om. nisraai, astenTafels en, Klok, Kag- lif met Kooi, ;er-Glas- en N°. 1632. 1895. Zaterdag 26 October. omlaifl) 50 cent bïïbh? Mitei 50 cent ekkent spoedig plaats, jonhoven en om- ien Boekhandel 1OTEN. erkoojM. MAS. Eerste Blad. nzet. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht r LEN. EN ZUIL, aarde aan goud luis «K, flUIJS. I ÜSKANT leloos, van DAM, BINNENLAND. BUITENLAND. Overzicht. KAMERS VAM ARBEID betaling der wisseling oint In lossing jefe de keuze bf N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. te bekomen en Notaris. met WINKEL- inige KRUIDE- 1IOO1LAND ir Nieuwland, tren. op Reyers- root 91 Aren, 75 cis. 1,50, aan huis W. ERIJ der filing van ;wezen. m verloot, waar- pen van Kunst veren Sieraden, neren Beelden, Rijtuigen enz. I HOOfflOWSCHE GOMT. VAK NOOTO, rdagen 31 1895, des in de her- DIJK te ld, irkoopen iOIKAAS. AARDLAND, ir Nieuwland, 30 Centiaren. met ERF, OOMGAARD, wland, groot huize van n overstaan sild, zyn in weten f 350,— - 2400,-. lijft bepaald '95, ’svoor- aatse. CASTELEUN voornemens op i 24. October O ure, te ;e vanMARTs. openbaar, om CASTELEUN voornemens op October 1895, e, by R. BEN- onder den gekozen dooi^werkliec Als patroons Het doel der Kamers wordt in art. 2 van het ontwerp volgenderwys omschre ven „De belangen van patroons en werk- liedeb in onderlinge samenwerking te bevorderen door het verzamelen van in lichtingen over arbeids-aangelegenheden het dienen van advies aan de hoofden van departementen van algemeen bestuur en de besturen van provinciën en gemeenten, hetzij op aanvraag van die autoriteiten, hetzy uit eigen beweging, ten aanzien van alle onderwerpen, welke de belangen van den arbeid rakenhet voorkomen en ver effenen van geschillen over arbeidsaange- legenheden, ook, voor zoover noodig, door te bewerken dat een scheidsrechterlijke uitspraak tusschen de partyen, die zy niet heeft kunnen verzoenen, tot stand kome.” Laten wü thans zien, langs welken weg de Kamer van Arbeid bemiddelend optreedt. Ondersteld, in een gemeente, waar een Kamer is, in afdeelingen gesplitstwat vermoedelyk wel de regel zal worden, is een geschil ontstaan of dreigt te ont staan in het vak der timmerlieden. Een der partijen geeft hiervan kennis aan den voorzitter der afdeeling, met verzoek een verzoeningsraad te willen samenstellen. Deze benoemt daartoe uit die afdeeling een gelijk aantal patroons en werklieden, draagt het presidium van dien raad op aan den voorzitter der Kamer of aan een voor deze zaak gekozen voorzitter buiten de leden. Deze raad onderzoekt de quaestie en spreekt schriftelijk zyn beslissing uit. Gelukt het niet, op deze wijze het ge schil te beëindigen, bericht een der partijen aan den voorzitter dat de tus- schenkomst van den raad geen doel heeft getroffen, doch dat zij bereid is zich aan een scheidsrechterlijke uitspraak te onder werpen, dan biedt het bestuur der Kamer, waartoe de verzoeningsraad behoort, zijn tusschenkomstaan om zoodanige uitspraak, indien het geschil daarvoor vatbaar is, te verkrijgen. Ten aan zien van dit hoogst gewichtig deel van den werkkring der Kamers van Arbeid, wordt in de Memorie van Toe lichting het volgende gezegd „Het streven naar een betere verstand houding tusschen patroons en werklieden zal inzonderheid vrucht kunnen dragen, indien het aan de K. v. A. gelukt ge schillen tusschen hen te voorkomen en de ontstane geschillen in der minne te vereffenen. Een zeer belangrijk deel van de taak, welke de K. v. A. hebben te vervullen, is het werk van den verzoe ningsraad. Te dikwyls heerscht tusschen patroons en werklieden een onderling wan trouwen, dat de beslechting van geschillen in der minne onmogelijk maakt. „Aan de beslissingen van den verzoe ningsraad kan intusschen geen dwingende kracht verleend worden. De eenige maat regel, die ten deze kan worden toegepast, is van zedelijken aard en bestaat in het aangeven van de middelen tot verzoening, in het bevorderen, indien nog noodig, van een scheidsrechterlijke uitspraak, en in het openbaar maken van de verslagen van den verzoeningsraad. Stemt ééne der partijen niet toe in het uitlokken van een arbitrage, waar de verzoeningsraad deze noodig oordeelde, of weigert, na een zorg vuldig en onpartijdig onderzoek, de partij, oudsten Nederlander betreft, op’dien regel eene uitzondering toe te laten en het portret van den ouden heer onder dankbetuiging aan te nemen. ‘r Donderdag van de vorige week heeft de minister van financiën te zijnen huize een val gelaan, waardoor een zeer pijnlijk ongemak is veroorzaakt aan den linkerarm, dien de minister ge noodzaakt is in een band te laten rusten. Men verwacht echter herstel binnen weinige dagen. Te ’sHage is na een langdu rig ly'den overleden de heer Dr. P. Nourisse, die vele jaren te Waddingsveen practi- seerde. *Alblasserwaard en Vgrheerenlanden, 25 Oct. De handel zoowel in kaas als boter was deze week willig, kaas f0,50 per 50 kilo, boter 5 cents per kilo hooger in prys. Men besteedt thans in deze streken voor: kaas van f 18 tot f 23 per 50 kilo naar wicht en kwaliteitgoêboter f 0,625, weiboter f 0,52s per j kilo. *Berg-Ainbacht, 23 Oct. De begroeting der gemeente, dienstjaar 1896, is goedge keurd tot een bedrag van f20511,16, aan inkomsten en f20511,11 aan uitgaven. Vermoedelyk batig slot alzoo f0,05. Door schout en heemraden van den polder is de lyst vastgesteld van 70 per sonen uit deze gemeente en 30 personen uit Ammerstol, om, bij eventueel dyk- gevaar, als dijkleger dienst te doen in 1895/96. *Lopik, 22 Oct. Vroeg in den morgen geraakte de hit van den broodbakker O. alhier, met den wagen onder de paarden van den wagendienst. Gelukkig bleven deze makke dieren stilstaan, waardoor een grooter ongeluk werd voorkomen. Spoedig konden de verschrikte passagiers hunne plaatsen weer innemen en de reis, kon ongehinderd vervolgd worden. "Nieuw-Lekkerland, 28 Oct. Heden werd onze gemeente bezocht door ZEx. den heer Commissaris der Koningin. ZEx. bezocht de scholen en de begraafplaats. ’Ouderkerk a/d IJsel, 23 Oct. Door Burg, en Weth. is by bekendmaking wederom de gelegenheid opengesteld tot het genieten van herhalings onderwijs voor al degenen die het gewoon school-onderwys genoten hebben. Het zal gegeven worden gedurende November, December, Januari en Februari, op Maandag, Dinsdag, Donder dag en Vrydag van elke week, des nam. van 6 tot 8 uur. ’t Schoolgeld bedraagt slechts 20 ets. per maand, voor onvermo- genden niets. Mogen de ouders toch het belang begrij pen, dat voor hunne kinderen, die van school zijn, in dit onderricht gelegen is. Hoeveel méér nut zal het tot den 12 jarigen leeftijd geleerde niet opleveren, als dit daarna nijg wat wordt onderhouden, en bovendien aangevuld wordt met kundig heden, die voor het practische leven, met zyne in elk opzicht toenemende eischen, zoo veel waarde hebben. Bestond deze avondschool niet, men zou er zich misschien op beroepen als eene verontschuldiging voor zoo menig uur, dat door de 1213 14- en 15-jarigen thans in ledigheid voorbij gaat en dat zoo nuttig kon worden besteed. Laat dus, nu de school bestaat, haar niet ongebruikt. Aan de heden gehouden loting voor de militie is door 38 jongelieden deelge nomen. 10 dienden reden van vrijstelling in wegens broederdienst, 3 als eenige zoon, 1 als vrijwilliger, 1 wegens lichaamsge breken en 1 wegens gemis van de gevor- derde lengte. Gemengd Nieuws. In het HaagscheBosch is Woensdag-nacht nabij het pad, dat de Laan van Nieuw-Oost-Indiö met den Leid- schen straatweg verbindt, een man door vijf kerels op de meest gruwelijke wijze mishandeld. De man is door voorbijgan gers gevonden en naar het Ziekenhuis in Den Haag ter verpleging overgebracht. Een 30-jarige winkeldochter uit een magazijn aan de Goudschewagen straat te Rotterdam, had geruimen tijd ge leden met iemand verkeering aangeknoopt, welke verkeering echter vóór enkele dagen verbroken werd. De juffrouw trok zich dit heel erg aan en nieuwsgierig wat haar lot zou zijn, zocht zy een kaartlegster op, die haar voorspelde dat zy binnen een paar dagen van haar gewezen beminde een brief zou ontvangen. Die brief kwam echter niet, waardoor zy zich zoo opwond dat zij begon te malen en met de andere winkeljuffrouwen af en toe niets dan war taal sprak. Zaterdag mid lag was haar toe stand reeds zoo, dat toen een brievenbe steller een brief voor de firma bracht, zy dien den chef uit de hand rukte met de woorden dat die brief voor haar was. Het ergste vreezend, liet de patroon toen de ouders van het meisje, wonende aan het yan der Werffplein, waarschuwen en des avonds van denzelfden dag nog moest de ongelukkige naar het krankzinnigenge sticht worden overgebracht. tigd wordt men op 26-jarigen leeftijd, na als patroon of werkman werkzaam te zyn geweest gedurende het laatstverloopen jaar of zoodanig gedeelte van het jaar, als voor bepaalde bedryven by bestuursmaatregel zal worden bepaald. Eveneens b(j bestuurs maatregel wordt de wyze van het opma ken der kiezerslijsten en van de verkie zingen geregeld; de wet zegt alleen, dat de keuze geschiedt bij betrekkelyke meerderheid. Verkozen is dus hij of zy, die het grootst aantal stemmen heeft; by gelijkheid beslist het lot. De verkiesbaarheid d. i. namelijk voor zyn afdeeling, begint op 30 jarigen leef tijd men moet, om benoembaar te wezen, minstens 30 jaar oud zyn, en na de meer derjarigheid 3 jaren als patroon of werk man in het ressort der Kamer werkzaam zyn geweest. Die laatste bepaling heeft blykbaar ten doel, ook kennis van locale toestanden by de leden te vorderen. Uit gesloten zyn degenen, die tot 4 jaren ge vangenisstraf zyn veroordeeld, gedurende zes jaren na hun vrijlating. De afdeelingen aldus samengesteld kiezen buiten de Kamer een voorzitter, die slechts een raadgevende stem heeft. Het centrale bestuurdat der Kamer zelve, bestaat uit de voorzitters der afdee lingen en een dóór hen buiten de Kamer te kiezen algemeenen voorzitter; ook is er een buiten de leden te benoemen al- gemeene secretaris. Het mandaat der leden duurt 5 jaar. Indien de Kamer niet in afdeelingen is gesplitst, wordt zij bestuurd door een buiten de leden te kiezen voorzitter en twee leden, een patroon en een werkman. Zooals men ziet, is de meest mogelijke zorg gedragen voor gelijkheid van rechten door volkomen gelyke vertegenwoordiging. De beide Fransche Kamers hebben hare zittingen hervat. In den Senaat bracht Challemel Lacour, in de Kamer Brisson als voorzitter hulde aan de dappere troepen der Madagas- 'carsche expeditie, hetgeen door de talrijke aanwezigen met luide toejuichingen werd begroet. De werkstaking van de glasblazers te Carmaux is welhaast geëindigd, toch blijven er nog 500 A 600 arbeiders werkloos. De reden daarvan is, dat de directie der fabriek de werklieden van buitenaf, tijdens de staking in dienst genomen, niet meer wil ontslaan; verder verloor de fabriek door de langdurige staking vele klanten, zoodat er nu minder i werk is en er dus ook minder werkkracht vereischt wordt. Het Fransche Senaatslid Edmond Mag- nier, laatstelijk directeur van het blad „l’Evénement”, is tot een jaar gevange nisstraf veroordeeld, wegens het ver- schacheren van zijn invloed aan baron de Reinach, wat betreft de zaak van den Zuiderspoorweg. Magnier, als gewoonlijk onberispelijk gekleed, gepommadeerd en gepaifumeerd, verscheen in alle kalmte voor den rechter niets anders dan „vrijspraak” verwach tende. Hy komt nu in hooger beroep. Keizer Wilhelm van Duitschland bevindt zich, wonder boven wonder, te Potsdam. Dit verblyf zal echter niet van langen duur zyn: ’t is jachttijd en er valt nog menig gedenkteeken te onthullen, afge zien van andere reismotieven. Maandag jl. werd o. a. in tegenwoordigheid van den Keizer en de Keizerin te Berlijn een gedachteniskerk voor Keizer Friedrich ingewyd en vervolgens een gedenkteeken onthuld voor Keizerin Augusta. Te Bazel had Zondag jl. de onthulling plaats van een monument, dat eene uit zondering maakt op die, welke in dit gedenkjaar van den oorlog van 1870 ont huld zijn en in de eerste plaats herin neren aan roem, verworven door bloed vergieten. Bovenvermeld gedenkteeken moet ver tolken de dankbaarheid van de stad Straats burg voor de hulp, welke uit Zwitserland haar verleend werd na het bombardement, toen Zwitsersche hulpvereenigingen in de ver nielde stad levensmiddelen, troost en geld kwamen brengen. Het monument, door den beeldhouwer Bai tholdi gemaakt, werd door baron Gruijer aan de stad Bazel geschonken. Bij de opening van het OostenrtykBche Huis van Afgevaardigden, heeft de nieuwe Minister President, Graaf Badenizich en zyn Kabinet voorgesteld met eene redevoering over de quaestie der nationa liteiten, waarin op den voorgrond werd gesteldrechtvaardigheid, welke de regee- ring tot den eersten harer plichten rekent. Tegenover geen enkele partij zal zij het beginsel toepassen van: „verdeel en heerschl” Levendig werd die flinke ver klaring toegejuicht! De Hertog van Oporto, broeder van den Koning van Portugal, is naar Goa gegaan, om aldaar de orde te herstellen. De Portugeesche Minister van Buitenland- sche Zaken deelde den lialiaanschen gezant mede, dat de Koning afzag van zyn voorge nomen reis naar Rome, vreezende dat de Paus alsdan den nuntius uit Lissabon zou terugroepen. Hierop gaf de gezant het vrij scherp antwoord, dat aan Portugal dan spoedig het herkrijgen zijner staat kundige onafhankelijkheid was toe te wenschen. Verder voegde hij er bij, dat de betrekkingen, welke hij voortaan na mens zy'ne Regeering met de Portugeesche zou onderhouden, zich bepalen zouden tot afdoening van het hoog noodige, de zoo genaamde loopende zaken. Uit Shangai (Japau) komt nu bericht, dat het Hoof 1 der Zwartvlaggen op Formosa op 12 October j 1. zijne onderwerping heeft aangeboden tegen eene uitkeering van 500.000 francs aan hem en van 50 voor ieder zijner soldaten, onder waarborging van vryen aftocht naar Chineesch gebied. By Kon. besluit is, met 16 November, benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Sliedrecht, I J. A. Valentyn, thans in gelyke betrek king te Naaldwijk. By Kon. besluit is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accynsen te Gouda (buitengemeenten) 0. J. A. Stak man, thans te Doesburg. Namens den 107jarigen heer G. A. Boomgaard te Groningen werd diens sprekend gelijkend portret, vervaardigd door den heer W. B. Bekkering, hofphoto- graaf, aangeboden aan H. M. de Koningin- Regentes. Dinsdag ontving zijn aange huwde kleinzoon, de heer H. Köhler Winterwerp, hoofd der school te Ten Boer, namens H. M. het bericht, dat, hoewel H. M. als vasten stelregel heeft aangenomen nimmer portretten ten geschenke aan te nemen, het H. M. heeft behaagd, voor ditmaal, waar het de photographie van den Lekkerkerk en de aan de Maat- 1, Mevr, de Wed. TERNEDEN, DN cn aan de skkerland. diging of schadevergoeding aanbood wegens het gebeurde van Januari 11., toen de I Biitsche vlag op Venezuelaansch gebied is neergehaald en Britsche onderdanen aldaar zyn aangehouden en mishandeld. Hoe President Crespo denkt over de krasse, vastberaden houding van Engeland’s Premier, dat is nog niet met zekerheid bekend, maar heel veel moeite zal het voorzeker kosten, hun tot „toegeven” te dwingen. Engeland wenscht n.l. schade vergoeding en zal niet langer dulden, dat Venezuela’s grens de rivieren Cuquai en Amascure overschrijdt. Te Scarbourough is een nieuw club gebouw der liberalen geopend, by welke gelegenheid Lord Rosebery, de oud-Pre- mier, het woord voerde. Volgens zijne lezing, is het de eerste plicht der liberale party het kiezersvolk op te voeden en te ontwikkelen. Haar leuze zy dus: „ont wikkeling en opvoeding!” De geleden nederlaag der liberalen lag, volgens hem, voornamelijk aan het zich terugtrekken van Gladstone, een te uitvoe rig programma en te veel wetten, terwijl het Huis der „Lords”, zooals het nu is ingericht, steeds de groote hinderpaal zal blijven voor alle degelijke hervormingen. Vroeg of laat -zal echter voor de liberale party haar tijd wel wederkomen. Vóór alles dus geduld! Maandag j.l. was het 90 jaar geleden, dat Lord Nelson, de groote Engelsche admiraal, in den zeeslag bij Trafalgar doodelijk gewond werd. Deze overwinning, waarvan de heerschappij der Britten op zee dagteekent, is op eene waardige wyze herdacht. Nelson’s monument vertoonde dien dag vele bewijzen van belangstelling door jong en oud, arm en ryk, aan den voet van de kolom neergelegd in den vorm van kransen en ankers van groene bladen en witte bloemen, kleine bouquetten en losse bloemen, daar stil neergelegd door het nageslacht van ruwe zeebonken, die met en naast Nelson streden. Natuurlijk trok dit schouwspel veel bezoekers. Nelson’s vlagschip „Victory”, dat in de haven van Portsmouth ligt, was ook ver sierd een krans wyst de plaats aan, waar Nelson 90 jaar geleden gewond werd. Het doet aangenaam aan, een volk zijne groote mannen dus na hun dood te zien gedenken. Prys der Ad vertentien: Van 1 tot 5 regels f 0.-50, 'tedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inpfóndin&/£ranco uiterlyk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrydags-namiddags uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing .epgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. die blykbaar ongelijk heeft, tot herstel van de goede verstandhouding mede te werken, dan blijft *,et beroep op de publieke opinie over, die,-op deze wijze voorgelicht, een niet-J» miskennen zede- ly'ke macht uitoefent.” Of het gelukken zal, langs dezen weg de nu en dan voorkomende treurige twis ten op arbeidsgebied te doen ophouden,— de ondervinding zal het moeten uitmaken. Wij hebben er goeden moed op. Het aan hangig wetsontwerp beveelt zich aan door grooten eenvoud; de openbare meening heeft zich lang genoeg met deze zaak beziggehouden; de voorbereiding is reeds zoo veelzijdig mogelijk geweest, er is weinig nieuws meer over te zeggen. We hopen nu maar, dat de Staten Generaal met de Regeering zal samenwerken, om met bekwamen spoed dezen stap in de gewenschte richting te doen. In de Tarksclie ambtenaarswereld heerscht eene zeer bevredigende stemming, na de toestemming van den Sultan en de Porte, tot invoering van de hervor mingen in Armenië, waarop, zooals men weet, door de Mogendheden zoo lang is aangedrongen. Allesbehalve tevreden gestemd is de bevolking ten plattelands, wyl aan de Armeniërs alléén bijzondere voorrechten worden bewilligd, terwijl men algemeene hervormingen verwacht had. Geduld is in dit geval echter het beste genees middel, want naar alle waarschijnlijk heid zullen de hervormingen in Armenië begonnen worden en by welslagen ook wel in anderen vorm aan de overige bevolking van het ryk ten goede komen. In eene tweede „Irade” van den Sultan worden de toegezegde hervormingen nader toegelicht en komen hierop neer: wel overwogen keus der ambtenaren; volkomen gelijkheid der burgers; regelmatige inning der belastingen; aanstelling van vrede rechters; geregelde inspectie der gevan genissen; instelling van een kadaster; ontwapening der Kurden-regimenten en vei bod van akker verkoop voor schuld. Reeds voor de derde maal, sedert hy aan de Regeering is, heeft de markies van Salisbury, de Engelsche Minister presi dent, een ultimatum afgezonden. Dit maal geldt het Venezuela, waarmede Engeland al jaren lang geschil heeft wegens de regeling der grens tusschen het gebied der Republiek en Britsch Guyana en wegens eene quaestie van schadevergoeding aan uit Venezuela ver bannen Engelsche onderdanen. De toon van het ultimatum is zeer be slist, te meer nog omdat de Venezuelaan- sche regeering nog geenerlei verontschul- Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maagden ƒ0,75. Franco her post door het geheele ryk 0,90. Men kan zich abon- neeren By alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. Deze Oonrtat bestaat nit Twee Bladen. Het is ruim een jaar geleden, dat wy te dezer plaatse het aangekondigde onder werp hebben besprokende omstandigheid, dat nu een voorstel tot wetteljjke instel ling en regeling dezer Kamers by de volksvertegenwoordiging is ingediend, noopt ons èr nogmaals de aandacht voor te vragen, höofdzakelijk om de voornaamste bepalingen 'van het ontwerp ter kennis van onze lezers te brengen. Die indiening is de vervulling eener belofte, doof de Regeering afgelegd. Onder het vorig Kabinet hadden twee leden der Tweede Kamer, gebruik makende van het recht van initiatief, elk afzonderlijk en ongeveer op denzelfden tijd, een ontwerp aangeboden; beide zyn in de Afdeelingen onderzocht, er is een Voorloopig Verslag uitgebracht, waarin o. a. den voorstellers, den heeren I Schimmelpenninck van der Oije en Pyttersenis verzocht een poging te doen om tot overeenstemming te ge raken, teneipde aan de Kamer de nood- zakelijkheid jan het doen eener keus te besparen. Die poging is beproefd en heeft wel tot eenig resultaat geleid, maar om trent een voornaam punt bleef een verschil bestaan datj niet kon worden opgelost: de heer Schimmelpenninck bepleitte af zonderlijke, 'de heer Pyttersen gemeen schappelijke vergadering van patroons en werklieden. Dewijl een van de voornaam ste functiënjvan de Kamers van Arbeid moest zijn, geschillen tusschen partijen te voorkomen of te beëindigen, meende laatstgenoemde, dat dit doel niet zou wor den bereikt by scheiding; elke party zou op haar eenmaal ingenomen standpunt blijven, verzoening door toenadering zou uiterst bezwaarlijk zyn. Juist om dezelfde reden was dq heer Schimmelpenninck vóór afzonderlijke! bijeenkomsten, dewy! naar zijn oordeel de weiklieden zich minder ij, vrij zouden ge voelen als zy met patroons de bestaande, grieven moesten bespreken. Zooals mén weet is het voorstel van den heer S. (vervallen doordien hij heeft opgehouden lid der Tweede Kamer te zijn; dat van den lheer P. werd door den voor steller teruggenomen op de stellige ver zekering der I Regeering, dat zyzelve voor nemens was|de zaak in orde te brengen. Toch is het werk, door beide heeren ver richt, en de daarover gevoerde gedachten wisselingpiet onvruchtbaar geweest, zooals uit djë Memorie van Toelichting blijkt; tevens lezen wy daar, dat de Re geering omtrent het punt in quaestie de meening van den heer Pyttersen, die ook de onze is, deelt. „By de samenstelling van dit ontwerp,”— zoo lezen wM| in de Memorie„is reke ning gehouden zoowel met de beide wets voorstellen, vroeger door de heeren Schim melpenninck van der Oye en Pyttersen ingezonden, als met de wenken en op merkingen, vdaartoe het onderzoek daarvan in de afdeelingen der Kamer aanleiding heeft gegeven/’ En op een andere plaats „Met het denkbeeld om de Kamer v. A. in te deelen n afzonderlijke sectiën van patroons en [van werklieden kunnen de Ministers van Justitie en Waterstaat zich niet vereenigen. Zy zijn van meening, dat. werden de K. v. A. volgens dat stelsel ingericht, zijbezwaarlijk zouden beant woorden aan het doel, waarmede zy worden ingesteld het bevorderen van de belangen •van de patroons en van de werklieden.” Indien in eenige gemeente of in een combinatie van gemeenten de behoefte zich openbaait en de wensch ter kennis van de Regeering wordt gebracht, om een Kamer van Arbeid op te richten, en dat die behoefte er is blijkt ook daaruit, dat op eenigé plaatsen reeds particuliere Arbeidsraden [zijn gevormddan kan zulks geschieden, mits tevens een behoor lijke samenstelling mogelijk isby Kon. Besluit. Dit Besluit geeft ook de inrich ting aan, bepaalt of zy in afdeelingen zal zyn gesplitst! en zoo ja, in hoeveel en welke, en wijst het getal leden van elke afdeeling aan zynde een gelyk getal pa troons en werklieden. Voor elk vkk kan men een afdeeling maken, ook xtaor een combinatie van vak ken de patroons in iedere afdeeling wor den gekozen poor patroons, de werklieden m, alleen in hetzelfde vak. worden beschouwd hoofden, bestuurders 0n opzichters by bedryven. Onder bedryven zyn zoowel handel en landbouw als nijverheid begrepen; ook mijnontginninggrond- en polderwer- ken, verveningen, visschery en vervoer wezen. Wie qus zonder knecht voor zich- zelven werkt doch ook niet in dienst is by een ander, wordt gerekend tot de werklieden teibehooren. Mannen enyrouwen zijn in gelyke mate kiesgerechtigden verkiesbaar. Kiesgerech-

Schoonhovensche Courant | 1895 | | pagina 1