il Lbybh, /enhage. I mnenten- N°. 1632. 1895. Zaterdag 30 November. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht pelen. te SlieMt. EDI IMG AIMT, in Omstreken. CLEEF, ge mannen k wltz r M» Mee?!!! ïleuwe London de grijze haren binnen en dagen verdwijnen, inaakl aarglanaend en zacht, be et uitvallen en neemt de Jea van bet hoofd weg. JE-HANDEL Het mandaat van den Volks- vertegonwoordiger. BUITENLAND. BINNENLAND. 2de soort nog den SCÏÏOONÏÏOVEW8CHE WRMT. «- S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. f 13,-, n f 7,50, de Koningin echter, die zich zeer verhei C. Lodder Dz., P. Harddam, A. De Kloe, Op a vrjjdom voor f elke kl ISCOMMANDANT lecember 18v ig van den Minir r besteed: NG van irdappelen, en menages en het choonhovenover - 15 Juni 1KM6. n levering liggen Garnizoens-buieel imeente Rot- 5 boete of P. Visser, M. Breedveld, K. Bakker, W. Stam, sn. is, der f 138,80. 136,75. ner der Staten- sche Zaken. t en Ongelukken, Werkplaatsen enz. by den Heer SCHEN franco na derland. CROMJONGH, locipè ie handelaar, rwyzer, Sliedrecht. •nen bekroonde |K ibevele» van den caJe genealnf. EB '«■t In poataereU lnnuk«il|. m Stuks sa eener der fabrieken over- snaamde n-Dekens •rijs van tl. 2.75 •erlrocht. Deze a zijn zoo warm <190 cm groot bedekkend) met reede atreepen, Ine partij ap-Dekens ena seer kleine erkbare) fouten den ad fl. 3.50 ra bet dubbele, ■(tellingen worden, teren toezending ibonr» prompt alt- )te Staat SI. en volmaaktste rd aan de vooidee- an men bekomen: (Story en Clark), ad, hoogste onder- •nstelling Chicago, Iccoordciters, Kope- trumenten, Muziek- van een geldstuk tijhuizen enz. enz., ristons, Occarino’s, nz. Tevens pracht- zaam, snelloopend, van af f 130, ste klasse f325,— tegen concurree- beroemdste buiten- 1,85 per flacon thovM b(j Mej. schap, tot 2 J. L. Dezelfde stemmingslijst geeft ons aan leiding om nog een andere opmerking te maken. Van de twee afwezigen, een zeldzaam klein getal, was de één de afgevaar digde van Sliedrecht, Dr. Kuyper. Dat was geen toevallige afwezigheid, evenmin een gedwongene wegens ziekte. Men weet, dat de eminente leider van de linkerzyde der antirevolutionaire partij de zitting der Kamer in ’t geheel niet by woont, en dat hy, by de aanvaarding van zyn candidatuur, uitdrukkelijk de voorwaarde heeft gesteld, dat hy, gekozen zynde, alleen zou deelnemen aan de beraadsla gingen over de kieswet. Zyn Sliedrechtsche kiezers namen daar genoegen mee. Dat zy zulks deden, betwisten wy niet, en het blyft geheel voor de verantwoorde lykheid dier kiezers. Daarmede is echter niet uitgemaakt, dat het in orde is. Heeft een volksvertegenwoordiger het recht, eigendunkelyk zyn mandaat op die wyze te beperken? Ons wil het toeschy- nen, dat die houding van den heer Kuyper van een constitutioneel standpunt niet te rechtvaardigen is. Artikel 78 der Grondwet zegt: de Staten - Generaal vertegenwoordigen hetgeheele Nederlandsche volk. Niet de kiezers van een bepaald district. Neen, al de kiezers en met-kiezers, de mannen en de vrouwen, die te zamen de Nederlandsche natie vormen. Al de belangen van die T. De Wit, G. Kasteleijn, W. Schrey, Verfwerk P. Baan, G. Wilschut, J. Briedé, vember 1895. oens-Commandant, de 2de Luitenant, 3 E U N. Een gewichtig oogenblik in het debat der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot regeling der Personeele belasting is geweest, in de vergadering van Woensdag 20 November, de stemming over het amen- dement, op art. 1 der voordracht ingediend door de heeren Rink c. s., tot het doen vervallen van den grondslag „haardsteden”. Over die zaak napleiten, ligt geenszins in ons voornemen er is in de Kamer waarlijk genoeg over gepraat. (We be doelen hier werkelijk wat we zeggenge praat. Byna twee volle zittingdagen over de haardsteden en de rijwielen, - is het niet vreeseljjk?) We gelooven niet, dat er in heel Nederland iemand te vinden zal zijn, die er nog niet genoeg van heeft. Maar de stemming! De verwerping van het haardsteden amendement geschiedde vooreerst in een b(jna voltallige vergade ring: slechts twee van de honderd leden ontbraken op het appèl. Zy geschiedde, nadat de Minister van Financiön vrij on omwonden de portefeuille quaestie had ge steld, althans van die verwerping de ver dere behandeling van het wetsontwerp afhankelijk had gemaakt, dus onder een meer dan gewone pressie, die wellicht enkele leden, beducht voor mogelyke meer bedenkeljjke gevolgen van een bres in het Kabinet, genoopt zal hebben in ’s hemels naam de haardsteden maar te slikken. En toch was heteen Hand op zyn kant 49 tegen, 48 voor. Onder zulke omstan digheden moge wettelyk de haardsteden grondslag vaststaan, de zedelyke waarde van deze beslissing is gering, en de zege praal des Ministers uiterst poover. Doch 49 en 48 is samen 97; waar was dan de acht en negentigste man? Dat was de heer ’t Hooft, afgevaardigde voor Haarlemmermeer, lid van de linkerzyde der antirevolutionaire party. Deze had zich vóór de stemming verwijderd. Kort daarna teruggekeerdstemde hij tegen artikel 1. Nu kan het zoo voorkomen in het men- schelyk leven, dat iemand voor een oogen blik niet kan blyven op de plaats, waar hy zich bevindt, en indien dit met den heer ’t Hooft het geval wasMaar anders, by gewichtige stemmingen niet present te zijn, geeft altijd den indruk, als miste men den moed zijner overtui ging. Ziet, de heeren afgevaardigden zyn daar in Den Haag, om de belangen der natie te dienen. Dat doen zy, niet in de eerste plaats door veel woorden te doen weergalmende langste redevoering staat niet altijd in waarde gelyk met de een voudigste daad. En die daden, waar het ’t meest op aankomt, zyn de stemmingen. Wie zonder dringende noodzakelijkheid zich aan deze onttrekt, verwaarloost iets van zijp plicht, laat een deel van zyn taak onvervuld. Wü zeggen dit niet, om daardoor ons leedwezen uit te drukken over de verwer ping van het amendement. Hadde ook de heer ’t Hooft vóór gestemd, dan hadden de stemmen gestaakt en ware in de vol gende vergadering een nieuwe stemming noodig geweest, waarvan wy den uitslag natuurlijk niet kunnen gissen. Wij wen schen dit punt geheel onpartijdig te be handelen; het verschynsel komt meer voor, dat by een stemming niet ieder man op zijn post is. Bij die over het rywielen- amendement was het voorbeeld nog gevolgd door den heer Mutsaers. allen, voor zooverre deze aan de behande ling van de wetgevende macht onderwor pen zullen wrdenp behooren tot de voor- uu> m» vuuc Mverpen zflbr zorgen, «en voorafgaande' wijze van Generaal verbintenis, om aan de bespreking van een deel dier belangen niet mede te werken, achten wy in strijd met den geest der Grondwet. Nu bestaan er wel geen formeele dwang middelen, om een volksvertegenwoordiger, die, zonder noodzakelyke verhindering, niet verschijnt ter plaatse waar zijn taak hem roept, tot een betere, een trouwere behartiging van zijn plicht te brengen, maar dat neemt niets weg van den zede- Ijjken band, dien de aanvaarding van een mandaat aan legt En wy vinden het een zeer bedenkelijk verschijnsel, dat een man, die zóó hoog staat als de afgevaardigde van Sliedrecht, daar geheel geen rekening mede houdt, en dat zulks zonder een enkel woord van protest is doorgegaan. In een der bladen is op het feit gewezen, en in verband daarmede op de bezoldiging der Kamerleden, die, wat Dr. Kuyper betreft, toch niet uit de beurs der Slie drechtsche kiezers komt, maar door de geheele natie wordt betaald de wensche- 1 ijkheid werd toen uitgesproken, het vaste bedrag te vervangen door vacatie-gelden, uit te betalen in evenredigheid van het aantal bygewoonde openbare en afdeelings- vergaderingen. Wy deelen dien wensch niet, en vinden het niet noodig, deze zaak uit een geldelyk oogpunt te bezienvoor den heer Kuyper is waarschijnlijk deze zijde der quaestie van geringe beteekenis. Den vollen nadruk leggen wy op het al of niet moreele eener overeenkomst, die de Kamer berooft van de medewerking van een lid, wiens adviezen van veel waarde zijn voor geestverwanten zoowel als voor tegenstanders. Er is hier een precedent gesteld, in de voorkoming waarvan geen bepaling van een wet, noch van het reglement van orde der Kamer voorziet. Misschien is er ook niet in te voorzien, want hoe men de zaak ook moge regelen, er is altyd een middel te vinden om aan welke be paling ook dienaangaande te ontkomen. De vraag is alleenIs de vooraf ge maakte afspraak van voortdurende afwe zigheid in overeenstemming met de eerlijke opvatting van het mandaat van den ver tegenwoordiger des Nederlandschen volks En op die vraag is ons antwoord beslist ontkennend. Overzicht. Nu de toestand in Klein-Azië (Turkije) wat rustiger wordt, dank zy het begin van uitvoe ring der gestelde hervormingen, weigerde de Verhevene Porte het verzoek der Mo gendheden, om meer oorlogsschepen door de engte der Dardanellen te laten passee- ren. De tegenwoordigheid daarvan zou de Armeniërs kunnen versterken in hun verzet. Deze verklaring werd door de Porte toegezonden aan den Oostenrykschen gezant Von Calice en verder aan Turkye’s vertegenwoordigers in het buitenland, met opdracht de Regeeringen waarbij ZÜ aan gesteld zyn, uit te noodigen niet verder aan te dringen op de vervulling van dit ver langen. Misschien, dat de Mogendheden nu eene kleine pauze zullen houden, in af wachting van de dingen die komen zullen. Van twee groote vorstelijke figuren ont ving de Sultan een schrijven. Vooral met dat van den Keizer van Duitschland was hij zeer ingenomen. Z. M. nl. heeft hem zijn hulp toegezegd tot het verkrijgen eener bevredigende oplossing van zaken. Naar men verzekert, zou de Sultan nu eene nieuwe „hervormings-commissie” aanstellen, met den Minister van Binnen- landsche Zaken als voorzitter. Melding wordt gemaakt van ernstige troebelen op Creta, omdat daarbij niet minder dan 30 Turksche soldaten werden gedood. Sir Francis Scott, de commandant der naar (Engeland) Ashanti bestemde expeditie, heeft Londen verlaten, om zich naar Liver pool te begeven, vanwaar hy naar Accra zal vertrekken. Een aantal kameraden deden hen uitgeleide. Om nog eens terug te komen op de expeditie naar Madagascar (Frankrijk) en den daarop volgenden vrede, waarbij, op verlangen der Franschen, de Minister- President door een ander werd vervangen, brengt de mail uit Madagascar de na volgende vermakelijke bijzonderheid mede By de Hova’s, zooals men weet, brengt het gebruik mede, dat de Koningin met haren Eersten Minister is gehuwd zoodat H. M. nu feitelyk ook de banden moest verbreken en haar hart en hand aan den nieuweling moest schenken. De Koningin echter, haar eerste liefde ge trouw, verzette zich met de meeste be slistheid tegen dien maatregel, met het gunstig gevolg, dat Generaal Duchesne ten slotte verklaarde, dat hy er ook volstrekt niet de noodzakelijkheid van inzag. H. M. kon in deze doen wat zij wilde. Nu, zielsgelukkig teekende H. M. dan ook, wat 4334 4124 4110 3818 f 6735 5567 5483 4943 4864 f 5200 4526 4521 „4424 J. H. Ouderkerk, Bleskensgraaf, 4397 Willemstad, Alblasserdam, Alblasserdam, G. Van der Voet, Lekkerkerk, Hei en Timmerwerk P. Van der Tak, Papendrecht, C. Lodder Dz., Willemstad, H. Van der Esch, Papendrecht, W. J. De Geus, Giesendam, Johs. Van der Wal, Streefkerk, J. Ooms, Bleskensgraaf, 477£ J.T.v.Ry nabergen, Oud-Alblas, MOoms, Bleskensgraaf, L. Boele, Kinderdijk, Smids- en Loodgieterswerk Alblasserdam, f 397,03. Streefkerk, 388,88. N. Lekkerland, 385,—. Laterwerk A. Den Hartog, Oud Alblas, J. Stoel, Gybeland, Den Hartog, Gr.-Ammers, 136,—. 4669 4650 4024 men^ haar maar teekenen liet. Behalve ►as er nog iemand, \e over de handel- «Jhesne, met name de persoon in quaestie, de nieuwe Eerste Minister, die zich met hand en tand ver- •weerd had tegen het verplichte huwelyk. Zeer dankbaar was hij dan ook den „ver- standigen” Generaal, die hier duidelijk de bewyzen heeft geleverdhoe gelukkig soms een man en vrouw zyn, wanneer zij „elkaar niet krijgen.” Te Berlijn (Duitschland) broedt wat tegen de sociaal-democraten. Op last der Justitie is huiszoeking gedaan bij eenige leiders der partijen by eenige tot haar be- hoorende Rijksdag afgevaardigdenver scheidene stukken en brieven zyn in be slag genomen. Het Oohtenrtjksch Huls van Afgevaar digden heeft verlof gegeven tot gerechte lijke vervolging van den afgevaardigde Schneider, die in eene openbare redevoering, tot Joden vervolging aanspoorde. Aan het debat werd ook deelgenomen door den bekenden Dr. Lueger, die daarbij de ge legenheid waarnam, om te betoogen, dat van alle Israëlitische millionnairs het vermogen moest verbeurd verklaard wor den. De Keizer heeft wel goed gezien, toen hy dezen man geen burgemeester der stad Weenen liet worden. In de Italiaansche Kamer van Afge vaardigden deed Minister Sonnino eenige mededeelingen omtrent de begrooting, die met een overschot sluit van 1.270.000 lire. De coupon betaling is verzekerd en alles wijst op langzame, doch toenemende verbetering van den toestand der schatkist. Ondanks deze verbetering echter is groote voorzichtigheid een eerste vereischte. De Minister besloot met te constateeren, dat hoewel er reeds veel gedaan is, toch nog zeer veel moet gedaan worden. Na strjjd echter overwinning! Te Madrid (Spanje) heerscht tegen den ■gemeenteraad groote verbittering, daar een aantal leden onder verdenking liggen, hun mandaat ten eigen voordeele ge ëxploiteerd te hebben. De Markies Ca- branina, die, zooals men weet, dit alles aan het licht bracht, is overal het voor werp van ovaties. Vooral de studenten trekken de stad door, roepende: „Weg met de dieven! Leve Cabranina!” Ver scheidene werden in hechtenis genomen. De Spaansche Regeering besloot nu tot ontbinding van den Gemeenteraad. De toestand in Cuba blijft dezelfde. De opstandelingen behalen voortdurend voordeelen, terwyl men weinig of niets verneemt van de Spaansche troepen. Uit Amerikaansche bron komt bericht, dat de insurgenten onder Roloff de stad Kinade Mande, eene plaats van 4500 in woners, hebben veroverd, na eene held haftige verdediging door het kleine Spaan sche garnizoen. Voorts verneemt de „Im partial”, dat Maximo Gomez twee suiker plantages, aan Amerikanen toebehoorend, deed in brand steken, waardoor 250.000 quintalen suiker zijn vernield. Te Rio Janeiro hebben de studenten eene demonstratie gehouden ten gunste der Cubaansche opstandelingen. De ontruiming van LiaoTung door de Japanners is nu bepaald op 30 November. Port-Arthur is geheel ontmanteld en van alle verdedigingsmiddelen beroofdbij scheepsladingen zyn alle voorraden, daar opgestapeld, naar Japan gezonden. Alles wat meêgenomen kan worden gaat mede. De kostbare dokken zyn nog gespaard, maar men schrijft den Japanners het voor nemen toe deze geheel te vernielen, opdat de eens zoo bloeiende oorlogshaven er in de vyftig eerste jaren niet bovenop kome. De onderhandelingen over het handels- verdrag met China worden bemoeilijkt door de afwerende houding van het Hemelsche Ryk, met name waar het de opheffing van zekere beperkende rechten geldt. Kantongerecht te Schoonhoven. Zitting van 22 November 1895. V eroordeeld: J. R., slagersknecht te Schoonhoven, ter zake van straatschender^, tot f10 boete of 3 dagen hechtenis. A. D., jager te Kralingen, gemeente Rotter dam, ter zake van jacht-overtreding, tot f 5 boete of 3 dagen hecht. N. A. K., logementhouder te Jutphaas, ter zake als voren, tot f 5 boete of 3 dagen hecht, met verb, en bevel tot uitl. van de eend of bet ad f0,30 of 1 dag hecht. H. W. R., jager te Kralingen, gei terdam, ter zake als voren, tot f 3 dagen hecht. J. R., arbeider te Montfoort, ter zake van visscherg-overtreding, tot 2 X f3 boete of 2 X 2 dagen hecht, met verb en bevel tot uitl. van de schakels of bet. ad f 1 of 1 dag hecht. J. v. B., visscher te Bjrg-Ambacht, ter zake als voren, tot f3 boete of 2 dagen hecht. J. v. B., visscher te Berg-Ambacht, ter zake als voren, |ot f 3 boete of 2 dagen hecht. P. R. en A. R, visschers te Berg-Ambacht, ter zake als voren, ieder f 5 boete of 2 dagen hecht, met bevel tot teruggave van de schakel aan A. R. P. V., visscher te Stolwgk, ter zake als voren, tot f8 boete of 2 dagen hecht. f Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele ryk 0,90. Men kan zich abon- neeren by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. Prys der AdvertentiènVan 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Dipsdags-avonds 8- en tot Vrydags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Ad vertentienvoor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. e M. v. d. 8., koopman te Stolwgk, ter zake van op den openbaren weg een trekdier laten staan los- en onbeheerd, tot f 3 boete of 2 dagen hecht. 8., bakkersknecht te Oudewater, ter zake als voren, tot f3 boete of 2 dagen hecht. C. d. V., bakkersleerling te Oudewater, ter zake als voren, tpt f 0,50 boete tot 1 dag hecht. J. V., metselaar te Benschop, ter zake van in staat van dronkenschap verkeerende in het openbaar de orde verstorende, tot f 5 boete of 5 dagen hecht. K. C. H zonder beroep te Stolwgk, ter zake van het verwekken van nachtrumoer, tot f 3 boete of 3 dagen hecht. A. v. d. P. en A. Hwerklieden te Lekker kerk, ter zake als voren, ieder f 8 boete of 8 dagen hecht. J. d. R. en P. U., werklieden te Ouder kerk a/d IJsel, ter zake van 1. openbare dronken- -**■2. verwekken van nachtrumoer, ieder X f 8 boete of 2 X 8 dagen hecht. j. Tzn., arbeider te Jaarsveld, ter zake van openbare dronkenschap, tot f 5 boete of 3 dagen hecht. A. H., werkman te Lekkerkerk, ter zake als voren, tot f 3 boete of 3 dagen hecht. H. v. d. B., arbeider te IJselstein; A. d. B., landbouwer te Berkenwoude; W. v. D., arbeider te Jaarsveld; K. C. H., zonder beroep te Stol wgk; K. d. J., werkman te Stolwgk; G. K., werkman te Schoonhoven; L. M., arbeider te Vlist; P. P., koopman, zonder bekende woon- of verblijfplaats hier te lande; J. v. W., werk man te Krimpen a/d Lek, en W. J. Z., sigaren maker te Rotterdam, ter zake als voren, ieder tot f 1 boete of 1 dag hecht. Allen in de kosten van het geding. Vrijgesproken P. v. d. B., arbeider te Benschop, beklaagd ter zake van jacht-overtreding. J. H. W., timmermansknecht; P. 8., zonder beroep, en J. 8., klompenmakersknecht, allen te Stolwgk, beklaagd ter zake van straat schender]). Ammerstol, f 285,85. Alblasserdam, 220,55. Bleskensgraaf, 127,—. Aan de vyf laagste inschrijvers gegund. *Alblasserwaard en Vtyfheerenlanden, 29 Nov. De handel zoo in kaas als boter was deze week zeer willig. Kaas nage noeg onveranderd. Boter 5 cents per kilo hooger in prys. Men besteedt thans in deze streken voorkaas van f 20 tot f 25 per 50 kilo, naar wicht en kwaliteit; goê- boter f0,65, weiboter f 0,60 per kilo. ’’Amelde, 28 Nov. Door de notabelen der Ned. Herv. Gemeente alhier zyn her benoemd tot kerkvoogden de heeren A. Van Kekem Wzn. en C. Terlouw. Bodegraven, 26 Nov. Kaas. Aangevoerd 171 wagens, te zamen 9559 stuks, wegende 41.189 kilo; prys le soort Goudsche f24 è27|, zwaardere f 28J2e soortf21Jf 23; Derbykaas, le soort f 24,— Edammerkaas, le soort f30, - f24 h 25}. Handel matig. "Leksmond, 26 Nov. Binnen 8 dagen hebben er alhier twee plotselinge sterfge vallen plaats gehad, waardoor ieders be langstelling en deelneming is opgewekt. In de vorige week waren de broeders Baltus en Cornells De Vaal in eene bui- tengriend aan het teenensnijden. Tegen 11 ure des morgens bracht men hun koffie, doch eer dat Baltus zyn broeder een kopje had ingeschonken zakte hy in- een en stierf schier on middellijk. Baltus was ruim 60 jaren oud en de jongste van 6 broeders en 2 zusters. De nu nog overgebleven 5 broeders en 2 zusters hebben te zamen reeds 502 jaren bereikt en ofschoon sommigen wel wat styf zyn geworden door den last der jaren en volbrachten arbeid, zyn allen nog vlij tige, werkzame menschen. Een zuster mocht in ’t begin dezer maand hare 60-jarige echtvereenig. vieren. Heden-avond zoude B. Wilschut terug- keeren van zijn arbeid, ook in een griend verricht, doch zakte plotseling ineen en de spoedig toegesnelde hulp kon niets verrichtende 64-jarige man was terstond bezweken. Twee zeer oppassende, ijverige mannen zyn dus in ééns uit hun werk weggenomen I Nleuw-Lekkerland, 26 Nov. De voor dracht voor onderwijzeres aan de 2de openbare school alhier bestaat uit de dames: 1. J. Polman te Oosthuizen;' 2. J. T. Visser te H. I.-Ambacht en 8. A. C. Volker te Nieuwpoort. "’Nieuw-Lekkerland, 27 Nov. Eene in de vorige week in deze gemeente gehouden collecte, ten behoeve der oudstrijders, heeft f 21,77 opgebracht. Door mej. H. 0. Helleman is tegen 1 Jan. a. s. eervol ontslag aangevraagd als onderwijzeres aan de 2de openbare lagere school alhier. ‘Willige-Langerak, 28 Nov. Den in gezetene D. Loendersloot alhier trof dezer dagen een treffend verlies. Slechts 15 weken nadat hy een volwassen, kloeken zoon grafwaarts had moeten brengen, ontrukte de dood hem ook zyn oudstén, zoodat hy nu in zyn landbouw bedrijf, waarbij hy eigen hulp zoo moeilijk missen kan, in korten tyd toch alle eigen hulp moet missen. Het geval is te meer tref fend, dewyl hy ook reeds sedert vele jaren voor den tweeden maal weduwnaar was en hij thans op tamelijk gevorderden leeftyd begint te komen. Woerden, 27 Nov. Kaas. De aanvoer ter markt op heden bedroeg 180 partijen prijs van Goudsche le soort f 22,- 25,—, 2e soort f 19 21; zwaardere f 26,50; Edammer f 24,50 27,- per 50 kilo. Handel matig. ‘Zevenhuizen, 28 Nov. In de plaats van den heer P. Keyzer, die moest af treden als notabel, is gekozen de heer J. Lekkerkerker, en tot kerkvoogd zijn her kozen de heeren C. Van der Wilt en E. Jongeneel. Sedert een paar jaren heeft de bloem bollen cultuur hare intrede in deze ge meente gedaan. Had een onzer ingezetenen eerst slechts een gedeelte van zijn’ tuin met crocussen, hyacinthen, narcissen en tulpen beplant, hij heeft allengs zijn cultuur uit gebreid, zoodat zyn tuin zelfs niet groot genoeg is voor de teelt van die bloem bollen. Daarom heeft hij een hoek grond er bij in pacht genomen en bepoot En de uitkomsten zyn goed. Reeds heeft hy 18000 bollen in den grond zitten en er reeds zooveel van verkocht, dat z|jn winst den aankoop der bollen verre overtreft. Voor enkele onzer landbouwers was deze cultuur misschien wel een voorbeeld tot navolging in dezen tyd van malaise In den boerenstand. STATEN-GENERAAL. In de vergadering der Tweede Kamer van Dinsdag kondigde de beer Kolkmau een inter- pellatie aan tot den Minister van Buitenlandsohe Zaken en van Waterstaat, over het verbod van melkinvoer in Pruisen. Van de Wet op het Personeel werd art. 9, bepalende dat onder huurwaarde wordt verstaan de werkelyke huurprys van het perceel, onveran derd aangenomen. Bg art. 10 nam de Min. een amendement over van den heer Van Dedem, om, waar huizen leeg staan en derhalve bg de berekening van de huurwaarde dier perceelen aftrek wordt toegestaan wegens rentegemis, den maatstaf te bepalen op 6 pCt., in plaats van 4, zooals was voorgesteld. Amendementen op art. 11 (remissie voor ambtenaarswoningen, winkels en hötels) werden verworpen. Op art. 12, het maximum van belasting- i wegens huurwaarde bepalende op f 125 gemeenten der eerste klasse, en voor dasse telkens f 12,50 minder, dus f 87,50 in de 8ste en f 25 in de 9de, werd door de heeren Roessingh, Truyen, Ferf en Bastert als amendement voorgesteld, beide laatstgenoemde bedragen te verhoogen tot f 40 en f 32,50. De vergadering van Woensdag begon met de behandeling en aanneming van een aantal kleine wetsontwerpen; in dat tot goedkeuring van een verhooging van de begrooting voor Waterstaat, voor de gebouwen van den post- pakketdienst te Amsterdam werd het gevraagd bedrag, f 90.000, op voorstol van den heer Kerdgk, met 62 tegen 18 stemmen, op f 10.000 gebracht. Op art. 12 der Wet op het Personeel is in debat gekomen een amendement van heer Heldt, om alle bedragen, bg welke de belastingvrijdom wegens huurwaarde intreedt, met f 10 te verhoogen, in het belang vooral van de mingegoeden in de groote steden. Zoowel het am. van de heeren Roessingh o. s. als dat van den heer Heldt zgn verworpei Hot art. werd aangenomen, evenals art. 11 bevattende de schaal van vermindering belastbare huurwaarde. H.H. M.M. de Koniu.ginnen zullen zich Vrijdag 29 dezer te ongeveer half vier (plaatstyd) van het paleis Het Loo naar de residentie begeven. Uitslag der door den Archi tect 0. Broere Kz. te Nieuw-Lekkerland den 23. November 1895 gehouden aan besteding vanhet af breken eener oude en daarna weder opbouwen van eene nieuwe bouwmanswoning met wagen en varkensschuur, voor den heer W. Den Hartog te Bleskensgraaf. Ingekomen 33 biljetten, waaronder 6 van onwaarde. Aarde- en Metselwerk: Papendrecht, Oud Alblas, Streefkerk, Kinderdijk,

Schoonhovensche Courant | 1895 | | pagina 1