.EU Ataatta, in diverse prijzen. liictah Bé nBBml EBlflBii a flBDBSito: SPAARBANK te SCHOONHOVEN. T.GMdmagen&ZoiiBii, Markt, naast „De Waag”, GOUDA, Zaterdag 2® December. 1895. N°. 1639. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht iittmflB MnziBkinstriunBiitBii- jn VÉLOCIPÈDE-HANDEL l.&W.Nj.Nootdi.Sclooiilioïiiii: a 6 weken duurt m =o SK Officiëele Kennisgevingen. ca m □o go W. DEN HOED. FOKTEN te Schoonhoven, BEDELEN. OVER! BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. S. &W. N. VAN N( daagd Alphen, met 40 ren, rb. Gemeente Schoonhoven. GO n =E m Deze Courant wordt des Woensdags- Franco per zake als vor Allen in Ontslab L. d. H., ter zake v van 0.9C 0,7c 0,80 0,50 0,50 0,80 0,80 0.8C 0,76 0,9C 0,6$ 0 31' 0,31 0,4( (),9( 0,80 0,5( 0,6C 0.3C 1,08 SGHOONHOVENSCHE GOMT. Uitgevers. van J. H. CROMJONGH, Muziekonderwijzer te SLIEDRECHT. SRjT Door steeds grooter omzet zijn de 'ijzen het concarreerendst. Vraag prijsopgave. dag. arbeider te J* X f 1 boete COM MISSA RISSEN der Spaarbank brenge; tér kennisse van belanghebbenden, dat de rente over 1896, aan de deelheb bers uit te koeren, is bepaald op 3 °/0 en dat van af 1 Januari 1896 ie rente zal worden berekend per maand, in plaats van per 3 maanden, cooals tol dusverre plaats heeft. Vooits dat de EERSTE ZITTING in 1896 zal gehouden worden op Zaterdag 18 Januari, zulks uit sluitend tot bijschrijving en uil- jetaling van rente. Commissarissen voornoemd, W. N. van NOOTEN, Voorz. TEIJ1NCK, Secretaris. nemen gelden deposito: met 1 dag opvragens a 2 °/0 by langer termijn op overeen te komen voorwaarden en desverkiezende tegen onderpand in fondsen; verstrekken gelden op Effecten voor: bedragen onder f 1000,- 4 ®/0 ’sjaara;, bedragen daarboven tot den prolongatië- koers, volgens Amsterdamsche beurs- voorwaarden belasten zich met het koopen en verkoopen van Effecten, tegen een provisie van: 1/8 °/p voor fondsen boven de 80 1/16 onder 80 °/e (ook voor loten;) desverlangd worden orders in de meeste fondsen verantwoord tot den eerstvolgen- den middenkoers der Amsterdamsche beurs; wisselen Coupons in boven de Amster damsche beursnoteeringzonder bere kening van provisie; belasten zich op voordeelige voorwaarden met het incasseeren van wissels op binnen- en buitenland. Tarieven op aanvrage gratis verkrijgbaar. Agent voor Schoonhoven de Heer A. VAN DEN HEUVEL, aldaar. Voor één jaar vast op 3 pCt. zes maanden 2} [et veertien dagen op vragens „2 n drie 1 n Koopt en verkoopt effecten en Coupon*. Incasseert Wissels en bezorgt assurantiën. Het Kantoor is geopend: van 9 tot ‘2 en van 7 tot 8 uur. Zaterdagavond geen kantoor. DE DIRECTIE. om nog langer voor het beoogde doel in aanmerking te komen? Kiesrecfct-uifjbreiding - hebben we ook nog niet. Weest gerust, dat komt, zeg gen de heeren, en wij gelooven, dat er wel kans op is. Maar toch,—als we na gaan, hoe de meeningen verdeeld zjjn, en het streven, om alles bij het oude te laten, omdat men wel weet wat men heeft doch niet wat men krijgen zal, dan is het een voorschrift der voorzich tigheid, „geen mosselen te roepen vóór zy aan den wal -zijn.” En wat is er dan nog meer? Och arm, een heele verlanglijst, die jaar op jaar grooter wordt, en waar bijna niets afgaat! Legerorganisatie, leerplicht, kamers van arbeid, pensionneering van werklieden en van onderwijzers-weduwen, snel en goedkoop recht, beteugeling van al te vrijpostige straatjeugd we eindigen maar en zeggen: Hoop doet leven! Het eenige van beteekenis, ’t welk we dit jaar heb ben verkregen, is een verbetering in de heffing van invoerrechtenwaardoor niet langer aan de schatkist ontfutseld wordt wat haar eerlijk toekomt. ter sake Tan t op de wegen tot f 1 boete Afgescheiden van dezen stilstand op wetgevend gebied, mogen we niet zeggen dat het er in ons landje zoo erg slecht uitziet. Als overal, gelukkig niet'in he viger mate dan elders, tellen we onder onze brave medeburgers er velen, die met armoede te worstelen hebben, en blijvend rust op ieder, wien het gegeven is door eigen vlyt of door vermogen in zjjn on derhoud te voorzien, de plicht om krach tig mede te werken aan de pogingen, aangewend om hulp te verleenen en ver betering in den toestand te brengen. Want klagen en ontevreden zijn helpt niets, er moet gehandeld worden met be leid, volharding en vooral met groote offervaardigheid. Christenen noemen we ons of voorstanders der humaniteit; we zyn het in werkelijkheid slechts in de mate, waarin we door daden getuigenis geven van den geest, die ons bezielt. Over tragen voortgang of malaise in handel en nijverheid, en niet het minst in den landbouw wordt nog altijd gejammerd, lang niet ten on rechte, helaas! Bedriegen we ons, als we ook daar menig lichtpunt zien De meeste Nederlandsche fabrieken vinden voor haar producten toenemenden aftrek, en de vlijtige hand bekomt het brood dat zoo wèlverdiend is. Laat elk, wlen daartoe de gelegenheid openstaat, zijn best doen om een wélgezinde verhouding tusschen de verschillende klassen van belanghebbenden bij de industrie te voor schijn te roepen of te bevestigen; stoor nissen, zooals te Amsterdam in twee belangrijke takken van bedrijf zijn voor gekomen, kunnen niet anders dan ver derfelijk werken, dewijl zij de bron verstoppen waaruit de winsten moeten vloeien. Dat men zich toch spiegele aan de ervaring, en leering trekke uit den achteruitgang, dien de werkstakingen in het buitenland hebben teweeggebracht. Ons volk is, in zijn geheel genomen, rustig en ordelievendhet is, wat verreweg de groote meerderheid betreft, gehecht aan zijn nationale instellingen, verknocht aan het Koningshuis. De geestdrift, waar mede dit jaar onze Koninginnen zijn ontvangen in de door Haar bezochte deelen des lands, leverden hiervan een over tuigend bewfis. De landbouw moge klagen, de Natuur heeft in elk geval het hare gedaan. Welk een gezegende oogst werd binnengehaald in de schuren, als ware een hoorn des overvloeds leeggestort op onze lage landen En wat den omzet van producten betreft, zoomede de bedongen prijzen, ’t is weleens erger geweest, meenen we. Alleen, de buren rijden ons soms leelijk in de wielen met hun openlijk of vermomd protectionisme, sluiting van grenzen, zoogenaamde voorzorgsmaatre gelen die overbodig zouden blijken als het eigenbelang er niet by op het spel stond. Onze Regeering zit bij dit alles niet stil; zij tracht zooveel mogelijk de aangrenzende Staten te nopen, hun scherpe bepalingen te verzachten en in te trekken, aan vankelijk niet zonder succès. Laten de belanghebbenden nu ook goed begrijpen, dat zy bij den productenuitvoerhandel zich hebben te onthouden van oneerlijke praktijkenwe moeten het zóó ver trachten te brengen, dat alleen de Nederlandsche herkomst reeds een waarborg is van deugdelijkheid. Dat is nu nog niet, en geen Regeerings-tusschenkomst is in staat de nadeelen weg te nemen, die daarvan het gevolg zijn. Ook in onze Koloniën zien we stof tot tevredenheid. Na de heftige Lombok- crisis, die zooveel familiën in rouw dom pelde, is op dat kleine eiland vol onrust een toestand van pacificatie ingetreden, die het gezag van het gouvernement be vestigt en den inlanders de ondervinding zal opleveren, dat onder Nederlandsch bestuur de welvaart bevorderd en het De BURGEMEESTER der gemeente Schoonhoven geeft by deze kennis, dat het Bedelen, onder den vorm van Nieuw- jaarweneclien, binnen deze gemeente op 1 Januari a. s. en volgende dagen ten strengste zal worden geweerd en noodigt de inwoners uit, door niet te geven, hem hierin behulpzaam te zullen zyn. Door de zorg van het Burgerlijk Arm bestuur zal op 31 December a. s. eene COLLECTE worden gehouden, waarvan de opbrengst moet strekken een extra bedeeling te geven, ook aan hen, die anders op Nieuwjaarsdag giften trachten in te zamelpn. Schoonhoven, 28 December 1895. De Burgemeester voornoemd, J. P. NIEKERK, L.-B. Voor de laatste maal ineen heengaand jaar het woord richtende tot onze vrién delijke lezers, kunnen we niet nalaten oven een blik achterwaarts te werpen, alvorens onze taak met nieuwen moed in het komende jaar te hervatten. Menschen, die in geen andere betrekking tot elkan der staan, dan dat de een leest en met welwillendheid beoordeelt wat de ander op geregelde tyden schrijft, zyn elkaar toch niet vreemder is iets gemeenschap pelijks tusschen en over hen, dat niet in een bepaalden vorm kan omschreven worden, maar toch een band uitmaakt, al is het ook maar die van de gezamen lijke belangstelling in dezelfde dingen. En op dien grond ligt er niets verwon derlijks in, dat we met elkander straks Oudejaarsavond en Nieuwjaarsmorgen houden, in het domicilie waar we thuis hooren, op de eerste pagina van de Schoon- hovensche Courant. Gelukkig dat er nog altyd „quaesties” zijn, waarmede we ons kunnen bezig houden. Verbeeld u dat men die eens alle, vóór het einde des jaars, had opge lost, om „schoon schip te maken!” Wat zou er van ons worden, waarover zouden wy praten kunnen! Natuurlijk ware het niet te verwachten, dat men met dien onmogelyken toestand lang vrede zou hebben, en er zouden wel weer nieuwe worden uitgevonden, om aan den gang te kunnen blijven. Maar al tellen we de moeielykheid van het vinden niet, dan zou het nog geenszins vaststaan dat zy zoo interessant waren als die waar mede we nu reeds eenige jaren doen de zyn. Niet te min kon het zonder schade wel wat vlugger gaan. Tal van vraag stukken, van maatschappelyken en van staatkundigen aard, worden gaandeweg een beetje oud; zij pakken niet meer, en het kost moeite, onder het delibereeren daarover, den slaap uit de oogen te hou den. Het jaar 1895 heeft zich in dit opzicht niet van zijn jongste voorgangers onderscheidenen eerlijk gezegd zyn we met tal van zaken weinig verder ge komen. Nu telt één jaar niet zoo heel veel in de wereldgeschiedenis, en voor Belangrijke hervormingen is een veel langer tijdperk noodig. Doch wanneer mén van de dingen, over welke nu en dan in woord en geschrift van gedachten wordt gewisseld, telkens verneemt dat zij «rijp” zÜn om in toepassing te worden gebracht, ja, dan worden wy er weleens ongeduldig onder, en niet zonder reden. Het jaar dat zyn koffers aan ’t pakken is laat heel wat bagage achter voor zyn opvolger, en daaronder reeds oude erf stukken. We hebben niet gekregen ge durende zjjn bewind de herziening van belasting-wetten, waardoor de middenstand eenigszins zou worden schadeloos gesteld voor de hevige bloeding, aan welke de her vormings-operatie van den heer Pierson hem heeft onderworpenen, laten we ons maar niet te veel moois voorstellen, het ziet er niet naar uit dat de zooge naamde vergoeding iets meer zal zijn dan een doekje voor 't bloeden! Och ja, wanneer het niet al te gek klonk, zouden we kunnen zeggen: Het ras der doode meezen, waarmede soms de eenzame burgerij wordt blijgemaakt, is nog niet uitgestorvenAls we nog een maand of wat wachten, zal er wéér een, heel netjes opgezet, in de galerij* der Nederlandsche Staatswetten worden geplaatst, tot groote verheuging onzer harten. Of zou het waar kunnen zyn wat hier en daar ge fluisterd wordt, dat het diertje te leelyk is van kleur en te schraal van vederentooi, recht gehandhaafd <yordt. De Atjeh be vrediging gaat gestaag voort; de regeering heeft weerstand wet«& te bieden aan eiken drang, om het weer eens met een nieuw „stelsel” te beproeven, wél inziende, dat het gestadig veranderen van politiek het beste middel is om de weerbarstigen te stijven in hun verzet. De bruine heeren daar moeten tot de ontdekking komen, dat de „Compagnie” weet wat zy wil dan zullen de steeds vermeerderende tee- kenen van toenadering weldra door geheele onderwerping worden gevolgd. En hoe staat het nu, - om binnen den kring van onze naaste omgeving terug te keeren, met onze eigen gemeente? Is hier de geest van verbroedering der maatschappelijke klassen, van samen werking tusschen personen van uiteen- loopende politieke en kerkelijke mee ningen, de behartiging van het gemeen schappelijk belang, die zich weet te verheffen boven geschilpunten levendiger geworden dan te voren? Gevoelen wij ons allen wél gezind om mede te werken aan goede dingen, voor welke onze steun wordt verlangd. We vragen slechts: het antwoord geve ieder voor zichzelven. Misschien zal het niet geheel bevredigend luiden, en als dat zoo is, dan is tevens aangewezen wat er nog zwak is in den band, die de burgers eener zelfde gemeente behoort te vereenigen. Hoe is het gesteld met onze spoorver binding, zullen wjj nu haast aan het ijzeren wereld net worden vastgeklonken?— Geduld, vrienden - het zaakje loopt; niet hard, dat moeten we erkennen, maar gij weet het, alle goede dingen hebben tyd noodig om te voorschijn te treden. Laten wy hier den wensch uitspreken dat allen, die iets kunnen toebrengen tot de voldoening aan het zoo vurig’ ge koesterde verlangen, niet vertragen in den Ijver, waarmede zy- ‘begonnen zyn deze voor Schoonhoven zoo onmisbare aan sluiting tot een voorwerp hunner be moeiingen te maken. Nog een korte stonde, en we staan aan den jaarsondergang, - met dankbaarheid terugdenkende aan hetgeen het vertrek kende ons heeft geschonken, - misschien ook met een traan in het oog bij de herinnering van een zware ramp, die het voor sommigen onzer medevoerde. Doch allen, willen we hopen, gaan met moed en met vertrouwen de onbekende toekomst tegen. Met moed, wetende dat alleen een krachtige geest zich staande houdt by de wisselvalligheden van het lot en een kloeke hand de belemmeringen verwijdert, die den vooruitgang op stoffelijk en zedeljjk gebied tegenhouden; met ver trouwen, omdht wij het oog gericht houden op Hem, die wasdom schenkt aan het zaad, door ons uitgestrooid, wiens liefde het zoo beschikt dat alles ten goede komt dengene, die op Zijn steun zich verlaat. Vrienden, we hopen elkander nog vaak een welgemeenden heilgroet te mogen toeroepen bij den overgang. Zy het jaar 1896 u de brenger van veel goeds! Als een bewijs van volkomen instem ming met de vermelde boodschap van President Cleveland (Amerika), in zake het Britsch- Venezuelaansche grensver- schil, wordt opgemerkt, dat eerst het Amerikaansche Huis van afgevaardigden en daarna ook de Senaat der Noord Ame rikaansche Unie, met algemeene stem men het voorstel van den President heeft goedgekeurd, nl. om eene Britsch Vene zuelaansche grens regelings commissie te benoemen. Het op deze zaak betrekking hebbend besluit van het Congres is nu door Cleveland onderteekend en als leden worden genoemd: Edmunds, White en Phelp, oud gezant te Berlyn. In Engeland, waar de Minister van Financiën, de heer Hicks-Beach, den toestand zeer ernstig inzag, begint men nu ook wat geruster te worden. Het zeggen is, dat Engeland eveneens eene commissie zal benoemen, om hetzelfde onderzoek in te stellen en op die wyze zou men dan toch feitelyk een soort van gemengd scheidsgerecht verkrijgen. Doch vóór alles is noodig: „Een koel en helder hoofd en een gezond verstand”. Deze verklaring gaat uit van twee groote poli tieke personen, nl. Gladstone en Lord Rosebery, welke laatste beweert,' dat hy niet gelooft, dat een oorlog tusschen de beide Mogendheden zal uitbreken. Tengevolge van de sterke strooming in de openbare meening, gaande gemaakt door de Presidale Boodschap, heeft er aan de New-Yorksche beurs een paniek ge- heerscht, waarvan groote verliezen het ge volg waren. De schade wordt geschat op ongeveer een milliard dollars. Naar aan leiding van die paniek is by het Congres en tweede boodschap ingekomen van Presi dent Cleveland, uitsluitend handelend over flnanciëele zaken en waarin gewaarschuwd wordt tegen het onrustbarend slinken der Voorhanden in den Boekhandel van goud-reserve in de schatkist, door omstan digheden, die onvermijdelijk schijnen. De toestand is voorts no£ veel verergerd door de plotselinge ongerustheid, wélke de mannen van zaken heeft bevangen. In deze zouden dus ook een koel en helder hoofd en gezond verstand niet ten onpas komen. Op den 2den Kerstdag is het Ameri kaansche Huis van Vertegenwoordigers dan oók by elkaar gekomen om in behan deling te nemen een ontwerp tot verbe tering van den financiëelen toestand. In Venezuela zelf heerscht groote op winding tegen Engeland. Te Caracas verlangt men terugzending van den En- gelschén Consul. De Vertegenwoordiging zond éen telegram van dankbetuiging aan President Cleveland en de Brazili- aansche Senaat een gelukwensch aan den Sepaat der Unie. „Wafineer zouden nu toch eindelijk de zes groote Mogendheden eens invloed gaan uitoefenen op den Sultan van Turkije,” aldus Gladstone’s vraag in een brief, die op een meeting te Londen werd voorge lezen, en door een talrijke schare werd aangehoord en toegejuicht. Naar gemeld wordt, zullen de vertegen woordigers der Mogendheden te Constanti- nopel aan den Sultan de instelling eener gemengde commissie voorstellen, ten einde vrede te bewerken in Klein-Aziö. Daarby zal dan een militaire rechtbank worden ingesteld ter bestraffing van de bedrijvers der moorden, terwijl voorts eene leening zal worden aangegaan tot schade loosstelling der slachtoffers. Nu, het wordt dan ook meer dan tyd. De gruwelen in Armeniö nl. nemen weder op schrikbarende wyze toe. De divisie generaal Mustafa Remzi Pacha is met 10.000 man Turksche troepen naar de Armenische stad Zeitown gegaan, om de 15.000 Armeniërs eens te tuchtigen, die zich daar versterkt hebben, na een duizendtal Turken te hebben ter dood ge bracht. Ook wordt hun ten laste gelegd, dat zy het Muzelmanische dorp Mekit ge plunderd en verbrand hebben, en de be woners op gruwelijke wijze mishandeld. Gladstone’s vraag in deze zaak is dus allesbehalve overbodig. De Italiaansche Kamer heeft met eene groote meerderheid van stemmen aange nomen, het door de Regeering aangevraagd crediet van 20 millioen lire voor Eritrea (Afrika). Wel hebben de verschillende partij leiders Imbriani, Cavalotti en di Rudini in scherpe woorden het Regeeringsbeleid bestreden, aantoonende dat de gevraagde 20 millioen weldra tot 100 millioen zouden aangroeien, doch, naar men ziet, zonder eenig resultaat. Ook de Italiaansche Senaat keurde het crediet goed. De Italiaansche opperbevelhebber meldt uit Massowah, dat de vijand zyn kamp heeft verplaatst van Ticullet naar Gur- gumbar. Majoor Galliano heeft op aan dringen van Ras Makonnen dezen zijn adjudant luitenant Partini gezonden, die daarop teruggekomen met algemeene vredesvoorstellen uit naam der Abessyn- sche Hoofden. De Bulgaarsche Sobranja is wéér eens het tooneel geweest van ergerlijke schan dalen, met het gevolg, dat aan den afge vaardigde Tschukaroff voor 4 dagen het recht werd ontzegd, tot bijwoning der zittingen. Als kwajongens heeft men elkaar daar by den kraag èn het oor gepakt. En dat zijn nu de mannen, aan welke de leiding der Staatszaken is opgedragen. De Madridsche Liberal ontving uit Cuba (Spanje) bericht, dat de insurgenten-hoof- den Maximo Gomez en Maceo met 10.000 man de provincie Matanzas zyn binnen gerukt. Er moet een ernstig gevecht hebben plaats gehad, want talrijke troepen- afdeelingen bewaakten de grens. In de provincie Matanzas is de oogst nu gestaakt. Er zyn 3000 arbeiders zon der werk. Kantongerecht te Schoonhoven. Zitting van 20 Deo. 1895. Veroordeeld: J. D., arbeider te Haastrecht, ter zake van jaoht-ovortreding, tot f 5 boete of 5 dagen hecht., met verb, en bevel tot vernietiging van den strik. J. v. Earbeider te Jaarsveld, ter zake als voren, tot 2 X f 5 boete of 2 X 4 dagen hecht., met verb, en bevel tot uitl. van het geweer of bet. ad f 20 of 20 dagen hecht. M. D., visscher te Ammerstol, ter zake van visscherg-overtreding, tot f 0,50 boete of 1 dag hecht., met verb, en bevel tot uitl. van het schrobnet en de visoh of bet. ad f 1 of 1 dag, voor het net, en f 0,10 of 1 dag voor de visoh. M. D., visscher te Ammerstol, ter sake als voren, tot f 0,50 boeto of 1 dag hecht., met verb, en bevel tot uitl. van het schrobnet of bet. ad f 1 of 1 dag. A. d. Barbeider te Jaarsveld, ter zake als voren, tot 2 X f 1 boete of 2 x 1 dag hecht., met verb, van de schakel. A. H., werkman te Schoonhoven, ter zake als voren, tot 2 X f 3 boete of 2 X 2 dagen hecht., met verb, van de schakels. J. t. B., visscher te Berg-Ambaoht, ter sake als voren, tot 8 X f 5 boete of 8 X ‘2 dagen hecht. en des Zaterdags- uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. r £ost door het geheele ryk 0,90. Men kan zich abon- BoekhandelarenAgenten en Brievengaarders. Prys der Advertentiè'nVan 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrydags-nainiddags 5 uren. Alle biunenlandsehe Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. B. K., visscher te Stolwgk, ter sake als voren, tot f 3 boete of 2 dagen hecht. K. d. Lvisscher te Berg-Ambaoht, ter sake als voren, tot f 8 boete of 2 dagen hecht. W. G., schipper te Zwammerdam, ter sake van overtreding van hot reglement op de scheep vaart, tot f 3 boete of 2 dagen hecht. L. E., koekkramer te Lekkerkerk, ter sake van het aanleggen van een particuliere loterij, tot f 10 boete of 10 dagen hecht., met verb, en bevel tot vernieling van de loten en bevel tot teruggave van de in beslag genomen voor werpen. E. v. landbouwer te Willeskop, ter sake van overtreding van art. 425 W. v. 8., tot f 5 boete of 3 dagen hecht., en f 5 tot schade vergoeding. P. V., koopman te Noordwolde, overtreding provinciaal reglement en voetpaden in Zuid-Holland, t of 1 dag hecht. J. D., melkslyter te Stolwyk, ter sake als voren, tot f 1 boete of 1 dag hecht. P. H., werkman te Stolwyk, ter zake als voren, tot f 1 boete of 1 dag hecht. R. M., koopman te Stolwyk, ter zake als voren, tot f 1 boete of 1 dag hecht. W. E., vleeschhouwer te Stein, gem. Reeu- wyk, ter zake als voren, tot f 3 boete of 1 dag hecht. H. L. S., bakker te Gouda, ter zake als voren, tot f 1 boete of 1 dag hecht. H. v. Barbeider te Jaarsveld, ter zake van overtreding politie-verordening van Lopik, tot f 0,50 of 1 dag hecht. J. J., liedjeszanger te Rotterdam, en J. C. L., liedjeszanger, zonder bekende woon- pf verblijf plaats, ter zake van overtreding politie-reglement van Schoonhoven, ieder tot f 1 boete of 1 dag hecht. H. W., hardlooper, zonder bekende woon- of verblijfplaats hier te lande, ter zake van over treding politie-verordening van Berg-Ambaoht, tot f 1 boete of 1 dag hecht. L. J. B., werkman te Schoonhoven, ter zake van openbare dronkenschap by vijfde herhaling, tot 3 weken hecht. W. v. D., schippersknecht te Stolwyk, ter zake als voren by tweede herhaling tot 1 week hecht. K. O. H., W. 8T. 8., visschers te Stol wijk; J. V., metselaarsknecht te Benschop, en M. EL, schipper, zonder bekende woon- of verblijfplaats hier te lande, ter zake van open bare dronkenschap, ieder f 5 boete of 3 dagen hecht. G. v. d. H., P. v. d. H., visschers te Stol wyk; T. H. v. T., koopman, zonder bekende woon- of verblijfplaats hier te lande, ter zake als voren, ieder f 3 boete of 8 dagen hecht. F. v. B., koopman, zonder bekende woon- of verblijfplaats hier te lande; J. C. H., hoepel maker, H. N., mandenmaker, beiden te Ammers tol; H. P., metselaarsknecht te Benschop, en P. J. V., gruttersknocht te Nieuwpoort, ter -lren> je(j01. tot f 1 boete of 1 dag heoht. i de kosten van het geding. igen van rechtsvervolging: koopman te Rotterdam, beklaagd van overtreding politie-verordening Krimpen a/d Usel. STATEN-GENERAAL. Toen Zaterdag 21 December de Tweede Kamer haar werkzaamheden tot den volgenden Maandag afbrak, was zy gereed gekomen met de begroetingen voor Oorlog en voor Water staat, welk resultaat alleen bereikt had kunnen worden door Woensdag en Vrydag ook des avonds te vergaderen. Van ons zal niet verlangd worden, dat wy het onafzienbaar aantal onderwerpen, by Waterstaat meest over plaatseljjke belangen, en de sprekers, die er het woord over gevoerd hebben, al ware het met enkele woorden, opgeven: ’t zou slechts een dorre opsomming van langen adem kunnen worden. Veel liever willen we enkele zaken, die van meer dan gewone beteekenis zyn, later afzonderlyk be spreken. Voor heden bepalen we ons tot de weinige veranderingen, die in de ontwerpen zyn gebracht. Art. 6 der oorlogsbegrooting werd met 14000 verminderd, op voorstel van de Commissie van Rapporteurs (45 tegen 40 st.), welk bedrag was uitgetrokken om 8 intendanten van dienst paarden te voorzien. Op art. 23 werd door de heeren Tydens en vyf andere leden een verhooging van f25.000 voorgesteld, ten behoeve van de fokkery van inlandsohe paarden voor het leger. Aangeno men met 47 tegen 23 stemmen. Art. 71. Subsidie aan de vereeniging „Trouw aan Koning en Vaderland” voor ondersteuning' van oud-stryders, werd op voorstel van den heer Borgesius van 20 op 25 duizend gulden gebracht. Op art. 97 was f 24.000 aangevraagd als 1ste termyn voor het inriohten van de gebou wen der opgeheven pupillenschool te Nieuwer- sluis voor huisvesting van drie Compagnieën infanterie, daar het logies te Utrecht onvol doende is. Een amendement van den heer Bastert tot schrapping van dien post werd met 61 tegen 21 stemmen aangenomen. Het eindcjjfer dezer begrooting werd aange nomen met 57 tegen 14 stemmen. Op de Waterstaatsbegrooting is slechts één amendement aangenomen. Van den heer Van Alphen, met 40 tegen 25 stemmen. Het strekte om art. 178, bezoldiging van het personeel van toezicht op de uitvoering der arbeidswet, te verminderen met f 500, welk bedrag de ver- hooging vertegenwoordigde van het salaris van één der inspecteurs, die de leiding van het geheele personeel met den titel van hoofd inspecteur zou bekomen. De tegenstanders van dezen maatregel achtten de beoogde cen tralisatie niet in het belang der zaak. Ter voltooiing van het begrootingswerk begon de Tweede Kamer in haar vergadering van Maandag met Hoofdstuk X (Departement van Kolotiën). De algemeene beraadslaging, inge leid door den heer Van Gennep, liep hoofdsn- auiillard’s ’en Kate Tiend v. d. Huize lom’s Humoristische lecht’s Foster’s Humoristische lollandsche -cherts en luim lannakorrels, met premie, lonigdroppels, id. Vaarheidsvriend 'aarlen uit Gods Woord [osterdzaadje .amp v. d. voet, m. premie, >ervaas d. Bruin’s Hum. rerhoeff en Gerdes’ roor 't Jonge Volkje leerbosch’ landbouw leïll. Christelijke, m. pr., Voorts totterdamsche rtrechtsche •ordrechtsche Inkhuizer iefde Sticht -ethel Meezen oor Hart en Huis Alsmede WEKEL1JKSCHE MAAND! IJKSCHE MUZIEK, WARENDORF’! AMILIE-KALENDER8 enz. enz. enz.

Schoonhovensche Courant | 1895 | | pagina 1