THBB. i s fit w™ H.-0.1 daarentegen is 99% percent Sfe Goedewaagen&Zonen, Markt, naast „De Waag”, GOUDA, nemen géiden a deposito: 1 dag opvragens a 2 langer^termyn op overeen te komen, oorwaarden eh desverkiezende tegen, nderpand in fondsen; ntascliE Banï 1895. Woensdag 25 September. IALKBRIES, N°. 1613. BRANDSMA, AMSTERDAM. MUttnMo: oor één jaar vast op 3 pCt zes maanden 2fc Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht QpijStenr 4 Meet?!!! 1 6eei? «■mkJ STU?: BINNENLAND. Belastingstatistiek. BUITENLAND. Overzicht. I t t ten, Hi DHIESEN, k> C. Spelt. Andrizs Kruijt. J. G. van der Rest. C. Speder. De kapitein W. F. Van Hoog straten! van het 8de regiment vesting art. van met r<S®HEEIi door stoom gekookt «lat is het GEHEIM. Lekend geschikt tot verharding van •EPEN, ERVEN, WEGEN enz. crügbaar by M. LUIJTEN, I.ekkerkerk. Prjjs 50 cents per M’ a(gehaald. >iyka veikrijgbaar by P. L LUIJTER8 Jr. Ligplaats: Haven, nabij den Dam. fgaat aan (tot f (27.957,82; vember resting- waarbg i waarbjj i Groninger nl. 71 II De Nieuwe London 1 doet de grijze haren binnen en- kele dagen verdwijnen, maakt AA het haar glanzend en zacht, bo- 'Al kt het uitvallen en neemt de r ipeUetjee van het hoofd weg. •ya: f 1,50 en f 0,85 per flacon. rkRjgbaar te Schoonhoven bij Mo). TRADE «ARK. Héén in verzegelde pakjes, voorzien bovenstaand gedeponeerd handelsmerk, rijgbaar te Schoonhoven bij E. C. VAN DER ENDE. iwpoort, tide, rdel008, kerk, trkerk ajd IJul, M. Pannekoek. G. DE Jokcf Czn. etrecht, J. van der Steeot. Wed. Knoers. A. Homburg. A. Scheer, A. Abrechs. G. van Eindhoven. In het bijzonder wordt de aandacht stigd op SOUCHON THEE, K f 1,30 5 pD8. politie alhier is binnen ééne maand tegen A. D., arbeider te Lekkerlerk, driemaal proces-verbaal opgemaakt wegens open bare dronkenschap. ’Lekkerkerk, 23 Sept. Bedankt voor het beroep bij de Gereformeerde Gem. alhier door Ds. C. Steketea Qz. te Bolnes. Llnschoten» 28 Sept. GYster morgen werd Ds. C. Touw in zijn dienstwerk bij de Ned. Herv. Gemeente alhier bevestigd door Ds. J. D. Van Arkel van Ellecom, meteen^e rede naar aanleiding van. Hand. 15, vers. 26. In de namiddag godsdienstoefe ning hield de bevestigde zijne intreörede. ‘Het tekstwoord ontleende hy aan 1 Cor. 3, Vers 11. Qr Zoowel des morgens als inzonderheid des namiddags bevatte het kerkgebouw eene talrijke schare belangstellenden. Beide plechtigheden werden door ambtsbroeders uit- en van buiten den ring IJselstein bijgewoond. In dien i;ing is alsnu Lopik nog vacant. ‘Nieuwerkerk a/d IJael, 23 Sept. Zondag avond jl. kwam een aak, met .eenige dui zenden HL. steenkolen geladen, op de hoogte van de wed. De Jong in aanraking met een zoogenaamd hoofd in den Usel, tengevolge waarvan het schip een lek bekwam. Wyl, het vaartuig gesleept werd, werd de reis toch voortgezet, maar het bleek‘spoedig, dat het niet geschikt meer was om verder te gaan. Weldra ging het dan ook naar de diepte. De opva renden met het grootste gedeelte van den inventaris zijn gered. ’Woordeloos, 23 Sept’. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school alhier is benoemd de heer K. L. Volker, thans in gelijke betrekking te Capelle a/d Usel. ’Ottoland, 23 Sept. De heer C. J. Magielse, benoemd tot onderwijze^ alhier, heeft die benoeming aangenomen en hoopt 1 December e; k. in functie te treden. shcdreclit, 28 Sept. Dr. J. W. Lieftinck alhier hoopt op 2 October a.s. zijn 25-jarig ambts-jubilé te vieren als predikant der Ned. Herv. kerk. ’Stolw(jk, 23 Sept Toen eenjgen tijd geleden ten gevolge van het onweder de hooiberg van den landbouwer W. G. alhier in brand geraakte, had een appelboom, niet ver van de vlammen staande, het zwaar te verantwoorden. Zijne bladeren ver zengden alle en de appelen hingen bijna gebraden in den boom. Thans biedt die zelfde, toen half verbrande boom een merk waardig schouwspel aan; hij staat nl. in vollen bloei, zóó, dat de bloesems op sommige plaatsen de takken omkransen, en er is geen enkel blad aan te be speuren. ’Streefkerk, 23 Sept. De voordracht ter benoeming van eene onderwyzeres’aan de openb. 1. school no. 2 alhier bestaat uit de dames G. L. Van Kesteren te Rot terdam, G. 0. Van Vugt te Gorinchemen mej. M. W. Kelly te ’s-Gravenhage. ’Vliet, 24 Sept. In het register voor de nationale militie, lichting 1896, hebben zich alhier 4 jongelingen doen inschrijven. Waddingeveen, 21 Sept. In de op 20 September gehouden vergadering werd goedgekeurd de begrooting van het bur gerlijk armbestuur voor het jaar 1896, sluitende in ontvang en in uitgaaf met een bedrag van f 3725.29. ’Willige-Langerak, 23 Sept. Naar men verneemt hebben zich in deze gemeente in de laatste dagen een paar gevallen van keelziekte bij kinderen voorgedaan. De zalmvangst met de steken en de drijfnetten alhier beteekent gedurende den gesloten tijd nog weinig of niets. Een ervaren visscher schrijft de oorzaak, waarom er zoo weinig zalmen op de rivier z(jn, toe aan het zomerachtige, bedaarde weder in de laatste weken, waardoor de zalm niet uit zee de rivieren op zou komen. Als dat juist gezien is, komt er allicht nog een betere tijd voor de zalmvisschers. L.l. Zaterdag had iemand het ongeluk alhier met kar én paard van den dyk te tuimelen, doordien een hond een anderen aanschoot, waardoor het paard uitweek en ’t ongeval veroorzaakt w^rd. Gelukkig STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer, vergadering van Donderdag. De overdracht van het presidium aan en de aanvaarding door den heer Gleichman had met de gebruikelijke toespraken plaats. De heer Gleichman drong vooral aan op het betrachten van kortheid en het inachtnemen van zelfbe perking ten aanzien van de debatten over con clusion, moties van orde en interpellaties. Het concept-adres van antwoord op de Troon rede werd naar de afdeelingen verzonden. De Minister van Financiën diende de ontwer pen der begrotingswetten in en hield daarbjj een redevoering over den finantiëelen toestand. De raming der middelen ia f 180.858.295; die der uitgaven f 138.362.665. Het tekort is f 7.504.870, waarbg in aanmerking dient geno men te worden, dat in den regel de eerste de raming overtreffen, de laatste meestal beneden de begrooting big ven. Zorgvuldige proevengenomen »p gezonde personenhebben bewezen det van de GEWONE haversoorten slechts 83 percent verteerbaar is. Van verteerbaar, ’gJ bet is voedender dan eieren, en t)jjna gelijk aan best rundvlcesch! ’Alblasserwaard en Vjjfheerenlanden, 23 Sept. Heden in den vroegen morgen heeft het hier sterk genachtvorst en heden middag stond de thermometer 70 0 Fahr. in de schaduw. Bij bladstil prachtig zonnig weder werd hier van daag buiten gewoon veel herfstdiaad waargenomen. ’Ameide en Tienboven, 24 Sept. Met de zalmvangst gaat het hier zeer ongunstig in de drijfnetten wordt niets en in de steken zeer weinig gevangen. Ook de palingvisschery met raamnetten brengt tot nog toe niets op. Het buitengewoon lage en bijna niet stroomende water is zeer nadeelig voorde visscherjj. Berg-Ambacht, 23 Sept. De vrouw uit deze gemeente, van wie de correspon dent uit Ammerstol verleden week meldde, dat zy twee kinderen kort na elkander door den dood moest verliezen, moet nu ook het derde van hare lievelingen ten grave zien dalen,- want gisteren bezweek ook dit onder hevige koortsen en stuipen. Het is voorzeker wel zeldzaam, dat een huisgezin drie leden minder telt binnen 8 dagen tyds. Berken woude, 23 Sept. Bedankt voor het beroep naar deze gemeente door Ds. A. E. Van Deinse te Ammerstol. ‘Berkenwonde, 23 Sept. In eene ver gadering van leden van het Nutsleparte- ment is besloten, dezen winter weder zes leesverg^deringen te houden. Eenige jongelieden hebben zich aangeboden om op een dier avonden tooneelstukjes op te voeren. Het bestuur van ons nutsdepar- tement is nog met een lid vermeerderd en daarvoor is met by na algemeens stemmen gekozen de heer R. Van der Bas. Capelle a/d IJael, 21 Sept. Het aantal lotelingen bedraagt 40, waaronder 11 die redenen tot vrijstelling hebben. §§Groot-Ammers23 Sept. Zaterdag j.l. hield de alhier gevestigde afdeeling van het Nederl. Onderw Gen. hare gewone maandelyksche vergadering. De heer S. Vel sing- hield eene lezing over klnderpoözie en besprak naar aan leiding van eenige eischen, welke h(j -voorop gesteld had, de versjes in de meest gebruikelijke schoolboekjes, waarbij De Jonge Lezer serie A, van Wyma, nog al eens afgekeurd werd om een zekere stroefheid in den vorm, doch gunstiger geoordeeld werd over de series van Leopold en Honigh en Vos. Discussie had er over dit onderwerp niet plaats. Vervolgens wierp de heer Van Essen het vraagpunt op, hoe wij het best de hoeveelheden stof, die volgens hem in de lagere school even goed tot hun recht moesten ykomen als de voorwerpshoeveelheden aanschouwelijk konden maken. Hy voor zich wenschte daarvoor een maatglas van 1 L inhoud, door strepen in 10 dL. verdeeld. Over het algemeen kon men zich met inleiders denkbeelden wel vereenigen. De volgende vergadering zal te Lek- kerkerk gehouden worden. ‘Haastrecht, 24 Sept. Door Burgemeester en Wethouders is voorgedragen als tele fonist J. Oosterling. - In de gisteren avond gehouden huis houdelijke vergadering van het Nut is wegens de goedgeslaagde proefneming besloten eene vereeniging „Floralia” en „Huisvlijt” op te richten. In het register voor de nationale militie, lichting 1896, hebben zich alhier 16 jongelingen doen inschrijven. ’Krimpen a/d Usel, 23 Sept. Door de Parijs. Op 3e toespraak van gelukwen- sching antwoordde de Koning, dat hy in genoemde kolonie ten zeerste waardeerde het streven, om de zoo noodige vriend schapsbetrekkingen tusschen Italiö en Frankrijk te handhaven. Den geheelen namiddag stroomde het naar de Porta Pia, waardoor vóór 25 jaar de Italianen de stad binnenrukten en waar de burgemeester, met de wethouders, ge heel omringd van wapperend vlaggedoek en prachtige bloemstukken, een zeel toe gejuichte toespraak hield. Z. M. heeft aan den aanvoerder der Duitsche gymnasten zijn bijzonderen dank betuigd voor de oplettendheid, welke dezen gehad hebben om een krans neder te leggen op het graf zijns vaders. Z. M. voegde daarbij eenige hartelijke woorden over Duitschland en zyn Keizer, met wien, zeide hij, hy door innige vriendschap was verbonden. Dnltschland'fl Keizer is naar zyn land goed Rominten vertrokken, om de prach tige herfstdagen met jagen door te brengen. In Duitschland is een treurig spoorweg ongeluk gebeurd. Een trein met militairen, die van de manoeuvres bij Zwickau terug kwam het was het 133ste regiment infanterie is eergisteravond laat bij Oderan, niet ver van Chemnitz, op een goederentrein geloopen, met het treurig gevolg, dat zeven waggons verbrijzeld, 13 man gedood en 60 gewond werden, van welke de helft zwaar. Een conduc teur werd zwaar, de hoofdconducteur licht gewond. Te vroeg „veilig” seinen voor het „blok” inderdaad vrij was, schijnt oorzaak van de ramp te wezen., Tegen Vrijheer van Hammersfein, voort vluchtig oud redacteur der „Kreuz-zeitung”, is een bevel tot in hechtenisneming uit gevaardigd. De gemeenteraads verkiezingen te Wee nen (Oostenrijk) zijn ditmaal zeer gewich tig geweest By de verkiezing van 1 April jl. leed do liberale party zulke groote verliezen, dat z(j moest afzion van de leiding der gemeentezaken. De burgemeester Prix werd toen ontslagen en de anti semiet Lueger tot zyn opvolger gekozen, waarna de Keizer den gemeenteraad ontbond en het bestuur der stad opgedragen werd aan eene keizerlijke commissie. Weenen’s burgery moest dus een nieu wen gemeenteraad kiezen en dus uit spraak doen tegen of vóór de liberalen. De eind-uitslag is geworden eene schitte rende overwinning voor de anti-semitische party. Dr. Lueger werd weder benoemd tot burgervader van Oostenrjjk’s hoofdstad. Die overwinnings roes schynt te Weenen aan sommige antisemieten reeds naar het hoofd te zyn geslagen. Zekere Israel Meisel, voorlezer in de Synagoge, is door een jonkman met een: „Dat is voor jou, Jood!” met geweld omvergeloopen en aan de gevolgen overleden. De dader heeft de vlucht kunnen .nemen, maar het is bekend, dat hy reeds den vorigen dag by de stembus met zyn slachtoffer had twist gezocht. De Spastische Marine heeft weer een gevoelig verlies geleden. In de Cubaan sche wateren, by den ingang der haven van Havanna, is 4e kruiser „Barcaiztequi” in aanvaring gekomen met een koop- vaardy schip en gezonken. Vipr en dertig man kwamen daarby om het leven, o. a. ook de vice-Admiraal Delgado Parejo. Aangaande het door de Chlneesche Re- geering ingesteld onderzoek naar- de Christenmoorden te Kucheng wordt ge meld, dat wél vele Chineezen uit de lagere klasse, die deelgenomen hebben aan de moorden, werden ter dood gebracht, doch dat de Britsche Consul de Chineesche overheid er nog niet toe kan bewegen, krachtig op te treden tegenover den onder- Koning en de hooge ambtenaren, die naar alle waarschynlykheid toch de aanstokers zy'n geweest. Een pas ontslagen Turksch soldaat zat in een koffiehuis te Cairo met luider stem te vertellen hoe hy had medegedaan by de Armenische gruwelen. Twee Ar meniërs luisterden mede toe naar het verhaal, hoe hy hunne vrienden en ver wanten had doodgemarteld. Zy mengden zich in het gesprek, waren zeer vriendelyk jegens den Turk, noodigden hem in hun huis, en toen hy daar was verworgden zy hem. De twee mannen zyn gevangen genomen. en kon de reis spoedig voortgezet worden. Uit de bescheiden betreffende de geldmiddelen bljjkt, dat over het dienstjaar 1894/95 de aan slagen in de vermogensbelasting bedroegen f 6.865.990, de verhoogingen f 2608, de ont heffingen (tot 1 Mei verleend) f 15.612, welke ogfers over 1893/94 waren f 6.922.967, f 6291 on f 29.000. Ahoo was de opbrengst in het tweede jaar, waarin de belasting werkte, f 47.277 lagor. Daarentegen bedroeg het aantal aan slagen meer, nl. 77.672 tegen 77.196. In Den Haag waren 5936 aanslagen, loopende over een vermogen van f 685.624.000; in Rotterdam 3799 met een vermogen van f 861.978 000 en in Amsterdam 7137 ïnet een vermogen van f734.194.000. Ten aanzien der bedrijfsbelasting wordt over het eerste jaar, waarin zij werkte, medegedeeld, dat Amsterdam had 36.655 aangeslagen, op brengende f 1.854 546; Rotterdam 16.871, op brengende f607.228; Den Haag 15.916, opbren gende f521.990. In ’t geheel land waren er 228.628 aanslagen, waarvan 66.144 overeen komstig de aangifte en 86.151 met afwjjking van de aangifte zjjn opgelegd, ambtshalve zyn aangeslagen, volgens biljet I, 121.138 aanslagen; volgens biljet II, dus wegens weigerachtigheid van 't doen van aangifte, 5195. Van de geza menlijke aanslagen >gn opgelegd door de colleges van setters 124.5'26, door de confmissiën van aanslag 104.102. By de provinciesgewgze verdeeling dozer ogfers trekt het de aandacht, dat in Limburg de verhouding der aanslagen, van aangifte is afgeweken, tot die, ze is gevolgd staat als 124:100; in »n is de verhouding ook vrjj ongunstig, 100, terwjjl in de andere provinciën het aantal afwijkingen varieert tusschen 50 on 65 pot. van het aantal, waarbg de aangifte gevolgde is; ^Gelderland en Drente maken met 871 en 32| pot. het beste figuur. Aangeslagen waren 676 naaml. vennootschappen voor f 869 693, 89 commanditaire op aandeeleu vóór f80.160, 55 coöperatieve Vereenigingen voor f 9 977,50, 139 sociëteiten voor f8409, 3 onderlinge Verzeke- ringa-Maatschappijen voor f 29250 en 25 andere Vereenigingen voor f3020. Buitenst.gevestigd wa ren 318 belastingplichtigen, verder 81 reederjjen, 8 stichtingen, 44 Staatsambtenaren, 72 buitenl. ven- nooten, 4 spoorwegondernemingen, 278 assura- deurs of assurantie-ondernemingen, 229 buiten landers,1 die hier een beroep uitoefenen, 35 die hier waren sljjteo, 1970 reizigers. Deze ver schillende groepen waren aangeslagen voor een belastbaar inkomen van 26 ton (de reizigers betalen vast recht, de 35, die waren verkoopen, waren aangeslagen voor f 484.826). Het geheele aantal aanslagen bedroeg f 228.809 tot een bedrag van f 4 744.443,50. Voor de opbrengst kwam hierbij f977,79£ voor de ge vallen van art. 80, als bjj een beroep 25,pCt. boete is opgelegd wegens niet gedane of te lage aangifte, .en f28 voor kosten van sohat- /ting van peroeelsgedeelton, die v.oor winkel, kantoor enz. dienen, terwjjl er af# 1 Mei) verleende ontheffingen f blijft f 4.617.491,47|. Gemengd Nieuws. Blijkens de „Staats-Courant” kwam de varkensziekte 'gedurende 'de maand Augustus o a. in de'volgende ge- 1 mednten voor: Hardingsveld 17 gevallen by 16 eigenaars; Giesendam 65gev. by 37 eig.; Sliedrecht 21 gev. bfi lleig.; Giesen- Nieuwkerk 4 gev. by 4 eig.; Hoornaar 1 gev. by 1 eig.; Goudriaan 1 gev. by 1 eig.; Ottoland 2 gev. by 1 eig. Ifieuwpoort is voor een Ver- schrikkelyke ramp bewaard gebleven. Een jongen van 8 jaar speelde’met lucifers by hooibergen. Het onderste van een berg geraakte in brand. Gelukkig werd het gevaar bytyds bemerkt door eenige personen, die door hun krachtig optreden de vlammen spoedig meester warén. Was men het vuur niet meester geworden dan waren ongetwyfeld 40 hooibergen, die dicht naast elkaar staan, afgebrand. (N. —In den Varkenoordschepolder op de grensscheiding Rotterdaip-IJsel- monde is een loods, bewoond door 10 polderwerkers, een prooi der vlammen geworden. Niets was verzekerd. Vrydag-morgen was op de kanonneerboot „Hadda” by Helle voetsluis een marine soldaat in een van de booten, terwyl men een schot zou lossen uit het stuk. Men verzuimde het stopstuk van de monding af te nemen en vuurde, met het gevolg dat het stopstuk het hoofd van den soldaat verbrijzelde. - Vrydag-middag is de 1ste luitenant der veld-artillerie, baron Van I., terwyl hy bezig was met op het sportterrein te Utrecht zyn paard in het springen over hindernissen te oefenen, gevallen, zoodat hy zich zeer ernstig bezeerde en slechts met Me meest mogelyke omzichtig heid per raderbaar naar zyn woning kon worden vervoerd. Het paard, flat op hol was gegaan, werd spoedig gegrepen en tot staan gebracht. Sedert eenige dagen kwamen in het vischwater van Gofinchem, in de rivier de Merwede, stroopers uit Hardings veld en werd zelfs een palingraamfuik van een der visschers stuk gesneden, waaraan zy met een bleinet waren ver dwaald geraakt. Jl. Donderdagavond slaagden de ryksveldwachtent Kroef en Den Hartog er in, een paar brutale stroo pers in handen te krygen, die tusschen de dammen onder Sleeuwyk zonder acte en vergunning hun nachteiyk avontuur beproefden. Donderdagavond had zekere J. v. O., koopman in fruit, het ongeluk onder de stoomtram, die te 10 u. 11 m. van Driebergen naar Reenen vertrekt, te geraken. Beide beenen werden den onge- Du iuuSCiaiIoiuv1^MH<i1u. UCIUM.S lukkige afgereden. Hy werd vervoerd naar bekwam niemand daarby een ernstig letsel, Leersum, zyn woonplaats, doch by aan- - - - - komst aldaar bleek hy reeds te zyn over leden. v - Gisteren nacht is te Hille- gom op drie verschillende plaatsen inge broken. By den slager Baum wordt vermist: 1 bankbeet van f200, 1 muntbiljet van f10 en f290 aan gqld (een som van f400 is onaangeroerd gebleven), 1 gouden re- montoir horloge no. 8650, 1 gouden dames horloge ns. 387 31, 1 gouden en 1 zilveren armband, 1 medaillon met gouden ketting, 2 jufreelen en 2 granaten oor knoppen. By den manufacturier Nipppr is uit een pantalon in de slaapkamer eén jortemonnaie metr f8 en by den boek handelaar Kat eenig geld en een effect ontvreemd. By laatstgenoemde zyn twee ledig? glaasjes gevonden, waaruit klaar- blykeiyk jenever was gedronken, zoodat men vermoedt, dat de inbrekers met hun tweeön zyn geweest. - Verleden Zaterdag stootte het vaartuig van schipper D. Boele, uit Sliedrecht, geladen met brikken, op een zinkstuk aan den westkant van den Vliete- jolder (Nrd. Bev.), waardoor het een lek bekwam en zonk, ondanks alle moeite om het te behouden. Alleen een deel van den inventaris kon gered worden. Het schip, dat pas van de helling kwam, was niet geassureerd, te Gorinchem, wordt met 1 Novi overgeplaatst by het 1ste reg. ve artillerie. De 1ste luit, der art» V. A. J. Bloem, die seddrt 1 Mei gedetacheerd is by het 2de reg. huzaren te Venlop, wordt 1 October van die detacheering ontheven, om 1 November de lessen by de hoogere krygsschool te ’s Gravenhage te hervatten. Het voornemen bestaat om muntbiljetten van fLO 'te doen aanmaken, ten einde te kunnen overgaan tot de intrekking van 1 millioen aan muntbil jetten van f 50, welke veel minder id trek zyn, en het 'ih omloop brengen in do plaats daarvan van muntbiljetten van flO tot geiyk nominaal bedrag. By de Vrijdag te Dordt gehou den verpachting van de zalrazegenvis- schery in de Merwede, Nieuwe Merwede en het Hollandsch «Diep-boven de Spoor brug, voor den tyd van drie jareh, met bevoegdheid van jaarlyksche opzegging, was van de vyf inschryvers de hoogste T.’ 0. Hoogendoorn te Hardingsveld, voor f 67.200. Het laagst was ingeschreven vpor f 40 000. Als gevolg van een voor eenige jaren by den gemeenteraad van Schoonhoven ingediend adres tot oprichting van eene onderlinge brandwaarborg-maat schappy, is thans te Enschedé in eene vrij druk bezochte vergadering besloten tot oprichting eener onderlinge Ensche- désche brandwaarborg assurantie. Onge veer 100 personen hebben zich reeds als leden aangemeld. Het waarborgfonds wordt op minstens f 5000 bepaald, in aandeelen van f 2b. De aandeelhouders genieten eene vaste rente van 4 pCt. Het concept reglement en ’t huishoudelyk reglement werden voorgelezen. Tevens werden twee directeuren en drie commissarissen ge kozen. Bedankt vopr het beroep te Gorinchem door Ds. K. W. Vethake te Ouwerschie. De Franschen zyn het er nog niet'over eens, welke beteekenis moet worden toe gekend aan de tegenwoordigheid van den Russischen Minister van Buitenlandsche Zaken, den heer Lobanoff, by de jongste militaire manoeuvres in -de Vogeezen, die zooals men weet ook warden bygewoond door den Russischen Generaal Dragoïhirof. Er Wordt beweerd, dat Lobanoff’s aanwe zigheid aldaar slechts toevallig was. Voor zyne gezondheid in het badplaatsje Con- tresceville vertoevende, in de Vogeezen gelegen, gebood de beleefdheid natuuriyk, hem uit te noodigen. Hoe het. ook zy, de tegenwoordigheid van den heer Lobanoff wordt voor Frankryk van groot belang geacht. Prins Lobanoff, de leider der Russische politiek, is ,de vertrouwde van den Czaar,” die op het voetspoor van zyn vader voortgaat en vooral den nadruk wil leggen op het militaire karakter van het Fransch Russisch verbond. Als waardig besluit van de manoeuvres had te Mirecourt een feestmaal plaats, waaraan het Hoofd van het Fransche Gemeenebest, de heer Faure, eene zeer uitvoerige toespraak hield, waarin hy voornamelyk zyne tevredenheid betuigde over de houding der troepen. De Republiek - zoo sprak de heer Faure - stelt er een eer in, in de buitenlandsche staatkunde Franki^jk’s eeuwenoude traditién hoog te houden. Met een dronk op het welzyn der bevolking van het departement van de Vogeezen, besloot de spreker zyn toost. Aan het déjeuner, na afloop der ge houden wapenschouwing te Mirecourt, die in één woord schitterend moet ge weest zyn, heeft de heer Faure wederom het woord gevoerd. Parysche bladen deelen mede, dat de President by zyn terugkomst van de ma noeuvres te farys door een meisje in Elzasser kleederdracht werd opgewacht, dat hem een mooien ruiker aanbood. De heer- Faure nam de bloemen aan met een air van onverschilligheid, wat den om standers zeer hinderde, daar zy een groot- sche patriotische ontboezeming hadden verwacht. Men wil opgemerkt hebben, dat de ont vangst van Faure door het publiek, tydens de manoeuvres, vry koel is geweest; het meest hoorde men de kretenLeve Elzas- Lotharingen! Leve Frankryk. De koning van Belgie is Woensdag 11. te Parijs aangekomen en vertrekt waar- schynlyk weer over een week. Z. M. ontving reeds bezoek van een officier van het Militaire Huis van den President. Aangaande de jongste gebeurtenissen in den Congo-Staat wordt door het Brussel- sche blad „Patriote” medegedeeld, dat de zwart gekleurde berichten van den laatsten tyd omtrent den toestand aldaar betrek king hebben op vroegere gebeurtenissen. Volgens Luitenant Liebrecht, Secretaris- Generaal voor Binnenlandsche Zaken van den Congo-Staat, werd de rust sedert her steld en kwamen de Hoofden in onder werping. Dinsdag, den 17. Sept., zyn Koning Umberto en Koningin Margaretha (Italië) naar Rome gekomen, ten einde aan de feesten deel te nemen van 20 September. Zy werden vol geestdrift door de bevolking ontvangen. Het verwachte koninkiyke amnestie- besluit is te Rome verschenen. Zy, die wegens de gebeurtenissen op Sicilië door de militaire rechtbanken tot straffen van minder dan 10 jaar werden veroordeeld, zyn nu vrygelaten. Uitgezonderd zyn de veroordeelingen wegens moord. Drie honderd acht en zeventig veroor deelde Sicilianen werden krachtens dit besluit op vrye voeten gesteld, onder hen worden o. a. ook genoemd de socialisten De Felice en Barbato, benevens 80 vrouwen. Het aantal der veroordeelden, die vermin dering van straf krygen, bedraagt 122. Tot de September-feestviering behoorde het „nationale schuttersfeest”, by welke gelegenheid Minister-President Crispi in tegenwoordigheid der koninkiyke familie een toespraak hield, waarin hy voorna- melyk wees op den vooruitgang op het gebied van het vuurwapen en op Italië’s vredelievende gezindheid. Den 20sten September, des morgens vroeg, ontving de burgemeester van Rome, de heer Ruspoli, op het kapitool alle overgekomen collega’s en vertegenwoordi gers van gemeenteraden ten plattenlande, met eene warme, van vaderlandsliefde tintelende toespraak, eindigend met een „Leve de Koning! Leve Italië! Koning Umberto verleende ter gelegen heid van het feest Generaal Cadorna, die de Italiaansche troepen aanvoerde, welke voor 25 jaar Rome bezetteden, de An- nunziada-orde, wel ke aan den drager het recht geeft zich „neef des konings” te noemen. Vrydag’s, den 20sten, had de onthulling plaats van het Garibaldi-gedenkteeken op den Janiculus, by welke gelegenheid Crispi wederom een toespraak hield, waarin hy het goed recht van Italië op Rome als hoofdstad betoogde. - Meer dan 100.000 menschen woonden de onthulling by, groote geestdrift heerschte er alom en Crispi werd luide toegejuicht. Op de receptie ten Hove verscheen o.a. ook Generaal Furr aan het hoofd eener deputatie uit de Italiaansche kolonie te fflüöMOVEMHE COUR® erstrekken gelden op Effecten voor: l ragen onder f 1000,- k 4 'sjaars; ragen daarboven tot den* prolongatie- oers, volgens Amsterdamsche beurs- oorwaarden tsten zich methetkoopen en verkoopen an Effecten, tegen een provisie van: 1 voor fondsen boven de 30 ionder 80 (ook oor loteri /erlangd worden orders in de meeste •ndsen verantwoord tot den eerstvolgen- en middenkoers der Amstardamache eurs; selen Coupons in boven de Amster- amsche beursnoteeringzonder bere- ening van provisie; .sten zich op voordeelige voorwaarden, iet het incasseeren van wissels op innen- en buitenland. Tarieven op j mvrage gratis verkrygbaar. int voor Schoonhoven de Heer A. VAN DEN HEUVEL, aldaar, f D~Ë veertien dagen opvragens „2 B 1 »pt en verkoopt effecten en Conpono. casseert Wissels en bezorgt assurantiën. Het Kantoor is geopend: an 9 tot 2 en van 7 tot 8 uur. Zaterdagavond geen kantoor. DE DIRECTIE.

Schoonhovensche Courant | 1895 | | pagina 1