Schalen N°. 1651. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht chterij )len. 1896. jewas, i-Hötel, WERPEN KOOPE jesbrug 89. liteit. :halen jgbaar aan de Iwijkersluls. DEN, 'KS-ONTVANGER ansdag 29 Jan. riLDE RKOOPING geld, DE STRIJD HERVAT. BINNENLAND. BUITENLAND. GT HET VOORT. -6 uur. impany, welker S. &W. N. VAN NOÓTEN tb Schoonhoven, Uitgevers. Breedenwegin SCHOOMHOVENSCHE COÏÏRAHT. zaak door sterf- eden eene party iacöelKfllen r mud. Te ver- VERKAIK te VAK MOOTKS, zan ’t een ie, echter de gewone gebruik. I PAPIER, ver- r ingezetene van i bekomen bij den Vuilendam. Heer nhage. ikemst en positie artij. en der kiesvereen. ent. ir der Kiesvereen., RN, Voorz. ecret.-Penningm. 6. or het BESTUUR 3r Beneden-Uaaet- y’dag 7 Febru- e, ten huize van KEN te echt, Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele ryk f 0,90. Men kan zich abon- neeren by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. MNAIRE KIES ING MACHT” V. Maandag 10 te 6 uren, eene (DRACHT doen H. (Slot). Wat is toch de reden, waarom ook in die gemeenten, waar goed" ingerichte, ge- makkelyk toegankelijke, in haar onkos- tenvoorwaarden zoo gematigd mogelijke Banken van Leening bestaan, speciaal op gericht en onderhouden niet met het doel om er winst uit te behalen maar alleen om te voldoen aan hetgeen de Raad als een maatschappelijke noodzakelijkheid be schouwt, dat zelfs ddar door de onbe- middelden een zóó druk gebruik wordt gemaakt van de veel meer eischende .verkoophuizen”, dat de Banken van Lee- ning haar kosten niet meer zullen kunnen dekken en dien ten gevolge aan haar me dedingsters het veld zullen moeten ruimen? Een feit toch is, dat' de Verkoophuizen op het voorschot bij de terugbetaling al gemeen een hooger bedrag inhouden voor rente en bewaarkosten dan de Banken. Niet zelden wordt er zelfs woekerrente gemaakt, 20 tot 40 percent, en dat nog wel by voorwerpen, waarop slechts een gedeelte der werkelijke waarde is voorge schoten, zoodat de beleener er in geen geval kwaad aan kan. Dat zulk gevaar hem ook nooit bedreigt, blijkt uit den spoed, met welken hij onmiddellijk na het verstrijken van den bedongen termijn het recht van terugkoop als vervallen be schouwt; komt men bij sommige dier handelaars een dag te laat, dan is alle kans verkeken om het goed terug te krij gen. Bij de Banken van Leening moeten de panden nog geruimen tijd ter beschik king van den beleener blijvenhet regle ment van de Leidsche Spaarbank, wy noemen deze, omdat van haar bestuurde drang is uitgegaan om den Gemeenteraad te nopen tot de thans besproken adres beweging, bepaalt dat eerst vijftien maanden na den dag der beleening de panden in het openbaar worden verkocht, en dat nog tot 24 uren vóór de veiling de houder van het beleenbriefje zyn pand zal kunnen lossen tegen bijbetaling van de rente tot den dag der lossing; ook, dat het meerdere, hetwelk een pand opbrengt boven de beleeningssom, verhoogd met de rente over vijftien maanden en de ver schuldigde belasting, twee jaar ter be schikking van den pandgever blijft. Er zijn dus alle waarborgen, dat de Bank van Leening in alle opzichten diens belang zoekt te behartigen, overeenkomstig het philanthropisch karakter, dat steeds aan haar is toegekend. De „verkoophuishou der” biedt die waarborgen niet aan: in tegendeel, de geheele zaak is voor hem een bron van winst, die hij natuurlijk zoo groot mogelijk tracht te maken. Men kent misschien de historie van de zilveren lepel en vork, in de dagen van de opkomst der verkoophuizen door com missarissen der Leidsche Bank van Lee ning voor zes maanden belegd bij vyf verschillende houders dezer inrichtingen, ten einde met hun voorwaarden bekend te worden? Het verhaal wordt in het artikel van Buys gegeven, en komt hierop neer, dat A f7 gaf en 36 pet. rente en bewaarkosten namB f 6,50 met 35 pet. C f6,50 met 41 pct.; D f4 met 76 pet.; E f3 met 92 pct. De Bank van Leening zou gegeven hebben f7 en 12 pet. voor rente, bewaar- en administratiekosten ge vorderd hebben. De zilver waarde van het onderpand was 18,25. Zulke cijfers spreken nogal, en daarom, wat mag wei de reden zyn, dat de men- schen de bank ontloopen en naar den verkoophuisman zich begeven Buys geeft een antwoord op die vraag, dat mij juist toeschynt: misschien vraagt het alleen eenige aanvulling. „Omdat de uitzonde ringen op den regel, dat kooper en ver- kooper de voor hen voordeeligste markt zoeken, in aantal toenemen naargelang men lager in de maatschappelijke kringen afdaalt. Omdat men hier te doen krijgt met de bekrompensten onder de bekrom penen en met de zorgeloosten onder de zorgeloozen. Omdat nu eens de misschien niet onbaatzuchtige raad eener buurvrouw de voorkeur bepaalt, en dan weder het lokaas eener kleine versnapering; of wel het feit, dat het verkoophuis zoo gezellig is en de ondernemer zoo aardig weet te praten. Wat echter misschien nog het meest afdoet, is dit, dat, terwijl het voor schot by de bank meestal vaststaat en op het eene oogenblik niet veel kan ver schillen van dat op het andere, by het verkoophuis daarentegen de prijs sterk wisselt, afhankelijk als hy vóór alles is van de goede luim van den ondernemer.” Over het algemeen, dit in overeen stemming met het gevoelen van Buys heeft de mindere man liever niet te doen met ambtenaren, hoe vriéndelijk dezen ook tegen hem zyn mogenen het stukje huiselijke geschiedenis, dat wellicht aan de beleening van eenig pand is verbonden, vertelt hy liever aan een van zyn gelyken, althans aan iemand die, gelyk met den houder van het verkoophuis het geval is, in beschaving weinig boven hem staat. Te Haarlem, waar men nog de „inbren gers” heefthoewel zij niet meer, zoo- als vroeger, met eigen geld werken, doch elke uitgave en Ontvangst by de bank verrekenendaar deed zich vaak het geval voor, dat lieden, die dicht by het gebouw van de Bank van Leening woon den, toch maar een langen omweg maak ten om met hun spullen by den inbrenger of inbrengster te gaan, dewyl zij liever met deze dan met de „heeren” te doen hadden, en in weerwil dat vroeger, nu is dat, gelooven we, vervallennog een kleinigheid moest worden betaald als loon voor deze tusschenpersoon. Men neme ook nog in aanmerking, dat het politietoezicht op de Bank van Leening, als openbare instelling, gemakkelyker is uit te oefenen en dus scherper is, dan dat by particu lieren, zoodat, als iemand soms iets heb ben mocht waarvan de oorsprong liefst niet moet worden nagespoord, hy eer zijn toevlucht zal nemen tot het verkoophuis. Wel moet de houder, evenals ieder die zich met den inkoop van roerende goe deren inlaat, een register hebben waarop elke post wordt aangehoudenmaar, er kunnen soms ook redenen zijn om mqt die bepaling de hand wat te lichten. v Nauwlettend toezicht op alle inridWin- gen, die geld op roerend onderpand voor schieten, is natuurlijk dringend noodig, in het belang niet alleen van bestrijding van diefstallen, ook voor het behoud van de rechten der eigenaars van gestolen goe deren. Art. 31 van het Kon. Besluit van 31 Oct. 1826 zegt: „De gestolen of verlo ren goederen, door derzelver eigenaars, binnen den t(jd, door de wet bepaald, op- geöischt, worden teruggegeven, wanneer het regt van eigendom ten genoege van de Bank-administratie, of ingeval van ver schil, door een vonnis bewezen wordt; in zoodanig geval zullen de eigenaars niet gehouden zijn om de voorschotten, door de Bank gedaan, noch de interest van dien, goed te maken.” In overeenstem ming daarmee bepaalt ook de laatste alinea van art. 29 der Leidsche Verordening„Ge stolen of verloren goederen worden aan de eigenaars teruggegeven met inachtneming der voorschriften, bepaald by art. 31 van het Kon. Besl. van 31 October 1826. Maar is dat Besluit rechtsgeldig? Vraag het den juristen, en de een zal zeggen ja, de andere neen. De gronden voor dien twijfel zijn gemakkelyk te vin den. Een andere vraag is echterMoet dat zoo blijven? Is het wenschelijk, het gebruik van een credietmiddel, dat van niet geringe betee- kenis is in de levensomstandigheden der minvermogenden, geheel zonder eenig toe zicht van overheidswege te laten, zoodat, wanneer door de verdwijning der openbare banken het laatste tegenwicht zal zyn weggenomen, de misbruiken zullen toe nemen en de kleine man onbeschermd zal zijn blootgesteld aan een langzame ex ploitatie in den hatelyksten vorm? Want dit is de quaestie. Laat de Re- geering de zaak zooals zij is, dan kunnen de banken het niet houden; haar inrich ting vordert een kostbaar beheer, en wan neer er weinig gebruik van gemaakt wordt zou zij, om de uitgaven te dekken, tot belangrijke verhooging van rente of van administratiegeiden moeten o vergaan. Maar dan zou zy haar philanthropise!! karakter verliezen en dus geen reden van bestaan meer hebben. Het Leidsch adres motiveert dan ook den drang by de Regeering om wettelijke regeling, op de volgende wijze „Het houden van eene Bank van Lee ning of van een huis van verkoop met recht van wederinkoop een bedrijf dat tot vele misbruiken aanleiding kan geven en in vele gevallen werkelijk ook geeft is thans uit een strafrechtelijk oogpunt geheel vrjj. „Het gevolg is, dat het doel, waarmede de gemeentelijke Banken van Leening zyn gesticht en worden onderhouden, voor een groot deel wordt verijdeld. De ervaring leert, dat al zijn de voorwaarden der be leening by de gemeentelijke instelling in het algemeen voor het publiek minder bezwarend dan bij de particuliere inrich tingen, toch door zeer velen aan de laatste de voorkeur wordt gegeven, omdat zij, aan geene enkele bepaling gebonden en aan geene contróle hoegenaamd onderworpen, in menig opzicht faciliteiten kunnen aan bieden, die eene instelling der overheid niet kan toestaan. En verder „Toen in het vorig jaar commissarissen onzer stedelijke Bank een aantal stadge- nooten, aan wier meening in deze waarde mag worden gehecht, opzettelijk hierom trent (d. i. opheffing der Bank)raad pleegden, verkregen zij bijna uitsluitend adviezen in den zelfden geest. Zoo besloot men vooralsnog de instelling te laten be staan, ondanks de moeite, zorg en ver antwoordelijkheid, aan het beheer daarvan verbonden, ondanks de geldelijke opoffe ringen, die zij van de gemeente in de de z. g. n. „Haag- :eelen. TWEE MOLEN- rceelenliggende j den Molen in V. G. A. BOLt zal op Woens- n 26 Februari s om 10 uur, by 3 Meerkerkde ran A. VERHOEF, is by J. ROMEIJN, en verkoopen i, 90 Centiaren AND, der erk, Aren, 50 Cea- ËNDLAND aldaar, ichreven. lain te vervullen, om de Transvaalsche Regeering te winnen en te overtuigen van de oprechtheid en goede trouw der Britsche Regeering, isdoor Salisbury’s optreden zeer veel zwaarder geworden. Ook Salisbury’s terugwyken tegenover de Porte en zijn onedelmoedig verzaken der mishandelde Armeniörs, wekte in de hoogste mate Morley’s toorn op. «Wat hy daarvan gezegd heeft, is eene diepe vernedering voor ieder Britsch burger,” luidt het oordeel van den oud-Minister. En wat heeft de heer Salisbury nu eigen lijk gesproken met betrekking tot Armeniö? De zes Mogendheden, dus verklaarde hij, die na veel moeite van Turkije de be kende-) hervormingen voor Armeniö hadden verkregen, zouden nu toezicht houden op de tenuitvoerlegging daarvan, maar yerdef gaan, konden zij niet. Engeland had niet de minste aanleiding er toe, om zich in de zaak te mengen en den Sultan te dwin gen over de Armeniörs te regeeren op eene wijze, waarin hy nu eenmaal geen be hagen heeft. Salisbury geeft verder toe, dat de bestuurswijze van den Sultan zwak is, maar tot de gruweldaden rechtstreeks last geven, doet hij niet. Dat is het werk van de Mohammedanen. Engeland kan niet tusschenbeide komen. Het heeft de macht niet tot eene militaire bezetting van Klein-Azië over te gaan en gelooft niet, dat eenige andere. Europeesche mo gendheid zulks begeert te doen. Er zal dus, wat Engeland betreft, rustig worden voprtgemoord in Klein-Azië. Nu, deze redevoering, die overal elders algemeens verontwaardiging wekte, deed natuurlijk den Sultan Abdal Hamid veel genoegen. De slappe toon, waarop Salis bury over de Armenische zaken sprak, maakte op hem een aangenamen indruk, zoodat hij dadelijk beval gaf, zijn dank te betuigen voor het gesprokene. Salisbury is dus des Sultans vriend geworden. Qok Minister Balfour sprak te Bristol over de zaken in Armeniö, in gelyken geest als zyn chef. „Daily News” ontving inmiddels weer een brief uit Urfa, waarin het getal der alleen daar gedoode Armeniörs wordt op gegeven als 3500 te hebben bedragen. Daarvan werden 1500 verbrand in de kerk, waar ze een toevlucht gezocht»hadden. De Daitsche Rijksdag heeft een aan vang gemaakt met de beraadslaging over het nieuwe Burgerlijk Wetboek, ter gelegen heid van ‘den 25sten jaardag des Rijks, door de Regeering ingediend. Staats-Secretaris Nieberding verklaarde, dat het ontwerp, de vrucht van een arbeid van twintig jaren overeenkwam met de opvatting in de breedste volkskringen. Het bevrijdt Duitschland van eene ver deeldheid op rechtsgebied, die eeuwen ge duurd heeft. En de verbonden Regeeringen antwoordden dan ook allen toestemmend op de vraag, of de voordeelen wel zouden op wegen tegen de moeielijkheid der in voering. Nu, het valt dan ook niet te ontkennen, dat het vele voordeelen heeft, op staatkundig- en staathuishoudkundig-, zoowel als op zedelyk gebied. In de Balgaarsche Sobranjawelker zitting door een uiterst talrijk - publiek werd bygewoond, heeft de Minister Presi dent Stoïloff, voorlezing gedaan van een manifest van Vorst Ferdinandwaarin deze verklaart, dat htf, overeenkomstig zy'ne aan de natie gedane belofte, Kroon prins Boris den 19ien Februari zal doen overgaan tot de Grieksch orthodoxe Kerk. Afgevaardigden en publiek juichten deze mededeeling toe. Aan het ministerie werd eene ovatie gebracht. Maar wat staat nu hier tegenover? De gemalin van Vorst Ferdinand, Vorstin Maria Louisa is zóó fel tegen den over- gang, dat zy Sofia zal verlaten, om zich naar haren vader, den Hertog van Parma te begeven, die even ontstemd moet wezen als zy. Hare beide zonen, Boris en Cyrillus laat ze by den vader achter. Komt de verwachte banvloek van Paus Leo, dan zou de Vorstin voorgoed haren echtgenoot willen veerlaten, om zich in een klooster te begeven. Welke treurige toestanden! Generaal Weyler, de nieuwe opper bevelhebber voor Cuba (Spanje), heeft verklaard, waarschijnlijk twee jaren noodig te zullen hebben om den vrede op het eiland te herstellen. De moeilijkheden en vooral de kosten zullen groot zyn, maar aan welslagen is niette twijfelen. De Generaal zal beginnen met het „schoonvegen” (der provinciën Mantauzas, Havana en Las Villas. Toen Koning Carlos van Portugal Woensdag in een open rijtuig naar zijn paléis terugkeerde, slechts door een adju dant vergezeld, wierp een werkman met steenen naar hem. Een daarvan raakte zijn adjudant, die toen aanstonds uit het rijtuig sprong en, met behulp der politie, den aanvaller vastgreep. Van wat soort hij was, bleek al spoedig uit zijn ge schreeuw van: „Leve de sociale revolutie!” Toen de Koning den volgenden dag weêr uitreed, werd hij allerwege nog hartelijker dan gewoonlijk begroet. By Kon. besluit is F. 8. Op ten Noort, met ingang van 18 dezer, benoemd tot -burgemeester der gemeente Ede, niet toekenning van. eervol ontslag als burge meester der gemeenten Alblasserdam en Oud-Alblas. - Gedeputeerde Staten der pro vincie Zuid Holland hebben bepaald: 1°. dat de uitoefening der jachten op waterwild wordt gesloten op Zaterdag 11 April a.s.; 2°. dat de uitoefening van het welspel van kwartelen met steekgaren of vlieg net is toegelaten van 25 April a. s. tot en met 4 Juli d. a. v., doch dat het vliegnet in geen geval tot het tirasseeren van kwartelen mag werden gebruikt; 3°. dat de visscherij in de binnen wateren, waaronder ook worden verstaan rivieren door sluizen afgesloten, zal zijn gesloten van 15 Maart a. s. tot en möt -. 31 Mei d. a. v., met uitzondering: a. van de visscherij dóór middel van fuiken, aalscharen, aalkorven, dobbers en door peuren naar aal en paling; b. van de visscherij met de gebbe om kleine vischjes te scheppen tot aas voor dobbers 4°. dat het visschen met kuilnetten, waaronder ook behooren ankerkuilen en staalboomen, van 1 April a.s. tot 15Juni d.a. v. is verboden; 5°. dat de kooilieden hunne kooieen den in dit jaar moeten opsluiten of ophokken van 2 Juli tot de opening der jacht op waterwild. •—Van 5 tot en met 13 Febrtfari a. s. zal in de expositie zaal van het voormalige Passage Hötel, Korte Hoog straat 15, Rotterdam, plaats hebben eene tentoonstelling van kunstvoorwerpen, ge borduurd op de Origineels Singer Naai machine. De 206 diverse nummers, die in hunne eigenaardige schoonheid -elks belangstel-' ling gaande maken, bestaan uit: eene rijke serie met zijde geborduurde land-r schappen, voorstellingen ontleend aan het zeewezen, bloem- en genrestukken, allen meesterstukken van kleureffect; kunst rijke borduursels op portières, voorhangsels, sjerpen enz., vervaardigd naar de teederste bloem- en bladmotieven, uitgevoerd in de sierlykste Arabesken-Dessinskleedjes, tafelloopers, antimacassers enz., in^ het fijnste openzoom en a-jourwerk, inByzan- tynsch koordborduursel, alsook uit tal van andere voorwerpen van kunst en smaak op elk gebied. Dezelfde verscheidenheid heerscht in de grondstoffen, welke by het vervaar digen dezer kunstvoortbrengselen werden verwerkt, en man vindt er het meest uiteenloopende materiaalvanaf het teerste zijden gaas en het fijnste batist, tot de zwaarste kwaliteiten damast, pluche en fluweel. Alle tentoongestelde voorwerpen zyn in - hun soort volmaakte kunstgewrochten, en zij dwingen juist d&irom des te meer bewondering af, omdat ?ij, zonder behulp van ’t een of ander apparaat, met weinig tijdverlies, naar eene licht aan te leeren methode zyn vervaardigd op de gewone Origineels Singer Naaimachine voor huishoudelijk gebruik. De rechtbank te Rotterdanf ver oordeelde Dinsdag o. a.: F. v.‘d. H., sjouwer te Gouda, wegens oplichting van een half mud aardappelen, tot vier maanden; G. F., arbeider te Vlist, wegens mishandeling, tot drie maanden; B. de B.kastelein tp Lokkerkerkwegens mishandeling tot f 10 boote, subs, tien dagen hechtenis; F. D., smid en F.B, fabrieksarbeider, beiden te Gouda, wegens vernieling van glas ruiten, ieder tot vjjf dagen. Terecht stond daarna 8. L. F., 83 jaar, tim merman te Gouda, beklaagd van oplichting, f 4 maal gepleegd. Hjj had al. op 7 Januari jl. Wjp te Gouda, met het opgmerk om sioh weder-CX.K; 5 - rechtelgk te bevoordeelen, bewogen: lo. H. O.N* Trjjsburg tot de afgifte van een broeit, 2o. WWt? SÜV/ O. M. Korto tot de afgifte van een stuk bever. 3o. L. H. A. J. M. Quant tot de afgifte vaü een scheurkalender en 4o. 0. A. B, Bantïinger tot de afgifte van eoji broek en hemdrok, door bjj ieder hunner die goederen op crediet te vragen, vaisoheljjk voorgevende dat hij uit naam en voor rekening van sjjn vader kwam. Al het ten laste gelegde werd door beklaagde bekend. De goederen waten door hem gedeel telik beleend, gedoeltelyk vorkooht en de op brengst had hg aan sterken drank besteed. Uit de behandeling bleek nog, dat b<»kl. van ajjn vader geen verlof had goederen op diens naam te balen en dat deze van sjjn zoon veel verdriet beeft. Tegen bekl., die een weekloon van f 7 te weinig vond om daarvan te leven, en liever op oneerlijke manier in zijn onderhoud scheen te willen voorzien, werd vier maanden gevangenis- straf geêischt. De toegevoegde verdediger, Mr. G. H. M. Delprat, die het betreurde dat de valer in deze de aan klacht heeft ingediend tegen «jjn zoon, en die wellicht op een andere wgae had kunnen voor komen dat de deuren der gerangeors voor zijn zoon ontsloten moesten worden, refereerde zich, wat de uitspraak betreft, aan ’a rechters oordeel. Uitspraak ovor 8 dagen. Aangenomen het beroep te Waarder door Da J. Boer Knottnerua te Roon. laatste jaren begint te vergen. „Doch waar de gemeente zich, ter wille van een volksbqüux, £eze verplichting getroost, daar mfeent oe Raad vah den Rijkswetgever te mogen vragen, dat hy zy'ne medewerking verleene, om de werk zaamheid der gemeente zooveel mogeljjk vrucht te doen dragen.” Zal die vraag op bevredigende wy'ze be antwoord worden? De politieke omstan digheden van het oogenblik doen ons wel eenige vrees koesteren. Maar de Regeering kan toch zien, dat het den voorstanders eener wettelijke regeling ernst is, want uit tal van gemeenten, die Banken be zitten, is reeds adhaesie betuigd. Dat is ten minste iets gewonnen. Maar met die negatieve of laten wy liever zeggen met die zedelijke winst komen we niet veel verderdaden hebben we noodig. Een schrijver in „HetNieuws” beweert dat het Gemeentebestuur zelf wel een veroi- dening kan vaststellen, die het houden van „verkoophuizen” verbiedt of beperkt. Het „Rotterdamsch Nieuwsblad” is van oordeel, dat zulks niet kan, omdat er in breuk gemaakt moet worden op de rechten van individuen, en dat is voor een Ne- derlandsche Regeering iets verschrikkelijks, maar voor een gemeentebestuur zoo goed als onmogelyk. Als het Staatsgezag niet helpt, komen wy er niet. Wy scharen ons beslist aan de zyde van het „Rott. Nieuwsblad.” Had de plaat selijke wetgever de zaak kunnen regelen, te Leiden Jimi het zeker en in tal van andere gemljfcten hoogst waarschijnlijk reeds geschied zijn. Wy zullen maar afwachten wat de Minister van Binnenlandsche Zaken doen zal. Intusschen is het voortreffelijk, dat opnieuw op de zaak de aandacht is gericht. Overzicht, De Minister-President van Groot-BriL tannlö, de Markies van Salisbury,heeft te Londen aan een feestmaal der ver- eeniging van Non Conformisten het woord gevoerd en zich daarbij over de jongste gebeurtenissen in de Transvaal uitgelaten, op eene wyze, die aan ernstige bedenkingen onderhevig is. De Transvaal, zeide Salisbury, geeft ons op het gebied van „Home Rule” een voorbeeld, dat duidelijk aantoont, hoe, wanneer ooit aan Ierland Eigen Beheer werd bewilligd, het lot der „loyalisten? in de Protestantsche provincie Ulster wezen zou. De „uitlan- ders” in de Transvaal, riep Salisbury uit, zijn, wat in Ierland de mannen van Ulster zijn. Dat waren oorspronkelijk ook indrin gers. Maar, dat juist Salisbury deze vergelijking trekt, is daarom en in de gegeven omstandigheden zoo bedenkelijk, omdat nog versch in de herinnering ligt, de campagne, destydsdoor hem in datzelfde Ulster ter bestrijding van „Home Ru)e” ondernomen, toen hij niet veel beter dan gewapend verzet en burger oorlog heeft gepredikt voor het geval, dat Gladstone’s lievelingsmaatregel tot wet mocht worden verheven, hetgeen hem toen zeqr kwalijk genomen is. De Britsche Premier heeft zich aldus geplaatst op het standpunt van „The Times”, zoo niet van Jameson. De „Westminster Gazette” merkt hierop aan: Onze hartelyke gelukwenschen op .heden aan het ïersche volk. Vroeger wel èens met Hottentotten vergeleken, zijn de Ieren nu door Lord Salisbury verhoogd tot de waardigheid van „Boeren”. Maar de Ulster-mannen moeten wy oprecht condoleeren, want met „uitlanders” te worden gelijkgesteld, is nu niet bepaal delijk een lof! De heer Chamberlain alléén is zich zelf gelyk gebleven, door flinkweg te spreken van de „onafhankelijkheid” der Trans vaalsche Republiek. De „Times” geeft nu weêr eens het woord aan een Berlynschen correspondent en wel, om te verklaren, dat het bekende telegram van Keizer Wilhelm aan Presi dent Krüger, en het plan om troepen te landen aan de Delagoabaai slechts de natuurlijke uiting waren van eene staat kunde, die jaren lang gerijpt heeft. Duitschland heeft er al lang naar gestreefd in Zuid-Afrika vasteren voet te verkrijgen en heeft er belang byde Transvaal op staathuishoudkundig gebied onafhan kelijk van de Kaapkolonie te maken. Zelfs na de gevangenneming van Dr. Jameson, is Duitschland bij Portugal blyven aandringen op toestemming van het aan wal zetten van Duitsche mariniers in de Delagoa-baai. Terugkomende op de jongste redevoe ring van Lord Salisbury, met name diens uitlating over de Transvaal, heeft de liberale oud Minister van Ierland, John Morley, daarover een scherpe critiek uitgeoefend. Welk eene houding geeft het, wanneer de Minister van Koloniën den inval van Jameson veroordeelt en eene vervolging gelast en de Minister- President er een grap van maakt en den strooptocht vergoelijkt. Waarlijk, de uiterst moeielijke taak, door den heer Chamber- Prys der Advertentien: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrydags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentien, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht.

Schoonhovensche Courant | 1896 | | pagina 1