ram, inswomng llende perceelen gy- Zaterdag 18 Januari. N°. 1645. 1896. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holiand en Utrecht ittoofc Mail, oot GmM, aan- en achter ie, onder loos, en de Tiend- sktaren, 10 Aren, •erceelen, en nog AND, met Steeg jroot 38 Aren, eelte van een 1ERO, TUIN en IMGAARDLAND, als voren, groot ren, in 2 per- PINC. 1HULD. •schilderde JUS. RS, •ak, BINNENLAND. MULLER Onze staatkundige toestand. BUITENLAND. Overzicht. en Kinderen. Deze Courant wordt des Woensdags- rekening gebracht. Vyrheerenlanden 'AJ NOOTKN, S. W. N. VAN NOOTEN tb Schoonhoven, Uitgevers. UUSSEN. -OK. ven de eigenaar wien mede vei- vraag gratis ver- bfl deze, dat hij ig voornemens l te openen te van den Heer Jfflehuis, Stein les zal gegeven ’s avonds 7 uur. ERNE VELD. en in en rWlLLIGE N NATIONALE en aflossing te acht te z(jn toe- iteverlaging tot i hoog 2.70 M. hoog 2.65 M. igen en te be- )r, Ammerstol. m TOONEEL- egeven grootte- A. CASTELEUN c is voornemens rdagen 16 en i 1896, telkens ire, bij de Wed. in het openbaar i: S. COK. SCÏÏOOWHOVEBSCHB GOURAIT. oornemen», by een DANS- op te richten, VAN ZESSEN, illen aan de vorden bekend. IOILAND, op ioordeloos, groot i, 50 Centiaren, jouwen met Erf »t overige by de kooppenningen en kantore van. ten, BOVEN. Prys der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrgdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. 0 et benedeneind, 3UIS met ACH- benevens ERF, laarby behoorend 34 Centiaren. in 19 perceelen, afzonderlijk en n worden afge- oud-legercommandant in Nederl. Indië, een even bekwaam als dapper officier, die een schittereade militaire loopbaan achter zich heeft. Bij den voorzitter der com missie voor werkverschaffing van den Christelijken Volksbond, te ’s Gravenhage, den heer A. C. baron Bentinck, is een gift ingekomen van f 400, van H.H. M.M. de Koningin en de Koningin Regentes, ten behoeve der werkverschaffing. H. M. de Koningin heeft f 60 geschonken aan een behoeftig gezin te Wemeldinge, dat zijn eenige koe door den dood verloren had. Zaterdag 11 Januari 1.1. had in het gebouw „Eendracht” te Asperen een leden vergadering plaats vandeafdee- ling „Gorinchem en Omstreken” der Hol- landsche Maatschappij van Landbouw. Te elf uren opende de voorzitter de goed bezette bijeenkomst en na een hartelijk woord van welkom bij de intrede van het nieuwe jaar, gaf hij den kapitein paardenarts 1ste klasse, den heer W. G. Van der Wal, gele genheid tot het houden van zijne voor dracht over „Paardenfokkerij in ’t alge meen en ’t bijzonder”. Spreker betoogde, dat het fokken van volbloed paarden en halfbloed paarden in ons land onzin is. De Nederlanders ---—o --- -- moeten niet trachten paarden te fokken houd, met name aan de uitdrukking over# geschikt voor wedrennen en harddraverijen, w(jlke h(j dobbelspelen nOemde. Wij moeten trachten in on» land een goed inheemsch ras te verkrijgen, geschikt voor rijtuig en wagen, of om te werken. Wanneer de boeren er zich op toeleggen dergelyke paarden te fokken, zullen zij voor die dieren de beste marktwaarde verkrijgen. Ook wees de heer Van der Wal er op, dat het voedsel en de beweging in ons land vooral voor veulens veel te wenschen overlaten. Een kruising met het gekruiste Oldenburgsche ras raadde hij ten sterkste aan. Een luid applaus bewees den spreker na het eindigen zijner rede, hoezeer de vergadering zijne woorden en werken apprecieerde. Vele paardenfokkers en paardenliefhebbers waren aanwezig, zoo- dat eene massa vragen aan den heer Van der Wal gericht werden, die hjj met de meeste welwillendheid beantwoordde. Ook voor leeken was de voordracht leer zaam en aangenaam, dewijl zij met veel humor gekruid was. Als bestuurslid in de plaats van den overleden heer B. Kooy Gz. te Kedichem, werd gekozen met algemeene stemmen de heer M. Schreuders Mz. te Kedichem. De rekening van den penningmeester over het afgeloopen jaar werd nagezien en goedge keurd en het batig saldo vastgesteld op f 112,53. Na diverse besprekingen en de gratis verloting sloot de voorzitter de ver gadering, die ook bijgewoond werd door vele geïntroduceerde leden van de afdeeling „Vianen en Omstreken”. Het welbekende Tijdschrift „Eigen Haard,” uitgave van de te Amster dam gevestigde Naamlooze Vennootschap van dien naam onder redactie van Jo. De Vries, Dr. E. D. Pyzel, Dr. E. Van der Ven en E. S. Witkamp is bij den aan vang van zijn twee en twintigsten jaargang getrouw gebleven aan zijne traditie, ver scheidenheid en degelijkheid van inhoud en fraaie illustration te geven. De eerste nummers bevatten o. a. het begin van een roman van Louise B. B., „Een misdeelde,” een nagelaten artikel, van Prof. Dr. P. J. Veth over de Maleiers in de Kaapstad, een kijkje in de Marinierskazerne te Amsterdam, met mooie teekeningen van H. M. Krabbé, eene goed geslaagde repro ductie van een schilderij van J. Maris (Botter op het strand), en-ten bewijze dat de actualiteit niet uit het oog wordt ver loren een artikel „De strijd om het Goudland,” met vele afbeeldingen van Johannesburg en portretten van de bij dezen strijd betrokken personen. - Bedankt voor het beroep te Gorinchem door Ds. W. R. Kalshoven te Resteren. - Beroepen by de Geref. Gem. te Werkendam c. a. Ds. S. .Oudkerk te Maassluis. de Transvaal toch een voordeel gehad, zy het ook een zydelingsch, nl. dat het daar door-gelegenheid had, op wat beteren vóet te geraken met de Vereenigde Staten. Toen de gezant der Unie, de heer Bayard, zich aan het „Foreiger Office” aanmeldde, om Engeland’s bescherming te vragen voor de onderdanen der Unie in Zuid-Afrika, ontving hy van Minister Chamberlain tot antwoord, dat aan Sir Hercules Robinson reeds last was gegeven, dezelfde bescher ming te verleenen aan de Amerikaansche onderdanen, in de Transvaal gearresteerd, als aan de Engelsche. Dit geschiedde door Boyard, natuurlijk op last van Was hington en het teruggeseinde antwoord en de wisseling der telegrammen wordt beschouwd als een kenteeken van betere verhoudingen tusschen Engeland en Amerika. Naar aanleiding van het telegram van den Dultschen Keizer aan President Kiüger, wordt door den leider der Hollandsche partij in de Kaap-Kolonie, den heer Hof meijr, geschreven, dat men niet te veel gewicht moet hechten aan wat niet zoo bedoeld en feitelyk niet meer dan eene „bloote pralerij” is geweest. De heer Beelaerts van Blokland was van oordeel, dat de Engelschen te veel gewicht hadden gehecht aan het telegram, zoowel aan de verzending als aan den in- Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden f0,75. Franco per post door het geheele ryk f 0,90. Men kan zich abon- neeren by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. van vak-, ambachts- en landbouwonderwijs; dat hij meer dan tot nog toe het lot van verwaarloosde „kinderen, waar noodig, onder opheffing of beperking van de otiderlyke macht, zich aantrekke.” We doen een kleinen sprong, en vinden dan den wensch uitgesproken tot beteuge ling van drankmisbruik; tot bevordering van de ontwikkeling van landbouw, vee teelt, handel en nijverheid, niet door maatregelen van protectie, maar voorna melijk door verbetering van’het algemeen en locaal verkeer en verbetering der verbinding van afgelegen streken met de centra van het land. Aangaande de landsverdediging wordt het volgende gezegd: „Ten einde ons defensiewezen te ver beteren en in overeenstemming te brengen met de eischen der rechtvaardigheid, moet, met klem worden aangedrongen op spoedige invoering van het stelsel der persoonlijke vervulling van den dienst plicht. Bij uitgaven ter verzekering onzer onafhankeïykheid en ter handhaving onzer neutraliteit behoort rekening te worden gehouden met de internationale verhou dingen, die in redelijkheid kunnen worden voorzien, en bovendien met de financieels lasten, die vermindering behooren te ondergaan.” Alzoo: in de eerste plaats afschaffing van de plaatsvervanging; dien wensch zullen wel alle vrijzinnigen deelen. Ten tweede, geen legerorganisatie, alsof we op een gegeven oogenblik, onbeschermd en ongeholpen, de geheele krijgsmacht van een der groote militaire mogendheden van ons werelddeel te weerstaan zullen hebben, - want dat zal wel nooit voor komen, en, zoo al, dan zou die tegenstand toch een onmogelijkheid zijn. Een natie, die doet wat zij kan om haar onzijdig standpunt met de wapens te doen eer biedigen, zal geen pngmge’h tot overwel diging te vreezen hebben; het algemeen belang van Europa eischt haar onafhan kelyk voortbestaan. Maar dan moet dat volk ook toonen, door eigen kracht zelf standigheid te kunnen bewaren, en zich niet willen onttrekken aan de verplich tingen, welke de neutraliteit het oplegt. Daarvoor zijn geen millioenen verslindende doode weermiddelen, in welke de op volgende Regeeringen tot dusver de verster king onzer weerbaarheid gezocht hebben, noodig; integendeel moet het streven zyn, de reeds te hoog gestegen flnanciëele offers tot een lager peil terug te brengen. Algemeene vermindering van lasten zal wel een illusie blijven, en wordt ook hier niet gevraagd; naarmate de zaak der Regeering zich uitbreidt, ook op sociaal gebied, zal men haar de middelen moeten verleenen, welke zy behoeft om die te vervullen. Het Unie-programma vraagt dan ook slechts, dat het beginsel van belasting naar draagkracht allengs meer en meer tot zyn recht kome. „In zoover, ondanks krachtig streven naar bezuiniging, inzonderheid op de uitgaven voor militaire doeleinden, versterking der middelen niet mocht kunnen uitblyven wat met het oog op bovengenoemde hervormingen wel onvermijdelijk zal blij ken zal de wetgever hiervan moeten uitgaan: dat in het samenstel der bestaande belastingen het beginsel van progressie nog niet voldoende is doorgevoerd; dat met name ook by de successie belasting dit beginsel toepassing moet erlangen, dat, zoowel in belasting op goederen de doode hand als in debietrechten soortgelijke indirecte heffingen op voorwerpen of verteringen van weelde, nieuwe bronnen van staatsinkomsten, zoo noodig, moeten gevonden worden.” Het programma waaruit we, zooals ge zegd is, eenige gedeelten hebben wegge laten, niet omdat wy ze van minder belang achten maar dewijl we voor heden een keus moesten doen, - eindigt met een koloniale paragraaf; deze treedt niet in veel by zonder heden, maar geeft slechts een paar richtingslijnen aan. „Op het terrein der koloniale staatkunde moet door een milde en vooruitziende politiek de vrye ontwikkeling der particuliere ny verheid worden bevorderd, onder kracht dadige bescherming van de rechten en belangen der inlanderswordt hervorming van het bestuur onzer Oost Indische be zittingen, met name in de richting van overbrenging van een deel der bestuui staak van het centraal gezag naar onderdeden, meer en meer een eisch des tijde; en moet ook met kracht van Regeerings- wege worden medegewerkt tot ver bete ring van de welvaart der West Indische koloniën. Dit stuk nu is in de eerste plaats be stemd om een onderwerp van bespreking uit te maken in de by de Liberale Unie aangesloten kiesvereeuigingen. Moge het daar een goed onthaal vinden, en aanlei ding geven tot een waarlyk opbouwende critiek, waai by velschil van meening aangaande sommige onderdeden en eer biediging van ieders zelfstandig oordeel, geen beletsel blijken te zyn tot een eer de „hulp van bevriende Mogendheden”, waarmede natuurlijk niet alleen Duitsch- land is bedoeld, maar alle Mogendheden, ook Engeland. Kiüger en Robinson zyn het eens ge worden over de uitlevering van Jameson. De regeling der andere punten is uitge steld, maar niets bleek van overdreven eischen der Transvalere. Nu de vrede hier zoo goed als hersteld is, komen uit een anderen hoek weer treurmaren tot ons, die ten hemel schreien. in Armenië (Turkije) n.l. beginnen de gruwelen weer op nieuw. Wees een vertrouwelyk rapport, aan gaande de moorden in de hoofdplaatsen gepleegd, aan, dat het totaal der dooden het verschrikkelijk cijfer van 100.000 be draagt en dat 80.000 gezinnen naar de bergen of in de bosschen gevlucht zyn, nog zyn we niet aan het einde. Geruchten loopen, dat de Drusen op Damascus aanrukken en dat te Van, waar de „Vali” tot nu toe met moeite de orde handhaafde, mede gruwelen te wachten zyn, zoodat men er troepen heen zond. Ten paleize zoekt men zyn heil weer in het arresteeren. De Ministers zyn reeds sedert eenige dagen voortdu rend in het paleis vergaderd, waarschijn lijk om geld te verkrijgen tot het byeen- brengen van troepen. Zou het nu toch ook eens geen tyd worden, dat de Europeesche Mogendheden zich met hart en ziel gaan, bemoeien met deze zaken? Uit Massowah kwam te Rome bericht, dat de opmarsch der Italiaansche bataljons, met het oog op eene samentrekking van troepen aldaar, op bevredigende wyze in zyn werk gaat. Een herhaalde aanval der Abessyniërs op Makalle is andermaal met groot verlies hunnerzijds afgeslagen. De vyand heeft onder zyn leger veel last van dysenterie. Tot de in de jongste gevechten aan Abessynische zijde gesneu velden moet ook de bekende Ras Man- gascia behooren. De Engelsche Regeering moet nu aan de Italianen het eerst geweigerd verlof hebben geschonken, troepen by Zeilah aan wal te zetten en deze dan te laten trekken over Engelsch gebied, opdat aldus Koning Menelek’s leger door de Italianen kunne aangevallen worden in den rug. In eene uiterst romantische correspon dentie vanden „New-YorkHerald”wordt be weerd, dat de Koningin van Korea, die den 18den October des vorigen jaars in het paleis te Seoul heette vermoord te zyn, door een geheime gang gevlucht, gered en nog in leven is. Het zal ons zeer verheugen de bevestiging te ontvangen. Jammer van de drie Koreeërs, die reeds als hare moordenaars zyn geworgd I Te harer tyd zal H. M. nu zekerlijk ook wel gelieven te verschijnen. By Kon. besluit is de kapt. J. F. C. W. Adels, van het 4de reg. int, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f 1560 en is den kapt.- Adels, gerekend van den dag waarop zyn pensioen ingaat, de rang verleend van majoor. Bij Kon. besluit is de hoofd ingenieur bij de zeemacht P. I. Turk benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Bij Kon. besluit is aan den eervol ontslagen brugwachter D. Bor te Meerkerk, een jaarlyksch pensioen toege kend van f 273. Woensdag-avond is te ’s-Gra- venhage overleden de gepens. luitenant- generaal A. R. W. Gey van Pittius, em op Woons ten 22 en 29 luari 1896, des e Herberg van >08, in het open- II. (Slot) Het zyn geeh nieuwe wensclfen, die in het concept-programma van de Liberale Unie worden uitgesproken, evenmin als er pas ontdekte behoeften bestaan, tot welker vervulling met den meesten spoed alle handen aan het werk gezet moeten worden. Meermalen sedert haar oprichting heeft de Unie openbaarheid gegeven aan hetgeen haar streven is, en wat zy nu voorstelt is niets dan een verduidelijkte herhaling der vroegere liberale geloofs belijdenis. Zal dit stuk, zoo vroegen wij ons na de lezing af, er toe kunnen bijdragen om de verwydering, die het kiesrecht- vraagstuk tusschen in hoofdzaak gelijk gezinden heeft doen ontstaan, door een geest van toenadering te vervangen? Geheel zonder hoop zijn wij niet, als wy in aanmerking nemen, dat de hervor mingen, waarop wordt aangedrongen, door ieder liberaal man begeerd worden. Omtrent de wyze van uitvoering wordt niets bepaald, en zeer terecht: dat is een zaak van later overleg tusschen Regeering en Volksvertegenwoordigers, als een vrij zinnige meerderheid, gesteund door een uitgebreider kiezeiscorps, geroepen zal zyn om haar theorieën in den bodem der practijk te doen wortel schieten. Tot toelichting van ons gevoelen, dat we hier te doen hebben met een ernstige en heldere uiteenzetting van beginselen, bij welke ieder, die den politieken voor uitgang wenscht, zich kan aansluiten, willen we thans slechts ton paar grepen doen uit den inhoud van het programma, ons voorbehoudende, later sommige onder- deelen meer in byzonderhtden te be spreken. Onmiddellyk na de handhaving van haar standpunt ten aanzien van de uit breiding van het kiesrecht, volgt een paragraaf over de herziening der gemeente wet, een onderwerp, reeds zoo lang als spoedeischend voorgesteld, dat die voor opstelling volkomen gerechtvaardigd mag heelen. „Wat de regeling der gemeente- financiën betreft, zal moeten worden uitgegaan van het beginsel, waardoor bereikt wordt, dat de gemeenten meer dan tot dusver worden ontheven van den financieëlen druk, die het gevolg is van uitgaven haar in het Rijksbelang opgelegd en dat zy door verruiming van belasting gebied de gelegenheid erlangen, èn naar billijkheid in de gemeentelyke lasten te doen bydragen wie van de gemeentelijke lusten genieten, èn in betere mate in de eischen der gemeentelyke huishouding te voorzien. Zal reeds dergelyke nieuwe regeling in meer dan één opzicht wijziging brengen in ons gemeenterecht, afgezien daarvan maakt de verandering van toe standen en inzichten in de 45 jaren, die na de totstandkoming der wet zfjn ver- loopen, een herziening der Gemeentewet noodzakelijk. Menige leemte dient aan gevuld en menige onzekerheid wegge nomen, opdat in de toekomst een krach tige werkzaamheid der gemeentebesturen, vooral op sociaal en hygiënisch gebied, gewaarborgd zij.” Men ziet het, wel verre van nieuwe eischen te formuleerenwordt slechts aangedrongen op verwezenlijking van het geen sinds vele jaren als een uiterste nood zake lyk heid is erkend, en ook ge deelteiijk reeds door de tegenwoordige Regeering in uitzicht is gesteld. Het hierop volgende, vrij uitvoerig schema van sociale w'etgeving bewaren we voor een afzonderlyke bespreking. Daarin komt voor een volzin over arm verzorging, die in enkele trekken weergeeft wat ook in de conclusie van het Rapport der Commissie van de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen te dier zake wordt aanbevolen. We lezen hier: „Een her ziening der Armenwet, die, de georgani seerde samenwerking der verschillende met armenzorg zich bezighoudende corpö raties onder de noodige contróle verzeke- rend'e, uitgaat van de verplichting der overheid, om door doeltreffende maatre gelen zoowel den bestaanden nood te lenigen, als het vooitwoekeren van het pauperisme tegen te gaan.” Dit punt maakt eigenlijk een onderdeel uit van het ovengenoemd sociaal programwe hebben het er even uitgelicht, omdat het toch ook als een vraagstuk op zichzelf mag worden beschouwd, waaromtrent een be slissing, onafhankelijk van andere rege lingen, tot de meest urgente zaken van de naaste toekomst behoort. Verder» lezende, komen wy op het gebied der volksopvoeding: wat ervan gezegd woidt munt uit door piactischen zin. „Waar een hooidvooi waaiue voui maatschappelijke yerbetenng ligt in de opvoeding van het jeugdig geslacht, daar is het vooral noodig dat de wetgever met langer drale mot het invoeren van leerplicht; dat iiy een practische richting van het onderwys be- vordere en in steeds ruimer mate de gelegenheid openstelle tot het ontvangen ’Alblasserwaard en Vtyrheerenlanden 17 Jan. De handel in kaas, alhoewel thans zeer beperkt, was deze week even als die in boter willig; kaas f 1 per 50 kilo hooger; boter onveranderd in prijs. Men besteedt thans in deze streken voor kaas van f 21 tot f 25 per 50 kilo, naar wicht en kwaliteit; goêboter f 0,60 per f kilo. Bodegraven, 14 Jan. Kaas. Aangevoerd 69 wagens, te zamen 3350 stuks, wegende 13.588 kilo; prys le soort Goudsche f241 k 2e soort f20| f22. Handel matig. ’Ouderkerk a/d Usel, 13 Jan. In het vorige jaar werden alhier 33 arbeidskaarten uitgereikt. In 1894 bedroeg dit getal 29. Woerden, 15 Jan. Kaas. De aanvoer ter markt op heden bedroeg 26 partijen; prijs van Goudsche le soort f 22 24; 2e soort f 18 21 per 50 kilo. Handel matig, lijke samenwerking ter, verkrijging van hetgeen voor ’s lanoftuolang noodig is. De liberale party zal een Vuurproef hébben te doorstaan, van welkèr uitslag haar „zyn of niet zyn” afhangt; van rechts en links bestookt, zal zy het bewijs moeten leveren, innerlijke kracht genoeg te bezitten om den staatkundigen toestand te beheer- schen. Alleen door samenwerking zal zij haar voortbestaan kunnen redden; uit haar eendracht moet zy kracht putten, om de toekomst met kalm zelf vertouwen te gemoet te gaan. Uit de Transvaal meldt men, dat Pre sident Krüger tot de bevolking der Zuid- Afrikaansche Republiek eene proclamatie heeft gericht. Nadere berichten luiden, dat z(j bestemd is meer in ’t bijzonder voor de inwoners van den „Rand” (Jo hannesburg en omstreken). Zy luidt als volgt: Den Allerhoogste dank er voor, dat door de dapperheid der burgers een ver raderlijke aanval is afgewezen en de onafhankelijkheid der Republiek kon worden gered. Ik sidder, zoo spreekt de President verderals ik denk aan het bloedbad, dat zou zijn veroorzaakt, had niet Hooger Hand u en mij bewaard. Burgers, ik doe thans met vol vertrouwen een beroep op u, om met de Regeering samen te werken, ten einde de Republiek tot een land te maken, waar alle natio naliteiten broederlijk nevens elkander kunnen leven. Maanden lang heb ik ge peinsd op een middel tot invoering van verbeteringen in de grondwet, maar ik werd teruggehouden door onwaardige aan tijgingen, in het bijzonder van dagbladen. Mijn bedoeling was, den Volksraad voor te stellen te Johannesburg een gemeen teiaad met een burgetsmester te vestigen, en nu is het mjjn vraag aan de bevolking, of ik dit nu nog zou mogen doen, na al hetgeen is voorgevallen. Het kan alleen geschieden indien de bewoners van Johan nesburg het aan de Regeering mogelyk maken voor den Volksraad te verschijnen met eenvergeven en’ vergeten. Naar men begrijpt, heeft deze procla matie door het geheele land een diepen indruk gemaakt en de binnenlandsche crisis wordt nu beschouwd als voorbij te zijn. De in de Fransche hoofdstal vertoe vende Transvaalsche gezant, Beelaerts Van Blokland, noemt den toestand in de Transvaal bevredigend en denkt niet andere of alles zal goed afloopen. Sir Cecil John Rhodes, de gewezen Eerste Minister der Kaapkolonie, wordt door genoemden gezant gedoodverfd als de aanlegger der geheele zaak, want had de Engelsche Minister Chamberlain niet zoo snel maatregelen genomen, dan zou Sir Cecil den vrijbuiters hulp hebben gezonden. Ziedaar dus de Vertegenwoordiger der beleedigde Zuid Afrikaansche Republiek geheel ontmaskerd 1 Zou dit uitgesproken feit nu nog geen indruk maken in Enge land, waar men tot nog toe niet geloofde aan het slechte van de bedreven handel wyze. Naar men weet, zond Koningin Victoria heel gemoedelyk aan de familie van een dei vrijbuiters, dien men dood waande, waarvan later bleek, dat hij ge kwetst was, een telegram metgelukwensch. Dit voorbeeld werd gevolgd door den nieuw benoemden Hofdichter, die in een gedicht het heldenstuk bezong. Nu ech ter van Sir Cecil Rhodes in het open baar door iemand als de heer Beelaerts zo^ iets is betuigd, is men in Engeland teruggekomen van het plan om hem te Windsor op een kopje thee te noodigen. Groot Brittannië heeft nu ook werkelijk ingezien, na eenig zelf onderzoek, dat een flink en mannelijk woord van afkeuring hier op zyn plaats is. De heer Ridley, Minister van Binnenlandsche Zaken, heeft n.l., te Newcastle het woord voerend, Jameson’s inval in de Transvaal onver antwoordelijk en niet te rechtvaardigen genoemd. Uit Australië ontving de Engelsche Regeering hartelijke sympathie betuigin gen, waarop Salisbury heel gemoedelyk heeft geantwoord, dat niets grooter ver trouwen kan geven bij de handhaving der rechten, dan de zekerheid, instemming te hebben van de mede onderdanen in de Koloniën. Dat voortdurend nog verdere schepen worden aangebouwd, behoeft volstrekt geen reden tot bezorgdheid te geven. Het geld is er nu en daardoor houdt men weer werk in het land. De admiraliteit heeft de voornaamste particuliere scheepsbouw meesters uitgenoodigd, met elkaflr in overleg te treden over de vervaardiging, om er aanstonds mede te beginnen, van tien verdere kruisers. Nemen we echter in aanmerking den kalmen geest der ge moederen, dan heeft dit bericht inderdaad niets schrikwekkends. Voor Engeland heeft het gebeurde met I in een perceel gen als voren mtiaren. even in catalo- uxr zyn ten kan- R, tegen betaling

Schoonhovensche Courant | 1896 | | pagina 1