de Silombra, gepen- sionneerd kapitein der grenadiers van het Itali- aansohe leger en die zich voor deze gelegenheid in uniform had gestoken. Een paar fraaie bloemruikers met linten in de Italiaansche kleu ren werden hier den doorluohtigen bezoeksters aangeboden. Na de verschillende inzendingen, vooral de beeldhouwwerken, onder geleide van den heer Bilombra te hebben bezichtigd, werd een bezoek gebracht aan het fraaie model van de 8t. Pieters-Kerk te Rome. Hierna kwam de Fransche afdeeling aan de beurt, waar de oere-voorzitter van het Fransche comité de honneurs waarnam en behalve een paar bouquetten ook namens den president der Republiek aan H.H. M.M. tweo kostbare vazen van sèvres-poroelein aanbood, als een blyvende herinnering aan haar bezoek aan de Fransche afdeeling. Hier was het inzonderheid da wonder schoons verzameling poppen, gekleed in ver schillende stylen, welke blykbaar de aandacht trokken van H M. de Koningin. J Na een oogenblik vertoefd te hebben in het eere-salon, werd tegen half 5 het hoofdgebouw verlaten en een bezoek gebracht aan Oud- Holland. Op den weg daarheen merkten H.H. M.M. o. a. voor het raam van het paviljoen van Kinderman’s gasgloeilicht oen prachtige gravure (uitgave der firma Buffa) op van het portret der Koningin, omlyst met een breeden rand witte en paarsche seringen en theerozen, waarby de natuur op hoogst bedriegelyke wyze is na gebootst. Zelden nog zagen wy zulk een ver rukkelijke omlysting als die de heer P. J. V. M. Mohr, de eigenaar van het bekende magazjjn op den hoek van de Utrechtsche straat en het Rembrandtsplein alhier, hier heeft weten aan te brengen. Op Oud-Hplland werden de Vorstinnen plechtig door de vroedschap ontvangen. Deze was dien dag voor het eerst gekleed in Oud-Hollandsoh costuum en de heeren droegen wyze. Het vondel was goheel voltallig en defileerde voor Hare Majesteiten. Onnooodig te zeggen, dat by Haar binnentreden in Oud- Holiand de Koninginnen alwéér bouquetten ont- vingen; bovendien bood rdo burgemeester" haar de sleutels van de stad aan. Na eenige ververschingen te hebben gebruikt, werd een wandeling gemaakt ovor het dek van hip en vervolgens de Belgische afdeeling Pays-Divers bezocht, waarna H.H. M.M. Nederlandscho afdeeling tegen half 6 rytuig weêr bestegen en het tentoon-

Schoonhovensche Courant | 1895 | | pagina 1