m, ILANDr )t HOOPING 1895. N°. 1612. Zaterdag 21 September. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht aad! aad. oiland, WrcDrsDsiiiLaiiölifliiiWe. IlIJSStl, LIEZEBS. aadslid. rij n. I 9 KIEZERS. KOOPING BINNENLAND. A, REIN GYMNASTIEK EN SPORT. BUITENLAND. Overzicht. I ilngen: 2 De- 'AJ Boom. scHüommsm courant. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. met hun ver fden met de et*de meeste zer Gemeente, ons eenparig worden, jrdijnen. sent. lovember 1895. >k by Notitiëo, r a. s. ten kan- rtfgbaar zijn. >ft voomoemde OGLEEVER te - Het pleet ft men werden >m bij dever- )or EEN LID den Heer lEn wordt bij Gouda residee- m Notaris OGLEEVER, dag 26 Sep- 5, des middags n het Koffiehuis n de Markt, van HOUDEN Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rjjk 0,90. Men kan zich abon- neeren by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. S, Nos. 70, 71 HOOIBERGEN en eenige per- t Draafpad en ok bij Notitiön, s. ten kantore verkrijgen zyn. i te bekomen 1. van MEER- in genoemden )GLEEVER te hot bezit der acte van Uekwaatnheid in de beginselen der landbouwkunde. De benoeming geschiedt door de Commissie van Toezicht, onder goedkeuring van den Minister van Binnenlandsche Zaken. Het toezicht op de wintercursussen wordt uit- geoefend door het Dagelyksch Bestuur der Maatschappij van Landbouw in het ge west waar de wintercursus gevestigd is; dit bestuur benoemt daartoe een commissie. Verder wordt het toezicht uitgeoefend door den Rykslanibouwleeraar in de provincie. Aan den Minister van Binnenlandsche zaken moet jaarlyks door de afdeeling der Maat schappij een beredeneerd verslag worden gegeven. In het eerste jaar wordt onderwijs gegeven in: 1. Kennis van den grond. Verschillende grondsoorten. Scheikundige en natuurkundige eigenschappen van den bouwgrond. Physisoh grondonderzoek. 2. Grondbewerking. Structuur van den bouwgrond. Voordeelige en nadeelige invloeden. Werktuigen voor grondbewer king. 3. Grondverbetering. Ontwateren (draineeren, ontzuren, bevloeien, ontgin nen). 4. Plantenteelt. Bouw en verrich tingen van de plant. Eerste beginselen der plantenvoeding. 5. Veeteelt. Bouw en verrichtingen van het dierlijk lichaam. Exterieur der huisdieren. 6. Kennis der natuur. Populaire behandeling van schei kundige en natuurkundige verschijnselen, zooveel mogelyk toegelicht door eenvou dige proeven. In het tweede jaar wordt onderwijs geven in: 1. Bemestingsleer. Samenstelling, behandeling en gebruik der verschillende meststoffen. Doelmatige behandeling van den stalmest. Groene bemesting. 2. Waardeberekening. Bere kening van de gebruikswaarde van de kunstmeststoffen, voedei middelen, zaai- zalen. Landbouwproefstations. 3. Plan- A. KARS. Goudriaan, 16 Sept. 1895. STATEN-GENERAAL. De Troonrede, door H. M de Koningin-Re- gentes Dinadag-middag in de vereenigde ver gadering dar beide Kamera uitgeap.oüen tot opening van de sitting der Staten-Generaal. luidt ala volgt: „Mijnt Heerenl waardeer het voorrecht de Steten-Ctenwaal - opnieuw rondom Mjj vereenigd te zien, gereed bij voorkeur gegeven door onderwijzers in 1 om hunnen belangrijken arbeid to horratten' ogleever, g 2 October eiling en ver- p Woensdag 895, b|j afslag n des morgens koffiehuis van van: derhouden zoning, 1ERSWONING, i, HOOIBERG, JGAARD, BUI- lene, aan elkan- luntend 7 Centiaren, Krompolder te n IJssel. lerijen den 1. •vmanswoning, ven den 1. Mei of men moit een zekere hoeveelheid ken nis opdoen om dat bed ryf met goed gevolg te kunnen uitoefenen. Het landbouwbe drijf vooral eischt meer dan menig ander vak. By den gedrukten toestand van den landbouw in de laatste jaren heeft msn er by de regeering van alle kanten op aangedrongen meer gelegenheden te ope nen voor landbouwonderwijs, opdat door de meerdere kennis de landman in staat gesteld worde de opbrengst van zijn be drijf te vergrooten door meerdere en betere productie. Vooral door den invloed der Hollandsche Maatschappij van Landbouw worden er hier en daar wintercursussen in Landbouwkunde geopend. Deze winter cursussen hebben ten doel jongelieden ten plattenlande onderwijs te geven in de be ginselen der landbouwkunde. Dit onder wijs omvat de beginselen van de natuur wetenschappen, voor zoover die met den landbouw in verband staan, de beginselen der landbouwkunde en der veeteelt, daarbij rekening houdende met den aard der be hoeften van het landbouwbedrijf in de omgeving. De cursus duurt twee jaren. Het onderwijs wordt gegeven gedurende zes achtereenvolgende raamden, tusschen 1 Oct. en ultimo April, en wel zóó, dat elke klasse zes uur onderwijs ontvangt. Aan het einde van het eerste leerjaar wordt een openbare les gehouden, ter wijl het tweede leerjaar wordt besloten met een eind examen ter verkrijging van een getuigschrift van getrouw en met vrucht gevolgd landbouwonderwijs. Les en examen zijn openbaar en worden ten overstam van de Commissie van Toezicht of van den Rijkslandbouwleeraar gehouden. Het onderwijs wordt zooveel mogelijk gratis gegeven. Zij, dia aan het onderwijs willen deelnemen, moeten den leeftijd van ten minste 14 jaren bereikt hebben en bewijzen leveren, dat zij voldoend lager onierwys hebben genoten. Dit bewijs moet blijken uit eene schriftelijke verkla ring van het hoofd der school, welke ze bezocht hebben, of uit een mondeling en schriftelijk onderzoek. Het onderwijs wordt Pry’s der Ad vertentien: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Dius<hgs-avonds 8- en tot Vry lags-namiddags 5 uren. I Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. een wassen neus werd genoemd, dat zonder Het is toch moeilijk aan te nemen, dat zich voor die opknooperij vrijwilligers zouden hebben aan gemeld! K)t 4 Centiaren. e Oude tieuwe JILANDaan het jepaald, worden n, als d^r gewassen, welke voor de streek van het meeste belang zijn te achten. Vrucht- wisseling. Onkruiden. Aanleg van boom gaarden. 4. Veeteelt Regelen voor de veehouderij en veefokkerij, voor elk land- bouwdier in het bijzonder. Vee voederen en bewaren van veevoeder (hooien, persen en silleeren). Zuivelbereiding. 5. Gezond heidsleer. Doelmatige behandeling en verpleging der huisdieren. 6. Kennis der natuur. Nuttige en schadelijke dieren. Beschermde diersoorten. Plantenziekten. Ziedaar in 't kort een overzicht van het doel der landbouwcursussen. Jongelieden, welke hunne kennis van het landbouw bedrijf willen vermeerderen, vinden dus gratis daartoe gelegenheid op den winter cursus. Is het niet overbekend dat onze naburen op het gebied van landbouw en zuivelbereiding juist door het bevorderen van kennis zulke reuzenschreden voor waarts hebben gedaan en ons naar de kroon steken ja zelfs naast, soms zelfs boven ons staan? Hij, die de gelegenheden, welke hem worden aangeboden, weet aan te grijpen, brengt het in den regel verder dan hij, die de gelegenheden ongemerkt laat voorbij gaan. Te laat heeft menigeen zich beklaagd. Laat het van de landbouwers in onze streek niet gezegd kunnen worden, dat zy voor hunne kinderen in de gelegenheid zijn geweest om kennis op te kunnen doen, maar dat zy niet hebben gewild. De Re geering en de landbouwmaatschappy ko men u tegemoet, openen voor u inrich tingen, willen uwe kinderen gratis doen onderwijzen in het landbouwbedrijf. Grypt met beide handen deze gelegenheid aan. Wij verwyzen naar de advertentie in deze courant, waarin gemeld wordt, dat te Groot-Ammers by genoegzame deelneming een dergelyke cursus zal worden geopend. Hoe spoediger er een genoegzaam getal leerlingen zich hebben aangegeven, hoe eerder de cursus wordt geopend. Dat de pogingen om kennis te verspreiden, om daardoor den landbouw te helpen opheffen en vooruit te brengen, niet moge beschaamd worden, is zeker de wensch van ieder, die het wel meent met onzen landbouwstand. Hoewel ik door drukke ambtsbezigheden verhinderd ben geworden in de laatste maanden landbouwartikelen in dit blad te schrijven, wil ik toch gaarne gevolg geven aan het verzoek, mij door velen ge daan, om van tyd tot tijd weêr wat ten beste te geven. In verband met den wintercursus wil ik enkele punten wel eens wat nader uitwerken, om zoodoende ook hen, die niet aan dien cursus kunnen deelnemen, voor te lichten en hun kennis te ver meerderen. wenschen oVorlaten. Bij de jongens gaat .er dat wel af, als zij een pooö soldaat z|jn geweest. Maar een veel sterkere overdrijving vin den wy in de aangehaalde woorden van den geachten kolonel van het reserve kader, die in zijn bewondering van de vruchten van het spel de gewichtige diensten der gymnastiek ten eenenmale miskent. Waar om toch beide tegenover elkander geplaatst? Zy sluiten immers elkaar niet uit! Laat de jongens spelen, helaas, dat het stadsleven er meer en meer de gele genheid toe beperktmaar vergeet dan niet, dat de bewegingen by het spel ge- woonlyk niet harmonisch zijn, dat zy een correctief behoeven. By het bal werpen gebruiken de meeste jongens uitsluitend den rechterarm, andere alleen den linker-, niemand de twee bij afwisseling. En zeg niet dat de leider daarvoor moet zorgen in den re^l is er geen. Wat de bewon deraars der Ëftgelsche scholen vertellen van van Ragby-college is heel mooi, maar dat zijn inrichtingen meteen betrekkelijk klein getal leerlingen, tot de hoogst»- aristocratie behooren ie, met talrijk onderwijzend personeel, waar men op alles nauwkeurig acht kan gevenwij hebben hier meest te doen met de volksschool, die zich met zeer beperkte hulpmiddelen moet behelpen. Als men zou willen gaan cricketten met de vier- a zeshonderd kin deren van zoo’n school, dan mocht er wel van ’s Maandags tot Zaterdags niets anders worden gedaan. Dö meening, dat gymnastiekoefeningen, waarbij de beenen den grond niet raken, ook de dy- en kuitspieren niet tot ont wikkeling brengen, achten wjj niet juist, en wat de nadeelen betreft, die kolonel Van Dam er van opsomt, zy komen al I eene prettige herinnering medenemende van leen voor by ongeschikte leiding. Niets I do W;mlOn ijrjrankryk ontvan- deugt, waarvan een verkeerd gebruik wordt i gen lg Dö Eogelschê zijn eenstem gemaakt De directeur der Ryks H. B. school te Leeuwarden schrijft in zyn ver slag over het afgeloopen leeijaar: „Vooral het getrouw volgen der zoo nuttige en onontbeerlijke gymnastieklessen werd dik wyls belemmerd door kwetsuren, by een al te ruw footballspel opgedaan. Het is te wenschen, dat meer algemeen de over tuiging ingang vinde van de groote voor treffelijkheid van het tegenwoordig metho disch gymnastiek-onderwys boven de over dreven beoefening van sport zonder ver standige leiding.” Er is nog een opmerking te maken om trent het oordeel van den heer Van Dam. Dat van het uur les de leerlingen slechts een gedeelte zelf werkzaam zyn, is waar- maar dien tijd van rust hebben zij noodig. Opzettelijke oefening om de spieren tot ontwikkeling te brengen is vermoeiend, en kan niet lang achtereen zonder schade worden volgehouden. Is de rusttijd on evenredig lang, zoolat verveling het ge volg wordt, dan komt zulks doordien de klassen te groot zyn. Het middel van herstel ligt voor de hand. Het zou wenschelyk zijn, dat de voor standers hetzy van gymnastiek, hetzy van sport of van het vrije spel niet vijandig tegenover elkander stonden. Zoolang zy hun eigen zaak verdedigen en dan tevens zich wachten voor overdrijving, hebben zij volkomen gelijk maar ongelyk hebben zy, wanneer zjj afbreuk doen aan de zaak van de tegenpartij. Laat er in de lichaams bewegingen onzer kinderen de meest mo gelijke afwisseling zyn: laat de gymnas tiek, hetzij als vrye en ordeotfeningen, op en van de plaats, met stokken, halters, springtouw en springplank, hetzy aan ringen of rekstok, aanvullen wat het spel niet kan geven, de alzijdige ontwikkeling van al de lichaamsdeelenlaat het spel hun schenken, wat niet altijd de gym nastiek oplevert, de gulle blijdschap met de meest mogelijke vrijheid. Van al de verschillende takken der li chaamsoefening, hierboven genoemd, zyn nadeelen te vermelden, zonder dat hieraan het recht is te ontleenen, een van alle af te keuren. We hebben by vrije en orde- oefeningen den leeraar soms zulke inge wikkelde commando's hooren geven, dat een gewoon mensch er van duizelde, en wy dachten daarbijals dat nu moet die nen om den geest te ontspannen, dan mogen we het middel erger noemen dan de kwaal. Die man verloor door zyn zucht naar mooidoenerij eenvoudig het doel van zyn werk uit het oog. Diezelfde zucht is ook van de gym nastiek dikwyls de schaluwzijde, en de oorzaak van lichamelijke misvorming. Daarvan dragen de openbare uitvoeringen en de concoursen de schuld, die voor jonge kinderen on voorwaardelijk moeten worden afgtkeurd, daar zij er licht toe leiden meel te eischen en te doen dan geoorloofd is. Men late ze over aan vol wassen jongeliedendie moeten dan zelf maar weten wat van hun krachten mag gevorderd worden. En dat om dezelfde reden de wedstrijden de oorzaak zijn van veel verkeerdheden bij de sport, dat heb ben we meermalen reeds onder de aan dacht gebracht. be redevoering, waarmede dezer dagen in de te ’s Gra.enhage gehouden eerste vergadering van het Internationaal Kolo niaal Instituut onze vroegere landgenoot baron Mackay, thans als pair van Schot land lord Reay, dp verdiensten herdacht van wylen zyn vriend, den in vollen man- nelyken leeftijd overleden oud Minister van Koloniën baron Van Dedem, bevat o. a. deze zinsneden „Reeds bij gelegenheid van de beraadslaging over de Wet op het Lager Onierwys had hy tot het uiterste zyn overtuiging verdedigd dat de licha melijke gesteldheid der kinderen een ge heel bijzondere oplettendheid vereischte. Volgens hem moesten de gymnastiek, de lichaamsoefeningen een belangrijker rol spelen by de opvoeding. Aan het „cricket” schreef hy een grooten invloed toe op de ontwikkeling van het Engelsch karakter. Hy eischte voor zijn landgenooten de mid delen, die hun zouden veroorloven hun lichamelyken aanleg te ontwikkelen. In Indië (Br. Indië, waarheen, zooals men weet, deze staatsman na zyn aftreden ge reisd is om er verschillende zaken te on derzoeken en waar hij gestorven is), weid deze overtuiging sterker. Het staat by my vast dat h(j by zijn terugkomst een krachtigen kruistocht zou hebben aan - gevangen ten gunste van het „mens sana in coipore sano.” Een ander ijveraar voor de lichamelijke opvoeding der Nederlandsche jeugd, tevens groot bewonderaar van het stelsel der En gelsche scholen, waar, zooals men weet, oen niet gering deel van den leertijd wordt afgezonderd voor beweging in de vrye natuur, de kolonel Van Dam van Isselt, geeft in zijn brochure „Volksopvoeding en Volksweerbaarheid” een minder gunstig oordeel over de gymnastiek, en stelt er in elk geval de spelen hoog boven. Zijn beschouwing, die reeds meer dan eens door de mannen van het vak aan critiek is onderworpen, is te merkwaardig om haar niet onder de oogen onzer lezers te brengen „Het spel kan plaatsvinden in de open, zonryke lucht, de gymnastiek doorgaans in besloten lokalen, die, hoe goed ook ingericht, gedurende de les met stof, kool zuur en uitwasemingsproducten gevuld zijn. Een gymnastiekzaal is duur. De toestellen ook. „B(j het spel is weinig gereedschap noodig. De kinderen zyn elkanders toe stellen. Geen betere oefening dan het worstelen, dat allo spieren oefent en de individualiteit verhoogt. De Duitsche gym nastiek is te passief. Gedurende een les van een uur is men hoogstens 15 h 20 minuten weikzaam en altij 1 op bevel. Het overige van den tijd staat men wer keloos toe te zien. De gymnastiek aan de toestellen geeft aanleiding tot misvor ming. By elke beweging zyn doorgaans de beenen van de vloer. Zij is eigenlijk meer geschikt voor de vierhandige apen, dan voor menseben, die op twee beenen gaan en zich steels met de voeten op aarde bewegen. Vooral voor den soldaat is zy minder doelmatig, omdat de over winning nog altijd in de beenen zetelt. „De werkeloosheid der gewone gym nastiek baart spoedig verveling; het spel wekt op. Het schenkt een onschatbaren factor: de vreugde. De gymnastiek is, na geestelijke inspanning, zeer dikweif een geestelyke en lichamelijke inspanning. Het spel is ten ontspanning. „De gymnastiek staat met brug, rekstok en ringen buiten het leven Het spel sluit zich aan by het leven. Het ontwikkelt oveileg en prikkelt tot de daad, de bron van kracht en van moedde daad die werk zame burgers en goede krijgslieden vormt. „De gymnastiek legt haar zwaartepunt op de uitwendige spierontwikkeling. Zy is soms oorzaak van onevenredige ont wikkeling der armspieren ten koste van de kuitspieren. Toch zijn de huid, het hart, de longen, de spijsverteringswerk tuigen en het zenuwstelsel voor het licha melyk weerstandsvermogen van hooger belang nog dan de spieren.” Geestdrift voor een zaak is een aller voortreffelijkste eigenschap. Maar als elke hoedanigheid heeft ook zij een aangeboren, althans een hoogst natuurlijk gebrek, na melyk eenzijdigheid. Eenzijdig waren mis schien zy, die indertijd met baron Van Dedem hebben meêgestreden om ten minste de vrije en ordeoefeningen der gymnastiek in het programma van alle lagere scholen te doen opnemen, en niet van overdrijving vry te pleiten is de juichtoon, waai mede toen de overwinning werd begroet. Het staat by ons geenszins vast, dat de knaap en het meisje, die als gelukkige bewoners van veld en heide, een groot deel van hun jeugdig leven dartelen en stoeien in de open lucht, nog voor lichaarasverzwak king door gebrek aan beweging moeten worden behoed door speciale oefeningen, al moge het waar zyn dat de sierlijkheid en doelmatigheid, waarmede zij zich van armen en beenen bedienen wel iets te daar genoemde Minister alles in ’t werk sftlde, om de stierengevechten in Zuil- Fiaokryk tegen te gaan en, zooals men weet, hevige tegenkantingen ondervond. Het toekennen dier onderscheiding vindt echter hierin zyn oorzaak: Spanje drijft een weinig den spot met „de aanstellerij” der Zuid Franschen. Het is dus niut onwaarschijnlijk, dat de Spaansche Regee- cursussen ïn landbouwkunde in het midden ring door het uitreiken van de bovenver- te brengen. In onzen tyd, waarin de melde orde, den heer Leygues wil steunen j concurrentie zoo groot is, ook op het ge in den strijd tegen de stierengevechten. bied vooral van zuivelbereiding en land- Het proces der Zuidsrspojrwegen te bouw, is het noolzakelyk, dat de kennis Parijs, de tweede „Panama-zaak" genoem 1, toeneme. Er is toch geen enkel bedrijf is geëindigd met. vrijspraak van de drie - beschuldigden, Martin, André en Robin, 1 die door het Openbaar Ministerie werden aangewezen als „lage geldwolven, afzet ters enz.”, doch door de gezworenen on schuldig werden verklaard en daarna op vrye voeten gesteld. „Schijn bedriegtI” Te Berlijn (Daitsch- land) is de oud redacteur Vrijheer Von Hammerstein van geschorst ontslagen. Dd justitie heeft de zaak in handen. De voor een volmaakt edelman gehouden conservatieve leider, die zoo zalvend wist te schrijven over de gebreken van den tyd, over zedeloosheid enz., wordt nu ontmaskerd als een brutale huichelaar en bedrieger die valschheid in geschriften heeft gepleegd, fondsen heeft verduisterd, een zeer zedeloos leven heeft goleid enz. Hy heeft zich naar het buitenland ver wijderd. Daarbij gevoegd, het openbaar maken van een brief van den anderen conservatieven leider, den oud Hofprediker Stöcker (over de middelen om Von Bis marek bij den Keizer gehaat te maken), is deze gebeurtenis voor de party, die zich geheel met de agrarische partij heeft vereenzelvigd, een slag, waarvan zy zich niet licht herstellen zal. Een tweede schrijven aan Keizer Wil helm van Keizer Frans Jozef van Oos tenrijk bevat de benoeming van Duitsch- land's Keizer tot Oostenrijksch cavalerie- generaal, hem uitnoodigende de uniform te dragen. Deze is de schitterendste, die bestaat: scharlakenroode, ryk met gouden tressen versierde attila met wit bont ge voerd en omzet en met een hoogon kalpak. Graaf Baleni, die door den Keizer van Oostenrijk belast werd met de vorming van een nieuw Ministerie, ter vervanging van het slechts tijdelijk fungeeren-ie Kabinet Kielmansegg, is daarin geslaagd. Tot het programma van het nieuwe Kabinet zal in de eerste plaats behooren de indiening van een geheel nieuw wets ontwerp tot uitbreiding van het kiesrecht, waar^a^r men zeer verlangend uitziet. kabinet in Bervlé is nu ook com iworden door de benoeming van Voor belanghebbenden kan het niet on dienstig zijn het een en ander overwinter- In onzen tyd, waarin de den heer Voutsko Soianovitch tot Minister van Koophandel. Koning Leopold van België is in zake de Congo quaestie naar Parijs gereisd, waar hy een onderhoud met den Minister Hanotaux heeft gehad. Heel veel genoegen beleeft België tot nog toe niet van den Congo-Staat. Er zyn weêr zeêr ernstige tijdingen gekomen. In vérscheidene streken, waar het gezag der Regeering het best scheen verzekerd, z\jn de inboorlingen in verzet gekomen. Ook de Barokos en Bangalas, die tot nu tóe de beste hulptroepen leverden, stonden op. De agenten van den Staat konden zich niet tegen de overmacht verzetten en moesten het onderspit delven. De luitenant Peltser werd door zijn eigen soldaten vermoord. Nog voor de 20ste September dtüir was, begonnen in Rome (Italië) de feesten al ter eere van het 25-jarig jubilé der stad als hoofdstad van het Rijk, en wel met een groot gymnastiekfeest, waaraan 1200 gymnasten deelnamen. De vreemde gezanten te Rome zouden op den dag van. het feest officieel vlag gen, maar zich overigens van alle deelne ming onthouden. In Spanje wordt een crisis onvermijde lijk geacht, daar het verschil van gevoelen over de Cubaatische en andere aangelegen helen onder de le ien van het Spaansche Kabinet zeer groot moet wezen. Zoo willen b. v. de meer conservatieven onder de Ministers meer troepen zenden, terwijl de liberalen van oordeel zijn, dat het nu al genoeg is, vooral met het oog op den toestand der schatkist. Hoe het ook zy. de Regeering, hoewel Compos verklaard heeft, geen troepen meer nooiig te hebben, zal hem er toch nog 25.000 zenden. De ^pstand op Cuba neemt,' tofttedt Zaaien, verplegen on oogsten steeds toe. - -- Uit Hongkong komt bericht, dat een zevental Chlneezen, die beschouwd worden als de aanstokers en hoofdbedry vers der onlangs te Ku-Cheng gepleegde christen- moorden, aldaar gisteren, in tegenwoordig heid der vreemde consuls, zyn ter dood gebracht. Aanvankelijk gelogenstraft wordt hier door het telegram aan „The Times” uit Shangai, waarin het geheele onderzoek orde van Isabella de Katholieke toc-gekend. Wel moge dit vreemd klinken, j Eep rnimerjp^jftts voor alle soorten van lichaamsoefening bij ons schoolonder wijs zouden wij een zegen noemen v»»or ons volk, een waarborg voor zyn kracht en zyn weerbaarheid in de naaste toe komst. Daarover zyn de mannen, wier namen we genoemd en wier woorden wij aangehaald hebben, het eens. In théorie ook onze staatkundige leiders en autoritei ten. Maar met de practijk is men tot dusver niet gelukkig geweest, omdat, eerst nalat besloten was dat belangrijk deel der volksopvoeding meer tot zyn recht te doen komen, men de verrassende ontdek king deed, dat het, waarlijk alwéér geld zou kostenEn toen heeft men zich even achter de ooren gekrabd, en men is gaan knoeien, zoodat, wat tot dusver geschiedt, nog maar een armzalig stukje lapwerk is. Zie, dat is do groote fout: het doel wordt toegejuicht, maar de middelen blij ven achterwege. In dat treurig gemis van systeem moet verandering komen. Uit goede bron vernemen we, dat Enge land, Frankrijk en Rusland het met de Porte volkomen eens z(jn geworden met betrekking tot de in te voeren hervormin gen, ten einde de gruwelen in Armenië tegen te gaan. De Hertog van Westminster schreef aan den Markies van Salisbury een brief, waarin hy aandrong op schadeloosstelling der geplunderde en mishandelde Arme niërs. Zelf stelde hy daarvoor beschikbaar de som van f 36 000. Goed voorbeeld doet goed volgen Da Londensche Lord-Mayor is van uit Parijs weêr naar zyn land vertrokken, J- wij - - gen is. n igeiscue tnwSh óiju eeusieiu- i mig van oordeel, dat hij zien te veel rechten I heeft aangematigd, door meer als vertegen woordiger van zyn land op te treden, dan aan zijne betrekking betaamt. President Faure is voor eenigen tyd naar Fontainebleau vertrokken. De Regeering van het land der bloedige stierengevechten, Spanje, heeft dezer dagen aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, den heer Leygues, het Grootkruis van de orde van Isabella de Katholieke tnoPPlrend. Wel rnniro dit. vreemd id in k-pn eenii?.0.n ernst Werd

Schoonhovensche Courant | 1895 | | pagina 1