taakten, 1896. Zaterdag 4 Januari. SchoonliovBii: Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht SS r-, r f 4 Officiëele Kennisgevingen. m ae BURGERLIJK ARMBESTUUR. REKENINGEN. WELWILLENDHEID. BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. ts f 3 LE stand. le, d IU. f gedaan. 0 B. o S. W. N. VAN NOOTEN’tb Schoonhoven, Uitgevers. Gemeente Schoonhoven. CZ» CO SE m c= 50 3C C5 m 50 GO Dornaar. >t '12 December. kind van D. de Ridder de, n. i diverse prijzen. SCHOOKHOVENSCÏÏE COURANT. 0,90 0,75 0,80 0,50 0,50 0,80 0,30 0,30 0,75 0,90 0,65 0,30 0,35 0,40 0,90 0,80 0,50 0,60 0,30 1,05 een schryven, dat hij richtte tot Murad Bey, vroeger commissaris voor de Turksche schuld, en waarin hy op onbewimpelde wyze zijn gevoelen zegt over den tegenwoordigen staat van zaken in Turkye en te kennen geeft, dat onder het wanbeheer van den Sultan, Christenen zoowel als Mohamme danen grootelyks te lyden hebben. Lord Rosebery, de vorige Minister van Buitenlandsche Zaken, schreef ook over datzelfde onderwerp en laakte Engeland’s handelwijze in deze. Zijne maatregelen getuigende van weinig kracht, zoo werden dan ook zijne bedreigingen in den wind geslagen. De Regeenng is óf op onver wachte moeielykheden gestuit, öf bevreesd geweest voor oorlog, hoe het ook zy,—zy heeft de Armeniörs in den steek gelaten. By weder-bijeenkomst van het Parlement zullen de redenen, welke de Regeering dus deed handelen, wel aan het licht komen. Nu, er moeten dan ook wel zéér geldige redenen zyn, want anders zou men toch zeker wel trachten ten minste een einde te maken aan den toestand van mid- deleeuwsche wreedheid en ruwheid, die nog immer voortduurt, terwyl blykbaar geen enkele Mogendheid in staat is, daar aan eene gunstige wending te geven. Ook over Hueland zullen de Armeqiërs te klagen heboen. Eene commissie, hare opwachting makende by den Czar, werd koeltjes ontvangen en ontving van Vorst Lobanoff tot bescheid, dat Rusland zich voor de Christen onderdanen der Porte reeds zooveel opofferingen had getroost, dat nu een ander maar eens by stand moest verleenen of anders Turkye zelf. Let wel: De Czar ontving van den Sultan, als Nieuwjaarsgeschenk een prach tig span paarden en een voorraad rooktabak. Wat zou daarvan het doel zijn? De stad Zeitoun is, naar de jongste berichten luiden, niet uitgemoord, maar de bevolking moet gevlucht zyn naar het gebergte, waar zij door de Turksche troepen dicht ingesloten wordt «eljouden. Het nieuwe jaar treedt kxu^f^jionder gunstig of geruststellend in. Zooals men gezien heeft, blijft de toestand in Turkse ncke, oud 48 j. (van irdeloos. t 22 December. vau T. Buizer en J. tje, d. van B. van enburg. lewater. lecember. ranciscua, a. van A. k. Gerritje, d. van Louwrens, s. van Neat. gkhaizen, oud 48 j., K». Isbroek. December. olwijk. December. elia, d van M. v. d. yk en N. -ogterom, )ud 6 Jong, Gaan we nu eens kijken in wydere kringen, bijvoorbeeld die van de ingeze tenen eener gemeente, die van de mede werkers aan een gemeenschappelyken arbeid, dan stuiten we allereerst op een begrips-fout, welke we moeten trachten te herstellen. De meest verspreide mee ning is namelijk, dat welwillendheid het gevoel kan zyn van den meerdere voor den mindere, van den hooggeplaatste voor den in bescheiden rol optredende, van den gefortuneerde jegens den onbe middelde. Waarheid is alleen, dat de eerstgenoemden dezer drie tweetallen het meest in de gelegenheid komen, het al of niet aanwezig zijn dier eigenschap aan den dag te leggendat de laatstgenoemden er het meest onder lyden, als zij bij de andere party ontbreekt. Doch wie aanspraak maakt op een bejegening, die den stempel draagt van humane gevoelens, moet toch zelf aan die gevoelens niet vreemd zijn. Als een meerdere vriendelyk is, mag hij niet alleen verwachten, dat zyn ondergeschikte het eveneens is, maar ook dat deze door zijn daden toont, de wederzijdsche ver houding op prys te stellen. Niet altyd is zulks het geval, en de schuld ligt vaak by den meer bevoorrechte. Deze betoont zijn welwillendheid op zekere nederbuigende wijze, waardoor hy den indruk geeft als zou hij willen zeggen: Kijk eens, ik ben jegens u buitengewoon vriendelyk, maar ik zou ook wel anders kunnen en gy zoudt er u mee tevreden moeten stellen. Neen, dat is het niet. lenkoop. e aangiften Ilokland. )t 22 December. d. van A. de Kuiper >untje, d. van H. Ad- VORDERINGEN over 1895, ten laste van het Burgerlyk Armbestuur, moeten vóór 15 Januari woiden ingeieverd. Bchoonboven, 2 Januari 1896. De Voorzitter, A. KUlJLENBURl Al degenendie iets te vorderen hebben over 1895 van de gemeente Schol» hoven, worden verzocht de REKENINGEN in te leveren vóór 1 Februari a. s. Schoonhoven, 2 Januari 1896. De Secretaris, De Burgemeester, H. GEELHOED. Mr. A. D. H. KOLFF. Menschen, die niet ei kennen, dat naasten liefde de grondslag moet wezen, waarop al onze maatschappelyke betrekkingen gebouwd zyn, behooren stellig tot de zeldzaamheden. Wel wordt er hier en daar een beetje gefilosofeerd over .wel begrepen eigenbelang en doet men het voorkomen alsof we alleen daarom op goeden voet wenschen te staan met de lieden in onze omgeving, dewyl dezen het in hun macht hebben ons leven te veraangenamen of te verbitteren, doch dat zyn plaatjes, die de ervaring van lederen dag logenstraft. In theorie vindt het groote humauiteitsbeginsel heel weinig tegenspraak. Maar nu de toepassing? Aan daden, getuigende van groote zelf opoffering, die ook voor het dreigend doodsgevaar niet terugdeinst, ontbreekt het nergens. By brand behoeft er slechts geiluislerd te worden, dat een der bewo ners van het aangetaste gebouw is ver mist, of aanstonds zyn velen gereed, tot redding de vlammen te trotseeren. Wan neer de storm een schip op de kust werpt, vindt men oogenblikkelyk mannen, die aan meis anders denken dan aan het lot der opvarenden, en de vrywilhgers snellen toe om de reddingsboot te be mannen. Pogingen tot behoud van dren kelingen, waarbij zelfs heden, aan de zwemkunst volkomen vfeemd, te water springen, be hooien tot de meest alledaag- sche gebeurtenissen. En het is niet alleen de aandrift van het oogenblik, de opgewondenheid door het aanschouwen van doodsgevaar ver oorzaakt, die de stem der menschenliefde zoo luide doet spreken. Er is vaak be weerd, dat het veel gemakkelijker schynt aan dien drang le voldoen, dan door een voortdurende toewijding aan een zwaïe, veeltyds hoogst oudankcare taak getuige nis te geven, dat de begeerte tot behoud van hetgeen dreigt veiloren te gaan een on weer staan bare macht is voor edele menschenziulen. Dat is niet tegen to spreken. Maar ook van dien kant mogen we óns verheugen in het bestaan van breede reeksen van mannen en vrouwen, wier leven niets is dan een onafgebroken overgave van zichzelven, en die in het brengen van dat offer, dag en nacht, hun hoogst geluk hebben gevonden. Het voorbeeld van pater Darmen, die naar een verwyderd eiland trok om raelaaischen te verplegen en ten laatste als slachtoffer van zyn toewyding viel, en van anderen, die na hem die vreeselijke taak vry willig voortzetten, staat niet op zichzelfwat op het gebied van zieken verzorging in onze dagen wordt gedaan bevestigt geens zins de bewering, dat égoïsme de eenige drijfkracht is tot kloeke daden. Maar van betrekkeiyk slechts wei nigen wordt zóó groote zelfopoffering gevraagd. De gelegenheden, waarin we plotseling staan voor den diang, om ons leven in gevaar te brengen by eenig reddingswerk, komen betrekkeiyk zeld zaam en voor velen onzer nooit voor. En ook, die volkomen toewijding van ons ge heele bestaan aan de verzorging van ongelukkigen, het zyn toch maar enkelen, by de massa gerekend, die er toe geroepen worden, de uitoefening der menschen liefde in dien omvang ligt met op iedeis weg. Bovendien, er zyn een groot aantal maatschappelyke verplichtingen, die onze werkkracht eischenals ieder slechts streefde naar het oogenschynlyk meerdere, en al het andere beneden zich achtte, dan zou het algemeen welzij u daar zeker spoedig door lijden. De kranken moeten verpleegd worden, doch ook de gezonden vereischen zorgen voor hun dagelyksch onderhoud. Verreweg de meeste menschen zullen dus op andere wyze moeten toouen, dat de opvolging van de wet der liefde hun ernst Ik. In de eerste pleats door trouwe behartiging van hun maatschappelyke plichten, en door aan deze hun krachten geheel te geven; dan wordt het algemeen welzijn het meest gebaat. Dat is evenwel nog niet alles. De ge wone alledaagsche vorm, waarin de men schenliefde zich openbaart, en die voör onze wederzijdsche betrekkingen hetzelfde is, wat de geur is voor de bloem, heet welwillendheid. Haar te betrachten, onder alle omstandigheden, is voldoen aan het verheven voorschrift: Hebt uwe naasten lief als uzelven. Van Hattem, dïiedrecht, voor f 0.412perM*. Het maken van 8 kribben, van een Strekdam met twee aanhechtingskribben, van een gebogen dam met eene aanhech- tingskrib en het verrichten van baggerwerk, tot verbetering van de rivier den IJsel, bij de schutsluis te Dieren, tusschen de kilo- meterraaien LIII en LIV der herziene rivier kaart. Minste inschryver was ieder afzonderlijk: L Brand Dzn., Giesendam en J. v. Vuuren, Zalt Bommel, voor f 10.600. Het maken van een gebouw met aan- hoorigheden voor den te stichten stoom- watermolen aan het Zuiderkanaal nabij Keizersveerhet bouwen van twee duikers; het voltooien van de uitwateringssluis enz., behoorende tot de werken voor de verlegging der uitmonding van de rivier de Maas; begrooting f 109.250. Minste inschryver was: L. De Groot, Heukelum, voor f108.000. Het aanbrengen eener verdediging langs den rechteroever van het riviervak Heleind—Dongemand, tusschen de kilo- meterraaien XLVII en XLIX, gemeente Waspik, prov. Noord-Brabant, behoorende tot het onderhoud der werken tot ver legging van den Maasmond. Hoogste in schrijver was: W. 'tHoen, Alblasserdam, en wel 1.070 strekkende meters. Het maken van beteugelingswerken in den benedenmondvan het Spijkerboor,onder de gemeente Made en Drimmelen, prov. N.-Brabant, behoorende tot de werken voor het verleggen van de uitmonding der rivier de Maas. Minste inschrijver was C. L, Kalis Wzn., te Sliedrecht, voor f7570. Benoemd tot onderwijzer aan school no. 2 te Papendrecht de heer A. Riemsdijk, te Piershil. Prys der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Dinsdags-avouds 8- en tot Vrydags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-inaal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. RIOMPH”, Toetsen, 2 Regist., pe vouwen, waardoor gehaald, 2 Bastonen, ialen en 75 stuks i met nikkel beslagen nkende orgelmusiek. balg is met metalen or die onverslijtbaar Cursus voor aelf- ge kosteloos. Vracht s het zekerste by R. MÜCHLER, Muziekinstrumenten, (Westfalen). ten, welke niet vol- en rieico. Welwillend zijn zjj, het woord drukt het juist uit, die het goede willen. Dje zich niet omhullen met een dichten mantel van peipoonlijke deugdbetrachting, in dien zin dat zy een op zichzelf on berispelijk leven leiden en zich om anderen weinig bekommeren, maar wezenlijk be langstellen in het welzijn van de personen, met wie het dagelyksch leven hen in aanraking brengt. Allereerst vertoont zij zich in de huis gezinnen. Wanneer dQ leden, oud en jong, doordrongen zyn van de bogeerte om het elkander aangenaam te maken, dan zullen by voor- en tegenspoed de banden, die hen vereenigen, steeds sterker worden. Er kan, in zulk een kring, ver schil van meaning bestaan, waarom niet?— en de verdediging van wederzijdsche ge voelens, het zoeken naar den weg om tot vervulling van niet altyd in dezelfde richting loopende wenschen te geraken, kunnen tot discussién aanleiding geven; welwillendheid is niet hetzelfde als een prijsgeven van alle zelfstandigheid. Wat men gewoon is toegevendheid te noemen, is alleen in zooverre een deugd, als het behoud van eigen karakter er niet onder leidt; en wanneer van iemhnd wordt gezegd dat hy „zoo goed” is, dat men wel over hem loopen kan, dan ver oorloven wij ons, dit allesbehalve een lofspraak te noemen, want daarvoor is geen man of vrouw bestemd. Maar zelfs by geschillen, en dit geldt niet alleen het huisgezin, doet de welwillendheid altijd een oplossing vinden, die de partijen bevredigt; zy wyst de grens aan, hoever ieder gaan kan. Verder is het zeer dui delijk, dat geschillen onder die omstan digheden zeldzaam worden; men leeft als het ware in elkanders geest, geeft zich rekenschap van elkanders gedachtengang, en vindt in een afwijzende meening zeer licht het een en ander, dat men als ver betering van eigen inzicht kan beschouwen. Hetzelfde is van toepassing op andere verhoudingen. Buurschap en vriend schap, wat blijft er van-over als wel willendheid ze niet beheerscht? Een vriendelijke toon, een dienstbewijs als het noodig is, het zyn bloemen op het lieden. Een bewys hiervan vinden we nog in pad van degenen met wie wij veikeeren, - - 1 doch wie ze plukken, dat zijn eigenlijk wy zei ven. Men zal wellicht beweren, dat het een en ander niet moeielyk, dat het zelfs zeer natuurlijk is. Juist, maar het feit, dat er in menig gezin tweedracht heerscht, dat buren over kleinigheden aan ’t krakeelen slaan, dat vrienden heel dikwijls „gebrouilleerd raken” zooals de leelyke uitdrukking luidt, het bewijst eenvoudig, dat wel allen de boodschap vernamen, niet allen haar verstaan hebben. Wie is, wat hij zijn moet, is welwillend omdat hij niet ander?Jcan. En tot dat standpunt, vrienden^, snoeten wy ons opwerken, ’t Kost heusch geen moeite: als gy er eens een begin mee geinaakt hebt, zult gij er zeer veel genoegen in vinden. Want er is geen cultuur zoo welig, als die der liefde. De laatste, zegt men, kan niet van één kant komen. Ook1 al weer waar: althans, zjj loopt gevaar van verkwijnen, als zy geen warmte vermag te wekken, eenigszins beantwoordende aan den gloed, dien zy uit straalt. Toch is het een geheel verkeerd idéé, als men meent dat zy by de mindere partij - we zullen die aanduiding nu maar eens bezigen, ofschoon er misschien wel een betere voor te vinden is, eerst kan gewekt worden als een soort van terugslag op hetgeen van de andere wordt ondervonden. Wanneer twee menschen elkander te gemoet zpllen komen, dan is het raadzaam dat beiden aan den loop gaan, des te eer is men bh elkander. En als de een dan wacht totdat de andere zich op weg heeft begeven, dan is de kans groot dat zij zullen blyven op de oorspronkelijke plaats, net als de Russi sche schildwacht, dien men vergeten had af te lossen. Is het u, die in de ondergeschikte positie verkeert, zoo moeilijk te bepalen, op welke manier gy uw welwillendheid zoudt kunnen toonen? Indien zy werkelijk aanwezig is, dan vindt gy haar vanzelf, ieder oogenblik, onder de meest verschillende omstandig heden. Wanneer gy zegt: „Ik ben wel willend genoeg, maar hy enz., dan is het al mis. Want men is het nooit genoeg, en hoe meer men het is, hoe sterker men er naar streeft het nog meer te zyn, en hoe gelukkiger men zich voélt. »Er is over dit onderwerp, dat hier slechts in algemeenen zin is besproken, nog zeer veel te zeggen, en wy stellen ons voor, er nog weleens op terug te komen, want hier is de spil, om welke heel'ons maat schappelijk en staatsburgeilyk leven draait. Voör heien bepalen we ons tot dezen wensch, passende by ons eerst optreden in een nieuw begonnen jaar: Moge het ons aller streven ?yn, de betrekkingen,' in welke wy tot elkander staan, door een geest van welwillendheid te doen beheerschen. Dan zal 1896 voor ons een gezegend jaar zyn! De „-groote oude”, de gryze Britsche staatsman Gladstone, heeft zyn 86sten verjaardag gevierd en is toch, ondanks dien hoogen leeftyd, als een jonge man, aan i)et reizen in het zuiden van Frankryk, om zoodoende eens wat uit te rusten van den arbeid, want, neemt men de bladen ter h<md, dan gaat hy stellig nog door voor een der werkzaamste onder de staats- yk en N. run Dam. iogterom, oud 22 j., W. de Vries, oud m. oud 8 m. ’Alblasserwaard en Vyfheerenlanden, 3 Jan. De handel zoo in kaas als boter was deze week willig, de prijzen bleven nagenoeg dezelfde. Men besteedt thans in deze streken voorkaas van f 21 tot f 25 per 50 kilo, naar wicht en kwaliteit; goöboter f 0,60 per f kilo. 'Amelde, 1 Jan. De commissie tot ondersteuning by buitengewonen nood alhier hield heden, daartoe door eenige milde gevers in staat gesteld, eene uit- deeling van feestgaven ter voorkoming van het nieuwjaarwenschen aan de huizen; aan de 90 hoofden van behoeftige huis gezinnen, die zich aanmeldden, kon naar gelang en sterkte van het huisgezin resp. f 3, f 2,50, f 2 en f 1 worden uitgereikt. gAmeide, 2 Jan. In 1895 bedroeg het totaal der inlagen in de rykspostspaarbank aan het hulpkantoor alhier f3398,50 en dat der terugbetalingen f3441,148. Bodegraven, 31 Dec. Kaas. Aangevoerd 76 wagons, te zamon 4472 stuks, wegende zt 15.814 kilo; prys le soort Goudsche f24 a 2e soort f 20} 22; Edammer kaas, le soort f268; 2e soort f22} a 24. Handel flauw. ‘Berg-Ainbacht, 31 Dec. De uitdeeling door de Nieuwjaarscommissie had heden plaats. Daarenboven zijn, vanwege den heer P. Hoytema van Konynenburg, burgemeester alhier, aan de 25 armste gezinnen 2 liter boonen en 2 liter gort uitgereikt. ’Ottoland, 25 Dec. Nadat de kinderen der Zondagsschool in 't schoolgebouw onthaald waren geworden, togen zy om streeks 6 uur naar het kerkgebouw, waar een. prachtig verlichte kerstboom voor hen was opgericht. De meeste kinderen hadden nog nooit een verlichten kerst boom gezien en men kan dus begrypen, dat zy zeer verrukt waren. Niettegen staande het kerkgebouw geheel gevuld was met belangstellenden, was het ge durende de geheele feestviering buiten gewoon stil. De vragen, betreffende het Kerstfeest enz., door het hoofd der Zondags school den kinderen gedaan, werden vlug en duidelyk beantwoord en de gelegenheids versjes met opgewektheid gezongen. Na afloop kregen de kinderen ieder een paar boekjes en een sinaasappel en, zoowel grooten als kleinen, gingen zeer voldaan huiswaarts. ‘Ottoland, 26 Dec. Haften avond gaf de zang vereeniging „Semper Crescendo” hare tweede uitvoering in het voor deze gelegenheid keurig versierde schoolgebouw. De school was veel te klein om al de belangstellenden te bevatten, zoodat velen teleurgesteld weder terug moesten keeren. Meer dan 200 personen waren in het schoolgebouw aanwezig. Door een der leden van de zang ver., n.l. A. M. Zeven bergen, werd de vereeniging verrast met een keurig vaandel. De nommers werden zeer ten genoegen van de aanwezigen ten gehoore gebracht. Niettegenstaande men als 't ware gepakt zat als haringen, heerschte er onder ’t zingen een zeer ge- wenschte stilte, waarvoor dan ook de directeur den dank der vereeniging bracht. Na afloop bedankte een der kunstlievende leden, de heer A. Groen, den directeur en ook de vervaardigster van het vaandel en allen die hadden meêgewerkt tot ver siering der school en tet het bezorgen van dezen genotvollen avond, volmaakt dezelfde, terwyl uit de Zuid- Afrikaansche Republiek, de Transvaal, ook weinig gerustste^endetberichten tot ons komen. Te Johannisburg heeft nl. een hevig veft-zet plaats gehad tegen de Regeering, waarin de Engelschen de voornaamste rol gespeeld hebben; na is echter die .Wuitlanders-bewpgiflg” eenigszins ge kalmeerd, maar in de plaats daarvan is eene uit 800 man bestaande afdee- ling politie soldajen der bekende Zuid- Afrikaansche „Chartered-Company" (eene Britsche onderneming, waarvan oorspron kelyk ook de oorlog tegen Lobengula uit ging en die het op dezen veroverde Ma tabele land, aan de Transvaal grenzend, onder Britsch protectoraat bracht), is eene troepen afdeeling met verschillende ka nonnen het Transvaalsch gebied binnen gedrongen tot in de nabyheid van Rus tenburg. Het doel schynt tezyn Johannis burg, het middenpunt van het verzet der „uitlandérs”. Aanstonds gaf President Krüger bevel, met geweld van wapenen het verder trek ken der indringers te keeren en den burgers verscheen eene oproeping, om het land te verdedigen. Dr. Jamesan, de bevelhebber van die onderneming, ontving te Mafcking een brief van de voornaamste inwoners te Jöhannisbujg, waarin hunne grieven wer den uiteengezet en hy uitgenoodigd werd, ter hulpe te komen. Aan dit verzoek g^f Jamesan gevolg, ondanks, het ver langen van den Britschen Minister van Koloniën, den heer Chamberlain, dat hy terug moest keeren. Tevens werd tot president Krüger het verzoek gericht door genoenïden Minister, om alles aan te wenden tot voorkoming van vyandelyk heden. Daartoe werd heel „aardig" de medewerking van de Britsche Regeering aangeboden. Het is echter te hopen, dat het „eerste” schot niet te spoedig afga. Particuliere berichten uit de Transvaal spreken het vertrouwen uit, dat de Re- geeri'ng den toestand meester zal blyven. Dultachland is beslotenzich niet te mengen in de binnenlandsche politieke bevveging van de Transvaal, dus met name de „uitlanders beweging”. Doch is er sprake van Transvaal's politieke verhou ding tot het buitenland, dan is Duitsch- land vast voornemens op te komen tegen elke veranderingwaardoor Transvaal's tegenwoordige politieke onafhankelykheid zou verkort worden. De Transvaalsche Staats secretaris, Dr. Leyds, is in de laat ste dagen herhaaldeiyk op het Ministerie geweest, om over de beweging in de Transvaal te spreken. Te Beriyn is bericht ontvangen, dat de, wegens flnanciéele en andere knoeieryen voortvluchtige oud leider der conserva tieven en oud hoofdredacteur der Kreuz Zeitung”, Von Hammerstein, te Athene, waar hy vermomd en onder een valschen naam leefde, door Duitsche geheime agenten is herkend, met behulp der Grieksche politie werd gevangen genomen en nu over Brindisi naar Duitschland wordt gebracht. Te Rome (Italië) is bericht ontvangen, dat Koning Menelek van Abessiniö onder handelen wil op voor Italiö zeer voor- deelige voorwaarden, maar „onafhanke- lyk” wil hy in elk geval blyven. Eerstdaags gaan weer 10.000 man Italiaansche troepen naar Massowah. Ook Spanje gaat steeds voort man schappen te zenden naar het mannen- verslindende Cuba, waar de Spaansche colonnes de opstandelingen vervolgen, die nu de provincie Matanzas ontruimden. Zy hebben in de laatste dagen 1600 man verloren. De Regeering der Noord-AmerikaanHche Unie heeft eene overeenkomst gesloten met een syndicaat van bankiers, mot het Huis van Morgan aan het Hoofd, tot uitgifte voor een bedrag van waarschyn lyk voor honderd millioen dollars aan obligation. De bedongen voorwaarden zouden voor de Regeering zéér voordeelig wezen. De opwinding over de zaak Venezuela wordt veel minder; naar men zegt, is dit hieraan toe te schryven, dat het volk vertrouwt, dat de Engelsche Regee ring zal eindigen met toe te stemmen in scheidsrechterlyke uitspraak omtrent het grensgeschil. By Kon. besluit is C.Z.Tadema, met ingang van 8 Januari, benoemd tot burgemeester der gemeente Kuilenburg, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Leek. Aan het ministerie van wa terstaat, handel en ny verheid is Dinsdag o. a. aan besteed: De uitvoering van baggerwerk in het vaarwater der Koningshaven te Rotterdam tusschen de kilometerraaien 141 en 144, behoorende tot de werken van de Nieuwe Maas, het Scheur en aan den Hoek van Holland. Minste inschryver was G. A. boekhandel van ik tegen rembours lerwege als de beste Concert Hand-Har- dichem. December. an A. ran Roeden en ider’je Pietertelia, d. m Es. Ma'thjj», a. - Floris, 8. van C. den Kornelis, a. van an Rhyn. Styntje bruggen en J. M. de r Pol, oud 22 j. (van Sprang, oud 20 j. an Nieuw-Beperland), den Berg en P. 5 Klerk, oud 4 m. inqerak. December. i M. van Zeasen. art eu A. Vonk. lom en A. Maat. idaal, oud 78 j we- <erk a/d IJsel. December. z Tan C. Loendersloot •t Arend, a. tan W. dn. Jong, oud 5 d. Lekkerland. December. ran J. H. Helleman an R. den Ouden en d. fan T. t. Loenen -truida Leentje, d. Tan •aaff Arie Cornells, Verkaik. koorn, oud 17 j. en f, oud 2 u. J. van iwpoort. December. i A. Roth en H. Tan i Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele ryk f -0,90. Men kan zich abon- i Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. Jroot, oud 11 m. SCHE-, MAANDE- WARENDORF’S i enz. enz. enz. Arkel. December. oud 4 j. L. van inschop. December. ran T. Rosen boom a. ran W. Schouten >s en G. Versluys. tAmmers. December. Jhriatina, d. Tan J. J. rspup. Hnibert, a. arbey. Merrigje, d. i K. Damsteeg. kesteegt, oud 85 j., r. M. 8. Tan Wil- neeren

Schoonhovensche Courant | 1896 | | pagina 1