le koon. jkoetsen iter. isieöi. FSTEDE, ■J-, BOUW- en groot 24 II.A., gelegen in EWATER, erjjen dadelijk, 1896. Zaterdag 15 Februari. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht loest! len. Jisólseii handel van Schoonhoven. N°. 1653. OTH, in GOUDA. imbacht. HUUR: ILLES 00, Ironingen. feta! n en ver- Aard- en Jehoorende oemd Wa- BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. EEN VERKEERDE WEG. o M te Willeskop tie komen ten Waarom richt men geenerlei leed geschiedt aan de Chartered toen t S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. wat niet voor Juni verwacht wordt. De Boeren,, wantrouwend van aard, zullen nog wel wantrouwender worden, heden behalve j den Fabriek Ishoat. 1896. m voornoemd EEN zoning, ILAND. i dagelijks, be- KE te Nieuwer- vak door sterf- en eene partij cbelkolen nud. Te ver- ERKAIK te IADEN van het »rd” zullen op 1896, ’s mor- EENELANDSHUJS tijd van 5ach- schrjjving aan- goed erkend KOUDHEID zuchtende HOLM, ist. helpers en ft 20 Cent. Heer H. T. beker. egrafenisplech- buiten de stad. SCBOOIiHOVEWHE GOÜRANT. begroot op van opgemeld sitter. mningmeester. 1896 worden SEL ingewacht ezegeld voor k uitsluitend }sDn® ommel, I doosje krijg baar. irechtelyk ge- nisleiden door e Katjes Drop pleegt, indien Lr feit en ten ars, aangezien wij in andere D ct per kilo. AN NOOTSN, ?br. 1896. litein het Nachtleger, NGH. opdat men de zekerheid hebbe in zijn ver wachtingen niet te worden teleurgesteld. Het fonds voor gemeente ambtenaren kan ook aan dien eisch vóldoen, mits men het omwerke tot een gewone levensverzeke ring, door de vaste premies te veranderen in wisselende, naar den leeftjjd President Krüger (Transvaal) heeft aan Sir Hercules Robinson, den gouverneur van de Britsche kaapkolonie, doen weten, dat hij bereid is, naar Engeland te komen, mits de te behandelen onderwerpen te voren nauwkeurig worden aangewezen en omschreven. Nu, dit getuigt al niet van groot vertrouwen! „The Times” is zoo vriéndelijk den President bij zijne aankomst in Engeland een zeer hartelijke ontvangst te voorspel len. Het zal den lieden daar goed doen, weer eens een „eerlijk" man te zien. En daarom is het ten slotte wel weer eene heel verstandige daad van oom Paul, nu ze niet bij hem komen, eens oog en oog tegenover de heeren in Engeland te gaan staan I Wanneer alles goed gaat, krijgen de Transvalere Sir Cecil Rhodes nog als buur. Hij gaat zich in Rhodesia, te Buluwayo ves- tigen{ waar hij een fraai huis heeft. Hij zal da ir voor de aandeelhouders der Chartered 3 nu van hunnen Jameson beroofd zyn, verder zaken doen! Hij wil bare levens verloren gegaan, o. a. dat van Prins Van Battenberg, die vrijwillig zijne diensten had gesteld ter beschikking van zijn aangenomen vaderland en van de Koningin, die haren dank betuigt voorde algemeene blijken van deelneming, bij het verlies van haren schoonzoon door haar en Prinses Beatrice ontvangen. Ten laatste kwam natuurlijk ook de plotselinge inval in de Zuid-Afrikaansche Republiek weer ter sprake. Dr. Leyds, de Transvaalsche Staats secretaris, is uit Berlijn over Hamburg naar Londen vertrokken. Onderweg bracht hij nog een bezoek aan Von Bismarck op Friedrichsruhe, die in den heer Leyds de Republiek geëerd heeft, door hem tot den voormiddag maaltijd te noodigen. Bij den Dultschen Rijksdag is thans ingekomen eene verzameling van diplo matieke bescheiden^- „witboek” geheeten en betrekking hebbende op de jongste gebeuitenissen in de Zuid-Afrikaansche Republiek. Het zijn 23 stukken, loopende van 1 Februari 1895 af. In Berlijn, Maagdenburg, Erfurt, Eise nach, Breslau, Frankfort, Spiers, Worms, München en Augsburg dreigt eene werk staking onder de Duitsche kleermakers en modemaaksters. Natuurlijk loonsver- hooging. De Sultan van Turkse heeft aan En- geland’s Koningin antwoord gestuurd op haar jongste schrijven. Z. M. betuigt haar daarin zijne „sympathie voor hare gevoelens van humaniteit”. Maar hij doet tevens opmerken, dat de berichten omtrent de op Armeniërs gepleegde moor den afkomstig zijn van kwaadwilligen. Feitelijk zijn het de Turken geweest, die he| eerst zijn aangevallen en wel, terwijl zy in hunne moskeeën lagen te bidden. Dank zij de genomen maatregelen trou wens, is het in Turkije thans weer even rustig en ordelijk, behalve alleen te Zeitoun. De Sultan van Turkije zal een hoog- geplaatsten civielen gevolmachtigde en wel een belijder van den Christel ij ken godsdienst, vergezeld van een adjudant, zenden naar de plechtigheid der zalving van den Bulgaarschen Kroonprins Boris. Wat Rusland betreft, in eene belangrijke mededeeling der St. Petersburgsche „Re- geeringsbode” wordt er aan herinnerd, dat Bulgarye eene schepping is van Rusland. Met veel belangstelling volgde dit dus den loop der ontwikkeling van het Vorstendom en herhaaldelijk verklaarde het, dat, voor eene betere verhouding, slechts eene open hartige bekentenis van Bulgarije werd afgewacht. Die eerste schrede is nu gedaan door het verzoek van Vorst Ferdinand aan den Czar, om eene vertegenwoordiger naar Sofia te zenden, om de vereeniging van Prins Boris met de orthodoxe kerk bij te wonen. De Keizer voldeed aan ’s Vorsten verzoek en zond Graaf Kutusow naar Sofia, tot bijwoning van de heilige zalving van Prins Boris, als getuige en peter namens den Keizer. Deze mededeeling veroorzaakte in Bul garije groote vreugde. Vorst Ferdinand sprak ook met groote ingenomenheid, bij de ontvangst der deputatie uit de Sobranja, die hem voor zijn besluit kwam danken, daarvan en van „een telegram”, door hem van den Czar ontvangen. De Vorst hield by deze gelegenheid eene toespraak, die zeer treffend was. Eene opoffering was het, die hij zich had opgelegd, maar tevens had hij een plicht vervuld tegenover het volk, lange netten, daarmede pogingen gedaan hebben om wild te bemachtigen en zich met geweld hebben verzet tegen den aldaar surveilleerenden rijks veld wachter G. A. Beijer toen deze, bedoeld ongeoor loofd jachttuig in beslag willende nemen, daartoe zoowel beklaagde, als den door hem gedragen zak met netten aangreep door Beijer aan te grijpen, op den grond te werpen, hem gevoelige stoeten op de borst toe te brengen en hem te dreigen, hem met een mes te zullen snijden, indien hij den zak niet wilde loslaten. Door de verklaringen van twee getuigen werd een en ander wettig en overtuigend bewezen, en het O. M. requireerde tegen beklaagde, die zeer ongunstig bekend staat, 3 maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. - Door dr. H. J. A. M. Schaep- man is, als adviseur van den Bond der R.K. Werklieden-Vereenigingen in het aartsbisdom Utrecht, een adresbeweging op touw gezet. Het adres, gericht aan de Regentes, betoogt de noodzakelijkheid, dat de werk manswoningen zooveel mogelyk eigen woningen moeten zijn, om redenen van zedelijkheid en hygiene, verder om bij den werkman arbeidzaamheid, spaar zaamheid, matigheid en orde aan te kweeken, en eindelijk tot bevordering der algemeene welvaart, met dien verstande, dat door het vastzetten van eigen ver diend geld de werkman het groot kapitaal eenigszins verdeelt, zoodat de tegenstelling tusschen rijkdom en armoede minder scherp zal worden, maar overwegende, dat zonder hulp van overheidswege dé werkmah zyn eigen woningen niet zal krijgen, dit die hulp van overheidswege het best kan worden verleend door de overschotten der postspaarbank, verzoeken adressanten aan H. M. dringend aan de regeering te willen opdragen, de daartoe noodige voorstellen by de Stateq Generaal in te dienen. - De Sneeuwbal voor de Holl. Opera bracht tot heden f3600 op. ’Alblasserwaard en Vfjfheerenlanden, 14 Febr. De handel in kaas was deze week bevredigend, de prys iets flauwer; boter met goede vraag, onveranderd in prijs. Men besteedt thans in deze streken voor: kaas van f 20 tot f 23 per 50 kilo, naar wicht en kwaliteit; goêboter f 0,60 per kilo. Bodegraven, 11 Febr. Kaas. Aangevoerd 43 wagens, te zamen 2308 stuks, wegende 8519 kilo; prijs le soort Goudsche f 24 a -, 2e soort f20è f 22; Edam merkaas, le soort f 25, 2e soort f21,50 &f28. Handel matig. kwijnend bestaan voort, maar zijn toch ten doode opgeschreven, tot groot nadeel van de laatstovergebleven deelhebbers; van andere heeft men nog iets weten te redden, door een overgang en bloc naar de levensverzekeringmaatschappij van het Nederlandsch onder wij zers-genootschap te bewerken. De inrichting van het fonds der ge meente ambtenaren is iets beter dan de zoo-even geschetste, in zooverre dat er een driemaandelijksche premie wordt ge stort, in plaats van een bijdrage by ieder sterfgeval. Maar wat er verder aan ontbreekt is genoeg om de zaak een onvaste ver zekering te mogen noemen; er zyn geen nauwkeurig uitgewerkte tarieven, waarbij het bedrag der premie afhankelijk wordt gemaakt van den leeftijd des deelnemers op het tijdstip zijner toetreding. Alle leden worden over denzelfden kam ge schoren, hebben dezelfde rechten, en dat maakt dat voor den meer bejaarde de voordeelen grooter, zijn dan voor den- gene die op jeugdigen leeftijd zich aan sluit. En mocht, hetgeen wij vreezen dat het geval zal zyn, te eeniger tijd hetzelfde gébeuren wat met de provinciale fondsen voor onderwijzers plaats had, dat het toe treden van nieuwe leden ophoudt, dan is het waarschijnlijk gevolg van dien achter uitgang, dat geen gelden aanwezig zijn om het fonds in staat te stellen aan zijn verplichtingen tot en met den laatsten deelhebber ten volle te beantwoorden. Dat laatste behoort het kenmerk te zijn yan elke goede levensverzekeringmaat schappij. Al gaan ook al de leden dood j zonder dat er een enkele nieuwe voor in de plaats komt, het maatschappelijk ka pitaal moet minstens zoo groot zijn, dat aan ieder het zijne kan worden uitbe taald. De uitkeering moet volkomen onafhankelijk blijven van het aantal leden, en de premie evenzoo. Alleen is van sommige maatschappijen de inrichting zóó, dat van de meerdere winsten, die een gevolg zijn van het toenemen van het aantal leden, een deel wordt uitbe taald aan de deelnemers als dividend. Dat is dan een buitenkansje, hetwelk den meesten niet onwelkom zal zijn. In het algemeen is het te betreuren, dat men nog altijd eenig heil blijft zien in hetgeen niets anders is dan versnip pering van krachten. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele ryk f 0,90. Men kan zich abon- i neeren by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. handelingen zal hij zich laten leiden door de striktste rechtvaardigheid. De rede voering heeft eenen zeer goeden indruk gemaakt. Uit Madrid vertrok weer een bataljon infanterie naar Cadix, om daar naar Cuba te worden ingescheept. Vol geestdrift deed de bevolking aan de soldaten uitgeleide. Boven de stad Madrid is een meteoor ontploft. Volgens eene mededeeling van het Observatorium geschiedde dat op oen hoogte van 32.000 meter, met een schit terenden lichtglans en een geduchten knal, welke algemeen schrik veroorzaakte. Alle huizen schudden in de stad en vele vensterruiten sprongen. Omtrent de stellingen der Italianen in Erythraea wordt uit Rome gemeld, dat de hoofdmacht der Italianen met hunne hulp troepen en der Abessyniërs zich nu op vyf uren afstands van elkander bevindt De Italianen hebben zich versterkt op den berg Aaghar, tusschen Adua en Adigrat, en in de nabijheid daarvan nemen de Abessyniërs stellingen in, die ook zeer sterk zyn. De voorposten naderen elkander al meer en meer, zoodat men elk oogen- blik eenen veldslag verwachten kan.* Bij Kon. besluit is benoemd tot voorzitter van het college van regenten over de bijzondere strafgevangenis voor vrouwen te Gorinchem, J. A. Muller, lid van dat college. - Met ingang van 1 Mei is de landmeter van het kadaster J. Holthuyzen van Gorinchem overgeplaatst naar ’s-Gra- venhage. De Minister van Justitie heeft mej. A. M. A. Schuddeboora te Harmelen, met ingang van 1 Maart a. s. tijdelijk be noemd tot bewaarster 2de klasse in het Rijksopvoedingsgesticht te Montfoort. De rechtbank te Rotterdam veroordeelde Dinsdag o. a.S. L. F., tim merman te Gouda, die zich op naam van zijn vader verschillende zaken deed afge ven, tot vier maanden. Behandeld werd o.a. de zaak tegen W. B., 29 jaar, zonder beroep te IJselstein, be klaagd, als zou hij op 17 December 1895, in de gemeente Benschop, waar hij zich in een griendbosch buiten openbare wegen l Company, die beroofd zyn, veiuci «hwh uuoui uy wu I zich nl. gaan toeleggen op den aanleg van I spoorwegen en maakt zich sterk, dat Rho- I desia evenveel schatten aan erts enz. in zijn schoot bergt als de Transvaal, en zyn ideaal zal het nu wezen, onder den zegen van het Britsch bestuur een nieuw en grooter Johannesburg te stichten. j Rhodes is al op reis, over land gaat hij naar Egypte en vandaar met den Beira- I spoorweg naar Mashona-land. Aan de verlenging van den spoorweg zal hij nu zijn aandacht wijden. Alles geregeld hebbende, I keert hy naar Engeland terug, om tegen woordig te zijn bij het Jameson proces, ny een pnem vex vum tegenover net volk, 1 dat zijn lot aan zijne handen had toever trouwd. Mijne opoffering hebt gy groot en j hard genoemd, aldus vervolgde de Vorst, zich i - l tot den heer TheoJoroff, den woordvoerder wa^r z c^ der deputatie wendend, en het is waar 1-- -- - ---- --o want ter wille van Bulgarye’s welzijn heb ®n voetpaden bevond in het bezit van ik mijn zoon als onderpand mijner liefde laoee netten' daarmede noeingen eedaan voor het volk gegeven, ofschoon ik daardoor de banden van myn gezin heb moeten verbreken. Hiervoor in ruil, vraag ik geen schitterende eerbewijzen, maar alleen eerbied en vertrouwen. Moge in de toe komst alle Bulgaren vereenigd blijven onder de spreuk: één God, één Souverein, één Vaderland! Via Port-Louis (eiland Mauritius) komt uit Madagascar (Frankrijk) bericht, dat eind Januari te Antananarivo een groote samen zwering uitbarstte. De Franschen,door 4000 Hova’s aangevallen, sloegen hen echter terug met een verlies van 3000 man. Geruchten gewagen van vermoorde Fransche officieren en soldaten, en niet minder dan veertien hoofden der Hova’s zouden ter dood zijn veroordeeld. Zij zullen onmiddellijk ge- fusileerd en een aantal anderen gedepor teerd worden. De officieels bevestiging van een en ander blyft echter af te wachten. In den Franschen Senaat is het weer o eens geweest, wat men noemt: „Veel ge- fanatisme van de zijde van een deel der schreeuw en weinig wol”, bevolking een reeks van moordenarijen n° Mnnio mot do vraa<? tengevolge heeft gehad, die in dit land de grootste verontwaardiging hebben teweeg gebracht. -- Eene noodzakelijk geoordeelde expe- ,had vervangen door den heer Le Poitevin. ditie tegen de Ashantynen is met gelukkig Nadat de Minister geantwoord had, zich gevolg bekroond. Daarby zyn echter kost- daarbij beroepend op vroegere gevallen van i- -?.rd, weigerde de Senaat ten aanzien van deze aangelegenheid over te gaan tot de orde van den dag, maar nam een motie aan, voor de Regeering weinig vleiend, inhoudende, dat over de aange legenheid van den Zuider-spoorweg het volle licht behoort te worden ontstoken en do verantwoordelijke personen behoo- ren te worden aangewezen. Dadelijk daarna is er ministerraad ge houden, waarin evenwel geen sprake schijnt geweest te zyn van het ontslag van het ministerie, of het aftreden van den heer Ricard als minister van justitie. Men is voornemens, de zaak dezer da gen in den een of anderen vorm voor de Kamer te zullen brengen, om dan een votum van vertrouwen uit te lokken. y De nieuwe Kapitein-Generaal voor Cuba, (Spanje) Generaal Weyler, Is te Havana aangekomen en schitterend on vangen. Voor zoover het met zijn plicht is overeen te brengen, dus verklaarde hij in qene toe spraak tot de hem verwelkomende over heidspersonen, zal hij toegevendheid be trachten. Hij komt den oorlog ten einde brengen, al moet dit ook nog eenigen tijd duren. Op politiek gebied zal hij overigens geen onderscheid maken tus schen de partijen, Spaanschgezinden dan of Separatisten. Klachten zal hij met welwillendheid aanhooren, en bij zijne aan de erfgenamen zou uitkeeren. tijdlang ging dit goed, en zelt goed by een stijgend ledental, toen van de oprichters velen 5 overleden en vervangen werden, doordien men met dezen lossen en onwetenschappelyken grondslag geen vrede meer had, toen begon de zaak bedenkelijk te worden. Menschen, die een reeks van jaren hun bijdragen hadden gestort,' kregen van het bestuur af en toe bericht, dat door het slinken van het ledental de uitkeering voortaan zóó en zóóveel minder zou be dragen, en dat werd van jaar tot jaar erger. Groote sommen zyn op die wijze wel niet verloren gegaan, want men heeft ze kunnen beschouwen als een soort van weldadigheidsbetoon, maar toch aan haar bestemming onttrokken; en menigeen, die geloofde voor zijn naastbestaanden iets van eenige beteekenis te hebben vast gelegd, kwam te laat tot de ontdekking, dat hij zich met een ijdele verwachting had gevleid. Vooral zijn het provinciale fondsen voor onderwyzers-weduwen ge weest, die op deze gebrekkige manier hebben gewerkt; enkele sloepen nog een voorkomten dat in dien tusschentijd Rhodes maar vry de wereld doorkruist en dat Company. Nu, de Engelsche bladen, „Daily Chronicli” en „Daily News” wei geren, te gelooven, dat de Chartered Com pany de groote macht, die zij zoo^schan- Zoolang de Company in haren tegenwoor- digen vorm blijft bestaan, is zij eene be dreiging van den openbaren vrede. i De zittingen van het Britsch Parlement zyn namens de koningen door den Lord- i kanselier geopend met de voorlezing der troonrede, waarin onder meer gewaagd I wordt, 1°. van het langdurig grensgeschil met Venezuela. De Regeering der Ver- I eenigde Staten en de Koningin hebben beiden eten wensch te kennen gegeven, tot eene billijke schikking te komen. In zake Siam is tusschen de Engelsche en Fransche Regeering een schikking getroffen, voornamelijk ten doel hebbend, de onafhankelijkheid van het Koninkryk beter te verzekeren. Wat Armenië betreft, het is ten diepste te betreuren, dat eene uitbarsting van Prys der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrydags-namiddags 5 uren. Alle biunenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. De Nederlandsche Bond van gemeente ambtenaren is bezig een fonds op te richten tot uitkeering by overlyden; het bestuur is gevormd., de statuten zyn vast gesteld, circulaires worden verzonden of verkrijgbaar gesteld om tot deelneming uit te noodigen. Ook gemeente ambtena ren die geen leden zyn( van genoemden Bond kunnen er zich bij aansluiten, bij voorbeeld de opehbare onderwijzers. Wij waardeeren den ijver, door deze ver eeniging aan den dag gelegd om te voor zien in eene leemte, die door velen diep wordt gevoeld. Het streven toch, om aan nagelaten betrekkingen van mannen, met wier overlyden het bestaansmiddel mede ten grave daalt, een zelfverworven steun te verschaffen, die hen voor onder gang moet behoeden, is op zichzelf reeds verdienstelijk. Men wil niet wachten, tot dat eindelijk, na hoeveel jaren toch! het staatsgezag zal hebben besloten ook deze ambtenaren te doen deelen in de pensioenverzekering voor weduwen en weezen; men weet dat de bezwaren tegen die uitbreiding zeer groot zijn, en het is nog volstrekt niet zeker dat zy ten slotte overkomelijk zullen genoemd worden zoodat aan de hoop dergenen, die zich met het uitzicht op deze staatsverzorging ge vleid hebben, de bodem wordt ingeslagen. Daarom zelf liever de handen uit de mou wen gestoken en beproefd, wat men door samenwerking kan tot stand brengen. Onze betuiging van ingenomenheid met het doel sluit evenwel niet een volledige goedkeuring in met den weg, dien men heeft ingeslagen om het te bereiken. Wij hebben zelfs ernstige bedenkingen die ons doen vragen, of de heeren, van wie in deze het initiatief is uitgegaan, wel genoegzaam hebben nagedacht over het geen de geschiedenis van het verzekerings wezen in Nederland gedurende de laatste kwarteeuw ons leert. Wij zullen trachten, van dien twyfel de gronden op te geven. Het fonds heeft ten doel, bij overlijden van den deelnemer eene uitkeering te doen aan den persoon, die door hem bij zijn leven aan het bestuur daarvoor is aange wezen. Die uitkeering is grooter, naar mate het aantal deelnemers toeneemtzy bediaagt f1000, wanneer dat aantal tot 601 of meer is gestegen. De premie, die per 3 maanden wordt betaald, vermindert by vermeerdering van het aantal deel nemers. Tegen deze regeling zijn bezwaren. Lusten en lasten van deze verzekering worden niet afhankelijk gemaakt van ge gevens, op vaststaande wetenschappelijke beginselen rustendemaar van bijko mende omstandigheden. Niet de sterf tekans is als basis van berekening aan genomen, maar het aantal deelnemers. Het kan niet anders, of dit moet tot te leurstellingen leiden. De hoofdgedachte by de théorie der levensverzekering, welke théorie door de practijk op den voet wordt gevolgd, - is deze, dat elke gulden, dien men als premie stort, een bepaalde waarde als uitkeering vertegen woordigt, welke waarde niet verandert door de wisseling van bet getal dergenen, die zich by de betrokken maatschappij aansluiten. Natuurlijk is een minimum getal deelnemers noodzakelyk, om aan de kansberekening de vereischte vastheid te geven, maar is dit getal bereikt, gaat dus de onderneming door, dan wyzen de tarieven nauwkeurig de rechten der deel nemers aan. Men heeft op dit gebied al vreemde ervaringen opgedaan, in den tijd toen op de uitspraken der wiskunde nog geen acht werd geslagenv Er zijn fondsen op gericht, waar by afleen een onderlinge afspraak was gemaakt dat by overlyden van een lid ieder deelnemer een bepaald bedrag Een en zelfs heel Maar oprichters velen waren niet door nieuwe leden De heer Monis kwam met de vraag, waarom de Minister van Justitie Ricard den heer Renipler, als rechter van in- structie in de zaak van den Zuider spoorweg or_ „had vervangen door den heerLePoitevin. ditïe "tegen~de~Ashantynen is met gelukkig 1 Nadat de Minister geantwoord had, zich gelijken aard als zy hooren, dat Jameson eerst in Juni j voorkomten dat in dien tnsschentiid Rhodes zooveel afzonderlijke fondsjes en potjes op, die alle aan hetzelfde euvel mank gaan, n 1. dat zy op ondeugdelijke grond slagen zijn gebouwd? Waarom niet veel r liever den gewonen weg gevolgd, en zich delijk misbruikt heeft, zou behouden, aangesloten bij een flinke, bekende, liefst binnenlandsche levens verzekering-maat schappij, die men kan narekenen, welker tarieven en uitkeeringsvoorwaarden verge leken kunnen worden met andere, om ten slotte tot een goede keuze te komen? Zouden niet eenige categorieën van personen, in ongeveer gelyke omstandigheden verkee rende als de gemeente ambtenaren, bij voorbeeld, met hen, de geëmployeerden bij den handel, bij de nijverheid, - met elkander kunnen samenwerken om te verkrijgen wat het Ned. Onderw. Genoot schap sedert meer dan 3’0 jaren heeft, een op zuiver wetenschappelijken grond staande, kosteloos beheerde maatschappij, die by een minimaal tarief een maximum van zekerheid aanbiedt? 'Wij hebben gemeend, deze bedenkin gen tegen een overigens uitmuntend stre ven niet te mogen verzwijgen. De quaestie van pensioenverzekering of van kapitaals- uitkeering’t komt op 't zelfde neer aan weduwen en weezen is thans overal aan de orde, en het wordt eenvoudig aan gemerkt als een overheidsplicht, hiervoor zorg te dragen. Tegen die stelling is heel wat in te brengen, ook op billijkheids- gronden; zelfs al geldt het geëmployeer den van staat, gemeente of andere publieke lichamen, dan nog is het geen onbetwist bare waarheid, dat niet de werknemer, maar de werkgever de verantwoordelijk heid heeft voor het lot van des ambtenaars vrouw en kinderen. Op dit oogenblik kennen wij maar één weg die zeker tot het doel leidt_wy heb ben hem reeds aangewezen. Wie maar eenigszins in staat is dien te bewandelen, onverschillig tot welke maatschappelijke klasse hij behoort, is zedelyk verplicht, dien in te slaan, en voor velen, die tot dusver zich hebben onthouden, is de mo gelijkheid geenszins buitengesloten, als men maar een betere schifting maakt tusschen onmisbare en onnoodige uitga ven, en de premiebetaling voor levens verzekering onder de eerste rangschikt. Is de geldelijke toestand van dien aard, dat er aan deelneming in een levensver zekering niet kan gedacht worden, dan weten wij ook geen raad te geven om dit onoverkomelijk bezwaar uit den weg te ruimen. Maar wanneer slechts in be perkte mate de zorg voor vrouw en kin deren kan worden ter harte genomen, dan doe men zulks niet op-een wijze, die den toets der critiek niet ten volle kan door staan, - men volge den éénigen weg,

Schoonhovensche Courant | 1896 | | pagina 1