MoorMerij Goedmaien&Zonen, Markt, naast „De Waag”, STOUT ioMb MWflmstraiitBH- n VÉLOCIPEOE-HANDEL LAGER 10’S. N1637. Woensdag 18 December. 1895. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht :n’s e (Ms tan? 4^ Meeuü! De Nieuwe London 1 doet de grijze haren binnen en- i\X kelo dagen verdwijnen, maakt het haar glanzend en zacht, be- ó'Mk let het uitvallen en neemt de J I polletjes van het hoofd weg. I TE SCHOONHOVEN. irten DRUKWERKEN ten tijd; nauwkeurige hoogst billijke prijs- N’s nde drank. Ijjksch gebruik. r Pauline Schanz. 6) EUWE UITGAVEN: ar by alle Boekhandelaien. Êteei! K* KJ BUITENLAND. Overzicht. BRINKMANN, INDERDIJ K. GOUDA, nemen gelden deposito: 1 dag opvragens 2 °/0 langer termijn op overeen te komen aorwaarden en desverkiezende tegen aderpand in fondsen BINNENLAND. 26 Mej. Ten Gate den IVELLEN. Tin n irteura verzette zich atera betreffende de Gorinchem Gouda Leiden Rotterdam Mutaaers, t de Haagsci en uitsluitend bij den Agent 1 e w a t e r bij den Agent W. <1. a ast recht bij C. BEZEMER. den en gecartonneerden omslag, elband f 1,25. v. d. Sloot. actN. IODROFFE. rMAR, te Rotterdam. KONKELUK JONGENSBOEK. G MEISJESBOEK. SCHOONÏÏOVEÜSCHE C&URA1ÏT. benoemd mej. M. in ’t Hout. taairMrii -izMiili orgelezen bezwaar De heer op de helft stellen, i verworpet met 56 I iment van 1 en Weth. pogingen ok van de Provincie verkrfjgen. zegt dat a adres te behandelen, doch dat lakken, naar Oed. Staten t by het niet hier heeft, loog meent, dat, daar het tdering is voorgelezen en -is, er geen bezwaar be- fop heden te beslissen. rzitter brengt alsnu het voorstel van Weth., zooals dit door den heer Boo- medegedeeld, in behandeling. Een groote Mahoniehouten LINNENKAST, een Notehouten HR1JFTAFEL, eenige TAFELTJES, een jekna.pt BUREAU, een DRAAIBANK s. te Koop, by H. ROS, Meubelmaker, leepmakei shaven, Schoonhoven. n n tracht dat de van J. H. CROMJONGH, Muziekonderwijzer te SLIEDRECHT. gT" Door steeds grooter omzet zijn de jzen het concurreerendnt. Vraag prijsopgave. Prijsf 1,60 en f 0,85 per flacon- Verkrijgbaar te Schoonhoven Mj Mej. M. DRIESEN. den te besluiten tot welk bedrag bereid is in deze subsidie bij te Burg, en Weth. is deze zaak besj besloten aan den Raad voor te stel., wone jaarlyksohe subsidie van f 2? leenen en tevens adressant kennis te door Burg, en Weth. pogingen worden wend om ooL dezen dienst te De voorzitter zegt "dat hy ook voornemens geweest is het adres t: dit, met de overige stnkkt is opgezonden, zoodat k" De heer P. v. d. Hoog” adres de vorige vergat aan de leden bekend staat Were De voort Borg, en gaerdt ia i Eindelyk werd dan toch de „flrman” uitgevaardigd, waarbij aan de zes Mogend heden werd vergund het aantal barer in de zee van Marmora stationneerende oorlogsschepen van een te brengen op twee en het blykt vooral op aandringen te zyn geweest van den Grootvizier Rifat-Pacha, dat de Sultan van Tarktye dit besluit nam. Er is afgesproken, dat die schepen niet tegelijk, maar een voor een, elk afzonderlijk zullen binnenkomen, om zoodoende het karakter van eone demonstratie te ver mijden. Nu zou men natuurlijk veronderstellen, dat er dadelijk gebruik zou worden ge maakt van die vergunning. Hemel en aarde zyn er van bewogen, veel woorden zijn er over gevallen, ten einde verlof te verkrijgen tot het zenden van meer schepen en met welk gevolg? Nu de toestemming daar is, schijnt het verlangen der Mogendheden opeens minder hevig te zijn. Intusschen heeft te Constantinopel weêr een geweldige paniek geheerscht onder de Armeniörs en andere Christenen. Men dacht niet anders, of de storm zou wederom losbarsten. Het loos alarm ontstond, doordat een Armeniër met een anderen Armeniër twistend, op dezen een revolverschot had gelost. Natuurlijk ver oorzaakte (He knal veel sensatie. Christenen en Armeniërs zag men door elkaar rennen, schreeuwend en gillend, winkels werden gesloten, versperringen voor de huizen opgeworpen en eerst twee uur later slaagde de politie er in, de gemoederen tot rust te brengen. Langs een omweg werd toen naar Londen een telegram geseind, eene tele- graphische bede om hulp, luidende .Armenië ligt in zyn doodsstrijd. Het werk der verdelging wordt voortgezet. Het aantal vermoorde slachtoffers bedraagt nu 1OO.OOO. De 500.000 Armeniërs, die nog overbleven, zyn in de bosschen en de bergen gevlucht en leven daar van kruiden en planten. Velen stierven reeds van honger en koude. In den naam der menschelijkheid, in den naam van het Christendom, redt ons!” Zou Engeland voor zulk een dringende roepstem doof blijven, het is niet te veronderstellen. Het geschil tusschen de eigenaars der scheepswerven te Glasgow en hunne werk lieden is op eene bijeenkomst van beide partijen bygelegd. Aan de werklieden aan de Clyde zal aanstonds, aan die te Belfast in Februari een verhoogd loon worden toegestaan. Men verwacht, dat de arbeiders nu weer spoedig aan het werk zullen gaan. Zou men gelooven, in de verlichte negentiende eeuw te leven, als men hoort, dat er in Frankryk nog menschen zijn en nog bladen worden gevonden, die wegens het medegedeelde uit het verleden van President Faure, diens ontslag wen- schen! Toch is het zoo, maar gelukkig slechts eene kleine minderheid in de pers. Verreweg de meeste bladen vinden in deze eer te prijzen, dan te laken. President Faure heeft eene aardige nieuwigheid ingevoerd: de fazanten, die op de aan het Hoofd van den Staat toe komende jachtterreinen worden geschoten, zendt hy cadeau aan de Kamerleden, zonder onderscheid van politieke kleur. Zelfs de roodsten aanvaarden dankbaar de attentie. Het is tenminste vrij wat Republikeinscher dan onder vorige Presidenten, toen het overtollige wild verkocht werd aan de poeliers. Het begrootingswerk is geschied. De Fransche Kamer heeft de begrooting van ontvangsten met 453 tegen 59 stemmen goedgekeurd. Volgens den Afgevaardigde d’Hulst, een katholieke geestelijke, was alles veel te haastig gegaan, daar hij niet eens den tijd had gehad, een amendement in te dienen, strekkende om de wetten waardoor de financieele belangen der geestelijke Con gregaties getroffen worden, te veranderen. Maar een volgend jaar zou hy dat zeker doen. Slecht nieuws weör uit Madagascar. Een uit 6000 lieden bestaande volksme nigte heeft te Ramainandro, tegen de Euro peanen in verzet komende, een Engelsch zendings station vernield. Gelukkig ont kwamen de zendeling en diens familie. De Europeanen, die op het land wonen, ontvangen den raad naar de hoofdstad te komen. Zeshonderd man Fransche troe pen zyn gezonden tot herstel der orde. In twee landen van Europa dreigt eene Ministerieële crisis, n. 1. in België en in Spanje. In België, daar de leden van het Kabi net het niet eens zyn over het al of niet gewenschte der indiening van een ontwerp tot hervorming van het leger. In Spanje is zy feitelyk ontstaan door de jongste onthullingen betreffende min der eerlyke praktijken van gemeente raadsleden. Het geheele ministerie heeft, om de oplossing der crisis gemakkelijk te maken, zijn ontslag gevraagd. De Koningin-Regentes zal nu waarschijnlijk den heer Canovas De Castillo met de samenstelling van het kabinet belasten, welks eerste daad de ontbinding is der Cortes. Uit Cuba wordt bericht, dat Maarschalk Campos in allerijl naar Colon in de pro- openbare vergaderinj gewezen van de hau Aan de oijde is vervolg Burg. glazen school No. 1. Nadat de bedoelii is toegelioht, wyst c dat reeds herhaal’ verslag van dei dit nog >onde >ft of onder garantie gerepareerd wil 1NKMANN te Etehout a/d Kinderdijk. löriBto steeds voorradig, abonnement zeer billyk en goed. ;eld por rijwiel bezocht. ‘Hoornaar, 16 Dec. Bij de verkiezing van twee notabelen zijn 11. Zaterdag met algemeene stemmen herkozen de heeren F. De Kuiper en F. De Bruijn. Door het college van notabelen werd de aftredende kerkvoogd, de heer A. Slob W.Hz., by acclamatie herkozen. Jaarsveld, 16 Dec. De begrooting van is als helpster by het handwerkonderwijs het waterschap „Graaf” onder deze ge meente voor 1896 bedraagt in ontvang en in uitgaaf f 187,29. Omslag zal in datf jaar niet worden geheven. ‘Langerak, 17 Dec. De heer A. A. De Bruin alhier is benoemd tot onderwijzer aan de openbare school te Papend recht. ‘Loplk, 16 Dec. Door het schrikken van den hit geraakte Zaterdag-middag de bakker van Vreeswijk met zijn broodkar in de Lopiksche voorwetering. Hulp vaardige handen brachten alles op het droge, terwyl de bakker C. alhier wel willend het gebroken tuig met het zijne verwisselde, zoodat de reis weer spoedig kon worden voortgezet. Loplkerkapel, 14 Dec. Mej. Ten Cate alhier is tot onderwijzeres benoemd aan de bijzondere school te Middelburg. ‘Nieuwerkerk a/d IJsel, 16 Dec. Jl. Zaterdag reed W. Snoek Sr. te paard onder den man naar den smid aan ’s-Gra- venweg om het dier te laten beslaan. Aan het spoor gekomen, moest hij, daar de sluithoornen dicht waren, even wachten. By het hooren en zien van den trein begon het paard te steigeren, tengevolge waarvan de ruiter werd afgeworpen. Het dier holde naar huis, waar hot behouden aankwam. De ruiter had zich nogal bezeerd, doch niet zoo hevig, of hy kon toch nog naar huis loopen. Reeds eenigen tijd geleden is melding gemaakt, dat in de laatste vergadering onzer afdeeling der Holl. Maatschappij van Landbouw besloten was pogingen in het werk te stellen, om in het volgende jaar onder leiding van den zuivelconsulent in de provincie Zuid Holland, den heer A. Bos, een cursus te houden in het kaasmaken. Nu kan gemeld worden, dat het hoofdbestuur gunstig heeft beschikt over het door ons gedaan verzoek. Bin nenkort hoopt de heer Bos met het bestuur der afdeeling over genoemde zaak te confereeren. ‘Polsbroek van de begrooting in de drie dag- igen van bet eind y nog mededeeling drie onderwer- >at gaande hielden, crediet van f 1000 der Grafelyke een van f 20.000 als van een gebouw te overbrenging daarheen raphisch muséum. Je vermelding van ling werd art. 138, Rjjks- iderwyzeressen f 25.000, i 46 stemmen. werd door den heer f 5000, uitgetrokken - - Igens een voorstel van en Weth. tot het plaatsen van een afscheiding in een der lokalen van ‘Ameide, 16 Dec. LI. Vrydag-namiddag viel een voor de slachtbank bestemd paard van de brug der stoomboot „Vreeswyk” in de Lek. De viervoeter, zoo men be grijpen zal, geen beste, verstond echter de zwemkunst uitstekend; ondanks feilen stroom, hevigen wind en golven, zwom hij van rechts naar links over de rivier, beproevende vasten grond onder de pooten te krijgen, waarin hij eindelyk onder de gemeente Tienhoven slaagde. Met tal van behulpzame handen bracht men den ver moeiden drenkeling weêr op den dyk. Ware het beest bewust geweest van zyn zoo kort in ’t verschiet liggenden geweld- dadigen dood, voorwaar hij zou zyn best zoo niet gedaan hebben om zich te redden uit de rivier. ‘Ammerstol, 16 Dec. Als een bijzonder heid verdient melding dat alhier op de zalmzegenvisschery „DeSnackert” viermaal 24 uren gevischt is zonder één zalm te vangen. Tot kerkvoogd is herbenoemd de heer C. Zanen Hz. *’t Beiersche, 16 Dec. De brand, waarbij op Zaterdag 7 Dec. van den kastelein G. 8. tien varkens omkwamen, schynt niet het gevolg van een ongeluk, doch van kwaadwilligheid te zyn. Door de justitie wordt met den grootsten ijver naar de daders gezocht. ‘Berg-Ambacht, 17 Dec. De heer A. De Groot heeft voor de benoeming tot kerk voogd der Ned. Herv. Gemeente alhier bedankt. Op 2den Kerstdag zal doordeZang- vereenigmg „Crescendo” in de Groote kerk alhier eene openbare uitvoering worden gegeven. De laatste maal dat er eene zoodanige uitvoering in de kerk alhier gegeven werd, was in 1859, toen de zang vereniging van Ouderkerk a/d IJsel optrad ten voordeele van de door brand onge lukkig ge wordenen te Lekkerkerk. ‘Berken woude, 16 Dec. Tot notabelen zijn herkozen de heeren A. Boer en G. Oudenes. Glesen-Nienwkerk, 14 Dec. De dames vereeniging „Onderlinge Hulp”, in Oct jl. alhier opgericht met het doel kleding stukken te vervaardigen en die uit te reiken aan behoeftige kinderen in deze gemeente, hield reeds met St. Nicolaas hare eerste uitdeeling. Een 40-tal kinderen werd door haar bedacht. ‘Goudriaan, 16 Dec. De mazelen zijn hier in de laatste dagen zóó sterk toe genomen, dat de school bijna geheel ont volkt is. De school is gesloten, Oud Beierland Dirksland 13 Nieuwesluis (Heenvliet) 14 1 - „19 21 22 Mwiw.au» 26 In herinnering wordt gebr.. keuringen, in 1895 verricht, niet langer gelden dan tot de nu aangekondigde keuringen In 1896. By de in het gebouw van het provinciaal bestuur te Utrecht ge houden aanbesteding van het maken van twee reserve-sluisdeuren voor de schut sluis bewesten Utrecht en van twee reserve sluisdeuren voor de Koninginnensluis te Vreeswijk (raming f 9550), was minste inschrijver R. Barneveld te Vreeswijk, voor f 8870. - By de te ’s-Hage gehouden aanbesteding van de levering der benoo- digde magazyngoederen voor de gemeente- gasfabriek,dienst 1896, was o. a. minste inschrijver voor: Perc. 1, steen, vuur- spècie, kalk, tras, enz.: M. Luyten, te Lekkerkerk, voor f 1197,75. De naamlooze vennootschap Nassau La Lecq, meer bekend onder den naam van zalmvisscherij „De Snackert”, keert over het afgeloopen boekjaar (1 Sept. ’94—31 Aug. ’95) een dividend uit van 2,4 pCt. De heer J. A. Schreuder, van Reeuwyk, is te Utrecht bevorderd tot semi-arts. De heer J. Van der Spek, uit Waddingsveen, is geslaagd bij het examen 1. o. wiskunde art. 65. By Dr. A. Kuyper te Amster dam is, van iemand die onbekend wenscht te blijven, ruim drie en twintig duizend gulden ontvangen voor de Vrye Universi- teit, en ruim dertien duizend gulden voor het Studiefonds dier hoogeschool. Ds. J. J. Van den Broek te Noordwijkerhout heeft het beroep naar Almelo aangenomen. Bedankt voor het beroep te Hagestein door Ds. W. Kalshoven te Kesteren. IN MEMORIAM. Een der oudste ingezetenen te Groot-Ammers, de Heer C. HAKKESTEEGT, kwam 11 dezer op ruim 85-jarigen leeftijd te overlijden. Wie kende hem niet, dien wakkeren grijsaard, die jaren achtereen een y sieraad dier gemeente was! Mocht ook hij gelyk elk ander gebreken I gehad hebben, zyn rondborstig, op- M gewekt, eerlijk karakter had hem S niet slechts in zijne naaste omgeving, 3 doch in ruimer kring bekend en be mind gemaakt. Waar men ook in de Alblasserwaard en zelfs daarbuiten komt, byna ieder kende HAKKE STEEGT als een eenvoudig, flink en invloedrijk man, die, ondanks al de overgangen en woelingen van den tegenwoordigen tijd, aan zijne ge matigde beginselen vasthield. Sinds het jaar 1835 was hy Kerk voogd der Nederl. Herv. Gemeente aldaar, terwyl hy sedert het jaar 1852 Heemraad van het waterschap „de Overwaard” was. Inzonderheid in laatstgenoemde betrekking was hij met vrucht werkzaam en heeft zyn invloed tot menige verbetering den doorslag gegeven. Toen danookzyne 40-jarige ambtsvervulling aan het Elshout feestelijk herdacht werd, was men eenstemmig van oordeel, dat de Heer HAKKESTEEGT die hulde metterdaad verdiende. Hij was dan ook de nestor van het Overwaards-bestuur en buiten dien nog één der eerste, die na het in werking treden der rechtstreek- sche verkiezingen als Heemraad in functie trad. Zoo blyve hjj in onze gedachten voortleven en ruste hij in vrede! Vergadering van den Gemeenteraad van Krimpen a/d Lek, op 6 Der. 1805, des avonds ten 6J ure. Afwezig de heer W. Van der Weiden. De voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige, na voorlezing, onver anderd worden goedgekeurd. Ingekomen van Ged. Staten het goedgekeurd besluit tot het verleenen van eene subsidie ad f 1500 aan het Burg. Armbestuur en tot af- en overschrijving van een post van f 150, voor subsidie „Robert Fulton’’ over 1895. De voorzitter brengt ter tafel de suppletoire kohieren van den Hoofdelyken Omslag en van de hondenbelasting, welke ongewijzigd worden vastgesteld. Hierna wordt overgegaan tot eene vergadering met gesloten deuren ter behandeling van eene reclame van I. L. De Jong tegen zyn aanslag in den Hoofd. Omslag. Na heropening der •ing blykt, dat het verzoek ia tand. ing door den voorzitter nader de heer M. Boogaerdt er op ods herhaalde malen in het jaarlgksoh der schoolcommissie op het wenschelyke jzen maatregel is gewezen. Steeds ia g uitgesteld om de bezwaren er a«n verbonden. Hy acht echter de splitsing van het voorste lokaal in tweeën, van zoo over wegend belang voor het onderwijs, dat over deze bezwaren moet worden heengestapt. De heer P. Van der Hoog zegt ook overtuigd te zyn van het nut der zaak en kan zich met het voorstel vereenigen, doch zou gaarne ver nemen welke kosten er aan verbonden zjjn. De voorzitter deelt mede dat deze begroot zyn op f 260, waarna het voorstel van Burg, en Weth. met algemeene stemmen wordt aan genomen. Op de vraag van den voorzitter of een der leden nog iets in 't midden te brengen heeft, zegt de heer M. Boqgaerdt dat het hem be vreemdt, dat de voorzitter onder de ingekomen stukken ook niet in behandeling gebracht heeft het adres van den directeur van den veerdienst „Robert Fulton” om een jaarlyksche subsidie ad f 925, waarop in de vorige vergadering geen definitief besluit genomen is, zynde dit adres toen gerenvoieerd aan Burg, en Weth., ten einde stappen te doen om deze subside voor een gedeelte van de Provincie te verkrygen. Daar adressant het voortbestaan van dezen dienst van die subsidie heeft afhankelpk ge steld, acht hy het wenschelyk in elk geval ho- k,L 5 do gemeente 3 dragen. Bij esproken en __jllen de ge- f 150 te ver- -e geven, dat wvide.1 aange- jie subsidie voor daar de gemeente anders bfl de werken tot normaliseering der rivier eer achter- dan vooruit zou gaan. ‘Zevenhuizen, 16 Dec. In plaats van mej. G. Van Ee, die tegen 1 Jan. e. k. bedankt heeft als onderwijzeres in de handwerken aan de 1ste openbare school, Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben bevestigd het besluit van dijkgraaf en hoogheemraden van Rijnland, dd. 24 Maart jl., voor zooverre daarbij aan M. Jonkman te Waddingsveen de verplichting is opgelegd om ten behoeve van zyne aanlegplaats een onderloopschen steiger in de Gouwe vooruit te brengen tot op 3 meter uit den oever, met ver lenging overigens van den termijn binnen welken dat werk zal moeten zyn voltooid tot 1 Maart 1896. §- De by het reglement ter bevordering van de paardenfokkerij in de provincie Zuid Holland voorgeschreven keuring van dekhengsten is door heeren Gedep. Staten bepaald als volgt: op 12 Febr. 1896. arstrekken gelden op Effecten voor: ragen onder f 1000,- h 4 ’sjaars; ragen daarboven tot den prolongatie- oers, volgens Amsterdamsche beurs- oorwaarden sten zich met het koopen en verkoopen an Effecten, tegen een provisie van: voor fondsen boven de 30 ®/e 3 #/o onder 30 °/0 (ook aor loten;) verlangd worden orders in de meeste indsen verantwoord tot den eerstvolgen- en middenkoers der Amsterdamsche eurs; aelen Coupons in boven de Amster- amsche beursnoteeringzonder bere- ening van provisie; isten zich op voordeelige voorwaarden iet het incasseeren van wissels op innen- en buitenland. Tarieven op anvrage gratis verkrijgbaar. int voor Schoonhoven de Heer A. VAN DEN HEUVEL, aldaar. fWM soiled onderpand, tegen 3tot 4 pro- t, verstrekt de Notaris STEHOUWER Molenaarsgraaf. vincie Matanzas is vertrokken, om te verhoeden, dat de verschillende benden opstandelingen, die daar zyn binnenge- drongen, zich vereenigen. Schoon men nog geen nader bericht heeft, begint men toch te vreezen, dat Majoor Toselli en de andere vermiste Itallaansclie officieren, benevens de niet teruggekeerde inlandsche manschappen, den dood zullen hebben gevonden of misschien, wat de laatstgenoemden betreft, krijgsgevangen zijn gemaakt. De majoor zou reeds dadelijk bfl den aan vang zfln gesneuveld, wat mede verklaart, dat de kamp zoo ongelukkig voor de Italianen afliep. Het blykt dat bij hun terugtocht de Italianen eene geheele batterij, kanonnen, bespanning van muildieren, ammunitie en alles, in een afgrond hebben geworpen, liever dan haar te doen vallen in handen des vyands. In de Italiaansche Kamer is door den Minister van Oorlog en dien van de Schat kist voorgesteld, de credieten voor Afrika van 3 op 7 millioen te brengen. De aan vrage is dringend verklaard en door de commissie met algemeene stemmen goed gekeurd en komt spoedig in de Kamer. In de Kamer werd vooigesteld, aan de gezinnen der in Afrika (Massowah) ge vallen dapperen het innig leedwezen van Kamer en land te betuigen. Zonder stemming werd dit voorstel goedgekeurd. De voorzitter noodigde daarna de kamer leden uit, van hunne zetels op te staan, ten teeken van eerbied voor de gevallenen en voor de smart hunner familie. Keizer Wilhelm zond een telegram aan koning Umberto, om zyn leedwezen te betuigen. STATEN-GENERAAL. By de verdere behandeling van Binnenlandsohe Zaken, en de twee avondvergadering der vorige week, waarvan wy moeten doen, waren het vooral pen, die zeer lang het deb»k n l. de onderwys-posten, een crec ten behoeve van de restauratie Zalen te 's-Gravenhage, begin van de stichting 's-Gravenhage, voor de van het Leidsoh Ethnograj Wy bepalen ons tot de uitslag der stemmingen. Na ernstige bestrydinp kweekschool voor one., goedgekeurd met 51 tegen By art. 153, subsidiën, Bchaepman voorgesteld de 1 voor de kweekschool voor bewaarschoolhoude- ressen te Leiden, te doen vervallen. Hintsen wilde het bedrag or Beide amendementen werden verworpen. Aangenomen daarentegen met 56 tegen 38 stemmen werd het amendement van den heer tegen de subsidie van f 3000 voor )he Kookschool, zoodat deze steun niet zal worden verleond. De Commissie van Rapport tegen de plannen des Minis! Grafelyke zalen. Haar amendement tot intrek king van den post van f 1000 voor het maken van restauratieplannen werd aangenomen met 48 tegen 46 stemmen. Ook met de plannen aangaande het-Ethno- graphisch Muséum te Leiden liep het mis. Een amendement van den heer Cremer, dat uitstel beoogde met het doel om het gebouw te Amsterdam te krygen, werd verworpen; insgelyks dat van den heer Bool en twee andere heeren, om het te Leiden te houden en de som voor memorie uit te trekken; vervol gens ook het artikel, zoodat er „van dat alles niets komt,” om met wylen Klaas De Jong te spreken. De begrooting voor Binnenlandsche Zaken werd zonder stemming aangenomen. Het algemeen debat over Hoofdstuk VI, Marine, bewoog zich voornamelijk over den scheepsbouw, dien vele leden bespoedigd wen- schen te zien, omdat het aanwezig materieel hoogst onvoldoende is. Vooral de hoeren Rutgers en Guyot prezen het denkbeeld aan om voor dat doel een leening te sluiten met verplichte amortisatie binnen 20 jar^n. De Min. deed uitkomen, dat alvorens tot de verdere uitwerking zyner aanyullingsplannen over te gaan, het bedrag van de restitutie door N.-Indië moest vastgesteld zyn. By Kon. besluit is benoemd tot raadsheer in den Hoogen raad der Nederlanden Mr. A. Telders, advocaat- generaal by het gerechtshof te ’sGra- venhage. By Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Zutfen, ter standplaats de gemeente Zutfen, P. J. Van Vollenhoven, candidaat-notaris te Moordrecht. By Kon. besluit is, met ingang van 1 Januari 1896, aan Dr. D. Doyer, op zyn verzoek eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de Ryks universiteit te Leiden, met dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten. By Kon. besluit is benoepid tot ontvanger der dir. belast, en acc. te Zweeloo c. a. M. Kuijs, boekhouder der 3de catagorie ten kantore der dir. belast, invoerrechten en accijnsen te Eindhoven c.a. By Kon. besluit is, met ingang van 1 Januari 1896, aan A. C. Groeneveldt Hz., op zyn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgemeester van Molenaarsgraaf. -By Kon. besluit is aan C. Kor- teweg, op zyn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgemeester van Hazerswoude. Bij Kon. besluit is aan P. Pruis, burgemeester der gemeente Brand wijk, toestemming verleend om te Mole naarsgraaf te blyven wonen. ‘Polsbroek, 17 Deo. Een koopman in nieuwjaarskaarten en postpapier liep jl. Vrydag by een veehouder in deze gemeente een warmen schotel op, prevelde duizend dankjes en... nam bij het heengaan uit den aardappelput het voor de huisgenooten bestemde middagmaal weg I Toen de boer het waagde een kleine aanmer king te maken op 's mans gedrag, ging deze op andere wys zyn dankbaarheid toonen en sloeg met zyn knuppel eenige glasruiten stuk. Terwyl de zoon des huizes nu spoorslags naar den te Polsbroekerdam gestationneerden rjjks- veldwachter reed, ging onze koopman bedelen, by de oefening van welke affaire hy betrapt werd door den gemeente-veldwachter, die hem meê naar Benschop naar den burgemeester nam. Het transport, dat eerst over land zou geschie den, had eindelyk nog te water plaats. De be delaar nl. kreeg onderweg eensklaps een opris ping van vrijheidszin, meende met denzelfden knuppel, waarmeó hy de glasruiten had klein gekregen, den veldwachter te ly f te gaan, doch tuimelde, toen de laatste om den slag te ont- wyken een zysprong maakte, hals-over-kop in de Benschopsche wetering! De veldwachter, die reeds te veel met den bedelaar beleefd had, om hem zoo maar opeens kwyt te wezen, haalde zyn arrestant uit het water, maar liep by die menschlievende poging zelf een nat pak op, waarom in het belang van beider gezondheid besloten werd naar een andere reisgelegenheid om te zien. Deze kwam opdagen in de schuit van schipper Den Besten, die juist over Ben schop naar Utrecht voer. Het slot van de ge schiedenis was, dat de bedelaar in de doos onder den toren werd gestopt en den volgenden morgen weêr met den veldwachter op reis ging, nu om ter beschikking te worden gesteld vau den officier van justitie te Rotterdam. ‘Stolwtyk, 16 Dec. De veekooper K. v. E., van Berg Ambacht, kocht Zaterdag jl. jl. een heerlyk vet varken bij C. O. in de buurtschap Koolwyk alhier. Het beest werd op eene kar geladen, die bespannen was met een hit. Toen v. E. nu zyn voertuig keeren wilde, brak een boom, waartegen de kar leunde en al heel spoedig zaten hit en kar en varken in de vrij diepe wetering. Dat het heel wat inspanning kostte, om alles zonder onge lukken op het droge te brengen, is te begrijpen. Toch is dit geschied. ‘Stormpolder, 16 Dec. Door den hevigen storm is hier Vrydag-avond 7 uur in de rivier de Maas omgeslagen en gezonken een houten tjalkschip „de twee Gebroe ders”, schipper J. Zylstra, van Oostermeer. Het vaartuig kwam van Breda en was geladen met pulp voor den heer C. Vryland te Bodegraven. De opvarenden konden zich nog bijtijds redden. De moeder, welke haar éénjarig kind en een trom meltje met omstreeks f 80 trachtte te redden, moest beide loslaten; het kind werd weer opgepikt, doch het geld ver dween in de diepte. Slechts de allernood zakelijkste kleeren werden behouden, doch overigens is alles totaal verloren. Door den Burgemeester zijn deze ongelukkigen tijdelijk onder dak gebracht en door den heer Vermaat bereidwillig opgenomen. Giften zullen worden ingezameld om hen eenigszins te helpen. IJnelmonde, 14 Dec. De raad dezer gemeente heeft besloten een request te zenden aan den Minister van waterstaat, waarin verzocht wordt van rijkswege een strekdam te doen maken, dienende tot loswal en aanlegplaats van stoombooten,

Schoonhovensche Courant | 1895 | | pagina 1