Steenkolen. tjesDroii trommel, ien&Zonen, „De Waag”, N°. 1650. 1896. Woensdag 5 Februari. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht Hoest! Jammen gratiën, verkrijgbaar bij Br, Ammerstol. B. BOR. DA, deposito k 2 Groningen, iiiieta! evrijding® n hoestq nhelmerteMainz. mtvangen R(jii- g) Borsthonig heb SC >n gezondheid Sr i verschrikke- e mij dag en Q jeen oogenbl ik tangename sap ,n mijne ziekte ik U, den uit- danken. BINNENLAND. JOP: «MOLENS, SUTO, markt 172. tnaulteeren. SCHOOMOYEKSCHE COURAKT. orders in de meeste 1 tot den eerstvolgen- Ier Amstejdamsche deze uit 41 en e telem boven de Amster- sring, zonder bere- ieelige voorwaarden en van wissels op land. Tarieven op krygbaar. en de Heer I HEUVEL, aldaar. PERS) ZISSERBergHtoep tORT KACHEL- sr hoed (18 mud) •voning zoodat d( GE lielölokjes rorden zonder prijs- hoven geleverd door Ainmerstol. overeen te komen as verkiezende tegen on op Effecten voor: k 4 °/0 ’sjaars; tot den prolongatie- isterdamsche beurs- tbruik uitsluitend echte per doosje verkrijgbaar. e gerechtelyk ge- det misleiden door aakte Katjes Drop u pleegt, indien ■fbaar feit en ten lemers, aangezien lie wij in andere k 90 et per kil., Irondeigenares, neente Grafen- rfranken. r in Flesschen n 65 Cents, te zed.Wolff&Zn Wolff; Gorin- nissen; Haast- Hartog; Lek- laarden; Oude- ker Idenburg; v. d. Berg; )br. v. d. Dool van Beekum; j W. Donker, (g) koopen en verkoopen een provisie van: oven de 30 nder 30 °/0 (ook school te brengen op f 550. Dezer dagen zijn van den heer B. alhier onteigend 2 veeren bedden met toebehooren, dekens, gordijnen enz., om van overheidswege te worden vernietigd en zulks omdat in diens gezin de typhus heeft geheerscht en er vrees bestond tot uitbreiding van die vreeselyke ziekte. Gouda, 1 Febr. Tot predikant bij de Herv. Gem. alhier is beroepen Ds. G. Mans- velt te Scherpenzeel (Geld.). ‘Gortncbem3 Febr. Op Donderdag 5 Maart zal in den Doelen alhier eene vereenigde vergadering gehouden worden van het hoogheemraadschap „de Alblas- serwaard met Arkel beneden de Zouwe”. In deze vergadering zullen de lijsten der stemgerechtigde ingelanden voor het 1ste, 2de en 3de district, hooflplaatsen Alblas serdam, Giesendam en Bleskensgraaf, na overweging en beslissing der eventueel ingekomen bezwaren, definitief worden vastgesteld. Naar men nader verneemt, bestond de informaliteit by het beroepen van Ds. P. Bokma, te Bruinisse, in het niet aan vullen van het drietal, zoodat feitelijk uit een tweetal beroep is opgemaakt. Mocht het classikaal bestuur van Dordrecht evenwel de beroeping deswege kunnen casseeren, dan zou zulks toch slechts eene vertraging van enkele weken veroorzaken, aangezien de kerkeraad dadelijk de fout herstellen en een nieuw beroep op Ds. Bokma uitbrengen zou. §Amelde, 3 Febr. Zoo streng, lang durig en lastig als de vorige winter was, zoo zacht en gemakkeljjk is tot nog toe deze; toen maandenlange vorst, strem ming van verkeer en belemmering van nagenoeg allen arbeid, thans kan alles zijn gang gaan, alsof men in de lente is. Ook voor de instellingen van weldadig heid is ’t een zeer gemakkelyke winter; nagenoeg ieder kan zyn brood verdienen, wat voor den nyveren werkman vrij wat aangenamer is dan het by wijze van liefde gift te moeten ontvangen. Dank z(j vooral de zeer drukke manden- makerij is hier dezen winter, al is de hoepelmakery niet meer wat zij vroeger was, overvloedig werk voor oud en jong, terwijl het spitten, teen uitschieten en in ’t water zetten ook ongestoord kan gedaan worden. Een en ander kon echter wel eens oorzaak zijn dat in ’t voorjaar de werkzaamheden slap warendoch „die dan leeft die dan zorgt.” ‘Berg-Ambacht, 81 Jan. In de plaats van den bedankt hebbenden heer W. F. v. d. Wal, werd heden tot notabel gekozen de heer Joh. v. d. Hee Johz. De vereeniging „Werkverschaffing” heeft eene aanwinst verkregen van 88 nieuwe leden. ‘Berkenwonde, 30 Jan. In de heden avond gehouden nutsvergadering werd de spreekbeurt vervuld door den heer H. A. Westbroek, hoofd der school te Stolwijk (’t Beiersche). Op eene voortreffelijke wijze droeg de spreker als lezing voor de novelle van Werumeus Buning, getiteldnDe oude Admiraal”. Na de pauze gaf hij nog eenige bijdragen ten beste, waarvan zeer in den smaak van het talrijk opgekomen publiek vielen: „De Werkstaking” van Fr. Coppée en „De doode Pier”. De heer Westbroek schonk den nutsleden een genotvollen avond, en de voorzitter was zeker de tolk der aanwezigen, toen hij hulde bracht aan zijne talenten en hem hartelijk dankte voor al het genotene. SBlMfceusgrauf, 8 Febr. Als eene zeld zaamheid kan worden gemeld, dat door Jbouw en straat- onderling »er- Ds. Van BEVOLKING. Deo. 1894 be- ïteait 1907 tn., Zij vermeerderde samen 179 Deo. 1895, 44 hu- en 217 1.1. bedroeg Het aantal o Generaal Van der Schrieck, het oudste lid der Tweede Kamer, is, hoewel nog thuisblijvende, geheel hersteld van het ongemak aan zijn been. Door de heeren De Gauverit en De Kanter, ingenieurs te Amsterdam, is concessie aangevraagd tot het inrichten van een telephoondienst tusschen de ge meenten Bodegraven, Zwammerdam, Alfen, Oudshoorn, Aarlanderveen en Boskoop. In de zitting der arrond.- rechtbank te Dordrecht zyn Vrijdag 1.1. o. a. veroordeeld: Eigje O. te Groot-Ammers, diefstal, 2 maanden. Gerrit Marinus J. te Gorinchem, ver storing vergadering Leger des Heils, f 15 of 6 dagen. Hendrik L. te Sliedrecht, huisvredebreuk, f 15 of 5 dagen. Cornelia V., huisvrouw van J. v. d. L. te Alblasflerdam, bedelarij, 3 dagen. - De thans afgeloopen tentoon stelling, welke de Singer Maatschappij van op hare naaimachines geborduurde voor werpen gedurende tien dagen in „Eens gezindheid” te Amsterdam gehouden heeft, werd in dezen korten tijd door 18659 per sonen bezocht. Op den laatsten dag alléén waren er niet minder dan 2818 bezoekers. Wel een bewijs, hoeveel belang men in ruime kringen in de nieuwe kunst stelt, borduurwerk op de Singer-machine te verrichten, welke kunst trouwens ook geschikt schijnt, in den borduur-arbeid eene omwenteling te brengen, zooals ruim 30 jaar geleden door de naaimachine in den gewonen naald-arbeid werd teweeg gebracht. Aan de Weesinrichting te Neerbosch is door wijlen I. W. F. Baron Van Brakell van Wadenoijen en Doorn- werth gelegateerd f 5000. fts. J. Breukelaar Dz. te Bode graven is beroepen by de Geref. Gem. te Hoogeveen. Aangenomen het beroep bij de Gereformeerde Gem. te Oud Kralingen door Ds. S. Oudkerk te Maassluis. A. Van Genderen, en tot lid van gemeld bestuur de heer A. Ooms. gVlanen, 1 Febr. Op den 6den Fe bruari a.s. zal in „het Zwijnshoofd” alhier eene vergadering worden gehouden van de afdeeling Vianen en omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Onderwerpen te behandelen: 1. Mede- deelingen. 2. Rekening over 1895. 3. Be spreking over de voorwaarden der tentoon stelling te Meerkerk. 4. Besluit tot het houden eener verloting bij gelegenheid dier tentoonstelling, alsmede vaststelling der voorwaarden voor die verloting. 5. Be paling van tjjd en plaats voor de volgende vergadering. 6. Voordracht van den heer A. Bos, zuivel-consulent in Zuid-Holland, over melkonderzoek op de boerderij. 7. Verloting van eene waterstoof, een paar dendeken en een zweep. ‘Vllst, 4 Febr. Voor de lichting 1897 hebben zich 3 jongelieden doen inschrijven. De algemeens inzameling vanwege het gemeentebestuur voor de nagelaten betrekkingen der verongelukten te Zwarte- waal heeft f 6,01® opgebracht Waddlngsvcen, 1 Febr. In den vroegen morgen van Dinsdag 28 Jan. is uit de Gouwe opgehaald het lijk van den passa gier, die in ’t begin van December van een der nachtbooten over boord was ge vallen. Het lyk is terstond naar de al- gemeene begraafplaats gebracht en den dag d. a. v. begraven. Voor de nationale militie, lichting 1897, zijn 43 jongelingen ingeschreven. Voorloopig zij gemeld, dat hiervan 20 redenerieiot vrijstelling hebben. ‘Waddlngsveen, 3 Febr. Zaterdag avond jl. hebben kwaadwilligen den wagen van den heer C. Boekhorst op deerlijke wijze gehavend. De kap is blijkbaar met een mes stuk gesneden. Er is aangifte by de politie gedaan. IJselsteln, 30 Jan. Heden had alhier, ten overstaan van Notaris M. Den Bleker, de aangekondigde verkooping plaats van de steenfabriek tusschen den Utrechtschen 'rijweg en den Hollandschen IJsel, met machines, haagloodsen, vijf welfovens, loodsen, schuur, woningen en verdere op stallen, een perceel weiland naast het vorige perceel, een perceel bouw- en griendland onder Linschoten, en een perceel griendland in Neder-Oudland. Kooper werd: van de combinatie van de steenfabriek, van het daarnaast gelegen weiland en van het perceel bouw- en griendland, onder Linschoten, de heer A. v. d. Koppel Az., burgemeester van Alm- kerk (N.-B) voor f32300, benevens eene som van f2555,19 voor over te nemen materialen etc. en te vergoeden kosten van klei aan voer; van het perceel griend land, in Neder Oudland, de heer W. Pompe alhier, voor f870. ‘Zevenhuizen, 3 Feb. De jongste uit voering van de Zangvereeniging Apollo” heeft een zuiver batig saldo opgebracht van f 40. Deze som is ter beschikking gesteld van het burgerlijk armbestuur, hetwelk daarvan een extra uitdeeling zal houden van spek, brood enz. - De Gemeenteraad heeft in zijne ver gadering van Vrijdag besloten het salaris Capelie a/d IJsel. Op 81 De" stond de bevolking decor gemeente 1820 vr., samen 8727 zielen. Zij door geboorten met 100 m., 79 vr, zielen. De bevolking bedroeg op 31 1952 m., 1867 vr., totaal 8819 zielen, welyken zyn voltrokken. Woerden. De bevolking deze gemeente, die op 80 Deo. 1894 bestond uit 4898 zielen, vermeerderde in het afgeloopen jaar door ge boorte van 87 m. en 95 vr. met 182, en door vestiging binnen de gemeente van 197 m. en 268 vr. met 465, totaal 647. Zij verminderde door overlijden van 57 m. en 49 vr. met 106 door vertrek naar elders van 178 m. en vr. met 390zoodat het aantal op 31 Deo. 2817 m. en 2732 vr., totaal 5049. gesloten hu welp ken bedraagt 25. VARIA. het ooelibaat wordt door 25 Servië voorgesteld. ENEEN MAST, OK. D. DEELEN te over naastgelegen daken en door omlig gende tuinen den dienaren van den ge rechte te ontsnappen. Een hunner slaagde daarin, doch de andere werd in den tuin eener woning gearresteerd en geboeid naar het bureau van politie gebracht. De heele buurt, waar dit tafereel werd afgespeeld, was natuurlijk in rep en roer; de stoet der vier agenten met den gearresteerde werd geëscorteerd door heel wat nieuws gierigen. Te Utrecht is het lijk der sedert het begin der vorige maand vermiste juffrouw 0. W. in den Krommen'R^jn gevonden. Zooals men weet, was een be- looning van f 100 uitgeloofd aan hem, die tot de opsporing der vermiste zou medewerken. In een Duitsch provincie stadje moet onlangs het volgende zyn voorgevallen. Een boer uit een ongeveer twee uur van het stadje verwijderd ge hucht wilde zijn kind daar laten doopen en begaf zich welgemoed op weg. Het kind, gehuld in twee dekens, droeg hij op den arm. Toen hy onderweg by een kennis aanliep om dezen te vragen als peter te willen optreden, wilde deze, alvorens aan zijn verzoek te voldoen, het kind toch wel eens eerst zien. De boer sloeg de dekens op het kind was weg. Blijkbaar had. de zorgzame vader het verloren. IJlings ging hy met zijn vriend het pad op en jawel, aan den voet van een hooge rots vond hij den nieuwen wereldburger, die, gelukkig, geen nadeel had ondervonden van zijns vaders verlies. De boer nam het kind op en bracht het nu werkelijk naar de kerk, waar het gedoopt werd. STADSN I EU WS. Schoonhoven, 4 Februari. De by het 2de regiment vesting artillerie tot kapitein benoemde 1ste luit. C. Bosch komt in garnizoen te Amsterdam. De Minister van Oorlog heeft voor dit kwartaal de toelaag vastgesteld voor het aankoopen van brood voor de onderofficieren en manschappen in het garnizoen alhier op f 0,045. Zaterdag-avond ongeveer 8 uren viel een vreemdeling, misleid door het schijnsel van het licht van een winkel, van den ruim 4 meter hoogen kaaimuur achter het Boterhuis in de Haven.*4 In weerwil van den hevigen val in de diepte bleef hij zyne tegenwoordigheid van geest bewaren en begon terstond te zwemmen; doch onbekend met de plaatselijke ge steldheid, begaf hy zich onder de brug, waardoor redding onmogelyk zou zjjn. Gelukkig echter waren tal van menschen toegeloopen, die den drenkeling toeriepen zich in andere richting te begeven, hetwelk gelukkig begrepen werd. Inmiddels was een ladder tegen den kaaimuur in het water geplaatst, die de drenkeling mocht bereiken en langs welke hy met welwillende hulp op de kade kwam. De vreemdeling bleek te zyn de heer P. W. Van Doorn, predikant te Hoorn, die des anderen daags eene predikbeurt zou vervullen by de Remonstr. Ger. Gem. alhier, en die, na aankomst, nog even een zijner kennissen wilde bezoeken, alvorens naar zyn hotel te gaan. Gelukkig had de heer v. D. zich weinig bezeerd en kon hy zich naar zyn hötel begeven, waar terstond een geneesheer aanwezig was en hem ook van verschillende andere zijden de meest welwillende hulp werd verleend, ook door het verschaffen van droge kleederen. Het treffende ongeval, dat hier allerwege groote deernis ver wekte, belette den yverigen 60-jarigen leeraar niet des Zondags-ochtends voor de gemeente op te treden. De ervaring heeft ook thans weder ge leerd, dat dit gedeelte onzer gemeente niet naar behooren is verlicht, ’t Is niet voor de eerste maal dat op deze plaats men schen te water zijn geraakt en zelfs wel het leven lieten. Het zou dus zeer zeker overweging verdienen, om óf door meer doelmatig licht verbetering in den toe stand te brengen, öf door het aanbrengen eener ijzeren balustrade aan beide zyden van de Haven, van het Boterhuis tot de eerste trap, ongelukken, als welke thans weder een plaats had, voor altijd te voor- komen. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Schoonhoven en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Januari 1896 ingelegd f 4702,26, terugbetaald f 2246,78. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 2791. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur! Geleien in de Nieuwe Rotterdamsohe Cou rant van heden, 2de blad, vond ik als abound dier courant, zeer correct beschreven, het onge luk overkómen aan Ds. Van D. uit Hoorn. Waar Ds. Van Doorn van Hoorn een ongeluk is overkomen, dat door omstandigheden geen nadee- lige gevolgen heeft gehad, zou zulks meer kunnen plaats hebben, om reden stadsgel terreinen en straatverlichting in band beschouwd, op de plaats waar Doorn te water is gegaan, niet harmoniseren met datgene dat gevorderd wordt ter beveiliging van personen en goederen by avond of ontjjd. Wat zou een gieren hekje kosten, bij al de groote uitgaven, die Albrecht Begling’s veste zich getroost en betalen zal zoo lang zij bjj machte UI A. J. VAN DER KOP, Schoonhoven, 4 Febr. 1896. 4KTS 112} uur teSehoon- KUNSTGEBITTEN, LINGEN enz. Een wet op kamerleden in Servië voorgesteld. Trouwen sal de boodschap zgn voor alle Serviërs tns- schen de 80 en 60 jaar en weduwnaars en weduwen zullen verplicht zyn binnen vyf jaar een nieuwen echtgenoot op te doen. Vrij stellingen worden alleen bij hooge uitzondering verleend, en anders betaalt ieder, die in gebreke bljjft, dubbele belasting. Te Rjjmersholt, in Limburg, zjjn verleden week twee zielen „gloend” aaneengesmeed, die onafgebroken 27 (zegge zeven en twintig) jaar sterke verkeering met mêkaar hadden. In besloten kring en in alle stilte werd twee jaar geleden het zilveren jubilé van hun vrjjerjj gevierd. Bjj de laatst gehouden gemeenteraadsverkiezing te Maastricht, rond men de volgende dichterlijke ontboezeming in de bus: „Hit spek vink met muis, Gemeenteraadsleie incluis, Zooveel au we es jonge, Daarom stem iok op de spekslachter Rongen." Op de Markt te Leeuwarden raakte onlangs een koopman uit Warfstermolen een varken kwyt. Een paar dagen daarna kwam iemand met een krulstraat by hem en de vraag, of dit het vermiste viurken was. Twee dagen later kwam een ander, ook met een varken en met dezelfde boodschap en de koopman, die beide koeren „ja” zei, had nu twee varkens voor een. Toen kwam, nog een derde, maar om te vertellen, dat hy de'eigenaar van de twee varkens was en de koopman had ze al van de hand ge daan dat hy het er niet by liet zitten. Het droevig einde van de varkenshistorie was, dat de koopman kennis maakte met den rechter, veroordeeld werd tot 8 maanden gevangenis straf en de wjjk nam naar Amerika, negen kinderen onverzorgd achterlatende. Te Tub- bergen hadden een paard en een vaars, die op stal naast inëkaar stonden, vriendschap gesloten, welke vriendschap zjj te kennen gaven door mêkaar te likken. Dezer dagen, toen de vaars wéér aan ’t likken was, hapte het paard toe en beet zjjn vriendin een stuk van de tong af, waardoor de eigenaar in de noodzakelijkheid werd ge bracht het dier zoo gauw mogelyk te slachten. Te Vechel werd dezer dagen een dokter ont boden bjj een zieke. Onze esculaap was nog al „dikkig" en de deur in de woning van den patiënt niet van de breedste, zoodat de dokter met den besten wil niet binnen kon komen. Omdat op mogeljjke uitzetting van de een of inkrimping van den ander moeilyk kon gewacht worden, werd de patiënt maar even aan de deur gebracht en bleef de dokter buitenshuis. In de Friesche gemeente Ooststellingwerf stierf eenige dagen geleden een bijenhouder. Op last van de familie werden dadelyk alle korven in den bijenstal omgezet omdat anders de beestjes zouden sterven, meende men. ’t Gebeurt in die streken ook, dat men bij het overlyden van den byker een paar keer op elke korf tikt, om op die wyze den beestjes aan te zeggen, dat de baas gestorven isEen oud moedertje in de Govert Flinokstraat te Amsterdam werd onlangs in het holle van den nacht uit haar slaap gewekt door een harden slag. In de voorkamer gekomen, zag ze dat de Friesche hangklok van den maar was gevallen, wat naar haar bescheiden meening niet anders kon beteekenen dan dat een van haar familieleden plotseling ziek geworden was. Ze had twee gehuwde zoons te Amsterdam wonen en ze moest er dadeljjk op uit men kon baar hulp noodig hebben! En niettegenstaande de vertoogen van de huisgenooten, ging ze er op nit. De zoons werden opgeklopt en eerst tegen den morgen keerde het moedertje met de beste informaties omtrent den gezondheids toestand der twee gezinnen naar haar woning terug! De groote vraag is tegenwoordig, wat men te Mydreoht zeggen zal, wanneer men daar eens een spoor ziet. Waarom? „’t Nieuws van den Dag” ontving dezer dagen het volgende briefje, dat aan het eind van deze eeuw niet zonder karakteristieke waarde is en haar door een verlichten geest uit Mjj- drecht toegezonden werd: Myn Heer de Redacteur vergun myn een klein plaas ruimt in u veel gelees blad toe valg was ik 23 yanuarie 1896 te myderegt plotsins was er een vreeseljjk op loop van menschen wat was er te doen daar kwam de beurt schipper aan met stoom ver- moogon dikwyls hoorde ik zeggen og og hoe douwe ze dat tot voor uit dat is het eerste vaarttuig met stoom ver moog wat daar versohynt wat zal er nu wel gezegt woorden als die lui te myderegt eens een spoor zien. P o t v e t. In het armhuis van de gemeente Schoterland wordt potvet gebruikt, een onsmakelijk goedje, dat uit Amerika wordt ingevoerd. In den raad werd door een paar leden voorgesteld, dit vet door rnndervet te vervangen, maar de aanhan gers van potvet behielden de meerderheid. In het volksgebouw „Aurora” te Heerenveen werd nu pas geleden op een avond een overdruk bezochte potvet-meeting gehouden, werd een potvet veroordeelende motie aangenomen en werd zelfs voorgesteld twee raadsleden armvoogden te boycotten. Na afloop der vergadering werd een optocht gehouden, werd voor de woningen der beide raadsleden een protest-geroep aange heven en droeg men twee transparanten rond met het opschrift: „Arbeiders geen potvet meer!” Iemand te Arnhem keek dezer dagen de trekkingslyst van de Amsterdamsche teleur- stellingslotery ca en o, blijdschap! hy zag, dat juffrouw Fortuna” hem met een mooie piano had opgeknapt. Op hooge beenen snelt hy naar zyn woning om het moeder-de- vrouw te zeggen en even later zjjn ze beiden gewapend met een retour 2de klasse sporen ze naar Amsterdam. Wat een ^retelling! De prys bestaat nit een „kin- der-piano” met twee hamertjes, ter waarde in Hollandsche munt van30 centen. Toen ze dit hoorden trokken ze nog wateen paar lange gezichten nl., van veel meer waarde, verzekerde een kunstkenner, dan het muziekinstrument! Gemengd Nieuws. Tegen een geneesheer te ’s-Hertogenbosch is proces verbaal opge maakt wegens het niet doen van aangifte van besmettelyke ziekte (pokken). Gisteren-ochtend is op eene ongehuwde vrouw, wonende in de Wijn gaardstraat te Dordrecht, een moord aanslag gepleegd door den man, met wien zy in gemeenschap leefde. Nog te bed liggende, loste hij op haar een revolver schot, waarop zy het bed verliet. Drie kogels werden haar nagezonden, waarvan slechts een trof. De vrouw is opgenomen in het ziekenhuis en verkeert, volgens de geneeskundigen, niet in dadelijk levens gevaar. De politie legde onmiddellijk de hand op den moordenaar en heeft hare instructie der zaak geopend. Door de politie te Middelburg werd gisteren-nacht en ook nog den vol genden morgen jacht gemaakt op van per missie achtergebleven en gesignaleerde matrozen van de te Vlissingen liggende oorlogsbodems, ’s Nachts werden er vier met meer of minder moeite gearresteerd en naar boord teruggebracht. Twee andere jantjes gaven gisteren morgen een aantal politiemannen handen vol werk. Zij waren in een bierhuis op het Koorkerkhof, toen de politie hen kwam zoeken. By de nadering der agenten vluchtten zy in een oogwenk naar het hooge dak der woning, van waar zij de politie met al spoedig uitgenomen dakpannen bedreigden. Daarna, als katten klauterende, poogden z(j 18 stuks kippen van E. Blokland alhier, in één jaar niet minder dan 1910 eieren zyn gelegd. ‘Bleskensgraaf, 4 Feb. Vrijdag j.l. brandde de bouwmanswoning van J. Van der Laan alhier tot den grond toe af. De eigenaar hoofdbewoner, een man van 85 jaren, werd door zijne dochter uit het brandende perceel gedragen. Van het vee kwam een pink in de vlammen om. 't Huis was niet, de in boedel slechts gedeeltelijk verzekerd. De oorzaak van den brand was het spelen van kinderen met vuur. Giesen-Oudekerk1 Febr. De heer C. Tukker Bz. alhier heeft ontslag geno men als heemraad van den polder Giesen- Oude-Bovenkerk. ‘Haastrecht, 4 Febr. De collecte voor de noodlijdenden te Zwarte waal heeft f 29,925 opgebracht. De militie registers voor 1897 zyn gisteren gesloten. Er zyn ingeschreven 10 militie plichtigen. Hoenkoop, 31 Jan. De nieuwe keur of politieverordening voor het vereenigde waterschap Hoenkoop, Vliet en Dijkveld is heden door het bestuur afgekondigd en treedt den 3 Februari in werking. ‘Krimpen a/d IJsel, 3 Febr. Het kohier van de grondbelasting der gebouwde en ongebouwde eigendommen van de ka dastrale gemeenten Krimpen a/d IJsel en Stormpolder voor het dienstjaar 1896 is executoir verklaard tot een gezamenlijk bedrag van f 8934,72®. De besmettelijke ziekten, febris ty- phoidea en diphtheritis, z(jn thans in deze gemeente geweken. Ook roodvonk komt nog maar in een gezin meer voor. Linschoten, 31 Jan. Op den 1. Jan. jl. waren in deze gemeente aanwezig 82 j. en 99 m. boven de zes en beneden 12 jaar oud. Hiervan gingen alhier ter school 60 j. en 57 m., te Montfoort 15 j., 31 m., te Woerden 3 m., te Harmelen 1 j., en ontvingen 6 j. en 8 meines geen lager onderwijs. Voor de a. s. loting der nationale militie hebben zich van hier 16 en uit Snelrewaard 3 jongelingen aangegeven. Wegens broederdienst of als eenige zoon hebben 4 hiervan reden van vrijstelling. Moordrecht, 1 Febr. Gister-avond trad in eene vergadering der afdeeling van den Nederi. Prot. Bond op Mej. E. Knap pert uit Leiden. Zy schetste in eene boeiende rede de wordingsgeschiedenis van ruim een halve eeuw geleden, de ontwikkeling en de tot op heden bereikte hoogte van het werk der zoogenaamde inwendige zending in den geest der vrijzinnige godsdienstrichting. Als bron nen harer rede noemde zij: verslagen, tijdschriften enz.; doch in den loop van den avond bleken voornamelijk ook eigen onderzoekingen en ervaring, zoowel in het buiten als binnenland opgedaan, haar de meeste stof te hebben gegeven, dat zy zoo getrouw en naar waarheid alles kon mededeelen, wat op dit gebied be trekking heeft. Nog sprak mqj. K. over de groote en schoone resultaten, die het kweeken van 1 meer godsdienstzin en beschaving heeft - - uitgewerkt. Het doel van de vrijzinnige onderwazen» aan de 1ste openbare godsdienstrichting moet zyn: nieuwe en betere voorstelling en uitlegging te geven aan oude leeratellingen, doch ze niet om ver te werpen. De voorzitter, Ds. J. A. F. v. d. Meer v. Kuffeler, dankte in warme bewoordin gen mej. K. voor hare schoone leerrijke rede, en gaf zijne vreugde aan de toe hoorders te kennen voor de goede op komst, terwijl hy door het lid worden en ondersteunen der afdeeling Moordrechten omstreken den Ned. Protestantenbond in aller gunst aanbeval. ‘Moordrecht, 3 Febr. In het laatst der vorige week had onze gemeente-veldwach- ter het ongeluk, bij eene poging om de lieve jeugd voor baldadigheid te achter halen, te vallen en den schouder te ont wrichten. Behalve van onzen gemeente geneesheer was ook de hulp van den arts te Gouderak noodig. Ouderkerk a/d IJsel, 31 Jan. Opbyna 80-jarigen leeftyd is heden alhier overleden de heer A. Hoogendyk Cz.die indertijd gedurende vele jaren de belangen der in gezetenen behartigde als raadslid en wet houder en lid van polder-en waterschaps besturen. “Oudewater, 8 Febr. In de Vrijdag avond 1.1. gehouden vergadering van den raad dezer gemeente is uit het door Burg, en Weth. opgemaakte drietal (G. M. Har ding, J. H. Bos en G. v. Wijngaarden) laatstgenoemde gekozen als bode, in de plaats van den overledene J. v. d. Bree. Gisteren-morgen werd de weduwe van J. v. Munster door hare dochter dood te bed gevonden. Haar echtgenoot was vóór korten tijd op dezelfde wijze door zijne vrouw gevonden 1 “Oudewater, 4 Febr. Onze vroegere stadgenoote, mej. C. Van Ameide, is uit 40 sollicitanten benoemd tot verpleegster in ’t Staatshospitaal te Pretoria (Transvaal) en denkt daarheen in ’t begin der a. s. maand April te vertrekken. ‘Streefkerk, 4 Feb. Aan de eerste openbare school alhier is ten behoeve van de nagelaten Weduwen en weezen van de verongelukte visschers te Zwartewaal bij eengebracht de som van f 7,68. Tot voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur alhier ia benoemd de heer

Schoonhovensche Courant | 1896 | | pagina 1