THBB. ttelmnn, cerstraat, Schoonhoven, Lopl kerst raat. Ie soorten van MEUBELEN, STOELEN, 1GELS en SCHILDERIJEN. WICOLAAS r verkrijgbaar. elflsclie Moier, nder nauwkeurig toezicht bereid. ITE PRIJS tot 1 APRIL 1896. inco rembours door geheel Nederland, g. f 23,50; 10 Kg. f 12,— 4 5 Kg. 52.5 Kg. f 3,25verder naar alle Iddeelen tegen hooger prijs. Goeiewaasan Zm, 1895. N°. 1697. Woensdag 13 November. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht BRANDSMA, AMSTERDAM. j flfi Dames MAC-PHERSON Aardappelen. t C. FIJN VAN DRAAI, Banketbakker, CHOONHOVEN. J. H. BIK. Andries Kruljt. /ILLEM van SANTEN Jac“, Rjjswijksche weg, nabij den Haag. BINNENLAND. GOUD A, BUITENLAND. STALEN W. PERK le Moordrecht laad ‘K- k' JUt- eiad- 4 ?n, ons. Reparaties spoedig en goedkoop. ’OFFEEREN van Stoelen en Canapé’s. Aanbevelend >t van ouds bekende geurige Voor siytera bijzondere prtyzeii. W01WKHHE COUUNT. 0. Spelt. J. G. van der Rest. C. Speuer. rkerk aid IJsel, M. Pannekoek. G. de Jong Czn. itrecht, J. van der Steegt. Wed. Knoers. A. Homburg. A. Scheer, A. Abrechs. G. van Eindhoven. In het bijzonder wordt de aandacht tigd op SOUCHON THEE, k f 1,80 >t is thans de geschiktste tijd zich van rprovisie te voorzien, waarvoor een wordt ingestaan. ertuigt U van de fijne en geurige i iteit en vraagt monster h f 1,40 per Kg. tte verpakking, vlugge verzending, skelyksche omzet op heden ruim Kg. Oostenrijk heeft de benoeming van Dr. Lueger, als burgemeester van Weenen, niet bekrachtigd. Naar aanleiding van dit feit, interpelleerde het lid Steinwerter den Minister-President Badeni over de rÖdenen, waarom die benoeming niet bekrachtigd was. De heet Badeni antwoordde hierop, dat de Regeering volstrekt niet gehouden was, hier ophelderingen te geven in eene zaak tusschen den Keizer en zijn geweten. Toen heeft met 108 tegen 64 stemmen het Huis van Afee vaardigden, op verzoek van graaf Badeni, geweigerd, deze zaak als een dringende te behandelen. Op Cuba (Spanje) is men nog steeds aan het schermutselen. Maarschalk Martinez Campos heeft nu maatregelen genomen tot bescherming der plantages in de provincie Villar, die door de opstandelingen met vernieling worden bedreigd, wanneer de arbeiders den oogst binnenhalen. Uit Spanje meldt men het overlijden van iemand, die ook in verschillende qualiteiten op Cuba is werkzaam geweest, n.l. Maarschalk Concha, Markies van Havana. Hij bereikte den leeftijd van 85 jaar en onderscheidde zich zoowel op militair, als op staatkundig gebied. Her haaldelijk was hjj minister. Den Isten November is het bedrag der schadevergoeding, door China aan Japan verschuldigd, te Londen op het crediet der Japansche Regeering overgeschreven. Het vertegenwoordigt 99 millioen gulden. H.H. M.M. de Koninginnen moeten voornemens ztfn, den 28. Novem ber van Het Loo naar de residentie te vertrekken. Vermoedelijk zullen H H. M.M. in 1896 het paleis Het Loo niet betrekken, doch dat jaar grootendeels op Soeatdyk ver blijven, wegens het verrichten van eenige Werkzaamheden op Het Loo, alwaar dan tevens nieuwe stallen met bijgebouwen voor het stal departement gebouwd zuilen worden. De kapt L. Op ten Noort, van het 8de reg. vest. art. te Gorinchem, is by het 3de reg. veld-art te Breda overgeplaatst. De 1ste luit L. F. Duymaer van Twist, van het 5de bat. 4de reg. inf. te Gouda, is belast met de opleiding van de adspirant-vaandrigs te Rotterdam en Gouda. Te Culemborg is Zaterdag avond overleden de heer M. Van Hoogen- hujjze, burgemeester dier gemeente. Hoewel hij sedert langen tijd reeds sukkelend geureest was, verrichtte hij tot de laatste oogenblikken zijne werkzaamheden en trof het bericht van zijn dood een ieder onver wacht. In hem verliest de gemeente een edel mensch, die algemeene achting ge noot en verdiende. - De heer C. Scheltus Jzn., in leven wijnhandelaar te Amersfoort, heeft onder meer bij testament eene som van f 100.000 bestemd tot stichting van een Tehuis voor dames uit den deftigen stand en tevens aan deze stichting gelegateerd een hoerenhuis met tuin, te Amersfoort,aa-n den Soesterweg, benevens een stuk land. De heer I. Th. De Bruin, van Gouda, is geslaagd bij het acte-examen wiskunde L. O. De dames J. G. Zeebuit, van Schoon re woerdB. C. E. De Leur, van Hardingsveld en E. Feitsma, van Bolnes, zyn geslaagd by het acte-examen lager onderwijs, de eerste tevens bjj het examen nuttige handwerken. Door het Provinciaal Kerk bestuur van Gelderland is tot de Evangelie bediening toegelaten de heer T. Lekker- kerker, candidaat aan de universiteit te Leiden, wonende te Zoeterwoude. Tot de Evangelie bediening bij de Gereformeerde Kerk is toegeiaten de heer G. J. D. Aalders, cand. te Kampen, die beroepen is te Gouda. Bedankt voor het beroep bij de Geref. Gem. te Vianen door Ds. A. Middelkoop, te Nijkerk. Amelde, 9 Nov. Op de heden alhier gehouden publieke verkooping van rijs-, teen- en rietgewassen, die by enkelen af slag geschiedde, is besteed voor: 3jarig rysgewas f 10 tot f 12 per 1000, 4-jarig rysgewas f7 tot f9 per 1000. Teen voor ’t mes af f 15 tot f27 per vim, stikteen flS tot f 17 per vim. Beide Ameidesche maat. Het rietgewas was over ’t algemeen lager in prijs, dan ’t voorgaand jaar. ‘Ameide en /Flenhoven, 11 Nov. Met het herhalingiaonderwijs op de openbare school dezer gemeenten is tot heden geen aan vang gemaakt, omdat zich nog geen genoegzaam aantal leerlingen aanmeldde. Treurig genoeg schijnen zoo velen, die dat onderwijs zoo hoog noodig hebben, het nut er van niet in te zien en er de voorkeur aan te geven de lange winter avonden nutteloos, zoo niet erger, door te brengen. ‘Ammerstol11 Nov. Aan het herha- lingsonderwijs nemen voorloopig 28 jonge lingen deel. Toen Zaterdag een vischschuit van den heer C. De' Jong de Lek af kwam achter een sleepboot, werd deze zoodanig vol water gesleept, dat zy zonk. Gelukkig bevonden zich geen personen in de boot, doch al wat er in was ging verloren. Zondag namiddag was een jongen van 10 jaar bezig zich met een schouw V Markt, naast „De Waag", nemen gelden h deposito: 1 dag opvragens a 2 °/0 langer termijn op overeen te komen Herwaarden en desverkiezende tegen iderpand in fondsen; irstrekken gelden op Effecten voor: agen onder f 1000,- H‘/, ’sjaars; agen daarboven tot den prolongatie- >ers, volgens Amsterdamsche beurs- torwaarden sten zich met het koopen en verkoopen in Effecten, tegen een provisie van: °/0 voor fondsen boven de 30 onder 8Ö (ook or loten;) erlangd worden orders in de meeste adsen verantwoord tot den eerstvolgen- n middenkoers der Amsterdamsche urs; elen Coupons in boven de Amster- .msche beursnoteeringzonder bere- ning van provisie; Jten zich op voordeelige voorwaarden et het incasseeren van wissels op nnen- en buitenland.Tarieven op nvrage gratis verkrijgbaar. it voor Schoonhoven de Heer A. VAN DEN HEUVEL, aldaar. RADE MARK. léén in verzegelde pakjes, voorzien lovenstaand gedeponeerd handelsmerk, ijgbaar te Schoonhoven bij E. C. VAN DER ENDE. wpoort, uk, deloos, kerk, Overzicht. „Geduld over wint alles,” zegt het spreek woord, maar het kan ook te lang duren, ten minste het geduld der Mogendheden Engeland, Frankrijk en Rusland is zoo goed als yitgeput. De houding der ver hevene Porte met betrekking tot het ver vullen. harer beloften ten opzichte van Armenië bevalt de Mogendheden niets. Daarom werd niet alleen door de drie genoemde landen, maar ook 4oc» de overige Mogendheden een vertoog ingediend by de Porte, hetwelk mondeling geschiedde door den „dragoman” of tolk der Fransche ambassade. Daarin werd in herinnering gebracht, wat in 1860 geschied is, toen de Christenmoorden op groote schaal in Syrië Europa tot tusschenkomst noopten. Voor ’t laatst werd nu nog eens aan de Porte gevraagd, welke maatregelen zy denkt te nemen, om werkelijk gevaar te voorkomen. In een den volgenden dag gehouden Raad van het ministerie, dat uit geheel nieuwe leden bestaat, is ernstig beraad slaagd over die te nemen maatregelen. Wat hooren we echter weêr van En- gelsche zy'de? Niets meer of minder, dan dat de Sultan op allerlei manieren het werk der hervormingen tracht te verijdelen door Paleis-creaturen te benoemen tot leden der commissie van toezicht. Nog een teeken van dat kalm verzet is, wat uit Constantinopel gemeld wordt omtrent het decoreeren door den Sultan met het Grootkruis der Osmanah-orde van Bahri-Pacha, den gewezen „Vali” of gou verneur der Armenische provincie „Van”, die indertijd op aandringen van den Brit- schen gezant, wegens zyn wangedrag tegenover de Armeniërs, werd afgezet. En nu is hem die orde uitgereikt „voor be wezen goede diensten.” •Dat de Europeesche gezanten hoogst verbitterd en verontwaardigd zyn over dergeitfke plagerijen, laat zich begrijpen. Er wordt dan ook al iets gemompeld van eene gemeenschappelijke tusschen komst. Rusland, door Frankrijk gesteund, zou Armenië bezetten, een Engelsch-Itali- aansche vloot de voornaamste kustplaatsen, terwijl aan Duitschland en Oostenrijk nog geen rol is toebedeeld. Het zou het beste zyn, als aan al dat talmen spoedig voor goed een einde werd gemaakt. De Sultan heeft zeker tot lijfspreuk, het spreekwoord: „Haast u langzaam!" Nu, zoo denken zijne onderdanen er blijkbaar niet over, vooral niet als het geldzaken betreft. Zoo liep het Don derdag jl. storm op de Ottomanische Bank om goud. De Beurs was flauw, wegens de schaarschte aan Turksche ponden, in plaats waarvan nu 20 francsstukken en ponden sterling werden gebezigd. Van ambtswege werd toen medegedeeld, dat voor drie maanden de<Bank de uitbetaling in goud voor biljetten zal staken, om tyd te geven voor de verwerking van het aankomende goud tot Turksche ponden. Voorts werd de concessie der Ottoman! sche Bank voor 12 jaar verlengd, hetwelk een gunstigen indruk maakte. Bourgeois, de nieuwe Fransche Minister- President eft Douiner, J^nister van Fi nanciën, zyn door de begrotingscommissie gehoord en waren het met de leden eens, behoudens eenige uitzonderingen, waarvan de commissie niets wilde weten. Zij wenschte het begrootingsontwerp te hand haven, zooals het door haar vastgesteld was en verlangde geen wijzigingen, be halve een crediet van twee millioen voor den dyk van Bouzey, welk geld gevonden wordt door een gelijke verlaging van den post: rentegarantie voor spoorwegen. Zeer verwonderlijk mag het heeten, dat de openingsrede van Bourgeois niets bevatte omtrent de plannen van de Regeering ten op zichte van het voorloopig tractaat tusschen Generaal Duchesne en de Koningin van Madagascar gesloten, betreffende de vraag: protectoraat of annexatie? Verscheidene bladen verzekeren dat' het Ministerie Bourgeois het voornemen heeft opgevat het tractaat ongewijzigd te hand haven en aan het parlement de aanneming ervan vast te stellen. Byna alle scheepbouwwerven aan de Clyde (Schotland) staan stil, omdat de patioons de werklieden gedaan gaven. Deze werkstaking gaat dus niet uit van de werklieden, maar van de patroons, die elkander, evenals de arbeiders, onderling willen steunen. Zelfs de scheepsbouw meesters te Glasgow, Paisley en Johnstown, die geen quaestie hadden met hunne ar beiders, hebben hunne werven gesloten, ten einde hunne collega’s te Belfast steun te geven in het geschil, dat deze met hunne arbeiders hebben om loonsverhoo ging of het vóór drie jaar betaald loon. Keizer Wilhelm van Duitschland nam te Berlyn aan de garde-recruten den eed af. By die gelegenheid wees Z. M. de mannen er op, dat zy het als een eer moesten beschouwen tot het leger en in ‘t bijzonder tot de garde te behooren en ■daarom ten zeerste moesten zorg dragen voor de handhaving hunner eer. Trouw moesten zy wezen aan Keizer 'en Vaderland, zoowel tegenover den bui- tenlandschen als tegenover den binnen- landschen vijand. Na de toespraak volgde een drievoudig Hurrah voor den Keizer I Wat aanvankelijk niet gedacht was, is ■toch gebeurd: Keizer Frans Jozef van Schoonhoven in Depót: eene ruime ctie de Linnenfabriek van VAN DIJK >>mp. te Eindhoven, bestaande in TEN, KATOEN, KEPERS, VOERING,- T, VLAGGENDOEK, FLANELLEN, ELGOEDrondgeweven KATOEN SER enz. Catalogus te verkrijgen. Ook de zoo gunstig bekende THEE THUERÉ in verschillende prijzen, af f 0,80, f l,-, f 1.25 en hooger. late kwaliteit: ERM AASCHE JAMMEN f2,50. 2de kwaliteit: EUWSCHE JAMNjEN f 2,40 en eene partij beste f itlandsche Aardappelen a f 1,50 per H.L., franco Gouda. Monsters te verkrijgen bij j de Wed. VAN DORST, Markt, Gouda. een bloeiendei graad van (L een onzer ii werkzaam zijn, enz. enz. zelve van goede familie; onder, maar was niet te vaarwel te zeggen. Nog haar zwarten rok en met voor en met opgestroopte tobbe met tong en paling, en springende garnalen. Tb^fcs is Mie storven, te midden van baar nering, in ouderdom van 67 jaren. Mie had al lang kunnen nemen, want Mie w*s ryk en laat erfenisje na van zekerdrie ton gouds, zegge driemaal 100 duizend gulden I Hij blijft kalm. Zy: „Je kalmte is waarlyk onverdrageljjk. Is er dan niets, wat jou meer in verrukking brengt?” Hg: „Niets. Eens in mjjn leven heeft mij iemand in verrukking gebracht en zes maanden later was ze myn vrouw. En die waarschuwing vergeet ik niet.” Gemengd Nieuws. Zondag-nacht ondervond de politie te 's-Hage een zeer ernstig verzet van cavaleristen. Aanleiding was het feit, dat een agent in de Passage een huzaar aansprak en wil le medevoeren naar het politie bureel aan de Nieuwe Haven, wyl de militair in het bezit bleek van een als vermist aangegeven parapluie. OpdeKa- pelsbrug kreeg de politiebeambte een sabel slag van een brigadier der huzaren en ontstond spoedig een algemeen gevecht tusschen de zonen van Mars en de politie, dat later herhaald werd toen eenige agen ten uit het commissariaat uittrokken om medeplichtigen aan de feitelijkheden in arrest te nemen. Sommige agenten be kwamen bloedende wonden, terwijl de helmen van de meeste vernield werden door sabelhouwen. De militaire autoriteit is van een en ander in kennis gesteld. Vrjjdag-namiddag geraakte de 18-jarige H. De Bosch op den Achter- dijk,1 gem. Leerdam, onder een zwaar be laden kolenwagen. Ds raderen gingen hem over de borst. Na een paar uur lijdens overleed hij. Op den Gelderschen IJsel is de waterstand zoodanig verbeterd, dat de scheepvaart weder in vollen gang is. Het is voor de schipperij te hopen, dat het water nog gedurende eenige dagen blyft voortwassen en het openwater blyft, dan kunnen ook de stoombooten weder langs den gewonen weg naar Rotterdam varen. Te Venendaal heeft zich een geval van bloedvergiftiging voorgedaan met doodelijken afloop. Zekere G. v. D. had zich in den vinger gesneden en om het bloeden tegen te gaan een tabaks papiertje op de wond gelegd. De arm zwol op en korten tyd daarna was de man een lijk. Men schrijft uit de Alblaseerwaard aan de N. R. C. In den laatsten tijd komt zekere „zwarte Antje van over de Lek” hier en daar gods dienstige samenkomsten leiden, en tal van een voudige zielen en zieltjes weet zy te winnen. Nu gebeurde het de vorige week, dat de ruim 30-jarige vrouw van G. de K. te Molenaarsgraaf ziek werd, maar manlief had van Antje geleerd, dat zoowel lichamelijke als geestelijke ziekten slechts door bovenaardsche macht konden ge nezen worden, en hij wilde daarom ook niet, dat een dokter, naar wien da zieke vurig uit zag, haar zou behandelen. Medelijdende buur vrouwen stelden echter den dokter van het ver langen op de hoogte en 'leze ging de zieke Zondag bezoeken. Hg wesd door De K. ont vangen met den welkomstgroet„Zoo, Sabbath- schender”. Toch liet hjj toe, dat zyne vrouw onderzocht werd, maar toen de geneesmiddelen kwamen, zei Da K.„tot hiertoe en niet verder”, en of nu de zieke ai bad en smeekte, de ge neesmiddelen te mogen innemen, de man was niet te vermurwen. De vader der vrouw, wien het welzijn van zijn kind meer ter harte ging dan de godsdienstige dankbeelden van zyn schoonzoon, trok er den volgenden dag op af en met behulp van eenige buurvrouwen werd do zieke uit haar huis gehaald en bij de buren te bed gebracht. De K. stond buiten en gaf zijn hart luoht in tale Kanahns. Een groote menschenmassa had zich van lieverlede verza meld en de opgewondenheid nam zoozeer toe, dat de tussoheukomst der politie noodig was om den man te beschermen. Te Rotterdam heeft Maandag morgen de commissaris vau politie in de Meermanstraat, de heer Strang, een ouder-,, zoek ingesteld inde Woelwijkstraatno. 43, benedenhuis, waar een man dood werd gevonden met afgesneden h tls. Het is LI nog niet bekend of hier aan moord dan yTp wel aan zelfmoord moet gedacht worden. Dezer dagen is in Noord-Hol- land opnieuw gebleken, dat de muntbil jetten van f 50 en van f 10 te weinig in uiterlijk verschillen. Een schipper be merkte, na gedane betaling op de Pur- merender markt, 2 biljetten van f 50 voor f 10 te hebben uitgegeven. Eenzelfde ge zal had plaats bjj de uitbetaling van te vermaken en weldra ging het spel zoover dat hij te water viel. Hoewel hevig verschrikt, riep hij de buren, waarna hy door hen werd gered. Benschop, 8 Nov. De herhalingsschool, jl. Maandag alhier geopend, wordt bezocht in school no. 1 door 20 en in school no. 2 door 7 leerlingen. ’Berg-Ainbacht, 11 Nov. Bij de jl. Za terdag gehouden jaarlijksche verpachting van teen en rietgewas was de opbrengst f 1546, zyndo ongeveer f3001-J50 per HA. Door den heer C. Oskam Az. is in de verloopen week een roofvogel geschoten, die bezig was een anderen vogel te verslinden. De geschoten vogel, hoogst waarschijnlijk een valk, is bij den heer D. Van der Velden bezorgd om te em- pailleeren of op te zetten. In onze gemeente komen sporadi sche gevallen voor van febris typhoidea. ’Berkenwonde, 7 Nov. In de heden avond gehouden vergadering van leden der IJsclub werden de heeren M. Van Dorp, Z. VinkP. DamsteegtG. D. RehorstC. M. De Jong AJz. en W. Verwaal Wz. als bestuursleden Herkozen, terwijl als commissarissen herkozen wer den de heeren Jacs. De Groot, W. Groe nendijk, C. Verwaal en D. B. Oudenes. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat er f 98,67 in kas was. De vereeniging telt 32 ledon. Tot afgevaar digde voor den IJsbond werd gekozen de heer M. Van Dorp Wz. en tot plaatsver vanger de heer C. M. De Jong AJz. Giesen-Nieuwkerk, 9 Nov. Het her- halingsonderwys, dat hier gedurende de wintermaanden gegeven wordt, heeft een aanvang genomen met slechts drie leer lingen. Zeer te betreuren is het, dat er van zulk eene nuttige instelling zoo weinig gebruik wordt gemaakt. ’Krimpen a/d IJsel, 9 Nov. Spoedei- schende raadsvergadering op Woensdag 6 Nov. jl. des avonds half zeven. De voorzitter deelt mede, dat is inge komen een schrijven, meldende het over lijden van den heer W. Van Waning, tot 1 Jan. jl. burgemeester dezer gemeente. Met algemeene stemmen wordt besloten het schrijven met een brief van rouwbe klag te beantwoorden en namens de ge meente een prachtigen krans aan het lijkkleed te hechten. De gemeente zal bij de begrafenis, welke Vry'dag a. s. te Lochem zal plaats hebban, vertegenwoordigd wor den door de heeren Koker, burgemeester en Mijnlieff, wethouder. 11 November. De brievenbesteller dezer gemeente 0. Pols wordt met ingang van 1 December a. s. overgeplaatst naar Ca- pelle o/d I Jsel. Deze verbetering heeft hij wel verdiend, doch liever hadden wij hem in deze gemeente gehouden, daar zijn stiptheid en ijver zeer op prijs werden gesteld. Leerdam, 8 Nov. Door het bestuur der school met den Bijbel alhier is aan den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente op nieuw een adres gericht met het verzoek om de gelden, die vroeger voor een te stichten Christelijke school zjjn ingeza meld, en die de Ned. Herv. kerk nog steeds, volgens het bestuur der school met den Bybel ten onrechte, onder haar beheer heeft, af te staan. Op dit verzoek is weder afwijzend beschikt. ‘Nieuwerkerk a/d IJsel, 11 Nov. Jl. Donderdag vierde de C. K. V. „Timotheus” haar tweede jaarfeest in de 2de openb. school aan 's-Gravenweg. De vergadering werd geopend met het zingen van Ps. 25 6 en met gebed door den Eere- voor zitter Ds. Westerbeek Van Eerten, die daarna de jongelingen en ook de overige aanwezigen toesprak. Nadat de secretaris het verslag der vereeniging had uitgebracht en de voorzitter nog eenige woorden ge sproken, ging men over tot de feestviering. Samenspraken, voordrachten en gezang wisselden elkander af, en voor velen sloeg het uur van scheiden te spoedig. Na het uitspreken van een dankgebed, door den Eere-voorzitter en het zingen van Gezang 180 1 door de vergadering, werd deze recht genoeglijke bijeenkomst gesloten. Ouderkerk ad IJsel, 9 Nov. Hier had heden de plechtige uitvaart en te Lochem in het familiegraf de begrafenis plaats van den heer W. Van Waning, oud-bur- gemeester van Ouderkerk en Krimpen a/d IJsel. Deputatiön uit de Raden dier ge meenten volgden de met een bloemen- schat overdekte lijkbaar, en de heer Koker, burgemeester van Krimpen, huldigde aan het graf met een treffend woord de groote verdiensten des overledenen. De oudste zoon sprak den dank der familie uit voor de hartelyke deelneming, allerwege onder vonden. Papendrecht9 Nov. Van de werf der wed. A. Van Duijvendyk alhier, is met goed gevolg te water gelaten de ijzeren schroefstoomboot „Atjeh”, gebouwd voor rekening van den heer F. Van Duijnen te Dordrecht. De machine (sterk 20 p.k.) en ketel werden vervaardigd dooide firma Huijskens& Van Dijk aldaar. Onmiddellijk werden de kielen gelegd voor twee stalen spitsen, ieder groot 300 ton, te bouwen voor rekening der heeren J. Kennis Co. te Aniwerpen. Bij de gehouden herstemming voor een lid van den Gemeenteraad alhier, werden 189 stemmen uitgebracht, waarvan 3 blanco. De heer P. Visser werd gekozen met 101 stemmen, terwijl de heer C. Vink 89 stemmen verkreeg. ’ReeuwUk, 11 Nov. Onze dorpsgenoote, mej. P. H. E. Kruljt, klerk by de posteryen en telegraphic, tydelyk werkzaam te St.- Oedenrode, is aangesteld met ingang van 16 dezer te Rotterdam. gSliedrecbt, 11 Nov. De hofstede en landerijen bij de gasfabriek, groot 17 'f hectaren, door notaris Langeveid geveild, zijn in massa gemijnd op f 3800,— en toegewezen voor f 28530, aan den heer M. C. De Jong alhier. Vianen, 7 Nov. Gisternacht omstreeks 12 uur, toen reeds de meeste ingezetenen in slaap waren, klonk het geroep van brand door de straten. Een groot pakhuis, waarin byna 400 mud aardappels geborgen waren en hooi, stond in vlam. Het perceel is dan ook geheel uitgebrand. Het grootste ge deelte der aardappels, alsmede het hooi en ook het pakhuis was verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Waddingsveen9 Nov. De collecte in deze gemeente gehouden ten behoeve van de vereeniging „Trouw aan Koning en Vaderland” heeft opgebracht f20,22}. Willeskop, 7 Nov. Gister is door B. en W. dezer gemeente voor het algemeen armbestuur van Blokland in het openbaar verhuurd, voor den tijd van 6 jaren, het land aan gemelde armen toebehoorende. Het 1. perceel, zy'nde hooiland, groot 2 HA. 50 A- 40 cA., is gehuurd door A. B. De Heer te Montfoort voor f 200 's-jaars. Het 2. perceel, zijnde weiland, groot 31 A. 90 cA., is gehuurd door A. Oosterom, te Willeskop, voor f 31 ’sjaars. Het 3. perceel, zijnde bouwland, groot 59 A., 75 cA., is gehuurd door J. Van Vulpen te Willeskop, voor f 66 ’s jaars. Deze verhuring heeft opgebracht eene som van f 297 ’sjaars. De vorige zes jaren waren zij verhuurd voor eene totale som van f 347 ’sjaars, VARIA. Mynheer Roijaards, de doofstomme Amster dammer, die zonder een cent op zak uit de hoofdstad trók om per rjjwiel een tochtje om de wereld te doen, heeft, ofschoon nog maar even op reis, al heel wat gezien en ondervonden. Op Turksch gebied bracht hij onder plasregens een vreoselpken nacht onder den blooten hemel door en werd hij bedreigd door een paar roovers, die hy wist te verdrijven met zyn revolver. In een stadje in ’t verre Rusland werd hij tot zyn groote verbazing aangesproken door een landsman, die hem meênam naar zijn huis en bij wien hjj eenige gezellige uren sleet. „Als iemand verre reizen doet, dan kan hij wat ver halen” en een bier uit Holten, die in een coupé „niet rooken” een sigaartje opstak, maakte zelfs kennis met den kantonrechter te Deventer, die hem de keus liet tusschen f 3 boete en 3 dagen hechtenis. Drie gulden voor één sigaar, zóó duur had onze landbouwer zgn stinkstokjes nog nooit betaald! Mynheer Van Appel te Utrecht wielerde verleden week even uit zyo vaderstad naar Arnhem, een afstand van 10 uur gaans ongeveer, in 3 minuten minder dan 2 uur. Een andere baas, die verleden jaar hetzelfde uitstapje per rijwiel maakte, was 14 min. langer onderweg. rEen record, haast niet te verbete ren we vinden 't minder noodigook! is pas 'geslagen door een eerzame huismoeder te S^ipden, by wie de ooievaar in één bezending maat- liefst vjjf welgeschapen dochters bracht. De kinderen sjjn overleden, dooh de moeder bevindt zioh wel „Hoe meer zielen, hoe meer vreugd", except by een sollicitatie als in ’t Friesohe Oenkork, waar 64 liefhebbers zjjn voor 't baantje van djjkwerker togen f7 in de week. Te Zuid- wolde, waar mea een gemeente-veldwachter vroeg, had men 67 sollicitanten, waaronder ver scheidene, die hun portret inzonden, precies of l het een huw'lgksaanvraag gold. Iemand te Midwolde, die dezer dagen op het gemeentehuis kwam met trouwplannen, moest onverrichter zake terug, omdat hy niet met bewijzen kon staven, wie zgn moeder was. Omdat men nu eenmaal niemand trouwt, die te boek staat als iemand, die zonder tusschenkomst van een vrouw hot levenslicht heefc aanschouwd, zal ’s mans huw'lijk niet eerder voltrokken worden, vóór aan heel wat formaliteiten is voldaan. De oudste Nederlander, de 107-jarige Boomgaard te Groningen, heeft zyn portret laten maken en het aangeboden aau H. M de Koningin- Regentes, die het, bjj hooge uitzondering, heeft aanvaard. Het welgeslaagde afbeeldsel is thans ook in den handel gebracht. Een dienstbode te Wiesbaden, die onlangs een erfenisje van f 60.000 kreeg, raakte door zóóveel geluk heele- maal in de war. Lydende aan vervolgings waanzin, is de arme ryke pas geladen naar een krankzinnigen-gesticht gebracht. Op da ban ken van da 4de klasse der Rijks h. b. s. te Leeuwarden heeft pas een meisje plaats genomen, dat 27 jaar oud, vroeger eind diploma kreeg aan de Ryks h. b. s. te Hee- renveen. 't Laatst was ze in de provincie Groningen werkzaam als onderwgzores. Te Vlissingen een ander praatje f ging eergisteren een met provoost gestrafte soldaat op den loop. Van alle kanten benauwd, klau terde hjj op het dak der kazerne en riep tot zgn vervolgers: „kom eens hier, als je durft.” Nadat hy hier zoowat een paar uur in „hoog heid" was gezeteu, kwam hij uit eigen beweging naar beneden en werd hij natnurlyk dadelijk in de doos gestopt. Te Enschede zgn Za terdag vier jongens ingerekend, die een heele verzameling van huissleutels hadden aange legd De politie nam er een honderdtal in beslag, allemaal by de ingezetenen gestolen 1Beschul digd van „volkskanker" te hebben verkocht zonder vergunning, moest een bierhuishouder in Den Haag by „mijnheertje” komen op het politiebureau. Nadat de man bjj kris en kras sjjn onschuld had betuigd, hield de ambtenaar van politie hem een flesobje voor met de vraag, of hjj zich dat niet herinnerde. „Hoe zou ik dèt kunnen”, riep de verontwaardigde man: „er worden bjj mij zoo veel flssohjes met drank gebaald!” Een belangrjjke quaestie ontstond in ’t rjjke Kampen, waar de commandant der schutterij tydens het bozoek der Koninginnen zyn honderd manschappen traoteerde op twee- cents-broodjes en de raad bezwaar maakte tegen de rekening, omdat de commandant best ■es oadetjes voor een dubbeltje had kunnen I volk aan een fort onder Krommenledljk, krijgen. Ofschoon sommigen meenden, dat de zaak niet vóór 1900 in ’t reine kon worden gebracht, maar zeker moest onderworpen worden aan het oordeel ran Ged. Staten, den Raad van State, de Tweede Kamer en de Regeeripg, kreeg dit Kamper stukje een ontydig einde door de onvergeefljjke toegeeflijkheid van het Kamper gemeentebestuur, dat, toen de zaak ruchtbaar werd on niet meer „onder ons” gehaarkloofd kon worden, over het 662-cents-bezwaar heen stapte en de rekening van de dure broodjes in vredes naum maar goedkeurde. Te Rot terdam is Mie Hasenkamp gestorven, de fijns'® vischvrouw uit de stad. Verteld wordt, dat Mie de weduwe was van iemand, die behoorde tot een der meest geachte familien te Rotter dam, waarvan leden aan de universiteit stu- deereneen bloeiendon groothandel dry ven, met don graad vau doctor als professor aan inrichtingen van hooger onderwjjs werkzaam zijn, enz. enz. Mie was ook ryk en Mj0 wer{| cen dagj0 bewegen haar zaakje onlangs zat ze in een tuftite boezelaar mouwen naast haar ig, naa|t haar kreeften Thtjfcs is Mie ge- i--— jen rust een Miq had i was rjjk en

Schoonhovensche Courant | 1895 | | pagina 1