1,1 Pit IARD, 8 ZEUGEN, >n een HAAN, on- N°. 1638. er. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht BREEDSCHAP. Zaterdag 21 Decemb 1895. röOcent letten? voorraad mindert. .CRESCENDO” BACHT. „EXCELSIOR” (school Kitt Mafflag, in plaats van 25 December en 1 Januari e. k., zal worden gehouden op 24 en 31 December a. s. HOED. slechts te doen. Officiëeie Kennisgevingen. IEMEN geboden. RING IJK. NATIONALE MILITIE. kilo HOOI, genKarretje op enshokkenMest RING BINNENLAND. BUITENLAND. Overzicht. WAAR HET OP AANKOMT. MET BESTUUR. Mr. A. D. idkeurini N. VAN KOOIEN. S. W, N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. Gemeente Schoonhoven. LKSVLIJT Prü«en (ruim 8000 s voor de verloting, ge- vier VAN WIJNGAAR- [G heeft JARI e. k. plaats. OTERIJ der stelling van aiswezen. thans bezichtigen SCHOONÏÏOVEHSCHE COÜRAIÏT. CAMBIER VAN N te Lopik zal op g 20 December >p de Hofstede be- EXMOND te *oek, iek verkoopen: DECEMBER 1895 rstdag), der Hervormde ten half zeven ure. zen 25 Cent zijn verkrijgbaar estuur, de Heeren EDVELD, J. VAN jvens op den avond Kerkgebouw. neer te 1 de behandeling geit den VAN ROSSUM. en van Kunst en lil veren Sieraden Marmeren Beelden, ’s, Rijtuigen, Vélo- als Hoofdprijs een IDEN ZUIL waarde aan goud skige winner heeft i Gouden Zuil of Contanten, voorraad mindert; IG heeft JARI e. k. plaats. schoonhoven en om- i den Boekhandel NOOTEN. Prys der Advertentiën: Van 1 tot 5 pegels f 0,50. Iedere regel n 1 plaatsruimte. Inzending franco tot Vrydags-namiddags 5 uren, voor 3-maal plaatsing opgegeven, SJES. „School met den loven zal met IDWERKSCHOOL durende 4 avonden uur. len ingeschreven zes tot en met iren, Dit d paar jaar hoven aan geweigerd geldyk. Daar nu nwr woningen, c hadder tot de christelijke gemeenschap te behooren Wat geleerd en door leering verbreid wordt-Je een zaak van het verstand; de christelijke geest, de eenig machtige, kiest het hart zich tot woning. En van daar straalt hy uit over heel de wereld, om al wat gevoelt en wat behoefte heeft aan liefde, onder zijn Invloed te brengen. Ook is het niet waar, dat niets van dien Hoogeren geest aanwezig was, vóór de Meester er door zyn woord en wandel een nieuwe kracht aan gaf. De edelsten van zyn volk zijn als zyn wegbereiders opgetreden, en menig woord, door Hem gesproken, is aan hun geschriften ontleend zelfs de heerlijke uitdrukking, die alles omvat, wat wy hebben toe te passen om den hoogsten trap van zedelijke volmaking te bereiken, het christelijk program bij uitnemendheidHebt God lief boven alles en uw naasten als uzelven,-is de schoonste bloem, door Hem geplukt in de gaarde van Israel’s voorgangeis. Maar dit is het, wat door Hem is ge leerd, en wat het Christendom maakt tot een macht, bestemd om als overwinnares te voorschijn te treden uit den kamp tegen het egoïsme, bron van alle men- schelyke ellende, dat het godsdienstig geloof met het leven één zyn geworden. Der ouden godsdienst geleek een théorie, waarmede in het gunstigst geval de practyk des levens in harmonie werd gebracht; voor den Christen vormen zy een geheel, onafscheidbaar, de geest, die van den Meester uitging, doordringt elke daad, ieder woord, elke gedachte. Dat licht, eenmaal opgegaan om nimmer meer te worden uitgebluscht, verdryft al de nevelen, die ons beletten de gemeen schap met God te zoeken, zooals Hij die had gevonden. Slechts uiterst langzaam dringt het door, want de tegenstand is en blijft f0!- De kinderen dezer wereld hechten zich aan allerlei dingen, die slechts een betrekkelyke waarde bezitten of zelfs verderfelijk zijn voor den zedelijken vooruitgang; om ze te verkrijgen offeren zij vaak op wat nooit mocht worden prijs gegeven. Zy hebben geen oog voor de parel van groote waarde, die den vinder in verrukking brengt; hun schat is elders. rij ving bestaat ten FAFIÉ, Hoofd der celyk, dat zy de hier bezoeken of BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Schoonhoven maken bekend, dat ingevolge het Kerstfeest en den Nieuw jaarsdag de Schoonhoven, den 20. December 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. G. GEELHOED. Mr. A. D. H. KOLFF. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Schoonhoven doen te weten, dat, ingevolge art 15 der Wet op de Nationale Militie, moeten worden inge schreven tusschen 1 en 31 Januari 1896, alle mannelijke ingezetenendie geboren zijn in 1877. Voor die inschrijving zal meer speciaal zitting worden gehouden op Dinsdag den 21. Januari 1890, van 10-12 uur ter Secretarie. Schoonhoven, den 20. December 1895. De Secretaris, De Burgemeester, H. G. GEELHOED. Mr A. D. H. KOLFF. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele ryk f 0,90. Men kan zich abon- neeren by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. meer 0,10. Groote letters naar uiterlyk tot Dinsdags-avonds 8- en Alle binnenlandsche Advertentiën, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. DECEMBER a. b., in 7 ure. [MA. I. Tooneelspel in W. Mets Tz. 1ST. Blijspel in 1. von Moser. oegang zyn van af o verkrijgen by en zyne twee dochters na. Zijn kleinzoon, Alexandre Lippmann, erft zyn bibliotheek, welke, naar men verzekert, niet bijzonder belangrijk is. De óttdere Dunias, die zooveel gewerkt en verdiend heeft, is arm gestorven in het huis van zijn zoon. Toen hy zich daar neerlegde in het ledikant, dat zyn sterfbed zou worden, viel er een 20-francstuk uit zijn vestzak op den grond. Toen zijn zoon dat opraapte en het hem teruggaf, zei hy met een glimlach„Zie je, Alexander, dat is de Louis, waarmee ik vijftig jaar geleden naar Parijs ben gekomen. Het is al wat ik heb.” Keizer Wilhelm van Dnitschland heeft te Kiel den Marine recruten den eed af genomen met een toespraak, waarin hy hen vermaande getrouwe onderdanen en goede christenen te zyn. Herinnerende aan de overwinningen van vóór 25 jaar geleden, hoopte Z. M. dat de recruten bereid zouden wezen, zich op dezelfde wijze te onderscheiden. Een drievoudig „Hoch” op den Keizer besloot deze toespraak. Van de recruten-beêediging terug kerende, heeft Keizer Wilhelm zyn weg getomen over Friedrichsruhe en zich daar een paar uur opgehouden bij den ouden dienaar zijns vaders „Vorst Von Bismarck”. Om 5 uur met den trein aldaar aan komende, stond de „groote oude” in zyn witte kurassiers uniform met den helm hem af te wachten, in gezelschap van zyne schoonzoons Qfon Rantzau en Dr. Schweninger. Te^r uur verCrok Z. M. weder. Het doel van dit bezoek moet voornamelijk geweest zyn, er by den oud Kanselier op aan te dringen, dat deze op den 25sten gedenkdag der grondvesting van het Rijk (16 Januari), naar Berlijn zal komen en wel in den beroemden gryzen mantel, hem door den Keizer ge schonken, om alsdan de groote wapen* schouwing bij te wonen, waarby alle soldaten ook voor het eerst met de nieuwe mantels zullen bekleed zyn. De uit- noodiging werd aangenomen, bij leven en welzijn natuurlijk. Wegens ongesteldheid van den Italiaan- Bchen Minister President Crispi is het debat over de jongste aangelegenheden in Eritrea zoolang uitgesteld geworden, doch nu is de heer Crispi voor den dag gekomen met zijne voorstellen. Hy vraagt, om te beginnen, in plaats van de vroegere 3 millioen, wat later 7 millioen werd, 20 millioen lire voor expeditie kosten. Dit voorstel is naar de begrotings commissie verzonden en aldaar goedge keurd met op één na algemeene stemmen. Uit Napels zyn 1400 man troepen naar Massowah verzonden, waarschijnlijk aan boord van de „Etn^’. Zes schepen zil het eskader tellen, dat er heengaat. In Generaal Baratieri blyft de Regeering vertrouwen stellen. In de Belgische Kamer heeft de Minister van Oorlog medegedeeld, dat hij zijn ontwerp tot reorganisatie van het leger gereed heeft. De Ministers hebben het nu in onderzoek, zoodat van onmiddellyke indiening geen sprake kan zyn. Door verscheidene socialistische afgevaardigden echter werd sterk aangedrongen op on middellijke indiening in redevoeringen, die een sterk anti-militairen geest verrieden en tot zeer Veel rumoer aanleiding gaven. Wanneer de Kamer een besluit neemt in dezen geest, zal de Minister van Oorlog natuurlijk aftreden. Uit Cuba (Spanje) weer een Jobstijding. Een uit 72 soldaten bestaande Spaansche colonne werd door 800 opstandelingen overvallen, die daarvan een luitenant en 29 soldaten doodden en 8 kwetsten. Het overschot der colonne geraakte in vangenschap, op een kapitein en soldaten na, die de vlucht namen. De heer Bosch, die als Minister aftrad, wegens de bekende onthullingen betref fende den gemeenteraad van Madrid, waarvan hy burgemeester is geweest, heeft geweigerd te duelleeren met den Markies De Cabrinana, zooals men weet, den onthuller, op -grond, dat de zaak in handen is van de rechtbank. De Servische hoofdstad zal eerlang het genoegen hebben tegelijkertijd ex Koning Milan en de gewezen Koningin Nathalie binnen hare muren te herbergen. Beiden dus heet het in eene dépêche uit Belgrado aan de Parysche Temps” - „beiden zyn bezield met de meest verzoenende bedoe lingen op staatkundig gebied.” Wat het ouderenpaar er precies komt uitvoeren blykt niet. By Kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau C. D. Tielenius Kruythoff, rentmeester van bet kroon-domein, rentambt Kuilenburg. De kapitein C. J. Snijders, thans werkzaam bij den staf der genie te Amsterdam, wordt met 1 Februari over geplaatst naar Gorincbem, alwaar hy als eerstaanwezend ingenieur zal optreden. Staatsblad No. 209 bevat het be sluit van den 8den December 1895, houdende vernietiging van het besluit van Gedeputeerde Vele zijn de klachten, die we dagelijks booren en mede aanheffen over den toe stand der maatschappij, en niemand heeft den moed ze ongegrond te verklaren. De heerschappij der zelfzucht is nog altyd overweldigend. Zy wordt zelfs verheven tot een wysgeerig stelsel, waarvan de slotsom luidt: „Deugd is niets anders dan wólbegrepen eigenbelang!” Wat er waars schijnt te zijn in deze stelling, is slechts woordenspel. Het komt er slechts op aan, wat men onder „belang” verstaat. Zal men dien naam durven geven aan den edelen drang, gloeiende in de harten van mannen en vrouwen die hun leven wijden aan de zorg voor anderen, zonder voor zichzelf iets te begeeren Indien wij het daarover eens kunnen worden, dat ons wezenlijk belang slechts daarin bestaat, dat we uitsluitend streven naar hetgeen ons inderdaad gelukkig kan maken, dan aan vaarden ook wij de omschrijving, doch zy staat dan niet tegenover het christelijk beginsel, zy drukt in anderen vorm volmaakt hetzelfde uit. Zoo we daarvan zyn doordrongen, heeft de zelfzucht, en dat is voor verreweg de meesten de eenige vorm van het „eigenbelang,” geen vat meer op ons. Dan werken we mede aan de verbreiding van het Godsrijk, waarvan menschenliefde de grondwet is. Dan vinden we wapenen in overvloed ter bestrijding van al hetgeen het menschelijk geluk bedreigt en vernietigt. De stryd onzer dagen is helaas! een andere. Men hitst de maatschappelijke klassen tegen elkander op, zeggende dat het recht van den sterkste het hoogste recht is. Men wapent de volken, be werende dat zy zonder die voorzorg hun zelfstandigheid niet kunnen bewaren. Men pleegt ongerechtigheden om rijkdom en aanzien te verwerven, zonder er zelfs aan te denken dat dit alles, al werd het ook op onberispelijke wijze verkregen, geen blijvende bevrediging schenkt, als het ééne noodige ontbreekt. En wannoer wij nu straks samenkomen, om feestelijk de komst te herdenken van den Edelste van ons geslacht, die de hooge waarde van het zedelijk godsdienstig ie vensbeginsel tot onze kennis bracht, laten wij het dan betreuren, dat er nog zoo weinig Christenen zijn, - maar ons daarby niet bepalen. Hun getal te ver meerderen, dat is het waartoe wy zijn geroepen. Stellen wy ons, in elke levens omstandigheid, bij al wat wij doen, by ieder woord dat wy spreken, de vraag: Is dat christelijk? Het is te vreezen, dat wy op die vraag zeer dikwijls, in alle oprechtheid, een ont kennend antwoord moeten geven. Welnu, dan weten we terstond, wat we te ver anderen hebben. Dan ook maar niet te zeer geklaagd over de maatschappij en haar vele tekort komingen, want daarmede komen we niet verde?, omdat v.^ er. altijd iedereen be halve onszelven mede bedoelen. De ware oorzaak, op welke we kunnen inwerken, ligt naderbij. In eigen hart moet het Kerstmis wordendan zal Christus in waarheid voor ons zyn geboren. Sedert de jongste gebeurtenissen in Tarktye en het uitvaardigen van de schepen „flrman”, schijnt de toestand aldaar wel wat verbeterd te zijn. Van een Europeesch congres is nu in den eersten tyd geen sprake; voorloopig komen de gezanten nu niet meer byeen, in afwachting van de uitvoering der hervor mingen in Armenië. Of die afwachting echter wel lang zal duren, wordt sterk betwijfeld, want aanhoudend komen er nieuwe berichten van plundering en moord uit Klein Azië, waar blijkbaar de tyd der Christenmartelaren nog niet voorbij is. In dat ongelukkige land sterven vele Armenische christenen door het zwaard der Turken, liever dan over te gaan tot den Islam. Velen echter ook geven hun geloof op om hun leven te redden, en zoo worden honderden en duizenden „met het zwaard” tot den Islam bekeerd. Verschrikkelijke dingen gebeuren daar, alsof men in de middeleeuwen leeft, zóó wordt er gestraft. Pijnbank, opsluitingen ter doodbrenging zijn daar aan de orde van den dag. En die dingen geschieden, terwijl de Mogendheden heeten toe te zien op de tenuitvoerlegging der beloofde her vormingen. De donkere onweerswolken, die zich den laatsten tijd aan den oostenlijken gezichte einder hadden saamgepakt, zyn plotseling westwaarts gedreven. De President der Noord-Arnerikaaneche Unie, Cleveland, heeft nl. aan het Congres ter zake van het Engelsch Venezuelaansch grensgeschil eene boodschap gezonden waarin de puntjes op de i’s zijn gezet. Hy verklaart daarin, het te betreuren, dat Engeland eene scheidsrechterlijke regeling dezer aangelegenheid afwees en hy acht van deze weigering nu het nood zakelijk gevolg, dat namens de Vereenigde Staten, nu de ware grens tusschen Vene zuela en Britsch Guyana worde aangewe zen. Een zekere som zal nu door het Congres bestemd worden, om eene afzon derlijke comdiissie uit te zenden, ten einde de zaak te onderzoeken en zoo spoedig mogelyk verslag uit te brengen. En is dit verslag eenmaal overgelegd, dan zal het de plicht der Vereenigde Staten worden, zich zoo sterk mogelijk te verzetten tegen elke poging van Engelsche zijde, om zich gebied toe te eigenen, dat tot Venezuela behoort. Deze boodschap, die door den Senaat werd verzonden aan de commissie voor de buitenlandsche aangelegenheden, heeft al dadelijk tengevolge gehad, dat de lersche „National Alliance”, te New-York gevestigd, voor het geval van eenen oorlog met Engeland, honderd duizend man ter beschikking der Vereenigde Staten stelde. De EngelNche bladen nemen den schijn aan, alsof zy de zaak niet ernstig opne men en „The Times” zegt, dat wanneer de Amerikaansche Regeering den weg in slaat, haar in de boodschap van Cleveland aangewezen, het Engeland’s plicht wordt, op te komen voor de rechten en belangen van het Ryk. Zaterdag jl. werd den Hertog van York een zoon geboren, dat is dus de tweede. Zeer opmerkelijk mag het heetendat zjjne geboorte geschiedde, juist op den sterfdag van zyn overgrootvader, terwijl zyn oudere broeder het eerste levenslicht zag op den sterfdag van President Carnot (24 Juni 1894). Werd er in de laatste dagen iets ge mompeld in Frankrijk omtrent „ont slag geven” van President Faure, met betrekking tot de „daden van zyn schoon vader”, Zaterdag 1.1. werd hem van ver schillende kanten groote aanhankelijkheid betoond. Toen hij o. a. met zijne vrouw en zyne dochter in de opera kwam, hief de muziek de „Marseillaise” aan en barstte het publiek in luide toejuichingen uit. Uit Tours en uit Amboise ontving de President adressen van waardeering van de gemeenteraden. Iets over de zaak Arton. De Parysche „Figaro” heeft een brief bekend gemaakt van Arton zelf, waarin hy volhoudt, dat onder het Ministerie LoubetRibot met hem onderhandeld is over de uit levering van in zijn bezit zijnde compro mitteerende stukken. Deze openbaar making lokte een schrijven uit van den oud-Minister Ribot aan den Minister- President Bourgeois, waarin hy ontkent, ook voor zijn collega Loubet, ooit met Arton te hebben onderhandeld. Op ver zoek van Ribot heeft Bourgeois een ge rechtelijk onderzoek gelast. Alexandre Dumas laat een vermogen van 3 millioen francs aan zyne weduwe Het naderende Kerstfeest dringt memgen emstigen mensch de gedachte op, wat de eigenlyke kern is van een viering, waarin de Christenheid van alle landen en talen, van onderscheiden kerkleer of belijdenis, zich vereenigt. De beantwoording dier vraag raakt het geheele gebied van het zedelyk, godsdienstig en maatschappelijk leven. In de eerste plaats is het een geboorte feest. De Kerk heeft de datums van 25 en 26 December gekozen voor de jaarlijk- sche herdenking der gebeurtenis, die door de wereld niet werd opgemerkt toen zij plaats greep, maar waarvan de gevolgen omvangrijker zijn geweest dan van eenige andere. De arbeid van den Menschenzoon, die toen het wereld tooneel betradeen arbeid, kort van duur en beperkt binnen de grenzen van een klein land, zonder eenige staatkundige beteekenis, heeft aan de geschiedenis der menschheid een andere richting gegeven. Geeft men zich wel genoegzaam reken schap, van de reden waarom dat zoo heeft kunnen zyn? En in verband daarmede, Ig het ons volkomen duidelijk, wat het christendom, aan welks ontstaan, herle ving en verbreiding onze drie groote jaar feesten gewyd zyn, als nieuw element in de geestelijke ontwikkeling van ons ge slacht is komen brengen? Bij de beantwoording dezer vragen heb ben wij niet voornamelijk te denken aan zekere godsdienstvormen. Ongetwijfeld hebben deze alle hun waarde, voor zoo verre zy niet het eenige zyn waaraan zy, die den naam van Jezus’ volgelingen dra gen, zich hechten. Een vorm zonder in houd is niets; de laatste geeft er leven aan. In den loop der tijden is menigmaal gezien, dat om den voorrang van dezen of genen vorm bloedig werd gestreden, met ruwe onverdraagzaamheid en feilen haat De vyanden van het christendom beroepen zich daarop tot staving hunner bewering, dat het licht uit Galilea een dwaallicht is geweest, en dat geheel iets anders noodig is om de zedelijke kwalen te genezen, waaraan de menschheid lij dende is. Zij hebben ongelijk; wat tot haat opwekt, booze hartstochten in be weging brengt, tot broederstrijd prikkelt, Is niet uit Goden de Man van smalte, die nog in de laatste oogenblikken dat hij zyn leerlingen toesprak, onderlinge liefde aangaf als hun eenig herkenningsteeken, zou zich met afschuw afgewend hebben van gruwelen, in zijn naam maar volko men in stryd met zyn geest, gepleegd. Evenmin ligt in een kerkleer het zwaar tepunt. Het is alleszins begrijpelijk, dat de menschen hebben gepoogd in zekere formules uit te drukken welke voorstellin gen zij maken van de onzienlyke dingen, begrypelyk ook dat die leerstellingen niet overal en by allen dezelfde zyn, dat zy zich wijzigen naar de tyden en de daarin heer- schende begrippen. In dien ijver is iets zeer eerbiedwaardigs; maar hy gaat te ver, wanneer daarin alleen het christendom wordt gezocht, en wanneer men meenen mocht, er de volstrekte en onveranderlyke waarheid in te vinden, waarvan elke af wijking het recht zou doen verbeuren, Staten van Zuid-Holland van 24 December 1894, waarby is goedgekeurd een besluit van de ver eenigde vergadering van het waterschap „de Overwaard" vau 26 September 1888, tot wij ziging der keur- of politieverordening, betreffende de waterontlastende en waterkeerende werken, benevens het peilmalen in den hoogen en lagen boezem van dat waterschap. Dit Koninkljjk besluit is genomen op de vol gende overwegingen: dat het verbod in art. 16 der keur van 1878 onder meer opgenomen, om zonder sohriftelyke toestemming van het dagelyksoh bestuur van het waterschap „binnen de bij art. 7 bepaalde boezemruimte” iets te werpen of te brengen waardoor de waterloop kan worden verontrei nigd, bij de even vermelde wyziging is betrokken op „den gemeeneu boezem van de Overwaard of diens in art. 53 van het reglement (dier instelling) bedoelde toevoerkaoalen"; dat de uitbreiding van het verbod tot deze toevoerkanalen geschiedt met de uitgesproken bedoeling om aan de gemeente Gorinohem de loozing van het water met de daarin aanwezige onreinheden uit hare grachten en riolen op deu Sohelluinschen Vliet, die een toevoerkanaal ia tot den boezem van de Overwaard, zooals die loozing thans geschiedt, te beletten; dat deze loozing, welke sedert vele jaren aldus plaats heefc, vooralmog voor de gemeente Go- rinchem onmisbaar is, als hebbende zij goen ander middel tot loozing barer met faecaliën bezwangerde rioolwateren, en eene afsluiting daarvan tengevolge van het bovenvermelde ver bod of tengevolge van het verbinden aan de toestemming van het waterschapsbestuur van voorwaarden, waaraan zy niet in staat ia te voldoen, eene zóó grooto ongelegenheid sou veroorzaken, als met het algemeen belang zou stryden dat de behoefte aan uitstrooming van water met onreine stoffen bezwangerd in wateren onder beheer of toezicht van waterschappen, niet alleen in Gorinohem, maar in onderscheidene gemeenten des lands bestaat, en het wegnemen, indien mo- geljjk, van daaruit voor de waterschappen of voor andere gemeenten voortvloeiende schade lijke gevolgen, wanneer deze workelyk bljjken mochten te bestaan', wel tot eene regeling of ovoroenkomst der belanghebbenden onderling of tot eene regeling van hooger gezag met inacht neming der algemeene belangen zoude kunnen aanleiding geven, maar dat het eenzgdig ge bruik maken tot dat einde, door een waterschap, dat beweert die schadelijke gevolgen te onder vinden, van zijne bevoegdheid tot het maken vau strafverordeningen in het huishoudelijk be-" lang zjjner instelling, voor het minst even groote nadoelen van andere zjjde zou in het leven roepen dat alzoo het besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland tot goedkeuring van de bo venvermelde wjjziging der keur of politiever ordening van het waterschap „de Overwaard” ah strijdig met het algemeen belang moet wor den beschouwd enz. De rechtbank te Rotterdam ver oordeelde Dinsdag o. a.: A. H., werkman te Lekkerkerk, wegens wederspannigheid, tot zeven dagen gevangenis straf; H. v. d. 8 zonder beroep te Gouda, wegens bedelary, tot 12 dagen hechtenis; O. v. W., zaakwaarnemer en vissoher te Gouda, wegens oplichting, tot een jaar gevangenisstraf; J. A. D., zonder beroep wonende te Schoon hoven, wegens bedelarij, tot 12 dagen hechtenis. Vervolgens werd o. a behandeld de zaak tegen 8. O., 21 jaar, wjjnkoopersknecht; J. De J., 27 jaar, vissoher en C. V., 59 jaar, hout handelaar, allen wonende te Sohoonboven. Zg zouden, de 1ste en 2de, omstreeks het midden der maand Mei 1895 te Schoonhoven, te zamen en in vereeniging in den Grooteu Singel nabjj d® Soheelebrug, zynde deze singel een werk, dienende tot waterkeering, ten alge- meenen nutte gebezigd wordende, immers be schermende den aobterliggenden polder, opzette lijk en wederrechtelijk een gat gegraven, daarin een koker of duiker gelegd en vervolgens het gat weder aangevuld hebben, zoodat hetsingel- water in don polder werd geleid, alzoo dat waterkeerende werk beschadigd hebben, de 3de omstreeks gezegden tyd, mede aldaar, opzettelijk middelen verschaft hebben tot het plegen tan voren omsohreven misdryf, door gezegden koker of duiker, die in zyn bezit was wetende dat deze op gemelde wjjie in den Singeldjjk zou gelegd worden, in de nabyheid van de Scheelebrug te brengen en daar ter beschik king van degenen, die het werk zouden uit voeren, neer te leggen. Uit de behandeling dezer zaak bleek dat een geleden door B. en W. te Schoon den 3den bekl. op diens verzoek was een koker te leggen door den Bin- geldyk. Daar nu de beide eerste beklaagden, wier woningen, die zy van den derden bekl. in huur hadden, liggen aan den binnenkant van den dyk, veel last hadden van het water, hadden zjj door dien dyk een koker of duiker gelegd, onder den waterspiegel, waardoor het water kon heenloopen, evenwel op last van hun medebekldie den koker daartoe had verschaft. Na bet verhoor der drie getuigen aohtte het O. M. bewezen het teu laste gelogde en vor derde veroordeeling van de beide eerste be klaagden ieder tot vjjf dagen, van den derde tot acht dagen gevangenisstraf. Aan J. 8., 42 Jaar, bankwerker te Rotterdam, werd ten laste gelogd op 18 September jl. te Schoonhoven of te Rotterdam opzettelijk een aan D Groeneveld toebehoorenden handwagen, dien hjj van een knecht van dezen in huur had ontvan gen, wederrechtelijk zioh te hebben toegeëigend. Bekl. ontkent, en beweert dien dag niet in Schoonhoven te zya geweest. Uit het verhoor van zes getuigen bleek echter wettig en over tuigend dat niemand anders als bekl. de huur der en verkooper van den wagen is geweest. Met het oog op syne vroegere veroordeelingenj laatstelijk door de rechtbank te ’sGrarenhage mede wegens verduistering van wagens, eischic het O. M. thans veroordeeling tot een jaar en negen maanden gevangenisstraf. Uitspraak Zaterdag 28 December,

Schoonhovensche Courant | 1895 | | pagina 1