boeken, iraaaM rdt terstond een gd, P. G., mid- etter B, HULP- ar. I," lartaaos, r ISRD, LAT, PEN, N°. 1634. 1895. Zaterdag December. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht Feest erbanket. omen, pen makers. iRDEN. mmeid ICOLAAS. GE Cadeaux. Omciëele Kennisgevingen. icijzcn len. N, enders, OOP: werken. iorteering. soorten innages. ODE, uigen voorzien, et Bureau dezer BUITENLAND. V. a, GE BINNENLAND. NATIONALE MILITIE. DE KIESWET-KANSEN? )T GEVRAAGD staande AGE bevat eene APPELBOLLEN flinke korting. K onzinnig i. VAN NOUTKN, 9 hoven m“onde, dat öf een mder d( S. &W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. Gemeente Schoonhoven. )ekomen by den Gouda en den STUURMAN te )ER STRAATEN het tater- beste mis, P. G.goed aG. VAN DER Lek. 8CH00ÏÏÏÏ0VEHSGHE COÜWT. ang md- niet alle acht bestellingen e. HOVEN keuze der wetgevers uit te oefenen, zoo weinig mogelyk te beperken. Een wet geving in het beHjfc^der groote massa kah niet tot stand gracht worden doör een betrekkelyk gering aantal uitverko renen.” IGER der Regis- la zal op Don- ecember 1895, 2 uur, bij het de Karnemelk- zij aan het vaderlandsch belang het offer hunner bijzondere wenschen weten te brengen, is het wélslagen dezer hervor- ming verzekerd. Overzicht. Nog alty'd heeft de Porte niet toege staan, dat de Mogendheden, als door haar is aangevraagd, het aantal stationneerende schepen in de zee van Marmora verdub- Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele ryk 0,90. Meu kan zich abon- I neeren by afle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. SUIKERWERK, beveelt hy zich HOVEN. BOTERLETTERS, 3. Groote voorraat} toe besluiten en zoekt allerlei uitwegen. Rusland en Frankrijk heet het zouden den eisch wel willen laten vallen, maar Engeland en Italië staan er op. In dit geval zullen Duitschland en Oostenrijk den doorslag moeten geven. Wat Amerika betreft, dit heeft zich, by monde van President Cleveland, voor een „snel en doeltreffend” optreden verklaard. Jammer, dat de toestand in Klein-Azië nog zoo pnrustig blyfe. Zoo juist wordt, weder bericht ontvangen, dat de Armeniërs in het district Enderni aan het rooven en branden zyn geweest en op de Muzel mannen geschoten hebben. Het is te hopen, dat het jaar 1896 licht brengt. Zaterdag voor een week heeft in alle stilte te Parys (Frankrijk), overeenkomstig het verlangen van den overledene, de -ter aarde bestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van Alexander Dumas. Tweede klasse en in die klasse nog zoo eenvoudig mogelijk was de uitvaart. Geen redevoeringen, geen militaire eerbewijzen, de kortste weg naar het kerkhof. Al wat op letterkundig en kunstgebied te Parijs eenigen naam heeft, had zich bij den stoet aangesloten. Het nieuwe, nog onvoltooid# drama van Dumas „La Route de Thébes” is, gelijk men weet, door den uitersten wil van den schrijver ten vure gedoemd. Allen, die het stuk hoorden voorlezen, betreuren dat en betuigen dat dit drama Dumas’ meesterstuk was. Nog iets met betrekking tot Madagascar. Wat de Franschen aldaar hebben mis dreven, moeten thans de Engelschen ontgelden. Te Arwonsmarao o. a. heeft eene uit 2000 personen bestaande volks menigte een aanval gedaan op de daar gevestigde posten van het Britsche zende ling genootschap en den zendeling Johnson, diens vrouw en diens kind vermoord, de doode lichamen vreeselijk verminkend. Daar Frankrijk daaraan schuld is door de jongste expeditie en daarenboven nu feitelijk het land regeert, is het natuurlijk aan de Regeering der Republiek tegen verdere ongeregeldheden te waken en voor de reeds gepleegde voldoening te geven. De Dultsche Rijksdag heeft hare zittin gen hervat en is geopend met eene troon- Om ons oordeel te motiveeren, dat het verslag omtrent de kansen van het wets ontwerp weinig licht verspreidt, is het voldoende de volgende zinsnede aan te halen „Waren velen van oordeel, dat het ont werp niet ver genoeg gaat in de richting van uitbreiding van kiesrecht, andere leden, de aanwijzing van positieve ken- teekenen van geschiktheid en welstand toejuichende, hadden tegen het ontwerp bedenking, omdat het te ver gaat en ver scheidene leden achtten correctieven noo- dig in stemplicht en meervoudig kiesrecht.” Den een te ver, den ander niet ver genoeg’t was te verwachtengeeft de Minister den eerster) toe, dan maakt hy zich de laatsten tot vijanden, en omge keerd. Van welken kant dreigt het grootste gevaar? Wij weten het niet, en ’t is niet zeker dat de Regeering het wèl weet. De taak des Ministers wordt er misschien gemakkelyker doorhij kan zeggenik blyf °P myn standpunt en willen de hee- ren niet met ons meegaandat zy het maar zeggen. Dan blijkt ognieuw, dat -j machte is het kies- zakelykheid eener koerswijziging by alle rechtvraagstuk op te lossen, en zullen wij partijen gevonden wordt; of het voldoen opnieuween beroep op denatie moeten doen, aan die noodzakelijkheid andere afgevaar Zou de Kamer zulks willen? Ons dunkt, digden eischt, dat is een vraag, over welke dat mag niet worden gewaagd. Laat het cordons der openbare beraadslagingen zal te voorschijn komen, niet aan alle wenschen bevrediging schenken, bestendiging van den tegeuwoordigen toestand van politieke verslapping is het ergste, waartoe men kan komen. Vooral op de liberalen van vooruitstrevende richting rust een zware verantwoQrdejijfchei-i, InjU^zü» door te hooge eischen te waüeneischen die wy, onder andere omstandigheden zeer billijk zouden achten, maar die thans niet kunnen verwezenlijkt worden, de her vorming deden mislukken, zouden zy het omgekeerde bereiken van wat zy willen, pou uij uv -v., i Er wordt van hen een buitengewone mate de niet kiezers niet gevonden worden,dan v^n inschikkelijkheid verlangd, mdien z|jn we in eens klaar, en is ieder eerlijk ‘1on man verplicht zich met hand en tand te verzetten tegen elke poging tot verplaat sing der grens. „Deze leden” schijnen inderdaad te mee nen, dat het zoo is. Zij beroepen zich op het feit, dat op het verkrijgen van kies recht w^rdt aangeirongen ter verbetering van eigen positie, dus uit eigenbelang. O, die voorbeeldige, vlekkelooze, volmaakt onbaatzuchtige kiezers van 1887! Als de _a werklieden vragen om kiesrecht, opdat bij beien. De Sultan kan er nog maar niet de wetgeving ook op hun belangen zal gelet worden, dan roepen zij: Ho, man netje, die wensch is uit den booze, gij zyt politieke égoïsten! Ziet toe en leert van ons, hoe zeer uitsluitend het belang des vaderlands het richtsnoer is van de overleggingen, wanneer wij samenkomen om een afgevaardigde naar het Binnenhof te zenden Gijlieden zyt niet waard aan die besprekingen deel te nemen, niet waard om door uw stembiljet invloed uit te oefe nen. Gy zijt mannen van geweld en van bedreiging; dat zijn uw middelen om „wet geving in een bepaalde richting te ver krijgen of te verhinderen.” Uw waar ka rakter komt eerst recht uit by werksta kingen, als gy "denzelfden dwang uitoefent tegen niet-stakenden en tegen werkgevers. En zou men u nu het kiesrecht moeten geven Kort en duidelijk worden deze redenee- ringen weerlegd door de leden, die van gevoelen zyn dat uitbreiding van het kies recht een dringende eisch des tyds moet genoemd wordenhet kan niet beter wor den gezegd dan met de eigen woorden van het verslag „Het kiesrecht is het middel, waardoor de inzichten, welke in de verschillende lagen der maatschappij heerschen omtrent hetgeen het algemeen belang vordert of verbiedt, tot uiting komen. Wil men, dat die inzichten bekend en beoordeeld worden, en, voor zoover zij het verdienen, uitdruk king vinden in de wetgeving, dan is het middel daartoe, die lagen tot het kiesrecht toe te laten. De meening, dat één maat schappelijke klasse de belangen van alle klassen zal kennen, naar waarde beoor- deelen en behoorlijk tot hun recht doe komen, is, om een uitdrukking van den Minister van Binnenlandsche Zaken te bezigen, op miskenning der menschelijke natuur gebouwd. Met hoeveel goeden wil het beproefd worde, volkomen bekendheid te verkrijgen met de nooden en behoeften van maatschappelijke kringen, waarin men niet heeft geleefd en waarmede men mis schien ter nauwernood in aanraking is gekomen, is niet wel doenlijk. Opdat in de wetgeving de rechten en belangen van allen gelykelyk geëerbiedigd worden, is het noodig het recht, om invloed op de Prys der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrydags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-niaal ’in rekening gebracht. .EN, GALAN- GLAS- en rede, die werd voorgelezen door den Rykskanselier Von Hohenlohe, daar keizer Wilhelm in Breslau in Silezië vertoefde, waar Z. M. de gast geweest van het Leibkürassiën-regiment, dat het een of ander feest te vieren had. Aan het diner -hield hy eene toespraak, waarin voorna mely'k gewezen werd op den samenhang en de kameraadschap onder de officieren niet alleen, maar ook onder de man schappen. De afwezigheid van den keizer by de voorlezing van de troonrede, wekte alge meens bevreemding en onbegrijpelijk wordt het gevonden, dat Z. M. niet eene kleine wyziging in zijne reisplannen maakte, om in persoon den Rijksdag te openen, i De Minister van Binnenlandsche Zaken woonde in ambtsgewaad de zitting bij, maar door de Kölnische Zeiting wordt niettemin volgehouden, dat zijne dagen als Minister geteld zijn. Zijne populariteit is geheel weg en dikwijls staat hij tegenwoordig aan aller lei spotternijerf bloot, door zijn vaak onbe suisd optreden, nu eens vervolgingen ge lastend, dan weer plotseling intrekkend. Hy moet ook bij den Rykskanselier in discrediet geraakt zijn, door geheel op eigen hand en zonder diens voorkennis, eenige krasse maatregelen te nemen tegen het bestuur der sociaal-democratische partij. De deputaties naar Friedrichsruhe be ginnen weer. Von Bismarck ontving er verleden week een van de kunst academie, die hem onlangs tot eerelid be noemde en stond haar, ondanks hevige aangezichtspynen, te woord. De vorst was zeer vereerd door zy'ne benoeming, die hy te meer waardeerd, daar hy tijdens hij aan ’t bestuur was maar zeer weinig voorde kunst had kunnen doen. De deputatie zette zich daarna met den vorst aan tafel, waar het gesprek uiterst opgewekt was, waarna men op de hartelijkste wijze van elkaar scheidde. Te Berlijn zijn elf socialistische vereeni- g'agen verboden en welzes commité’s voor RijksdagverkieZingen, de socialistische commissie voor de pers, die voor propa ganda, het plaatselyk comité, de vereeni- ging van socialistische volksvertegen woordigers en het centraal-bureau der Duitsche socialistische partij. Die strenge maatregel geschiedt krachtens een ordon nantie van 1850, tegen het misbruik maken van het recht van vereeniging. De Itallaansche Kamer voerde nog steeds debatten over de Regeerings politiek en hoorde o. a. eene langduiige redevoering aan van den oud-Minister Di Rudini. Deze bestreed de staatkunde der Regeering, wat de zaken in Afrika betreft, maar hechtte zijne goedkeuring aan het zenden van een eskader naar het Oosten. Voorts veroordeelde Di Rudini, wat de binnen landsche staatkunde betreft, de gestrenge toepassing der uitzonderingswetten, terwijl hij ten opzichte der kerk meende, dat eene uiterst vrijgevige staatkunde moest worden gevolgd. De Minister van Oorlog werd beschuldigd van het leger gedesor ganiseerd te hebben. Di Rudini eindigde zyne redevoering met als zyn gevoelen te kennen te geven, dat het tijd werd om terug te keeren tot een wyze van bestuur, waarbij vrijheid, rechtvaardigheid en zedelijkheid werden gehuldigd. Wel een verwijt Crispil En nu is dan eindelijk het debat over de Regeerings-politiek afgeloopen. Het slot was de aanneming van eene door den afgevaardigde Muratori voorgestelde motie, waarbij de Kamer de Regeering haar vertrouwen betuigt. Met naam en toenaam is ook den heer Bosch, oud-burgemeester van Madrid (Spanje) en tegenwoordig Minister van Openbare Werken door den onthuller der Madridsohe gemeenteraadsschandalen, Mar kies De Gabrinana, van geld verduistering beschuldigd. De heer Bosch zal waar schijnlijk ontslag nemen, om met den Markies te gaan duelleeren. Op Cuba hebben de opstandelingen weer een spoortrein vernield. Tusschen Nuevi tas en Puerto Principe plaatsten zij eene helsche machine op den weg en deden die springen toen de trein er over heen reed. De locomotief en acht wagens werden vernield, de machinist en twee stokers gedood en acht reizigers ernstig gekwetst. Daarenboven werden 50 ossen gedood en vele koopwaren beschadigd. Dit barbaarsch optreden tegen niet-militai ren behoort geheel thuis in het stelsel van schrik verspreiden en onrust wekken, door de leiders der opstandelingen nu een maal aangenomen. In Spanje gaat men intusschen steeds voort met troepen-zendingen en het voor bereiden van wederom nieuwe. In de Portugeesche kolonie Goa is de opstand zoo goed als gedempt. STATEN GENERAAL. In haar vergadering van Dinsdag maakte de Tweede Kamer een aan vang met de al- gemeene beraadslaging over de Staatsbegrooting voor 1896. De heer Beelaerts van Blokland sprak een afkeurend oordeel uit over de houding der BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Schoonhoven doen te weten, dat, ingevolge art. 15 der Wet op de Nationale Militie, moeten worden inge schreven tusschen 1 en 31 Januari 1896, alle mannelijke ingezetenendie geboren zyn in 1877. Voor die inschrijving zal meer speciaal zitting worden gehouden op Dinsdag den 21. Januari 1896, van 10 12 uur ter Secretarie. Schoonhoven, den 7. December 1895. De Secretaris, De Burgemeester, H. O. GEELHOED. Mr A. D. H. KOLFF. Heeft het zeer uitvoerige, en blijkbaar met veel zorg samengestelde verslag van het onderzoek der kieswet in de afdee- lingen der Tweede Kamer ons eeniger- mate op de hoogte gebracht van de ge zindheid, bij dezen tak der volksvertegen woordiging aanwezig om in het aanstaand voorjaar de regeling van het kiesrecht, door de Regeering voorgesteld, tot stand te doen komen Het is niet mogelyk, op deze vraag een bevestigend antwoord te geven: de onze kerheid is nog volstrekt niet weggenomen. Over verschillende punten, de herziening van het kiesrecht betreffende, is een breede gedachtenwisseling gevoerd, en elke mee ning, daaromtrent bestaande, is in het verslag weergegeven met de gebruikelijke aanwyzing, dat zy is uitgesproken door vele, andere, onderscheidene, sommige enz. leden. Dat daarby over dequaestie zel.ve, of over een of ander onderdeel, een enkel nieuw gezichtspunt is geopendziedaar een bewering, die we niet gaarne voor onze rekening zouden nemen. Eén ding vernamen we met genoegen, namelijk, dat „slechts eenige leden” niet overtuigd waren van de wenschelijkheid, thans wederom tot een groote uitbreiding van kiesrecht over te gaan. Er is dus nog een klein hoopje starre behoudsmannen in de Kamer, die genoegen nemen met den toestand zooals die tegenwoordig is misschien wel omdat een drang tot in krimping al te dwaas zou staan, en het hun plicht achten van dat gevoelen getuigenis af te leggen. Of zy later, bij het openbaar debat, ook nog dat standpunt zullen innemen, en zich zoo wel door hun redevoeringen als door hun stem vierkant verzetten tegen de poging der Regeering om dit vraagstuk voorloopig van de baan te doen geraken, wagen wy te betwyfelen. Gewoonlyk wordt de soep niet zoo warm genuttigd als zy gekookt is. En op welke gronden pleiten zy de af wijzing van den wensch der Regeering? Och, de vanouds bekende, de voornaam ste is wel deze, dat in de lagere klassen onzer bevolking het verlangen naar kies rechtuitbreiding niet is waar te nemen. Over dat argument veel woorden te ver spillen, is onnoodig; die heeren zouden alleen tot een andere zienswijze komen, indien er overal geschermd werd met de monstraties, petities, meetings, optochten, en welke andere middelen om aan te dringen op vervulling van eenigen wensch daar gebruikelijk zyn, waar druktemakerij tot de geliefkoosde genietingen des volks behooren. Bij ons houdt men daar toe vallig niet van, en we kunnen niet zeggen dat we zulks betreuren. Wy Nederlanders wachten met geduld, -met vertrouwen, en hebben respect voor de beslissingen der wetgevende macht. Is dat zoo erg? Maar nevens deze enkele consequente tegenstanders zyn er andere, wier oppo sitie minstens even gevaarlijk is. Zij wil len tot uitbreiding overgaan, maar nood gedrongen, omdat nu eenmaal het vraag stuk aan de orde is gesteld en er dus verwachtingen zijn opgewekt, die bevre digd moeten worden. Maar eenig heil zien zy er niet in. Want wat is het geval? In 1887 is een groote uitbreiding tot stand gebracht, omdat men beweerde dat de Kamer niet meer het vertrouwen der kie zers bezat. Maar nauwelijks was deze in werkiug getreden, of dezelfde grief werd opnieuw uitgesproken. „Deze ondervinding is zeker geen spoorslag om nu wederom een ruime uitbreiding toe te staan.” Niet? Wij zouden juist een omgekeerde gevolgtrekking maken. Ieder weet, al leen deze heeren schijnen het zich niet te herinnerendat de voorloopige rege ling van 1887 slechts was een overgangs maatregel, die met al haar gebreken, i—en pnbillykheden slechts aan- uigueu tnsuui, aai is eeu viaag, uvei wüiko uai mag mei wuruen gewaagd, juaai nei de tegenwoordige leden der Kamer niet i wetsontwerp, zooals het van tusschen de hebben te beslissen, en om het antwoord cnrdnna Hp>- nnaniwro homa/iaio<»inr»nn WQi op die vraag zoo duidelijk mogelyk te doen zijn, moeten alle burgers worden geraadpleegd, die niet om redenenaan Grondwet en staatsbelang ontleend, wor den uitgesloten. Het kiesrecht, zoo wordt verder ge zegd, eischt geschiktheid tot de uitoe fening. Stelt men deze voorop, dan moet by den kiezer gevorderd worden een krach tig gemeenschapsgevoel, eerbied voor de wet en y'ver voor het algemeen belang. Uitnemend gezegd. Kan nu worden aan getoond, dat die noodwendige eigenschap pen by de tegenwoordige kiezers wèl, by bouw, die zou doen t ministeriëele te maken. »n, waren met dien maatn Min. van Justitie, acht ons land, dat meer en meer wordt van boosdoeners'en ver- By Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement ’s Gravenhage, ter standplaats de gemeente Hazerswoude, C. Korteweg, candidaat- notaris en burgemeester aldaar. De artillerie cursus te Delft wordt in 1897 opgeheven en na dien tyd zal er dus alleen by de' Kon. Militaire Academie gelegenheid bestaan,om artillerie officier te worden. - H. M. de Koningin-Regentes begaf zich Woensdag, den herinneringsflaè van de begrafenis van Koning WillemlII, vergezeld van eene Hofdame, in een gesloten rijtuig naar Delft, tot het bezoeken van den Koninklyken grafkelder. Hare Ma jesteit nam een krans en een bloemstuk mede, om die op de laatste rustplaats van haren gemaal neder te leggen. - In den ouderdom van byna 66 jaren is in Den Haag overleden Dr. F. J. Van Leent, inspecteur van den geneeskun digen dienst der marine, schout by nacht, en ridder van den Nederlandschen leeuw en verschillende buitenlandsche orden. - De rechtbank te Rotterdam veroordeelde Dinsdag o.a.: K. Den H., glasblazer te Nieuwerkerk a/d IJsel en P. Den H., glasblazer te Capelle a/d Usel, wegens wederspannigheid, ieder tot 15 dagen. Bodegraven, 8 Dec. Kaas. Aangevoerd 138 wagens, te zamen 7913 stuks, wegende 81.894 kilo; prys le soort Goudsche f24 è27L; 2e soort f 21 23; Derbykaaa, le soort f 24; Edammerkaas, le soort f 29, 2de soort f 24 h 25|. Handel mati|, Regeering ten opzichte der zoogenaamde Am- sterdamBche Wereld-tentoonstelling. Voort# be sprak hij het beleid der Regeering in land bouwzaken eq meende, dat öt een Ministerie van Landbouw, öf een afluc/jig aan elw der departementen, onder deskundige leiding, wen- acheljjk is. De heer Vermeulen riep het hoofd van het Kabinet ter verantwoording over de afwijking, door den Minister van Binnenlandsche Zaken', van verleden jaar gegeven beloften; door op drijving van uitgaven voor het openbaar onder wijs acht deze spr. het politieke vergeljjk, tusschen dit Kabinet en de verschillende par- tjjen aangegaan, geschonden. De heer Ferf ondersteunde den wensch, be treffende concentratie in landbouwzaken. De heer Kerdjjk critiseerde zeer scherp optreden der Regeering ten gunste der Ams damsche tentoonstelling, die hjj een kermis van de minste soort noemde; door haar houding had de Regeering haar prestige te grabbelen gegooid. De heer Heldt drong aan op indiening van voorstellen omtrent de pensioen-verzekering van werklieden. De heer Viruly Verbrugge bestreed den drang tót instelling eener afzonderlijke afdeeling land- iw, die toob de prijzen der producten doen stjjgen. Op een enkele na hebben departementen met den landbouw te maken. De heer Bastert vindt in de begrootings- ojjfera aanleiding om tot zuinigheid aan te sporen. De Min. van Buitenlandsche Zaken ver klaarde, dat aan de voorbereiding der werklieden verzekering met kracht wordt gearbeid. Voor den landbouw ontbreekt het de Regeering niet aan belangstelling, maar in een organisatie, zoo als de heer Beelaerts verlangt, ziet de Min. geen heil 8pr. verdedigde de houding der Regeering in zake de tentoonstelling, waardoor aan deze geenszins een officiéél karakter is gegeven. De Min. van Binnenlandsche Zaken kwam op tegen de bewering van den heer Vermeulen, als zou een overeenkomst met eenige partij hem verbieden voor verwaarloosde takken van ondorwys het noodige te doen. Ten aanzien der tentoonstelling sprak de Min. waardeering uit voor het initiatief dergenen, die belangeloos tjjd en geld beschikbaar stelden voor het ver schaffen van gepaste vermakelijkheden. MlUlSlpr zakelijkheid van bezuiniging, maar achtte toch de berekeningen van den heer Bastert niet ge heel juist. Na eenige replieken werden de algemeene beraadslagingen gesloten en de beide eerste hoofdstakken der begrooting aangenomen. Bij Hoofdstuk III (Buitenl. Zaken) interpel leerde de heer Kolkman over het verbod van melk-invoe'r in Duitschland. De Min. verklaarde dat in den toestand van den veestapel geen grond is voor het verbodde Min. is aanstonds werkzaam geweest en bl^jfc het nog, om op heffing te verkrijgen. In de vergadering van Woensdag werden tal van onderwerpen besproken, te veel om ze alle te noemen. De heer E. A. Smidt dankte de Regeering voor haar beleid in zake den Marok- kaanschen zeeroof en wenschte preventieve maat regelen tor verzekering van de veiligheid in de Marokkaansche wateren. Verschillende sprekers behandelden het verbod van vee-invoer inDuitsoh- land en in België en verlangden tariefs-maat- regelen om pressie ten gunste van de opheffing van dat verbod uit te oefenen. De begrooting -voor Buitenlandsche Zaken werd aangenomen met 70 stemmen tegen 1, die van den heer Staalman? Vervolgens werd aangenomen het voorstel tot verhooging van Hoofdst. IV (Justitie) der be grooting voor 1895, ten behoeve van de invoe ring van hot Bertillonnage-stelsel, metingen enz. voor het vaststellen van de identiteit van mis dadigers. De sprekers, die over dit onderwerp het woord voerden, waren met dien maatregel ingonomen. De Min. van Justitie acht dien noodig vooral in de vergaarbak dachten. vaard werd, omdat men op dat oogenblik niet anders kon, doch in de verwachting dat vóór de stembus'later weer zou open staan, een déflrtftiëve kieswet oVêreen komstig het voorschrift der Grondwet, de additioneele artikelen zou vervangen. Dat zulks niet is geschieddat we ruim acht jaar later nog met die regeling zitten te tobben^ geeft aan de veroordeelde bepa lingen waarlijk geen goedkeuringsmerk. „Deze leden” hebben nog andere snaren op hun speeltuig. Wil men uftgebreider kiesrechtzoo wordt in vragenden vorm geredeneerdom andere afgevaardigden en daardoor een anlere wetgeving te verkrygen? Maar waarom wordt de laatste niet van de tegenwoordige Kamer verlangd? En indien men zulks nalaat in de mee ning, dat zy die toch niet zal toestaan, hoe kan men dan van haar verwachten dat zy wèl zal instemmen met de poging, om, ter wille van een door baar afgekeurd doel, aan andere kiezers de macht in han den te geven? 't Is aardig gevonden, maar beduidt niets. Ja, indien het zeker ware, dat de groote meerderheid in de volksvertegenwoordi ging een andere richting in de wetgeving af keurt, dan zou de consequentie vorderen, allen invloed blijvend te onthouden aan dat deel der natie, van hetwelk men meent dat de drang naar die verandering het meest zou worden gesteund. Het is echter een feit, dat de erkenning van de nood- I deze Kamer niet by zakelijkheid eener koerswiizicine’ bii alle i rechtvraagstuk on te partyen gevonden wordt; of het voldoen opnieuween beroep op denatie moeten doen.

Schoonhovensche Courant | 1895 | | pagina 1