OOP HLEIJ fijne Artikelen een groote neden alle I Mewu&ZoDeii, N. a co co N°. 1652. 1896. Woensdag 12 Februari. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht n. eel! bat. ooneeldecoratiën, n elk genre, steeds Verkrijgbaar bij BAAN, Schilder, Amnierstol. grootste i in staat ‘ing en Lijfrente, 1 CBöMlffil tl SMlïtM. t IGELIJK! 4 I- i etten. F> a b i VÉLOCIPÈDE-HANDEL GOUDA, nemen gelden h deposito: 1 dag opvragens h 2 °/0 langer termyn op overeen te komen oorwaarden en desverkiezende tegen nderpand in fondsen; O Q) BUITENLAND. BINNENLAND. i, Ouderdom. de 4de prijs i egrooting Koloniën r .t ■oraomffl couraïït. 43 50 55 60 G5 70 had in kolfwed- it na nogi N. Malt delen, De e t» 7 24 7 99 Z 9 10 ÓadelUk ln«»»nd« JsartHksche lijfrente vnnr f 100 ir«Btort kapitaal, roor mannen. voor rronwex 6 83 7 5* 8 39 9 57 - - 11 18 1® 72 13 51 13 08 By Kon. besluit van 10 dezer is aan Mr. J. A. Vaillant, op zyn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 15 dezer, eervol ontslag verleend als president der arrondissements-rechtbank te Rotterdam, met dankbetuiging voor de door hem in rechteriyke betrekkingen bewezen diensten. By Kon. besluit van 10 dezer zyn, met ingang van 15 dezer, benoemd: tot president der arrondissements rechtbank te Rotterdam Mr. J. v. Heukelom, thans vice president van gemelde recht bank; tot vice president der arrondissements rechtbank te Rotterdam Mr. A. H. v. Tien- hoven, thans reqhter in gemelde rechtbank. De kapt. S. I. Van Nooten, directeur van den artillerie-cursus te Delft, wordt 1 October e. k. op zyn verzoek eer vol uit zijne functie ontheven. De Tweede Kamer is ter her vatting van de werkzaamheden byeenge- roepen tegen Dinsdag 18 dezer, ’s middags te half drie. Volgens besluit van Gedepu teerde Staten van Zuid Holland zullen eerstdaags de verplichte provinciale heng- stenkeuringen plaats hebbente Gouda o. a. op Vrydag 21 dezer. Inlichtingen omtrent deze keuringen zyn te bekomen by de heeren Ph. Van der Breggen te Waddings- veen en J. H. Van der Torren Kz. te Zevenhuizen. De verplichte provinciale hengstenkeuring in Zuid Holland voor het jaar 1896 zal te Gorinchem o. a. plaats hebben op Woensdag, 19 Febr. a. s., ’s morgens 10 uur. Aan het ministerie van wa terstaat te ’s-Hage werd Vrydag o. a. aan besteed de inrichting en uitbreiding van een perceel aan de Gerrit Verboomstraat te Schiedam tot postkantoor met direc teurswoning. Minste inschryver was J. G. v. d. Linden, Woerden, voor f 15,900. De tentoonstelling van mo derne borduurwerken, door de Singer-Maat- schappy thans in de expositiezaal van het voormalige Passage-hötei te Rotterdam op touw gezet, werd op den dag van hare opening reeds door 527 personen bezocht. Op den tweeden dag waren er 544 enVrydag 591 bezoekers. Verreweg het grootste gedeelte van dezen kwam tusschen 2 en 4 uren, en aangezien dit wel zoo zal bly ven, zullen zy, welke niet van drukte houden of alles nauwkeurig wenschen te zien, daarom goed doen, tusschen 10 en 2 uren naar die tentoonstelling te gaan; want dan is de zaal betrekkelyk weinig be zocht. De toegang is, zooals men weet, vrij. Men schryft uit IJselmonde: Omtrent de aanvrage van land in den Varkenoordschen polder werd thans iets naders bekend. Een groote bouwmaat- schappy schynt voornemens te zyn, wan neer de koop doorgaat, aldaar eene geheele straat aan te leggen en tevens concessie aan te vragen om er eene stoomtram door te leggen, die van Rotterdam uit over ons dorp zal gaan en zoo naar Ridderkerk zal loopen. Wanneer het deze onderne ming gelukt de binnengronden tekoopen, schynt ook het plan te bestaan zich van den buitengrond langs die kade den eigen dom te verzekeren. Naar men verneemt, heeft de sleepdienst L. Smit Co. het voor nemen te Hoek van Holland eene blazer- schuit te stationneeren om steeds voor hunne sleepbooten ter beschikking te zyn, ten einde aan gestrande of verlaten schepen beter hulp te kunnen verleenen. Eenigen tyd geleden hebben wy gemeld, dat de gewezen onderwyzer Van der W, te Bleskensgraaf en Hof wegen de gemeente een proces had aan gedaan, wegens het niet uitbetalen van drie gratificatiën, elk van f 50. In deze zaak heeft de kantonrechter Donderdag beslissing genomen en den eischer zyne vordering ontzegd. Bedankt yqor het beroep te Waarder door Ds. J. Boer Knottnerus te Roon (verbeterd bericht). Ds. A. Mulder te Schoonre- woerd is beroepen by de Gereform. Gem. te Spykenisse. ‘Gorinchem, 6 Febr. Op Woensdag 19 dezer zal in den Doelen alhier eene vergade ring gehouden worden van Hoofdingelan den en Hoofdingelanden plaatsvervangers van het Hoogheemraadschap „de Alblas- serwaard met Arkel beneden de Zouwe,” tot het opmaken eener voordracht aan H. M. de Koningin Regentes, van drie candidaten voor de betrekking van Hoog heemraad, open vallende wegens periodieke aftreding van den heer A. P. H. A. De Kleyn te Ameide. Amelde, 10 Febr. Op 1 Jan. 1896 bevonden zich in deze gemeente 239 kin deren van 6 12 jaren, waarvan 234 ter school gingen; de overige 5 hebben vóór den 12-jarigen leeftyd de school verlaten. Ameide, 11 Febr. In de vorige week is te Rotterdam op 82-jarigen ouderdom overleden de heer A. Van Stolk Czn., sedert 1876 Ambachtsheer dezer gemeente. Wordt in de stad zyner inwoning het heengaan van dezen zoo ach tens waard igen man diep betreurd, ook hier werd zyn afsterven met groot leedwezen vernomen. Steeds toch deelde hy met woord en daad in het lief en leed dezer gemeente en hare ingezetenen; talrijk waren de biyken, dat hare belangen hem ter harte gingen. De van >0 beste constructie en volmaaktste ivorming, geëvenaard aan de voordek te prysnoteering, kan men bekomen: jrikaansche Orgels (Story en Clark), is 281 maal bekroond, hoogste onder- aidüig wereldtentoonstelling Chicago, lino’s, Harmonica’s, Accoordciters, Kope- en Houten Blaaa-lnstrumenten, Muziek- omaten (door inworp van een geldstuk len deze) voor Koffij huizen enz. enz., af 50 gulden. Arristons, Occarino’s, idharmomca’s enz, enz. Tevens pracht- e Velocipedes, duurzaam, snelloopend, ïtbanden (vertrouwd), van af f <30,— van af f90,- tot 1ste klasse f325,— 2 persoons-Fietsen tegen concurree- de pryzen, uit de beroemdste buiten- ische fabrieken. dies franco door Nederland. .an bevelend, J. H. CROMJONGH, Muziek- en Vélocipède-handelaar, Muziek-oüderwijzer, Sliedrecht, Markt, naast „üe Waag”, erstrekken gelden op Effecten voor: ragen onder f 1000,- h 4 ’/0 ’sjaars; ragen daarboven tot den prolongatie- oers, volgens Amsterdamsche beurs- oorwaarden sten zich met het koopen en verkoopen an Effecten, tegen een provisie van: voor fondsen boven de 30 °/9 onder 30 (ook oor loten;) verlangd worden orders in de meeste mdsen verantwoord tot den eerstvolgen- en middenkoers der Amsterdamsche eurs selen Coupons in boven de Amster- anische beursnoteeringzonder bere- ening van provisie; sten zich op voordeelige voorwaarden iet het incasseeren van wissels op innen- en buitenland. Tarieven op mvrage gratis verkrygbaar. mt voor Schoonhoven de Heer A. VAN DEN HEUVEL, aldaar. s l Overzicht. I Aan eenige Zufd-Afrikaanscbe bladen ontleenen we nog de de volgende bijzon derheden Groote ergernis en verontwaar diging heeft het gewekt, dat Jameson’s troep, behalve de moorddadige Maxim kanonnen, ook patronen met ontplofbare kogels met zich blijkt gevoerd te hebben, waarvan het gebruik by overeenkomst onder de beschaafde natiën is verboden en die alleen worden gebezigd by de jacht op grof en schadelijk wild. Op het slagveld van Krügersdorp zyn er verscheidene ge vonden. Men heeft ook in handen gekte gen een exemplaar der instructie voor den inval, aan de leiders van Jameson’s troep verstrekt. Daaruit blykt, dat alles lang te voren en zorgvuldig was voorbereid. Ten slotte de aangename mededeeling, dat de consul-generaal der Nederlanden te Pretoria, de heer Domela Nieuwenhuys, per telegram van den minister van Bui tenlandsche Zaken te ’s Graven hage werd uitgenoodigd.om namens de Nederlandsche Regeering President Krüger geluk te wen schen met het herstel der orde en den bevredigenden afloop der jongste gebeur tenissen. Onder de hervormings maatregelenwaar toe de Transvaalsche Regeering bereid is, bevindt zich ook een ontwerp tot instelling van eenen gemeenteraad te Johannesburg, met een burgemeester aan het hoofd en de bevoegdheid, de plaatselyke aangelegen heden geheel onder eigen conti öle te nemen. Uit Blantyre, in Nyassa-land, het BriLsch Centiaal Afrikaai sche Protectoraat, is in Engeland bericht ontvangen, dat luitenant Alstan en kapitein Stewart met eene af- deeling Sikhsoldaten, twee schitterende overwinningen hebben behaald over de in slaven handelende hoofden, die over 20.000 man beschikten. De Arabieren werden geheel verslagen en 14 hoofden gevangen genomen. Door deze over winning staat de weg naar het binnenland voor de Engelschen open. De begrafenis van Prins Hendrik van Battenberg werd bygewoond door de Ko ningin en de leden van haar Huis, de Prinsen Van Battenberg, de Ministers Cham berlain Balfour en Goschendiplomaten, hoofden van marine, leger en landsbestuur en eene groote menigte belangstellenden. 1 De stoet, waarin vele fraaie uniformen blonken en die ongeveer 200 personen j telde, vertrok om half een, kort na de aankomst der Koningin, van het station, onder artillerie salvo’s en begaf zich lang- zaam naar de kerk van Whippingham, 1 begeleid door treurmuziek den dooden- 1 marsch van Chopin. De kist, overdekt met de Britsche vlag, stond op het affuit van een kanon, dat door zes paarden werd getrokken. Onmiddellyk achter den doode volgden de Prinsen Lodewy k, Frans en Jozef Van Battenberg en achter dezen reden de 1 Koningin, Prinses Beatrice, de twee oudste 1 kinderen en de Princessen. Er waren vele 1 bloemkransen gezonden uit alle deelen des lands, als laatste hulde aan den doode. De Lord Kanselier ontving den stoet aan den ingang der kerk, welke vol belang- stellenden was. De lykdienst werd ver- richt door den Bisschop van Westminster 1 en den Deken van Windsor. By de voortgezette beraadslagingen over 1 het nieuwe ontwerp Burgerlyk Wetboek, van het Duitsche Iiyk werd besloten, het ontwerp in handen te stellen eener commissie van 21 leden met machtiging enkele deelen van het ontwerp en bloc goed te keuren. De conservatieven en vry-conservatieven stemden tegen de verzending en tegen bet geven der bedoelde machtiging stemden Centrum, Polen en Sociaaldemocraten. De begrootings-commissie der Fransche Kamer heeft het extra-crediet van 975.000 francs, door de Regeering aangevraagd voor Frankryk’s vertegenwoordiging bij de kroningsfeesten te Moskau,goedgekeurd. Frankrfik zal met buitengewoon veel glans deelnemen aan die feesten. De Fransche Gezant, Hertog De Montebello, heeft twee groote huizen te Moskau gehuurd voor de feestdagen en die alleen kosten al 40.000 roebels. Ze zullen prachtig in gericht worden en de Gezant zal daar een groot bal geven ter eere van den Keizer en de Keizerin, die reeds de uitnoodiging daartoe aannamen. Vorst Ferdinand van Bulgartye heeft de gunst van den Czar herwonnen, maar zyne vrouw verloren. Uit St. Petersburg ontving hy een telegram van Keizer Nicolaas, waarin hy wordt gelukgewenscht met zyn „vaderlandslievend besluit” en hem belooft zich by den overgang te zullen doen vertegenwoordigen door Generaal Kutusow maarook heeft Prinses Marie Louise met haren jongsten zoon Cyrillus hof en hoofdstad verlaten, door Vorst Ferdinand om er eene houding aan te geven waarschynlyk - tot Tsaribood uitgeleid. Prinses Marie Louise had echt scheiding willen aanvragen, doch de Paus heeft het haar ontraden. Dat een appel soms tamely k ver van den boom kan vallen, zien we in Servië gebeuren, waar Koning Alexander, Milan’s zoon, uit consideratie voor den berooiden toestand van ’s lands schatkist, heeft verklaard, dat hy zyn civiele lijst (1 200.000 dinar) voortaan, in plaats van geheel in goud, half in goud en half in zilver wil ontvangen. Op deze wyze wordt de schatkist in staat gesteld, jaarlyks 90000 dinar te besparen. Op de Atlantische kust der Vereenlgde Staten heeft een hevige storm veel schade en ongeluk aangericht. Op veie plaatsen zyn overstroomingen voorgekomen. I Te New-York en Brooklyn werden vele gebouwen beschadigd. De stad Boundbrook, in New Jersey, is gedeeltelyk overstroomd. Verscheidene menschen kwamen daar om 't leven. De dyk van Marrystown, in New Jersey, is bezweken voor den drang van het water. Vyf en twintig menschen verdronken daar. Een brug te New Britain (Connecticut) is ingestort. Dertien arbeiders, die bezig waren de brug te herstellen, kwamen by dat ongeluk om het leven. STATEN-GENERAAL. Bij de behandeling van Hoofdstuk VII B. (Financiën), in de vergadering der Eerste Kamer van Donderdag 6 Febr., vestigde de heer Fokker de aandacht op het feit, dat vooral in Zeeland veel grondbezit is in handen van vreemdelingen, die daardoor in belastingen boven de ingeze tenen zjjn bevoordeeld. Spr. beval voor die vreem delingen een personeele heffing ter zake van grundbezit aan. De heer Van Tienhoven klaagde, dat aangiften voor de vermogensbelasting zoo dikwijls ambtshalve worden verhoogd zonder den aangeslagene te hooren. Deze grief werd door de heeren Godin de Beaufort, Sassen en Van Nispen tot l’annerden verder uitgewerkt. De Minister van Financiën gaf de verzekering dat alleen bjj hooge noodzakelijkheid van dat middel gebruik zal worden gemaakt om oneer- Ijjke aangiften te bestrjjden. Hoofdstuk VIII (Oorlog, mot vestingbegroo- ting). De heer Weilheim drong aan op meer voortvarendheid voor de versterking van Am sterdam naar het groote plan, de gelden zoo noodig te verkrjjgon door leening. Lof bren gende aan de inrichting van het reservekader, wil deze spr, op ongeveer geljjke wjjze komen tot een reserve-leger, volgens het denkbeeld van kolonel Van Dam van Isselt. De heer Regput verlangt dat de uitgaten voor Oorlog tot 20 millioen worden teruggebracht; eenige sprekers gaven te kennen dat zulks onmogelijk is, wat ook door den Minister werd uiteengezet. Niet temin had de Regeering reeds bezuinigingen toegepast. Bjj Hoofdstuk IX (Waterstaat) verheugde de heer Van Lier zich in de meer tegemoetko mende houding des Ministers ten aan zien van de plannen voor den Noord-Oosterspoorweg, welke zaak spr. ernstig bjj den Min. aanbeval. Vergadering van Vrjjdag. Hoofdstuk IX (Waterstaat). De heer Nebbens Sterling betuigde ingenomenheid met 's Ministers toezegging van een onderzoek aangaande den waterweg van Dordrecht naar zee. De heer Van Tieniioven kwam terug op zjjn vragen, in Nov. gedaan over den toestand der zeeweringen in Noord-Hol- land; met de opvatting van den Minister om trent de verplichtingen van den Staat in deze kan Spr. zich niet vereenigen. De heer Wert heim bepleitte de belangen der telegrafisten, in zonderheid met het oog op hun pensioen, en drong aan op wetteljjke regeling der telephonie. De heer Breebaart verlangde een wetswijziging, die het aan vrouwen en jeugdige personen mogeijjk maakt op Zondag in een coöperatieve zuiveliabriek werkzaam te zjjn. De heer Rahusen ondersteunde den drang van den heer Van Tienhoven uit een internationaal oogpunt; de heer Van Nispen tot Paneerden acht de houding in deze van de Regeering volkomen in overeen stemming met ons waterschapsrecht. De Minister erkende dat er enkele deelen van de zeewering te Kallantsoog zjjn voor welke de Staat verplicht is te zorgen, maar bljjft van oordeel dat de be scherming der polders de taak is van Noord- Holland. Voor de telegrafisten durft de Min. op dit oogenblik geen toezegging geven tot lotsverbetering; de telephonie ts een te jeugdige uitvinding om haar reeds thans te maken tot het onderwerp eener wetteljjke regeling. Wjjziging van de arbeidswet in den door den heer Breebaart bedoelden zin was reeds door den Min. in over weging genomen. Na eenige replieken stelde de heer Van Tienhoven een motie van orde voor, waarbij de Regeering wordt uitgenoodigd zoo spoedig mogeijjk in overleg met <le Staten van Noord-Holland mede te werken tot een regeling ter voorziening in den toestand der zeeweringen voor en benoorden Kallantsoog. De Min. ver klaarde zich tot die medewerking steeds bereid, maar het initiatief daartoe moet van de Staten uitgaan. De motie zal op een nader te bepalen tjjdstip in behandeling komen. Evenals dit hoofdstuk, worden de begrooting voor Suriname en voor net Dep. van Koloniën zonder stemming aangenomen. Daarna kwam aan de orde de motie-Sohim- meipenninok van der Oye o. s., betreffende de toekenning van rechtspersoon!jjkheid aan den N. Malthusiaansohen Bond. De voorstellers lichtten d« motie toe ala een protest tegen de afsohuweljjke middelen van deze vereeniging. De Mm. van Justitie zette uitvoerig uiteen, waarom hij niet heeft kunnen adviseeren aan het verzoek niet te voldoen. Een vereeniging is slechts verboden, als de rechter zulks heeft uitgemaaktis zjj het niet, dan kan de rechts persoon! jjkheid worden govraagd, en de gronden veor een beslissing worden beoordeeld niet alleen naar de statuten, maar ook naar de wjjze van optreden naar buiten. Deze vereeniging randt de wetten niet aan, maakt geen inbreuk op iemands recht, heeft zeker niet ten doel de goede zeden aan te tasten. Ontnemen van do rechtspersoonlijkheid zou de vereeniging, noch in haar doel, noch in haar wjjze van werken, eeuige verandering doen ondergaan; goedkeuring van statuten sluit geen sohjjn van goedkeuring van doel en middelen eener vereeniging in. De heer Geertsema, hoewel het doel van den Bond afkeurende, vond dat de motie, door een op de wet gegronde regeeringshandehng af te keuren, eigenlijk het doel van den Bond wil treffen; ook om andere redenen acht spr. het geraden, haar in te trekken, hetgeen de heer Schimtnelpenninck van der Oye dan ook deed, ;maals verklaard te hebben, dat hjj den Ithusiaansohen Bond, door doel en mid- wel degeljjk onzeieljjk acht. vergadering is daarop tot nadere bjjeen- roeping gescheiden. prov. heeft zich met deze beslissing van Gedep. Staten niet vereenigd en daartegen appèl aangeteekendzoodat de zaak thans komt voor den Raad van State en de Koningin Regentes uitspraak zal doen. Het onderzoek naar den kippendief wordt y verig voortgezet. In verband hier mede werd heden door den Burgemeester als hulpofficier van justitie eene huiszoe king gedaan by een verdachte, waarby, naar men verneemt, voor dezen zeer be zwarende omstandigheden aan ’t licht kwamen. De koppen, pooten en vleugels der gestolen 21 kippen en 2 hanen werden in de Nene gevonden in eene zelling, in een zak, die men met een steen had doen zinken. Alle onderdeelen zyn com pleet en werden reeds door den beslotene herkend. Polsbroek, 16 Febr. Onze predikant, Ds. A. Ten Have, heeft een beroep ont vangen naar Ter Aar. ‘Reeuwyk (afd. Sluipwyk), lOFebr. Vrjj- dag-avood jl. had in de lokalen der openbare School B. de eerste openbare uitvoering plaats van de zangvereoniging voor gemengd koor, „Voorwaarts zij ons doel” onder leiding van den Directeur, den heer A. Goudswaard. De directeur opende de bijeenkomst en riep de aan wezigen, namens de leden der vereeniging, een hartelijk welkom toe. Hjj verklaarde dat zjj door zang en voordracht zich zouden beg veren hun een aangenamen, misschien leerzamen avond te verschaffen, doch riep geljjktgdig de toege vendheid in van het publiek, omdat zoowel de zang als de voordrachten verre van onberispelijk zouden zijn. Daarna tot de werkzaamheden o vergaande, werden verschillende zangnummers op zeer verdienstelijke wjjze uitgevoerd. Ook de voordrachten, welke deze afwisselden, over troffen de verwachting. Op uitstekende wijze werden o. a. voorgedragen: „Mpn eerstgebo rene”, „de Bedelaar’’, „Patente meisjes”, „Het paartje van Monnikendam”; ook bewezen de uit voerders dier voordrachten, bjjna uitsluitend nieuwelingen op dat gebied, wat een goede wil vermag. Een woord van lof mag derhalve niet worden onthouden aan den directeur, wiens g ve- rige’ bemoeiingen en uitstekende leiding, aan de leden der vereeniging wier volhardende studie, en, niet te vergeten, aan de heeren pianisten wier uitstekende begeleiding der voordrachten en verdiensfeljjk vierhandig pianospel, het tal- rjjke publiek zulke aangename uren bezorgde. ‘Slikkerveer, 10 Febr. Op de fabriek der firma A. F. Smulders alhier is een baggermolen gemaakt, die geheel door electriciteit in beweging gebracht wordt. Het electrische gedeelte is geleverd door de firma Brown Boveri en Co. te Baden in Zwitserland. De proeven hebben uit stekend voldaan. ‘Streefkerk, 10 Febr. Aan de onder- wyzeres aan school I alhier is over 1895 eene gratificatie van f 25 verleend. ‘Tienhoven10 Febr. In deze gemeente waren op 1 Jan. 1.1. aanwezig 36 kinderen tusschen 6- en 12 jarigen leeftyd34 daar van gingen ter school, de overige 2 verlieten de school vóór zy den 12-jarigen leeftyd hadden bereikt. WaddlngHveen, lOFebr. In den nacht van Vrydag op Zaterdag jl. werd in de nabyheid van het Bloemendaalsche stoom gemaal in de Gouwe door de nachtboot een schuitje aangevaren, waarin zich twee personen bevonden. Het noodlottig gevolg was, dat het bootje kantelde, en de beide inzittenden te water geraakten. Een hunner, een goed zwemmer, redde zich het leven, maar de andere, zekere Van B vond daar een noodlottig einde. Beide personen keerden langs de Gouwe huiswaarts uit de Hooge Venen, alwaar zy hunne nach- telyke strooptochten hadden gehouden. ‘Zevenhuizen, 10 Febr. Waarmede men al geld verdienen kanl Een onzer inge zetenen maakt er werk van op de bunsing- jacht te gaan. Eiken nacht haast gaat hy uit by die boeren, by wie vermoed wordt, dat er bunsingen zijn en met behulp van eenen hond weet hy ze wel te snappen. Als men nagaat, dat hy er in een week of vyf al een twintig heeft gevangen, die hy dan verkoopt voor f 1,25 a f 1,75, en dat hy alleen ’s nachts uitgaat, als hy overdag geen werk heeft, dan is dit een bewys, dat er nog al wat van die dieren zy'n. De boeren zyn die eiereneters ook al gaarne kwyt en geven den man dan ook met genoegen verlof, op hunne erven en stallen ter vangst te gaan. Gemengd Nieuws. - Naar de N. Rolt. Ot. verneemt moet de gesloten instructie in de zaak tegen W. Van Berkel weder op last der rechtbank geopend zyn. In verband hier mede werd de voorloopige hechtenia weder verlengd. - Woensdag 1.1., des avonds omstreeks 6.30, had op de rivier de Waal, onder de gemeente Nieuwaal, een aanva ring plaats tusschen de opvarende sleep boot „Adriane Jeane”, gevoerd door kapitein Van Dort, wonende te Dordrecht en de afvarende stoomboot „Stad Gorinchem”, toebehoorende aan de heeren C. Van Beuzekom en C. A. Smits te Gorinchem, met het noodlottig gevolg, dat beide stoombooten aanzienlyke schade bekwa men en maar juist tusschen de kribben konden varen, waar de „Stad Gorinchem” zonk. Persoonlyke ongelukken zyn niet gebeurd. Naar men zegt hal de aanvaring plaats, doordat de „Stad Gorinchem” naar de verkeerde zyde uitweek; deze is niet geassureerd. - Te Enkhuizen is by de firma Sluis en Groot een nortonwel geboord, die behalve overvloedig water ook een hoe veelheid aardgas levert. nagedachtenis van den ontslapene zal hier dan ook steeds in eere blyven. Berg-Ambacht, 11 Febr. Door de zorg der „Werkverschaffing” is aan het eind van de Broeksteeg, aan den Lekdyk, een ferme oprit gemaakt voor rytuigen. ‘Bleekensgraaf, 10 Febr. By den vee houder W. v. d. B. doet zich een geval van mond en klauwzeer voor. De landbouwer J. v. d. L. alhier, wiens woning Vrijdag 31 Januari is af gebrand, is Zaterdag jl. overleden, ver- moedelyk van den bekomen schrik, daar de man reeds een leeftyd van 85 jaren had bereikt. ‘Brandwijk, 10 Febr. Aangezien de wed. J. De K. en G. De K. weigerachtig zyn gebleven om de kosten te betalen, gevallen op hun veroordeeling wegens het niet aangeven van de besmettelyke veeziekte mond- en klauwzeer in 1895, is dezer dagen overgegaan tot de in beslagneming van hun inboedel en zal in het begin der volgende week de publieke verkooping plaats hebben. ’Dalem, lOFebr. Wegens het heerschen der mazelen in het gezin van den hoofd- onderwyzer, is de openbare school alhier gesloten. ‘tiieHendam, 8 Febr. Voor de Nat. Militie, lichting 18Ö7, hebben zich alhier 81 jon- lingen aangegeven. Groot-Ammers, 8 Febr. Heden hield de alhier gevestigde afdeeling van het Nederl. Ondcrwyzers-Genootschap hare gewone maandelyksche vergadering in „De Groote Boer” te Lekkerkerk. De heer Van Essen hield eene eenigszins humoristi sche rede over enkele opvoedkundige waar heden, die, wanneer zy te voel als on- omstootbaar worden beschouwd, als ge meenplaatsen worden gebruikt en daardoor vaak verkeerd begrepen en 'toegepast. Over ’t algemeen was men het met spr. eens, zoodat de discussie slechts een ge- ringen omvang had. Ook de volgende vergadering op 6 Maart a. s. zal weêr te Lekkerkerk worden gehouden. ‘Haastrecht, 7 Febr. De heden-morgen gehouden houtverkooping van den polder Beneden-Haastrecht heeft f 56,55 opge bracht. Hoornaar, 8 Febr. Woensdag, 5 Fe bruari, had by D. Baron alhier de uitge schreven landbouwvergadering plaats van de afd. AIblasserwaard”. Nadat de heer A. Bos, zuivelconsulent, een hoogst aan gename en vol praktische wenken zynde lezing had gehouden over „kaasgebreken”, deed de penningmeester rekening en verantwoording van zyn gehouden finan cieel beheer, waaruit bleek, dat het goed slot bedroeg f350,29. Daarna kwam ter sprake het terrein van de dit jaar te houden tweedaagsche tentoonstelling. De voorzitter lichtte nader de motieven toe, die het bestuur genoopt hadden het terrein by het station Giesendam - Hardingsveld te prefereeren boven de andere. Op zyn vraag of men nog stemming verlangde over een ander terrein, werd ontkennend geantwoord, zoodat met algemeene stem men besloten werd het aangewezen terrein te behouden. Alvorens uiteen te gaan werl een reservefonds opgericht en mede gedeeld dat het aantal leden op dit moment 261 bedraagt. ‘Loplk, 10 Febr. Vrydag j.l. het koffiehuis „de Roos” een stryd plaats, waaraan twintig personen deelnamen. De 1ste prijs werd behaald door J. Hoefnagel alhier; de 2de prys door G. Goes te Montfoort; de 8de prijs door G. v. d. Hoek alhier; de 4de prys door J. De Vos te Ga bauw. ‘Meerkerk, 10 Febr. Een reisgezelschap uit Langerak, bestaande uit drie personen, passeerde II. Zondag-avond, met hit en dogcart, den Bloklandschen straatweg. By den Bloklandschen paal trachtte de hit een verkeerden kant van den weg op te gaan, waardoor het rijtuig omviel. De drie per sonen vielen er af. Twee bleven onge deerd, doch de derde had den arm uit het lid en leed veel pyn, zoodat te Meerkerk eerst geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, voor de reis kon worden voort- gezet. Een lantaarn was verbryzeld, ove rigens leden paard en rijtuig weinig schade. “Ouderkerk a/d Uttel, 10 Febr. By besluit van 4/8 dezer hebben Gedep. Staten, met vernietiging van de beslissing van den Militieraad, den loteling R. d. H. vrygesteld wegens broederdienst, o.a. op de volgende gronden: dat art. 50, 2o der wet van den dienst vrystelt hem, wiens broeder 5 jaar heeft gediend, onverschillig of die dienst krach tens de wet op de nationale militie werd vervuld, dan wel vrij willige dienst was; dat de dienst van 5 jaren, van welker volbrenging of aanvulling door plaatsver vanging in art. 50, 7o sprake is, niet anders dan dezelfde bedoeld kan zyn als de in art. 50, 2o genoemde 5-jarige dienst, en mitsdien eveneens zoowel den ver plichtten als den vrij willigen dienst omvat dat mitsdien ook de vrij willige dienst van een broeder, die door een plaatsver vanger tot vyf jaar is aangevuld, recht op vrijstelling wegens broederdienst ver leent dat mitsdien R. Den H. aanspraak kan doen gelden op vrystelling wegens dienst van zyn broeder Hendrik (die 3 jaar en 855 dagen als vrijwilliger heeft gediend, doch by zyn ontslag een plaatsvervanger stelde). De Commissaris der Koningin in deze

Schoonhovensche Courant | 1896 | | pagina 1