ndijk 156. I 1 MTÉS, STOUT jsflewaacen Zonen, arkt, naast „De Waag”, 1895. Woensdag 4 September. LEBRET, Wafelkraam BURG, e, VanilMootjes enz. N°. 1608. LAGER ksch gebruik. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht I I f. Officiëele Kennisgevingen IAIRS IN EFFECTEN, CHT, de Voorstraat, No. 4. N’S Ie drank. TEGELAAR. rstraat, Schoonhoven, van ONTBIJTKOEK, N’S .EESBIBLIOTHEEK BUITENLAND. Overzicht. GOUDA, BINNENLAND. Panorama. PANORAMA ebruikt. I i en r ’s avonds 6—uur. van Gemeente Schoonhoven. adsche Effecten. van Nederland en Buitenland. 1005ste prijzen. van rente en teruggave naar keuze I I 1 i t V i r i* geachte publiek van Schoonhoven ngerichte rafelen 84 Cent per dozfjn. ininginnefeest SGHOONHOVENSGÏÏE COÜRANT. Stadhuis. Hopende door eene st-waardig te maken, beveelt hy n uitsluitend bij den Agent w a t e r bij den Agent W. J. istrecht bij O. BEZEMER. van V. N. van NOOTEN, Schoonhoven, eld 5 Cta per deel. Catalogus 5 Cts, 3. Eieren slaan voor jongens uit de 5de klasse (9 deelnemers)1ste prys P. C. Hooft; 2de P. Baars. 4. Houtjesrapen voor meisjes uit de De 31. Augustus is reeds lang ver streken en nog heeft de Sultan van ArnieniA zyn woord niet gestand gedaan, nog werden de toegedachte hervormingen den volke niet verkondigd! Integendeel, de Porte heeft getracht, tweedracht te zaaien tusschen de drie Mogendheden, die zeer veel belangstelling toonen in het lot van Armenië; zij heeft over Engeland geklaagd bij Frankrijk en Rusland. Op last des Sultans werd een telegram ge zonden aan de Turksche gezanten te Parys en te St. Petersburg, waarin geklaagd wordt over de ongepaste houding van het Brit- sche Ryk in zake de hervormingen in Armenië. Heel veel succès heeft echter de Sultan van de aanklacht niet gehad, zij werd beantwoord door de drie Mogend heden met een aan duidelijkheid niet te wenschen overlatende verklaring, waarin de eisch wordt gesteld, dat eene internati onale commissie van zes leden, waarvan drie door de Porte en drie door de Mogend heden zullen benoemd worden, zal zorgen, dat de toegezegde hervormingen tot stand komen. De Sultan, hoewel hij overtuigd is, dat hervormingen hoogst noodzakelyk zyn, met betrekking tot de gepleegde en de te plegen gruwelen, blijft halsstarrig weigeren dezen eisch in te willigen en zal niets onbeproefd laten, om daaraan te ontkomen. Daarentegen stellen de drie bovengenoemde Mogendheden alles in het werk, om hun doel te bereiken. Zy zijn nu voornemens een beroep te doen op alle Mogendheden, die het verdrag van Berlyn onderteekend hebben, ten einde de Porie te dwingen afdoend te handelen. UitTiflis verneemt de „VossischeZeitung”, dat weder, 5000 Turksche soldaten en 10.000 Kurden een Armenische stad, Kamach, hebben aangevallen en verschil lende dorpen, kloosters en kerken hebben geplunderd en verbrand. Den 7. September zal het, de sluitings dag zyn van het Britsche Parlement. Op het oogenblik is men bezig aan de begrooting van Ierland, daarna volgt nog die van Indië, zoodat waarschijnlijk daarvan nog een gedeelte van de volgende week zal moeten besteed worden. Verscheidene Afgevaardigden wonen de zittingen niet al meer bijzy willen zeker hunne krachten sparen voor de Februari-zitting. Koningin Victoria krygt eerstdaags weör ëen kleinzoon in den oudsten zoon van den Deenschen Kroonprins, die zich zal verloven met Prinses Mand, dochter van den Prins van Wales. De verloving zal plaats hebben den 7. September, den ver jaardag der Koningin van Denemarken. Op Corsica hebben er niet alleen ge vechten plaats met stieren, maar ook de menschen schynen daar veel liefhebbery te hebben in den stryd. De heeren Benedetti en Alexandri, twee candidaten voor een dezelfde plaats in den Generalen Raad, hebben n.l. geduelleerd; by het duel werd de laatste doodgeschoten. ♦Om nog eens op de stierengevechten terug te komen. In Frankrijk, in het Zuiden n.l. inde steden Dax en Bordeaux,’ kon men dezer dagen bloedige tooneelen aanschouwen, waarvan men zich zeker met afschuw had afgewend. In de eerste stad o. a. werden 6 stieren en 17 paarden aan de moordlustvan het publiek opge- offefd, terwy’l te Bordeaux, door de 6000 toeschouwers, ook de dood van de stieren geëischt werd. Toen de toreador dit wei gerde, begon het publiek den circus te ver nielen, waarop de gemoederen tot bedaren moesten gebracht worden door het ver moorden van twee stieren. Zoo iets gebeurt in het beschaafde Europa! Welke eene verwildering van zeden! Nog erger! De Koningin van Spanje zal met haar negenjarig zoontje naar San Sebastian gaan, zeker om hem zoo vroeg mogelyk een juist denkbeeld te geven van zulk een wreed schouwspel. Koningin Nathalie van Servië gaat er ook heen, vergezeld van haren zoon. Hugo de Groot ontsnapte in een boeken- uit Scha; ien ran de br ietal spi torn en St. Mt izee tot litgel in arrest is genomen en voorloopig r kazerne werd overgebraoht. Da dader onverlaat, die reeds meermalen met de in aanraking is geweest. De «waar verwonde H. is in zyn woonplaats te Foxham, gemeente Sloohtoron, onder geneeskundige behandeling; doch mon vreest voor zyn leren. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 3 September. Heden middag te half 8 uren had in eene openbare raadsvergadering al hier de bij de wet voorgeschreven beëediging en installatie plaats der nieuw benoemde raadsleden, de heeren J. G. Doesburg, P. GreupMr. A. D. H. Kolff en J. Valk. Vervolgens werden benoemd Tot ambtenaren van den burgerlijken stand de heeren J. G. Doesburg en P. Greup. Tot commissie van fabricage de heeren J. G. Doesburg, voorzitter, C. Van Wil lenswaard CLz. .en J. Valk. Tot commissie van financiën de heeren Mr. J. K. Van Weel, voorzitter, J. J. Lazonder en J. Valk. Tot commissie voor verordeningen met strafbedreiging de heerep N. Kooiman Tot commissie voor verordeningen zonder strafbedreiging en voor verzoek schriften de heeren Mr. J. K. Van Weel, voorzitter, N. Kooiman en J. Valk. Tot leden van het stembureau de heeren J. P. Niekerk en A. J. Overdtfkink. (Wegens den weinig beschikbaren tyd vóór het afdrukken van ons blad zyn wtf genoodzaakt het volledig raadsverslag in ons volgend No. te plaatsen). Door het Hoofdbestuur den Algemeenen Ned. Wielrydersbond is tot consul voor Schoonhoven benoemd de heer J. Schreuders alhier. Blykehs öene advertentie in het vorig No. onzer Courant zal op Vrijdag 6 en op Maandag 9 Sept. a. 3. de inschrijving plaats hebben voor den nieu wen cursus der Teekenschool vanwege de Nijverheids vereeniging voor Goud- en Zilversmeden. De teekenschool, zooals zij lot heden bestaat, werd in Oct. 1893 opgericht door eene commissie van drie leden, bestaande uit de heeren P. Greup, N. Kooiman en J. J. Lazonder, en ofschoon nog wel eenigszins te wenschen overlatende, werd toch door de beide daaraan geplaatste onderwijzers, de heeren W. Brouwer en het beste sticks on- werd zy in het eerste j-- t J I JS I ÜUUlJOöiapOU VUUl U1U uu zynde eene „misdadige over- 5de klasse (12 deelneemsters): 1ste prys -- I M. Van Duuren 2de P. Van Dam; 3de Spanje gaat nog steeds voort met het M Codee4dü 0< Dü Lange. nden van troepen naar Cuba, waar de 5. Tonkriiinnn voor iontre isel. Voor vracht- van het meisje traden met korfjes met bloemen naderbij en strooiden bloemen op het kistje van haar speelmakkertje. Weemoedig verlieten wij deze plaats, met ons de overtuiging medenemende, dat hier een bloemknopje ons was voor gegaan, dat tot zulk eene schoone bloem had kunnen ontwikkelen. Hekendorp. 29 Aug. De verpachting der 2de snede (grasgewas) in den boezem van den polder Groot-Hekendorp, heeft voor dit jaar opgobracht f99, tegen f 113 in 1894. ♦- Hoenkoop, 29 Aug. Jl. Zaterdag middag is in een sloot achter het huis te water geraakt het 2 jarig dochtertje vap den arbeider J. Muis, nadat het dien dag reeds tweemalen door de moeder van den kant verwijderd was. Door een buurman werd het uit het water gehaald, en werden de gpwone middelen tot op wekking van drenkelingen toegepast, doch zy mochten niet batende geneeskundige, inmiddels ontboden, kon slechts den dood constateeren. ’Krimpen n/d Lek, 2 Sept. De 15de veijaardag van H. M. Koningin Wilhel mina is alhier met groote opgewektheid gevierd. Onder begunstiging van prachtig zomerweder werd het programma der feestviering tot algemeen genoegen ten uitvoer gebracht. Het uitvoerig verslag der feestviering hopen wij in een volgend nommer te geven. ’Krimpen a/d. IJsel, 2 Sept. Het tele foonkantoor alhier behandelde in de afge- loopen maand 201 telegrammen, als ontvangen 107 en verzonden 94 stuks. Tot op heden werden dit jaar 1555 telegrammen behandeld. Zaterdag-avond is schipper West- broek met zyn vaartuig, geladen met ijzer, in de Koningshaven te Rotterdam gezonken. Het vaartuig, van ijzer gebouwd, kantelde een weinig, schepte water en zonk on- middellijk naar de diepte, zoodat de opvarenden zich nauwelijks konden redden. Het zit met een gedeelte mast boven water en wordt door de bergingmaat- schappy van Maassluis gelicht. Uitschoten, 30 Aug. Na des morgens door Ds. J. D. Van Arkel van Ellecom in de bediening te zijn ingeleid, hoopt de heer C.„Tou,w, beroepen predikant bij de Ned. HerV. Gemeente alhier, op Zondag 22 September a. s. zijn intrede te doen. ’Nleuwerkerk a/d IJsel, 2 Sept. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer H. Versteeg, thans onderwijzer te Nieuw-Beierland, verwierf in de vorige week te Breda de akte van hoofdonderwijzer. In de vorige week werden door heeren Kerkvoogden der Ned. Herv. Gem. aan besteed eenige werkzaamheden aan de pastorie. Voor het timmerwerk hadden ingeschreven C. Van Leeuwen voor f 79,50 en G. v. d. Sterre voor f77,77, en voor het verfwerk G. Van Erkel voor f 35 en K. Visser voor f 34. Het werk is aan de laagste inschrijvers gegund. Na ’s morgens door Ds. O. Geerling, predikant te Brouwershaven, te zijn be vestigd, hield Ds. G. Dalhuizen voor zyn nieuwe gemeente alhier in de avondgods dienstoefening zijn intreerede, en wel naar aanleiding van Zach. 4:6. De bijzondere school, des Zondags voor kerk ingericht, was eivol. ’Woordeloos, 3 Sept. Vrydag-middag vielen door het breken eener heining drie kinderen, die daartegen te veel leunden, in den boezem, terwijl daarbij niemand tegenwoordig was. Een hunner kon er nog uit komen en ging toen hare moeder het ongeluk bekend maken. Door het moedig gedrag van 0. Vlot (circa 70 jaar oud) en W. Van der Haven, timmermans knecht, die zich beiden te water moesten begeven, werden de heide anderen van een wissen dood gered, want de plaats was zeer diep en de kinderen waren reeds zinkende. Voor de betrekking van onderwyzer aan de o 1. school alhier hebben zich 4 sollicitanten aangemeld. ’’Oudewater, 2 Sept. Willem Verhoek, vroeger postbode van hier op Montfoort en ttCTr-lmwBten t-y-t tyuwwvw wwntivovwttoti, werd gisteren-morgen by het wekken door zyne vrouw dood op zyn’bed gevonden. Daar de overledene dien laatsten nacht nog aan een toeval had geleden, veron derstelt men, dat, hoewel hy oogenschynlyk was bygekomen, dit toch eene oorzak is geweest van zyn schieiyken dood. De heer C. Van Wyk alhier is aannemer geworden van 200 M3 middel soort grind, ten behoeve der gemeente Papekop. Heden-middag dreef hier vlak in de naby heid een luchtballon voorby op een betrekkelyk korten afstand. Naar gissing is hy naby Haastrecht neêrgekomen. Het prachtige weêr in aanmerking genomen, zal voor menigen veldarbeider in e^n heete Septemberzon zoo’n koel luchtreisje wel aanlokkelyk geweest zyn. •8p|jk, 2 Sept. Tot bestelhuishouder en brievenbesteller alhier is benoemd de heer W. Van Stenis. ‘Stolwijk, 2 Sept De zangvereeniging „Eensgezindheid” hield Vrydag 11. hare eerste jaarvergadering. Uit het verslag van den secretaris bleek,-dat het aantal werkende leden door het vertrek van som migen en het bedanken van een paar Jonggehuwden eenigszins was gedaald, wt a_ doch tevens, dat weör- een lötal andereri L. F. Redeker, met het beste zich als nieuwe leden hadden aangemeld. 1 derwljs gegeven en t1 1 De rekening en verantwoording sloot met een niet onbeteekenend batig saldo. Met genoegen kunnen we dus constateeren, dat deze jeugdige vereeniging in bloeienden toestand verkeert. Eén levende kroosmassa zag men gisteren op den Gouwweg alhier bezig zich zelven en eene levenlooze dito te reinigend Het was een wielrijder, die met zyne flets onder het kroos geraakt was, doch wien het gelukt was ongedeerd den vasten wal te bereiken. Na zich wat op geknapt te hebben, sprong hy met zijn natte pakje weêr te paard en „voor uit maar Gemengd Nieuws. Naby het fort Spoel op de Lek onder Kuilenburg is de goederenbgot „Concordia VI” vast gevaren. Schipper H. Kriekken, van Hoogeveen, kwam met zyne praam, geladen met 45.000 steenen, Zaterdag ochtend tegen genoemde boot aan en zonk. Niets was verzekerd. Te Lekkerkerk is gisteren een vyfjarig meisje verdronken. Zy had het warm, wilde aan de Vliet ter verfris- sching haar zakdoek nat makerj en viel voorover. Men meldt nader uit Schagen: Door het krachtig optraden ran de brandweer, bygestaan door oen drietal spuiten uit de ga- meenton Barsingerhorn en St. Maarten, mocht het gelukken de vlammenzee tot kerk en toren te bepalen. Alleen een uitgebrande steenklomp is van de historische gebouwen overgebleven. Men schrijft de oorzaak aan onvoorzichtig heid van loodgieters toe. Kerk en toren waren veriekerd, de kerk met toebehooren voor f 105,000 te Utrecht, de toren voor f 40,000 bij de Onderlinge maat schappij van De Jong en Co. te Amsterdam. Kerk en toren te Schagen werden in 1430 in oud-gothischen stjjl gebouwd: vóór de hervorming was zjj aan den heiligen Cbris- tophorns gowjjd. De toren werd later van spits, peer en windwgser voorsten, waardoor zy eene hoogte van 150 Rijnlandsoha voet verkreeg. II >t kostbare koorhek, de veto ge beeldhouwde banken, de keurig besneden preek stoel, het na lijke zilverwerk voor doop- en avondmaalbodiening, alles dagteekenende uit de zestiende en zeventiende eeuw, gingen verloren. Woensdag kwamen te Groningen een drietal mannen, om eeuige varkens by den slager Hanokamp, in de lostorstraat, af te levuren; Na daar eenlgfèta tyd vertoefd te hebben, roden zjj weder huiswaarts. Even buiten de gemeente werden zjj aangesproken door zekeren V., van Foxham, die verzocht meó te mogen rgdon, hetgeen hom vergund word. Nauwelijks had men een eindje gereden of V. eischte op dreigenden toon geld, hetgeen hem natuurlijk geweigerd werd, terwtyl een der mannen, een broeder van bovongenoemden Hanokamp, de opmerking maakte, dat het toch niet aanging om, behalve vrij ryden, ook nog geld te vragen. V., over de weigering woedend geworden, sprong van den wagen, hield de paarden in, trok een mes en stak dit den niets kwaads vermoedenden H. in do borst, waardoor sommige odele doelen gekwetst werden en de man in zeer bedenkeljjkon toestand verkeert. De dader is toen per scheepsgelegenheid naar Martenshoek vertrokken, waar hy, zioh op zijn euveldaad beroemende, door de marechaussee naar do r is een e justitie 5. Tonkruipen voor jongens uit de 4de klasse (9 deelnemers): 1ste prys P. De Wildt; 2de P. Teenen; 3de J. De Jong; 4de C. Uittenboogaard5e M. Dekker. 6. Lei- en balspel voor meisjes uit de 4de klasse (16 deelneemsters):. 1ste prys E. ^7an den Hondel2e M. M. Vergeer 3de C. Va!n den Bosch. Wegens de vele werkzaamheden begon de ringrydery eerst om 3 uur; 24 paren namen daaraan deel. De eerste prijs voor dames, een Berlin zilveren theeservies met dito blad, werd behaald door Mej. C. P. Muller van Haastrecht, de tweede prys, een étui met 12 zilveren lepeltjes, door Mej. C. De Wolf van Gouda; de eerste prys voor heeren, een Berlin zilveren inktkoker, door den heer A. Baars van Haastrecht; de tweede prys, een zweep, door zyn broeder den heer H. Baars. Na afloop reden de ringryders benevens de leden der feestcommissie naar Oudewater, waarna by de terugkomst de pilzen aan de winners werden uitgereikt in het koffiehuis van Mej. de Wed. L. Blanken. De EdelAchtbare Heer Mr. J. T. C. Viruly hield daar by een hartelyke toespraak. Des avonds zag men vele huizen ver licht en overal heerschte een zeer gepaste vroolykheid, die tot laat in den nacht voortduurde. Alle inwoners uitten dan ook den weusch, dat zulk een feest nog mauigfaaMal luwllt tcrUgKVei’en. Haastrecht, 2 Sept. LI. Dinsdag had alhier de droevige teraardebestelling plaats van het jongste kind van onzen zoo beminden hoofdonderwyzer. Treffend was het om de neörslachtigheid te zien, die er heerschte onder de talryke toeschouwers, welke de komst van het lykkoetsje en de rouwkoetsen verbeidde. Eindelyk was het oogenblik dóAr, dat het lieve meisje het ouderlyk huis ging verlaten, dochom niet weder te keeren. Wat in dat huis plaats greep, myn pen valt het moeielyk dit te beschrijven. 12 uur de stoet rolde langzaam en statig door de stille straat voort naar den doodenakker. Hier werd het kistje ont daan van vier prachtige kransen, welke hierop neêrgelegd waren door de zusjes, de grootmoeder, de dames der Zondag school en door de ouders van een lief buurvriendinnetjedat nog* niet lang geleden haar naar deze laatste rustplaats was voorgegaan. Toen de doóde dóór acht Haastrechtsche jongelieden in den grafkuil was neêrgelaten, nam Ds. Van der Meulen het woord en hield eene gevoelvolle rede. Doch voordat wy het kerkhof, dat vol belangstellenden was, zouden verlaten, had eene plechtigheid plaats, die niet met droge oogen kon gadegeslagen worden. Vier vriendinnetjes men gelden deposito: dag opvragens 2 °/0 ger termijn op overeen te komen vaarden en desverkiezende tegen rpand in fondsen rekken gelden op Effecten voor: m onder f 1000,- H’/t ’sjaara >n daarboven tot den prolongatie- 1, volgens Arasterdamsche beurs vaarden a zich met het koopen en verkoopen Effecten, tegen een provisie van: voor fondsen boven de 30 0 onder 80 °/e (ook loten angd worden orders in de meeste sen verantwoord tot den eerstvolgen-, middenkoers der Arasterdamsche n Coupons in boven de Amster- jche beursnoteeringzonder bere- ag van provisie; n zich op voordeelige voorwaarden het incasseeren van wissels op en- en buitenland. Tarieven op rage gratis verkrijgbaar. voor Schoonhoven de Heer A, VAN DEN HEUVEL, aldaar. OHBOEKJE8 en REISGIDSEN rhanden in den Boekhandel van N. VAN NOOTEN te Schoonhoven. gevangen worden eer deze visschery eenige winst afwerpt. Ammerstol, 2 Sept. J. Scholten alhier is by publieke aanbesteding aannemer geworden van de straatverlichting ten behoeve der gemeente. ’Arkel, 2 Sept. Tengevolge van de in dén laatsten tijd, ia de omstreken dezer gemeente plaats'^eliad hebbende branden, heeft zich .alhierisenc commissie gevormd, om by de ingezeternfr gelden in te zamelen, ten einde daarvoor eene brandspuit aan te koopen. Op eeneriaarvoor circuleerendo ly'st is reeds voor een aanzienlyk bedrag geteekend, zoodat >er alle hoop bestaat, dat ook onze gemeente weldra in het bezit eener brandspuit wezen zal. ’Berg-Ambacht, 2 Sept. De handel in varkens schy’nt iets levendiger te worden. De pryzen zyn ook eenigszins hooger; men besteedt thans 20 20 J ct. voor het half kilo, vuil. Heden-middag zag men alhier te 5 uren een luchtballon, die zich statig in Noordwestelijke richting voortbewoog. Men meende in het schuitje een heer en j eene dame op te merken, terwy’l er onder aan een lang touw hing. By den op Donderdag-jl. plaats gehad hebbenden brand in Zuidbroek heeft een in den muur gemetseld yzeren kastje zich goed gehouden. By de opening kwamen enkele kerkboeken en voorwerpen van waarde geheel ongeschonden te voor- schyn. ‘Haastrecht, 2 Sept. De heer G. J. Dupain heeft ontslag gevraagd als telephonist; de heer L. Roth is met de tydelyke waar neming belast. Vrijdag werd alhier de ver jaardag van onze geliefde Koningin gaflterd. Al was het ’s morgens voor velen eene teleurstelling dat het regende, toen ’s-mid- dags de zon door de wolken kwam, bleef het verder prachtig weer. De kinderfeesten, ’s morgens gehouden, slaagden uitstekend. Vele aangename lachjes kwamen op de gezichten der kleinen en vooral op die, welke met een prys huiswaarts keerden. Deze werden behaald als volgt: ,1. Tonryden voor jongens uit de Tide klasse (16 deelnemers)1ste prys N. Van Diest; 2de S. De Jong Cz.3de J. Rej- chard;-4de IVHole 2. Met sportkarren ringsteken voor meisjes uit de 6de klasse (12 deelneem sters): 1ste prys J. Bulk; 2de Mary kist en dezer dagen is de aud-hoofdredac- teyr van het Fransche blad 1’ Événement, de heer Edmond Magnier, ontsnapt in een waschmand, toen hy, beschuldigd van kwade financiëele praktyken, in hechtenis zou genomen worden en zyn huis door geheime politie zorgvuldig bewaakt werd. De vogel is dus gevlogen, als de kooi wordt geopend. Zondag jl. is te Berlyn (Duitechlnnd) op grootsche wyze de kerk geopend, ter nagedachtenis aan Keizer Wilhelm. Het gebouw was nog wel niet geheel en al voltooid, maar men had toch aïles voor loopig gereed gemaakt, gekleurde ramen ingezet, het orgel geplaatst enz. Nu is alles er weêr uit verwyderd en zyn de werk lieden y’verig bezig aan de voltooiing van het gebouw, dat omstreeks Kerstmis ge reed zal zyn. Keizer Wilhelm zal dan by gelegenheid van de opening een toe spraak houden in den vorm eener predikatie. Nu, dat is Z. M. best toevertrouwd, hij heeft er slag van, want op zee leidt hy by voorkeur in persoon de godsdienst oefeningen. Eene deputatie van de Duitschers in Oost- Afrika heeft aan Vorst Von Bismarck een bezoek gebracht, waarvoor deze zeer er- kentelyk was. Als bewy’s van genegen heid en hoogachting ontving hy, als nakomend eere geschenk, twee olifants tanden, waarmede hy zeer was ingenomen. De wreede liefhebberij voor stierenge vechten schy’nt v6n Frankryk te zyn overgeslagen naar België, waar men te Spa dergelyke gevechten wilde gaan houden. Doch hoogere machten waren wyzer. De Minister van Justitie heeft dit barbaarsch vermaak, dat aan de middeleeuwen doet denken, ten strengste verboden. De stieren- bevechters, die uit Nemis naar Spa zullen komen, worden, zoodra zy op Belgisch gebied zyn, weêr over de grenzen gezet. De daad by het woord. De Belgische Senaat keurde met 56 tegen 31 stemmen de nieuwe door de Kamer reeds aangenomen schoolwet goed. Koning Umberto van Italië heeft be volen, dat alle Prinsen en Prinsessen van het Koninklyk Huis den 20. September te Rome moeten komen- tot bijwoning van de feesten. Het is nl. de 25ste ver jaardag der bezetting van Rome door de Italiaansche troepen. De Spaansche Regeering is tegenover Italië in eene moeieiykheid gebracht door een manifest, ’t welk door 64 hoogge Be|jen Ga 3de Oa i'^nen. plaatste geestejyken werd onderteekend - en opgesteld door den kardinaal-primaat van Spanje, en waarin verzet wordt aan- geteekend tegen de viering van genoemd feest, als 2’’ weldiging”. zenden van troepen naar Cuba, w opstand weêr in vollen gang is. Bij be sluit der Regeering wordt gratie verleend aan alle, mits niet tot levenslang veroor deelde militairen, die teekenen om naar Cuba te gaan. By Kon. besluit zyn benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau: j de kapitein J. A. Lehmann, van’den staf der artillerie, werkzaam by de geschut- gietery; de kapitein G. J. Collard, van den staf der genie, werkzaam by het I departement van oorlog. Bij Kon. besluit is aan den directeur van het post- en telegraafkan toor te Sliedrecht, D. Rynders, op zyn ver zoek, eervol ontslag verleend uit ’s ry’ks dienst. By Kon. besluit is benoemd: tot hoogheemraad van de Krimpenerwaard prov. Zuid-Holland, N. Bogterom. De Opper-ceremoniemeester maakt bekend, dat het Hof, ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin- Regentes, op Dinsdag/3 Sept., den lichten rouw zal aannemen, voor den tyd van 8 dagen, wegens het overlyden van H. K.pH. de Erf Groothertogin van Olden burg, geboren Prinses van Pruisen. De. Tweede Kamer is opge roepen tegou Dinodog 10 öoptomiror, 'a na middags 2| uur. De kapt. C. Houtman, van het 3de reg. vest. art. te Gorinchem, is over- geplaatstby het 1ste reg.vest.-art.teUtrecht. Dörle luitenant F. H. Van der Kop, van het le'reg. inf., is belast om gedurende den a.s. winter de voorhanden gegevens van krygskundigen aard, die in de archieven te Leeuwarden aanwezig zyn, te onderzoeken en te registreeren. Op initiatief van Ds. A. De Koe, Herv. pred. te Nieuwveen, is aldaar in de open lucht Zondag-middag een groote protestmeeting gehouden tegen het alcohol - gebruik. Honderden waren aanwezig. Na uitvoerig, nu en dan heftig Kdebat en het uitdeelen ’der bekende geschriften, liep alles in de beste orde Af. Beroepen te Gorinchem Ds. C. J. Leenmans Hz. te Hoogeveen en Ds. K. W. Vethake te Ouwerschie. ^Ameide, 3 Sept. De kerkeraad alhier heeft zich by adres gewend tot den ge meenteraad, met verzoek de Kermis in deze gemeente af te schaffen. ’Ameide en Tlenhoven, 8 Sept De kantvisschery alhier leverde de laatste dagen eenigszins betere uitkomsten. De eerste 14 dageft evenwel was de vangst zóó schraal, dat er nog heel wat moet BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven maken bekend, dat, by gunstig weder, de toegang tot den toren om het te bezichtigen, GRATIS is opengesteld op Woensdag, Donderdag en Vrijdag den 4., 5. en 6. September, tusschen 12 en 2 uren. Een ieder, die van de gelegenheid wil gebruik makenmoet zich gedragen naar de voorschriften door de Politie, aldaar gesteld, te geven, terwyl kinderen zonder geleifle niet worden toegelaten. Schoonhoven, den 81. Augustus 1895. De Secretaris, De Burgemeester, H. G. GEELHOED. Mr. A. D. H. KOLFF.

Schoonhovensche Courant | 1895 | | pagina 1