Nó. 1640. Woensdag 1 Januari. 1890. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. BINNENLAND. HOONHOVEHSCH! COÜMltT. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,75. Franco per post door het geheele ryk f 0,90. Men kan zich abon- neeren by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. S. &W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. Prys der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle biunenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. STATEN-GENERAAL. «tind* tanige noodaakel{jkü «-CriutMMö- heden te Terrichten kwam de Eeruto Kamer Yrjjdag 27 Deo. bgeen en hield den volgenden dag een vergadering, waarin een aantal kleine wetsontwerpen zjjn goedgekeurd. Ook zjjn aan genomen Hoofdstuk I (Huis der Koningin) enVlI'A. (Nationale Schuld) der Staatsbegrooling, de Wet op de Middelen, ua een verklaring van den Minister van Financiën, dat bp de Staatsloterij niet op den dnur wenscht be stendigd te zien, maar de opbrengst niet kan missen, en de Conversie van in 3 pCt. Staatsschuld. Ten aanzien van laatstgenoemde wetsvoordraoht betuigde de Min. de Kamer dank voor de spoedige behandeling en voor de waardeering, die bet ontwerp had gevonden, en gaf nog eenige ophelderingen naar aan leiding van het Voorloopig Yerslag. Daarna ging de Kamer tot 13 Jan. uiteen. By Kon. besluit is benoemd tot advocaat-generaal by het gerechtshof te '8-Gravenhage Jhr. Mr. P. Van Panhuys, thans advocaat-generaal bij het gerechtshof te Leeuwarden. BU Kon. besluit is benoemd, met ingang van 8 Jan. 1896, tot burge meester van Koeken gen en van Laag- Nieuwkoop F. P. H. Van Roosendaal, secr. dier gemeenten. By Kon. besluit is benoemd tot leeraar aan de Rijks hoogere burger school te Groningen C. Timmerman, thans leeraar aan de hoogere burgerschool te Schiedam. .4 Door' de arrondissements rechtbank te Rotterdam is, ter vervulling van eene vacature van rechter in dat col lege, opgemaakt de navolgende alphabe- tische lijst van aanbeveling: Mr. H. R. A. Boonen, Mr. G. W. baron Van der Feltz en Mr. W. H. Van Nes van Meerkerk, substituut-griffiers by de arrondissement» rechtbanken te Rotterdam, Heereuveea en Zwolle. De post- en telegraafdiensten te Gouda zullen irr den loop van het volgend jaar vereenigd worden onder het beheer van één directeur. Op het t e 1 e p h o o n k a n t o o r te Slikkerveer ign dit jaar behandeld 3226 tele grammen, te weten: verzonden 1770 en ont vangen 14&6 stuka. Aan sein koeten werd ont vangen f 836,24. In het jaar 1894 werden behandeld 2577 stuks, t.w. verzouden 1393 en ontvangen 1184. Toen werd ontvangen f 634. Wel een bewjjs dat dit kantoor vooruitgaat en in eene groote be hoefte voorsiet. Met de tijdelijke waarneming van het kantoor der directe belastingen enz. te Vries, is met ingang van 80 dezer, benoemd de heer 0. J. Postel, surnumerair in de directie Rotterdam. Aan het gebouw van het prov. bestuur te 's-Hage werd Maandag aanbesteedhet uitdiepen van een ge deelte van de voorhaven van het Merwede- kanaal te Vianen, prov. Z.-Holland. Minste inschrijver L. Brandt Dzn. te Giesendam, voor f2750. In de te 's-Gravenhage ge houden vergadering van aandeelhouders der IJsel-Stoomtramweg-Maatschappij zijn de balans en winst- en verlies-rekening met algemeene stemmen goedgekeurd en is de heer C. J. Van der Oudermeulen als commissaris herkozen. Den 27sten Dec. kwamen te Dordrecht in het hötel Ponsen" afgevaar digden bijeen van zangvereenigingen voor gemengd koor, aangesloten bij den Bond van Gemengde Zangvereenigingen „Een dracht maakt Macht". Deze Bond, in Juni 1894 opgericht, telt op hetoogenblik 82 afdeelingen met 1174 werkende leden. Elk jaar worden twee groote bijeenkomsten gehouden, eene toegankelijk voor alle leden, de fee8tvergadenng, dit jaar op 8 Aug. te Meerkerk gevierd, en eene, waar de be langen van den Bond worden besproken, die gewoonlijk in December te Dordrecht byeenkomt en waar alleen afgevaardigden kunnen tegenwoordig zijn. Te ruim 10 uur opende de voorzitter, de heer A. De Man, van Hardingsveld, de vergadering met een hartelijk woord van welkom, waarna de 1ste secretaris, de heer J. L. Mussert, te Werkendam, een uitgebreid jaarverslag voorlas, dat getuigde van, den grooten bloei van den Bond. Imm^re ofschoon er slechts 1J jaar na de opneming zyn verloopen en de contributie met meer dan f 0,25 per jaar bedraagt, kan de Bond, niettegenstaande dit jaar alle uitgaven te zamen f 2074 beliepen, wijzen op een batig saldo van f 797,88, terwijl'er volstrekt geen schuld is. Deze gunstige toestand is een gevolg van het succès der feest vergaderingen, waar dui zenden toehoorders tegenwoordig waren. Het verslag van den secretaris werd zeer toegejuicht en geen enkele aanmer king werd gehoord. Overgaande tot de werkzaamheden, werd eerst een bestuurslid gekozen in de plaats van den heer J. De Wagter, die aftreden moest en niet herkiesbaar was. Er waren 28 vereenigingen tegenwoordig, uitbrengende 87 stemmen. By eerste -stemming verkregen ver schillende heeren stemmen, maar de meestej^verkozen niet in aanmerking te komen wegens gebrek aan t(ju voor cfè veelomvattende werkzaamheden. By tweede stemming werd de heer D. C. De Koning te Stolwijk, gekozen met 47 stemmen, tegen 37 op den heer L. Zevenbergen te Ottoland, en 3 op den heer M. Wandscheer te Meerkerk. Voor het ontvangen der feestvergadering in 1896 haddon zich drie vereenigingen aangemeld, die te Numansdorp, te Oud- Beierland en te 's Gravendeel. Bij eerste stemming werd Oud Beierland met 64 stemmen gekozen, zoodat het Zangers feest van 1896 aldaar zal gehouden worden. Na de pauze bracht de commissie tot het nazien der rekening verslag uit, waar uit bleek, dat alles in orde was bevonden, en waarna de penningmeester eervol werd gedechargeerd van zijne omvangrijke administratie. Na eene zeer langdurige discussie werd met overgroote meerderheid van stemmen besloten, dat voortaan elke vereeniging het recht behoudt op de feestvergadering één keusnommer ten beste te geven, maar dat verschillende vereenigingen zich ook mogen combineeren. Zy mogen dan ge zamenlijk, hoe groot haar aantal ook zij, hoogsten 2 keusnommers ten gehoore brengen en niet elk afzonderlijk zingen. Het reglement, zooals het door het be stuur in overleg met een rechtskundig adviseur was gewijzigd om rechts persoonlijkheid te kunnen verkrijgen, kwam thans in behandeling. Besloten werd het concept aan de vereenigingen te zenden ter goedkeuring om in deze gewichtige zaak ten spoedigste eene beslissing te kunnen nemen. Na enkele besprekingen over de inrichting van het terrein en het uitoefenen der controle werd de vergade ring met de gewone plichtplegingen ge sloten. De campagne aan de beet wortel-suikerfabriek der h.h. Duuring ie Co. te Gorinchem is deze week geëindigd. Prof. Dr. J. P. N. Land, sedert 10 September 1872 hoogleeraar bij de facul teit der wijsbegeerte en letteren aan de rijksuniversiteit te Leiden, heeft wegens redenen van gezondheid, met ingang van 1 Januari, ontslag uit zijne betrekking gevraagd. De heer A. De Goederen, uit Gouda is geslaagd by het examen Boek houden K XII. De heer J. Van Breen, uit Rotterdam, is geslaagd by het examen M. O. Boekhouden K XII. Bij herstemming is tot lid van het hoofdbestuur van het Ned. Ond. Gen. gekozen de heer P. De Geus met 1665 stemmen. Op den heer A. L. Roest waren uitgebracht 1802 stemmen. Voor de Weesinrichting te Neerbosch werden gedurende de afgeloo- pen week tal van giften ontvangen, o a. f 1000 door tusschenkomst van den heer W. H. te Amsterdam, f1000 van J. v. Z., uit Rotterdam, f 260 van de Persia ver eeniging te Amsterdam enz. BeiiHcIiop, 26 Dec. Vrjjdag-avond 20 Deo. heeft de heer A. Kars Tan Goudriaan in „de Koode Leeuw" alhier een land boa wJezing ge- honden. De kranten meldden ons, dat mirel- bereiding het onderwerp zjjner lezing zon zjjn. „Dat heeft zoo'n sehoolmeester ons niet te leeren," werd er gefluisterd en hardop gezegd, „wg kunnen het beter dan hg" en das schit terden de boerinnen door hare afwezigheid"; en hun reBpeotievoljjke mannen en zonen? Zjj toonden, dat de Trouwt jes Talschelgk ran nieuwsgierigheid worden beschuldigd, want in grooten getale waren zg opgekomen en luis terden wet onverdeelde aandacht naar dien meester, eeu meester bovenal in landbouwzaken. Reeds dadeljjk bleek het ons, dat de spreker zgn volkje kent. Geen weetgierigheid, nieuws gierigheid had hen hier gebracht. De weten- sehappeljjke landbouwkunde staat iu diserediet by den boer. Dat Tooroordeel moest eerst uit den weg geruimd worden en daarom toonde de spreker in de eerste plaats aan, dat die weten schap niet hun rgand, maar hun rriend is; dat die wetensohap eigenlijk niets anders is, dan wat de beste practisoüe boeren hebben gedacht en ondervonden in hun bedrjjf en „wie zon niet van de besten onder u willen leeren?" vroeg de spreker. Op tal van ge breken bjj boter- en kaasbereiding werd gewezen. Ik zou wel lust gevoelen ze den belangstel lenden lezer mede te deelen, maar beter, veel beter acht ik het, dat de heer Kars ze u zelf op zgn prettige manier, als met den vinger aanwgst. Landbouwers, alB gg dus uw eigen belang beseft, noodigt hem dan uit, ook bg u een lezing te houden. Karnen en kaasmaken zal hg u niet leeren. Gg kunt het beter dan hg, zegt hg zelf; maar wel: hoe gg betere boter en kaas verkrjjgt; wat gg in acht moet nemen bg het melken, bg het voederen van uw vee op stal, hoe gg flink fokvee krjjgt en ook de poldermeesters ontvangen een lesje. Benschop, 28 Dec. De jachtopziener G. B. alhier, heeft in de vorige week weer eens getoond, dat hij niet bang is voor stroo pers. Niet minder dan vier van dat volkje waren bezig, op het jachtterrein van Jhr. Strick van Linschoten Inet lange netten wild te bemachtigen. Onze jachtopziener tag dit op een afstand, en wist door een greppel in hunne nabijheid te komen; toén zy hem bemerkten, vften zij zoo gauw mogelijk hunne netten in een zak en sloegen op de vlucht, wat echter niet belette, dat B. den persoon met den zak aanhield. Na eene worsteling van ruim een half uur had B. de voldoening, den zak met inhoud in zijn bezit te hebben. De zak bevatte vier lange netten en een levende faisan ten-hen. Dat het geen gemakkelijke taak was om in deze de overtuigingsstukken machtig te worden, laat zich beter begrijpen dan beschrijven, doch in ieder geval heeft B., tot voorbeeld van vele anderen, getoond de rechte man op de rechte plaats te zijn. 'Uekendorp, 25 Dec. De Raad dezer gemeente besloot in zijne vergadering van 31 Mei 11. de jaarwedde voor het te benoemen hoofd der openbare lagere school vast te stellen op f 850,— met genot van vrije woning enz., met bepaling dat ingeval herhalingsonderwys wordt gegeven aan minstens vyf leerlingen het hoofd der school zoude genieten bovendien eene jaarwedde van f 60. Aangezien de vorige titularis een gezamenlijke wedde had van f 1050, vonden heeren Gedeputeerde Sta ten deze vermindering te aanzienlijk en niet in het belang van het onder wijs ten gevolge waarvan genoemd raads besluit de goedkeuring van dat college niet mocht verwerven. Den 17. Juli wendde de Raad zich nog maals tot heeren Ged Staten met verzoek op hun beslissing terug te komen, evenwel zonder gunstig gevolg. Dientengevolge besloot de Raad met algemeene stemmen -van het voormelde besluit in hooger beroep te komen bij Hare Majesteit de Koningin Weduwe, Regentes van het Koninklijk, met het gevolg dat door Hare Majesteit, gehoord den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van Bestuur, is vernietigd het betrekkelijk besluit van Ged. Staten en de jaarwedde voor het te benoemen hoofd der openbare lageie school is vast gesteld op f 850, doch waarbij tevens wordt bepaald, dat die jaarwedde met f 50,— zal worden verhoogd na elk ver blijf van deq hier bedoelden onderwijzer voor drie jaren, totdat het bedrag (van f 950,- zal zijn bereikt en dat bovendien eene jaarwedde van f 60,— zal worden toegekend, ingeval herhalingsonderwys wordt gegeven aan minstens 5 leerlingen. Eene spoedige vervulling dezer vacature kan dus worden tegemoet gezien. 'Hoornaar, 29 Dec. Sedert de vorige week is de prijs der kaas 50 ct. per 50 KG. gedaald. Door de opkoopers wordt thans hier en in de omstreken f 21,— A. f 25, de 50 KG. besteed. Het kaaswringen is echter thans zoo goed als gedaan. Op Donderdag 2 Jan. e. k. zal hier eene vergadering gehouden worden van stemgerechtigde ingelanden van het „Land der zes Molens", ter behandeling der vol gende onderwerpen: 1. Het afbreken of doen sloopen en verkoopen van den Esse molen; 2. Tengevolge van dit besluit het bestuur te machtigen, wijzigingen in het reglement te maken en voor te stellen of aan te vragen aan Ged. Staten van Zuid- Holland. Jaarsveld, 30 Dec. De begrooting van het waterschap Wiel onder deze gemeente voor 1896 bedraagt in ontvang en in uitgaaf f 2948,16 meteen omslag ad f7,50 per hectare, zijnde f 2,per hektare hooger dan in 't loopende jaar. 'Leerbroek, 24 Dec. Heden gaf de ten vorigen jare opgerichte Zangvereeniging „Nut en Genoegen" alhier hare eerste openbare uitvoering. Door het hoogst on gunstige weder was de opkomst niet zoo groot als anders zeker het geval zou geweest zijn. Toch was het lokaal goed gevuld met bezoekers. De uitvoering Is uitnemend geslaagd. Het herhaaldelijk applaudisseeren door het publiek was een bewys, dat hetgeen ten gehoore werd ge bracht, algemeenen bijval vond. De pauze werdaangenaam afgewisseld door op wekkende bijdragen van de heeren v. H. alhier, v. M. uit Nieuwland en Van Loon uit Kedichem, den blinden organist aldaar, die ook door zijn liefelijk pianospel den avond veraangenaamde. Verder hielden drie damesleden, Mejn. Fl. V., M. P. v. d. E., en Cath. B. eene schoone muzikale voordracht. Door de zorg van het bestuur was, met wil willende belanglooze mede werking der heeren M. alhier, het lokaal keurig versierd. Tegen 11 uur was het muziekfeest afgeloopen en keerden allen hoogst voldaan huiswaarts, der jeugdige vereeniging een hartelijk tot wederziens toeroepende. Leerdam, 27 Dec. Dat men zich in deze streek nog steeds blijft toeleggen op het mesten van varkens, blijkt uit het feit, dat verleden week in het „Hof van Holland" bij den heer L. Hofman, alhier, 552 varkens zijn geleverd voor de export-slachieryen te Osch en te Rotterdam, tegen 141 en 15 cent het pond. 'Lekkerkerk, 80 Dec. Op Vrijdag, 27 Dec. jl«, trad in het Departement der Maat- schappy tot Nut van 't Algemeen te Lek kerkerk als spreker op de heer Mr. Smeenge, lid der Tweede Kamer; helaas, voor een klein publiek. Dat hem dit hinderde, gaf hy onomwonden te kennen, niet als ver wijt of harde opmerking aan bestuur of aanwezigen, neen, maar door zeer duide lijk te doen uitkomen, dat het hem be kend was, hoe men juist om het on derwerp niet opgekomen was. Zie dit betreurde hij. Moeten dan vragen van den dag als het onderwerp: „Het nut van goede arbeiderswoningen en de middelen om die te bekomep" moet dan zulk een ingrijpend onderwerp uit het sociale vraag stuk niet besproHBn, niet terdege onder handen genomerw worden? Men meent mogelijk ook hi# het ideaal genoeg ge naderd te zijiu; aoch men houde er zich van verzekerd men is er nog by lange niet. Het deed hem nu goed, dat het bestuur hem voor dit onderwerp uitnoo- digde. Hij wilde zich nu ten taakstellen, aan te toonen, hoeveel, hoe ontzaglijk veel er in 't algemeen nog ontbreekt en veran derd en verbeterd kan en moet worden. Nu, het moet erkend, spr. leidde zijn gehoor langs en door het geheele groote veld van zijn onderwerp op eene wijze, die niet alleen van zyne groote alzijdige kennismaar ook van moed getuigde. Immers drie uren heeft hij zijn klein pu bliek overal rondgevoerd, zonder het te bestormen met droge statistiek en tranen wekkende ellendetafereelen. Neen, by heeft voor staatsburgers gesproken en de zaak voor allen tot eene jonge gemaakt, al is ze reeds lange aanhangig. De stichter der Maatsch., zoo schetste spr. onder meer, komt ook nu nog met zyn woord tot de leden en tot allen, die hem hooren willen„Kennis, gevoel voor recht en plicht, voor deugd en deugdsbe trachting verbreid ze, vermeer ze en waar het vaak zoo noodig is breng ze aan Doch aan de uitvoering hiervan staat den minderbevoorrechten menig hinderpaal in den weg; zoo o. a. onge schikte woningen. Wat is dan eene ge schikte woning? Aan de inwendige in richting in onderdeelen als bedsteden, kasten enz. mogen bijzondere toestanden en plaatselijke aangelegenheden verschillende eischen stellen; voor inwendige ruimte, standplaats, omgeving, verlichting, venti latie en gelegenheid tot verwarming kan wel een eisch genoemd worden. Eene woning op droge standplaats met twee afzonderlijke ruime slaapkamers (of apar- tementen), zitkamer, kook- en werkplaats en gelegenheid om het noodige te bergen flinke ramen en deuren, de noodige stook plaatsen, eene plaats, waar men zich by eigen huis in de frissche buitenlucht kan kan ophouden, en niet te vergeten goed drink- en reinigingswater 1 Kan hier een tuin voor groente bij komen, zeergoed. Zoo ongeveer noemde hy uit vele andere het SedaDSche systeem. Doch wat staat aan zoo iets bij ons te lande al niet in den wegl Zulke woningen worden te duur, omdat men de geschiktste plaats niet uit de handen kan breken, zelfs voor fabel achtige prijzen niet. De onteigeningswet eiseht dringend verbetering! Aan ramen en deuren en stookplaatsen kan niet ge dacht worden, want de personeele belasting grijnst u aan! En het inzicht van den belanghebbende zeiven? Och, aan maat schappelijke ontwikkeling ontbreekt nog zoo heel veel. In de steden. Tal van namen van plaatsen in ons land, waar de menschen in stegen van een meter wijdte in vun zige hokken opgepropt zitten. Laat men al nieuwe, goede woningen bouwen, deze krotten zyn daarmee niet vernietigd en herbergen later andere ongelukkigen als men eenigen iieeft geholpen. Daarom: wettelijke middelen, om deze ellendige stedelijke holen op te ruimen! Wat dit alles helpen zou? Meent men onzedelijkheid en onreinheid woggevaagd te hebben? Weggevaagd, neen; doch als deze en dergelijke ondeugden aan den weg moeten bestaan, verdwijnen ze, het is bekendde publieke opinie is eene mach tige en strenge rechtbankZie maar eens, wat pogingen als die van de Floralia ver eenigingen ook vermogen: schatten van goede uitwerkingen heeft men van deze en dergelijke ondernemingen. Het zou ons te breedvoerig doen worden, als we den spr. wilden volgen in zijne onderdeelen, waar zyn krachtig redenaars talent aan alles leven gaf. Alleen dit nog. Het aandeel der vrouw in deze zaak be hoorde grooter te zijn, betoogde spr. Juist de huiselijke engel doe hier de wieken ruischen! We weten wel, wat in dezen het woord en het voorbeeld en dfcihtii&n ging der vrouw, der begaafde ontwtkjbmo vrouw vermogen. yfj Jammer, zoo zeggen wij ten slotte? dat zulk eene schoone, hoogst nuttige en krachtige rede niet door meerderen is genoten. Moet het publiek dan, vragen we met spreker, altyd met lachen of met het onbestemde onderhouden worden? Ware het anders, ware het beter! "Oudewater, 27 Dec. Gisteren-avond had in het kerkgebouw der Herv. Gem. alhier eene uitvoering plaats onzer Christ. Zangvereniging „Geeft Gode Lof", onder leiding van den directeur, den heer J. Posthumus. Ds. J. W. Margadant heette namens de vereeniging de aanwe zigen welkom en sprak een inleidend woord. Vervolgens werden de eerste zes nummers uitgevoerd, die alle uitstekend slaagden; vooral no. 4, „Pax Vobiscum", eene solo, gezongen door mevr. J. Hoek en begeleid op 't orgel door den heer J. Posthumus, maakte een schoon effect. In de pauze, die nu volgde, bespeelde de directeur het kerkorgel en schonk den aanwezigen zoodoende eene aangename afwisseling. Daarna werden de overige 6 nummers uitgevoerd, waaronder weder eene solo van mevr. J. Hoek. Ook deze nummers mogen als uitnemend geslaagd worden beschouwd. Ten slotte werd door Ds. J. W. Margadant een woord van lof gebracht aan zangers en zangeressen en verder met dankzegging aan God Het geheel heeft wederom bewezen, dat onze zangvereeniging den goeden naam, dien zij allengs in dezen omtrek heeft verworven, volkomen waard is. Wy wenschen haar daarom ook ditmaal geluk en hopen, dat het niet de laatste maal zal zyn, dat zij door haren veredelenden zang de harten der hoorders heeft verkwikt. Uit eenige sollicitanten is door heeren kerkvoogden onze stadgenoot J. v. Vliet benoemd als grafmaker op de be graafplaats der Ned. Herv. Gem. alhier en is hem tevens het ambt van collectant by genoemde kerk opgedragen. 'Polsbroek, 28 Dec. Een boerenvrouw in deze gemeente had verleden week op een morgen het ongeluk van de berijpte stoep in de Benschopsche wetering te vallen. Gelukkig greep ze een paal en kwam ze weêr spoedig op den kant. Een paar dager later was de stoep van een paar latten voorzien, om het uitglijden te beletten. Een voorzorg die meer moest worden toegepast. fttty^fcrkerk28 Dec. Teneinde voor be tera (édierkeering te zorgen, zal er waar- scJmimjM op de kade van de haven een sttóffojrmuur gebouwd worden door de geisla te met by dragen van de burgers, die^r belang by hebben. Zy betalen in 20 'jaar 't geheele bedrag aan de gemeente terug. Die kade is evenwel van de Ned. Herv. Kerk. Nu heeft de gemeenteraad heden besloten, genoemd kerkbestuur te vragen op welke voorwaarden zy de kade An erfpacht voor altijd of voor zeer langen tijd aan de gemeente voor dat doel wil afstaan. Is 't antwoord gunstig, dan zal de zaak wel voortgang hebben. Woerden, 27 Dec. Kaas. De aanvoer ter markt op heden bedroeg 84 partyen; prys van Goudsche le soort f 22 k 24 2e soort f 20 a 21, per 50 kilo. Handel matig, daar vele kooplieden afwezig waren. Deze week zal de kaasmarkt op 3 Januari plaats hebben. Woerden, 28 Dec. Ds. T. J. Jansen Schoonhoven, predikant by de Ned. Her- vomde Gemeente alhier, hpopt den 9 Januari aanstaande den dag te herdenken, dat hy voor 65 jaar in de evangelie be diening werd, bevestigd. Geboren in 1807, werd hy in 1830 door het provinciaal kerkbestuur van Utrecht tot de evangelie bediening toegelaten, en was zyne eerste standplaats te Grams- bergen, welke plaats hij in 1849 verwis selde voor de gemeente Schraard, terwyi hy in 1851 vertrok naar Balk en Sinds 6 December 1857, ruim 39 jaar, in deze gemeente werkzaam is. Hy behoort, na Ds. Van Giffen, die te Feerwerd predikant is, tot de oudste dienstdoende predikanten by de Ned. Herv. Kerk. 'Zevenhuizen27 Dec. Donderdag gaf de rederijkerskamer „De Harmonie" eene uitvoering iu de Kolf baan. Het programma bestond uit: „De wraak eens Vaders", tooneelspel in 8 tafereelen en „Othello"' blijspel in één bedrijf. Be goed bezette zaal had vele verwachtingen van de stuk ken en waarlyk, de stukken werden goed gespeeld, terwijl de prachtige costumes er het hare toe bijdroegen om het effect te verhoogen. Daar er ook voor goede muziek gezorgd was, kau men wel be grijpen, dat de hoorders zich goed geamu seerd hebben. - Mejuffrouw C. J. M. Snoek, onder wijzeres alhier, is als zoodanig benoemd te Alfen aan den Rijn, ingaande 1 Maart e. k., terwijl de heer D. Van Ooten, wegens zyne benoeming te Rotterdam, eervol ont slag aangevraagd heeft tegen 1 April 1896. - Het paardenspoor om den Tweemans polder tot Bleiawijt is gereedgekomen en reeds door de bevoegde autoriteiten goed gekeurd. 'tls een heele verbetering van den weg en een sieraad voor de gemeente. Een woord van dank mag daarom niet onthouden worden aan hen, die het ini tiatief tot die verbetering genomen hebben,

Schoonhovensche Courant | 1896 | | pagina 1