ienj I J 1 Klas I UIS, :end nrs. 1314 benevens eene ROND, staande HUIS, Betimmeringen de gemeente VerkoouinE. 1895. N°. 1623. Woensdag 30 October. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. a »ort, adaster N°. 606, PPELEN, r, a f 1,25 per WAGER te iChty geld, verkoopen 'alfyaarzeD, stol. Itz i HOOI. 10VEN. ERKEN vkeurige ce prijs- BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. STATEN-GENERAAL. i h* togen 7 Decem- antore van den groot 14 Aren, een doek ge- Door het bestuur sneeuw- NOQTÉN. in aanbehooren, h tstrekt van act Ammarstol, ie H. de Vos, aan de andere band, alles op i, gekost f280, gebrek. Adres anen. (taling der koop- fnber 1895. inlichtingen by smomvEism courant. 1464 en 1465, Centiaren. bruik en gedeel- d aan de Wed. loere voor f2,— Je Notaris TEIJINCK te >nhoven zal op er 1895, des Koffiehuis van srstolin drie verkoopen: r tuks aener der 'ieken over rode iekens van fl. 2.75 icht. Deze |n zoo warm O cm groot ikkend) met e streepen, partij -Dekens zeer kleine >are) fouten ad fl. 3.50 et dubbele. Infen worden, en toezending prompt nil- Staat 81. en en Standers, MELKGEREED- a party de verkooping By Kon. besluit is pensioen verleend: aan S. L. zich ook schrijvende S. L. M. Popta, controleur vaneen waar borg en de belasting van de gouden en zilveren werken te ’s Hertogenbosch, f 1662. De leden der Eerste Kamer zjjn bijeengeroepen tegen Woensdag 6 November, te half negen ’s avonds. Te Rotterdam heeft zich een comité van ingezetenen gevormd tot het houden van een Tooneelwedstrijd voor drama en blyspel, waarvoor fraaie prijzen zullen worden uitgeloofd. De wedstrijd zal worden gehouden ge durende de wintermaanden 1895/96, in het Sportgebouw aan de Jan Van Loons- laan te Rotterdam, en zooveel mogelyk op de zich opvolgende Zaterdag-avonden. De circulaires, waarin de verschillende bijzonderheden en conditiën zjjn vervat, zijn kan de hun bekende tooneel- vereenigingen toegezonden. De heer Jac. Huyzer, Goudsche weg 75, afgevaardigde van het comité, is bereid aan die vereenigingen, welke geen circulaire ontvingen, schriftelijke of mondelinge in lichtingen te verstrekken. Opgaven van deelname moeten vóór 1 November a. s. geschieden. - De Koninginnen hebben f 350,— geschonken ten bate der slacht offers van den op 2 Sept. jl. plaats gehad hebbenden brand in het gehucht St. Jans- klooster, gemeente Ambt-Vollenhove. Met dankbaarheid is die milde gift aanvaard. •—De steenoven te Vuren, vroeger eigendom der familie Vtruly aldaar, zal, na eene ruim 12-jarige rust, door de tegenwoordige eigenaars, de heeren Heuff Co. te Gorinchem, eerlang wéér in werking gesteld worden. Dit op het ge bied van nijverheid zoozeer verblijdend teeken, zal ook een tal van arbeiders, die hier evenals elde-J niet zelden tot werke loosheid gedoemd -zijn, ten goede komen. Door laatstgenoemden vooral wordt er dan ook verlangend naar uitgezien. Donderdag 7 November zal der ysclub „Zederik” werd heden aanbe- op „Eik-en-Duinen” te ’s-Gravenhage het steed het bouwen eener nieuwe ijstent gedenkteken op het graf van wylen Dr, I met bijlevering van 62 palen. Drie bil teer V. BING. D. TEIJINCK •choonhoven, zal 2 November et, en op Zater- tanvolgende, by niddags 11 uur, J. BARON te openbaar ver- D. TEIJINCK, choonhoven, zal 28 October ten sterfhuize den Haastrecht- jetten waren ingekomen, en wel van de heeren A. Eikelenstam, voor f74; Jac. Speyer, voor f 69 en G. van der Gryn, voor f 60. Aan den laagsten inschrijver werd het werk gegund. 'Meerkerk, 28 Oct. In den nacht van Zaterdag op Zondag 11. werd, door een kwaadwillige hand, van een der koeien van den landbouwer A. v. H. een der spenen over haar geheele lengte opge kloofd. De politie doet onderzoek. Alhier heeft zich een geval van typhus voorgedaan met doodelyken afloop. De bezwekene was eene nog jeugdige vrouw. De heer G. P. Oldemans alhier is benoemd tot onderwyzer te Capelle op d’ IJsel. De collecte voor de vereeniging „Trouw aan Koning en Vaderland” bracht op te Meerkerk f8,45; te Leerbroek f4,57 en te Nieuwland f 1,75. Onder een grooten toeloop van be langstellenden wydde Ds. Mulder van Schoonrewoerd 11. Zondag de Ger. Kerk alhier in en had tot tekst gekozen 1 Petr. 2, vers 4-8. ZEw. trad ook des avonds voor de gemeente op. Montfoort, 24 Oct. Door eenige boeren in den omtrek werden dit jaar eenige schapen (25 in getal) ten voordeele der school mpt den Bybel geweid. Die „school- schapen” z(jn thans gekocht door G Van Kooten Alhier, voor f 14,50 per stuk, nadat in de vorige week het hoogst was ingeschreven voor f 13,75 per stuk. 'Nlrnwerkerk a/d IJsel, 28 Oct. Bij den landbouwer A. Goudriaan in den Zuid- plaspolder zyn vier suikerbieten te zien, die gezamenlijk 58 halve kilo’s wegen. De zwaarste heeft een gewicht van 17 halve kilo’s. Waar de menschen al niet van schrikken kunnen I In den nacht tusschen Vrijdag en Zaterdag begon de torenklok eenige minuten voor elven te slaan. Zij, die hun bed nog niet hadden opgezocht, verkeerden toch in de gedachte dat de klok haar elf slagen zou laten hooren. Doch dit was zoo niet. Zy bleef maar doorslaan. Hoeveel slagen zy deed, weet men niet. Het kleinste aantal dat genoemd wordt, is 120. Velen kwamen naar buiten om te vragen, wat er aan de hand was; maar niemand wist 'de reden van het voortdurend slaan op te geven, totdat Zaterdag morgen het raadsel opgelost werd. De vang der klok was nl. gebro ken, en nu moest de klok wel doorslaan, totdat het gewicht op den grond stond. Heden vergaderde de Raad, om de begrooting der gemeente en die der schut terij, beide dienstjaar 1896, vast te stellen en om een onderwyzer te benoemen aan school No. 2 aan 's-Gravenweg. 'Gekozen werd de heer J. Terda van Goudswaard. "Oudewater, 28 Oct. By de tweede stemming voor een notabel der Ned. Herv. Gemeente alhier is door stemge rechtigde leden gekozen als zoodanig de heer A. Sille, die de benoeming heeft aangenomen. Papendrechf, 25 Oct. Bij de gisteren plaats gehad hebbende stemming voor een lid van den gemeenteraad, ter voor ziening in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer J. Van Wijngaarden Phz., werden 117 stemmen uitgebracht, waarvan 41 op den heer C. Vink Sr. en 41 op den heer P. Visser, zoodat tusschen deze herstemming moet plaats hebben. Verder werden uitgebracht op de heeren A. Van Adel 18, W. v. d. Esch 9, H. Veth 3, J. Versloot en 0. Bezemer 2 en J. Van Nes 1 stemmen. Sliedrecht, 26 Oct. Onze oud-notaris, de heer N. A. 0. Slotemaker, heeft niet lang van zyn rust mogen genieten: eer gisteren overleed hij te Utrecht op ruim 74-jarigen leeftijd. 'Stolwyk, 28 Oct. L1. Vrijdag had het 6 jarig zoontje van den landbouwer W. D. alhier het ongeluk van een zoogenaamden vlonder te glijden en met z(jn beentje in een pot kokend water terecht te komen, waardoor het ventje zoo deerlyk gebrand werd, dat in allerijl geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De 30 A 40 millioen, die een onzer ingezetenen eiken dag wachtende is, zijn nog niet gearriveerd. Wel is, naar men zegt, de kaartlegster, die voor eene kleinig heid zulken degelijken raad gaf, er met de stille trom vandoor gegaan. Zou de juffrouw soms zelf op den schat uit zijn? Wie weetl •Stormpolder26 Oct. Toen heden morgen de buren buiten kwamen, ont dekten zij dat hun buurman J. v. W., arbeider alhier, met vrouw en 4 kinderen dezen nacht hun woning hadden verlaten, zonder orde op hun zaken f te stellen. Zeer belangrijk zullen die zaken wel niet zijn, doch bakker, winkelier, melkboer enz. deelden ons mede, dat hun zaken er wel mee gemoeid waren en dat hun hoop al zeer gering is, want men weet niet waar deze brave luidjes heen gevlogen zijn. ‘Streefkerk, 29 Oct. Tot leden van het burgerlijk armbestuur alhier zijn herkozen de heeren G. N. Terlouw en M. MourikJr. Van de in 1880 aangegane geldleening, groot f 9000, ten laste dezer gemeente, zijn heden uitgeloot de nrs. 7, 12 en 85. ‘Tienhoven, 25 Oct. Tot lid van het algemeen armbestuur dezer gemeente is met algemeene stemmen herkozen de heer A. Van Middelkoop alhier. 'Tienhoven28 Oct De begrooting hen vernield, benevens de woning van den Portugeeschen administrateur. De gouverneur wil, zoolang hij nog geen instructies heeft ontvangen uit het moeder land, met de opstandelingen in geenerlei onderhandeling treden en gedraagt zich daarom tegenover hen met veel hoogheid. By de Oosten rtyksche vertegenwoordiging is de begrooting voor 1896 in gekomen, sluitend met een klein „surplus”. Drie millioen van de ontvangsten zullen besteed worden voor aflossing van schuld. De Minister van Financiën achtte, in zijne toelichting dezer begrooting, belangrijke credieten noodig voor pensioens verhooging en als de Kamer de noodige middelen verstrekt, kan de tractements hervorming der ambtenaren reeds 1 Januari 1897 in werking treden. Natuurlyk maakt deze vermeerdering van uitgaven een ver meerdering van ontvangsten noodzakelijk en daarin zou kunnen worden voorzien b.v. door verhooging der belasting op de om zettingen ter beurze. Ook de handels omzettingen zouden kunnen worden belast, terwyl de tarieven op de Staatsspoorwegen zouden kunnen worden verhoogd, enz. enz. Dit voorstel werd levendig toegejuicht. Daarna volgde een debat naar aanleiding van de program-verklaring, door den Minister-President Badeni in eene vorige zitting afgelegd; 27 redenaars hadden zich daarvoor laten inschrijven. Het eind resultaat van al die redevoe ringen was, dat de ontvangst van het Ministerie van Oostenryk werkelijk zeer gunstig mag heeten. In het Hongaarsche Volkshuis heeft, by eene nadere bespreking der gebeur tenissen te Agram, de hoofdstad van Croatiö (waar o. a. door de studenten een Hongaarsche vlag is verbrand), Minister- President Banffy deze „onvergefelijke schandalen” genoemd. Wat de verklarin gen en toespraken van den Keizer by die gelegenheid betreft, daarvoor nam de Re geering de geheele verantwoordelijkheid op zich. Met 174 tegen 110 stemmen besloot het Huis van dit antwoord acte te nemen. rerp werd nadat art. verworpen. V— het dezer gemeente voor 1896 is door den raad vastgesteld in ontvang eh uitgaaf op f2029,81}. De opcenten op de grond- en personeele belasting zyn daarin geraamd als voor 1895, namelijk 40 op de bebouwde en 10 op de ongebouwde eigendommen en 10 op de hoofdsom der personeele be lasting. De hoofdelijke omslag echter is met de helft verminderd en van f 600 op f 300 gebracht. Hoofdstuk IX, renten en aflossingen van geldleeningen, is blanco. •Vliet, 29 Oct. Volgens de ter visie liggende begrooting van het waterschap „Den Hoogen Boezem achter Haastrecht” bedragen voor 1896 de ontvangsten en uitgaven f 18350,44. Dat de landbouw voortbrengselen dit jaar zeer goedkoop zyn, blijkt uit het feit, dat in het begin dezer week alhier praohtlge rapen voor vee zyn verkocht voor 60 cent de 100 KG. en de beste aardappelen voor f 2 den HL. Woerden, 25 Oct. De algemeene ver gadering der Hollandsche Maatschappij v. Landbouw zal het volgend jaar met de daaraan verbonden tentoonstelling hier plaats hebben. Eene commissie uit het hoofdbestuur heeft de terreinen en local!- feiten opgenomen en goedgekeurd. Afloop van Publieke Verknopingen van Onroerende Goederen. •—Uitslag veiling onroerend goed te Reeuwijk op 28 Oct. ’95, ten over staan van Not. G. C. Fortujjn Droogleever te Gouda. Perc. 1. Een huis, erf met grond op ’s Gravenbroek. Kooper H. De Ruyter te Reeuwyk, voor f 675. Perc. 2 en 3. Een dito, in twee per- ceelen bewoond, met grond op Ravensberg. Kooper H. Schriek te Reeuwyk, voor f305. Gemengd Nieuws. - Vrijdag-middag woedde te Dwingeloo een kort doch hevig önweder. ’t Was een oogenblik zóó donker, dat men er aan moest denken de lampen op te steken. Een hevige hagelbui, vergezeld van een paar knetterende donderslagen, daarna het geroep vanbrand 1 De bliksem was ingeslagen in den molen in een der buurten: te Leggeloo. Aan vijf menschen, die allen boven waren, gelukte het zich nog te redden. De molen zelf brandde tot aan den grond toe af. In ’t geheel zijn dit jaar in deze gemeente thans reeds 15 gebouwen afgebrand. Te WJjchen is een moord gepleegd onder de volgende omstandig heden Zekere Gerritsen leefde in onmin met zijne vrouw, en dwong haar Zondag zijn huis te verlaten, waarop zij naar haar ouders ging. Dés avonds brachten buurjongens den man ketelmuziek; hier over verstoord, ging een broeder van Ger ritsen met een geladen geweer naar buiten, schoot dit af, en trof den spoorwegbeambte Jan Derks, die enkel als nieuwsgierige de serenade bewoonde en doodelijk ge troffen neder viel. Hij laat zes kinderen onverzorgd achter. De dader is in arrest. Het volkje, dat in de bekende beruchte sloppen en stegen van de War- moesstraat en omstreken te Amsterdam hulst, begint hoe langer hoe driester op te treden. In den voornacht van Zaterdag, zoo omstreeks den tyd dat de koffiehuizen verlaten worden, trok eene horde van dngeveer veertig kerels, met knuppels ge wapend, door de Warmoesstraat en na burige straten, en toen was ’t in dat gedeelte van de stad voor wandelaars bepaald onveilig. Iedereen werd aange houden of omver geloopen en dan van geld en kostbaarheden beroofd. Een koop man, die ook tegen den grond gegooid werd, beroofden de bandieten van f 40. De enkele politieposten, welke de bende op haar weg ontmoette, vermochten na tuurlijk niets tegen den woesten troep; de roovers stoorden zich volstrekt niet aan hun aanwezigheid en gingen deze agenten, zoodra zy zich met hunne daden inlieten, te lijf. Op het laatst trokken zeer sterke detachementen agenten naar de bedreigde punten, en aan deze mocht het gelukken met de sabel de gevaarlijke bende uiteen te jagen. - Zaterdag avond werd door de politie in bewusteloozen toestand per bran card naar het Ziekenhuis te Rotterdam gebracht Cornelia Grundt, wynkoopers- knecht bij de firma J. Van Oldenborgh en Co. aan de Wynhaven aldaar. De man, die even te voren zyn loon had ontvangen, was waarschijnlijk van de hooge trap ge vallen. Hy werd baneden gevonden, badende in zyn bloed en bleek een sche delbreuk bekomen te hebben; denzelfden avond is hij aan de gevolgen overleden. - Te Zoeterwoude .is in een sloot het lyk van een pasgeboren meisje gevonden. Het was in een doek ge wikkeld. - Een lotejing uit de gemeente Finsterwold was reeds gehuwd en vader van een kind. Man, vrouw en kind hebben samen den ouderdom van 8 h 88 jaar bereikt. - De sneeuw heeft hare intreê gedaan ih Engeland, te Bolton, in Lan cashire, waar zij zoo overvloedig viel, dat de dienst der spoorwegen in minder dan twee uren afgebroken werd. Uit Manchester wordt ook een storm gemeld. In de Fransche Kamer van Afgevaar digden werden twee zittingen gewijd aan eene interpellatie van den socialistischen Afgevaardigde Jauiès over de werkstaking te Carmaux. Heftig waren zijne aanvallen tegen de Regeering en den prefect, nadat hy eerst had uiteengezet de geschiedenis van de werkstaking en vpn de verhouding van den directeur Rességnier tot zyne werklieden. Er moest een einde komen aan dien stilstand van zaken; om dit te verkrijgen, achtte h(j een scheidsgericht de eenige oplossing. De scheidsrechter zou dan moeten zyn de heer Brisson, de voorzitter der Kamer. Deze gevoelde zich rfhtuurlyk gevleid door deze opdracht, doch moest rekening houden met de Kamer. Nu, het resultaat was, dat de Regeering het niet goedvond. Minister Leygues ver klaarde zich beslist tegen deze oplossing en hield eene lange redevoering, waarin hy eveneens de geschiedenis der werk staking uiteenzette, maar op eene geheel verschillende wyze, als Jaurès deed, daar hy de directie der glasfabrieken te Carmaux verdedigde, ook wat betreft de goede ge zindheid tegenover de werklieden, die, zooals men weet, in een manifest den oorlog verklaarden aan de werkgevers. Het eind-resultaat was, dat de motie- Jaurès verworpen werd. Na afloop van die stemming verklaarde de Regeering, in antwoord op eene tot haar gerichte vraag, zich bereid, nog eene poging te be proeven, om eene verzoening tot stand te brengen, dus m. a. w. voort te gaan op den ingeslagen weg. Een nieuw Zuider-spoorweg- of Panama - schandaal schijnt op til te zyn. In de gangen der Kamer deed dezer dagen ten minste een opschrift de ronde van een lijst van „Flory”, welke de namen bevat van de Parlementsleden, die in zake den Zuider-spoorweg zyn omgekocht. Ook cir culeert nog een Panamalyst, waarop on geveer 60 namen van senatoren en afge vaardigden staan. Een redacteur van de „Soir” heeft al de heeren afgeloopen, die op dat beruchte eerste lijstje stonden, doch zonder veel succès, want allen verklaarden, dat zij göld hebben ontvangen by den aanleg van de spoor, maar op de gewone, rechtmatige wijze. De heeren Barthou en Lemercier, die ook stonden „opgeschreven,” verklaar den zelfs, dat zy nooit in eenige relatie hebben gestaan met den Zuiderspoorweg. Hoe deze zaak op te lossen? De aangelegenheid van het Ghineesehe schiereiland Liao-Tung is voor goed gere geld den 19den October jl. Uit Parijs bericht men, dat de Japan- eehe Regeering haar eisch tot verhooging der door China te betalen oorlogsschatting (wegens de teruggave van het schiereiland Liao-Tung) tot 80 millioen tails heeft ver minderd. Drie maanden na de betaling zal Japan overgaan tot de ontruiming. Voorts heeft Japan beloofd, Formosa of de Visscherseilanden nooit aan eenige andere mogendheid te zullen afstaan. Te Londen (Engeland) heerscht groote opgewondenheid over een Chineesch Rus sisch verdrag, waarbij aan Rusland ver schillende voordeelen zouden toegestaan zijn op datzelfde schiereiland Liao-Tung, dat door de Japanners nog moet ontruimd worden. Van Engelsche zijde wordt echter verzekerd, dat bij de Regeering niets bekend is van zulk een verdrag. De tijd zal echter alles leeren, doch het is zeker, dat er in elk geval iets hangende is. Als bewijs van de innige verhouding tusschen China en Rusland, meldt men, dat de Keizer van China in verschillende klassen der orde van den Dubbelen Draak, drie hoofd ambtenaren benoemde aan het Russische Ministerie van Buitenlandsche Zaken. De Engeische gezant te Constantinopei (Ta rk y e)die voor een paar weken verlof nam heeft vóór zijn vertrek van den Sultan de vaste verzekering gekregen, dat hy voorne mens was, getrouw de beloofde hervormin gen na te komen en dat hij in de commissie van controle slechts ambtenaren zou be noemen, die berekend waren voor hun taak. Dat is dus wel een geheel ander bericht dan hetwelk eenige dagen vroeger werd afgekondigd en waarin de Sultan beweerde, dat hij niet van plan was, zich onder toezicht te laten stellen. Prins Heinrich, die met zyne gemalin op Balmoral vertoefde bij Koningin Victoria, is plotseling van daar vertrokken, ten einde den Keizer van Daltschland te be zoeken, zjjn broeder, met wien hij zich, door tusschenkomst van zyne moeder en zijne grootmoeder, verzoend heeft. De Prins is dadelyk benoemd tot Schout by Nacht op de Duitsche vloot, een rang, nog nooit aan een Hohenzollern verleend. Keizer Wilhelm, nu weer te Leipzig, heeft aldaar, vergezeld van den koning van Saksen, het nieuwe Ryks-Gerechtshof ingewijd, hetgeen met veel plechtigheid geschiedde. De Koning van Portugal, Carlos, zal Vrijdag a. s. te Berlyn komen, om een driedaagsch bezoek te brengen aan het Duitsche Hof. Van daar gaat hij naar koningin Victoria, die hem tot Ridder van den Kouseband zal slaan. De berichten uit de Portugeesche ko lonie Goa worden steeds ernstiger, de opstandelingen winnen hoe langer hoe peer terrein. Een kerk werd o. a. door nog steeds De Tweede Kamer beeft in haar vergadering van Vrydag de hoof dut ukken der Indische Be grooting onveranderd aangenomen. Het wetsontwerp tot wyaiging van het tarief van invoerrechten in Ned.-Indië werd nader be streden door de heeren Meesters, Vos de Wael en Bahlmann, verdedigd door de heeren Truyen en Bastert. De Minister deed nogmaals uitko men, dat het nieuwe tarief aan Nederland geen nadeel *ou toebrengen, voor de ingezetenen van Ned.-Indie teer onbeduidend en als versterking der middelen geweoscht zou zyn. Het ontwerp intrekken wilde hy niet,de verantwoordelijkheid voor de verwerping liet hy aan de Kamer, en het zou hem verheugen als deze, geruster om trent de financiëele toekomst dan hy, zou bly- ken gelyk ie hebben. Het debat over het ont werp werd op verzoek des Ministers geschorst, 1 met 68 tegen 14 stemmen was Vervolgens werd, na discussie, aangenomen voorstel van den Voorzitter, om tegen 12 Nov. de wyziging der wet op de personeele be lasting aan de orde te stellen. Na goedkeuring van een paar kleine wets ontwerpen ging do vergadering tot genoemden datum uiteen. C. E. Van Koetsveld worden onthuld. Gelijk bekend is, werd het stoffelijk overschot van den geachten predikant vóór twee jaren op genoemde begraafplaats aan den schoot der aarde toevertrouwd en vormde zich eenigen tyd daarna een commissie om aldaar een eenvoudig ge denkteeken ter herinnering aan den over ledene op te richten. Door den architect, den heer H. J. Mondt, werd geheel be langeloos een ontwerp voor bedoeld gedenk teeken vervaardigd, ep, nadat het door de commissie was goedgekeurd, werd met de uitvoering van dat ontwerp een aanvang gemaakt. Aangenomen het beroep te Haarlem door Ds. G. J. A. Jonker te Krallngen, die bedankt heeft voor Delft. Door de aanstaande vervul ling der predikantsvacaturen te Stolwijk en te Krimpen a/d Lek, in verband met de overkomst der heeren Hoevers (propen Ds. A. Van Wijngaarden, krimpt het aantal vacaturen in den ring Schoonhoven tot twee, nl. Schoonhoven en Berkenwoude. •Ameide, 25 Oct. Op de heden alhier gehouden vrije najaar» beestenmarkt was weinig vee aangevoerdde handel was slap. Men besteedde voor: Vaarkoeien f120 a f 160, Kalfvaarzen f 100 A f 130, Guiste Vaarzen, f 105 a f 120, Kalveren f80 f55. ‘Ameide28 Oct. Tot lid van het alge- gemeen armbestuur dezer gemeente is met algemeene stemmen herkozen de heer F. Diepenhorst Hzn. alhier. •Ammerstol, 29 Oct.- Daar de vangst van nieuwe of winterzalm in de laatste dagen zeer is toegenomen, heeft de Directie der zalmzegenvisschery „Prins Hendrik” besloten hare werkzaamheden te her vatten. Zondag zyn reeds de visschers naar genoemde visscheyy vertrokken en gisteren is met visschen een aan vang gemaakt. De loteling, van wien we in ons vorig nommör melding maakten, heeft tot overmaat van smart een dienstplichtig nommer getrokken. 'Berg-Ambacht, 29 Oct. Jl. Zaterdag reed op de Dyklaan een wielrijder, die op zijn wiel koopmansgoederen had. Voor eene dame willende uitwy ken, raakte hy met zyn wiel te water. Hy zelf kroop weer tegen den kant op zjjn wiel met het daarop bevestigde goed werden door hulpbiedenden uit het water gered. Heel leuk gaf deze pas geredde te kennen „’tKon wel erger wezen 1” en reed ijlings naar huis terug. •Bleskensgraal, 29 Oct De begrooting dezer gemeente bedraagt in ontvang en uitgaaf f 6220,845 Bodegraven, 25 Oct. In de heden ge houden vergadering van den gemeente raad is aan de Algem. Tram-Maatschappij een jaarlyksch subsidie ad f 300 verleend voor 3 jaren en aan de Zwemvereeniging alhier een subsidie van f 50 voor 1895. Door den heer Rollmann is ingediend een voorstel om het schoolgeld op de open bare lagere scholen te verhoogen, welk voorstel in eene volgende vergadering be handeld zal worden. Giesendam, 26 Oct. Tot onderwijzeres aan de 1ste tusschenschool F te Rotterdam is benoemd mej. de wed. M. C. Jacobs— Verhey alhier. Kedicliem, 26 Oct. By de verkiezing van een voorzitter voor den polder Kedi- chem met Oosterwyk, noodig geworden door het overlyden van den heer B. Kooy Gz., werd gekozen de heer A. K. De Stigter, met 342 van de 545 geldige stemmen. Tot lid van het bestuur werd benoemd de heer 0. De Klerk, met 458 van de 606 geldige stemmen, terwyl de heer G. Van Gent tot gecommitteerden ingeland werd gekozen met 294 van de 396 geldige stemmen. •Krimpen a/d Uttel, 25 Oct. Gister middag was op de werf van den heer Otto een werkman bezig met het kantelen van ijzeren platen. Doordat een dezer platen onderuit gleed, viel deze op zyne rechterhand, waardoor van twee vingers de toppen werden afgekneld. 26 Oct. Aan de loting voor de Nat. Militie op jl. Woensdag werd uit deze gemeente door 31 personen’deelgenomen. Door 12 jongens wordt reden tot vrijstel ling ingediend wegens broederdienst of als eenige zoon, terwyl er 3 gebreken hebben opgegeven. De viering van den lotingsdag, welke gewoonlyk, vooral ’s avonds, veel drukte met zich bracht, is dezen keer zeer kalm afgeloopen. ‘Laugerak, 29 Oct. De heer A. A. De Bruin alhier, leerling aan de rijks normaal school te Ameide, is gisteren te ’s Hage geslaagd voor het examen als onderwyzer. 'Lopik, 28 Oct. By de Ned. Herv. gemeente is beroepen Ds. F. F. J. Van de Plassche te Gouderak. Zaterdag jl. schrikte hét paard van de wed. v. VI. alhier voor een hondenkar, waardoor het een sprong op zijde nam en met den wagen aan den kant van den weg tegen de knotwilgen terecht kwam. De bestuurder werd over de sloot geslin gerd, doch kwam er zonder letsel af. Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat de veehandelaar O. alhier drie stierkalveren verkocht voorden hoogen prijs van f 320. 'Meerkerk, 25 Oct. r iiolnh yariarilr”

Schoonhovensche Courant | 1895 | | pagina 1