LAAS w, Mgms 1 TEEN 1895. N1626. ovember. Zaterdag 9 KOOPING. etóooöM n Inzet leien, ALGEMEENE COLLECTE zal worden gehouden voor het Fonds, hetwelk onder bescherming van H. M. de Koningin Regentes, door de Vereeniging „Trouw aan Koning en Vaderland” is opgericht, tot ondersteuning aan behoef tige gerechtigden tot het dragen van het Metalen Kruis en de Citadel-Medaille. IKOOPING IKOOPING Omciëele Kennisgevingen. DRAAI, ker, 3V5AI. HAAG, smber 1896, WACHTKAMER tETERMEER- aan van den te i Notaris J. A. I. MULLER CHT W Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. OONHUIS BINNENLAND. •edschappen, mers, Kaasvaten toebehooren, Kar, skmolen, Tuigen, Je wichten, Aak; halve Kilo’s best /eer 32.000 halve HELS. ÏGRAAF. BUITENLAND. Overzicht. INEN, gevr ook >r 1894. jonge DO stak S. &W. N. VAN NOOTEN Schoonhoven, Uitgevers. Gemeente Schoonhoven. iBER 1896, In het voormalig ND, gelegen op at onder de ge- jroot 86 Aren. LND, gelegen als 10 Centiaren. betaling der koop- Is verpachte en liggen 14 dagen plaatse der ver- ig Rechthuis te ran den Notaris. nu ook „pret heeft men arst om x. em nsdag 13 en 20 1895, des voorm. de Herberg van ER STELDT te inbaar veilen en Notaris J. P. HOEPHOUT, feurige dere prtyzen. VAK NQQTKN. ;ijn te bekomen imden Notaris. op heeft hoogingen aange- an den Notaris tioven. SCHOONHOVEB8CHE COURANT. ■"oveel v.ezelve TiBBohe- Staats- op hooge ruime te niet dat de I, ERF en GROND, buitenhaven te oort, V. BING, is by f 12M,-. ipaald op Zater- 95, voormiddags /an Wed. BARON ■gen en G. A. uitgebracht over n de ankerkuilen. kugustuB hebben zg enkele in het Hollandach Diep, op hunne uitnoodiging be te vergezellen, en nam dus er geen jonge >uden eieren ie(, j.t te verhinderen, werkeloos big ren, óf, erger dit roekeloos bedryf zelf Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele ryk 0,90. Men kan zich abou- neeren by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. HALF VAARZEN, 1 STIERKALF, IPAARD, 1 ZEUG ;e MEUBILAIRE inde /óór den verkoop, verkooper en de Notaris ITEHOUWER te sgraaf is voorne- 14 November aan de Hofstede, H PELLIKAAN het openbaar te BURGEMEESTER der gemeente Schoonhoven doet te wetendat op Dinsdag 12 November a. e. eene Deze Collecte wordt ten zeerste aan bevolen. Schoonhoven, 8 November 1895. De Burgemeester voornoemd, Mr. A. D. H. KOLFF. Het nieuwe Fransche Ministerie, dat volgens de bladen slechts kort zal bly'ven leven, heeft zich aan de Kamers voorge- steld met eene „verklaring”, die, om te beginnen, aan breedvoerigheid niets te wenschen overlaat en na lezing levendig werd toegejuicht door de radicalen, socia listen en de leden der Rechterzijde, terwijl de gematigde Republikeinen het stilzwij gen bewaarden. De belofte, om aan het besluit der Kamer te voldoen, wat betreft het onder zoek naar de omkoopery-quaestie, staat natuurlijk nummer één op het programma. Verder zal een wetsontwerp worden inge diend, waarbij aan leden der Vertegen woordiging verboden wordt zitting te nemen in besturen van maatschappijen die in betrekking staan tot den Staat. Wie dit gebod overtreedt, verliest zyn mandaat. Kort, maar krachtig! De Regeering is verder voor een inkom sten belasting, „het beste middel om de onbil. ykheid by de verdeeling der lasten”; te verhelpen. In bewerking zyn ontwerpen tot verzekering van werklieden, tot vesti ging van ondersteunings kassen, tot onbe perkte uitbreiding van het recht van ver eeniging. Voorts brengt het Ministerie hulde aan leger en marine; de quaestie van een koloniaal leger zal het in overweging nemen, terwijl het beheer der geldmiddelen met de meeste nauwkeurigheid zal plaats hebben. Aangaande de buitenlandsche staatkunde zij nog opgemerkt, dat Frankrijk zich bondgenooten heeft verworven, waardoor het evenwicht in de geheele wereld is hersteld. In deze richting zal worden voortgegaan en Frankrijk zal zoodoende op vreedzame wyze zijn invloed, belangen en rechten allerwege handhaven. Natuurlijk hoopt de Regeering op krachtige mede werking ter verwezenlijking harer plannen en doet daarom een beroep op de Kamer, haar uitnoodigende te handelen en zich niet bezig te houden met bespiegelingen te maken. Niet zwijgen, maar spreken moet men, als wijzigingen in het pro gramma noodig worden geacht, dan kan het land eene beslissing dienaangaande nemen. Niet bij den weg biyven zitten, niet stilstaan, maar voortgaan, immer voort-’ gaan, zij de leus! De socialist Jourde riep aan het slot: „Bravo!” Dat is eerst de taal van een Republikein en de Ministers werden daarop gelukgewenscht met dit hun eerste op treden, dat de algemeene goedkeuring wegdroeg. De Minister van Justitie, de heer Ricard, is ijverig in de weer, om maatregelen te nemen tot vervolging van een aantal om gekochte parlementsleden, in zake den Zuiderspoorweg. Kleine geschenken onderhouden de vriendschap, denkt de Czar van Rusland en de daad bij het woord voegende, zond Z. M. aan verscheidene Fransche steden eenige blijvende souvenirs, als blijk van erkentelijkheid voor de goede ontvangst, welke het Russisch eskader destijds ten deel viel. Tot de uitverkoren plaatsen behoort o. a. Parys, dat twee prachtige jaspisvazen ontving, met brons gemonteerd en met het opschrift: „1893 Kroonstadt; Toulon.” De steden Toulon, Marseille en Lyon kregen ieder een groote allegorische schil derij van Bu^oluboff, een voorstelling van het Fransch-Russisch bondgenootschap. g. Wordt het Fransche volk gedoodverfd als een luchthartig volk, een volk, dat spoedig vergeet, het tegendeel van deze bewering liet zich zien op allerzielendag, toen het graf van President Carnot in het spiering enkel jong e geen plasjes gelegen plaa Met den eigenaar Tan óén dezertsehokkers, Dirk van Drimmelen, kwamen zy ijöB Pry’s der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrydags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. Panthéon door vele belangstellenden werd bezocht. President Faure kwam reeds ’s morgens vroeg; na hem kwamen vele politieke personen en toen volgde de groote menigte, wier défilé wel eenige üren duurde. Wel een bewijs dus, dat het volk eene levendige herinnering heeft behouden aan den braven man, die zes jaar lang het land zoo voortreffelijk bestuurde. Hy ruste in vrede! Voortgaande op den weg der clementie, heeft, op voordracht van het nieuwe Mi nisterie Badenï, keizer Frans Jozef van Oostenrijk eene amnestie uitgevaardigd voor allen, die in Bohemen tegenwoordig om staatkundige redenen gevangenisstraf ondergaan en de staking gelast van nog hangende vervolgingen. De academi sche Senaat van de universiteit te Agram, heeft alle studenten, die meêgeholpen hebben aan het verbranden der Hongaar- sche vlag bij de jongste ongeregeldheden, voor goed of tijdelijk geschorst en hun alle beurzen en vrijstellingen van college geld ontnomen. Te Milaan (Italië) is Zondag jl. het standbeeld onthuld voor Garibaldi. Een groote optocht van democratische en arbei- dersvereenigingen werd gehouden, terwijl de Afgevaardigde Cavalotti het woord voerde. Koning Umberto zond een paar bronzen kransen. Uit Constantinopel (Tarkye) zegt men weêr ongunstige berichten te hebben ont vangen omtrent de Armeniërs in Klein- Azië, die steeds voortgaan met plunderen, vermoorden en rooven. De commissie voor de contróle der her vormingen in Armenië is reeds benoemd, doch niet naar den zin van Engeland, in ’t geheel niet. De drie Turksche leden zyn on bekwaam voor hunne betrekking en deels intriganten, terwijl het met de driechris- lenleden al niet veel beter is gesteld. Een is er berekend voor zyn taak, de tweede gedeeltelijk en de derde heeft slechts de eigenschap, dat by een goed kaartspeler is. In Engeland heeft men dan ook heel weinig vertrouwen op den ernst der be loften van Turkije. Daarom werd met de Amerikaansche Regeering door den Markies van Salisbury overeengekomen, maatre gelen te nemen tot beveiliging der beider- zydsche onderdanen op Turkscb gebied. Wat zullen hiervan nu weêr de resul taten zijn? Bij de aanvullings verkiezingen in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika hebben de Republikeinen gezegevierdze behaalden belangrijke overwinningen vooral in Maryland, den staat New-York, Massachusetts en Ohio. HUUR en ERF, den polder Kwa- eente liaren. ien 1 Mei 1896. fLANDgelegen m polder Kwaker- mte Schelluinen, itiaren; in 2 per- Arkel, 6 Nov. Door een ryksveldwach- ter uit Gorinchem en den gemeente veldwachter alhier, werden gisterenavond by een ambtenaar van den Waterstaat onder deze gemeente in beslag genomen ongeveer 400 halve kilo’s beetwortelen, welke door misdrijf waren verkrijgen. Berken wonde, 7 Nov. Aan hetherha- lings-onderwys nemen voorloopig zes leer lingen deel. Bodegraven, 5 Nov. Kaas. Aangevoerd 148 wagens, te zamen 8632 stuks, wegende 36.799 kilo; prys le soort Goudsche f23} A 27, zwaardere f28; 2e soort f21 A 23Derbykaas, le soort f 23, A 2e soort f 21,— A Edammerkaas, le soort f30, 2de soort f 22 A 23}. Han del zeer vlug. 'Bolnes, 7 Nov. Dezer dagen werd eene armoedige vrouw uit haar huis f 16 gestolen. Het vrouwtje, v. K. genaamd, had die van hare kinderen gekregen om er aardappelen voor te koopen. Den yve- rigen veldwachter M. Opman is het gelukt de dievegge uit te vinden. Eene vrouw, T. De B. heeft reeds bekend het geld ge stolen te hebben, en er lekkernijen en prullen voor te hebben gekocht. Dit muisje zal dus ook wel een staartje hebben. Boskoop, 4 Nov. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad is het besluit, in zijn vergadering van 12 Sep tember genomen, tot benoeming van een tydelyken wethouder, waarvan de uitvoe ring door Gedeputeerde Staten is geschorst, met 4 tegen 3 stemmen ingetrokken. 'Brandwijk, 7 Nov. Tot ambtenaar van den BurgerHiken Stand dezer gemeente is door den Raid benoemd de heer P. Pruis, burgemeester. Glesen-Nleuwkerk, 5 Nov. De goedge keurde begrooting dezer gemeente dienst 1896 bedraagt in ontvang en uitgaaf f 4745,96s, die der gemeente Peursum f 3128,80 en Schelluinen f 2712,46. Giesen-Oudekerk, 6 Nov. De heeren M. Huisman en F. Kreukniet, die aan de beurt van aftreding waren als Notabelen, eerstgenoemde ook als secretaris, zyn met algemeene stemmen als zoodanig herkozen. De heer A. Den Toom werd herbenoemd als secretaris-kerkvoogd, eveneens met algemeene stemmen. gGroof-Aminers, 8 Nov. Deze week had de heer N. d. V. alhier een groot ongeluk hij reed n.l. pulp en met het naar de schuit rijden brak een der leidsels der twee paarden, die voor den wagen stonden, met het ongelukkig gevolg dat paarden, wagen, voerman, enz. te water geraakten. Een der paarden had reeds den laatsten adem uitgeblazen, voor het op vasten bodem was gebracht. De voerman kwam met den schrik en een nat pak vry. Door de kaashandelaars werd deze week de kaas hier en in de environs ge kocht voor de navolgende prijzen: Jste qual. van f 22 tot f 24}, 2de qual. van f 20 tot f 211zwaardere tot f 26 de 50 K G. De handel is over 't algemeen vlug. 'Uoog-Blokland, 7 Nov. Deze week is het hei halingsonderwys aan de O. L. school alhier weer aangevangen. Er wordt echter slechts door 7 leerlingen gebruik van gemaakt. ^Jaarsveld, 7 Nov. Op den 14. Novem ber e.k. zal in het Raadhuis alhier, de verkiezing plaats hebben van een Hoofdingeland der waterschappen Batuwe c.a. onder deze gemeente, door Stemgerech tigde ingelanden, van het waterschap Graaf, ter vervulling der vacature ontstaan door de benoeming van den heer W. De Gier tot Heemraad dier waterschappen. 'Krimpen a/d IJsel, 8 Nov. Dinsdag avond is te Ouderkerk na een langdurig lijden overleden de heer W. Van Waning, tot 1 Januari jl. burgemeester dezer gemeente. Algemeen zal bet verlies betreurd wor den van den braven burgervader, die ge durende een tijdvak van 45 jaren een groot gedeelte zyner krachten besteedde aan het welzijn dezer gemeente. Dewensch, door den heer Van der Giessen, als oudste wet houder, uitgesproken in de laatste raads vergadering, welke door den heer Van Waning gepresideerd werd, waarin hy afscheid nam van deze gemeente en waarbij ZEA. nog vele rustige, gelukkige levensjaren werden toegewenscht, is niet vervuld mogen worden. Te vroeg is ZEA. van ons heengegaan. Heden, Vrijdag, wordt het lijk te Lochem bijgezet in het graf waar ook zyne echtgenoote rust. Hy ruste in vrede! 'Lekkerkerk, 7 Nov. Aan het herha- lings-onderwijs op de openbare school in Wijk B wordt deelgenomen ‘door 17 leer lingen, allen voorzien van het getuigschrift voor getrouw schoolbezoek en voldoende vorderingen. 'Meerkerk, 5 Nov. Het bestuur der zangvereeniging „Crescendo” is in de laatst gehouden vergadering als volgt samengesteld: de heeren P. Schakel, pre sident, M. Van Hof, secretaris, G. Kok, penningmeester en G. M. Brakel en A. Kleyn, bestuursleden. De heer F. Van IJzeren, sedert de oprichting der vereeni ging president, bad als bestuurslid bedankt - De zangvereeniging „Crescendo” gaf heden-avond bij den heer A. Verhoef eene uitvoering. De zaal was goed bezet. Het programma, uit twaalf öujnxaambestaandö, werd flink uitgevoerd. De verschillende stukken werden afgewisseld door degelijke muziek van de heeren Olman en Van Leeuwen uit Rotterdam: In de pauze en na afloop van den' zang gaf de heer P. Schakel een viertal komische stukjes ten beste en verhoogde daarddpr niet weinig het genot van den avond. 'Nleuwerkerk a/d IJsel, 7 Nov. Giste ren had de verkiezing plaats van twee Notabelen by de Ned. Herv. Gem. Inge leverd waren 21 biljetten. Herkozen de heer A. Van Beekum niet 15 en gekozen de heer J. De Wit met 13 stemmen. Verder waren nog uitgebracht op de heeren G. De Wit 7 st., A. Doornheim 4 st, I. C. Baas 1 st. en H. Stolk 1 st. 'Polsbroek, 5 Nov. Bij ministeriëele beschikking van 28 Oct. 11. is met ingang van 16 Nov. a.s. de brievengaarder J. Teeuw alhier, belast met de uitvoering van een tweede postbestelling in het oostelijk gedeelte dezer gemeente, op alle werkdagen na aankomst van den postbode uit Schoonhoven te 1.25 ’s namiddags. Ongetwijfeld zal dit besluit door belang hebbenden in deze gemeente met vreugde worden vernomen. 'Stolwijk, 7 Nov. Een zeer verblijdend verschijnsel doet zich hier voor met be trekking tot het herhalings-onderwys. Nog nimmer zoolang het gegeven is en dat is van de invoering der wet van 1878 af hebben er zooveel leerlingen aan deelgenomen als dezen winter. Aan de 1ste openb. school worden de lessen gevolgd door 25 leerlingen, voor het grootste gedeelte jongens, die reeds goed onderwijs hebben genoten. Aan de 2de openb. school zyn voorloopig nog maar 5 leerlingen; waar- schynljk zal ook dit getal wel grooter worden. t Stormpolder, 8 Nov. Naar men ver neemt, zullen er, zoodra de werken tot normaliseering van de Nieuwe Maas hier gereed zyn, pogingen in het werk worden gesteld om achter in den polder eene aanlegplaats voor stoombooten te verkrij gen, ten einde van de booten, welke de Lek op en af varen, te kunnen proflteeren. Thans moet men steeds de rivier over naar Kralingsche Veer. 'Tlenhoven, 7 Nov. Na onderzoek door den districtsveearts te Dordrecht is geble ken dat de varkens van den landbouwer J. Van Zomeren alhier, niet aan vlek ziekte Ijdende zyn. Vreeswijk, 5 Nov. Den 17 Nov. a. s. zal het 25 jaren geleden zyn, dat onze geachte hoofdonderwijzer der openbare school, de heer E. W. Van Maanen, by het onderwijs werd geplaatst. Men is voornemens, dien dag voor den jubilaris niet onopgemerkt voorby te laten gaan. Woerden,. 6 Nov. Kaas. De aanvoer ter mapkt op heden bedroeg 112 partyen; prijs vah Goudschele soort f 22,— A 26,— 2e soort f 18 A 21, zwaardere f 27,- A 80,— per 50 kilo. Handel vlug. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer! v Mag ik U verzoeken, over een kleine plaats ruimte te mogen beschikken, naar aanleiding van hetgeen de heer Valk volgens uw verslag gever by de bogrooting Tan het Burgerlnk armbestuur gezegd heeft. Inderdaad is hetgeen hier ter Btede geschiedt, niet geheel juist volgens de armenwet. Gelgk de Hiaat op de eerste plaats geroepen is de „roohtvaardigheid” te doen beoefenen, zoo laat de wetgerer do „barmhartigheid” aan haar, wie het op do eerste plaats toekomt, de kerk, en de particuliere liefdadigheid orer, en slechts noode neemt hy ijjn toevlucht tot de gedwongen liefdadigheid, welke eigenlyk dien eerenaam niet meer Terdient. Maar Terder te gaan en te willen dat ieder armbestuur z}jn eigen armen onderhoude, kan niet zyn en is niet de bedoeling der armenwet. Kan niet zyn. Wanneer ieder kerkge nootschap wettelyk verplicht was zjjn armen te onderhouden, dan moest als er geen geld in cassa was ieder kerkgenootschap recht hebben een armenbelasting Tan hare leden te heffen. Dit sou niet alleen tegen den aard der lief dadigheid in Christelyken zin stryden, maar ook voor een of ander kerkgenootschap, dat slechts enkolo gegoeden en zeer Teel armen telt, op 'n soort gedwongen communisme kinnen mtloopen. Is niet. De kerkelyko armbesturen be schikken orer geen rechtsmiddelen, kunnen dus niet geren, waar niet is. De wet zegt dan ook alleen, dat iemand die bedeeld wordt door een instelling ran liefdadigheid, niet ran gemeente wege mag bedeeld worden. Maar daarentegen, zoodra een armbestuur, dat vrg is, d. w. z. geen subsidie Tan gemeente ontvangt, een schriftelnk bewys jran een arme geeft aan de gemeente, waarin'het armbestuur rerklaart dezen of genen arme niet te kubnen bedoelen, dan is de gemeente Terplioht dezen geloorigen arme erengoed te bedoelen met eren reel geld of goed als zg in geljjke omstandigheden een arme be deelt, die sioh de woelde reroorlooft tot geen kerkgenootschap meer te behooren. Zoo wordt de wet in onse groote steden ook toegepast. Of dese toepassing het eindbedrag twöfWw TWnÜnderen’ me“ U moeten werd gii w monumei rereerders ran Ds. O. zgn graf geplaatst. Het is een verhoren en breed monument, 8 meter hoog, by 1 meter breed en 75 oM. diep, dat zich rerheft aan den roet van deze graf zerk, waaronder zgn stoffeigk overschot rusten waarop nu ook is gebeiteld zgn naam met bgvoeging; „predikant te ’s-Üravenhage; hof prediker.” Het vierhoekige monument van blauwen hard steen heeft een obelisk vorm. Op een socle rust een voetstuk, waarboven in slanken vorm het hoofdgedeelte zich verheft dat bekroond wordt met een kruisbloem. Op dat gedeelte is in vergulde letters de opdracht gebeiteld„Ter nagedachtenis van üs. Cornells Elisa Van Koetsveld, V. D. M.” waaronder een bas-relief, zgn portret in brons te aanschouwen gevende, door den heer J. Keiler te Phrys geboetseerd, en daaronder de geboorte- en overlydensdata 1807189B. Boven de opdracht is een ster, hut symbool der opstanding. Up het voetstuk aan de voorzyde zyn in de hoeken de alpha en omega gehouwen en daar onder staat gebeiteld: „Zalig de dooden, die in den Heer sterven Hunne werken volgen hen.” Aan een der zykanten zgn de voornaamste stich tingen van Vau Koetsveld genoemd: „Zuiderkerk, Betlilehemskerk, en Idiotengesticht" en aan dun anderen zgkant een drietal zgner voornaamste werken: „L’astorie van Mastland", „Gelijkenis sen” en „Novellen." De achterzgde is geheel gevuld met de vermelding van de verschillende standplaatsen door Van Koetaveld vervuld en zgn geboorte- en sterfdata. Door din heer Mr. C. A. Van der Kemp, voor zitter van de commissie voor het huldeblga, werd het woord gevoerd. De toespraak van den heer v. d. Kemp, onder aanhoudenden regen uitgesproken, werd, nadat hg het monument aan de familie had overge dragen, beantwoord door Ds. Van Kootsveld, predikant te Goes, zoon van den geiiuldigden leeraar. Met eene herinnering aan de troostrgke deelneming by de ter aardebestelling van zyn vader op zoo treffende wgze gebleken, wees iiy de gezegende nagedachtenis die zyn vader nagelaten. De treffende wyze waarop die man werd gehuldigd, bracht hem net woord van den Duitschen difthter te binnen: wat goed, schoon, waar is, ’t wordt niet vergeten, ’t Loeft voort in ’t lied, in de geschiedenis en in do monsohheid. Voorts vertolkte hy don innigen dank van de geheele familie, ook van den 90- jarigen broeder van zyn vader, thans verhinderd hier te zyn, voor het blyk van hulde aan de nagedachtenis van den man gewyd. Zoolang God de verwanten het leven geeft zullen zy in dit monument zyne nagedachtenis in eere houden. By de plechtigheid waren aanwezig leerlingen en vereerders van den eenmaal zoo geliefden evangeliedienaar; predikanten vau de Hervormde eu van de Lutuersche gemeenten; de pastoor der Oud-Katholiekenbestuursleden vau het idioten-gesticht eb by na alle leden der commissie voor het huldeblijk. naar zee was vertrokken. Bij deze proefnemingen heeft men gemeend het te moeten M$n, vöoreerst om niet meer jonge elft te vernietigden ten tweede, omdat het thans voldoende bOwfljft“fe, dat de ankerkuil jonge elft vermoordt, en wel met groote hoe veelheden. In vyf dagen tyds werden 15.105 stuks elftjes gevangen met éénen kuil, terwyl op dezelfde plaats nog zeven schokkers liggen te vissohen. Toen men per stoomboot eene inspectie maakte, lagen vier kuilers byeen, waarvan de een, zooals zij zagen, 2000 stuks elftjes gevan gen had, van wie zy den volgenden dag nog 1500 stuks ontvingen. Behalve elft, vond men in den kuil jonge houting, een visoh die veel rraagd wordt, doch tegenwoordig, helaas! r maar zelden in volwassen staat wordt aangetroffen. Evenzoo wordt door den kuil jonge spiering, haring en andere visoh bij maBsa’s vernietigd. „En hoe zal bet gaan wordt gevraagd met de jonge zalm, die in het voorjaar, April en Mei, de rivieren afkomt om naar zee te zwemmen? Wel is waar is het dan verboden, om met den kuil te vissollen, om de jonge zalm gelegenheid te geven ongehinderd naar zee te trekken. Maak evenwel in dien verboden tijd eens een tochtje per stoomboot naar het Hol- landsoh-Diep en Haringvliet, en ge zult overal de schokkers vinden met hunne kuilen, alsof er van geen verboden tijd sprake is!” „Waarom dan nog eene zaak laten voort bestaan, die in de eerste plaats duizenden jonge visebjes vermoordt, welke in het tegenoverge stelde geval, groot geworden zgndo, eon belangryk artikel van waarde zouden vertegenwoordigen, en ten goede komen aan honderden vissoliets en handelaren. Alléén om een hoogstens hon derdtal kuilvissohers een armoedig bestaan te verschaffen.” „Waarom laat de Staat toe, dat er zooi jonge viBch wordt vernietigd, die, had deze groot kunnen worden, door zyn eigen v ryen zoude gevangen worden? Voorde vissoheryen in de Nieuwe- en Oude-Maas, de Merwede en andere rivieren worden hoe puohtcyfers geboden, in de hoop op vangsten. Is het dan in de eerste plaats noodig dat de Staat zelf zorg droge, 1 jonge viBch in het leven blyft, en dat de pachters althans gewaarborgd zyn, dat J visoh wordt vernietigd? Waar men bezig is de kip te slachten die de gouden eieren legt, en de Staat by machte ia dit moet deze dan maar nog, het recht tot verpachten?" „Om te voorkomen, dat in ons land de jonge visoh door dergelgk vischtuig wordt vermoord, is het dringend noodig, dat by de wet zulks verboden wordt, en niet alleen verboden, maar ook bovenal dat de politie, beter dau zulks tot heden geschiedde, bg machte is niet alléén elke overtreding te constateeren, maar ook streng te kunnen straffen.” Op de begraafplaats Eik en Dui nen te ’s Hago werd gisteren aan de familie aangeboden het monument, door vrienden en E. Van Koetsveld op De heer J. C. Kersber, Ten Houten hebben rapport v' hun onderzoek naar jonge elft in Op Donderdag 22 Auj u ankerkuilen bezocht i Dr. Hoek had zich reid verklaard hen deel aan den tocht. By Moerdyk lagen vier schokkers teviBsehen: drie daarvan hadden reeds hunne kuilen opge haald toen de genoemde heeren kwamen en on- middellyk opnieuw gezet. By den vierden aan boord zynde, werd de kuil opgehaald en geleegd. Men bevond dat er onder de vangst veel jonge elft aanwezig was. Deze elftjes, ongeveer 20ü0 stuks, van ongeveer 4 tot 8 oM. lengte, kochten de hh. K. en T. H. van den vissoher voor f2 om meê naar ’t Kralingsche veer te nemen, en daarvan werden enkele exemplaren door Dr.Hoek meêgenomen naar Den Helder. Met dezen an kerkuil vis^oher kwamen zy oveieen, om hun iederen dag de gevangen elftjes te zenden, waar voor hem per postwissel het bedrag zou toe gezonden worden. Zy ontvingen dan ook van hem den volgenden dag nog 1550 elftjes, doch later niet meer; waa?sohynlyk is het hem ver boden of ontraden door personen die er belang bg hebben, deze resultaten der kuilvissoherg te verbergen. Terzelfder plaatse bezochten zg twee kuilers, die wel reeds gehaald hadden, doch den kuil opnieuw gezet. Op laag water werden ook deze kuilen opgebaald, en men bevond ook daarin jonge elft. ,i Na eenigen tgd aan den Moerüyk vertoefd te hebben, stoomden de genoemde heeren in den vloed lager uit, en zagen bg de Willemstad twee schokkers vissohende. Langs boord ge meerd liggende, bleven zg wachten tot de kuilen werden opgehaald, hetwelk op hun verzoek iets werd vervroegd. In den kuil was aanwezig veel zeebliek, eene kleine hoeveelheid leverbare en eenige jonge houting, doch geen elftje. De visschers verklaarden nier v3 (elft) te vangen, doch wel op hooger taatsen. a eigenaar van óén dezeAsohokkers, o!?~, zy overeen om voor hen te vissohen naar plasjes (elft), gedu rende eene week voor f75. De gevangen visoh bleef voor hem, met uitzondering van de jqnge elftjes, die naar het Kralingsoheveer moesten wotden opgezonden. Een tweeden tocht maakten zy op 25 October, om te zien of er nog jonge ellt gevangen werd. Ook deze reis bevond zich Dr. Hoek aan boord. By de vangst van een der schokkera, welke vissohende waren, werd veel jouge elft gevon den, waarvan er ongeveer 100 stuks door Dr. Hoek werden meêgenomen. Door den vissoher werd tevens verklaard, dat er nog dagelijks jonge elft gevangen werd, waardoor dus bleek, dat nog niet alle elft

Schoonhovensche Courant | 1895 | | pagina 1