iw, w rti imad, 1 N°. 1657. 1896 Zaterdag 29 Februari. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht irkööpM. >r’ê eren I I 1 1 UW- EN 10. srk, /IULLER DOPING. jrk, itant geldte .AND, JONGE TRANSVALERS. BINNENLAND BUITENLAND. Overzicht. ngen op den AND aldaar, betaling der »*«6SSM S. W. N. VAN NOOTEN tb Schoonhoven, Uitgever». NIEUWE IK. te Lopik. i de eigenaren nen medé vei- aar ztfn. OUW en een n HOOI. te bekomen len Notaris. tusschen den en de Raven- H., 69 A., 72 0. LAND, onder SCHOÖMOVEJSCHE BOMT. ■en, 77Aren. 23 perceelen fzonderlyk en len afgeslagen, uwen met Erf i al het overige het Nieuwe JNHUIS met Rbenevens D en daarbij in Vrijdag 28 ri 1 896, in g van de We- VAN MAURIK etting, en op 896, in het ifslag, telkens het openbaar Notaris TELEUN te >rk is voor- Donderdag by W. DE bij afslag op t 1896, bij )orp, telkens in het open- len: r G. OOMS Sr. CASTELEUN voornemens op 8. Februari ure, ten sterf- 'ERS, in den i Kinderen. HOOIBERG op het dorp te* perceelen. op den Hoo- Uoogbloklaad De sympathieke ontvangst, den geachten Staatssecretaris der Zuid Afrikaan sche Re publiek ten deel gevallen, toen hy aan Amsterdam en andere steden in ons Va derland een kort bezoek bracht, was een natuurlijke uiting van het warm gevoel, dat ons jegens de stamverwanten in Trans vaal vervult, en dat in niet geringe mate is vermeerderd door de kloeke wijze, waarop men zich daarginds gedragen heeft onder de moeielykheden van de laatste twee maanden. In den heer Leyds eerde de keur onzer bevolking niet slechts den man van talent en ijver, den landgenoot die op waardige wijze door de bekleeding van een aanzienlijk Staatsambt den Ne- derlandschen naam hoog houdt, met hem werd ook hulde gebracht aan den flinken Staatspresident en aan de natie, die, onder Kiügers leiding, pal staat tegen over de grootste gevaren. Er is in onze betuigingen van geestdrift voor de broe deren daarginds weleens wat opgeschroefds, en menschen, van wie men te yergeefs zou moeten vragen of zij wel ooit eenig blijk van belangstelling in het welzijn van het eigen Vaderland hebben gegeven, hoort men soms in dikke woorden den lof uitbazuinen van de Transvaalsche helden, alsof een deel van hun roem noodwendig moet uitstralen op het hoofd desgenen, die er zijne redevoeringen voor over heeft, maar dat gaat bij dergelijke gelegenheden altijd zoo. Of de hernieuwde handdrukken die Transvaal en Nederland hebben gewisseld, eenige blijvende resul taten zullen opleveren voor de verhouding der beide Staten, daar is voorshands nog weinig van te zeggen; dat zullen we van de toekomst moeten afwachten. Wanneer we nagaan, welke zaken vooral in aanmerking komen bij de bespreking van de meest gewenschte maatregelen ter versterking der onderlinge banden, dan zijn er drie die terstond de aandacht trekken, namelijk een geregelde stoom- vaartverbinding, bevordering van de immi gratie van geschikte Nederlanders, het verleenen, op gemakkelijker voor waarden, van toegang aan jonge Trans valere tot onze academiën. Over het laatstgenoemde onderwérp willen we, in aansluiting bij hetgeen in de schriftelijke en mondelinge behandeling der Staatsbegrooting door de Eerste Kamer daarvan is gezegd, even spreken. De Nederlandsch-Zuid-Afrikaansche Ver- eeniging richtte, nu twee jaren geleden, tot de Regeering een verzoekschrift, waarin werd gevraagd een wijziging van het Koninklijk Besluit van 30 Juli 1886 (Staatsblad No. 125), opdat de toegang van Zuid-Afrikanen tot onze universi- teiten zoo min mogelijk worde belemmerd. Dat Besluit dient tot aanwijzing van de buitenlandsche instellingen en van de getuigschriften, door haar afgegeven, die toegang verteenen tot het afleggen van academische examens. De instellingen, daar genoemd, zijn gevestigd in Frankrijk, Duitschland, Oostenrijk, België, Zweden, Noorwegen, Denemarken, en in de Kaapko lonie; de laatste wordt zelfs in de eerste plaats genoemdwel een bewijs dat ver wacht werd, dat vandaar de toeloop van bui- tenlandsche studenten helgrootst zou zijn. Bedoelde toelating geschiedt „op vertoon van het getuigschrift van met goed ge volg afgelegd intermediate examination in arts” aan de Cape Town University te Kaapstad. Er is echtereen voorgaarde by, en deze veroorzaakt juist demoeie- lijkheid Uit dit getuigschrift by die van de andere in het K. Besluit genoemde instellingen is het niet noodig, of bij de overlegging daarvan moet bly'ken, dat de candidaat, bij het daar bedoelde examen beide in het Latijn en Grieksch, een vol doend examen heeft gedaan. Opheffing dezer bepaling was het voornaamste, wat in het verzoekschrift der Ned. Z. A. Ver. werd verlangd, waarop den 30sten Aug. van dat jaar, du^ eerst na^ zeven maanden, gedurende welken tijd de Re geering zeker wel gelegenheid heeft gehad het pro en contra met ernst te overwe gen, een afwijzende beschikking volgde. Het gevolg is, zoo lezen we in het Afdeelingsverslag der Eerste Kamer en daatmede wordt zeker bedoeld niet van de weigering maar van de bepaling zelve, dat de Zuid-Afiikaansche jongelingen naar Schotland, Engeland en Duitschland worden gedreven en voor verreweg het grootste' gedeelte onze universiteiten moeten voorbij gaan. Tegelijk met den hierboven vermelden stap deed de heer Beelaerts van Blokland, Minister Resident der Z.-Afiikaansche Re publiek, aan de Regeering een ander ver zoek, namelijk opneming onder de instel lingen welker getuigschriften tot de Om het te erlangen moeten de jongelui minstens een jaar aan de Kaapstadsohe Uooge- echool geweest ijjn. Dat de kans, om ver- engelacht te worden, hierdoor toeneemt, is te begrjjpen. rniaal ?ste voorbe- iddel tegen dheden en onvoldoende twaseming. echtwanneer evenstpand >rgmerk ge ld met het ift ngerSöhne ening dringend DWIJK, .opikerstraat. IAN NOOTKK.jl ook eene dergelyke bijeenkomst werd ge- houden, waar verscheidene Parlements leden het woord voerden ten gunste van de vervanging van oorlogsverklaring door l scheidsrechterlijke uitspraak. Door de New Yorksche havenpolitie zyn b°°,rf„ van de Engelache stoomboot gende bewoordingen: „Bedenkt, dat gij «Bermuda een zestigtal voor Cuba be- daardoor een blaam zoudt kunnen werpen stemde vrijbuiters aangehouden. Het schip op Engelands naam.” Vóór dezen spreker j oon was de advocaat Matthews aan het woord, als vertegenwoordiger der kroon, ten einde te constateeren, dat Jameson en de zijnen beschuldigd worden van het voeren van oorlog tegen een bevrienden Staat. Hy verzocht daarop verdaging der zaak en de rechter bewilligde een uitstel van 14 dagen. Deze was ten volle overtuigd' van het ernstige van het geding en wilde de voorloopige invrijheidstelling der ge vangenen alleen bewilligen tegen eene borgstelling van 2000 pond sterling voor ieder. Voorts ^hadden zij’ zich van alle gedragingen te onthouden, die in staat waren, om openbare demonstration uit te lokken. Koningin Victoria zond een zéér har telijk telegram aan President Krüger, om hare deelneming te betuigen met de ramp te Johannesburg, die aan zooveel menschen het leven kostte. Bij Minister Chamberlain is daarop een antwoord ge komen van „Oom Paul”, waarin deze verklaart, by zonder gevoelig te zjjn voor H. M.'s sympathie-betuiging. „Uitingen als deze," zegt hij, „kunnen niet anders dan medewerken tot verlichting van smart en droefheid.” De Transvaalsche Regeering heeft 25.000 pond beschikbaar gesteld, ten behoeve der noodlijdendende Nederlandsche Z.-A. Spoorwegmaatschappij 10 000 en de Dy namiet-maatschappij 5000 pond. Er is nu ongeveer 100.000 pond bijeen verzameld. De Engelschen hebben zich bij het bijeen brengen van gaven vooral door hunne groote, verbaasde oogen rondkyken van het onschuldige, verrukkelijke zwartkopje, dat op het punt is onbewust de veel be sproken „zalving” te ondergaan, iets bij zonder roerends geven. In het Engelsche Lagerhuis werd nu ook door de Regeering bevestigd, dat al de mogendheden die het verdrag van Berlijn onderteekenden, Vorst Ferdinand hebben erkend. Deze is voornemens over 14 dagen op reis te gaan, om bezoeken te brengen aan de Hoven, waar van de Regeerin- gen genoemd verdrag hebben onderteekend. Tot President van den Oranje-Vrystaat is met groote meerderheid gekozen de Rechter Steyn. De heer S. is een ge- boren Vrjjstater, maar heeft te Deventer gestudeerd. Hij is beslist anti Engelsch, evenals zijn voorganger. -Bij Kon. besluit is aan mr. K. N. Zür Muhlen, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als com missaris van politie te Amsterdam, onder dankbetuiging voor de langdurige en goede diensten door hem in die betrek king bewezen. Do kapitein der artillerie op non-activiteit H. Seret, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, heeft zijn ont slag in den militairen dienst aangevraagd. - De kapt. J. Van Vuuren, van het 4de reg. vest. art. te Den Helder, is eervol ontheven uit zijne betrekking van kapitein voor speciale diensten, en als zoodanig vervangen door den kapitein H. B. Moll, van dat korps. De 2e luit. Jhr. M. C. Alewyn, van het 3de reg. vest.-art. te Gorinchem, wordt 1 April a. s. voor 15 maanden gede tacheerd bij de constructie-werkplaatsen te Delft. •- Op Woensdag 18 Maart e. k. zal te Stol wy kersluis eene vereenigde ver gadering worden gehouden van het dijk college met de hoofdingelanden van de Krimpenerwaard, in welke vergadering de begrooting van het hoogheemraadschap, voor het dienstjaar 1896/97 zal worden be handeld en vastgesteld. - Woensdag had te Sleeuwjjk de aanbesteding eener nieuwe pastorie plaats. Er waren 9 biljetten ingeleverdde hoogste inschrijver.was J. C. Ottevanger te Almkerk voor f7280, de laagste F. G. Sterkenburg te Gorinchem voor f 6689. Het werk is nog niet gegund, omdat de raming aanmerkelijk overschreden werd. Ten overstaan eener door Ge deputeerde Staten der provincie Zuid-Hol land benoemde commissie had Woensdag op de Nieuwe Veemarkt te Rotterdam eene verplichte provinciale heugstenkeuring plaats. Aangeboden werden 21 exempla ren. Goedgekeurd werdenErich, donker bruin, 4 jaar en Alderik, bruin, 8 jaar, beide van Jhr. P. J. J. Repelaer te Dub beldam Nelson III, donkerbruin, 6 jaar, van de afl. Dordrecht en omstreken van de Holl. Maatschappij van Landbouw; Victor, donkerbruin, 9 jaar, van de ver- eeniging Rozenburg te Rozenburg; Lucifer, zwart, 3 jaar, van den heer J. H. v. d. Torren te Zevenhuizen; Bataaf, zwart, 11 jaar, van den heer Floris Van der Vorm te IJselmonde; Flores, zweetvos, 4 jaar van den heer J. Den Toorn te Berkel; Barend, bruin, 10 jaar, van den heer A. Van den Burg te Berkel; Gay fel, bruin, 8 jaar, Royal Oak, vos, 8 jaar, Falckland, vos, 8 jaar en Black Star, zwart, 3 jaar, van de heeren Ock horst en Van de Griendt te Rotterdam. In de vergadering van aan deelhouders in den straatweg Gouda— Bodegraven, bijgewoond door 24 aandeel houders, uitbrengende 95 stemmen, werd besloten het dividend over 1895 vast te stellen op f7,50 per aandeel. Tot commissarissen in de plaats van de heeren Lotsy, overleden, en Klaver- weyden, bedankt, werden benoemd de heeren R. L. Martens en J. M. Vas Visser. Besloten is, niet tot wijziging der statuten over te gaan. Een voorstel van den heer Vas Visser om het bestuur uit te breiden met 4 commissarissen en aldus te brengen op elf, werd aangenomen na bestrijding door het bestuur. Het voor stel om dadelyk tot benoeming van deze 4 commissarissen over te gaan, werd door den voorzitter niet in stemming gebracht. Eveneens werd geweigerd door den voor- zitter, in stemming te brengen het voor stel om den penningmeester te ontslaan. 'Alblasserwaard en Vgfheerenlanden, 28 Febr. De handel in kaas, alhoewel thans zeer onbeduidend, blyït wUiig; boter is voortdurend goed in trekin den prijs van ,beide producten kwam de laatste da gen geen verandering. Men besteedt thans in deze streken voor kaas van f 20 tot f 24 per 50 kilo, naar wicht en kwaliteit; goëboter f 1,20 per kilo. Woorden, 26 Eebr. Kaas. De aan voer ter markt op heden bedroeg 13 partijen Goudsche, die voor f, 18 22,50 per 50 kilo werden afgedaan. is aan den ketting gelegd, en een groote voorraad wapenen en ammunitie, benevens verscheidene zakken met goud, zijn aan wal gebracht. Onder de gevangenen be vinden zich verscheidene aanzieniyke Cubanen. Uit Cuba (Spanje) is de laatste dagen geen belangrijk nieuws ontvangen. Bedenkefijk nieuws echter uit Erythraea (Italië) De legermacht, waarmede de Abes- syniërs den troep van generaal Baratieri om singelen, is reeds aangegroeid tot 120.000 man. Alleen ontzet met een flinke troepen macht zou hier baten, maar de verster kingen zijn weinig en tot overmaat van ramp is (door het aan den grond raken van den „Kanzier” met Rhodes aan boord) de vaart door het Suez kanaal gestremd. In het Italiaansche Ministerie is weer meer dan ooit sprake van oneenigheden. Saracco en Sonnino moeten ernstig zjjn opgekomen tegen verdere uitgaven eh Crispi heeft heel wat moeite, zich tegen over hen staande te houden. Vorst Ferdinand van BulgarUe zond den Russischen Czar een portret van Kroon prins Boris in een met briljanten omzette lijst Aan de vertegenwoordigers van den Sultan gaf hij fraaie kleinoodiën ten ge schenke. In het jongste nummer van „The Gra phic" komt eene zeer fraaie afbeelding van den overgang voor, waaraan de af wezigheid der moeder (wier plaats door eene gouvernante wordt ingenomen), de somber-droevige houding van Vorst Fer dinand en bovenal dat met een paar Prya der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Dinsdags- en tot Vrydags-namiddags 4 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. academische examens hier te lande toegang zouden verleenen, van het gymnasium te Pretoria, waarvan de heer Beelaerts het leerplan overlegde. „Gaarne vernam men, of omtrent dit verzoek reeds een beschik king is gegeven, en hoe die luidt.” In de Memorie van Antwoord lezen we „Eene voordracht tot gunstige beschikking op het verzoek, strekkende om aan de jongelieden, die het eindexamen aan het Staatsgymnasium te Pretoria hebben af gelegd, de bevoegdheid te geven tot het afleggen van examens aan onze universi- teiten, wacht slechts op de officiëele kennisgeving, dat de afgifte van getuig schriften wegens het met goed gevolg af gelegd eindexamen der afdeeling A van genoemd gymnasium is geregeld en die afgifte steunt op een onderzoek, waarvan het programma zich aansluit aan het leerplan dier afdeeling. Reeds den 12den Januari 1895 is dit aan den heer jhr. mr. Beelaerts Van Blokland medegedeeld.” De beteekenis van deze woorden is deze: Aan het verzoek zal voldaan worden, zoodra op officiëele wyze blykt, dat er overeenstemming is tusschen het pro gramma voor het eindexamen aan het gymnasium te Pretoria en dat aan de onze. Een jaar nadat de heer Beelaerts dat gevraagd heeft is het hem gezegd, nu zyn we weer een jaar verder, en de officiëele kennisgeving is nog niet ge komen. Dat zou niet pleiten voor een brandende begeerte van de Transvaalsche jongelingschap om aan Nederlandsche academiën te worden opgeleid, noch van het verlangen van het Uitvoerend Bewind in de Republiek om die opleiding te be vorderen, indien we niet van den heer Van Tienhoven bij de openbare beraad slaging hadden vernomen, dat vóór de nieuwe Wet op het Hooger Onderwijs (1876) tal van Zuid Afrikanen hier te lande kwamen studeeren; en dat de deputatie uit Transvaal, met president Kiuger aan het hoofd, in 1884 in ons land verschenen, „zich den tijd van haar verblijf op Ne- derlandschen bodem vooral ten nutte had gemaakt om de Regeering en de Staat kundige kringen te overtuigen van de wenschelijkheid, dat men door wijziging der bestaande bepalingen weder mogelyk zou maken, dat personen uit de Zuid- Afrikaansche Republiek niet alleen, maar ook uit den Oranje Vrijstaat, de Kaapko lonie en Natal, die pry's stelden op ons hooger onderwijs, dit konden genieten.” Wat de geachte afgevaardigde uit Noord- Holland verder over deze quaestie in het midden bracht, betrof hoofdzakelyk de studie in de rechten. Zij, die in de Trans vaal de rechtspractijk zullen uitoefenen, hebben natuurlij^ nipt de uitgebreide kennis van de Nederïandsche wetten noodig, die van onze juristen wordt ge vorderd, en men zou, volgens een plan door den heer Van Tienhoven in het breede ontwikkeld, de jeugdige Trans valere in de gelegenheid kunnen stellen om een doctoraat te bekomen in het oud Vaderlandsch recht, dat in Zuid-Afrika de basis vormt van de rechtspraak. En om voor het examen in dat recht te worden toegelaten, had men dan ook niet noodig die uitgebreide letterkundige voorbereiding, die bekroond wordt met het eindexamen van afdeeling A van het gymnasium. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft naar deze oplossing van de quaestie wel ooren. Natuurlijk, binnen weinige jaren zal het gymnasium te Pretoria lang genoeg hebben bestaan om jongelieden af te leveren, die door hun examen bewyzen gegeven hebben van de kennis te bezitten die hier te lande gevorderd wordt, maar dan moet ook de door den Min. bedoelde overeenstemming der leerprogramma’s zijn vastgesteld. Het is echter waar schijnlijk, dat daarmee niet in de behoefte aan juristen zal zijn voorzien, en tot be- koming van het meerdere zou de weg, door den heer v. Tienhoven aangewezen, te bewandelen zijn. Maar, zegt de Min., als men zulke bepalingen maakt ten gunste van Transvalere, dan moeten zy ook toe- passelyk zijd op de eigen ingezetenen, dié zich voorstellen later in de Zuid-Afii- kaansche republiek de rechtspractyk uit te oefenen j er moet dus zijn een algemeen voorschrift, dat met een wijziging in de wet op het Hooger Onderwijs in verband staat. En als men de toelating tot de examens van de juridische faculteit op nieuw gaat regelen, wordt het dan geen tyd om een eind te maken aan de grief, dat de aanstaande rechtsgeleerden eerst een uitgebreide letterkundige studie heb ben gemaakt vóór zy aan hun eigen vak kunnen beginnen De Minister zeide daarvan o. a. het vol- gende: „De traditie is nog altijd, dat men geen goed jurist kan wezen, zelfs niet in de staatswetenschappen, wanneer men niet eerst is begonnen met een halfbakken li terator te zijn. Dat is eene fout; die in derdaad ons hooger onderwijs in deze fa culteit naar myn oordeel benadeelt. Ik bedoel niet te minachten de klassieke studiën en Inzonderheid niet de grondige Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele ryk 0,90. Men kan zich abon- neeren by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. mildheid onderscheiden? President Krüger vertoeft nog steeds te Johannesburg en leidt de werkzaam heden van het Ondersteunings Comité. Hy prijst zéér de betoonde offervaardig heid en het vergeten daarbij der oude nationaliteits-geschiilen, terwijl hy verder hoopte, dat de ramp verbroederend wer ken zou! De Engelsche pers gaat intusschen steeds voort, zich over alles te be klagen, wat men in de Transvaal doet. Nu heeft de „Times” weer heel wat te zeggen over de Regeering, die nog steeds voortgaat met het „onzinnig zoeken naar wapenen” in de treinen uit Kaapland, by het passeeren der grens. Die bladen ver geten echter ten eerste, hoe in stoomketels, brandkasten en piano’s eene geheele ver zameling van revolvers, geweren, ja zelfs kanonnen werd binnengesmokkeld en ten tweede, dat men niet meer leeft onder de conventie van 1881, maar onder dejrer- ziene van 1884, bij welk laatste verdrag tusschen Engeland en de Zuid-Afrikaan- sche Republiek, aan de Transvaal vol slagen vrijheid wordt gegeven bij het beheer harer binnenlandsche aangelegen heden. Het woord „Suzereiniteit”, dat wel degelijk in het verdrag van 1881 voor komt, is bijna geheel verdwenen in dat van 1884, slechts een schaduw van een vorm bleef daarvan nog overl De Engelschen hebben nog, naar het schy'nt, tegenover barbaarsche volken hun eigen manier van oorlogvoeren. Toen de hoofdstad van Koning Pempeh van Comassie (Goudkust) was veroverd, werd er - de bladen vermelden het alsof het vanzelf sprak aan de soldaten verlof gegeven het paleis en de verlaten huizen te plunderen. Men vond in het paleis een som van f24.000 in sovereigns en stofgoud i en, onder het bed van den Koning ver borgen, een aantal ledige jeneverilesschen. De overige buit een rommelzoo werd op de markt publiek verkocht. Te Washington (Amerika) heeft de internationale conferentie van arbitrage of scheidsgericht een reeks van vergade ringen gehouden, waartoe de meest ont wikkelden en de aanzien 1 ijksten van het land waren opgekomen on waarin met veel geestdrift het denkbeeld eener inter nationale arbitrage door middel van een permanent scheidsgericht werd ontvangen. Eene schriftelyke betuiging van sym pathie van President Cleveland werd voor gelezen, waarin deze de hoop uitsprak, dat de denkbeelden der conferentie steeds meer i ingang zouden vinden. I Het congres van Venezuela, werd daarna door President Crespo geopend, met eene boodschap, waarin o. a. gezegd werd, dat Engeland het optreden der Vereenigde Staten, in zake het grensgeschil behoorde op te vatten als eene vriendschappelijke daad. Eene scheidsrechtelijke uitspraak zou de eenige weg zijn om uit de moeielijkheden te geraken. Dat zou dus reeds geheel gehandeld zijn naar bovengenoemde denk- studie van het Latijn, die voor de toe komstige juristen steeds noodig zal zijn, maar het is eene traditie dat men altijd ongeveer van de juristen eischt wat vroe ger werd genoemd hét-kleine candidaats in de letteren, en by het vaststellen van het plan voor het eindexamen van het gymnasium te zeer het oog op behoud hiervan gericht is geweest. Indien men eene practische splitsing van het docto raat in rechtswetenschappen, in staats wetenschappen en in oud vaderlandsch recht kan doorvoeren met verschillende ^dmissie eischen, dan geloof ik dat men een ontzaglijk vruchtbare verbetering in het hooger onderwijs zou brengen. „Ik zal deze zaak met den meesten ernst in overweging nemen en het is mijne vurige hoop, dat het mij gegeven moge wezen, om in deze eene goede solutie aan te brengen. Dan zullen niet alleen de wenschen van degenen, die de relatiën met Zuid Afrika willen ontwikkelen, be vredigd worden, maar zal tevens de juri dische faculteit vruchtdragender gemaakt worden.” De warme toon, die hier niet te mis kennen valt, getuigt van den ernst van des Ministers voornemen. En toch juist de breede wyze, waarop de Min. de gewenschte verandering wil trachten tot stand te brengen, doet ons vreezen dat er niets van komen zal. Wijziging te ver- krjjgeman een wet als die op het hooger onderwys, die tot stand gekomen is langs den weg van allerlei concessies, waardoor zelfs haar vader, de Minister Heemskerk, heel wat van zijn vaderschap heeft moeten afstaan aan anderen, dat is uiterst moeielyk en de mogelijkheid zelfs is in de eerste jaren nagenoeg uitgesloten. Er zullen immers tal van bezwaren gemaakt worden, o. a., dit, dat by de tegenwoor dige adrhissie-eischen de toevloed van a. s. juristen nog overweldigend groot is, zoo- dat het niet raadzaam is dien nog te be vorderen. Als dp Regeering geen kans ziet, een verandering voor te dragen alléén op dit geval toepasselijklaten we dan maar wachten tot het gymnasium van Pretoria ons zijn gediplomeerden zendt. Dr. Jameson, de leider der „uitlanders- beweging”, is dan nu te Londen (Enge- land) aangekomen. De Britsche overheid heeft zich bij de overbrenging stipt ge houden aan hetgeen overeengekomen was met President Krüger, aangaande de uit levering van Jameson en de zijnen, n.l. j dat zÜ, zonder opzien, zouden worden heengebracht naar de strafplaats. Men heeft Jameson dan ook niet recht streeks met de „Victoria” naar Londen gebracht, maar hem onderweg door een sleepbootje laten overnemen en zoo naar Erith brengen en vandaar per spoor verder naar Londen. Zonder dat iemand er op bedacht was, stapte hij dan ook Woens dag jl. ’s middags te vijf uur aan het - station in de „Fenchusch-street” af. Van- I beelden, daar werd hij in een rijtuig naar de politie- Merkwaardig mag het heeten, dat in rechtbank in Bowstreet” gebracht, waar de Londensche wy'k Chelsea Zaterdag juist hij om half zeven aankwam. Toen de dokter de zaal binnenkwam, deed het aldaar aanwezig publiek, waaronder ver scheidene aanzienlijke personen zich bevonden, een luid gejuich hooren. I Dit schandelijk gedrag werd door den rechter ten strengste afgekeurd in de vol-

Schoonhovensche Courant | 1896 | | pagina 1