THBB. 0. (BECl ■Hei- lE-HANDEL :en&ZoD8ii, te Slieirflclit. 1896. N°. 1644. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht I IDSMA, DAM. IB ORGELS, octaaf. Woensdag 15 Januari. Officieele Kennisgevingen. rgelhandel. W. BOTH, fuziekonderwijzer. DA, KIESWET. 40-jarig Jubiléum van den Heer RW HAENTJENS DEKKER, Burgemeester te Oüdewater. >f’S normaal ederen BUITENLAND. Overzicht. STADGENOOTEN. BINNENLAND. V1H KOOTW. Gemeente Schoonhoven. boven de Amster- ring, zonder bere- eelige voorwaarden n van wissels op and. Tarieven op rygbaar. m de Heer HEUVEL, aldaar. rders in de meeste tot den eerstvolgen- 9i Amsterdamsche 8 pakjes, voorzien neerd handelsmerk, hoven bij £R ENDE. Spelt. G. van der Rest. Pannekoek. VAN DER STMGT. red. Knoers. Homburg. Scheer, Abrechs. van Eindhoven. wordt de aandacht N THEE, ii f 130 van echt Kerk-, Lokaal- en anden. ,0e Waag”, leposito 2 overeen te komen averkiezende tegen n; >p Effecten voor: )t den prolongatie- iterdamsche beurs- MOÜfflOfflffl COÜRAHT. (Art. 7) De VOORZITTER tan - Schoonhoven noodigt der gemeente uit, ten erland. CROMJONGH, jcipède-handelaar, wryzer, SliedreehL i op de Tweede en volmaaktste 1 aan de voordee- ,n men bekomen: (Story en Clark), d, hoogste onder stelling Chicago, scoordciters, Kope- rumenten, Muziek- van een geldstuk jhuizen enz. enz., istons, Occarino’s, z. Tevens pracht- aam, snelloopend, van af f 130,— te klasse f325,— tegen concurree- jroemdste buiten- oopen en verkoopen een provisie van: ven de 30 ider 80 (ook Hassankaleh kwanten, waar men de vlam men had gezien, vonden zij niets dan een puinhoop. 4. Te Rome (Italië) is bericht ontvangen van het afslaan van den aanval der Abessyniörs op Makalle. Koning Menelek schijnt er in persoon aan te hebben deelge nomen, althans zijn roode tent werd in het kamp gezien. De Abessyniërs leden groote verliezen, terwijl de Italianen 5 dooden en 2 gewonden hadden. Grootelijks verontwaardigd zijn natuur lijk de Italianen feit, dat Menelek over snel vurende kanonnen beschikt, die hem niet anders dan door eene vreemde mogendheid kunnen zijn verschaft?. In Venezuela (Zoid-Amerika) schijnt men den ouden President Guzman Blanco en diens partij te verdenken van samenspan ning met de Engelschgezinden tegen Presi dent Crespo. Dit heeft de inhechtenisneming van eenige aanzienlijke burgers tengevolge gehad, terwijl voorts het komen en gaan per schip is verboden aan een aantal personen, die zich als reizigers hebben opgegeven, maar van wie men niet ge looft dat zij het zijn. Men schijnt hen te houden voor samenzweerders en be schuldigt Engeland in een en ander de hand te hebben. Natuurlijk verkeert het land in groote spanning, tengevolge van het een en ander. 1856 - 9 JANUARI - 1898. it beste voorbe-| jedmiddel tegen ‘rkoudheden en gen onvoldoende uiduitwaseming. lleenBChtwanneer net nevenstaand aarborgmerk ge- empeld met het ischrift '.BengerSöhne teekeuing ordt dringend huwd. tANDWIJK, ‘n, IjopIkerHtraal zgne woni a hem een speelde bg tusschen- des middags werden opgelaten, ’s Avonds de schoone illuminatie; gasverlichting t Ihuis, waar levei •mester 1856- 181 - Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben gehandhaafd het be sluit van dijkgraaf en hoogheemraden van het groot waterschap van Woerden, waarbij aan de begroeting van den polder Acht- tienhoven voor 1895 de vereisebte goed keuring is onthouden, omdat daarop niet waren uitgetrokken de noodige gelden voor de verbetering van de Grechtkade. Naar wij vernemen, hebben de ryksmiddelen in het afgeloopen jaar bijna 3| millioen gulden boven de raming opgebracht. De Stct. bevat de statuten der volgens de wet van 22 April 1855 erkende VereenigingDe Algemeens Nederlandsche Politiebond, thans te Gouda, voortaan te Utrecht. Op nummer 905336 der ver loting van voorwerpen aangekocht op de ten vorigen jare te Amsterdam gehouden wereldtentoonstelling is de eerste prijs ge vallen: de gouden zuil, of f 100.000 gulden. Van den verderen uitslag meldt men nog het volgende Nummers 477103, collier van paarlen en diamanten; 318692, zilveren vaas; 1467984, diamanten broche; 433384. eet kamer ameublement (122 stuks); 462662, bureau Louis XIV; 1005225, salon ameu blement (241 stuks)1136225, marmeren beeld, „La prêcheuse” op een kolom; 1261112, eikenhouten kist met tafelzilver 750513, vitrine Lodewijk XV; 578357, zilveren beeld805548, geborduurd portret van den Paus; 656711, vleugelpiano 32999, gebeeldhouwd baeld, „l’Aurore”; 1181299, bronzen groep, „l'Adieu”; 1041429, Japansche vaas1110229, dames statiekleed; 439016, piano van Pleyel; 830770, canapé met tafel, fauteuil en hoekstoel, style Empire; 521267, gebeeld houwd meubel, Henri II940595, bureau- tafel367721, piano; 1013047, wit koralen parasol; 246754, canapé, fauteuil en 2 stoelen en 585505, coupe Lodewijk XIV. De vereeniging van gepensi oneerde onderofficieren en minderen van het Nederlandsche leger (onderstand aan militairen, gepensioneerd vóór de wet van 1877, en hunne weduwen) ontving wederom van Hare Majesteiten de Koninginnen eene schenking, thans groot f400, als blijk van belangstelling in haar streven. Opnieuw is vanwege H. M. de Koningin door H. M. de Koningin-Weduwe een gift van f2000 geschonken aan het synodale fonds voor noodlijdende kerken en personen, en een van f750 aan dat ter voorziening in geestelijke behoeften. Namens H. M. de Koningin is een som van f 100 en namens H. M. de Koningin-Regentes een som van f 50 gezonden aan den heer J. Van Zanten te Zeist, voorzitter der vereeniging „Johannes” tot steun van bejaarde Chr. onderwijzers en onderwijzeressen, ten behoeve van de ondersteuningskas dezer vereeniging. Namens H. M. de Koningin heeft H. M. de Koningin-Regentes een gift van f1000 aan het hoofdbestuur der Nederlandsche Gustaaf Adolf vereeniging doen toekomen. De heer A. De Goederen te Gouda is geslaagd voor het examen boek hpuden, op 3 en 4 Dec. j. 1. gehouden te Rotterdam, vanwege de vereeniging van handelsbedienden „Mercurius”. ‘Ammerstol, 13 Jan. Op 1 Januari be droeg het aantal leerlingen aan de openbare lagere school alhier 109 jongens en 83 meisjes, totaal 192 leerlingen, waarvan 13 bovon de 12 jaar. Het herhalings- onderwijs wordt gevolgd door 28 leerlingen. ’Berg Ambacht, 14 Jan. In het jaar 1895 waren in deze gemeente 10 vergunningen, waarvoor aan rechten werd opgebracht f250. Op j.l. Vrijdag werden alhier 3 paar jongelieden in het huwelijk vereenigdeen daarvan liet zich daarna ook kerkelijk inzegenen, wat alhier niet dikwijls voorvalt. ‘Berkenwoude, 13 Jan. Aan vergun ningsrecht is over 1895 ontvangen f125, zijnde de opbrengst van 5 vergunningen. De opgerichte zangvereeniging telt ruim 50 leden. Tot leden van het bestuur zijn gekozen G. M. Da Jong AJz. W. Dekker, W. Van Erk, C. Manschot en P. Verwaal. ‘Gouderak, 6 Jan. Het aantal uitge reikte arbeidskaarten, bedroeg in deze gemeente over het afgeloopen jaar 44. ‘Goudriaan, 11 Jan. Heden is tot predikant dezer gemeente beroepen de heer T. Lekkerkerker, candidaat te Leiden. Gekozen tot kerkvoogd de heer G. Groen. Het aantal leerlingen op de openb. school alhier bedroeg op 1 Jan 1896 37 jongens en 40 meisjes, totaal 77, van welke 9 boven de 12 jaar. ‘Haastrecht, 11 Jan. Gisteren-avond hield de heer Mr. H. Smeenge, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, in het Nut alhier van wege het hoofdbestuur eene lezing over de opleiding van den ambachtsman. ZEG. schetste de wijze, waarop thans die opleiding plaatshad en de vele gebreken, die daaraan kleven. Hij deelde verder eenige wenken mede om dien toestand te verbeteren en de grondslagen eener vereenigingdie hij in Drente had helpen oprichten om die op leiding zoogoed mogelijk te doen zijn. ‘Haastrecht, 13 Jan. De oprichting van een gemengd koor van wege deafdeeling van den Protestantenbond alhier heeft jl. Zondag avond haar goedkeuring ont vangen. Er zijn 20 leden toegetreden, mings comité is ongehinderd en „langzaam maar zeker” in zijn werk gegaan. Om streeks 10.000 Boeren in den omtrek staan onder de wapenen, met last niet naar hunne haardsteden terug te keeren, alvorens te Johannesburg de zaken geheel in orde zijn. De brief, welken de notabelen onder de uitlanders te Johannesburg aan Dr. Jameson hebben geschreven, om hem uit naam der met vrouwen, kinderen en eigendommen bedreigde burgerii te smeeken haar te hulp te komen, is op het slagvoM bij Krügers dorp gevonden en in het bezit der Boeren. Een goed stukje om te bewarenDie slag by Krügersdorp blijkt uit nadere berichten feitelijk te hebben bestaan uit een reeks van gevechten. Reeds bij het eerste werd het duidelijk, dat de Engel- schen oververmoeid waren van hun marsch en gevoelige verliezen leden. Met den moed der wanhoop werd toch door Jame son's troepen de aanval telkens vernieuwd, tot zij ten slotte door de Boeren geheel omsingeld waren. Toen restte hun natuur lijk geen andere keuze dan zich over te geven of zich te laten fusileeren. De meeste mannen konden van vermoeidheid en honger nauwelijks in den zadel blijven. Toch volgde de overgave eerst na nög eene laatste poging van Jameson, om zich naar Johannesburg door te slaan. Daarbij is toen ook aan weerszijden ge bruik gemaakt van Maxim-kanonnen. De Boeren hadden er zes, waarmede zy, in een hal ven cirkel opgesteld, aan Jameson den weg versperden. Nadat de overgave van Jameson en diens troep geschied was te Krügersdorp, waarheen de gevangenen het eerst gebracht werden, verkeerden en praatten de Boeren vry met hunne krijgs gevangenen. Zij gaven den Engelschpn eten, dat deze verslonden en gaven on omwonden hunne bewondering te kennen voor de dapperheid der Engelschenalleen Jameson werd vijandig toegeschreeuwd, toen hij op de markt verscheen. Voor- loopig werd hij met zyne officieren in het gebouw der rechtbank opgesloten; daarna werden zij in een boerenwagen, met matrassen belegd, onder sterk geleide naar Pretoria gevoerd en spoedig volgden de manschappen op eigen paarden. Engeland neemt nogal scherpe maat regelen tot versterking van zijn leger in Zuid-Afrika en van zijn vloot. Verscheidene oorlogsbodems zjjn naar de Delagoa-baai vertrokken en nu denkt de Regeering er weer over, een tweede „vliegend” eskader derwaarts te zenden. Uit Berlijn (Duitschlnnd) bericht men, dat het Duitschp oorlogsschip „Condor” ook in de Delagoa baai is aangekomen. Nu, die Keizer Wilhelm weet ook, wat hij gedaan heeft door de zending van het telegram van gejukwensching aan Presi-- dent Krüger. Allerlei flauwe betoogingen tegen den Keizer jen de Duitschers hebben in Engeland plaats- Wordt in het open baar zyn naam genoemd, dan hoort men sissen of knorren. In verscheidene Londensche clubs, waarvan de Keizer eere- lid is, werd voorgesteld, hem te schrappen. Ook de Duitschers in 't algemeen moeten het ontgelden. Te Bristol o. a. verbrak een groot fabrikant alle relation met Duitsche huizen en aan in en uit voer te Londen kan men duidelijk merken, dat er iets hokt. Het is in het kort éene ziekte, waartegenover geen wejisch meer past, dan die van spoedige beterschap. Koningin Victoria interpelleerde haren kleinzoon, Keizer Wilhelm, over het voorgevallene. Bij den Duitschen Rijksdag is een ontwerp ingekomen over de Beurswet, waarmede de meeste afgevaardigden het eens zijn. De afgevaardigde Cuny o. a. beschouwde de voordracht als een ge- schikten grondslag voor eene latere beurs hervorming, terwijl de heer Fritzen het ontwerp met vreugde begroette en hoopte, dat het tot wet zal worden verheven. Ook de afgevaardigde Schönlank ver klaarde zich er voor. De oud-Kanselier Von Bismarck gaat nu bepaaldelijk niet op 18 Jan. naar Berlijn, om het feest, dat de Keizer op den 25sten verjaardag des Rijks in zijn paleis aan den Rijksdag geeft, by te wonen. Dr. Schwe ninger en de familie konden er, terecht, niet toe besluiten den welhaast 81-jarigen grijsaard in dit seizoen zoo ver te laten reizen. De Kurden hebben onlangs in Armenië (Turkse) weêr eens een klooster doen ont ruimen, en wel op een zeer verraderlijke manier. In een klooster bij Hassankaleh, dat door twaalf personen werd bewoond, kwa men twee Turken, om den overste (Var- tabed) mede te deelen, dat hij zijn vee, dat door movers was weggevoerd, terug zou ontvangen. Tegen den avond zouden de mannen komen, die het terugbrachten. De overste ontving zijn gasten goed hy kon, als Armeniër, uit vrees voor bloe dige wraakneming, niet anders doen en liet een maal voor hen toebereiden. Toen men, na afloop daarvan, rookend en pratend bijeenzat, Werd er aan de deur geklopt. „O, daar zyn zy al!” zeiden de Turken. De deur werd geopend, en er kwam een troep gewapende Kurden bin nen, die onmiddellijk begonnen te schieten op de weerlooze monniken. Weldra waren die allen doodgeschoten. Daarna staken de Kurden het klooster in brand, en toen er gewapende mannen uit Nog geen nader bericht, of de krijgs raad te Pretoria (Transvaal) Dr. Jameson en de zijnen tot den kogel heeft ver oordeeld of zal veroordeelen, maar zeker is het, dat President Krüger, nadat men te Johannesburg de wapenen had neder - gelegd en zich on voorwaardelijk onder worpen, besloot, aan al de indringers het leven te laten en hen in handen te stellen van den Gouverneur der Britsche Kaap- Kolonie, den te Pretoria vertoevenden Sir Hercules Robinson. De uitlevering zal echter geschieden aan de grens van Natal. Neemt men de kaart ter hand, dan ziet men, dat zy van het westen, van Mafeking gekomen zijn en nu gebracht zullen worden naar het zuid oosten, dwars door de Trans vaal dus. Alle hoeven zullen uitloopen natuurlijk, mannen, vrouwen, kinderen zullen langs den weg staan, om ze voorbij te zien gaan, die 500 ontwapende Engel- schen, naar de Natalsche grens, door den bergpas Laing’s Nek, waar voor 15 jaar de Boerenbuksen knalden, dat het een aard was. Dr. Jameson en Sir Cecil Rhodes, zullen, zoo werd door de regeering te Pretoria be dongen, uit Afrika worden verbannen, wat vooral voor laatstgenoemde, die aldaar veel goederen in eigendommen bezit, niet gering is te achten. Van de „Chartered Company” wordt een aanzienlijke geld som geëischt als schadevergoeding. President Krüger ontving door middel van Sir Hercules Robinson, den gouver neur der Britsche Kaap-Kolonie, een telegram, door den heer Chamberlain, Minister van Koloniën, uit naam van Koningin Victoria afgezonden, waarin H. M. hare hooge tevredenheid te kennen gaf over het besluit van den President, om de gevangenen in handen te stellen van Britsche bewindslieden. Deze daad, zoo luidde het bericht, zal bydragen tot den vrede in Zuid Afrika en tot eensgezinde samenwerking der Engelschen en Nederlan ders, zoo noodig voor 's lands ontwikkeling en zijn welvaart voor de toekomst. Heel beleefd, heel kalm heeft President Krü ger hierop geantwoord aan Engeland’s Koningin. Intusschen zijn de gemoederen te Jo hannesburg vrijwel gekalmeerd. De uitlevering der wapenen (30.000) is zoo goed als ten einde. Twee en twintig leden van het zoogenaamd hervormings comité te Johannesburg zijn gearresteerd en, onder beschuldiging van hoogverraad, naar Pretoria gebrachtonder hen bevindt zich kolonel Rhodes (broeder van Sir Cecil). De stad begint zyne vorige gedaante weêr terug te krijgen; de winkels en ook de beurs zijn weêr open en de markt is vast, hoewel beperkt. Het inzamelen der wapenen door leden van het hervor- Daartoe aangezocht door den Heer Burge meester ran Zwartewaal om alhier eehe Collecte te willen doen houden, ten Toordeele der nage laten betrekkingen Tan de verongelukte visschers, is het Toornetnen die COLLECTE op a. s. Vrydag te doen plaats hebben. De versohrikkelgke ramp, die door het Tergaan Tan 2 visscherasloOpen, met 26 man, de ge meente Zwartewaal diep heeft getroffen, kan alleen door de Nationale liefdadigheid eenigs- ■ins worden Terzacht. Met warmte wordt dan ook deze collecte aanbevolen. De Burgemeester Tan Schoonhoven, Mr. A D. JL KOLFF. 14 Januari 1896. die Woensdag avond onder leiding van den hejer P. J. Muntendam, muziekonder wijzer te Oüdewater, hare oefeningen zullen aanvangen. ‘Kriihpen a/d Uael, 13 Jan. M S.,eene 46-jarige ongehuwde vrouw in deze ge meente; viel Zaterdag middag in de rivier en weid een paar minuten later daaruit levenloos opgehaald. De pogingen, aan gewend om de levensgeesten op te wek ken, bleven vruchteloos, de dokter kon slechts den dood constateeren. Heden is ter secretarie deze gemeente weder aangifte gedaan van een geval van diphthe^itis. De gevallen, welke zich voordoen, zyn alle van vrij ernstigen aard. Het wrak met inventaris van het in de Nieuwe Maas onder deze gemeente gezonken vaartuig} „de twee Gebroeders,” Zaterdag morgen door den burgemeester verkocht}, heeft, met de 20 opcenten, opge bracht een bedrag van f 90. Daar de kosten van opberging, waakloon, adverten- tiën enz. veel meer bedragenzal het ryk dus nog een aardig sommetje moeten bijpassen. §Langerak, 13 Jan, In deze gemeente hebben zich 9 jongelingen ter inschrijving voor de Nationale Militie der lichting van 1897 aa^igegeven, van welke 4 recht op vrijstellirig hebben. Het aantal vergunningen voor den verkoop vfan sterken drank in deze gemeente bedroeg op 1 Januari j.l. 3, waarvan één het verminderd recht betaalt, wyl aldaar van Zaterdag-avond tot Maandag morgen niet wordt getapt. In *t geheel werd in 1895 aan vergunningsrecht ontvangen f68,75. ‘Moordrecht, 13 Jan. L.l. Dinsdag avond werd de spreekbeurt in de Nuts vergade ring vervuld door de heeredG Nugteren, J. Exalto en J. Engeljjregt van Moordrecht, die de vergadering met de lezing „Hoe de Groninger kof kapitein aan zijne viouw kwam” en verschillende gedichten, meest op luimig gebied, een aardigen, gezelligen avond bezorgden. De voorzitter sprak b(j het einde den wensch uit, dat zij in een volgend leesseizoen nogmaals zouden optreden. ‘Nieawerkerk a/d IJsel, 13 Jan. Vol gens het. bevolkingsregister telt onzo ge meente 192 jongens en 182 meisjes tusschen de 6 en de 12 jaar; hiervan zijn aan verschilleilde scholen ingeschreven 178 jongens ep 160 meisjes, zoodat het aantal niet schoolgaande kinderen bedraagt 36, n.l. 14 jongens en 22 meisjes. Het geheele aantal leerlingen aan school No. 1 bedraagt 62 jongens en55meisjes, dat aan school No. 2 92 jongens en 78 meisjes en dat aan de bijzondere school 56t jongens en 46 meisjes; alzoo te zamen 210 jongens en 179 meisjes. Toen de landbouwer B. K. in de vorige week naar de kerk te Moordrecht reed, maakte het paard zich in de „Snellen” bevreesd voor het zoogenaamde „plompen” van klei in den Usel, waardoor er gevaar ontstond van den dyk te geraken. De vrouw van K. sprong uit het rijtuig met het ongelukkig gevolg, dat zy zich aan hoofd en ledematen zeer verwondde; de overige personen kwamen met den schrik vrij. De collecte voor de zending onder de Heidenen, gisteren in de morgen-godsdienst- oefening en in de avond bijeenkomst ge houden, heeft f 19 opgebracht. gNieuwpoort, 13 Jan. Ter inschrijving voor de Nationale Militie der lichting 1897 heeft zich één jongeling aangemeld. Op 1 Januari jl. stonden als werke lijk schoolgaande aan de o. 1. school dezer gemeente bekend 112 leerlingen, zijnde 24 kinderen meer dan aldaar op 1 Januari 1894 werden aangetroffen. Zeker geen geringe aanwas op eene bevolking van 704 zielen. Het aantal vergunningen voor den verkoop van sterken drank in deze ge meente bedroeg op 1 Januari jl. 4, en over het afgeloopen jaar werd aan recht deswege ontvangen, een bedrag van f 100. De eenige sollicitant, welke zich voor de vaceerende betrekking van onderwij zer aan de o. 1. school dezer gemeente had aangemeld, heeft zich teruggetrokken, zoo dat thans eene nieuwe oproeping zal moeten plaats hebben. “Oüdewater, 13 Jan. Maakten wy de vorige week melding van diefstal van een- den en konijnen in den omtrek dezer ge meente, thans kunnen we mededeelen dat onze politie na ijverige nasporing ?eer waarschijnlijk een goede vangst heeft gedaan in het beslag leggen op eenige konijnen, die onder den vloer verborgen waren. Mogen de hierin betrokken per sonen, zekere K. en B., van wie men reeds lang ongunstige geruchten hoorde, ditmaal niet door de mazen der wet ont snappen 1 ‘Schellalnen, 13 Jan. De heer P. Hoo- gendoorn mocht dezer dagen den dag herdenken, dat hy vóór vyftig jaren voor het eerst beëedigd werd als lid van den Gemeenteraad. - Sinds dien tijd is h(j altijd herkozen en nu op 85-jarigen leeftijd bezoekt hij nog getrouw de vergaderingen. - De openbare school telde alhier, volgens de lijst, 75 leerlingen; 39jongens en 36 meisjes. Boven de zes en beneden de twaalf jaren 36 jongens en 30 meisjes. Voor de inschrijving der Nationale Militie, lichting 1897, hebben zich tot op heden vier personen aangemeld, waarvan twee redenen, van vrijstelling hebben. Zooals wij in bet vórig nummer reeds kortelgk meldden, was het Donderdag 11. voor Oudewaters burgerg een groote feestdag, daar onze burge meester, de heer R. W. Haenijeos Dekker, toen nl. zijne 40-jarige ambtsvervulling herdacht. Het feest werd geopend door klokgelui en het lossen van e>*nige schoten. Om 9j uur concentreerden zich eenige leden van de harddraverjj-vereetiiging „Voorwaarts hh. brandmeesters en andere cor poration, om Z E.Aohtb. met muziek van zgne woning te halen. Daar aangekomen, noodigde het bestuur der feestcommissie den jubilaris uit plaats te nemen in het rgtuig, bespannen met 4 zwarte paarden en daarna ging het in optocht eenige straten door, waar aan alle huizen de vaderlandsche driekleur vrooljjk wapperde en vervolgens naar het raadhuis. Bjj het binnen treden zongen dezaugvereeyigingun „Geeft Gode lof’’, „Marnix van rft.’Xldegonde” en "t „k Capellakoor” Z.E.Achtb. Psalm 184 toe en weer klonk de schoone oude melodie vau het Wiihemus. Ook werd namens de zangverenigingen den jubilaris een krans aangeboden. In de raadzaal gekomen, sprak de 1ste wet houder, de heer M. 0. Van Wgngaarden, namens den gemeenteraad een woord van hulde en ge luk wensching en bood het cadeau aan, nl. een fijn-bewerkte, eikenhouten fauteuil, antieke stgl en voorzien van Oudewaters wapen eu zilveren plaat met inscriptie. Zichtbaar getroffen, dankte de jubilaris voor dit blgk van sympathie. In het voorportaal overhandigde uu de heer 8. Mger onder het uitsproken van een warm woord van gelukwenschiug namens de burgerij een geschenk in portefeuille, waarvoor Z E.Aohtb. zgn dank betuigde. Daarna werd door den heer IL J. Konings een pièoe de milieu aangeboden namens het corps brandmeesters, door den heer P. J. Muntendam een gouden horlogeketting namens de stedelgke ambtenaren en door den stadsop- zichter, den heer 8. Sterkenburg, mede namens de stadswerkers, eene levensgroote buste van den jubilaris, gefotografeerd door den heer A. Bos alhier. Ook na de aanbieding van deze cadeaux dankte Z.E.Achtb., bljjkbaar geroerd door zoo veel huldebewjjzen. Daarna zong het mannenkoor Cecilia” den jubilaris eenige schoone liederen toe, waarua deze met de heeren commissieleden weder in "t rgtuig stapte en de stoet zich weder in beweging zette om nogmaals eenige straten door te rgden en de verschillende eerebogen te bezichtigen, waaronder eeue en wel de schoonste van de schooljeugd. Daarna werd Z.E.Achtb. weder naar zgne woning teruggebraoht. Nu weerklonk gedurende een uur schoone muziek op de markt en ook des middags deed het corps muzikanten eenige stukken hooren. Om Ij uur zongen de leerlingen der openbare schooi den jubilaris vóór zgne woniug een drietal liederen toe en boden hem een schoone bloemenmand aan; ook poozen bet carillon en transparant-luchtballons kou men genieten van i op sommige plaatsen was gasverlichting aan gebracht, o. a. vóór het raadhuis, waarle/endig het „Hulde aan den burgemeester 18Ö6— 1896” flikkerde. Eenig vuurwerk verhoogde de fees telijkheid. Z.E.Achtb. deed, toen alles in vollen gang was, eene wandeling door de straten en aangenaam waren hem ongetwjjfeld de spon tane uitingen van sympathie, op die wandeling ondervonden. Ook de behoeftigen waren dien dag niet vergeten, daar namens den jubilaris aan de armen van alle gezindten eene uitdee- ling gehouden was vau koffie en brood. Zoo eindigde het feest, dat uitstekend geslaagd mag heeten. Moge deze dag nog lang big ven in de herinnering van ouzen burgemeester en moge het hem een bewgs zgn, dat Oudewaters burgerg hare overheden weet te huldigen. Hg blgve nog lang gespaard tot zegen onzer gemeentel By Kon. besluit is Mr. J. Bruyn, met ingang van 25 dezer, benoemd tot burgemeester der gemeente Hazerswoude, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Leimuiden. Bij Kon. besluit is benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der letteren en wysbegeerte aan de rjjks universiteit te Utrecht, om onlerwys te geven in de Nederlandsche taal en letterkunde en in het Middelnederlansch Dr. G. Kalff, leeraar aan het gymnasium te Amsterdam. dun Raad der gemeente de mannelijke inwoners Deinde op de Igsten van Kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Btaten-Generaalvan de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad te worden geplaatst, om vóór den 15. Februari 1896, onder overlegging der vereischte bescheiden, ter secretarie te doen big ken 1*. Van bunnen betaalden aanslag in de per- soneele belasting over het dienstjaar 1894/95, elders dan in deze gemeente; 2*. Van hunnen betaalden aanslag in de grond belasting, voor het dienstjaar 1895, iu eene of meerdere andere gemeente; 3”. Door eene schriftelgke aangifte, van de be woning van een gedeelte van een perceel, gedurende minstens negen maanden, vooraf gaande aan den 15. Februari 1896; 4°. Door eene schriftelgke aangifte door den mede-eigenaar, wiens naam niet bij den aan slag is gemeld, van aanslagen in de grond belasting wegens onverdeelde onroerende goederen, mits zgn aandeel in dien aanslag ten minste f 10,bedraagt. Ten slotte wordt den belanghebbenden mede gedeeld, dat voor het doen der aangiften sub 3 en 4 van af heden ter Secretarie verkrijgbaar zgn blanco formulieren. Schoonhoven, den 15. Januari 1896. De Voorzitter voornoemd, Mr. A. D. H. KOLFF.

Schoonhovensche Courant | 1896 | | pagina 1