THEE. ledewaaaen Zonen, irkt, naast „De Waag”, GOUDA, len gelden k deposito: lag opvragens 2 °/0 ;er termijn op overeen te komen raarden en desverkiezende tegen pand in fondsen DEDEKKEN. 100,000 aan ConjantBD. 1895. N°. 1619. Woensdag 16 October. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. BRANDSMA, AMSTERDAM. steenkolen. s s g en Lijfrente, steenkolen. e wil voor 50 cent WOO Ireta? 4 JAN SCHALIJ GAzn.» i I :S MOES OKHUIJZEN. SSIEF GOUDEN ZUIL, an de werkelijke waarde aan goud ,ooo is. ie wil voor 50 cent 100,000 trekken? BUITENLAND. Overzicht. Andries Kruut. BINNENLAND. SCHOONHOVENSGHE COM! iderdom. rerplegii ,Novaje •45 50 55 60 65 70 de uit BESTE DU1T8CHE W en BAGGERNETTEN van beste Jennip. IGER8CHOPPEN en STOKKEN; rijzen, ruime keus by W. M. DE JONG. Korte Tiendeweg. ADE MARK. én in verzegelde pakjes, voorzien >rge sroeel )lik- huzaren: Wacht- „Kerel, je sabel is heelemaal Denk je soms, dat je by de n lossing, begin October een lading KACHELKOLEN, de helf» grof, a/d schuit, f 0.75 thuis per mud; :he en Belgische ANTHRACIET O en f 1,50 per mud thuis. j prijzen van leveringen gedurende den n winter bij contract. SCHOONHOVEN. Tonr mannen. I »<W rronwea. en enkele dagen komt in lossing iding puike grove KACHELKOLEN. lals vorige jaren verkoopen wy des 3 zonder prijsverhooging. 3n in verzegeiue puKjea, vuuiz.iou venstaand gedeponeerd handelsmerk, gbaar te Schoonhoven bij E. C. VAN DER ENDE. poort, e, '.loos, rk, VOORWERPEN-LOTEHIJ der ireld-Tentoonstelling van Hotel- en Reiswezen. m 8000 pryzen worden verloot, waar- honderden voorwerpen van Kunst uaak, Gouden en Zilveren Sieraden, Bronzen en Marmeren Beelden, blementen, Piano’s, Rijtuigen enè. i Hoofdprijs een gelukkige winner heeft de keuze öf iuden Zuil, öf De trekking heeft spoedig plaat.. Loten zyn voor Schoonhoven en om- n verkrygbaar in den Boekhandel W. N. VAN NOOTEN. ekken gelden op Effecten voor: n onder f 1000,- 4 ’sjaars; n daarboven tot den prolongatie- volgens Amsterdamsche beurs- raarden i zich met het koopen en verkoopen Affecten, tegen een provisie van: voor fondsen boven de 80 onder 80 (ook loten ingd worden orders in de meest^ en verantwoord tot den eerstvolgén» middenkoers der Amsterdamsche n Coupons in boven de Amster- iche beursnoteeringzonder bere- ig van provisie; i zich op voordeelige voorwaarden het incasseeren van wissels op m- en buitenland. Tarieven op rage gratis verkrijgbaar. voor Schoonhoven de Heer A. VAN DEN HEUVEL, aldaar. De Franschen hebben den BOsten Sep tember jl. na een schitterend gevecht Anta nanarivo bezet, met het gevolg, dat den dag daarop vredesonderhandelingen zyn aangeknoopt, die, naar men verneemt, tot een goed einde hebben geleid. Het Fran sche protectoraat over het eiland blijft ge handhaafd, maar wel eenigszins verscherpt. De Koningin behoudt haar vroeger gezag, maar de eerste Minister, die den minder vloeiend uit te spreken naam draagt van „Rainilaiazivony”, wordt afgezet en moet het land verlaten; nog meer dan de Ko ningin was hy de ziel van het verzet. Generaal Metzinger blyft meteen gedeelte van het expeditiecorps voorloopig nog als gouverneur te Antananarivo. Van eene andere zyde wordt echter ge meld, dat tot de verbanning van den Eersten Minister nog niet vast besloten is. Annexatie wordt in ’t geheel niet beoogd, als te lastig en te kostbaar. H. M. Ranavolo heeft de Franschen, toen deze zich aanmeldden, rustig in haar paleis afgewacht,-zy zyn geen volslagen vreemden voor haar, men is het dus spoedig eens geworden.— Nu blyft nog over de ratiflceering der overeenkomst, eerst door de Fransche Re- geering en daarna door de Kamer. De Regeering zal aan de Kamer het doen slaan en uitreiken eener Madagascar me daille voorstellen. De gebroeders Rothschild te Parys hebben een som van 100.000 francs aan de Re geering gezonden voor de gewonde en herstellende soldaten, die uit Madagascar terugkeeren. Max Lebaudy, de jonge millionnair, zond 25.000 francs aan het „Comité voor de Madagascarfeesten”. By de jongste troebelen te Constant!- nopel (Turkije) hebben 400 menschen, waarvan 85 Turken en de overigen Arme niërs, den dood gevonden. De Armeniërs durven hunne schuil plaatsen in de kerken nog niet te verlaten; in die te Pera bevinden er zich nog 1200. Te Trebizonde is schijnbaar de rust hersteld en eene herhaling der troebelen niet waarschijnlijk, daar het garnizoen werd versterkt. Over Sofia is echter bericht ontvangen, dat de toestand nog steeds zeer verontrustend is. Men gewaagt van gewelddadig binnendringen der Chris ten woningen, waarbij de consuls de grootste moeite hebben om de Europeanen te be schermen. De Russische Regeering heeft reeds een oorlogsschip naar de stad gezonden. Engeland eischt ook een onderzoek onder Europeesche contröle. Een en ander wordt veelal geweten aan de verkeerde Raadslieden van Sultan Abdul Hamid, aan wiens goeden wil men^echter niet schijnt te twijfelen. De Porte heeft inmiddels een gerust stellend manifest uitgevaardigd, waarin erkend wordt, dat vele verkeerde dingen gebeurd zyn, maar tevens wordt mede gedeeld, dat afdoende maatregelen zullen genomen worden, om herhaling te voor komen. Z. H. de-Paus heeft in een, in het Itallaanseh geschreven, brief aan kardi naal Rampolla verzet aangeteekend tegen de feestviering van 20 September en zijne aanspraken op de wereldlijke macht ge handhaafd. De Spaansche regeering maakt toebe reidselen tot de bewapening van niet minder dan zestien transatlantische stoom- booten. Twee pantserschepen zullen ge moderniseerd worden. Dit geschiedt waarschijnlijk, omdat er kans bestaat, dat de Vereenigde Staten de Cubaansche opstandelingen als oorlogvoerenden zullen erkennen, maar van Regeeringswege wordt verklaard, dat het gewone oorlogsmaatre gelen zyn, .met het oog op een spoedig dempen van den opstand. Uit den Congo staat is te Brussel (België) weer bedenkelyk nieuws ontvangen. Be halve kapitein Peltzer zyn ook de luite nants Shaw en Bolen te Luluaburg door hunne eigen soldaten vermoord. De negeropstand breidt zich steeds uit, ge tuige het aantal Belgische officieren en ook vele soldaten, die als offers daarvan vielen. De Japanners op Formosa zyn nu reeds met drie legers aan het werk, te zamen 10.000 man, die, gelyktydig uit het Noorden, Zuiden en Oosten oprukkend, de zwartvlaggen, die de ziel van het verzet zyn, hopen in te sluiten en ten onder te brengen. De inlanders zyn slecht gewapend en hebben geen geschut, terwyl de Japanners, juist tegenovergesteld, over eene by zonder sterke veld-artillerie beschikken. Japan is nu met China overeengekomen, het schiereiland Liao Tang, waarop Port- Arthur, te zullen ontruimen binnen drie maanden nadat China eene aanvullings- oorlogsschatting van 30millioen taels zal hebben betaald. China heeft groote plannen, naar het schynt. Jammer slechts, dat de berichten daaromtrent ons uit eenigszins verdachte Russische bron toekomen. Het is namely k het blad „Novaje Wremlja”, waaraan uit Wladiwostock wordt geschreven dat de Keizer van China zyne toestemming heeft gegeven tot den aanleg van eenen spoorweg van Shangai naar Nanking. De aanleg zou plaats heb- overigens gel» ie een kalf met twee ko; kalf met acht pooten. met twee kopp°" met wol bedekt, den kop, i oen mensoL. met drie pootjes Muzikale meester verroest. t Cavallerla roesticana dient?”? C. Spelt. J, G. van der Rest. C. Speuer. wrk a/d IJsel, M. Pannekoek. B G. de Jong Czn. '■echt, J. van der Steegt. Wed. Knoers. A. Homburg. A. Scheer, t, A Abrechs. G. van Eindhoven. In het bijzonder wordt de aandacht igd op SOUCHON THEE, h f 1,30 ons den achtersten wagen, zoodat deze over hem heen ging en de ongelukkige on middellijk werd gedood. Te Ka te nd recht is Vrijdag een in aan bouw zynd pand ingestort; van de 29 daar werkende werklieden werden 10 meer of minder gekwetst van onder het puin weggehaald en per bran card of rijtuig naar het gasthuis of hun woning vervoerd. Het aangrenzend pand levert ook gevaar op. Aan het station van den Cen- traalspoorweg te Ermeloo zyn door de rijkspolitie te Harderwijk 4 kistjes in be slag genomen, welke by onderzoek ruim ISOOgedoode spreeuwen bleken te bevatten. Nabij de spoor weghalte Seppe onder Hoeven (N.-B.) heeft men by het graven in de heide diep onder het zand een schip ontdekt, voorzien van anker en kettingen. Men vermoedt dat het ver gaan is by den St. Elisabeth vloed; anderen beweren dat aldaar vroeger een vaatt heeft geloopen, genaamd Passiona- of Passievaart. De burgemeester van Hoeven heeft last gegeven niets van de vondst te verwijderen. Sedert een aantal dagen wordt, nu de Ryn een zeldzaam laag peil heeft bereikt en vele kribben grootendeels droog liggen, door 8 ryks- en gemeente veldwachters uit Arnhem, Dorenweerd en Driel, tegenover het Drielsche veer, onder de gemeente Dorenweerd, gedregd naar het lyk van Sarah Anna Juett, een van de vermiste vrouwen van den bekenden Hendrik De Jong. Tot heden heeft het dreggen niet het gewenschte gevolg gehad. Een knaapje van elf jaren bevond zich te Borne op een korenmolen. In een onbewaakt oogenblik geraakte de knaap met den hals verward in het touw, waarmede de molen in beweging gebracht wordt. Toen de molenaar hem kwam zoeken, vond hy het kind dood in het touw hangen. Zekere D., oud 18 jaar en woonachtig op het zoogenaamde „Oud Kerkhof”, gelegen aan den straatweg tus- schen Tolen en Poortvliet, beging Vrydag- avond de onvoorzichtigheid, om, gezeten op een zwaar beladen wagen met suiker bieten, op den Zuiddijk den wagen te keeren met het gevolg, dat deze omsloeg en van den dyk tuimelde. D. kwam in een sloot terecht en kreeg de volle lading op het lichaam, zoodat de ongelukkige, totaal verpletterd, onmiddellyk een lykwas. De veehouder D. Van Zytveld te Loosdrecht heeft tijdens de jongste mond en klauwzeer epidemie met uitste kenden uitslag het volgende middel toe gepast. Hy hield de bekken zyner runderen inwendig zuiver met eene verdunde oplos sing van creolin. Het resultaat was zoo verrassend, dat dieren, die vóór de toe passing van het middel volstrekt niet in staat waren voedsel te gebruiken, aanstonds na de zuivering smakelyk stonden te vreten, terwyl algeheel herstel spoedig volgde. Zaterdag-oohtend ig in Den Haag een huig ingestort, en wel in de Tulpstraat, een zijstraatje van den Loosduingohenweg. Het huigje, gelegen aan het einde der straat aan den hoek van eene aloot, die door een gchutting van den weg ig afgegloten, bestond uit een koetghuig en eene bovenverdieping, bewoond door den timmerman P. C. Dieriks, zyne vrouw en vjjf kinderen. Even half acht bracht een vreeseljjk gekraak en het rinkelen van glaz en aardewerk groote onfateltenig in de omgeving te weeg. Het huisje was in de sloot gevallen, bij het ineenzakken de moeder en vier kinderen (de vader was reeds naar zyn werk en een jongetje bevond zich buiten de deur) mede voerende. Het gezin lag onder het puin be dolven, beklemd tussoheu den gymuur en bet plafond der bovenverdieping, onder een regen van houtdelen en steencn, dio naar beneden vielen. In eon oogwenk was het werklieden- personeel der fabriek van den heer Öeoi Wilson, wiens werf aan het ingestorte perc grenst, op de plaats des onheils, en oogenbl kelyk vingen de werklieden het reddingswerk aan onder persoonlijke leiding van den heer Wilsou en diens zoon. Twee kinderen werden zonder noemenswaar- dig letsel van onder de steenen te voorschijn gebracht, twee andere waren aan borst en>rm gekneusd. De moeder lag bewegingloos met het gelaat In de sloot, het hoofd verborgen onder matrassep en dekens en gaf geen teeken van leven meer. De vrouw werd dood in een nabijgelegen woning gedragen; men vermoedt dat zy in het water gestikt is. De vier kin deren werden ter verpleging by de buren opgenomen en spoedig kwam geneeskundige hulp opdagen. De bouwvallige toestand van het gebouwtje wordt toegeschreven aan de aanwezigheid langs het peroeel van de oude sloot, die de funda menten heeft ondermynd. Do toestand der kinderen, die eenige kwetsuren aan hoofd en armpjes vertoonden, was niet ernstig. Zy zyn by familieleden ondergebraoht. Het jongetjo dat het moeste letsel bekwam, behoorde niot tot hot gezin, maar is het kind van een huurkoetsier uit de Twentstraat, die den ondergelegen stal in huur had. Te Kleef is thans eon zeldzame collectie te zien van abnormaliteiten uit de dierenwereld. In do eerste plaats twee jonge varkens, waarvan het eene drie pooten en vinnen, het andere honden- en katteupooten heeft. Vervolgens een rund met twee reevoeten, heel normaal. Het vierde dier >ppen, het vyfde een Verder een schaap >pen eu vyf pooten, een varken skt, een kalf met een kroon op nog een varken met zes pooten en jhenhand, en ten slotte een musoh Het paard bekwam zulke hevige wonden, dat de hulp van den Ryksveearts, den heer Hendrikse alhier, - moest worden in geroepen. ‘Haastrecht15 Oct. Door het bestuur der gemeente is voorgedragen als telefonist L. Roth, thans plaatsvervangend telefonist. Hoenkoop, 10 Oct. Door het bestuur van het waterschap Hoenkoop, Vliet en Dijkveld is opgemaakt eene suppletoire begrooting voor den dienst 1895, in ont vangst en uitgaaf bedragende f8226,50, waardoor het totaalbedrag van de ontvang sten en uitgaven der primitieve begrooting bedragen f9056,715. De begrooting voor 1896 is opgemaakt in ontvangsten uitgaaf tot een bedrag van f 5562,39s, met een omslag van f3 per H.A. ‘Hoornaar, 14 Oct. Voor de betrekking van postbode, belast met de bestelling der brieven alhier, hebben zich 17 per sonen, waarvan 14 uit deze gemeente, aangemeld. Allen hebben te Gorinchem op het postkantoor een schriftelyk examen ondergaan, zoodat spoedig eene voordracht of benoeming zal volgen. Kaïnerik, 11 Oct. Alhier is een Chris- telyke zangvereeniging opgericht, die reeds veertig leden telt en den naam draagt van „Hozanna”. Voor de betrekking van hoofd der openbare school hebben zich 70 sollicitanten aangegeven. Voor het vergelijkend on derzoek op Vrijdag 18 Oct. zijn opgeroepen de hh.G. Den Besten, hoofd der school te Schiebroek; B. Van Eyken, onderw. te Haarlem; A. Ekker, onderw. te Rotterdam; A. Van der Laan, hoofd der school te Ter Aa; 0. Meijer, onderw. te ’sGraven- hage en A. Roskam, onderw. te Utrecht. ‘Langerak, 14 Oct. De heer J. G. M. Andreae, cand. tot den H. D. by het provinciaal kerkbestuur van Drente, is tot predikant beroepen by de Ned. Herv. gemeente alhier. Molenaarsgraaf, 12 Oct. Door het te schielyk overhalen van den vang brak gisteren by den molenaar O. Brand de as van den molen, behoorende tot den polder Giesen Oude-Benedenkerk, waarby twee roeden naar beneden kwamenbeide waren stuk. Verdere ongelukken kwamen hierbij niet voor. ‘Nleawerkerk a/d IJsviT 14 Oct. J.l. Donderdag-avond vergaderde in de school op het dorp de Nieuwerkerksche Werk lieden-vereeniging „Onvermoeid Vooruit”, een afdeeling van het Alg. Ned. Werkl. Verbond. Op de agenda kwam slechts één punL van behandeling voor, n.l. de driemaandelyksche rekening en verant woording van den penningmeester. Er was ontvangen f 32,65 en uitgegeven f 12,05, zoodat het batig saldo bedroeg f 20,60. Gisteren was het een plechtige en beteekenisvolle dag voor de gem. der Ned. Herv. Kerk alhier. Ds. Westerbeek van Eerten, uit Serooskerke tot ons overge komen, zou ’s-morgens door zijn ambts broeder en vriend, Ds. Timmermans Parqui van Oudega, in zyn werkkring bevestigd worden. Vooraf echter sprak deze tot de gemeente naar aanleiding van de woordenOntvangt met zachtmoedigheid het woord, dat in u geplant wordt, hetwelk uwe zielen kan zajig maken (Jac. 1 21b). Na de bevestiging werd den nieuwen leeraar Ps. 134 8 toege zongen. Des namiddags trad Ds. W. Van E. voor de gemeente op. „Zie, een zaaier ging uit om te zaaien” (Matth. 13 3b) waren de woorden, waaraan hy zijn stof ontleende voor de rede, die hy uitsprak. Na het uitspreken van den zegen richtte de consulent, Ds. Wartena uit Gouda, nog eenige woorden tot de gemeente, die Ds. W. v. E. en zyn huisgezin zingende toebad Gezang 96b. Zoowel ’s morgens als ’s-middags was het kerkgebouw met een breede schare bezet. ‘Woordeloos, 14 Oct. Toen Zaterdag landbouwers K. uit Lakerveld en d. B. Woordeloos van de kaas-levbra&tie huiswaarts keerden, gaf eerstgenoemde, door te roepen, to kennen den anderen te willen vóbrbyryden, waarop deae op behoorlyke breedte uitweek en stilhield. K. moest ook uitwyken, dooh deed dit niet of niet genoeg, en reed bovendien veel harder dan een voorxichtig voerman bij zulk een gelegenheid past. De gevolgen bleven niet uitzyn wagen kwam tegen den anderen terecht en sloeg om, terwyl de paarden op hol gingen. Hier en daar een gedeelte van den wagen ver liezende, liepen zy aioh op een kwartier afstand van daar vast. d. B. en een hem vergezellend persoon waren door don schok van hun wagen gevallen en hebben zich tamelyk ernstig be zeerd, doch konden gelukkig het paard staando houden. Door de politie zal tegen K. proces verbaal worden opgemaakt, en er zal in het vervolg door haar streng op het woeste ryden worden gelet. Vrydag jl. verloor onze gemeente eon ge acht ingezetene, door het overlyden van den heer B. Does. De overledene was sedert tal van jaren heemraad van den polder Noordzy, vroeger ouderling en thans kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeente en tot aan de voorlaatste periodieke aftreding lid van den gemeenteraad. Alstoen was door hem verzocht wegens gezondheids redenen en hoogen leeftyd niet meer in aan merking te komen. Oude water, 11 Oct. Onze stadgenoot, de heer W. Van Ingen ^chouten, sergeant- volontair aan de militaire school te Haar lem, is benoemd tot 2de luit, der infanterie hier te lande en ingedeeld by het 8ste reg. inf. “Ondewater, 14 Oct. Door de stem gerechtigde leden der Ned. Herv. Gemeente alhier is Vrydag 11. bij de periodieke af treding van twee notabelen als zoodanig herkozen de heer W. Roozenboom alhier en in de plaats van den heer Hoogen- doorn te Hekendorp, die niet in aanmer king wenschte te komen, gekozen de heer J. Frederikse alhier, beiden om te fungeoren tot ultimo December 1901. In de vergadering der notabelen is her kozen tot kerkvoogd de heer M. J. J. Nielsen, eveneens om te fungeeren tot einde 1901. ‘Polsbroek, 15 Oct. Al8 een bewijs, dat de jonge varkens weêr flink op prys komen, kan dienen, dat een veehouder in deze gemeente jl. Zaterdag een 7-tal biggen van 6 weken oud verkocht voor f6 het stuk. Enkele weken geleden waren zulke varkens zoo ongeveer f2,50 waard. J.l. Zaterdag waren eenige kinderen van den veehouder O. alhier aan het spelen op zolder, toen een 5 jarig knaapje terug liep en door het zoldergat met het hoofd omlaag op den steenen vloer terecht kwam. Ofschoon het kind zich geducht bezeerde en in het begin neiging tot braken ver toonde, is zyn toestand thans bevredigend. *8llkkorveer, 12 Oct. Heden is van de werf van den heer M. v. d. Kuyl alhier te water gelaten de lichter Willian Egan Co. Rotterdam, groot 100 last, voor de Rheini- sche Transport Gesellschaft Willian Egan Co. in Frankfort am Main. De kiel is gelegd voor een rynschip groot 600 last voor den heer H. Éöning te Lobith. ’Stolwijk, 14 Oct. Door notabelen der Herv. Gem. alhier is benoemd tot kerk voogd de heer G. C. Van Bemmel, aftre dend lid. Door stemgerechtigde manslid maten zyn tot notabelen herkozen de heeren Aris Graveland en P. Both. Met algemeene stemmen benoemde j.l. Zaterdag het bestuur van den polder „Stolwyk” tot gemeenelandsknecht, in de plaats van den heer W. Van Dam, diens zoon Cs. Van Dam. ‘Streefkerk, 14 Oct. Het herhalings- onderwys zal dezen winter alleen in school I alhier worden gegeven. Aan de loting voor de Nationale Militie hebben uit deze gemeente 18 lotelingen deelgenomen, waarvan 5 voor den dienst zyn aangewezen. Vianen, Tl Oct. C. v. H. alhier, die zag dat in den avond twee personen bij den kantonrechter over den tuinmuur klommen, gaf terstond daarvan kennis. De kantonrechter begaf zich daarop naar zjjn tuin en greep een dier twee by zyn kraag. De ander, die weer terug op den straatweg sprong, werd tegelykertyd door C. v. H. gepakt. Beide inklimmers wisten echter te ontkomen, waarna de politie, die inmiddels gewaarschuwd was, naar alle richtingen op onderzoek uitging en eenige personen aanhield, die echter niet de schuldigen bleken te zjjn. Naar men ver neemt, moeten later twee vreemdelingen zijn gevat, op wie zwaar vermoeden rust. Woerden, 11 Oct. De verwachting om trent den aanvoer van paarden en vee op de aanstaande groote markten, blykt zeer hoog gespannen te zjjn, daar de inning van het marktgeld, 10 ct. per stuk, heden verpacht is voor de ongekend hooge som van f405. Het hoogste bedrag was tot heden f381, terwyl verleden jaar, door de tongblaar onder het vee, die som f261 bedroeg. ‘IJselmonde, 12 Oct. Alhier is opge richt een Christelijk fanfarekorps. De benoodigde instrumenten zijn reeds aan gekocht. Het korps draagt den naam van IJselmonde, en bestaat voorloopig uit 12 leden. Als directeur treedt op de heer J. Van Rooyen, hoofd der Chr. school te Ridderkerk. Gemengd Nieuws. In de afgeloopen week zyn te Velp negen nieuwe gevallen van dysenterie aangegeven, terwyl vier personen geheel hersteld zyn en één persoon aan die ziekte is overleden. Bij de instorting der spinnerij te Bocholt zyn in het geheel 25 personen om ’t leven gekomen en zwaar gekwetst. Onder de puinhoopen liggen nog 14 lyken begraven. De eigenaar der fabriek, de heer Beekman, en de bouw ondernemer Hulskamp zyn in hechtenis genomen. By gelegenheid van den brand te Boskoop is aldaar door de politie tegen een jeugdig ingezetene van Wad- dingsveen, die zeker met geen vriend schappelijke bedoelingen de slangen dor brandspuit wilde doorsnijden, proces ver baal opgemaakt. Gisteren-middag werd door èen trein der Staatsspoorwegen, op de hoogte van de 2de spoorbrug, onder de gemeente Lonneker, een schildersbaas uit Enschede overreden. De machinist trachtte nog te stoppen, doch het was reeds te laat. Vreeselyk verminkt werd het lyk onder den trein uit gehaald. De man laat een weduwe met eenige kinderen onver zorgd achter. Zaterdag namiddag heeft te Heemstede de stoomtram van Haarlem naar Leiden een meisje van 7 jaar over reden. Het hoofd werd het kind van den romp gescheiden. Een ongeluk had gisteren avond in het dorp Driebergen plaats. Door het schrikken van het paard voor de stoomtram, viel v. W., koetsier bjj deft heer Van BI. aldaar, tusschen de wagens van de tram en geraakte onder ben al binnen zeer kort. Voorts zou sprake wezen van de oprichting eener op Euro peesche leest geschoeide hoogeschool te Tientsin, terwyl voorts in het geheele Ryk het aantal voorbereidende scholen aanmerkelijk zou worden vermeerderd. - By Kon. besluit is met 1 Nov. a.s. aan D. O. Heldewier, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Harmelen en Veldhuizen. Door den dykstoel van Tie- lerwaard zyn voor den winter 1895/6 tot noodheemraden benoemd de heeren G. De Bruijn te Vuren en G. Van Willigen te Dalem. Vrydag werd te Middelburg aan het gebouw van het prov. bestuur van Zeeland aan besteed het herstellen en het verwisselen van yzeren deuren van de groote schutsluizen van het kanaal door Zuid-Beveland te Hansweert en te Wemeldinge. Raming f40.000. Minste inschrijver de heer A. Prins Tz. te Slie- drecht, voor f85.840. De herbouw der afgebrande kerk te Boskoop is door de kerkvoogden en notabelen aan de architecten Nederhorst te Gouda en Hengeveld te Alfen a/d Ryn opgedragen. De jaarlyksche algemeene vergadering van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw zal in 1896 te Woerden plaats hebben, indien by lokale opname eene daarvoor benoemde com missie uit het hoofdbestuur daartegen geen bezwaren heeft. Op de gisteren te Utrecht gehouden paardenmarkt waren 805 paarden en veulens aangevoerd. De paarden wer den verkocht voor f40 tot f700; de veu lens voor f100 tot f250. Te Gorinchem circuleert een adres ter teekening, om de loting voor de nation, militie van 11. Woensdag nietig te doen verklaren, op grond, dat een loteling tot de loting werd toegelaten op het tijdstip, dat het zijn beurt niet was, terwyl zyn naam niet werd gevraagd, en men eerst later tot de ontdekking daarvan kwam. Ook moet een getrokken nommer weder in de bus zyn geworpen. Te Leiden is Zondag, juist op zyn geboortedag, op 90 jarigen leeftyd over leden Dr. W. H. D. Buringar, oud-rector van het Gymnasium aldaar. Naar men verneemt, zal er in het volgende najaar geen examen plaats hebben voor onderwyzer en onderwyzeres. Ds. G. J. A. Jonker te Kralin- gen is beroepen te Delft. Benoemd tot leeraar by de Ned. Israel, gemeente te Woerden de heer H. Trompetter, te Bolsward. ‘Ameide, 15 Oct. De volksbibliotheek van het Nut alhier is steeds eene zeer nuttig werkende instelling geweest, waar van veel gebruik werd gemaakt. Jammer genoeg echter zyn de laatste twee jaren de boeken in verval geraakt. Gelukkig zal daarin spoedig verbetering komen. Het getal commissarissen is uitgebreid, als zoodanig zyn nieuw benoemd de heeren U. Rypma en C. De Jong Jzn. Met de herstelling der daarvoor nog vatbare oude enden aankoop van nieuwe boeken hoopt men in deze maand gereed te komen en in November a. s. de bibliotheek voor het uitgeven van boeken te kunnen open stellen. Dat het publiek dan toone, èn door een druk gebruik èn door eene nette be handeling der boeken, deze zoo nuttige inrichting op den réchten prys te stellen. ‘Ammerstol, 15 Oct. Tot bestuursleden der vereeniging „Nut en Genoegen” zyn in de huishoudelyke veigadering van 10 Oct. 1.1. herbenoemd de heeren J. Bos en W. Visser. ‘Berg-Ambacht, 15 Oct. In den tuin van den smid J. Pols staat een pereboom in den bloei. Reeds hebben zich vyf bloe sems gezet. ‘Bleskensgraaf en Hofwegen, 14 Oct. Herkozen tot hoofd-ingelanden van d'e Neder waard de heeren J. A. Van der Laan en A. Van der Laan Hzn., beiden alhier. Aan de loting voor de Nationale Militie hebben uit deze gemeente 10 lote lingen deelgenomen, waarvan 3 voor den dienst zyn aangewezen. Goadriaan14 Oct. Op Woensdag 16 Oct. a. s. zal ten huize van den heer F. Trapman alhier eene vergadering worden gehouden van de afdeeling „Alblasser- waard” der Holl. Maatsch. van Landbouw, ter behandeling van de navolgende punten lo. Ingekomen stukken en mededeelingen 2o. Bespreking over het oprichten van een landbouw-cursus in deze afdeelinginleider de heer A. Kars alhier; 3o. Bespreking over het houden eener tentoonstelling in het jaar 1896; 4o. Voorstel tot aanvulling van het bestuur met één lid5o. Gratis verloting. Op de vergadering zal alsnog gelegen heid bestaan tot het doen van opgaven voor de aanschaffing van hulpmest. §Groot-Ammers, 15 Oct. Onze predikant, Ds. C. Bouthoorn, heeft een beroeping ontvangen naar Wilnis en Oudhuizen. - Toen Zaterdag een landbouwer, die hier kaas had geleverd, de dorpsstoep zou afrijden, raakte hij het stuur kwyt, kwam in groote vaart gemelde stoep af, geraakte in botsing met een ander voertuig en paard en wagen werden omvergeworpen.

Schoonhovensche Courant | 1895 | | pagina 1