.OMWEL, HOVEN. rt, Madeira, Cow e fijnste merken. Verder de rTINER LIKEUR jemde D.C.L. WHISKY van THE JRGH. jriictasciie Bank wi olte a toasilo: Mwn&Zoo, N°. 1633. 1895. Woensdag 4 December. T LEBRET, NT’S. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht S. BRANDSMA, AMSTERDAM. JNNAIRS IN EFFECTEN, ECHT, bij de Voorstraat, No. 4. LEESBIBLIOTHEEK van BRINKMANN, BUITENLAND. BINNENLAND. GOUDA, 4 i Bokma te Bruinisse. hebben als spreker te zien ianen, de gra- tenlandsche Effecten. tsen van Nederland en Buitenland. de hoogste prijzen. xiing van rente en teruggave naar keuze Tot notabelen de heeren P. P. C. Spelt. Andhies Khuijt. J. G. van der Rest. C. Spewer. 8CÏÏOONÏÏOYENSCHE GOMT. bleek later omdat ze werd ze van Hoofdst. V I behoeve van het i was goed- oproeping "9 vermoedens ei, een zwager het vermoorde i Boezemkade i Te Sliedrecht bestaat bij het 3 afdeelings-bestuur van het Nut van ’tAl- i gemeen het voornemen, in den aanstaanden winter aan de werkloosheid tegemoet te komen door een cursus te opeüen tot het aanleeren van mandenmakennetten breien, matten vlechten enz., om op die wijze te trachten nieuwe bronnen van bestaan te openen voor die velen in deze gemeente, welke, ’s zomers by de aannemers werk zaam, ’s winters door den stilstand der wer ken niet in hun onderhoud kunnen voorzien. Het „Leger des Heils” zal in de Warmoesstraat te Amsterdam een groot gebouw huren om het voor een „paleis voor den armen man” in te richten, met slaapgelegenheid voor 200 mannen, en een groote koffiekamer. De heerlijkheid „Meteren” te Meteren, die sedert eenige jaren onbe woond was, is thans weder betrokken. De Christelijke inrichting voor zenuw lijders, onder directie van den heer Michaël en diens echtgenoote, is van Brummen, waar de ruimte voor het groote gezin te bekrompen was, verplaatst naar Meteren. De heer A. Boer, te Sliedrecht, is geslaagd by het examen M. O. wis kunde K. I. Zaterdag is te Rotterdam in den ouderdom van 73 jaren overleden de emeritus-predikant bij de Nederlandsche Hervormde Kerk Hermanus Lambertus Vinke. In 1845 proponent geworden, werd Ds. Vinke in 1846 te Noordeloos beroepen, in 1849 te Delftshaven en in 1850 te Leeuwarden. Den Sisten Augustus 1856 *werd hy predikant te Rotterdam. Den Isten Juli 1891 nam hy zyn emeritaat. De heer B. Diamant, leerling aan de orgelklasse der muziekschool van de maatschappij tot bevordering der toon kunst te Rotterdam, is, na vergelijkend examen, benoemd tot organist der Her vormde Kerk te Capelle aan den Usel. Beroepen te Waarder Ds. P. 'I uur. *s avoniln ft— 7J uur. N alle soorten zuivere Zaken deelde mede, nai Uw< ixauwi »»u Koophandel te Londen ia gedaan om een nauw- I keuriger onderzoek uit te lokken, waartoe de vergauenug van uezen winter, ji. vryuag- heer Van der Bande, directeur van het proef- avond alhier gehouden, mochten W6 het station te Hoorn, derwaarts is gezonden. i voorrecht LAI™ «Li tó Lló- Eenige kleine wetsontwerpen werden goed- optreden den heer P. H. Lamberts Jrvan G. de Jong Czn. J. VAN DER STEEGT. Wed. Knoers. A. Homburg. A. Scheer, A. Abrechs. G. van Eindhoven. kjg* In het bijzonder wordt de aandacht jvestigd op SOUCHON THEE, a f 1,80 5 ens W. N. van NOOTEN, Schoonhoven, sesgeld 5 Cts per deel. Catalogus 5 Cts. leeft of onder garantie gerepareerd wil RINKMANN te Ekhout a d Kinderdijk. Fabrieken slsefls voorrad. j abonnement zeer billijk en goed, •egeld per rijwiel bezocht. KINDERDIJ K. lied der Beschaving” van Estella Herzveld en gaf daarmeê een zeer passend slot van deze voor zijn gehoor zoo goede en nut tige bijeenkomst. ‘Haastrecht3 Dec. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur van Roozendaal is herkozen de heer H. A. Montijn en tot dat van het dorp de heer G. Jungeling. Moordrecht, 2 Dec. Tot onderwijzer met hoofdacte is benoemd de heer C. H. N. De Noyer, te Lekkerkerk, die de benoe ming heeft aangenomen. Laatstleden Woensdag avond werd alhier door eenige dames en heeren dilet tanten een tooneeluitvoering gegeven waarvan de netto-opbrengst ten voordeele ten voordeele der armen bestemd was. Twee stukken werden er opgevoerd, nl. „De oude kassier”, door Rosier Faassen en „De verliefde Groen”, van Rutger. Uit de toejuichingen van het publiek hebben de leden kunnen opmaken, dat zy niet zonder gunstigen uitslag zich van hunne taak hebben gekweten. Moge deze goede bezigheid nog menigen aangenamen avond bezorgen èn aan de leden zei ven èn aan degenen, die de uitvoering komen by wo nen. Succès wenschen wy hen dan van harte toe. ‘Nieuwerkerk a/d Usel, 2 Dec. Wie heeft hem niet gekend, den ouden Alewijn, dien stoeren man van 95 jaar? Nog voor weinige jaren oefende hy het beroep van visscher uit, en geen nacht zoo donker en geen weêr zoo ruw, of Alewyn ging toch zyn fuiken lichten. Eindelyk echter werd het toch te gewaagd en legde hy zyn beroep neder, en vond een liefderijke ver zorging by zyn dochter. Den laatsten tyd kon men merken, dat zyn verstand al minder en minder werd, ja,, zoo nu en dan was hy malende. Nu, die oude Alewyn is niet meer. Toen hy j.l. Donderdag avond wat lang weg bleef, ging men tot drie maal toe naar hem zien, doch den laatsten keer lag hy in een sloot. Terstond werd hy eruit gehaald, naar huis gebracht, en ofschoon men eerst meende, dat het leven er uit was, kwam hij toch weêr by en ging op zijn gewone uur naar bed, doch, toen men eenigen tyd daarna bij het bed kwam, vond men zyn lyk; een be roerte had een eind aan zyn leven gemaakt. Hij was de oudste bewoner van ons dorp. §Nieaw-Lekkerland, 2 Dec. De Zang- vereeniging „Amicitia” alhier gaf Zaterdag hare eerste uitvoering in dezen winter. Gerust mag die uitvoering goed geslaagd heeten. Het afwisselend programma, dat 12 nummers bevatte, werd keurig uitge voerd. Het publiek, dat in grooten getale was opgekomen, gaf luide zyn ingenomen heid te kennen. Een woord van lof komt voorzeker toe aan den yverigen Directeur, den heer P. Den Engelsen. Na afloop van het programma werd door zes leden van „Amictia” het aardige tooneelstukje „Jochem Pezel, wat ben je voor een ezel” opgevoerd, dat niet weinig den lachlust opwekte. Een recht geanimeerd bal sloot deze v« ga lering. Den ganschen avond heerschte er een gezellige drukte en geen enkele wanklank werd erby gehoord. In de Zondagmorgen gehouden gods dienstoefening der Ned. Herv. Gemeente werd voor de Diaconie gecollecteerd eene buitengewone gift van f 40 en voor de Kerk eene van f 50. ‘Nleuwpoort, 2 Dec. De heer H. Kramer, onderwijzer aan de openb. school alhier, heeft tegen 15 Jan. aanst. eervol ontslag gevraagd uit zyne betrekking, tengevolge zijner benoeming tot onderwijzer aan de openb. school te Ophemert (by Tiel). Noordeloos, 2 Dec. By de jongste ver andering in het personeel der Ryksveld- wacht, komt o. a. voor, de verplaatsing van den Ryksveldwachter (brigadier-titu lair) I. De Pree, van hier naar Rozenburg. “Oudewater, 29 Nov. In de gisteren avond in ’t koffiehuis van den heer W. J. v. d. Meer alhier gehouden bestuurs ver gadering der Oudewatersche Ijsclub zyn ingekomen de inschryvingsbiljetten voor de pacht van het buffet. De heer W. J. v. d. Meer schreef in voor eene som van f 50,55 en de heer H. J. Konings voor eene som van f 41,50 per jaar. De pacht werd voor 5 jaar gegund aan eerst genoemde als hoogste inschrijver. Verder werden in deze vergadering herbenoemd als penningmeester de heer F. Jonker Idenburg en als 2de secretaris de heer J. A. Vriesman. ‘Stolwijk, 2 Dec. Toen heden-morgen de koetsier van onzen dokter zich wilde gaan steken in zyne ryjas, de flinke, de degelijke, die hem zoo vele malen tegen weêr en wind beveiligd had, kwam hy tot de minder aangename ontdekking, dat door kwaadwilligen de ulster by na in „twee deelen verdeeld was: men had de jas dwars doorgesneden. Men verdiept zich in gissingen, wie dien gemeenen streek heeft uitgehaald. ‘Voren, 2 Dec. De door den raad dezer gemeente vastgestelde begrooting voor den dienst van 1896 bedraagt in ontvangst en uitgaaf de som van f 7639,29 s. VARIA. In de rubriek „Wonderen der laatste dagen” prykt, waarschijnlijk tegen zyn zin, een kolos sale zeearend, met een vlucht van twee meter, pas geleden te Hommerts in Friesland gevangen, een snoek van maar even 26 pond, die ver zeild raakte in een fuik van een visscher te Zutfen, en, niet te vergeten, een antiquiteiten verzamelende dito, uit wiens maag een 15 oen- Overzicht. De Sultan van 1 niet van het systeem' te zyn geld!” Immers in dat geval zou wat meer haast maken, om de ongere gelde toestanden in Armenië te doen ein digen. Het blyft nog maar steeds by beloften en beloven en doen is twee. De Sultan heeft nog alty'd niet toegestaan, dat de station neerende schepen zich ver meerderden, ofschoon dit aan den Britschen gezant, den heer Currie, door den Turk- schen Minister van Buitenlandsche Zaken herhaaldelyk is beloofd. Turkye schijnt in ’t algemeen het bijzonder ver gebracht te hebben in „woordbreuk.” Natuuriyk worden die verschillende feiten door de zes verbonden Mogendheden lang eh breed besproken. Crispi, de Minister-President van Italië, heeft o. a. ook nog een hartig woordje gesproken over de aangelegenheden in het Oosten. Hy verklaart, dat een eskader paar het Oosten werd gezonden door zyne Regeenng, niet om belangen van anderen, maar om die der gemeenschap te dienen. Evenals Baron Blanc, de Minister van Buitenlandsche Zaken, verklaarde Criapi, dat alle Mogendheden het geheel eens zyn omtrent de noodzakelijkheid der in Armenië in te voeren hervormingen, ten einde aldus de rust en de orde te her stellen. Nog een derde persoon in Italië, nl. Z. H. de Paus, gewaagde van de ernstige gebeurtenissen in het Oosten. Het was zyn innige wensch—zoo verklaarde hy de verschillende volkeren van het Turksche Ryk bestuurd te zien met gelijke recht vaardigheid. Wanneer zou er nu toch ook eindelyk eens gehoor worden gegeven aan de roep stem van zoo velen? In de Fransche Kamer van Afgevaar digden gaat tegenwoordig alles even vlug in zyn werk. Klaagde men vroeger wel eens over „langzaamheid”, nu is het tegen deel waar. In vier redevoeringen, die ge zamenlijk een etmaal duurden, werd b. v. de begrooting behandeld. Nu kan men dus dadelyk overgaan tot de behandeling der afzonderlijke hoofdstakken. Ook de interpellation betreffende Madagascar zyn afgedaan. Het binnenlandsch bestuur aldaar zal worden hervormd, maar op eene wyze, dat aan de waardigheid der Koningin niet worde te kort gedaan, want het inlandsch bestuur moet niet door een Fransch worden vervangen. Deze mededeelingen van den Minister veroorzaakten in de Kamer eene niet geringe opschudding. „Tot morgen!” hoorde men van verschillende kanten roepen en overal zag men de afgevaar digden in levendige woordenwisseling. Minister President Bourgeois echter eischte afdoening van de interpellatie, hetgeen ook gebeurde. Een nieuw tractaat werd gesloten; enkele wijzigingen werden voorgesteld, uitsluitend ten doel hebbende, om voor de toekomst misverstand te voorkomen. In een op het Eiysée gehouden Minis terraad, onder presidentschap van den heer Faure, is besloten Admiraal Gervais voor een raad van onderzoek te doen terechtstaan. Hy commandeert nl. het Middellandsche-Zee eskader, waarvan on langs een viertal schepen aan den grond geraakten en slechts met groote moeite werden vlot gebracht. Te Brest is van stadswege een avond partijtje, „een punch” heet het daar-naar den drank die in de eerste plaats gepre senteerd wordt aangeboden aan de offi cieren van het daar op het oogenblik vertoevend Russisch eskader. De Russische Admiraal Kalagueras dronk by die gele genheid op Frankryk. Kroonstadt en Toulon zeide de Admiraal zyn ge schiedkundige erfstukken geworden voor de twee groote Mogendheden, wier ver- eeniging zoo krachtig is, dat niets die zal kunnen verbreken. Frankryk en Rusland, dus besloot hij, zyn een van zin en een van denkbeelden, en door banden van broederschap verbonden tot heil van den wereldvrede. Met een geestdriftig „Vive la Russie!” begroette het Brester publiek de toespraak van den Admiraal. Ook Prins Hendrik van Battenberg, schoonzoon van Koningin Victoria (Enge land), zal deelnemen aan de expeditie tegen de Ashantynen. De beweging van „gedaan’ geven”, onder de scheepsbouwmeesters' van het Britsche Ryk, breidt zich uit. Delpatroons sluiten zich meer en meer aaneen en aan het eind dezer week zullen waar schijnlijk al de arbeiders op de scheeps werven in het noorden van Engeland, hoewel zy geen geschil hebben met de patroons, gedaan krygen, omdat de patroons de scheepsbouwmeesters van Belfast willen steunen tegen de werkstakers aldaar. Enkele patroons zyn echter eerly'k genoeg le verklaren, dat zy deze gelegen heid (sa^grypeu om krachtig op te treden tegen d*arbeiders en hunne lastige bonden. De OotdenrQksclie oud-Minister President Graaf Eduaiu Taaffe is gisteren, na een langdurig lyden, op zyn verblyf te Ellischau in 62-jangen oüderdom overleden. Vele jaren van zyn leven bracht hy door in den Staatsdienst, was in 1867 stad houder van Opper-Oostenrijk en later Amsterdam. Vóór de pauze gaf de spreker ten beste eene treffende episode uit den jongsten Fransch Duitschen oorlogdaarna werd door hem, met onverbeterbaar Over- betuwsch accent, voorgedragen Cremer’s novelle „Op de Kniehorst”, ten slotte hield hy de aanwezigen aangenaam bezig met enkele korte voordrachten en spreidde by een en ander zóóveel talent ten toon, dat het ongetwijfeld de wensch is van de ditmaal gelukkig talryk opgekomen leden en dames, dat we den heer Lamberts weêr eens spoedig als spreker in ons midden mogen zien optreden. ‘Aminerstol2 Dec. alhier zyn herbenoemd Stuurman en Adr. Ooms Jz. Ook in deze gemeente zal het Leger des Heils bijeenkomsten gaan houden en het heeft daartoe een der zalen van den heer A. Natzijl gehuurd. ‘Berg-Ambacht, 2 Dec. De alhier op 28 Nov. )1. gehouden collecte van het H. Geest of burgeriyk armbestuur heeft opgebracht de som van f270,95. Heden zyn, voor rekening der ijsclub „Voorwaarts”, acht mannen aangevangen met het opbaggeren van de „Bijl”; na afloop zal dit land onder water worden gezet, om by biyvende vorst te worden gebruikt voor ijsbaan en voor wedstrijden. - Jl. Zaterdag had een klein jongetje het ongeluk achterover in eene wetering te vallen. Gelukkig dat een elfjarige broeder in de nabijheid was, die kordaat midden in de wetering sprong en zyn broêrtje het leven redde. ‘Bleskensgraaf, 3 Dec. Herkozen als notabelen de heeren A. Koorevaar en A. Van der Laan Jz. Gekozen de heer J. Verlek. Gieaen-Nieuwkerk, 29 Nov. In de heden gehouden vergadering van notabelen is met algemeene stemmen tot kerkvoogd by de Herv. Kerk herkozen de heer G. v. d. Zouwen. Op denzelfden dag zyn door de manslidmaten der Herv. Kerk tot no tabelen herkozen de heeren J. G. Kooyman en F. Kooyman. tiroot-A miners, 2 Dec. Onze predikant, Ds. C. Bouthoorn, is beroepen te Aalsmeer. Haastrecht, 30 Nov. Gisteren trad in onze afdeeling van den Protestanten bond als spreker op de heer N. J. Telders uit Oisterwyk. Vóór de pauze sprak hy over Shakespeare’s „Macbeth” en toonde op treffende wyze in het beeld der beide hoofd personen van dit drama de groote smart van het geweten aan. Na de pauze droeg hij nog vooi het altijd schoone „Triumf- Gouda. 2 Dec. Heden had ten kantore van de heeren P. Goedewaagen Zn. de onderhandsche aanbesteding plaats voor I het bouwen van een magazijn, tevens werkplaats. Ingeschreven door de vol gende heerenH. J. Nederhorst f 2973, Sliedrecht f 2740, G. A. Groenendaal f 2549, A. Snelleman f2512, J. H. De Wilde f2397, _j 15 op 1 Amesz f2394, P. Burghout f2193. gulden per pikol; de heer Pijnacker Hordijk jZondag middag ontstond alhier brand verdedigde het tegenwoordig stekel van bjjglag, in de bovenwoning van den bazaar van by welk betoog de Minister zich aansloot i kioderspeelgoederen op de Oosthaven. Na aanneming der Indische begrooting besprak Jn weinig ty'ds Stond de bovenkamer in de heer Van Swinderen de verontrustende ge- ruchten over vervalsehmg van boter, in Enge land ingevoerd. De Min. van Buitenlandsche mede, wat door de Kamer van Londen is gedaan om een nauw- onderzoek uit te lokken, waartoe de i der Bande, directeur van het proef- toen hy de pogingen om de verschillende vreemde elementen in het Parlement met elkander te verzoenen moest opgeven, gelijk duidelijk werd by de verwerping der kieswet. Tusschen den Schah van Perzie en de Fransche Regeering is een verdrag geslo ten, waarbij Frankryk tegen betaling van een som van 50.000 francs ineens het uitsluitend recht verkrijgt tot het opgra ven van oudheden in Perziê. De helft van wat gevonden wordt, zal het eigendom der Franschen zyn, en dezen zullen het recht van voorkeur hebben tot het koopen van de andere, aan Perziê behoorende, helft. Over New-York komt bericht van eene be langrijke overwinning, door 4000 Cubaan- sche opstandelingen (Spanje), onder Maximo Gomez, (later door 3500 onder Maceo ver sterkt), b(j Taguasca, provincie Santa Clara, behaald op 10.000 Spanjaarden. Het ge vecht zou 36 uur geduurd en aan de Spanjaarden 600 dooden, aan de Cubanen slechts 270 gekost hebben. Bovendien zouden 700 Spanjaarden krijgsgevangen zyn gemaakt. STATEN-GENERAAL. De Eerste Kamer hervatte Donderdag-avond (28 Nov.) haar vergaderingen. De heer Van Heek, nieuwgekozen lid voor Overgsel, nam zitting, na onderzoek zyner geloofsbrieven en belediging. Twee interpellatiön werden gevraagd en toe gestaan: van den heer Van Tienhoven over de voornemens der Kegeering met opzicht tot de voorziening in den toestand van de duinen bg Callantsoog en van daar tot Den Helder; van den heer Van Swinderen over den boterhantjel met Engeland. Vrgdag hadden de algemeene beraadslagingen plaats over de Indische Begrooting. De heer Muller drong aan op voorziening in de circulatie van duiten, een onwettig betaalmiddel, waardoor den inlanders veel schade wordt toegebracht; de heer Van Alphen besprak de verdere regeling der Indische marine, de heer Pgnaoker Hordgk drong aan op krachtiger hervorming, vooral wat de bestuurszaken betreft, tegen welken drang de Minister zich verzotte, tevens belovendo de zaak van de duiten ter haud te zullen nemen. Bij de behandeling der Hoofdstakken, in de vergadering van Zaterdag, werd door den heer Rahusen vermindering van de bescherming der beetwortel-suiker-industne bepleit, door den heer Wertheim bestreden. De heer Muller wensoht verhooging van den koffie-koopprgs van 15 20 gulden per pikol; de heer Pgnacker Hort ”jf stelsel van ai Minister zich aansloot. Markt, naast „De Waag”, nemen gelden deposito: 1 dag opvragens 2 °/0, anger termijn op overeen te komen nrwaarden en desverkiezende tegen derpand in fondsen rstrekken gelden op Effecten voor: igen onder f 1000,— H’/( 'sjaars; agon daarboven tot den prolongatie- ers, volgens Amsterdamsche beurs- orwaarden jten zich met het koopen en verkoopen ,n Effecten, tegen een provisie van: 0voor fondsen boven de 80 •/0 onder 30 ®/0 (ook or loten;) erlangd worden orders in de meeste ndsen verantwoord tot den eerstvolgen- m middenkoers der Amsterdamsche lura; leien Coupons in boven de Amstef- imsche beursnoteeringzonder bere-. suing van provisie; sten zich op voordeelige voorwaarden iet het incasseeren van wissels op nnen- en buitenland. Tarieven op invrage gratis verkrijgbaar. nt voor Schoonhoven de Heer A. VAN DEN HEUVEL, aldaar. D E 'oor óen jaar vast op 3 pCt. zes maanden 2^ veertien dagen opvragens „2 drie 1 oopt en verkoopt effecten en Coupons, wasseert Wissels en bezorgt assurantiën. Het Kantoor is geopend ran 9 tot 2 en van 7 tot 8 uur. Zaterdagavond geen kantoor. DE DIRECTIE. tëitoi MnziekinstTMBiitflii- n jVÉLOCIPÈOE-HANDEL van J. H. CROMJONGH, Muziekonderwijzer te SLIEDRECHT. NT Door steeds grooter omzet zijn de jzen het eoncurreerendst. Vraag prijsopgave. TRAOT MAfIK. Alléén in verzegelde pakjes, voorzien .n bovenstaand gedeponeerd handelsmerk, irkrijgbaar te Schoonhoven bij E. C. VAN DER ENDE. ieuwpoort, meide, oordetoos, eerkerk, vierkerk a/d Usel, M. Pannekoek. daetrecht, gekeurd. Daarna besprak de heer Van Tienhoven den I toestand der zeewering in Noord-Holland en vroeg, of de Regeering in haar stelsol van onthouding blgfc volharden. De Minister van j Waterstaat erkende, dat de onderhoudsplicht niet is geregeld; verklaarde dat voor de Regeering bet tgdstip nog niet gekomen is om baar stand punt van onthouding te laten varen; dat zg, den tegenwoordigen toestand gevaarlgk achtende voor de provincie Noord-Holland en voor ’t ver- volg ook voor het Rgksbelang, bereid is een j regeling te bevorderen met toekenning van een subsidie uit ’sRgks schatkist. Nadat ook de verhooging der looiende Begrooting ten tuinbouw- onderwgs te Wageningen gekeurd, ging de Kamer tot nadere uiteen. De Tweede Kamer behandelde Donderdag art. 6 en 7 der Wet op het Personeel, den aftrek voor kinderen. Het stelsel des Ministers, gewgzigd door een amendement van de heeren Drucker en Borgesius verlaging van de per centage en toevoeging van nog eén klasse die tan den aftrek zal profiteeren, werd aange nomen. Vrgdag, art. 14 en 15, haardsteden. De heer Pyttersen gaf in overweging, twee haardsteden vrg te stellen. De heer Borgesius ondersteunde dit denkbeeld, met eenige wgziging, zóó dat deze vrijstelling alleen zou gelden bij zekere lagere huurwaarden. De Minister achtte het noodig, nadere bere keningen te maken omtrent de financiëele ge volgen van dit amendement, en gaf dus in overweging, de beraadslaging thans te schorsen. Hiertoe Werd besloten, ten einde Dinsdag d. a. v. met de behandeling der Staatsbegrooting te beginnen. De Koninginnen zyn Vrijdag avond tegen zes uur van het Loo in de residentie teruggekomen. De Haagsche rechtbank heeft den onderwijzer uit Berkel en Rodenrijs, die de vorige week terecht stond onder de aanklacht van het plegen van strafbare handelingen met aan zyne hoede toever trouwde leerlingen, vrijgesproken. Vrijdag is te Helder plotsê^ ling overleden de kapitein der mariniers J. M. Ripping. Terwyl hij met den troep op weg was naar Huisduinen, tot het maken van manoeuvres, werd hij op straat door eene beroerte getroffen en zakte tusschen de gelederen ineen; naar zyne woning overgebracht, gaf hij daar na eenige uren den geest. Te Gorinchem is in 84-jari- gen ouderdom overleden de heer B. Den Hartog, oud-strjjder van Hasselt en Leuven en gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis, Minister van Binnenlandsche Zaken. Toen in 1879 Graaf Auersperg aftrad, werd Taaffe diens opvolger als Minister-President en Tur'kHe schijnt volstrekt bleef dit tot een P,ur j^r geleden (1893), 'pyj ia tofin hii de no&rine’nn nm dn vorwhillenda i hy wel timeter lange kop van een Duitsohe pgp werd opgediept. Jammer, dat het roer ontbrak; men had misschien anders de geschubde waterbe woner luierende in een zonnestraaltje rookende gevonden! Op de paardenmarkt te Steen bergen werd dezer dagen een klepper verkocht voor een half pond tabak. De gelukkige hoo per deed hem even later aan een ander over voor f 2,50. De man, die het beest aan de Ign bracht, kon 'zich niet meer herinneren, op welke tentoonstelling zgn rosinant met een eersten prgs was bekroond I Dat mollen kruizen zgn, wordt ook nog in Friesland geloofd. Ten minste, daar ziet men tegenwoordig een Fransohman met zijn vrouw het land opgaan om voor de boeren de mollen weg te vangen, een kunst, waar in het vreemde echtpaar het ver moet hebben gebracht. Van de mieren worden vreemde dingen verteld, en de natnur-historicuz Charles Meissen verzekertnu, dat hg op zgn reizen in Siam mieren „te paard” heeft gezien. Hg zag: een troep heel kleine en heel grijze mieren in groote kolonnes over zyn pad trek ken. Plotseling ging er een op den rug van een andere zitten, die drie, viermaal zoo groot was als een gewone mier. Deze „hoofdoffloier” galoppeerde eerst naar voren, toen terug en plaatste zich daarna wéér in het gelid. Of er ook een adjudant of hoornblazer by den generaal was, meldt de geleide natuuronderzoeker niet I ’t Was varkensmarkt te Borger in Drente en voor een herberg hielden twee wagens met knorrige viervoeters stil. Op eens kwam een krulstaart het lokaal met vergunning binnen stappen, maar zonder tyd te hebben iets te bestellende kas telein, die hem bet eerst zag, greep hem op ’t zelfde oogenblik beet en met vereende krach ten werd de dikke zeug op den wagen getild. De voerman reed weg en wat bleek? Dat de op den wagen geplaatste krulstaart het uit het mesthok ontsnapte varken van den herbergier was geweest en ook, dat de onbekende voerman er niet meé naar de markt was gereden, maar er stilletjes meê vandoor was gegaan! De politie te Roermond snapte twee vreemdelingen, een Braziliaan en een Rus, die een biljet van 50 Dollars hadden uitgegeven, dat niet meer geldig was. De heeren hadden nog meer van die biljetten: op het politiebureau liet men hen een bedrag van f 12,50 uit hunkousen schudden! Een juffrouw aan de Kruiskade te Rotterdam schreeuwde dezer dagen moord en brand, want ze was bestolen, voor eenige millioonen vertelde ze! De millioenen-juffrouw, er, leed aan grootheidswaanzin en het haar buren nog al lastig maakte, in verzekerde bewaring gebracht. Een weeuwtje in de Friesche gemeente Oost- stellingwerf, op ’t punt om het verlies van haar beide vorige mannen in een derden echt te vergeten, herinnerde zich nog juist bytyds: „Beter ten halve gekeerd, dan ten heele ge wacht". De kennisgeving stond al wit op zwart in de krant en de trouwkaartjes lagen gedrukt, maar de vryer kreeg niettemin bericht, dat de plech tigheid voor onbepaalden tyd zou worden uitge steld. In de Haverstraat te Utrecht kregen twee dienstmeisjes bet te kwaad over oen vryer. Dat ze hem allebei hartelyk lief hadden, bleek uit de animo waarmeé ze vochten. Toen de politie eindelyk tusschenbeiden kwam, was de een een bos haar kwyt, terwyl de andere een keurig uitgewerkte met nagels en haarspelden aange brachte aangeziohtsversiering bleek te hebben opgedaan Onder Spanbroek werd in een sloot de oud-wethouder dier gemeente, de heer Schilder gevonden. Men meende den ongelukkige dadelyk uit het water te halen, maar men moest eerst de politie halen, beval de bur gemeester van Obdam! 't Duurde twee uur, vóór de politiebeambten ter plaatse waren. De nieuwe kiesvereeniging hield dezer dagen ver gadering. Precies om 8 uur waren present de penningmeester, twee gewone leden en de pen. Kwart na 8 kwam nog een bestuurslid opda gen, om na een kwartier weêr te vertrekken en om half negen arriveerde nog een bestuurs lid en twee gewone leden. Kwart vóór negen nam de waarnemende praeses het woord. ZEd. sprak ongeveer als volgt: „Myne heeren 1 Ik heb de eer de vergadering voor geopend te verklaren, terwyl ik meteen de vryheid neem haar te sluiten. De heeren der pers worden allervriendelykst bedankt voor de attentie ons de zen avond bewezen I” De heeren der pers, vertelt de „Provinciale Groninger”, gingen heen, het hoofd vol van gedachten over het sterk politieke leven, dat heerscht onder de leden der spik splinternieuwe Groninger kiesvereeniging. Het nieuwste nieuws op het gebied van reclame geeft mynheer Van Beekhoek, Utrechtseheztraat en Frederiksplein te Amsterdam. Ieder, die wat bij hem koopt, krygt een sleutel present en onder het getal verstrekte sleutels bevindt zich óón, die past op een geldkistje, waarin f 50 zit. 8t. Nicolaas-avond kunnen al de sleu- telsbezitters komen passen en krygt de bezitter van den echten sleutel de f50 by wyze van Sinterklaas-verrassing I Gemengd Nieuws. Volyverig is de politie te Rotter dam, en met name de recherche, in de weer met haar onderzoek in de zaak van den welmoord op den 10-jarigen A. F. Hoogsteden. Aan alle bureaux heeft men het druk met lieden, die inlichtingen komen geven. Voor namelijk op het Centraal Bureau aan de Kaas markt is de toeloop Zeer groot. Met dat al zyn die inlichtingen zoo vaag, dat zy de politie geen noemens waardig licht, doch wel veel be slommeringen bezorgen. Intusschen rezen terstond eenige tegen zekeren Willem Van Berkel, van Hoogsteden, den vader van U knaapjeen wonende op de te Rotterdam. Hy is onlangs plotseling ver dwenen waardoor waarschyulyk vermoedens tegen hem gerezen zyn. De vrouw van ge noemden Van Berkel, eene zuster van Hoog steden, die zich te Boheveningen bevond, is door de politie verhoord. Omtrent dezen Van Berkel kan het volgende worden medegedeeld; Van Berkel was reeds vóór het vinden van het lyk tweemaal op het politie-bureau in de Witte de Withstraat ontboden en daar ook verschenen. Toen hy voor de derde maal ontboden werd, verscheen hy niet, en denzelfden dag dat het lyk van den knaap ontdekt werd, verliet hy de gemeente, medenemende alles wat er aan baar geld in zyne woning voor handen was. Zyne vrouw, die hy te Soheve- ningen achterliet, wilt niet waarheen hij iioh begeren had. i kinderapeelgoedei I" •rein?" vlammen, doch het gelukte spoedig het vuur te blusscheu. De waterschade in den bazaar is betrekkelyk gering. ‘Amelde, 2 Dec. In onze eerste Nuts- vergadering van dezen winter, jl. Vrijdag- I voorrecht

Schoonhovensche Courant | 1895 | | pagina 1