SmCÖLAAS er verkrfigbaar. I 'É8 PULP te loon, Goeflewaagen&Zonen, Markt, naast „De Waag”, COUD A, nemen gelden h deposito: t 1 dag opvragens a 2 langer termyn op overeen te komen 'oorwaarden en desverkiezende tegen nderpand in fondsen; 9 .A, lÓÜDStrBlltt- VÉLOCIPÉDE-HANDEL 1895. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht Baggernetten, iluitend van llollandacb, met de hand ponnen Hennepgaren, en met nauwe sen op een vierkanten lap gebreid, irdoor zfi gemakkelijk storten, lonenrreerende maar vaste prtyzen, bfi I. CROIJONGH tfl SliflMt 5 beste constructie en volmaaktste vorming, geëvenaard aan de voordes- e prysnoteering, kan men bekomen: rikaansche Oraals (Story en Clark), b 281 maal bekroond, hoogste onder- iding wereldtentoonstelling Chicago, Iso’s, Harmonica's, Accoordclters, Mops en Houten Blaas-lnstrameaten, Muziek nieten (door inworp van een geldstuk m deze) voor Koffljhuizen enz. enz., af 50 gulden. Arristons, Occarino’s, dharmonica’s enz. enz. Tevens pracht* (MstolP Meeiril! De Nieuwe London doet de grijze heren binnen en- k kele dagen verdwijnen, maakt A bet haar glanzend en zacht, be- AA let het uitvallen en neemt da pelletjea van het hoofd weg. Woensdag 20 November. C. FIJN VAN DRAAT, Banketbakker, iCHOONHOVEN. i W B O G. SOOS, Markt, Gouda, Fabrikant In Haren en Tonw. Seerj h» HH VEEHOUDERS! H. van TRIET Mzn., Reeuwjjk. i BUITENLAND. Overzicht. Voor slechts f 3 BINNENLAND. (ook te gei leeski op 't Kern was. benoeming M sloegen ze vjaa: irolvt ridderkruis 4de klasse der Mil. Willems orde aan den Isten luit. I. H. Von Santen. rijt: f 1,60 Schoonhoven bij Mej. SGHOOMOVEHSCHE COURANT. [et van ouds bekende geurige F" Voor siyters b|zon<lere prijzen. ader-de-vrouw, de gruwelijke en, on in zyn konnisse van By een slaj .ui was o Op, nret- _ane later inge- die ge- geene Bal ge- aan het van 1 Velocipedes, duurzaam, snelloopend, tbanden (vertrouwd), van af f 130,— van af f90,- tot 1ste klasse f325,- 2 persoons-Fietssn tegen concurree- e prijzen, uit de beroemdste buiten- ache fabrieken. lies franco door Nederland, inbevelend, J. H. CROMJONGH, Muziek- en Vélocipèlehandelaar, Muziek-onderwyzer, Sited recht. J SXïï’: en f 0,86 perTecon. r eigen rekening, tot coBcurreertzde zen. Directe levering bfi H. VAN LET Mzn. te Reeuwtyk. )e door my verkochte PULP vóbr October J.I., wordt door F. VAN RECHT geleverd, waarvan ik de be ten in handen heb. le actie met hem er over gehad, is r ieder ter inzage. De Turksche toestand blfift geheel dezelfde. Onophoudelyk hebben er schermutselingen plaats, die vooral in Klein Azië in hevige gevechten overgaan, met by voeging van allerlei moordaanslagen, rooveryen enz. Te Sirvas o. a. hebben de oproerige Arme niërs de Muzelmannen uit hunne winkels verjaagd, die geplunderd en hen zelven mishandeld op gruweiyke wfize, ter wfi 1 zelfs te Arabka door de overheden dyna miet bommen ontdekt werden, blijkbaar bestemd tot het doen in de lucht vliegen van gebouwen. De ^fuzelmansche bevol king riep de bescherming der overheid in en aanstonds werden dan ook met gunstig gevolg voldoende veiligheidsmaatregelen genomen. De Sultan echter is by nadere kennismaking gebleken een man te zijn, die veel belooft, maar weinig doet. Het spreekwoord: „Belofte maakt schuld,” schynt niet in zfin woordenboek te staan. Hoe dikwfi'ls toch beloofde hij de Mogend heden de gevraagde hervormingen te zullen ten uitvoer brengen en wat is het resul taat? Immers niets. En nu zfin er nog menschen op de wereld, menschen, die altyd het goede van iemand willen denken, die ook nu weêr geloof hechten aan de woorden van dien Sultan. Deze heeft, als hernieuwd bewys van zyne edelmoedige gevoelens, de noodige orders gegeven,op dat allen, zoowel Muzelmannen als Chris tenen, die in den laatsten tijd te Ifiden hebben gehad door do verschillende on lusten, op kosten van den Staat zullen worden gevoed en gehuisvest. De noodige bevelen daartoe zijn reeds verstrekt aan de gouverneurs der provinciën. „Bevelen en orders” daar ontbreekt het niet aan, maar wel wordt de noodige wils kracht, de noodige energie gemist, om voornemens ten uitvoer te brengen. De verbonden Mogendheden, zes in getal, denken er anders over en voegen de daad by het woord. Op aanraden van den Oostenrykschen Minister van Buitenlandsche Zaken, de heer Goluchowski, heeft eene gedachten wisseling plaats gehad tusschen de Euro peescha Mogendheden, betreffende een ge meenschappelijk optreden naar aanleiding der moeielykheden, veroorzaakt door den tegen woordigen toestand in het Oosten. Tot eene vlootderaonstratie werd besloten. Oostenrijk zendt alvast een eskader naar de Levant en uit de Italiaansche haven Goëta vertrok reeds de eerste divisio van een smaldeel, die weldra zal gevolgd wor den door een tweede onder Admiraal Accini, met bestemming naar Smyrna, |"waar zich de gezamenlyke eskaders zullen véreenigen. Over de wyze, waarop alsdan verder zal worden opgetreden, moet nog onderhandeld worden. Nog verdient melding, dat ook de Vereenigde Staten van Amerika een eskader naar de Levant zullen zenden. Het gaat niet naar Constantinopel, omdat het dan den verboden Dardenellen-weg zou moeten nemen. Nu is er toch in Weenen (Oostenrijk) iets gebeurd, waarover velen verbaasd zullen staan De anti Semitische meer- derheid-leider Dr. Lueger, ondanks de te genwerpingen van keizer Frans Jozef, toch door den Gemeenteraad tot burge meester gekozen met eene groote meer derheid van stemmen, heeft die benoeming aangenomen met een toespraak, waarin hy verklaarde, den stryd te zullen voort zetten, het kostte, wat het wilde. „Ik stoor my niet”, zoo ging hy voort, „aan hoog voorhoofd fronsen, maar ik wensch niets liever, dan my op te offeren voor myn volk. Ik heb my zelf onder zochten voor burgemeester bekwaam bevon den en zal nu trachten door nauwgezette plichtsbetrachting tot stand te brengen, al wat goed is voor het arme Oostenrijk- sche volk!” Na deze woorden-^Wkarde de Regee- rings commissaris Friebeis, uit naam van den Gouverneur van Wder-Oostenrfik, den Gemeenteraad voor ontbonden. Dezer dagen werd aan de Bulgaarscbe Sobranja overgelegd het dossier Stam- bouloff, door eene commissie verzameld en bestaande uit duizende brieven, tele grammen en berichten. Uit deze docu menten, die inderdaad van groote waarde zyn in verband met de tegen Stambouloff ingebrachte beschuldigingen, blijkt slechts één ding, nl. dat Stambouloff zeer dikwyls by de behandeling van een proces tusschen- beide is gekomen en soms den rechters hun oordeel heeft voorgeschreven. Overigens leveren die stukken echter niets bijzonders op, betrekking hebbende op de beschuldi gingen, welke tegen hem zyn ingebracht, als verduisteiiug van gelden, mishandeling en marteling van verschillende personen enz. Het wordt zoodoende moeielfik achter de waarheid te komen. Keizer Wilhelm van Dultschland is öf zelf gast, of Z M ontvangt gasten, zoonu ook weër. De Russische Grootvorst Wladimir is eenige dagen geleden op het Hof van Potsdam aangekomen, door den Keizer afgehaald en naar het nieuwe paleis ge bracht, waar eene eere-compagnie hem opwachtte. Daarna toonde de Keizer zfinen gast verschillende nieuwe militaire equiperaents stukken. Ware hy eenige dagen later gekomen, dan had hy het blijde bericht kunnen medebrengen, dat het Keizerlijk Russisch echtpaar eene dochter geboren was, Groot- verzend ik tegen rembours mgne allerwege als de beste erkende Concert Hand-Har monica „TRIOMPH”, met 10 Toetsen, 2 Begiet., ibbele Balgen, met diepe vouwen, waardoor lang kan worden uitgebaald, 2 Bastonen, lubbele tonen, 2 Pedalen en 75 stuks itig Nikkelbeslag, open met nikkel beslagen er en als 2 koren klinkende orgelmuziek, vouwhoek van den balg is met metalen sel versterkt, waardoor die onverslijtbaar De grootte is 85 cM. Cursus voor aelf- rricht gratis. Emballage kosteloos. Vracht Men bestelt slechts het sekerste by FRIEDR. MÜCHI.ER, Fabrikant van Musiekinstrumenten, Neuenrade (Westfalen). ik instrumenten, welke niet vol terugneem, ie er geen risico. ferstrekken gelden op Effecten voor:- Iragen onder f 1000,— h 4 ’sjaars; ragen daarboven tot den prolongatie- :oers, volgens Amsterdamsche beurs- ■oorwaarden asten zich methetkoopenen verkoopen ran Effecten, tegen een provisie van: voor fondsen boven de 80 ®/P 6 onder 30 'oor loten verlangd worden orders in de meeste ondsen verantwoord tot den eerstvolgen- len middenkoers der Amsterdamsche leurs; selen Coupons in boven de Amster- amsche beursnoteeringzonder bere- :ening van provisie; asten zich op voordeelige voorwaarden iet het incasseeren van wissels op innen- en buitenland. Tarieven op anvrage gratis verkrijgbaar. mt voor Schoonhoven de Heer A. VAN DEN HEUVEL, aldaar. slag geslagen. In het gedrang hebben zfi heden-morgen een Pruisisch paardenkooper eene portefeuille mot f 1500 en te 4 uren van een boer uit de Alblasserwaard een portefeuille met f 300 ontrold. "Ameide, 16 Nov. Op de heden alhier gehouden publieke verkoo^ing van op gaande boomen werd besteedwoorwilgen f 1,50 a f 12,50; populieren fl,50 A f7,50; essen f7 A f10 per boom;'voor brand hout bestond weinig kooplust. Ameide, 18 Nov. Door den raad dezer gemeente is aan den nachtwaker J. Uit- tenbogaard, die als zoodanig eervol ontslag heeft gevraagd, een jaarlyksche gratificatie ad f130 uit de gemeentekas toegekend. "Ammerstol, 19 Nov. In de vergadering der fisclub „Vooruitgang” alhier zyn tot bestuursleden herbenoemd de heeren K. B. Stuurman, C. Blom, Otto Ooms, J. Visser Wz. en W. Ooms Wz. Jr. en in de plaats van den heer A. Ouwerkerk, dip bedank^ heeft, is benoemd de heer L. Verdoold Gz. Door het gemeentebestuur is besloten de straatverlichting aanmerkelijk uit te breiden. "Benschop, 15 Nov. Verscheiden boeren hier beginnen langzamerhand het vee op stal te zetten. Het weêr was zacht de laatste dagen, maar de veelvuldige regens doorweekten de laag gelegen weiden en op verscheidene stukken begonnen de beesten „met vyf monden” te eten. De koeien nemen niet weinig af en het kaasje wordt kleiner, wat nog al jammer is, omdat voor goede waar op ’t oogenblik nog al flinke prijzen worden betaald. *Berg-Ainl>acht, 19 Nov. Onze gemeente lijdt een treffend verlies door het over- lyden van den heer Joh. Adr. Van der Straaten. Door velen zal hfi grootelyks gemist worden; hy genoot de algemeene achting en was o. a. als gecommitteerd ingeland en secretaris-kerkvoogd sinds vele jaren nuttig werkzaam. "Haastrecht, 15 Nov. Vanwege den algemeenen wielrydersbond heeft men aan den muur van het koffiehuis „Het huis Den Hoek” een wegwijzer doen plaatsen, waarop de verschillende wegen m«t hunne afstanden in KM. zyn aange geven; zoo leest men daarop byv. naar Schoonhoven 9.1 KM.x naar Utrecht 29.1 KM. enz. De wielrfia|rs zullen daardoor zeer gebaat zyn. Heden morgen deed de bleeker J. T. Van Dort van Stein alhier een boodschap. Juist vóór het huis van den heer Blanken kreeg hy eene flauwte en viel op den grond. Onmiddellyk werd geneeskundige hulp ingeroepen, doch de geneesheer kon alleen den dood constateereh. "Hoog-Blokland, 14 Nov. By de 4- jaarlyksche verhuring van de bouwlanden, behoorende aan de gemeente en de ver schillende fondsen, was de opbrengst dooreengenomen minder dan den vorigen keer. Da lage prijs der aardappelen, het hoofdgewas, oefent daarop voorzeker zyn invloed uit. "Krimpen a/d Usel, 18 Nov. Vrfidag- avond belden een paar landloopers bfi een der ingezetenen dezer gemeente aan en verzochten om nachtverblijf. Zulke onge- noodigde gasten kon men natuurlijk niet herbergen, zoodat de meid hun iets ter hand stelde en verzocht heen te gaan. Om weer heen te gaan waren ze nh juist niet gekomen, doch op de nadering van de politie vonden ze het dan toch maar beter te vertrekken. De eene liet zich de rivier overzetten naar Cipelle, waar hem e^n gratis slaapplaats werd aangewezen, terwfil de andere door onze politie in het arrestantenlokaal werd onder dak gebracht. Ook anderen ingezetenen hadden zij het reeds lastig gemaakt. Vrydag-avond hield de ysclub in het Bondscafé hare gewone jaarlfiksche ver gadering. De heeren J. Noorlander, P. Schou ten en C. Verkerk, die ontslag hadden ge nomen als leden van het bestuur, werden vervangen door de heeren N. Hoogendfik, G Van der Linde Pz. en H. Dekker. Langerak, 18 Nov. Door den raad werd in zijne jl. Zaterdag gehouden ver- g viering herbenoem 1 tot voorzitter arm- meester bij het burgerlyk-armbestuur alhier de heer J. Rozeudaal. Door den gemeente-veldwachter B. Goudriaan en den rijks veldwachter!. Van Suntenmaartensdijk werd heden middag aangehouden en op last van den heer burgemeester naar Dordrecht overgebracht zekere H. t. H.die zich schuldig maakte aan bedelarij op den openbaren weg. Blijkbaar deden genoemle veil wachters hier een goede vangst, wijl da aangehoudene verklaarde, voor geen dief stal terug te zullen deinzen, om van rijkswege onderhouden te worden. Lopik, 15 Nov. Beiankt voor het be roep naar deze gemeente door Ds. F. F. J. Van de Plassche te Gouderak. "Nieuwerkerk a/d IJsel, 18 Nov. Meldde ik eenigen tfid geleden, dat zoo nu en dan aan de byzondere school moedwillig ruiten werden ingeworpen en werd daarby de wensch geuit dat -die kwaadwilligen zoo spoedig mogelyk in handen der politie mochten vallen, het schynt, dat men ze niet gemakkelyk te pakken kan krijgen. Intusschen gaan zy (hy?) maar voort met zich aan hetzelfde kwaad schuldig te maken. In den nacht van Zaterdag op Zondag zyn inde school niet minder dan zeven ruiten ingeslagen. gNleuw-Lekkerland, 18 Nov. Vrijdag- r het - ---r---u.' Daarna defl- bed te gaan, zoodat zy tfid hadden leerden de troepen voorden luit. Von Santen, weg te voeren. Da agent heeft wiens moeder bfi de plechtigheid tegen- echter 50.000 dollars in bankpapier aan I woordig ---- I De heer C. W. Berghout te eene benoeming tot te Lange Ruige Weide bfi de blikken der dieven weten te ontrekken. 1 i Rotterdam heeft onder wfizer Gouda aangenomen. Door Ds. Van Dijk, directeur der vereeniging tot opleiding van jonge lingen tot predikant, te Doetinchom, is van iemand, die onbekend wenscht te blijven, f1000 ontvangen. ""Gorincliem, 16 Nov. Heden hield de afdeeling „Gorinchem en O.” der N. O. P. C. (voor drankbestry ling) eene vergadering, door elf personen bezocht. Na afdoening van enkele huishoudelijke zaken trad de heer J. Terlouw als spreker op met het onderwerp: „Wat zullen wfi drinken!” Hfi plaatste zich op het standpunt van iemand, die zich alleen sterken drank ontzegt. Hfi verdeelde de plaatsvervangende dranken in vijven nl. I. Dranken, die een geringer percent alcohol bevattepII die geen alcohol bevatten, doch er overigens wel op lijken; III. Koffie en thee; IV. Werkelijk dorstlesschende dranken. V. Voe dende dranken. Bij I stond hfi wat langer stil, om aan te toonen, dat onthouding van alle alcoholische dranken slechts de weg is voor eene radicale drankbestrijding. Over een en ander ontstond een opgewekt debat Nog werd besloten binnen enkele dagen te Sliedrecht eene propagandavergadering te beleggen en voor de volgende vergade ring te Gorinchem eenen spreker uit te noodigen.. Hoewel eerst 2 mnd. oud, be draagt hét ledental der afdeeling reeds negen, dat der voorstanders zes, iets wat we met vreugde constateeren. "Gorinchem18 Nov. Begunstigd door een schoonen herfstdag was de St. Maar tenspaardenmarkt helen alhier buitenge woon druk bezocht en de aanvoer van paarden groot. De handel was zeer vlug, zoodat bfi de aanwezigheid van vele Fransche en Duitsche kooplieden voor tweevier- en meerjarige paarden goede prfizen bedongen en besteed werden. Te 4 uren kwam het vee aan de liju en een uur later was de geheele Haarstraat en Boerenstraat reeds daarmeê gevull, zoodat ook op de St. Maartensbeestenmarkt morgen een buitengewoon groote aan voer van vee kan verwacht worden. Zakkenrollers hebben heden hier hun vorstin Olga geheeten. De toestand van moeder en kind is zeer bevredigend. De nieuwe Lord Mayor van Londen (Engeland) had Viijdag jl. den Koning van Portugal te „lunch”. Hfi gaf Z. M. in een toast de verzekering, dat de burgers der stad levendig belangstellen in Portugal’s wel en wee en kreeg ten antwoord, dat de Koning zeer dankbaar was voor de hartelfike ontvangst, ook nu weder in het vereenigd Koninkrijk hem bereid. Op Cuba (Spanje) zal de opstand zich nog meer uitbreiden, getuige de berichten. De insurgenten-aan voerder Maximo Gornez heeft de stellingen van Martines Campos in de provincie Santa Clara omgetrokken, waardoor hfi de provincie Matanzas kan binnendringen^daar den suikeroogst ver nielen en dan verder rukken in de rich ting van Havana. Natuurlijk verwekte dit bericht veel sensatie in Madrid, vooral in de militaire kringen, doch men gelooft niet,’ dat het den Cubanen zal gelukken een belangrijke stad meester te worden. Hun oorlogs-tactiek is, het verspreiden van schrik en het benadeelen der Spanjaarden door het vernielen van oogsten. De Re- geering is voornemens, nog meer troepen naar Cuba te zenden, behalve de 35.000, waarop zfi plan had. Volgens generaal Barrero wordt de ge heele verantwoordelijkheid van den tegen woordigen toestand geweten aan de mis plaatste zuinigheidsmaatregelen onder het Ministerie Sagasta, Het is bekend, hoe treurig de toestand van vele onderwijzers der openbare scholen in Spanje is. Vooral in dé provincie Malaga is het slecht gesteld met de luids lieden der jeugd. Te Velez-Malaga hebben veertien onderwfizeis, die altijd maar I tevergeefs wachtten op uitbetaling van hun traktement, hun school verlaten, om elders hun fortuin te zoeken. j Te Malaga zfin acht dier onderwfizers als bedelaars opgepakt, omdat zfi met visitekaartjes aan de huizen de liefdadig- heid der burgers inriepen. De Gouverneur det provincie,voor wien zfi gebracht werden, beloofde' hpn te zullen zorgen, dat zfi hun geld kregen; maar hij dreigde, hen naar I d een bedehtarskolonie te zanden, als zfi voortgingen met do openbare liefdadigheid in te roepen. Weder wordt uit de Vereeplgde Staten een brutale spoorwegdiefstal gemeld, ge pleegd in den nacht van Woensdag op Donderdag nabij Colorado-splings. Een geld transport van 200.000 dollars in goud kwam daar aan met den sneltrein van Santa-Fé. Het geld bevond zich in een kist, die naar het stations-gebouw werd gebracht, en daar overgegeven aan een agent der Expresa Company. Vijf minuten de plechtige uitreiking pla its van het nadat de trein vertrokken was, traden -j~ j- *r:' ”T:" twee gemaskerde mannen het stations- gebouw binnen en bevalen den agent, dien Met een flinke toespraak van den kol. W. zfi metrevolvers bedreigden, het veiligheids- L. De Petit, kommandant van het 5de slot der kist te openen. Daarna dwongen zfi reg. inf., werd den nieuwen ridder door hem, zich naar zfin slaapkamer op de eerste kapt. R. J. Graaf Schimmelpenninck het verdieping te begeven, zich uit te kleeden i kruis op de borst gehecht.7 Daarna dt-fl- en naar b04’ hji i--j._i. de kist weg te voeren. Da agent heeft avond had alhier een treffend ongeluk plaats. De vrouw van een werkman heeft zich met haar twee jongste kinderen door middel van verdrinken van het leven beroofd. Zy had de kinderen, een meisje van twee en half en een jongetje van een half jaar, aan zich vastgebonden en is daarna in de wetering gesprongen. De ongelukkige had een briefje op de tafel neêrgelegd, waarin zfi haar vreeselijk voornemen te kennen gaf. De mandie radeloos isblfift met drie kinderen, waarvan het oudste 7 jaar is, achter. "Polsbroek, 15 Nov. Het 5 jarig zoontje van H. V. alhier, dat eergisteren maar een paar sporten hoog op een ladder was geklommen, viel en bezeerde zich zoo danig aan den arm, dat men dadelfik /met het kind naar een buiten de gemeente wonenden dokter moest. "Stolwijk, 18 Nor. De aanroer van vee was op onze derde of laatste najaars-beesten- markt al zeer gering. Mot den besten wil kon men niet meer teilen dan 8 stuks, n.l. 3 koeien, 3 vaarzen on 2 kalveren. Welk een verschil met den tjjd, toen die markten pas ingesteld waren! Donderdag-middag keerde de landbouwer W d. J., in 't Beiersohe alhier, met zijne vrouw van een uitstapje terug. Vóór de tilbury stond een jong, vurig paard. Dicht bij huia komt hij in botsing met een’ stilsfaanden vracht wagen. Dat het niet zoo onzacht gebeurde blykt wel hieruit, dat het schild der tilbury geheel verbogen werd en dat de echtelieden d. J. door den schok op den weg terecht kwamen. Uelukkig grepen beiden het diel en wisten het tot staan te brengen vóór het voor goed aan den haal kon gaan. Ook hier dus: „boven verwachting goed afgeloopen.” Do wagenmaker C. v. D. was Zaterdag 11. bezig om boomen, die vervoerd moesten worden, aan oen’ mallejan te bevestigen. Onvoorziens komt de staart van dat werktuig naar beneden en treft v. D. zoodanig aan het hoofd, dat er eene gevaarlijke wonde ontstaat. Ijlings moest geneeskundige hulp worden ingeroepen. Thans bestaat er hoop, dat de slag geene ernstige gevolgen hebben zal. Dien zelfden morgen deed de landbouwer C. D., toen by in het land kwam, eene ervaring op, die men nu juist niet met den naam van „pre' tig" kan bestempelen. Vooreerst vond hij eei beste melkkoe dood, gestorven, zooals bleek, tengevolge van „het vjuur’ in d« gewanden en kort daarna eene andere, heel verstijfd scheen; het dier had boenen om te staan. In een’ wurmen si bracht, kreeg deze echter zachtkens gebruik zyner loopwerktuigen terug. VARIA. Een dienstbode te Leeuwarden stond op het punt om in ’t huwlgksbootje te stappen, maar 't was nog ver van lachen, zei de bruid en ze huilde. Om eens ex ra fijn in haar spul letjes te komen, nam ze een portefeuille met f 300 van haar meester weg, waarna de politie kwam on 't huwlijk voor onbopaalden ty 1 werd uitgesteld. ’t Was middernacht en op't Rem- brandtplein vlogen twee Amsterdammers mêkaar in 't haar, waarvan de een met zyn bullebij ter, de ander met zyn revolver vocht. Op ’t laatst deed ook nog een politie-agent meê en op ’t allerlaatst moesten alle drie naar ’t gast huis; twoe hadden een knauw van den hond te pakken en do derda was opgeknapt met eeu revolverschot! Mynheer van Straaten, de uitvinder van een veel verbeterd kogelvrjj pantser, heelt zich onlangs op een avond riten beschieten in het Paleis voor Volksvlyt, na tuurlyk met eenige plechtigheid. Het noodige publiek was tegenwoordig en overbodig was een dokter, die wel aanwezig was, doch in mynheer van Straaten geen patiënt kreeg. Een geoefend schutter, op 15 meter aftands van de levende schyf geplaatst met een karabijn, die 400 meter draagt, verschoot al zyn compositie- kogeri, maar de gepantserde uitvinder bleef ongedeerd. Twee stroopers uit Mierloo waren dezer dagen bezig op eeu druk bezocht hazen pad een strik te zetten, toen ze eensklaps werden verrast dgor den jachtopziener, die zich al een heelen tyd vlak in hun nabyheid ver borgen hield. „Zoo staat de strik niet goed, Jan, zei Toon; laat ik hem eens zetten, en ’k weet zeker, dat langoor ons niet ontkomen zal.” „Mis, man, list eensklaps de jaoht-opziener zioh hooren; gij vangt er geen, maar ik snap er twee!" Met een opgestrekeu zeil kwam pas geleden een Amsterdimsch werkman zich bij de p ditie beklagen, dat hij was aaugerand, door vier kerels tegelyk, die zyn jas van het lyf en zijn lieve geldje uit zyn zak gehaald en he n te i slotte in ’t water hadden gegooid. De politie ging op onderzoek uit, en wat bleek Onze werkman was boven zyn bier geweest, in slaap ge'allen op een kist, die aan den walkant stond, in de gracht gerold, op ’t droge gebracht door een stadsaanplakker en toen, heelemaal ontnuchterd, op eens zóó bang ge worden om thuis te komen by moeder-de-vrouw, dut hy het heele verbaal van aanranding maar verzonnen had i rol te big ven, ook het zaakje ter de politie had gebracht! -By een slager in de Punnekoekstraat te Kotterdzm was 's avonds laat hooi gelost en de politie, als altgd erg nieuwsgierig, giog op onderzoek uit In den winkel, de bergplaats, de woonvertrekken was all‘s in de puntjes, maar eindelijk op zolder, daar vond men wat men zoo it; bij de 600 pond vl :9ach, te slecht om het honden en varkens voor te zetten, werd in beslag genomen en tegen d m slager proces- verba il opgemaakt. - Novern- ber-slachtmaand: bij iemand te Nymegan leek h t er Dond rdig-avond op. Een liefhebbend ec itgenoot kwam op den zoeten inval, zich aan zij i vrouwe duim te vergasten en deze, van haar kant, ging haar man rnet een groot mos te lyf In ’t gasthuis werden de oneenige echt- geuooten weêr „verbonden”, wat niet verhinderen kon, dat de politie dit staaltje van eohtelyk geluk in de puntjes beschreef in een uitvoerig proees-verbaal Ken potverteerende zangver eniging in 'tFriescae Nieuwebrug voerde op haar feestavond een heel bizonder nummer uit. In plaats vau: „harmonie in onze zangen, har- mnne in ouze harten,” sloegen ze een roffel mot flessooen en stoelen, vfaaraan de mare- oüanssee’s, met sabels en revolvers inde hand, eerst na heel wat moeite een einde kon ma<en. Bg den burgemeester van Ter Aa kwam vrouw stelling der winkeliers. Spr. hoopt dat het ont werp niet zal worden aangenomen, daar de ge rechtigheid er niet door betracht wordt. De heer Hintzen, beslist tegenstander van de opdracht van het personeel aan de gemeenten, verdedigde het ontwerp. 8pr. bewondert het in den Min. dat hij de moeieljjkheid der classifi catie heeft aangedurfd. De vrystelling der win kels, waaromtrent de Min. zich niet afkeerig heeft getoond van overleg, kan een punt van overweging worden. De heer Rutgers van Rozenburg ducht geen moeilijkheden uit het verband tusschen deze belasting en het kiesrecht. De plannen der Reg. ten opzichte der gemeentel!oanciëti keurt spr. goed. Afschaffing van den grondslag haard steden en opheffing van de vrijstelling voor winkels beveelt by aan, benevens, toevoeging van een nieuwen grondslag: rywielen. De heer De Savornin Lohman wijst de kop peling tusschen kiesrecht én personeele belasting aan art. 80 der Grondwet. Da heer Veegens acht den afstand van het personeel aan de ge meenten de eenig goede oplossing. De heer Bouman bljjft ook de pnrsoneole belasting als Rgksheffing naast de bedrijfsbelasting een „bis in idem” noemen. De heer Van der Kun was tegen de behandeling van dit ontwerp, omdat hot nog grasgroen onrjjp was, en dat is het nog. De heer Heemskerk hield zyn bezwaren vol, vooral het niet-regplen dor gemeentefinanciën en de voorgenomen uirkeeringen om dé schade te vergoeden, die de gemeenten zullen Igden, waardoor zij van het Rijk afhankelyk worden. Do heer Zyp acht de voordeelen van dit wets ontwerp grooter dan de n ideelen en zal zyn stem oinhoiMen aan “do dende amendementen. Het bezwaar van den heer Roessingh is weg te uyw^flT~door den winkelstand aan te slaan en n>-t platteland te ontheffen. De Min. van Financiën noemt den afstand van het personeel van de gemeenten thans niet uitvoerbaar. Meer gegevens dun da Min. heeft verstrekt, zyn niet in zyn bezit. Het lastigste punt is de classificatie, de bezwaren daartegen kan de Minister niet uit den weg ruimen; het bezwaar tegen de ontheffing voor winkels is breed uitgemeten; men waciite af of de Kamer dit zal aanvaarden. Van de belasting op ry- wielen is geen grondslag voor het personeel te maken. De Min. v. Binnenlandsche Zaken acht een overgangsb’ paling bij deze wet met noudig als grondslag voor *t nieuwe kiesrecht. De heer Borgesius verdedigde zijn berekening van de op brengst dez r belasting, zij hangt af van de quaestie, hoeveel de huurptijzen de tegenwoor dige schattingen te boven gaan, en van de ovuotting van het mobilair. Dealgemeene beraadslagingen werden gesloten. - Da Minister van Justitie heeft bepaald dat de tot de brigade Ridderkerk behoorende gemeente Ciiarlois (thans Rot terdam) en de tot de brigade Schoonhoven behoorende gemeente Krimpen a/d Lek voortaan zullen befrooren respectievelijk tot de brigade Rotterdam en tot de brigade Ridderkerk. Te Amersfoort had Vrijdag STATEN-GENERAAL. In de vergadering van Donderdag zette de Tweede Kamer de algemeene beschouwingen over het wetsvoorstel tot Regeling der Perso- I neele Belasting voort. De Minister van Finan ciën, het ontwerp verdedigende, acht een gepaard gaan van de invoering dezer wet toet een re geling tot verbetering der gemeente-financiën onmogeiyk. Verband tusschen deze wet en de aanhangige kiesrechtwyziging ontkent de Mm. ten stelligste. De berekening van den beer Farncombe Sanders omtrent het verlies aan op brengst werd, als uitgaande van een onjuisten maatstaf, door den Min. bestreden; waarschynlyk zal dat verlies voor het Rijk 2 millioen bedra gen. Een tydelyke schadevergoeding aan de gemeenten voor vermindering van opcenten zou geen verwarring in haar financiën teweegbren gen. De heffing van het personeel door de ge meenten in plaats van door het Rijk zou den druk niet verminderen en de verwarring doen toenemen. Omtrent de definitieve regeling der gemeeute-fioanciën belooft de Min. voorstellen te zullen doen als hy weet wat de thans in behandeling zynde wet zal bevatten. Te sterke progressie zou de opbrengst der belasting doen dalen. Ook verdedigde de Min. de ambtenaren tegen de meening van den heer Pynappel, dat zy ujt gemakzucht te lichtvaardig vrijstellingen zouden verleeuen. De Minister van Binnenlandsche Zaken be antwoordt ontkennend de vraag, of door een verwerpiitg van dit ontwerp het stelsel van zyn kieswet wordt aangetast. Dat stelsel ge bruikt de belustingogfers, maar bestelt ze niet. Werd deze wet niet aaog nomen, dan zouden de kiezerslijsten voor 1897 word-n samen gesteld op den huurwaarde-grondslag van het tegenwoordig personeel. Da heer Borgesius kan deze wet slechts aan- r.emen, als de nadeeleu door de voordeelen worden overtroffen. De eersten zyn thans voor spr. overweg, nd, gelya hy in het breede aan toont. Inzonderheid de aanslagen ten pktten- laude, van menschen die huifies van 25 tot 35 gulden huur bewonen, acht hy een groot bezwaar. De heer Pyaappel blijft de classificatie der gemeenten by de Wet af keuren. De heer Roes singh zal trachten de laagst belastbare huur waarde ten plattenlande op f 35 te brengen. De heer Drucker betoogde dat, al is men ge reed voor de kiezerslijsten der beide volgende jaren, in 1898 de grondslag voor hot kiesrecht geheel zou vervallen zyn. Vergadering van Vrgdag. De heer Gerritsen wenscht sterkere progressie in den aanslag wegens huurwaarde en opheffing van de vry-

Schoonhovensche Courant | 1895 | | pagina 1