mi genUonea, „De Waag”, IDA, deposito: '*2 p overeen te komen esverkiezende tegen en; KEN. HES, erharding van 1895. N°. 1615. Woensdag 2 October. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. itten, DSMA, )AM. tuks HEEK. Officieels Kennisgevingen. 4 TVANGEN: ‘olleetle JacIlarMi. RONDPzn., Ijzerhandelaar, nd«, juist over de d, Gouda, laren en Tonw. Dekens van 11.2.75 acht. Deze |n zoo waria 0 cm groot skkend) met Ie stree^en, -Dekens zeer kleine >are) fouten ad fl. 3.50 et dubbele. Icgan worden, •n toexendinf prompt nil- Itz BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. NATIONALE MILITIE. t ,geni istzgi Gemeente Schoonhoven. t te ota- 8C1IK 5TTEM van beste SCHOOKHOVENSGHE COURANT. :baar, in bedragen LLE, tegen drie ea voor vele jaren an Landerijen met lichtingen ten kan- VAN DEN BRINK, in. op Effecten voor: O,-* 4°/. ’sjaars; tot den prolongatie- isterdamsche beurs hervatten, maar de ander moest nog eenige rust nemen, doch heeft geen ernstige letselen bekomen, zoodat ook hij, naar wij hopen, spoedig zyne bezigheden zal her vatten. “Oadewater, 30 Sept. Dinsdag a.s. zal wederom geopend worden de bibliotheek der „Vereeniging tot bevordering van christelijke belangen” alhier, die aan een ieder gratis boeken ter lezing geeft. Wy ho pen, dat ook dit jaar velen van dat schoone voorrecht zullen gebruik maken en de ;h met de hand en met nauwe >n lap gebreid, storten. ante prijzen, by EN enz. IN, Lekkerkerk. afgehaald. koopen en verkoopen een provisie van: oven de 80 nder 30 (ook orders in de meeste 1 tot den eerstvolgen- ier Amsterdamsche en STOKKEN; 1. DE JONG. pakjesvoorzien eerd handelsmerk, loven bij R ENDE. Spelt. DRIES KrUÜT. 0. van der Rest, Speijer. Pannekoek. db Jong Czn. /AN DER STMGT. d. KnoERS. Homburg. Scheer, Abrechs. van Eindhoven. vordt de aandacht THEE, b f 1,30 eener der rieken over ride Staat 81. In den te Parys (Frankrijk) gehouden Ministerraad heeft de Minister van Oorlog een telegram uit Madagascar medegedeeld, waarin door den opperbevelhebber gemeld wordt, dat de zoogenaamde .vliegende colonne,” die tegen de hoofdstad Antana narivo oprukt, zoowel op stoffelijk als op zedelijk gebied zich in uitnemenden staat bevindt. De inneming van de hoofdstad wordt nog slechts eene quaestie van dagen ge acht; als men haar nu maar niet verbrand en van alles beroofd vindt, want daarop is met het medenemen van levensmiddelen niet gerekend. In de begroot! ngs commissie is door den heer De Cavaignac voorgesteld, het oorloge- budget met 24 millioen te verminderen en een koloniaal leger te vormen. Dit denkbeeld heeft wel ingang gevon den bij de Regeering, zoodat naar alle waarschijnlijkheid wel een Kamerbesluit in dien geest kan verwacht worden, De volgende week krijgt Frankrijk weer een Koninklijk bezoek in de persoon van den Koning van Portugal, die op zyn reis naar Engeland voor een paar dagen te Parijs zal afstappen. Nu, Z. M. kan vry wel zeker zjn van een hartelijke ontvangst, getuige die van Koning Leopold. De Paryzenaars zyn zoo blijde met een Koning vooral als het er een van een ander is merkt „Figaro" aan. Koning Leopold moet voornemens zijn, na zijn bezoek te Parys, naar Berlijn (Daltechland) te gaan, natuurlijk ook in het belang van zijn Congo Staat. Z. M. zal dan nog juist den Keizer aantreffen, want over drie weken gaat deze zich weer eens vertreden. De reis zal zyn naar Lotharingen en den Elzas. Te Straatsburg en te Worth worden reeds groote toebereidselen gemaakt voor het Keizerlijk bezoek, vooral ook met het oog op de onthulling van het gedenktee- ken voor Keizer Frederik by Wörth (op 18 October). Daarbij zal o. a. ook tegen woordig zijn de Prins-Regent van Beieren. Na de onthulling zal in het Keizerlijk paleis te Straatsburg een feestmaal gege ven worden van 300 couverts. Te Rome (Italië) volgt de eene onthulling op de andere het houdt maar niet op. Na de genoemde, bij gelegenheid der feesten, hebben er nog twee plaats ge had een gold een gedenkteeken voor Marco Minghetti, die in tegenwoordigheid van het koninklijk paar geschiedde, dat komende en gaande hartelijk door de menigte werd toegejuicht. De tweede onthulling was die van een gedenkteeken voor de gebroeders Cairoli en de geval lenen in ’67. In November zal te Milaan ook weêr een standbeeld onthuld worden van Victor Emanuel. Wat echter is gebeurd? Onbe kende vernielers hebben de schutting om de plek, waar het monument komt te staan, opengebroken en met een beitel groote stukken uit het marmerpn voet stuk gehakt. De schade bedraagt wel 20.000 lire. Blijkbaar vond men meer dere onthullingen onnoodig. De Minister van Oorlog, de heer Mocenni, ontving een schrijven van Z.M. Koning Umberto, om hem geluk te wenschen met den goeden afloop der wapenschou wing, „die” - zegt Z. M. „myn hart als soldaat en koning diep heeft bewogen en een der dierbaarste herinneringen mijns levens blijven zal.” Het koninklijk paar heeft Rome nu verlaten, en zich weêr naar Monza begeven. „Scheiden thut weh.” Dit ondervindt ook de Hertog van Cambridge, die eer lang zal aftreden als opperbevelhebber van het BriUche leger. Noode legt hij echter het commando neder, getuige de talrijke toespraken, door hem by inspecties, parades enz. gehouden. Voor de vijfde of zesde maal reeds heeft de Hertog openlyk erkenddat hy geen ontslag gevraagd, maar gekregen heeft. Na 39 jaar trouwen dienst is heengaan voor een oud krijgsman, die steeds zijne plichten uiterst goed waarnam, bitter hard. Hem werd een waardeerend artikel gewyd. De Britsche regeering schijnt nu tegen over China eindelijk ernst temaken. Vyf Oorlogsschepen zyn op de Yang-tse-Kiaw? binding van nut en genoegen voor zich zelven niet zullen laten voorbijgaan. ‘Schelluinen, 30 Sept. Het verven van de bruggen van het Kanaal van Steenen- hoek is voor f 200 bij inschrijving be steed aan den heer G. Weij brands te Hardingsveld. ‘Steln, 28 Sept. Het stelen van gevogelte schijnt weer een aan vang te nemen. In het begin der week heeft men 13 groote eenden van den landbouwer T. Van der Stok weggenomen, en nu heeft men bij denzelfden persoon een gat in het dak trachten te maken, om zoodoende zijne kalkoenen te stelen. Dit laatste is hun echter gelukkig niet gelukt. ‘Streefkerk, 30 Sept. Tot onderwijze res aan School no. 2 alhier is benoemd Mej. G. L. Van Kesteren te Rotterdam. VIM, 28 Sept. Op last van de justitie te Rotterdam is jl. Dinsdag het lijk onder zocht van den onder verschijnselen van bloed vergiftigingoverleden jongeling alhier. Uit dit onderzoek moet gebleken zijn, dat bloedvergiftiging was ontstaan, niet, zooals eerst werd vermoed, door een pleister, welke zonder recept van den doctor by iemand te Gouda was gehaald, doch door uitstorting van vocht uit een abces aan de milt. ‘Willlge-Langerak, 30 Sept. L.l. Vrij dag avond werd de zoon Arie van den landbouwer C. De H. alhier door een toeval getroffen, juist toen hy in een schouw, met bagger geladen, wilde stappen, om ze te lossen. Daardoor geraakte hy te water, en, ofschoon hij spoedig door W. E. daaruit gehaald werd, bleek ’t, dat de levensgeesten reeds geweken waren. Vele pogingen om den drenkeling tot het bewustzijn terug te brengen misluk ten helaas. Ofschoon de Lek nu ongeveer 14 jaar geleden tegenover de openbare school alhier flink werd uitgediept, zoodat de scheep en bootvaart bij eiken waterstand ongehinderd kon plaats hebben, beginnen nu echter, vooral met den lagen water stand in de laatste weken, schepen en booten eenigszins diep geladen, op diezelfde plaats weer last te krygen van de verzanding van de bedding der rivier. ‘IJeeltnonde, 28 Sept. Het vyfjarig zoontje van den heer Dirk v. Driel alhier geraakte in een onbewaakt oogenblik te water voor de sluis aan de Kreeksche haven. Het knaapje is jammerlijk verdronken. ‘Zevenhuizen, 30 Sept. De gemeente raad heeft in zijne jongste vergadering besloten, aan mejuffrouw F. A. Treep, onderwijzeres aan de 2e openbare school alhier, eervol ontslag te verleenen tegen November, of zooveel vroeger als in de vacature voorzien zal zyn. Tevens werd besloten eene oproeping te doen voor onderwijzeres tegen een salaris van f 550. ’sjaars. Aan de loting voor de nationale militie op Vrijdag 25 October a.s. moet volgens de lijsten door 27 jongelingen worden deelgenomen. Er zijn verscheidene redenen van vrijstelling opgegeven. Afloop van Publieke Verkoopingen van Onroerende Goederen. Uitslag verkoop onroerend goed te Gouda op 30 Sept. ’95, ten over staan van notaris G. 0. Fortuyn Droog- leever. Huis en erf, Zeugstraat G 41. Koopers de wed. C. Keizer, geboren Dekker en Ca. Dekker voor f2575. Huis en erf, Naaijerstraat H15. Kooper G. Tuythof voor f1860. Huis en erf, Bogen 157. Kooper J. P. Nikkel voor f925. Huis en erf, aan de Holle O 110. Kooper J. De Koster voor f550. Gemengd Nieuws. Het vaartuig van schipperD. Boele uit Sliedrecht, op 21 Sept, aan den polder Vliete (N.-Bevgezonken, is totaal verloren. Verschillende pogingen om het te lichten zijn vruchteloos geweest. Zon dag voormiddag is het onder ’t lichten gebroken. Een viertal vaartuigen hebben belangeloos hun hulp verleend. Bij den landbouwer D. Den Uil, wonende in den Prins Alexander- polder, heeft men door middel van braak ontvreemd een bedrag van f 150, alsmede eenige gouden en zilveren voorwerpen en kledingstukken. Het geld was in een kistje geborgen, dat onder eene bedstede in den stal stond, welke bergplaats alleen aan goede bekenden bekend kon zyn. Met de Schoonhoven sc he boot zyn Zaterdag-namiddag te Rotterdam aan gebracht twee doode varkens, die door de keurmeesters van dieren en vleesch voor de consumtie zijn afgekeurd. De drie gebroeders B. uit Aalten waijen bezig koeien over de Prui sische grenzen te smokkelen, toen zij in de buurtschap Steenderen onder Bocholt door een Pruisischen kommies werden men genoodzaakt is geweest het te ver huren om met jong vee te weiden. Goaderak, 30 Sept.» Onze predikant, Ds. F. J. Van de Plassche, is beroepen te Vinkeveen. “Groot-Ammers, 30. Sept. Uit deze gemeente zullen 15 jongelingen moeten deelnemen aan de op den 10. October a. s. te houden loting voor de nationale militie, en kunnen 3 hunner recht op vrijstelling, wegens broederdienst en als te zijn eenige wettige zoon, doen .gtóden, terwijl door één het hebben van een lichaamsgebrek als reden van vrijstelling zal worden ingebracht. ‘Haaatrecht, 28 Sept. Heden nacht heeft men bij den landbouwer A. Eij keienboom in Roozendaal 10 prachtige kippen en één haan gestolen. De dieven schijnen door een zeer klein deurtje in het varkenshok gegaan te zyn en hebben zoo de schuur kunnen ontsluiten. In het voorjaar werd hem voor 6 kippen en 1 haan de som van f20 geboden. ‘Haastrecht, 30 Sept. In de heden gehouden huishoudelijke vergadering van de vereeniglng „Ernsten Vrijheid” werden tot bestuursleden herkozen de heeren Dr. H. A. Van der Meulen en D. Verkerk. Verder werden gekozen tot bestuursleden van de Zondagschool de heeren S. De Jong Jz. en D. Reneman, tot bestuurslid der zangkoren de heer A. M. Blanken, tot bestuurslid van het gebouw en der bi bliotheek de heer Dr. H. A. Van der Meulen en tot afgevaardigden naar de algemeens vergadering te Zwolle de heeren Dr. H. A. Van der Meulen en Mr. J. T. 0. Virulij. Ds. H. R. Nyborg, predikant bij de Gereformeerde Gemeente alhier, is beroepen by die gemeente te Rozenburg. De winterdienst der IJseltram op haar lijn GoudaHaastrecht - Oude water is bij na gelyk aan de zomerdienstregeling. Bij gelegenheid van komedievoorstellingen te Gouda gaat er nog een tram van Gouda naar Haastrecht om 11 uur. Bij vier diensten loopt er een goederenwagen ten dienste van het reizend publiek. §Langerak, 30 Sept. Van de 13 inge schrevenen voor de nationale militie, die op 10 October a. s. aan de loting zullen moeten deelnemen, kunnen 5 recht op vrijstelling, wegens broederdienst en als te zyn eenige wettige zoon, doen gelden. Lekkerkerk, 30 Sept. Mej. M. W. Van Dam, onderwijzeres alhier, is als zoodanig benoemd te Herwynen (Geld.). ‘Nleawerkerk a/d. Deel, 30 Sept. Toen de landbouwer J. Reijm j.l. Zaterdag morgen in het land kwam, vond hy een zijner beste koeien dood liggen. By nader onderzoek bleek, dat het dier aan den buik een groote gapende wonde had. Vermoedelyk heeft het met eene andere koe gestoeid, waarbij de horens gebruikt zijn. Uit de houding op te maken is de dood terstond op de verwonding gevolgd. Nu, dat gaat wel wat hard voor ’t mooi, zei iemand van ’sGravenweg op een avond van de vorige week tot een persoon, die by hem was „kortavonden”, toen er een rijtuig voorby reed. „Ge kunt er zeker van zyn,” antwoordde de ander, „dat men daar aan den hol is.” En dat was ook zoo. Een voerman uit Rotterdam, wat wild tewerk gegaan by het afrijden, was het paard kwyt geraakt. Eindelijk kwamen paard en wagen in het water terecht. De personen bleven op het droge, zoodat zy er alleen met den schrik af kwamen Nleowpoort - Langerak, 30 Sept. Even als het vorige jaar heeft zich ook thans weder eene commissie gevormd om by gelegenheid van de a. s. kermis te Nieuw- poort volksfeesten te organiseeren. Hoewel de uitvoering van alle plannen afhankelijk is van eene ruime of minder ruime inteekening op eene lyst, welke voor dat doel den ingezetenen zal worden voorgelegd, staat het toch alreeds vast, dat aan de kinderen van de beide open bare als van de zondagsschool te Langerak een feest zal worden bereié» bestaande in het houden van een optocht met muziek, het verstrekken van chocolademelk en krentebroodjes, het genoegen van den draai molen enz., terwijl, zooals uit achterstaande advertentie blijkt, de namiddag zal gewijd worden aan het houden eener ringrydery met paard en tilbury. Op deze wyze een feest voor jong en oud georganiseerd, gelooven we, dat, by eenigszins gunstig weder, niemand thuis zal blyven, doch allen zich naar het feest terrein zullen spoeden, om getuige te zijn van de van pleizier glinsterende gezichten der kinderen, en eene gepaste vroolykheid, welke dan zeker allerwege zal heerschen. §Nienwpoort, 30 Sept. Van de vier lotelingen, die op Donderdag 10 October a. s. voor deze gemeente aan de loting voor de nationale Militie moeten deelne men, kan door één recht op vrijstelling wegens broederdienst worden ingeroepen. ‘Woordeloos, 30 Sept. De alhier ge houden unie-collecte heeft f 62.45 opge bracht. ’’Oadewater, 26 Sept. Heden-middag vielen twee werklieden van den metselaar G. Van der Pol alhier van den steiger der in aanbouw zynde R. K. school, alwaar zy aan het werk waren. Door het verschuiven van eenige steenen, waar op een legger van den steiger rustte, stortten zy beiden met kalkbak enz. naar beneden. Nadat zij van den schrik be en nog vier andere zullen zich daarby aansluiten. De Japanners op Formosa hebben nog steeds hardnekkigen tegenstand van de Ilakka’s, op welke zy toch eindelijk Fairvanfoc vermeesterd hebben. Daarna trokken ze in het laatst van Augustus door naar Amping, waar de zwartvlaggen sterke stellingen hebben. De Japanners hebben nu 60,000 man op Formosa, maar 3000 lyden aan ziekten. Nieuwe verster kingen zullen er dan ook heen gezonden worden. Op Cuba (Spanje) is men nog steeds aan het vechten600 opstandelingen wer den onlangs nog door Kolonel Renero met verlies afgeslagen. De Regeering der Vereenlgde Staten blyft toonen, dat het haar ernst is met hare onzydigheid in den stryd tusschen Spanje en de Cubaansche opstandelingen, hoewel de openbare meening zich anders uit. Zy liet nu weer in de haven van Southport de stoomboot „Commador”aan houden, die, geladen met wapenen en ammunitie, bestemd was voor de opstan delingen te Cuba. Reeds de vyfde bezen ding, welke de Amerikaansche Regeering liet aanhouden in ééne maand. STATEN-GENERAAL. In de Donderdag gehouden korte vergadering der Tweede Kamer stelde de voorzitter voor, het afdeelingeonderzoek der begrootingen Dins dag a. b. te doen aanvangen. De heer Lohman was van meening, dat men daarmede een week later moest beginnen, om de stukken nauwkeurig te kunnen bestudeeren. De voorzitter ontried dit voorstel, ook omdat de begrooting weinig nieuwe gezichtspunten opent, waarmede de heer Bahlman het niet cens was; s. i. mocht vooral de begrooting van Binnenlandsche Zaken wel- eens terdege worden bezien. Met 34 tegen 23 stemmen werd het voorstel-Lohman aangenomen. By Koninkiyk besluit is aan den heer L. Van Riet, consul generaal der Nederlanden te Buenos Ayres, de persoon- lyke titel van zaakgelastigde verleend, By Kon. besluit Is met ingang van 1 Nov. a. s. benoemd tot directeur van het telegraafkantoor te Nieuwediop F. J. Van der Mueren, thans directeur- brievengaarder te Kralingscheveer. By beschikking van den Mi nister van Waterstaat, Handel en Nyver* heid is benoemd tot buitengewoon opzichter de heer G. Gerritsen by het maken van dukdalven en versterken van zes bescher mende werken in de Voorhaven van het Merwedekanaal te Vreeswyk. De heer Taverne te ’s-Graven- hage is voor f 120 417 minste inschrijver voor het bouwen van een pharmaceutisch laboratorium by Leiden. —In den ouderdom van 73 jaren is te Hazerswoude overleden de heer K. N. Hengevebl, notaris aldaar en oud-lid der Staten van Z.-Heiland. ‘Amelde, 1 Oct. De langdurige droogte en buitengewoon lage rivierstand zyn oor zaak, dat de grachten binnen deze gemeente ook weinig water meer bevatten, en wat er zich nog in bevindt zeer vuil is. Daar van het inlaten van rivierwater thans geen sprake kan zyn, is men gister aangevan gen door middel van een ton molen water uit de rivier door den duiker in de grach ten te malen, ten einde by eventueelen brand niet geheel van water verstoken te zyn. ‘Amelde en Tienhoven, 1 Oct. By voortduring leveren de zalm- en paling- visschery zeer slechte uitkomsten op. De palingvisschery met raamnetten is gestaakt. In de steken en met de dryf- netten wordt byna geen zalm gevangen. Met den kantzegen wordt er nog al een enkele bemachtigd. Het langdurig mooie kalme weder en de buitengewoon lage waterstand zyn nadeelig voor de visschery. Zoo -ziet men dat mooi weêr ook nog voor die en gene zyn schaduwzyde heeft. ‘Ammersiol, 30 Sept. Dezer dagen werd door J. De Bruin, een man van 80 jaar, met levensgevaar een kind uit het water gered. De oude man begaf zich zonder aarzelen te water te midden van een groot getal toeschouwers, die zich niet durfden wagen. De kloekmoedige daad van dezen ouden man vond ruimschoots belooning in de dankbaarheid der moeder. Het getal ingeschreven leerlingen voor de openbare school alhier bedraagt 31. ‘Berg-Ambacht, 1 Oct. In de Zang- vereeniging „Crescendo” alhier zyn tot bestuursleden herkozen de heer T. Blan ken, tot voorz., de heer B. Breedveld, tot secr. en de heer J. A. v. d. Straaten Jr. tot penningmeester. De prijzen der varkens bedragen thans alhier tot 20 ets. per kilo. Pryzig zyn zy dus nog niet. De maïs, waarvan zeer veel aan de varkens gevoerd wordt, is in prys gedaald. ‘Berkenwoade, 30 Sept Omtrent de aangelegde proefvelden alhier door den heer De Jonge te Dordrecht kunnen wy het volgende melden: Het hooiland, toebehoorende aan de ge meente, is in het begin van dit jaar be strooid met verschillende kunstmeststoffen. Aanvankelyk bleef de gunstige werking dier meststoffen uit, hetgeen aan de droogte moet worden toegeschreven. Nu evenwel kan ieder zich overtuigen van de nuttige werking der kunstmest. Hoewel het land, dat bestrooid is geworden, van geringe M «g w- kwaliteit is, staat er nu zooveel gras in, dat I komen waren, kon de een het werk weder boven de Amster- Jring, zonder bere- 'J leelige voorwaarden m van wissels op land. Tarieven op crygbaar. bh de Heer I HEUVEL, aldaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven maken bekend: P.dat de loting voor de lichting van 1896 zal plaats hebben alhier op Donderdag 24 October 1805, des namiddags ten twee ure; 2*. dat zy, die verlangen als Vrywilliger op te treden, zich ter Secretarie kunnen aanmelden vóór of op 25 October. Schoonhoven, den 2. October 189b. De 8eoretariaDe Burgemeester, H. G. GEELHOED. Mr. A. D. H. KOLFF. betrapt. Hevig verzet heeft plaats gehad zoodat de ambtenaar van zyn vuurwapen gebruik gemaakt, en een der gebroeders, iemand van 28 jaar, op de plaats dood geschoten heeft. Even vóór het afdrukken van dit blad vernemen wy, dat een ernstige brand is uitgebroken onder Randenburg (gem. Reeuwyk). Nadere by zonderheden ontbreken voor alsnog. In den nacht van Vrydag op gelegenheid tot de zoo uitnemende Ver- Zaterdag is juist in den mond van de voor- «n nnnnarrar, unnr haven te Viaueu een met steenkolen ge laden praam gezonken. Het vaartuig, dat met een 4 tal andere door een sleepboot in de haven werd gesleept, raakte wegens den lagen rivierstand aan den grond vast en werd door het volgende vaartuig van den sleep aangevaren, waardoor het on- middeliyk zonk. De opvarenden werden gered. Een 15-tal bestellers van het post- en telegraafkantoor te Enschedé hebben op lot in de staatslotery f 15.000 getrokken. STADSN I EU WS. Schoonhoven, I October. Een voor onze gemeente zeer belangrijk besluit is door den raad ge nomen. Jl. Zaterdag werd besloten, eene geheel nieuwe gasfabriek te bouwen op het terrein aan den dyk, en den bouw op te dragen aan de bekende firma Enthoven te ’sHage. Met vertrouwen wordt de toekomst om trent deze zaak tegemoet gezien, en al mag een som van 80 duizend gulden aanzienlyk toeschynen, wanneer men de resultaten in andere gemeenten nagaat, zal men voor onze gemeente ook niet minder gunstige uitkomsten mogen ver wachten. ‘-r Het college van brandmees ters, dat tegen 1 October wenschte af te treden, heeft gisteren de verschillende za ken, het brandwezen betreffende, ingelevewl. Door' burgemeester en wethouders wer den gisteren-avond de opzieners en onder- opzieners der brandspuiten tot eene byeen- komst opgeroepen en werden de opzieners tydelyk tot brandmeesters en deonderop- zieners tot opzieners benoemd. Behalve de generale opziener, de heer H. Brussen en zyn substituut, de heer G. H. Kuyienburg, die in hunne functie gehandhaafd wenschten te bly ven, vormen de heeren opzieners van de drie groote spuiten het brand college, en wel de heeren J. J. Driesen, voorzitter, H. A. Van Baaren, secretaris, J. Kooiman, J. Pon- sioen Sr., A. Corbyn van Willenswaard Jr. en C. De Jong. Naar men verneemt, zal de verordening voor het brandwezen worden gewyzigd. Reeds toen in Augustus j.l. offi ciéél bekend werd, dat de heer J. A. A. Schwan, directeur van het post- en telegraafkantoor alhier, in geljjke betrekking was benoemd naar Sittard, werden er stemmen gehoord om hem bjj zpn vertrek een souvenir aan te bieden. In slechts een enkelen dag werd aan dit denk beeld uitvoering gpgeven, en wel met buiten gewoon succes. Zjj, die hiermede hunne instemming hadden betuigd, yaren uitgenoodigd zich Zondag-middag te vereeuigen ia de particuliere zaal van het Café „Van Zessen”, tot het aanbieden van het geschenk aan- en het afscheid nemen van den vertrekkenden directeur. Ruim 30 personen waren tegen 3 uur tegenwoordig. Nadat den aanwezigen door den heer H. G, Geelhoed, door wien in deze het initiatief was genomen, mede- deeling was gedaan van den door hem op zyne pogingen ondervonden steun, werd hem ver zocht het woord te voeren bjj de overhandiging van het geschenk, aan welke opdracht ge noemde heer welwillend voldeed. Hierna werd door een paar aanwezigen de heer Sohwan bionengeleid, waarop de heer Geelhoed het woord nam en ouge^eer het navolgende sprak: Mynheer Schwan! Alvorens gg van ons vertrekt, hebben een 60-tal uwer mede-inge- zetenen gemeend u een bewgs te moeten aanbieden van hoogachting, die gg u waardig hebt gemaakt in uwe betrekking van directeur van het post- en telegraafkantoor, gedurende uw ruim 6-jarig verblgf in ons midden, en mg is de vereerende taak opgedragen, om u namens hen allen een kort woord toe te spreken. Mgnheer Sohwan! Ieder heeft plichten vervullen, welke geregeld worden naar de t_ standigheden waarin men leeft. Voor den ambtenaar echter zgn plichten voorgeschreven door wetten en verordeningen en ieder staats burger is geroepen die wetten te gehoorzamen. Bjj uwe gverige en nauwgezette plichtsbetrach ting hebt u evenwel bewezen, dat buiten de wet nog bestaat humaniteit, die niet wordt gereglementeerd. Steeds waart gg voor ieder, arm of rgk, hooger of lager geplaatst, bereid hulp en voorlichting te geven, en al werden de plichten, by de wet bepaald, door n stipt vervuld, gg wist steeds buiten de gzeren randen der wet menigeen een dienst te bewgzen. U daarvoor te danken sou u niet aangenaam zgn en ligt ook niet in onze bedoeling. Maar u daarvoor onze erkentelgkheid aan te bieden in den vorm van een stoffelijk bewgs van hoog achting, hebben wg gemeend u niet te mogen onthouden. Aanvaard, geachte heer Sohwan! dat stoffelgk bewgs, waarvan de teejeening voor n ligt Het is een salonschrgftafel met bg be hoorenden bureaustoel, welke voorworpen met een opdracht der schenkers u zullen worden nagezonden. Moohten, zoo gg in Sittard in uwe kamer gezeten zijt aan deze schrgftafel, uwe gedachten verwglen in onze gemeente, en a deze oogenblikken in herinnering komen, welnu geachte heer Sohwan, geniet dan de zelfvoldoe ning van het bewustzgn, dat gg in Schoon hoven niet alleen als een gverig en nauwgezet staatsambtenaar sgt werkzaam geweest, muur dat gij ook daar geleefd en gearbeid hebt als mensch, geleid door menschenmin en hulpvaar digheid, waarvoor Schoonhoven! ingezetenen

Schoonhovensche Courant | 1895 | | pagina 1