I I f N°. 1635. 1895. Woensdag 11 December. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht i I BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. WGERLIJKE STAND. SCHOONHOVEWSCHE COJRANT oud 20 j. minder opgebracht dan in 1891. De hof- In de laatste weken is door de mazelen p°g- tuk- ber. oud 3 w. noemenswaard. dag uitgebracht hlilr croamrnnn Sciimu t westelijke en Pot eboren: 1. den Har! L. M. van 1 etrouwd: van J. Zweerens, K. W. Haas, on inaar. verleden: J. Kersberg ait van A. van Toor, eert an Toor. B. de Vaal, :man, oud 16 w. B. 1 uw naar By Kon. besluit is, op zyn ver zoek, eervol ontslag verleend wegens ver andering van woonplaats, aan K. N. Zur Mühlen Jr., als 2de luitenant by de dd. schutter^ te Amsterdam. De gemeenteraad van Alblaa- eerdam heeft met algemeens stemmen op K. v. d. Graaf, 1ste onderwyzer aan de o.l. school dezer gemeente, is als zoo danig benoemd te Rotterdam. De bestelling van brieven enz. kon hier heden niet plaats hebben. Men wachtte te vergeefs op de bezorging van brieven en couranten. De hulpbesteller kon dat werk niet meer doen, de nieuwe besteller is nog niet benoemd en tydelyke hulp was niet te verkrygen. ‘Langerak, 10 Dec. Heden nacht te ongeveer half één is in een bouwmans- woning, bewoond door KI. Maat Az., eigendom van den heer G. Van Willens waard C.Lz te Schoonhoven, door een onbekende oorzaak brand ontstaan. In korten tyd lag alles in de asch. Een paar koeien, een hit en een geit zyn met eenig huisraad gered. Huis en inboedel waren tegen brandschade verzekerd. Men vermoedtin verband met een begin van brand in een loodsje tegen het be lendende perceel, dat er kwaaiwilligheid in het spel is. Door het college van notabelen is tot kerkvoogd herbenoemd den heer A. J. Oskam. ‘Leksmond, 6 Dec. Heden avond waren de leden der Christelijke zangvereeniging „Hosanna” in hun lokaal vereenigd, dat zeer nétjes doch eenvoudig versierd was, om hun eerste jaarfeest te vieren. Nadat de voorzitter met gebed de ver gadering geopend hai, en enkele liederen gezongen waren, werd verslag uiigebracni door den secretaris en een blik geworpen j op den tyd, die verloopen is sedert hare I oprichting tot op heden. Den directeur werd lof gebracht voor zijn ijver en de De molenaar, wiens mo- doadon nnlr invlnoif. had j ongeluk van een balk, ter hoogte I 3 M M. boven den grond, te vi Doordien hy echter zyn tegenwoordigheid van geest geen oogenblik verloor, greep hy zich onder ’t vallen aan dien balk vast. De val was daardoor natuurlijk ge broken, maar door den schok was toch een zyner armen verrekt, zoodat hij al spoedig met zyn werk niet meer kon doorgaan, maar zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Gemengd Nieuws. In zake der moord te Rotter dam zijn gisteren en eergisteren een aantal ontdekkingen gedaan, die de justitie veel licht in deze, tot dusverre duistere, misdaad geven en waarschijnlijk binnen kort de ware toedracht daarvan zullen bekend doen worden. Nog steeds worden ver schillende lieden gehoord, waaronder zoo wel de familieleden als personen van elders. Arrestatiön, uitgenomen die van Van Berkel, hebben nog niet plaats gehad. Het bevel van voorloopige aanhouding, de vorige week afgegeven tegen W. Van Berkel, is door de rechtbank met zes dagen verlengd. •- Men schrijft ons uit Dalem: Na de springvloeden der vorige week is een geregelde was der rivieren gevolgd, die nog steeds aanhoudt. Da Waal is dan ook sedert een paar dagen buitenge woon gewassen; de uiterwaarden zijn ingevloeid, en aan hout en rietstruiken langs den wal is belangrijke schade toe gebracht. By het afzenden van dit bericht (Maandag) wees de peilschaal aan de inundatie-sluis te Dalem 2,80 M. -+- A.P. Te Vianen geraakte gisteren ochtend een zoon van de weduwe Kruis berg, boomen rooiende, door den hevigen wind onder boomen bekneld. Hij is aan de gevolgen overleden. - Te Groningen is een nacht- politie-agent vermist. In weerwil van aanhoudend dreggen, daar men zyn muts in het water drijvende vond, is men er nog niet in geslaagd het lyk te vinden. Volgens verschillende gegevens moet hier aan misdaad worden gedacht, de toenemende onveiligheid in den regelen ter versterking enteraden. Het onbe laden van zware misdry- i naar organisatie van 'ederinvoering van de lanbevelens- K één na besloten, zyn eenmaal genomen besluit te handhaven en niet te voldoen aan den wensch van Gedeputeerde Staten om alsnog op de gemeentebegrooting voor 1896 de jaarwedde uit te trekken voor een derden onderwyzer aan de eerste openbare school. Op de gisteren te Utrecht gehouden paardenmarkt waren 580 paarden en veulens aangevoerd. De paarden werden verkocht van f 40 tot f 700de veulens van f 100 tot f 250. t Bedankt voor het beroep by de Geref. Gem. te Werkendam (kerk A) door Ds. W. Bieders te Vlaardingen. Beroepen bjj de Gereformeerde Gem. te Montfoort en Linschoten Ds. C. L. F. Van Schelven te Wageningen. Amelde, 9 Dec. Op het graf van wylen den heer 0. M. Van Tuyl, van 15 October 1894 tot 29 Januari 1895 onderwyzer aan de openbare school alhier, is in de vorige week een eenvoudige gedenksteen geplaatst. ‘Ammerstol. 10 Dec. Vrijdag en Zater dag gaf de rederijkerskamer „Ónder Ons” alhier eene openbare voorstelling. Opge voerd werden „Eerloos” van Nouhuys en „Klaveren vrouw”. Beide stukken werden keurig afgespeeld en menigmaal gaf het talryk publiek door herhaald applaus blyk van zjjne ingenomenheid. *’t Beiersch», 9 Dec. In den nacht van Zaterdag op Zondag 11. werd de kastelein i G. S. alhier gewekt met de tijding, dat zijne schuur in brand stond. J- genoeg, was er niets meer te redden; tien flinke varkens kwamen in de vlam- I men om. varkens niet, ligt, zooals byna altijd, in het duister. *Berg-Ambacht6 Dec. Bij de heden gehouden periodieke verkiezingen voor notabelen en kerkvoogden der Nederl. Herv. Gempente, zyn als notabelen met algemeene stemmen herkozen de heeren D. Boelhouwer, W. F. v. d. Wal en A. Ver kalk Pz. Als kerkvoogd werd herkozen de heer A. v. d. Hee en gekozen, in plaats van den overleden heer C. Snoek, de heer A. De Groot (Benedenberg). ‘oerg-Anibariii N. W. stormen in de vorige week zijn alhier o. a. 'langs Kerk weg ver scheidene boomen omgewaaid, andere af gebroken. Het stoomboot hoofd stond verre onder water en de stoombooten konden niet aan leggen, zoodat de reizigers te Ammerstol moesten afstappen. ‘Berkenwonde, 9 Dec. Aan de leerlin gen van het 1ste en 2 ie leerjaar aan de o. 1. school alhier werd op Sint Nicolaasdag door den onderwyzer v. E. ruimschoots Sint Nicolaas uitgereikt. Jammer dat zoo’n verrassing ook aan de overige leerlingen niet ten deel viel. tiiesen-Meuwkerk7 Dec. Door het bestuur der Chr. school alhier werd tot hoofdonderwyzer benoemd de heer P. Los Bz. Met den benoemde stonden op het 3 tal de heeren J. J. Floor te Amsterdam en I J. Lampen te Goes, laatst onderwyzer aan de Chr. school te Nieuwendyk. ’(■oaderak, 9 Dec. Tot kerkvoogden by de Ned. Herv. Gemeente alhier zyn herkozen de heeren A. Kool en K. Ver doold, en tot notabelen de heeren C. Ver kerk, G. Breedijk en W. Ooms. Goudriaan, 9 Dec. Tot predikant is alhier beroepen de heer B. Moorreesjcand. te Aalst (by Zalt-Bommel). i ’Groot-Ammers, 7 Dec. Zaterdag 30 tot onderwijzeres aan de openbare lagere Nov. jl. hield de alhier gevestigde afdeeling school II alhier mej. J. T. Visser te van het Nederl. Onderw. Genootschap hare H. L-Ambacht. Mede stonden op de voor- gewone vergadering in „de Groote Boer” dracht de dames A C. Volker te Nieuw- te Lekkerkerk. De heer H. J. v. Dongen hield poort en J. Polman te Oosthuizen. Nitowpoort, 7 Dec. De ryksveldwachter van Brandwyk betrapte in de gracht om deze gemeente eenige visschers uit Am merstol op het visschen met een keernet (zynde dit by de wet verboden)het onge oorloofd vischtuig werd in beslag genomen en tegen de visschers proces-verbaal op gemaakt. Noordeloos, 8 Dec. Het besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland van den 24. September 1894, betreffende de goedkeuring van een besluit van de ver eenigde vergadering van het waterschap de „Overwaard” van 26 September 1888, houdende eene wijziging der keur van ge noemd waterschap (welk besluit was ge schorst), is thans door de Koningin ver- i nietigd. De „Overwaard” bevindt zich thans, in het geschil dat zij heeft met de gemeente Gorinchem over den faecaliên- afvoer op haren boezem, op hetzelfde stand punt van voor 7 jaren. ’’Ouderkerk a/d Uttel, 6 Dec. Mocht in de eeiste Nuts vergadering in dit seizoen de heer 0. Eiler veel by val inoogsten met zjjne voordrachten, in de tweede bijeen komst was het de heer H. M. Dekking, die den leden een recht aangenamen avond verschafte met de volgende monologen Bij den rechter Het Diakenhuismannetje, van HildebrandIn 't cachotEen avondje by juffr. Pieterse; Oudste Wimpie; Een ongeluksvogelMyn eigen kamer en Goe den nacht. “Ouderkerk a/d Usel, 9 Dec. Vrijdag avond en vooral Zaterdag avond jl. hadden enkele gezinnen weder veel te lijden van het hooge water, dat, door den storm op gezweept, hunne woonvertrekken binnen drong en daar verwarring en schade ver oorzaakte. Jammer dat ook een doode te betreuren is. De 44-jarige vrouw van den schipper J. 8. ging namelijk 's avonds den penningmeester werd goedgekeurd j beheer. Vervolgens werd uit naam der leden door den heer A. De Jong J.Mz. met eenige welgekozen woorden den een dirigeerstok met zilver gemonteerd, i Ook de 1 J - '-Z het onderwijs steeds behulpzaam is geweest, ’Spük, 9 Dec. De mazelen heerschen hier in zulk eene mate, dat de school In tegenstelling met de storm en windvlagen daarbuiten, heerscht er in de politieke wereld eene onrustbarende stilte, waarop hoogstwaarschijnlijk ook storm volgen zal, want er is overal gisting. Do l'ranarhe Kamer zette de behande ling van de bogrooting voort, zonder dat de verschillende partijen elkaAr in het haar vlogen. Alleeu werden er gedurende de zitting een paar pistoolschoten gelost door een onbekenden man. Hy gaf als naam op „Noir”, maar weigerde verder iets te zeggen. De man zal wel, zooals met zoovelen gebeurde, voor krankzinnig worden uitgemaakt. Krankzinnigheid immers is tegenwoordig de ruime dek mantel, waaronder heel veel verborgen wordt By gebrek aan belangryker nieuws, houden de Parjjsche bladen zich druk bezig met het plan voor een nieuw pak voor den President, die, zooals men weet, steeds verschijnt in den onmogelyken zwarten gekleeden rok en witte das. De Republikeinen, die zich daarover reeds lang hebben geërgerd, hebben nu voor gesteld, dat de President o a. zal dragen over de jas heen een driekleurig lint met gouden fianje als ceintuur, waaraaij de met briljanten versierde lange statiedegen hangt; verder een losgestrikte das van dunne witte stof, een wit vest, de breede roode sjerp en de „plaque” van het Legioen vau Eer en vergulde knoopen met het borstbeeld der Republiek. Zeer karakteristiek drukte Henri Pellier deze wy’ze van kleeding uit: Een hoed van een gemzenjager, een das van een winkelbediende en een broek van een onder-prefect. Het is niet te veronder stellen, dat de President zich op zulk een manier zal uitdossen. Tot Fransch President-Generaal op Madagascar is benoemd de heer Laroche, die verklaard heeft, het allereerst te zullen zorgen voor rechtbanken, bruggen en wegen en het exploited en der mynwerken. Het zich uitbreidend roovei wezen zal worden tegengegaan, door middel van in- landsche troepen. Van het ontslag vau den Minister Von Köller verneemt men nog geen verdere bijzonderheden. De Duiteche Keizer heeft het nog niet verleend. Wel heeft de Minister! aad eene langdurige vergadering gehouden zonder den heer Köller. De Keizer heeft het waarschijnlijk te druk, om eene beslissing te nemen, want nauwelyks uit Sileziö teruggekeerd, was Z. M. weêr op reis naar Hannover, waar hy onder hevigen storm aankwam, doch niettemin door een talrijk publiek werd ontvangen. Duitschland heeft nu van den onaf- hankelijken Congo-Staat zyn eisch vervuld gekregen tot uitbetaling van 100.000 francs, aan de (tot Duitschland’s koloniaal gebied in West-Afrika behoorende) dragers der karavaan van den terechtgestelden Brit- schen koopman Stokes. De „om alles denkende” Keizer Wilhelm heeft ter gelegenheid van de honderd jarige geboorteviering van wylen Thomas Carlyle, de Engelsche schryver, die de bekende levensbeschrijving van „Frederik den Groote” maakte, een bloemenhulde gezonden. Op den gedenkdag is het „Carlyle huis” overgedragen aan een Commissie van be heer in een bijeenkomst, waar John Morley eene feestrede hield. Ook elders in tiroot- Brittanniê werd die gedenkdag feestelijk gevierd. Wie in deze sombere najaarsdager! stoim en regen zou willen ontwijken in Italië, zou zich in" zyne verwachtingen bedrogen zien. In plaats van een zoel, zacht windje, is „storm” daar ook aan de orde van den dag. Veel schade werd reeds aangericht, vooral in de Riviera di Ponento. Verscheidene spoortreinen bleven steken in de sneeuw, terwijl ook verschei dene oranje- citroen- en olyföoomen werden vernield, tot eene schade van een half millioen lire. In Turkije waait de wind ook al niet uit eene goede zijde. De Sultan is kwade vrienden met zyn Grootvisier Saïd Pacha. Deze, ten paleize ontboden, weigerde ge volg te geven aan dit bevel, waarin hy eene bedreiging zag zijner vrijheid, zooal niet van zyn leven. Hy zocht zich te onttrekken aan dit verzoek door de gast vrijheid in te roepen van de Engelsche ambassade, ten einde aldaar eene schuil plaats te vinden. Wat de Sultan ook in het werk stelde, om Saïd „er uit” te doen komen en naar zijne woning te doen terugkeeren, niets hielp. „Ik ben er en ik blyf er,” dacht Saïd, en niet ten onrechte. Pogingen, door den Minister van Buiten landsche Zaken aangewend, om den Engel- schen gezant Sir Philip Currie over te halen tot uitlevering van Saïd, leden schip brpuk, Hy blijft dus de gast van den Brit en versmaadt het huis van den Sultan. Natuurlyk verwekte dit geval groote sensatie te Constantiopel. Dat is nu eens geen Armeniër, maar een Turk, van welken men veronderstellen mag, dat hy den Sultan kent, die zijn Vorst dit groote be wijs van wantrouwen geeft. Het gerucht loopt nu, dat Abdul Hamid plotseling krankzinnig is geworden. Het wordt nu toch waarlijk tijd, dat de Mogendheden eene andere houding gaan wnnemen tegenover de Turksche Re- geering, die nog altyd halsstarrig blijft weigeren aan het verzoek te voldoen be treffende het verdubbelen van het aantal stationneerende schepen in de zee van Marmora. De Sultan, die met recht den naam verdient van „besluitelooze”, zegt noch ja, noch neen op het schepenverzoek en is er steeds op uit, om het afdoen der zaken uit te stellen, zeker van plan zijnde het spreekwoord toe te passen. „Van uitstel komt afstel!” De kruik gaat echter zoo lang te water, totdat zy breekt Eens komt er natuurlyk een einde aan het ge duld der Mogendheden. „Een dochter is ’t, geen zoon, ’t is jammer, zeggen velen!” heeft menigeen zeker G-eertruida Carelsen nagezegd (met de woorden, waarmede zy destijds in ons Zondagsblad onze tegenwoordige Koningin verwelkomde), toen bericht kwam, dat ook aan de Ra*eiscb keizerlijk echtpaar als eersteling geen knechtje, maar dochterken werd geschonken. Nu, wie teleurgesteld moge wezen, de ouders niet De keizer en de Keizerin moeten er zelfs zeer blyde over wezen, dat hun eerste kind een meisje is. „We zyn verheugd,” zeggen zij, gelyk het dankbare ouders past, in de weelde der eerste vreugde, „dat wy een dochtertje hebben. Dat kind is nu van ons en van ons alléén. Was het een zoon, dan zou hij aan geheel Rusland toebehoord hebben. ,Te Madrid (Spanje) zijn officiéele dé pèches uit Havanah out vangen, inhoudende, dat de opstandelingen onder Maximo Gomez en Maceo door de colonnes van de Gene raals Valdez en Navarro zyn verslagen. De Spanjaarden maakten zich meester van hunne legerplaats, brachten hun belangrijke verliezen toe en dreven hen op de vlucht. oi genoeglijk doorgebracht, voordrachten wer den ten beste gegeven, afgewisseld door eenige solostukjes, die zeer net uitgevoerd werden. Toen eindelijk het uur van schei den daar was, werd de vergadering met dankgebed gesloten. Vreeswijk, 6 Dec. By de Ned. Herv. Gemeente is tot kerkvoogd herkozen de heer H. J. Sparenburg. Waddlngsveen, 6 Dec. Het bericht dat onlangs in verschillende couranten voorkwam omtrent het verdrinken van een man, die van de boot viel, is geheel onwaar. De man werd later slapende ge- vonden tusseben twee petroleum-tonnen. Men had reeds naar hem gedregd. ‘Willlge-Langerak, 9 Dec. Heden had de timmerman C. V. alhier bij zyn werk aan het in aanbouw zijnd huis van den landbouwer C. S. in deze gemeente het u_ii- x__ *--—3 van 3 4 M. boven den grond, te vallen. te 6 uur uit hare woning boter halen by P. d. D. Daar zy niet spoedig terugkeerde in hare woning, werd geïnformeerd bij d. D. en daar vernemende dat vrouw S. reeds een poos geleden was vertrokken, ging men zoeken langs den weg en de rivier. Toen men daarin een stukje boter zag dryven, werd de raadselachtige ver dwijning spoedig opgelost, door het vinden ook van het lyk, dat dicht by den wal drijvende was. Pogingen om de levens geesten op te wekken, mochten niet baten. De man was varende, en vernam eerst by zy'ne thuiskomst de verschrikkelijke tyding; er zyn vier kinderen, waarvan de jongste ruim Ij jaar oud. Vrijdag avond kwam de Ouderkerk- sche boot door den storm in aanraking met de boezemsluis van Kromme, Geer en Zijde, waardoor de sluis aanmerkelijke schade bekwam. ‘Polsbroekerdam, 10 Dec. Een reis met hindernissen had enkele dagen geleden iemand uit Harmelen, die zich met ry'tuig op den Lopiker Damweg bevond. Zijn voor het rytuig gespannen hit weigerde n.l. een stap verder te doen en eerst nadat zijn geleider uitgestegen was en het weer spannige dier by den bek nam sukkelde het nog een eindje verder. Bij de herberg van Schouten gekomen, was de weigering zóó beslist, dat het beest werd uitgespan nen en op stal gezet. De voerman moest naar Oudewater loopen; den volgenden J j liet men hit en rytuig halen. ‘Schellainen9 Dec. Door de zuid- stormwinden is er veel schade veroorzaakt aan de dyken. Duizenden bossen b(ind, riet en hout zyn weggespoeld en langs den Wolpherschen dyk zyn vele arbeiders druk bezig met het visschen van deze materialen. De verhuring van het bouwland voor STATEN-GENERAAL. Bg de algemeene beraadslaging over Hoofd stuk IV (Justitie) der begrouting voor 1896, in de vergadering der Tweede Kamer van Don derdag 5 Deokeurde de heer De Kanter de circulaire af van den Minister aan de procu- reurs-geueraal bij de Hoven omtrent de terug gave aan rechthebbenden van overtui^ingeetu»- ken in strafgedingen. De heer Willinge wensebte gedeeltelijke herziening vau hetBurgerlyk Wet boek in diet belang van opheffing van ouderlijke macht en voogdij, xekerheid omtrent de opvat ting van de overgangsbepalingen der drankwet, en politiebescherming bg gedwongen verkoo- pingen wegens schuld. De heer Travaglino verlangde scheidsrech terlijke oplossing vau geschillen tusschen directie en aannemers van publieke werken voor het departement van Justitie. De heer Van Basten Batenburg betwistte de rechtskundige geschikt heid van vele maréchaussée-officieren, belast met het opsporen van strafbare feiten. De heer Tydeman drong aau op bescherming in rechten van de houders van obligation aan toonder. De heer Heemskerk besprak de rustversto ringen en J- -ilï - Staat, en wenschte maatre van de macht der gemeei kend big ven van de dt ven deed Spr. verlangen het detectieve-weien. W< doodstraf kwam hem nog meer a? waard voor. De heer Kerdjjk vroeg beredeneerde verslagen in plaats van statistieke opgaven omtrent het gevangeniswezen en betere sorg bg den bouw van gevangenissen, ten einde het houden van gemeenschap tusschen de cellulair-gestraften te beletten. Ook wetscht hg maatregelen, waar door de gemeenschappelijke hechtenis van prae- ventief gevangenen wordt voorkomen. Het ver bieden of toelaten van looptochten te Amsterdam wil Spr. aan het oordeel van het gemeentebe stuur overgelaten zien. De heer Smits van Oyen drong aan op her ziening van de wet van 13 Aug. 1849 ter voor koming van het telkens terugkeeren van uitge zette vreemdelingen. De heer Bouman dankte den Min. voor zgn toezegging tot herziening der buterwet De Minister van Justitie beantwoordde uit voerig de verschillende sprekers. Hg verdedigde de circulaire betreffende de terugzending van overtuigingsstukken en wees op de moedykheden die aan de vervulling van sommige wensohen in den weg staan. Omtrent de aanstelling van officieren der maréchaussee zal de Min. in overleg treden met zgn ambtgenoot van Oorlog. Dat wederinvoering van de doodstraf de op sporing van misdadigers kan bevorderen, ver klaart de Mm. niet in te zien. De heer Rutgers is van oordeel dat tegenover optochten, die, zooals te Amsterdam, het verkeer belemmeren en waarbg wanordelgkheden voor vallen, de Regeermg in overleg moet treden met den burgemeester der hoofdstad, om er een eind aau te maken. Na eenige replieken werd overgegaan tot de artikelen. Bg art. 2 (aanstelling van een specialen ambtenaar voor weigerenden arbeid) stelde de heer Borgesius voor, die som met f 1000 te verhoogen, omdat men voor f 4000 niet den uitstekenden man zal kunnen krggen, dien de Min. noodig heeft. De heer De Kanter stolde voor, den post te schrappen, terwgl de Min. toch bg specialiteiten hulp zal zoeken voor bijzondere wetten. Donderdag werden beide amendementen ver worpen; het artikel werd aangenomen. De verdere behandeling der begrootmg van Justitie deed nog wel op tal van punten gedachten wisseling ontstaan, maar bracht geen verandering in de cgfers. Het Hoofdstuk werd aangenomen zonder hoofdelgke stemming. eene lezing over den Ferguut, een product van Middel-Nederlandsche letterkunde, en de heer De Nooyer leidde eene bespreking over „proeflessen door klasse-onderwijzers by sollicitaties”. Daar uw verslaggever verhinderd was die vergadering bij te wonen, moet hij zich tot die korte mede- deeling bepalen. Voor de verkiezing van een lid van ’t Hoofdbestuur verwierf de heer De Geus te Amsterdam 10 stemmende heer Roest, mede aldaar, 1 stem. ‘Haastrecht, 9 Dec. By de aanbesteding van een hoerenhuis voor den heer J. C. Iden- burg, arts alhier, waren voor het totale werk 3 biljetten ingeleverd: de heer J. Jansen voor f 10295, de heer Th. Hooft voor f9477 en de Aannemersmaitschappy te Gouda voor f 8970. Het werk zal later gegund worden. Het Bestuur der Geref. Gameente alhier hoopt met Febr. a.s. de op te richten School met den Bijbel te openen. Het heeft eene oproeping van sollicitanten gedaan, waardoor zich 6 sollicitanten hebben aangemeld. Het salaris bedraagt 500 gld. met vrye woning. Hardingsveld, 9 Dec. De heer D.-Schroot, die onlangs gekozen is als lid van den ge meenteraad, heeft weder bedankt. Jaarsveld, 10 Dec. De begroeting van „het Groot Generaal” onder deze gemeente voor 1896 is vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 3358,90s. Ter voorziening in de uitgaven moest voor dat jaar van de vijf waterschappen eene bijdrage worden gebracht ad f0,50 per hectare. •‘Jaarsveld, 10 Dec. Bij de jl. Vrijdag gehouden verkiezing van een fondsmeester bij de Herv. Gemeente werd met 86 van de 88 uitgebrachte stemmen als zoodanig herkozen de heer D. Verhoef. 'Krimpen a/d Uael, 9 Dec. De heer ->• - t i gezongen waren, Jammer reddfin De schuur was verzekerd, de - -—7 L De oorzaak van den brand - leden voor hunne trouwe opkomst tijdens j het geven der lessen. I De rekening en de verantwoording van en hém dank gezegd voor zö"n geïdeHjk ™r laren heeft verleden week ruim 10 hahaor Varnnio-ann nnam minder opgebracht dan in 1891. De hof- I stede van de Diakonie armen van Schel- luinen is voor 105 gulden per jaar minder directeur een cadeau aangeboden, zijnde verhuurd. u heer H. F. Den Hartoghdïe"’bü 1 in deze Kemeente de school zóó ontvolkt, ..nNoninA/t.-. dat er van de 80 leerlingen slechts 20 nu •■«rg-Anl'baeMN'i>«:.'S, Bij de jongste mocht als blijk van waarderring een prach’ j de sch<>01 kunnen bezoeken, “r. stormen in de vorige week zijn tu! lnktstel als geschenk der vereeniging intvangep. De avond werd verder heel -- kpnnpcriiiir Hnnrfzohrapht un-irrimohtan mar. bijna geheel ontvolkt, waarom deze op 1 last van den Burgemeester is gesloten. ‘Streefkerk, 9 Dec. Een treurig verlies trof heden onze gemeente door het afsterven van den heer G. Ooms. Gedurende 17 jaren was h(j lid van het burgerlijk arm bestuur en sedert 1891 voorzitter van gemeld college. Wederom zyn alhier twee gevallen Voorzeker zal deze avond voor allen, 1 die tegenwoordig waren, steeds een aan- gename herinnering zyn. j ‘Nleuwerkerk a d Usel, 9 Dec. In de van diphtheritis aangegeven, laatste dagen is er tengevolge van den Vreeewttk. 6 Dec. Bii de I lang aanhoudenden storm veel drukte langs den Useldyk geweest. Niet minder I dan vier keer werd het dijkbestuur geroe pen zitting te nemen, om zoodoende een wakend oog op de rivier te houden en den toestand der dijken te doen opnemen. De laatste vloed was de hoogste, 69 cM. I boven rypeil of 39 cM. boven noodpeil. Ongelukken zijn niet gebeurd; alleen en kelen zullen door het ondervloeien der onderhuizen wat schade hebben, doch niet noemenswaard. De molenaar, wiens len bij hooge vloeden ook invloeit, had van te voren gezorgd, dat er beneden niets lag, dat bederven kon door het water. “Nieaw-Lekkerland, 5 Dec. Benoemd (Vcrtolg v&n pag. 3) Gemeente Ammerstol. Van 1 November tot 1 December. lbo ren: Pietertje, d. van J. de Jong en rerkerk. Dirkje, i. van T. Vermaat en >nwerkerk. Jacoba, d. en Cornelia, a. A. Looien de Jong en L de Jong. Ma- a. van L. C. Dubbeldam en A. Ooms.—- i. van B. Broere en C. v. d. Werken. i, d. van A. v. d. Dool en N. Verkerk. itrouwd: T. den Ouden, oud 22 j. en uooren de Jong, oud 22 j. O. de Jong, 38 j., weduwnaar van J. M. Cok, en T. irnjjn, oud 37 j. refleden C. Looren de Jong, oud 1 d. ikker, oud Ö4 j., echtgenoot van J. de Jong. Gemeente Bergambacht. Van 1 November tot 1 December. iboren: Neeltje Cornelia, d. van B. Het en N. Mug». Dirk, t. van M. Stobbe. Irik Leonard, i. van A. W. Rakere en A. eipoldt. Aaltje, d. van C. Zaanen en W. jr. Johanna Maria, d. van G. de Brugn I. Vlot. Krina, d. van D. v. d. Velde en Loren. Matthge, z. van J. Schilt en A. den Berg. Neeltje Lgntje, d. van W. T. >root en A. Graafland. etrouwd: W. Baas, oud 24 j. en P. Spek- er, oud 24 j. T. Spek, oud 24 j. en 'erveer, oud 21 j. verleden: Chr. van der Hee, oud 15 m. an den Dool, oud 74 j., echtgenoot van A. Vliet. J. A. van der Straaten, oud 61 jenoot van T. A. Landheer. M. van Herk, 14 j. 8. Voorslujjs, oud 18 j. A. loef, oud 22 m. Gemeente Bleskensgraaf. Van 1 November tot 1 December. eb or en: Ngsje, d. van G. Koor e vaar I. Beuzekom. Neeltje, d. van L. J. J 0. Trenre. Jannigje, d. van B. de Jong J. de Klugver. Bastiaantje, d van J. ek en J. v. Vliet. Jacob, i. van G. iwer en A. Vermeg. Gemeente Goudriaan. Van 1 tot 30 November. eboren: Antje, d. van C. V. verleden: H. van Veenhnizen, oud 8 m. Gemeente Groot-Ammers. Van 15 November tot 1 December. eb or en: Florus, z. van P. van Egl en L. de Groot. Pieter, z. van H. Verveer f. Vermeulen. Aart, z. van A, Ooms en J. Egkélenboom. Mgntje, d. van J. Riet en N. Laker veld. etrouwd: G. Ceelen, oud 27 j. en A. J. de Werken, oud 22 j. Gemeente Haastrecht. Van 15 November tut 1 December. eboren: Gerardus, z. van J. Rosten E. ioudgk. etrouwd: M. Duit», oud 31 j. en M. oud 83 j. verleden: K. van Megeren, Gemeente Jaarsveld. Van 16 tot 30 November. eboren: Adrianus, s. van W. van Arkel L Versluis. Wouter, z. van J. d. Braber D. Sterk. Jan, z. van C. van den Akker B. van Montfoort. verleden: N. Schmieman, oud 79 j., we- naar van C. Hardenbol. Gemeente Krimpen a/d Usel. Van 16 November tot 1 December. eboren: Johannes, z. van J. Geerink en ohipper. Elisabeth Clara, d. van M. P. R. irniau en A. A. C. Schmidt. etrouwd: A. Spruit, oud 33 j. en I. Maaa- van Tienderen, oud 33 j. (van Hillegersberg). verleden: Joh. van Walsum, oud 32 j., genoote van P. Vonk. H. Goudriaan CJd., 16 m. D. Twigt, oud 90 j weduwnaar C. v. Walsum. A. Rietveld Bd., oud 5 in. Gemeente Langerak. Van 1b November tut 1 December verleden: N. van Middelkoop, uuu - Gemeente Leksmond. Van 1 tot 80 Mov’ember. Cornells Adrianus, z. van K. Bor lartog. Diederik, z. van C. Dazler Bentum. T. Molenaar, i, eei rad oud 65 j., weduw- irdur van H. Middelkoop, 52 j., weduwe van G. rgen, oud 13 j.,edit- irder weduwnaar van or. B. de Vaal, oud 60 j. M. oud 16 w. B. Wildschut, oud 64 j., van P. Bouter. Gemeente Lopik. Van 16 tot 80 November, eboren: Johanna, d. van H. Kujjf en B. den Hoek. Jannigje Anaantjo, d. van Verhoef en M. de Gier. Anna Cornelia, an A. Mulder en M. van Kats. etrouwd: H. van Vliet en J. v. Roogen. verleden: G. Werrie, oud 24 j. A. venberg, oud 7 j. Gemeente Nieuwpoort. Van 15 November tot 1 December, eboren: Arie, z van J. Heg koop en A. Bland. Dirk, z. van G. J. Verkerk en joopik. verleden: W. de Brugn, oud 80 j.„ wc- naar van J. Veen. Gemeente Oud-Alblas. Van 1 tot 30 November, verleden: G. Bron, oud 2 m. Gemeente Ouderkerk a/d Usel. Van 1 November tot 1 December, eboren: Frans, z. van G. v. d. Velden G. “ de Kwant. Gg»bert, z. van P. C. elis en C. W. v. d. Vlist. Dirk, a. vau Kapteg u en 8. J. Baron. Klaas, z. van Snoeg en R. M. v. d. Ham (geb. te Groot- mers). etrouwd: A. de Jong en A. T. de Bru|jn. furlouw (van Rotterdam) en A. Bloot, 'verleden: H. Heuvelman, oud 16 m. v. Waning, oud 77 j., weduwnaar van vrouwe M. Hoogendyk. M. Noomen, oud 72 j, tgenoote van A. vau Megeren. Q. Snoeg, 22 m. P. Stout, oud 87 j., weduwe van van Erk. Gemeente Stolwijk. Van 16 November tot 1 December. Ie boren: Cornelia, z. van C. Btoppelen- g en M. Paisgraaf. Willem Adrianus, i. A. de Bom en W. Molenaar. Marga- la Jacoba, d. van J.H. Verburg en M. Ver- g. Johannes, a. van A. Noomen en A. van Herk. 1 etrouwd: G. Molenaar en P. Both. ver leden: M. M. Both, oud 5 m. P. luiper, oud 16 j. F. v. d. Heuvel, oud 8 w. Gemeente Streefkerk. Van 1 November tot 1 December, leboren: Bastiaan, z. van B. van derWal A. vau der Wai.Klaas, z. van R. Ansink H. C. Braauker. Arie Jan, z. v. M. van st en A. Vonk. Geertje, d. van W. Groen L. de Kogel. Jan, z. van A. Blom en an den Berg. Goverina, d. vau J. Holleman M. Schitfu. Jetrouwd: M. van der Wouden (van kerkerk) en N. Rouweling.J. Ooms (van kerkerk) en M. Klegu. K. Zwartbol en Verschoor. Gemeente Vlist. i 15 Nor. toe 1 Duo. geune aangifte gedaan. Gemeente Willige-Langerak. Van 16 tot 8u Novemuer. leboren: Jaanlje, d. van T. Schreuder en de Ruiter. Maria Catharina, <L van M. g en 0. van Kats. ’verleden: C. Loendersloot, oud 24 j. Burger, oud 78 j., weduwe van J. Jonkers.

Schoonhovensche Courant | 1895 | | pagina 1