THEE. in&Zonen, ■ten- IE-HANDEL Hoest! JJSTEN 'EN, Gouda, de Hoogstraat 132. D8MA, ?AM. ie SlieörecM. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht A, COOP. HES, nodel rond), by mond. o., Groningen. Hin! BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. SCHOOMOYENSCHE COMT Iers in de meeste )t den eerstvolgen- Amsterdamsche oven de Amster- ng, zonder bere- flige voorwaarden van wissels op ad. Tarieven op jgbaar. de Heer HEUVEL, aldaar. Kri] diei Ie Waag”, rosito 2 wereen te komen erkiezende tegen Effecten voor: - 4 ’sjaars; den prolongatie- jrdamsche- beurs als goed erkend VERKOUDHEID i verzachtende 1STILLES M HOLM, 'e Zeist. .pothekers en t\jes a 20 Cent, den Heer H. T. Apotheker. 5 SOLIDE Bbruik uitsluitend i echte [tjesDroj i trommel, per doosje j verkrijgbaar. Ie gerechtelyk ge niet misleiden door naakte Katjes Drop enu pleegt, indien af baar feit en ten* fnemers, aangezien die wij in andere A 90 ct per kilo. derland. CROMJONGH, locipède- handelaar, r wijzer, SlledrechL pakjes, voorzien leerd handelsmerk, loven by R ENDE. Spelt. G. van der Rest. Pannekoek. VAN DER STEEGT. ed. Knoebs. Homburg. Scheer, Abreohs. van EindéÖven. wordt de aandacht S THEE, ii f 1,30 >pen en verkoopen m provisie van: an de 30 er 30 »/0 (ook en volmaaktste d aan de voordee- m men bekomen: (Story en Clark), id, hoogste onder stelling Chicago, ccoordciters, Kope- trumenten, Muziek- van een geldstuk Ijhuizen enz. enz., ristons, Occarlno’s, iz. Tevens pracht- saam, snelloopend, van af f 130,-— jte klasse f325,— tegen concurree- jeroemdste buiten- publiek, droeg spreker als lezing voor eene novelle vanJ. R. Van der Lans, getiteld: „De Nihilisten in Den Haag”. Na de pauze werden bydragen geleverd door den spre ker en door de heeren W. Groenend yk, Z. Vink en J. De Visser. Met zekerheid kan worden gemeld, dat de inwtfding van ons kerkorgel zal plaats hebben op Zondag 22 Maart. Het zal dan bespeeld worden door den heer Koopman, organist te ’s Hage. Des na middags zal er een orgelconcert worden gegeven. Capelle a/d IJsel, 22 Febr. Bij de Don derdag alhier gehouden aanbesteding voor het bouwen eener bouwmanswoning uit het legaat van den heer en mevrouw Nolen-Van Capellen zjjn ten raadhuize de volgende biljetten ingekomenC Buys alhier f 18960. W. v. Verre, idem f 19850 en D. Hoogendijk idem f 19589. Het werk is niet gegund. Giesen-Nleuwkerk, 24 Febr. Tot direc teur van de zangvereeniging „Giessens Koor” is benoemd de heer Cromjongh, muziekonderwijzer te Sliedrecht. 'Haastrecht, 22 Febr. Het totaal van den gemeente-omslag over 1896 bedraagt f 3030. ’Krimpen a/d IJsel, 24 Febr. De ge meenteraad benoemde in zyne heden ge houden vergadering tot laten onderwijzer aan de o. 1. school alhier, den heer H. Arpad, onderwijzer te Deventer, no. 1 van de vooi dracht. Zaterdag hebben een 18-tal werk lieden op de koolteerfabriek het werk ge staakt. Ze hadden werk aangenomen en toen het half af was, eischten ze meer loon. Directeuren hadden hierin natuur lijk geen zin, zoodat de arbeiders het werk neerlegden en enkelen zich in de herber gen een beetje vroolyk maakten. Heden morgen kwamen ze weer tprug en werden gedeeltelijk aangenomen. Vyf personen werden bedankt. ’Lekkerkerk, 25 Febr. Pieter Gouwens Az., vroeger leerling aan de Openbare school Wijk Behaagt, sedert 1 April 1893 op de openbare school voor M.U L.O. al hier, is, na op 19 en 22 dezer afgelegd examen toegelaten tot de Rijksnormaal lessen te Elshout. ’Lopik, 24 Febr. De levering van 2500 H.L. ruhrsteenkolen ten behoeve van het stoomgemaal „8. I. Van Nooten” te Haastrecht, is gegund aan Paul Barlen te Duisburg, tegen 54 cent per H.L.vrij in de bergplaats. Tot tegenschatters voor de personeele belasting zyn herbenoemd de heeren C. Van Kats en J. Benschop. ’Noordeloos, 24 Febr. Veel last onder vindt men hier van den buitengewoon lagen waterstand in den boezemwant tengevolge daarvan moet door verscheidene veehouders het voor hun vee noodige drink water worden aangedragen, doordien de toevoerbuizen naar de pompputten boven dezen lagen waterstand liggen. Verlangend wordt dan ook uitgezien, dat door het Overwaardsbestuur maatregelen worden genomen, waardoor zulk een toestand kan worden voorkomen. ’’Oudewater, 24 Febr. Vrydag avond 1.1. trad in ’t hötel „Doelen”alhier in de ver gadering van de maatschappij „Tot Nut van ’t Algemeen” (departement Oudewater), als spreker op de heer J. W. v. d. Linden, uit Harlingen. In zijne voordracht Dickens- typen”, behandelde spreker eenige zeer bekende werken van genoemden schrijver, als: David Copperfield, Onze wederzijdsche Vriend, Het verlaten huis, Kleine Dora, Dombey en Zoon, Barnaby Rudge, Nicolaas Nicleby en Slechte tijden. Verschillende karakters en eigenaardige toestanden, in deze werken voorkomende, werden zeer aangenaam en degelijk be sproken en met aandacht aangehoord. De voorzitter, de heer J. Kiewit de Jonge, was dan ook zeker de tolk der vergadering, toen hy spreker dank bracht voor zyne schoone en leerryke voordracht. Ridderkerk, 22 Febr. In de vergadering van ingelanden van den polder Nieuw- Reyerwaard is het voorstel om den bene- dendykweg te begrinden (voor welk werk de gemeente f2000 subsidie ineens en f 100 jaariyks voor onderhoud had aange boden) verworpen. Dit is zeer jammer, daar die weg, waaraan veel menschen wonen, ’s winters dikwy Is een modderpoel gelyk is. §Willlge-Langerak, 24 Febr. Op de voordracht van onderwyzeres aan de open bare school te Cabauw zyn gebracht de dames M. W. Van Dam te Herwynen en F. Levinson te Brielle. ‘Willlge-Langerak, 25 Febr. Op de zalmvisschery alhier zyn van Zondag op Maandag 1.1.8 zalmen gevangen. Op verscheidene stallen van de land bouwers alhier doen zich onheilen onder de melkkoeien voor: styfheid, branderig heid en „kalfverleggen”. Een landbouwer heeft zelfs reeds 8 „kalfverleggers”. Dat is dus een slecht vooruitzicht met het oog vooral ook op deu „trek” van den zomer. ’Zevenhuizen, 24 Febr, Ter herdenking van den jaardag van wylen Z. M. Koning Willem III worden telken jare de armen bedacht. Ook dit jaar werd een extra bedoeling gehouden, bestaande uit spek en meel, op den 19. Februari. Door het schrikken voor de molen wieken, die langs den weg rond draaiden, raakte een paard in het kanaal met den wagen en de twee personen, die er in In Frankrijk is iets gebeurd, waardoor de crisis nog wat zal voortduren. Nadat n.l. de Senaat door een tweede votum aan het Ministerie Bourgeois-Ricard, in zake de verplaatsing van een rechter van instructie, zijn ongenoegen betuigd had, heeft de Kamer van Afgevaardigden, door de herhaling van een vorig votum, ver klaard, het Ministerie in deze schuldeloos te achten, zoodat in den toestand feitelyk niets is veranderd, dan dat het Ministerie nu staat tusschen een dubbel tegen- strydig votum der beide Kamers, in over eenstemming waarmede zy, volgens de Grondwet, moet regeeren. By het begin der zitting n.l. vroeg de Afgevaardigde Chaudey het woord, om ophelderingen te vragen in zake de tegenstrydige ver klaringen, afgelegd door den heer Ricard, Minister van Justitie. Deze maakte spoedig van de gelegenheid gebruik, om zich andermaal te verantwoorden. Hy had n.l. den rechter Rempler van de instructie in ffe zaak der Zuiderspoorweg maatschappy ontheven, omdat hy haar langzaam en onbedachtzaam leidde. De ontheffing was geschied in het belang der Justitie. De Afgevaardigde Barthar dacht er echter anders over en noemde de vervanging van den heer Rempler, door den heer Le Poitevin, als rechter van instructie, een politieke daad, een misgreep, waar door aan de waardigheid der Justitie was tekort gedaan, tegen welke laatste uitdrukking door den voorzitter, den heer Brissan geprotesteerd werd. De oud- Minister Ribot echter achtte de verplaatsing een politieke daad, die te betreuren was. Minister-President Bourgeois zeide weinig tot verdediging van het punt in quaestie, maar had het voornamelyk over de betreu- rens waardige heftigheid van het debat „in eene zaak, waarop het Kabinet zich nu een maal solidair had veiklaard,” wat juist door velen als de groote fout wordt be schouwd, daar nu de heer Ricard, die eene vergissing heeft begaan, mede op sleeptouw wordt genomen. Bourgeois ver langde van het geheele Ministerie, met inbegrip van den heer Ricard, eene ver klaring van vertrouwen. Zoolang dat hem bleef verzekerd, zou hy aan het bewind bly ven. De Kamer schonk daarop, met 309 tegen 185 stemmen, goedkeuring aan de motie Sarrien, waar by de Kamer in het Kabinet vertrouwen heeft betuigd. De Regeering acht zich door een radicaal party votum gehandhaafd tegenover het dubbel af- keurings votum van den Senaat. De heer Demöle, vermaard rechtsgeleerde, die, naar men weet, eene interpellatie tot de Regeering had gericht over de wyze, waarop zy artikel 6 der grondwet opvat (hetwelk haar voorsebryft in overleg met de beide Kamers het land te besturen), de heer Demöle heeft verklaard, die in terpellatie niet langer te handhaven, maar hy heeft eene verklaring voorgelezen, hierop neerkomend, dat eene nieuwe motie even weinig zou helpen als de oude, daar gebleken was, dat het Kabinet zich alleen voor één Kamer verantwoordelyk achtte; de Senaat nam daarvan aktebesloot niet het werk te staken, maar de Grond wet te handhaven, om later het Ministerie ter verantwoording te roepen, terwy’l het land uitspraak zal doen. Nu, Bourgeois had zulk eene verklaring niet verwacht, hij kon er echter niets aan doen. De kleine radicale meerderheid van den Senaat trachtte het Ministerie nog te redden door het voorstel, om over te gaan tot de eenvoudige orde van den dag, maar dit voorstel werd verworpen met 174 tegen 88 stemmen, waarop de Verklaring van Demöle werd goedgekeurd met 184 tegen 61 stemmen. Het Ministerie is nu natuurlyk in eene moeielyke positie ge plaatst. Er bly’ft nu niet veel anders over, dan in de Kamer een voorstel in te dienen, tot herziening der constitutie, dus, afschaf fing van den Senaat, waarop door de ra ii- calen reeds zoolang werd aangedrongen. Men had President Faure in. deze crisis gaarne wat actiever gezien. Hy is trou wens in het geheel niet te voorschyn gekomen. Geestig beeldt in „Le Figaro” Forain het achip van staat af, in hooge zee en hevigen storm, terwy’l de verwaaide Republiek door een kajuitspoortje, waar achter men Faure’s gelaat ziet, naar binnen roept: „Zeg, President, wacht u met op de brug te komen tot we vergaan?” De vennootschap, waardoor het dagblad „La France” - thans vervolgd wegens het openbaar maken van een valsche lyst van „Panama-chéquards” wordt uitgegeven, i£ in staat van faillissement verklaard. In het eerste "Parysche proces wegens de „lyst der 104” zyn thana Lalou, de eige naar, en Anbey, de hoofdredacteur van „La France”, tot 1 maand opsluiting en de overige beschuldigden tot gevangenis straffen van 8 14 dagen veroordeeld, en voorts allen te zamen tot een schade vergoeding van 2000 francs. De Duitt»cbe Rijksdag is gereed gekomen met zyne buitengewone oorlogs-begrootihg, doch niet dan na eenige amendementen, ingediend door den heer Bebel en eenige bitterheden der Sociaal democraten, waarby ook de Vryzinyjgen zich aansloten, toen ’t het aan wy zen betrof van een kost baar bouwterrein te Beriyn, uitnemend voor een museum geschikt, voor eene kazerne. Keizer Wilhelm heeft weör aan den jaarllikschen maaltyd deelgenomen van den Piovincialen Landdag, in gezelschap van zyne geliefde Brandenburgers. In antwoord op een hem gewy’den dronk, antwoordde de Keizer natuurlyk meteen warme toespraak, waarin hy o. a. sprak van zyn bezoek aan de slagvelden by Metz en over de heerlijke Kielerkanaal-feesten. Voorts gedacht Z. M. nog de Duitsche vrouwen en jonkvrouwen, die hare ver wanten aan het vaderland hadden afge staan. Te Berly’n werden door 15 000 arbeiders en arbeidsters in het confectie-vak op ver schillende plaatsen niet minder dan elf vergaderingen gehouden. Op vier daarvan moet besloten zyn de voor waarden, door de commissie van vyf (welke daarby van „verraad” beschuldigd werd) van de pa troons bedongen, niet aan te nemen en de staking voort te zetten. Op de zeven andere byeenkomsten zou tot hervatting van den arbeid op die voorwaarde be sloten zyn. De groote meerderheid dus is tegen voortzetting der werkstaking. In de Transvaalscbe stad Johannesburg heeft eene geweldige dynamiet ontploffing plaats gehad en natuurlyk werd op het eerste bericht niet anders gedacht, of men had te doen met een droevig naspel van de uitlanders-beweging. Doch weldra bleek dit onjuist te zyn. Het waren niet minder dan acht goederenwagens van den spoorweg, die, met de gevaarlyke stof ge laden, met een geweldigen slag ontploften en in de lucht vlogen, een gat van dertig voet in den grond slaande. De ontplof fing had plaats aan het station Vredendorp. De uitwerking was verschrikkeiyk. De geheele voorstad sloeg tegen den grond. Het verlies moet zéér aanztenlyk zyn. Verspreide menschelyke ledematen werden in zakken verzameld en zoo naar het hospi taal gebracht. Duizenden personen zijn zonder dak. De ontploffing was zoo sterk, dat te Johannesburg geen ruit heel bleef. De „Diggers News” berekent de schade op 1 millioen p. st. of 12 millioen gulden en voegt er by, dat President Kruger verklaard zou hebben, dat de Ned. Zuid- Afrik. Spoorwegmaatschappy daarvoor aan- sprakelyk is. Daarover zal men nog wel eerst eens moeten spreken! Van een niet veel minder droeve ramp, wat het aantal slachtoffers betreft, wordt melding gemaakt uit de Portugeescbe stad Santarem, waar by een carnavais-bal in de kunstenaars-club plotseling brand is ontstaan. Zoo snel grepen de vlammen om zich, dat daarin en by de overhaaste pogingen van mannen, vrouwen en kin deren om zich door springen uit de vensters te redden, een veertigtal personen zyn omgekomen en zeer velen gekwetst. Men vreest, by het verder doorzoeken van het puin, nog meer dooden te zullenVrinden. Ook te Madrid (Spanje) had eene ont ploffing plaats in de tuinen van het Koninklyk paleis van een vyftal knal- bommen. Men houdt dit voor een anar- chistischen aanslag of eene Republikein- sche manifestatie. Uit Cuba wordt bericht, dat de opstan delingen onder Maceo en Gomez zich vereenigd hebben. Te Rome (Italië) is eene dépêche van generaal Baratieri ontvangen, waarin gezegd wordt, dat majoor Wallis Alegua heeft bezet, om de karavanen te bescher men. In de laatste gevechten by Seeta en Alegua hadden de Italianen 50 dooden en evenveel gekwetsten, terwyl van den vyand ruim 30 gedood werdenonder welke 2 onderchefs. In het vyandelyk kamp bespeurt men geenerlei beweging. De Italiaansche regeering besloot nieuwe versterkingen en wel tien bataljons naar Erythraea te zenden. Uit Venezuela komen byzonderheden over een moordaanslag, die den 2den Febr. op President Crespo is gepleegd, by gele genheid van een stierengevecht. Toen de derde stier in het perk was, bemerkte men een groote opschudding in de bovenste ryen, boven de loge van den President; er werden kreten gehoord en een aantal personen drongen naar de uitgangen. Ge neraal Crespo en de leden van zijn kabinet plaatsten zich achter in de loge. Piot seling kwamen een dozyn mannen naar beneden met revolvers in de hand. Een hunner sprong in de loge van den Presi dent, maar de wachthebbende soldaat aan den ingang velde hem met zijn sabel neer. Nu was het het geheele perk in opschud ding. De Piesident en de Ministers trokken hun revolvers en verlieten, omringd door de wacht, de loge. Nadat sonaten waren aangerukt met de bajonet op het geweer, hernam de President zyn plaats en de voorstelling werd voortgezet Wat het grensgeschil betreft, volgens Daily News’ berichtgever te New-York is het bericht ontvangen van eene aan staande schikking tusschen Engeland en de Vereenigde Staten. STATEN-GENERA AL. De Tweede Kamer hervatte Dinsdag 18 Fe bruari haar werkzaatnneden. De opntetrw samen gestelde afdeelingen benoemden tot voorzitters de heeren Bohaepman, Veegens, Goeman Bor- gesius, Mees en Cremer; tot ondervoorzitters de heeren De Bavornin Lohman, Uaffmans, Van Alphen, Miohiels van Verdunnen en Hartogh. Woensdag en Donderdag wei d in de afdeelin gen gewerkt, Vigdag had een vergadering plaats, waarin ia behandeld het voorstel tot goedkeuring zaten. Het meisje viel uit den wagen op het paard en de jongeling sprong uit de kar, zoodat de eerste druipnat en de tweede gedeeltelyk nat werd. Met behulp van een paar personen werden paard en wagen uit het kanaal gehaaldterwy’l de koopwaren, doordat de kar waterdicht was, geen noemenswaardige waterschade bekwamen. Het meisje was echter den volgenden dag nog niet geheel in orde. Wy hopen, dat dit ongeval evenwel geen verdere nadeelige gevolgen voor hen hebben moge! - De gemeenteraad heeft het salaris van de te benoemen onderwyzeres vast gesteld op f 550 met twee periodieke jaarlyksche verhoogingen van f 25. Gemengd Nieuwe. In de vestibule van het nieuwgebouwde spoorwegstation te Den Bosch wordt eene reusachtige kaart van Nederland aangebracht, samengesteld uit gekleurde tegeltjes. De kosten van dit werk worden op f4000 geraamd. Men herinnert zich dat toen mevrouw Van Wermeskerken eenige weken geleden uit het voorloopig arrest werd ontslagen, waarin men haar gebracht had onder verdenking dat zy haren man had willen venriftigentevens gemeld werd, dat de Haarlemsche politie deze zaak geenszins van de rol had genomen, maar het onderzoek nu in een andere richting voortzette. Zaterdag duurde de instructie van 10 tot 4 uur en heden wordt het onderzoek voortgezet. - De 1ste luit. V.Q., van het 2de reg. huzaren in Den Bosch, laatsteiyk ge detacheerd te Amersfoortis door den krygsraad wegens schaking tot 6 maanden veroordeeld. Van dit vonnis zal in hooger beroep gegaan worden by het Hoog Militair Gerechtshof. - Zaterdag-avond ontstond er brand in het bierhuis „Barendrecht” by Leerdam. Door den feilen N.O. wind aan- gewakkerd, lag het gebouw spoedig in asch. Zaterdag liet de landbouwer B., te Capelle a/d IJsel, een paar stuks jong vee in de weide. Als gewooniyk, waren de dieren zoo verheugd, nu zy den stal hadden verlaten, dat zy al dansende en huppelende het land rondliepen. Een der pinken maakte evenwel zulke bokke- sprongen, dat zy viel en daardoor de beide voorpooten brak. De ryks-veearts te >en a/d Lek werd ontboden en op _^Mvies werden de pooten verbonden en in een gipsverband gelegd. Het jonge rund zal dus haar leven nog behouden, maar moet haar roekeloosheid met pyn en gedwongen rust in den stal bekoopen. Zaterdag-avond omstreeks 8 uur werd allerwege in Tilburg eene korte, maar hevige schok waargenomen, die overal schrik verspreidde. In de woon- en koffiehuizen voelde men eene krachtige schudding, gepaard met het slaan van deuren, en het bewegen van voorwerpen. Op de fabrieken was de schok het hevigst. Het eerst werd aan eene aardbeving ge dacht, daarna heette het dat de ketel van de gasfabriek was gesprongen. Na inge steld onderzoek bleek dat in de kruitfabriek te Ajendonk (Belgis) tot tweemaal toe eene ontploffing had plaats gehad, die tot zelfs in Tilburg haar nawerking deed ge voelen. Ook te Oosterhout werden twee zware slagen waargenomen, die aan een soort aardbeving deden denken. By de behandeling der ge- meentebegrooting over 1896 te Alphen a/d R0n drong de burgemeester by den Raad aan op het uittrekken van een post op die begrooting voor splitsing van het arrestantenlokaal uit het oogpunt van zedeiykheid, wyi tot heden zoowel mannen als vrouwen in hetzelfde lokaal moesten verbiyven. De Raad stond toen evenwel geen gelden toe. In de voorlaatste raads vergadering werd op voorstel van het lid M. De Jong met byna algemeene stemmen tot die splitsing besloten. In de raadsvergadering van 12 dezer werd, omdat de kosten dier verbetering in plaats van f 60 bleken te zyn f 185, met zes tegen vyf stemmen besloten dat de splitsing niet zou geschieden. In alle drie vergaderingen bestreed de anti-revolutio- nalre wethouder Kemink de splitsing, omdat men z. i. het den arrestanten niet zoo makkeiyk moet maken en omdat hun zedelykheidsgevoel toch al zoo diep was gezakt, dat eene opsluiting van een man met een vrouw zoo erg niet was. Het arrestantenlokaal bleef alzoo onge splitst en Zaterdag-avond had men weder kunnen zien, dat de gemeente veldwachter Hollebeek een dronken vrouw met een half dronken man in hetzelfde lokaal opsloot. - In het „Nieuws van den Dag” van gisteren-avond schryft E. L. het vol gende Heden is ’t 24 Februari, de dag van den II. Matthias. Nu is ’t misschien eigen aardig, het rympje in herinnering te bren gen, dat doelt op het jaar 1667 Op St. Matthys Was er nog geen ys; En den achtsten Maart Reden ze met sleê en paard Over de Dordtsche Waard. - In het vergader-lokaal van het Heilsleger te Amersfoort is eene open bare verkooping van drie kinderen, 2 meines en 1 jongen, gehouden. Viermaal van een koloniale verordening tot het aangaan ian een 3 pCt geldleening van 8 millioen voor productieve werken in de kolonie Suriname onder waarborg van den staat, en de daarmede samen hangende wetsontwerpen. De saak zelve werd uitvoerig bestreden door den heer Guyot, naar wiens oordeel vele der voorgenomen werken niet tot het doel zullen leiden, dat men er zich van voorstelt. De heer Bool meende dat het bedrag der leening grooter wordt genomen dan voor die werken aanvankelijk noodig is. De Minister van Koloniën verdedigde de gemaakte plannen, en deed nitkomen dat voor ieder werk afzonderlijk da jlneatemming der Ka mers zal worden gerraagd. Het wetsontwerp werd aangenomen met 62 tegen 7 stemmen. By Kon. besluit is benoemd tot inspecteur der directe belastingen, in voerrechten en accynzen te Groningen, 1ste afdeeling, M. Blonker Henry, inspecteur te Gouda. By Kon. besluit ia benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der ge neeskunde aan de Ryksuniversiteit te Utrecht, om onderwys te geven in de heelkunde, dr. A. Narath, thans assistent by de heelkundige kliniek aan de univer- siteit te Weenen. By Kon. besluit is, met in gang van 1 Mei, aan J. 0. Jansen, op zy’n verzoek, eervol ontslag verleend als school opziener in het arrondissement Dordrecht. Op de Vrydag j.l. te Zalt- bommel gehouden hengstenkeuring waren aangeboden 17 hengsten, van welke 10 werden goedgekeurdwaaronder ook Congo H, eigenaar M. Walraven te Vuren. Op de Maandag te Utrecht gehouden paardenmarkt waren 1165 paar den en veulens aangevoerd. De paarden werden verkocht van f40 tot f1000; de veulens van f100 tot f270. Te Amsterdam wordt reeds thans de oprichting voorbereid van eene Maatschappy ter exploitatie van Acety leen licht, en wel naar men zegt met een kapitaal van f 600 000. Te Woerden Is in den ouder dom van ruim 88 jaar overleden de heer N. Sonneveldt, drager van ’t Metalen Kruis. De heer J. Van der Velden, gegageerd marinier 1ste klasse te Berg- Ambacht, is benoemd tot gemeente-veld wachter te Piershil. Wegens het op den openbaren weg te Krimpen a/d IJsel zonder vergun ning van den burgemeester dier gemeente venten van liedjes werd onlangs een koop man uit Rotterdam door den kantonrechter te Schoonhoven van alle rechtsvervolging ontslagen, op grond dat de bepaling in de politie verordening van de gemeente Krim pen a/d IJsel, waarby bedoeld venten zonder vergunning van den burgemeester wordt verboden, in stryd zoukyn met art. 7 der grondwet. In de gisteren gehouden zitting van den Hoogen Raad concludeerde ai vocaat gene raal mr. Patyn tot vernietiging van die uitspraak en veroordeeling van den koop man aan het hem ten laste gelegde op grond dat de bepaling in de politieveror dening geenszins met de Grondwet in stryd is, maar eene door die wet toegela ten regeling in het belang der openbare orde bevat. Uitspraak 23 Maart. Aangenomen het beroep te Ochten (Geld.) door Ds. C. Diehl te Hille- gersberg. - Beroepen by de Gerefor meerde Gem. te Kamerik, Ds. 0. Steketee te Bolnes. - In de kerkeiyke quaestie te Werkendam-De Werken is de eischende party niet ontvankelyk verklaard. Gouda, 21 Febr. Op de heden alhier gehouden verplichte provinciale hengsten keuring werden zeven stuks aangeboden. Hiervan zyp goedgekeurd: 1. Heinrich, bruin, oud 8 jaar, van C. Oudyk te Waddingsveen. 2. Agamemnon II, stekelharige bruin, oud 4 jaar, van A. L Van Dorsser te Waddingsveen. 3. Jumbo, zwart, 5 jaar, vanJ. H. Van der Torren te Zevenhuizen. 4. Edo, bruin, 7 jaar, van Jb. Van der Spek te Moercapelle. 5. Othello, vosbles, 3 jaar, van D. Van der Spek te Moercapelle. 6. Carolus, zwart, 6 jaar, van C. Oudy’k te Waddingsveen. ’tiorinebom24 Febr. Onze nieuwe, daags na de Burensche en daags vóór de Utrechtsche, paardenmarkt, was 1.1. Zater dag vry wel bezocht. Van de 148 aan gevoerde paarden waren de beste, by aanwezigheid van veel Franscheen Duitsche kooplieden, tegen goede pryzen, f 500 f 600, spoedig verkocht. Veulens deden f 120 f 140; hitten f 90 f 130. ’Berg-Ambaclit, 25 Febr. De diakenen der Ned. Herv. Gemeente alhier werden verblyd door twee buitengewone giften, ééne van f 10 en eene van f 40, ten be hoeve der diakonie armen, Ten gevolge van het roekeloos be proeven der sterkte van het ys, zooge naamd kraakyzen, hebben ongeveer tien jongens een koud, nat pak opgeloopen. Toch biyvea nog anderen dezelfde proef nemen. ’Berkenwoude, 20 Febr. In de heden avond gehouden nutsvergadering werd de spreekbeurt vervuld door den heer J. G. Bettink, hoofd eener school te Berg-Am- bacht. Op eene flinke wyze, en zeer tot genoegen van het vry talryk opgekomen

Schoonhovensche Courant | 1896 | | pagina 1