ioederen. löeöoenen, Suflkslagflrii igstraat, B no. 54. tam by allen aan, spoedige uitvoe- ragene. 1896. Zaterdag 25 Januari. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht Schuld. TER, olies verkoopen N°. 1647. 1RD, (aart WAARD. vlezing RKOOPING l HITS, te Schoonhoven. )R-, leboden 1DEMAN, bouwer enz. la, JtL, in: ERKOOPING RS, laan. BUITENLAND. Overzicht. Brieven van een Oud-gediende. BINNENLAND. SCHOOOOVEW8CHE COURANT. 'U Stoelen verkoop te zien I. Vü< MOOTKÜ. S. W. N. VAN NOOTEN tb Schoonhoven, Uitgevers. g vóór den verkoop uliug van 10 Uuntó eve der Werkin- vóór den verkoop 4 uur. geeft voornoemde j te Gouda. Ie Schuld worden i van den Onder- Hypotheekbank, n beursnoteenng .■kende gezete irecht, (nBBiÉ i gemeen tunuat PARTIJ 'ER's TAFEL- en nede eene party ernstig en bekt driftig vanger Biet J-jarig der een BLOK WAGEN, een drie- JTJEeen KARN, MELKEMMERS, tNKEN, SCHRA- KRUIWAGENS, KEN, BRUGGEN en. AN DEK GRIFT, Haastrecht 1896. I Alblaeeerwaard” LAKT voor Schaat- zending van post- verkrygen by de an den Bond: folenaaragraaf. Iroot-Am uiers. iienw-Lekkerland. Llblasserdam. GROENEN DAAL i voornemens op m 4. Februari uur, aan het Huis yk B no. 202, te contant geldte D a. s., 6| uur, ed onderhouden Canapé, Stoelen, du Juur, öchiyf- Coupes, Spiegels amen en Bedden men- en andere rebelsGasorna- Mangelyzeren Ier de aandacht KANTOOR- en o groote party '8TPAPIER, extra rder ten vei koop dagen Nieuwerkerk f van een ambtenaar, t< dagen hechtenis; J. 0. v. s Nieuwerkerk a/d IJsel, van een dagen hechtenis. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterljjk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. iaüe). AREN te Schoon- Maandag den i 1896, des na- s avonds ten 6 ure, inden dag, in het van den Heer voorheen Kin- Weigerde Gladstone een schryven ter voorlezing op een groote meeting te Liverpool, dezer dagen zag een stukje van zijne hand het licht over het boevenstuk in de Transvaal. De handelwijze van President Krüger gedurende de jongste crisis heeft zijn volle sympathie, terwijl hij walgt van den verraderlijken aanslag tegen de Z.-A.-Republiek. Zelfs al waren de „uitlanders” volkomen in hun recht, zegt Gladstone, dan zou eene dergelyke vrede verstoring, door middel van een gewa« Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. f te Polsbroek. Heer i de 16 jaar worden misères van het garnizoensleven te ge troosten met het oog op het schoone doel, gevormd te worden tot één der mannen, op wie het Vaderland in tyd van gevaar z{jn hoop bouwt? Zegt eens eerly'k, warme Tiansvaal-betoogers, hoevelen van u hebben zich indertyd door een „gekocht mannetje” laten vervangen? Ziet, geestdrift, die zich alleen uit in klanken en phrasen, desnoods in een bij- drage voor een gemeenschappelyk hulde betoon, is zoo erg goedkoop en men heeft er zoo weinig aan. Nu ik toch aan het. vragen ben, zal ik nog even verdergaan. Velen van u, geachte meetinggangers, hebben volwassen zonen: welnu, waart gij niet erg bly'de, toen een hunner inde loting viel, dat uw middelen het u mo ge] yk maakten, hem thuis te houden, zoodat uw vrienden niet behoefden te zeggen: Nu, met dien X. is het zeker ook maar sjofeltjes gesteld, dat hy zyn jongen zelf laat dienen! Overdrijf ik? Op mijn eerewoord, het is niet waar! Een myner beste vrienden was hoofdonderwyzer in oen platte landsgemeente, toen hy voor de laatste maal inspectie moest maken als miliciön- verlofganger. De man beridderde dat zaakje in alle stilte, anders zou het hem in de achting zyner dorpsgenooten kwaad gedaan hebben, dat hy „van zóó geringe kom-af was.” Dat een boerenzoon „voor zyn eigen nummer” uittrok, dat was be paald iets ongehoords! Men verzekert, dat het nu beter is ge worden, en dat de weerzin tegen persoon lijke dienstvervulling aan ’t verminderen is. Ik wil het hopen, want och, als wy' ’t van de wet moeten hebben, dan kunnen we nog wel een jaar of wat geduld oefenen. Als wy ooit aangevallen werden, dan zouden we, althans in Holland, zoo on geveer moeten te werk gaan als de Trans valere, hoofdzakelyk ons behoud moeten zoeken in het geweer. De Boeren wisten heel netjes de officieren er uit te pikken, en ieder schot was raak. Onder onze miliciens zyn tal van scherpschutters, die een langs smalle dijken en wegen, tusschen de inundatiën oprukkende leger* macht geducht zouden teisteren, maar by de verdediging der liniën is ook ge rekend op de schuttèryEn gy weet het, hoevele leden dezer krijgsmacht nog nooit een scherpe patroon hebben afgevuurd! Om al deze redenen mag onze vurigste wensch wel zyn, dat ue vrede bewaard biy vewant och arm land, als wy eens met een gewapenden inval te doen kregen, wat zou het er droevig uitzien! Ik maakte straks eventjes melding van de laatste omstandigheden, onder welke het Nederlandsche pleger actief is opge treden, in de dagen van ’80. Men zou haast moeten zeggen, dat het meedoen aan den Tiendaagschen Veldtocht of aan de verdediging van de citadel van Ant werpen onze vaders en grootvaders taai heeft gemaakt. De jongsten der metalen kruisdragers moeten toch een eindje in de 80 jaren oud zyn, en nu verheugt ons byzonder het feit, dat nog zulk een groot aantal dier mannen in het land der levenden verkeeren. Blykens het ver zoekschrift aan de Tweede Kamer, het vorig jaar ingediend door het hoofdbestuur der vereeniging „Trouw aan Koning en Vaderland,” waarin verhooging der Ryks- subsidie tot ondersteuning van do oud strijders van 1830 wordt gevraagd, werd gerekend, dat in 1896 hulp zou moeten verleend worden aan niet minder dan 718 personen. Dewyl niet kan ondersteld worden, dat juist alle krygers uit den Belgischen revolutietijd tot de min of meer behoeftigen zullen behooren, geloof ik niet te hoog te ramen wanneer ik het geheele aantal nog levende oudstryders uit dien tyd op 1000 schat. Een respec tabel cyfer! Het hier genoemde adres heeft wel niet het gevolg gehad dat het Hoofdbestuur van „Trouw enz.” er van hoopte, maar er is toch iets gedaan. Het hoofdbestuur had graag gewild, dat de subsidie van 20- op 30 duizen^ gulden zou gebracht zyn, om het vervelend en vernederend gebedel langs de huizen, waardoor alle jaren in het tekort moet worden voorzien, te doen ophouden. De heer Ferf, de afgevaardigde uit Hoorn, die in 1894 reeds voor de oud strijders had gestreden, gaf ook nu weder blijk van zyn belangstelling; de heer Goeman Borgesius ging nog een stapje verder, en stelde nu voor vijfduizend gulden meer te geven. Men zou zeggen, daar kon toch niemand tegen hebben, tenzij men, wat royaler zou geweest zyn, de vereeniging gegeven had wat zy vroeg, zonder afdingen. Maar neen. De minister van Oorlog, die eerst betoogd had dat een algemeene pensionneering dier oudjes niet doeltreffend zou zyn, wat ik toegeef, daar niet allen hulp noodig hebben of In gelijke mate steun behoeven, liet de beslissing aan de Kamer over; maar de heer Rutgers van Rozenburg bestreed het amendement met al de scherpzin nigheid, die dezen afgevaardigde ten dienste penden inval tegenover de Transvaal nooit te verdedigen zyn geweest. Intusschen is ook een schrijven geko men uit de Transvaal, waarin openbaring wdrdt"gedaan van den toestand aldaar, toen het bekend werd, dat een Engelsche legermacht bezig was, de telegraafdraden af te snyden en dat ongeveer 800 man, van kanonnen voorzien, oprukten in de richting van Malmani’s oog. Terstond werd tot mobilisatie overgegaan. Alles geschiedde zoo snel mogeiyk, maar toch waren nog geen 400 Boeren aanwezig, toen het gevecht by Krügersdorp begon. En die 400 Boeren hebben nu de 800 man van Jameson’s bende' verslagen. Welk eene vernedering! Van de Boeren sneuvelden er vyf en werden drie gekwetst. Dit tele gram is de kosten nog eens waard. Het prykt in allen eenvoud in de Engelsche' bladen onder het gewone nieuws en zal wel eene aangename verrassing zyn voor Jameson en Rhodes, als die in Engeland zullen aangekomen zyn. Nu, het bericht, dat Jameson en zyne officieren uit Natal naar genoemd land zullen zyn ingescheept, wordt elk oogenblik verwacht, terwijl uit Pretoria de tyding kwam, dat de meeste der te Johannesburg van hoogverraad beschul digde gevangen genomen „uitlanders” op vrije voeten zyn gesteld tegen borgtochten van 2000 pond sterling (f 24.000) ieder. Te Pretoria is overigens weer alles tot de gewone orde teruggekeerd. De burgers, die het commando voerden, keerden allenaar hunne haardsteden terug, op eene kleine macht na, die te velde blijft. De bóeren com mandant Cronje< aan wien Jameson zich overgaf, hield tot zyne manschappen, vóór zij uiteengingen, een korte toespraak, waarin hy hun gelukwenschte met hun flink gedrag en hun welslagen. Het bericht, als zou Engeland ook „vrede” hebben met Koning Prempeh van Ashanti, wordt bevestigd. Z. M. is openlyk in onderwerping gekomen aan het Britsch gezag. De Koning zal met eenige zyner bloedverwanten naar Cape-Coast-Castle worden overgebracht en daar eenigen tyd worden gehouden, gedurende welke het bedrag der door Z. M. te betalen oorlogs- schadeloosstelling zal worden vastgesteld. De Fransche Kamer hief verleden week Zaterdag hare zitting op, ten toeken van rouw over het overly den van haren vro$ geren Voorzitter, den oud-Minister Presi dent Charles Thomas Floquet. Sedert 1894 was Floquet, die in ’93 als lid der Kamer niet werd herkozen, lid van den Senaat. Hy verloor zyne populariteit, die vroeger zéér groot was, door niet-volkomen zui verheid in de Panama geschiedenis. De hoofdplechtigheid, waarmede de vyf en twintigste gedenkdag der vestiging van het Duitsche Rijk gevierd werd, is, zooals men vernomen heeft, zéér schitterend ge weest. Tot eene verhevene had ze echter kunnen gemaakt worden door de tegen woordigheid van Von Bismarck, die nu op Friedrichsruhe een -paar hartelyke tele grammen ontving en de toezegging des Keizers, dat hy hem levensgroot in olieverf zal laten uitschilderen en aan die afbeelding eene eereplaats geven in het paleis der Rijkskanselarij te Berlijn. Zéér hartelyk was het telegram van den Beierschen Prins Regent, die seinde„Gy kunt met fiere zelfvoldoening, nu een kwarteeuw verliep, achterwaarts blikken op een werk, onder uwe hoofdmedewer king tot stand gekomen.” Aan het mid- dagfeestmaal ten paleize heeft de Keizer in een toast er op gewezen, hoe het Duit- sche Rijk een wereld-Rijk werd, en met een driemaal hoch op het Duitsche Ryk besloot Z. M. zijn toespraak. Te Rome (Italië) ig uit Massowah bericht ontvangen, dat te Makalle door belegeraars en belegerden het vuur is gestaakt en dat Negus Menelek wenscht te onderhandelen De ingeslotene partij geeft doorgaans by een beleg het eerst dien wensch te ken nen volgens de laatste berichten was de toestand der Italianen zeer benard geworden, vooral ook door gebrek aan drinkwater. Die onderhandelinge® schynen er op neer te komen, dat overgave wordt verlangd tegen lijfsbehoud van het garnizoen. Ma joor Guiliano’s te Makalle, waar hij met 1600 man Abessyniërs is ingesloten, wordt zeer bedenkelijk geacht. iDe stemming te Rome is er niet ge ruster op geworden, nu men weet, dat Minister-President Crispi het toezicht op de telegrammen, die uit Afrika komen, aan zich heeft getrokken, zoodat hij in ----- deze openbaar kan maken of achterhouden het dan wèl voor de mishandelden op? Jnaar welgevallen. «r Maarschalk Martinez Campos is ontslagen als bevelhebber op Cuba (Spanje). In Madrid juicht men het ontslag toe, ofschoon het bericht toch ook een pijnlijken indruk achterlaat, omdat het op zulk eene leuke wy'ze een einde maakte aan de overigens zoo roemvolle loopbaan van een dapper krijgsman. Campos zelf verbloemt vol strekt niet, dat hem het ontslag gegeven is. Ter zyner vervanging werd benoemd generaal Weyler, tot gouverneur-generaal van Cuba. De regeering zal aan generaal staat. Hy noemde de beweging ten gunste van de metalenkruismannen over dreven nu eensaangeduid als helden, dan weer als arme stakkers, door den heer Borgesius armé drommels genoemd, zyn zy eigenlijk noch het een' noch hét ander. Velen hunner hebben nooit een vyand gezien, gedetacheerd als zy waren in afgelegen garnizoenen, dus de ge legenheid gemist om hun heldenmoed aan den dag te leggen. Nu ja, maar dat kunnen zij niet helpen. Verder zijn zy, in qualiteit van armen, er niet slechter aan toe dan anderen, en worden zeker ook wel door de openbare liefdadigheid gesteund. Daar zyn er zelfs by, die bovendien wel 98 gulden toelaag krijgen in een jaar, zooals de heer Rutgers precies wist te becijferen! Och mynheer, mocht er weer eens ge vraagd worden naar flinke jongens, die wat durven en wat kunnen, dan hoop ik dat uw fraaie volzinnen en nauwkeurige berekeningen reeds lang vergeten zullen zyn. Dat niemand er dan aan denken zal, wat in de toekomst, als de laatsten der landsverdedigers misschien broodage brek zullen lyden, een volksvertegenwoor diger zal kunnen aanvoeren om de bede om hulp, die voor hem gedaan zal worden niet in te willigen, ’t Mocht eens ver lammend werken op de geestdrift! De Kamer was gelukkig minder benauwd dan de geachte spreker uit de hoofdstad, en stemde vóór de verhooging. Weet gij wat ik graag zou willen? Nu het te voorzien is, dat de groote korporaal x van aflossing met verhoogden ijver dien ouden mannen het „ingerukt!” zal komen toespreken, en het cyfer jaarlyks sterk zal inkrimpen, moesten de besturen van alle gemeenten eens een ly'st zien te maken van de op haar grondgebied levende oudstryders, onder 'mededeeling van de omstandigheden,waarin dezen verkeeren, en van den steun, die hun wordt toege legd in geval van behoefte. Misschien zijn er dan wel vermogenden, die van deze lijst, waai bij dus alleen hun gemeente is betrokken, inzage zullen willen nemen, en een kiesche wijze weten te vinden om, waar ’t noodig is, wat toe te stoppen. Daar behoeft de buitenwereld niets van te vernemen. En, al wordt die maat- - regel niet overal genomen, laat men het eens daAr beproeven, waar men hart heeft voor den hulpbehoevenden ouderdom, die bovendien nog, al zyn het niet allemaal helden geweest, hun diensten hebben verleend toen het vaderland die noodig had. Dat idéetje zult u wel in drukletters willen doen brengen, waarde heer Redacteur? De Sultan van Tarktfe heeft in ant woord op Koningin Victoria’s schrijven, nota benal er zyn spijt over betuigd, dat H. M. zoo slecht ingelicht was omtrent den toestand in Armenië, waar natuurlijk geen ongeregeldheden meer mogelyk konden zijn onder het nieuwe ingevoerde hervormings stelsel. En intusschen komen uit Constantinopel voortdurend berichten tot ons, die ons van afgrijzen vervullen. Blijkbaar geschieden daar de moordenaryen volgens een te voren wel overlegd plan. Twee Gregoriaansche kerken o. a., waar van een vol vrouwen en kinderen, werden verbrand; de twee hoöfdonderwijzers der Amerikaansche school na gruwelijke marte lingen ter dood gebracht en met de afgehou wen hoofden der slachtoffers werd door de soldaten gekegeld, waarna ze op pieken wer den gestoken. In acht uur tyds werden dus 800 Armeniërs door Turksche troepen geslacht, terwijl de Sultan beweert, dat meer Turken dan Armeniërs den dood vonden. Nu, men is natuurlijk zeer be nieuwd naar het schrijven, dat H. M. nu wel tot den Sultan richten zal. Gladstone, de „groote, oude man”, neemt tegenover de beweging ten behoeve der Armeniërs, eene meer terughoudende houding aan. Hy schreef uit Biarritz, in antwoord op een verzoek om een schrij ven ter voorlezing op eene groote „meeting” te Liverpool (Engeland), dat hy, hoewel zyne gevoelens nog dezelfde waren, op dien afstand en by den tegenwoordigen stand van de quaestie, niet de voornaamste verantwoordelykheid op zich kon nemen. En zyn medestander Sir Harcourt schreef,- dat hy volkomen deelt in de verontwaar diging over de gruwelen in Armenië, maar dat het van zyn kant niet gepast was, tusschenbeide te komen. Maar wie neemt oponbaren - zgn weg met een hard voorwerp het oog had toegebracht, jm van den openbaren V. Mijnheer de Redacteur, ik wensch u den vrede. Ik wensch u dien, met geheel mijn soldatenhart. Het is zoo heerlyk, terwyl men dag in dag uit de couranten gevuld ziet met berichten uit allerlei wereld streken, waarin vechten of de lust daartoe schering en inslag vormen, de gedachte aan rust, aan veiligheid, by zichzelven te koesterenzich te mogen herinneren, dat het reeds meer dan tachtig jaren geleden is, sedert binnen de grenzen van ons vaderland strijdende legermachten, tegen over elkander hebben gestaan, en ruim zestig, sinds in Europa Nederland zyn stryders uitzond om des konings roepstem te volgen en de wapens te trekken voor de handhaving van nationale rechten. Wat oorlog is, weten de meesten van ons slechts b(j geruchte, en hadden we niet nu en dan met de inlandsche bevolking onzer koloniën een appeltje te schillen, geen onzer landgenooten zou er eenig begrip van hebben, wat het eigenlyk be teekent zyn lichaam te moeten zien ^an- gemeikt als de roos 'op een wandelende schietschyf. Wel is het een groot geluk, den vrede voortdurend temogen genieten, en ik kan myn vaderland niets betera toewenschen dan bestendiging van dezen toestand. Is daar evenwel niet ook een nadeel aan verbonden? Loopen we geen gevaar, in een soort van sluimering te vallen, en dan te gaan droomen dat hetgeen we zoo lang hebben genoten, ons niet meer kan worden ontrukt? Wat men nooit bedreigd heeft gezien, adfiten we zoo licht voor elke aanranding Zeveiligd, en dan gaat ook de lust verloren, om zich op verdediging voor te bereiden. Het wordt nog niet openlyk gezegd, maar zou niet in veler hoofd de gedachte post vatten: Waartoe hebben we eigenlek een leger noodig? De handhaving der inwendige rust kan best aan de politie worden op gedragen; desnoods versterke men haar zoo, dat er alt(jd een corps beschikbaar blijft, maréchaussées by voorbeeld, om daarheen te trekken waar kans op wan ordelijkheden bestaat; bij dergelyke ge legenheden wordt toch hoogst zeldzaam de hulp der gewone militaire macht in- geroêpen. Gaat ook in tijdperken van langdurigen vrede de geestdrift niet in slaap, die aan grootsche daden, op het oorlogsveld verricht, de hulde wydt waarop zij aanspraak hebben? Wat dat betreft, kunnen wy van on dervinding spreken, en die zegt ons, dat in Nederland de bewondering voor dappere stryders nog niet is uitgebluscht. Wij werden het gewaar na de Lombok-ramp en by de schitterend gelukte pogingen om haar te herstellen, wy hebben het ook kunnen bemerken, toen de berichten van de overwinning der Transvalera hier waren doorgedrongen. Drommels, ik had schik in onze land genooten. Het Transvaal-nieuws werd in de huisgezinnen hardop voorgelezen, en wy waren er trotsch op, dat de Boeren, die den Engelschen inval zoo kalm, zoo vastberaden en zoo netjes afsloegen, met ons tot denzelfden volksstam behooren. Die Boeren vroegen niet naar mogelyke latere gevolgen van hun kloekmoedig optreden; de met moeite verworven onafhankelijk heid werd bedreigd, en dat was genoeg. Het gereed staand geweer en de zak met patronen waren in minder dan geen tyd omgehangen, vooruit, naar den Rand! Deftige heeren van myn leeftijd, ouder soms nog wel, traden uit de plooi en hielden op veigadenngen redevoeringen vol edele gedachten; zelfs werd bodje bij bodje gedaan om felicitatie-telegrammen op te zenden aan oom Paul, ten einde er hem van te overtuigen dat het succès der zijnen hier met levendige belang stelling werd gadegeslagen. Daar zijn er die adressen geteekend hebben, of voor stellen ontworpen om aan Transvaal een byzonder blijk van ingenomenheid te ver- eeren; tot dat doel zyn reeds zooveel plannen gemaakt, dat er naar mensche- lyke berekening niet één tot uitvoering zal komen. Maar nu zou ik aan al die oude en geestdriftvolle heeren weleens een misschien onbescheiden vraagje willen doen. Gy, die het zoo mooi vindt dat de geheele mannelijke bevolking van een land ieder uur van den dag en van den nacht gereed staat om eiken aanval, door wien ook beproefd, af te slaan, hoe hebt gy over die dingen gedacht in de jaren, toen gyzelf in de termen waart om u voor de landsverdediging geschikt te maken. Misschien heeft de loting u een „gelukkign ummer in den schoot geworpen, of kondt gij den dans ontspringen wegens een of ander lichaamsgebrek, of omdat uw broer een ramplaijant heeft gehad, ’t Kan echter ook zyn, dat het lot u per soonlijk heeft aangewezenwaart gij toen vreugdevol bereid om u de kleine Weyler volkomen volmacht, twintig batal jons versterkingen, veel cavalerie en de benoodigde geldmiddelen geven, om den veldtocht te beëindigen vóór het begin van het regenseizoen. De Generaal is vertrokken 24 Jan. en zal 8 Febr. te HaVana aankomen. Officiëele depêches uit Havana noemen den toestand gunstig. Het gros der op standelingen, ijverig door de Spaansche troepen vervolgd, verliet de provincies Pinar en Havana en trekt oostwaarts terug. Martinez Campos verliet Havana. De troepen bewezen hem dd „honneurs” en de overheid deed, mét eene aanzienlijke volksmenigte, hem uitgeleide. De commissie uit den Senaat der Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika, belast met het opstellen van eene resolutie, waarin een vaste vorm zal worden gege ven aan de Monroe leer, heeft nu een be sluit genomen, waarin aan gezegde leer eene zoo verre uitbreiding wordt gegeven, dat de Senaat en President Cleveland daar waarschijnlijk zei ven voor zullen terug schrikken. Op voorstel van Senator Davjs besloot de commissie namelijk, dat feitelyk de Monroe-leer aldus moet worden uitge legd: dat de Vereenigde Staten de be moeiingen eener Europeesche Regeering met wat in Amerika voorvalt, kunnen wraken, niet alleen waar helhet vasteland geldt, maar ook wat betreft de landengten, die de deelen yerbinden, en de eilanden. In eene te Giesendam gehou den vergadering van de afdeeling „Alblas- serwaard” van de Holl. Maatschappij van Landbouw is met alg. stemmen besloten dit jaar een tweedaagsche tentoonstelling van vee, landbouwproducten enz. te houden te Giesendam, op het terrein by het station Hardingsveld-Giesendam, indien name lijk door .de betrokken Spoorweg-Maatsch. daartoe vergunning wordt gegeven. Nog andere terreinen waren voor het doel be schikbaar gesteld. De tentoonstelling is voorloopig bepaald op Woensdag en Don derdag 26 en 27 Augustus. De rechtbank te Rotterdam ver oordeelde Dingdag o. a.C. W., eaakwaar- nerner en visscher te Qouda, wegens oplichting, tot een jaar gerengenisstraf; A. R., koopvrouw te Kapelie a/d IJsel, wegens beleediging van een ambtenaar, tot f boete, subs. 10 dagen hechtenis; W. F. v. d. W., timmerman te Berg-Ambacht, wegens eenvoudige beleediging, tot f 1 boete, subs. 2 dagen hechtenisD. d. O., koopman te Nieuwerkerk a/d IJsel, wegens .beleediging van een ambtenaar, tot f 5 boete, subs. 10 dagen hechtenis; J. C. v. d. H.,zonder beroep te Nieuwerkerk a/d IJsel, wegens be leediging van eon ambtenaar, tot f 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis. In de eerste plaats stond daarna (erecht H. H., 37 jaar, sjouwer te Rotterdam. Hem werd ten laste gelegd in den nacht van 27 op 28 De cember jl. aan den Gouderakschen dijk in de gemeente Gouderak, een gouden ring, een nik kelen horloge met hoornen kast en een met goud gemonteerden vestketting te hebben weg genomen. Eisoh zes maanden gevangenisstraf. Mr. J. Hanegraaff, ambtshalve voor beklaagde het woord voerende, beval hem op grond van zfjne behoeftige omstandigheden en volledige bekentenis in de clementie der rechtbank aan. Te verantwoorden had zich daarna J. J. v. L., 21 jaar, timmermansknecht te Benschop, die op 24 November jl. aldaar moedwillig aan G. Van Soheenen onverhoeds met een mes een snede in rechterhand en huls zou hebben toegebracht. Beklaagde bekende zich daaraan schuldig ge maakt te hebben. In den avond van getioemden dag kwam Van Soheenen, die te Lopik woont, met diens meisje over den Bonschopsohen djjk, waarop eenige jongens, die- in zijn (bekL’s) ge zelschap waren, zeiden „daarheb je een Lo- piksche vent, die moet eens op zijn donder hebben.” Door deze woorden aangezet, had hjj zpn mes getrokken, waarmede hg v. 8. een paar sneden had toegebracht. Tusschen de bewoners van beide plaatsen sohgnt een veete te bestaan, zoodat over en wefir dikwjjls hand tastelijkheden plaats hebben. Tegen dezen bekldie zich aan een zeer en lafhartig feit heeft schuldig gemaakt tend staat als een twistziek, valsoh en persoon, werd negen maanden ge- misstraf gefiisoht. jrna werd behandeld de zaak tegen M. JtH., 22 jaar, sjouwer te Gouda. Hij zou op 1 Deo. jL, nabg de Tiendewegsbrug aldaar, een aan J. H. v. Heemert toebehoorende portemonnaie met geld hebben weggenomen. Beklaagde be kende. Het O; M. eischte zes maanden ge vangenisstraf. Aan A. B., 26 jaar, A. V., 39 jaar, en W. K., 31 jaar, werklieden te Berg-Ambacht, was ten laste gelegd, dat zij op 24 Nov. jl. te Ammerstol verzet hadden gepleegd en ge weld tegen den veldwachter dier gemeente J. Klomp, omdat deze den eerstgenoemde, die zich dronken op den oponbaren weg bevond, aanmaande om rustig zgn weg te vervolgen, en nadat deze hem met een hard voorwerp een gevoeligen slag op f o .2 - hem aanvatte om hem van den openbaren weg te verwyderen. Ai het ten laste gelegde bewezen zjjnde, werd veroordeeling gevraagd van no. 1 tot drie maanden, van de beide anderen ieder tot 45 dagen gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. Naar men verneemt, heeft de Maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen tot en met 18 Januari voor een bedrag van ruim 267.807,50 aan kilometerboekjea verkocht. r-, Tin-, Blik- en ten verkoop zal

Schoonhovensche Courant | 1896 | | pagina 1