M, ider J K, ortooDing. 1896. N°. 1659. Zaterdag 7 Maart. Eerste Blad. izen flOJM otans iEN DAAL te aornemens op g 11 Maart vóórmiddags bewoond door Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht :ht, I I I VRIES HD, »rk. Officiëele Kennisgevingen. 8É00Dill£. ONZE WEST. HT, BINNENLAND. 1 te koop. Notaris, SCHOOL, Deze Courant bestaat uit Twee Bladen. Are, van dei tiende eeuw en nog lang daarna, toen de S. &W. N. VAN NOOTEN ts Schoonhoven, Uitgevers. xarden. ris. i: 3 Kamers, n5 Kamers, eschoten Kap, amer, is van rzien en levert it op over de italing op 15 iger als kan den kan JRMOLEN t. partij BOUW les staande en *heer C. L. Vinok, een bedrage over wjjs. Al onze voorstellingen en in de xiunelyke waarne- ling der koop- i. men zich aan te Moordrecht, 196, van 10—2 ags. n voornoemde e Gouda en ENHOVEN te n meent 'rlefcrajje, SGHOONHOVENSCÏÏB COURANT. O Centiaren, er het dorp te dadeltfk en le Notaris. lK NOOTKN. Notaris SUINCK te hoven zal op .896, 's mor- lehuis van de het openbaar best water lSGHUUR, fforden inge- en Erf, en Gemeente Schoonhoven. MAHLSTEDE 3 voornemens 11 Maart 11 ure, bü olwyk, J. BOUTER, den 6. Maart 1896. De Burgemeester, Mr A D H. KOLFF. Suriname, is een bloeiende kolonie ge weest, omstreeks het midden der acht Utrecht zal een der bestaande Stoombooten „Estafette” 1, 2, 3 of 4 des Maandags, Woensdags en Vrydagsmorgensöuur van Rotterdam en des Dinsdags, Donderdags en Zaterdagsmorgens 5 uur van Utrecht vertrekken, om met den bestaanden dienst geregeld tweemaal daags gelegenheid te geven tot het vervoer van passagiers, goederen en vee De tusschengelegen plaatsen zijn: Gouda, Haastrecht, Heken - dorp, Oudewater, Montfoort, IJselstein en Jutfaas. De rector van het gymnasium te Rotterdam, Mr. Dr. J. B. Kan, heeft tegen 1 September zij n onslag aangevraagd. §§- Bü het toelatingsexamen voor de Rijks normaallessen te Elshout zijn 6 van de 8 candidaten geslaagd, zoodat deze inrichting thans 27 leerlingen telt. In het afgeloopenjaar verwierven 3 leerlin gen de akte van onderwijzer volgens art. 56a. 3RABER te ar, in ééne arkoopen sd onderhouden 1UIS afzonderlijken aaar den dyk, n van het dorp groot 1 Naar men verneemt, hebben de vorige burgemeester en twee wet houders der gemeente Sliedrecht ieder voor 1/3 persoonlijk aanAie gemeentekas terug betaald het bedrag, dat Gedeputeerde Staten der provincie in de gemeente rekening hadden verworpen. Dientengevolge zyn de moeilijkheden in de administratie van Sliedrecht thans opgelost. Tot uitbreiding van den stoombootdienst tusschen Rotterdan en innen maar naar nau wer. Beide Jean Paul nderdag, van lur. Notaris E MOOIJ te :erk zal, ten JNEN BURG, irt 1896, onte Paard” ig, afslag en verkoopen let School, te Jentiaren. sen en Erven penningen op de toewijzing, i inlichtingen irnoemd. 'Alblanserwaard en VHfbeerenlanden, 5 Maart. De maand Maart neeft al terstond bij hare intrede haren ongunstigen naam gehandhaafd; storm, regen, hagel,sneeuw wisèelen elkander af of wel gaan alle te samen, zooals gister o. a. het geval was, toen reeds een tamelijk hevige donderbui overtrok; vroeger tijd ving met zoo’n bui de elftvangst aan, doch ook daarin is reeds verandering gekomen. 'Alblaauerwaard en Vtyfheerenlanden, 6 Mrt. De handel in kaas is redelijk vlug, ook naar boter blijft goede vraagde prijs der laatste is 5 cents per J kilo lager. Men besteedt thans in deze streken voor kaas van f 18 tot f23 per 50 kilo naar wicht en kwaliteit; goêboter f 0,50 per 1 kilo. *Amelde,5 Maart LI. Dinsdag ontstond op den Achterweg alhier een schoorsteenbrand, die gelukkig in den beginne gestuit werd, anders waren de gevolgen bij den toen zoo hevigen westenwind niet te overzien geweest. Woordeloos4 Maart. De heden te Gou- driaan gehouden bijeenkomst ter bespre king van het in het leven roepen van een net van tramwegen in de Alblasserwaard en de Vijfheerenlanden was zeer druk bezocht. Het voorzitterschap werd waar genomen door den heer B. 0. Wisboom uit Gorinchem, die, na de vergadering te hebben geopend, het woord gaf aan den concessionaris, den heer Mr. W. De Ridder uit Dordrecht. Achtereenvolgens werden drie punten besproken als: 1°. Bestaan er, in het algemeen, onover komelijke bezwaren tegen het aanleggen van tramwegen in de Alblasserwaard en de Vijfheerenlanden? 2®. Zoo niet kan men zich in het alge meen met de door concessionarissen voor genomen richting vereenigen, en wel de richting van Papendrecht over Oud-Alblas, Bleskensgraaf, Molenaarsgraaf, Ottoland, Goudriaan, Noordeloos, Meerkerk, Leks- mond naar Vianen, met zijlijnen van Gou driaan naar het Schoonhovensche veer en van Meerkerk naar Gorinchem? 2®. Een commissie van advies te be noemen tot nadere uitwerking der plannen van concessionarissen. Over punt één had, na een aanbeveling van het plan door den heer W. N. J. Van Slijpe uit Leksmond, geen verdere discussie plaats, zoodat hiermee de algemeene wen- schelykheid voor het tot stand komen van een tram werd uitgesproken. Bij punt twee werd uitvoerig stilgestaan in hoof3zaak had men tegen de gekozen richting geen bezwaar, alleen de heer A. D. Smits uit Gorinchem had liever de verbinding aan het tramnet van Gorinchem zien £ot stand gebracht over Schelluinen, Giesèn-Nieuwkerk naar Ottolanddit voor stel ondervond echter weinig steun. Ver der werd nog aangedrongen op zijlijnen van Meerkerk naar Ameide en van Bles kensgraaf naar Sliedrechtde rentabiliteit dezer zwijntjes zal nader worden onder zocht en zijn de in te winnen informaties gunstig, dan maakten concessionarissen geen bezwaar om ook die lijntjes in het plan op te nemen. Ook punt drie gaf veel stof tot gedach tenwisseling, voornamelijk wat betreft het samenstellen dier commissie ten slotte werd besloten, dat concessionarissen zich zouden wenden tot de besturen der ge meenten, waarlangs de tram zou komen te loepen, met het verzoek, dat elke ge meenteraad een lid en een plaatsvervan gend lid in de samen te stellen commissie zou benoemen. De bijeenkomst verliep op hoogst aan gename wijze, geen enkele stem deed zich tegen het voorgenomen plan hoorenvoor namelijk was dit toe te schrijven aan de wyze, waarop Mr. De Ridder zijn plannen met de aanwezigen behandeldehet waar- deerende woord tot den heer De Ridder door den voorzitter gesproken, waarmede de vergadering werd gesloten, was dan ook zeer verdiend. I De heer Schotel, technisch adviseur van I de concessionarissen, zal nu verder de 1 plannen uitwerken. om op Dins- lart 1896, uur, in het ie Wed. COS- te verkoopen: ebouwd JIS, net SCHUUR, uitmuntende meeste eigendommen aldaar toebehoorden aan de aanzienlljkste Amsterdamsche fa- miliën. Toen weid de groote cultuur, inzonderheid de verbouw en verwerking van suikerriet, daar met uitnemend financieel gevolg gedreven; toen stichtte men, op de weelderige plantages langs de oevers der rivieren, die grootsche woon- huizen, half kasteel en half villa, waarvan sommige zelfs vorstelijke verbiyven moch- I ten heften, - en die thans meerendeels zyn gesloopt, terwijl enkele in hun verwaar loosden en vervallen toestand nog een herinnering bewaren aan een tijdperk van 14. ..„«-V,:: l„ Prya der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Dinsdags- en tot Vrydags-namiddags 4 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. welvaart, dat voorbij is en - niet schijnt te kunnen terugkeeren. In den regel woonden op die plantages niet de eigenaars zei ven, maar hun rent meesters of administrateurs, althans in het begin onzer eeuw, toen ook deze ko lonie in niet geringe mate den terugslag ondervond van de politieke gebeurtenissen in Europa, en zy gedurende een vijftiental jaren door Engeland in bezit was genomen. Met besnoeid grondgebied teruggegeven, na het herstel onzer nationale onafhan- I kelykheid, herkreeg zij eerlang haar voor I maligen bloei op landbouwgebied, maar de overneming door den Staat veroorzaakte belangrijke bestuurskosten, die door be lastingen niet geheel gedekt en door de indirecte voordeeien ternauwernood opge wogen werden. Dat er veel gewerkt en veel verdiend kon worden, en dat de bestuurders der plantages, als koninkjes levende te midden van gedweeë onderdanen, er in een be trekkelyk klein getal jaren rijk konden worden, moet men toeschrijven aan de goedkoops werkkrachten. Alle arbeid werd verricht door slaven, en dezen waren met weinig te onderhouden, terwijl de natuurlijke toeneming der onvrije zwarte bevolking de noodzakelijkheid van den aankoop van nieuw personeel zeer be perkte. Thans, nu sinds meer dan dertig jaren de vrymaking der slaven een voldongen feit is geworden, zou het dwaasheid zyn den vroegeren toestand op arbeidsgebied, die in lijnrechte tegenspraak was met de allereerste begrippen van humaniteit, te willen terugwenschen. Doch de onder vinding van lateien tyd heeft aan het licht gebracht, dat met de invoering van •dien maatregel wel wat overijld is te werk gegaan. Een tijdperk van tien jaren, gedurende hetwelk de geëmancipeerde slaven verplicht zouden zyn bij hun vroegerén meester in contract te blijven welken, scheen toen lang genoeg voor den overgangstoestand, en was zulks ook werkelijk, als het maar benuttigd was geworden om die menschen op nieuwe toestanden voor te bereiden. Maar de eigenaars namen eenvoudig de aanzien lijke geldsommen, door het Nederlandsch gouvernement voor den vrykoop beschik baar gesteld, in ontvangst, en bekom merden zich niet om de toekomst; de negers welkten op den ouden voet voort, aan hun ontwikkeling werd niets gedaan, zoo dat zij ook geen kennis maakten met -de behoeftes der beschaving; ware dit wèl het geval geweest, dan zouden zij later door geiegelden arbeid getracht hebben in dat meerdere, boven eenvou dige huisvesting, kleeding tot een mini mum en voeding met wat het werk van enkele uren per dag kon verschaffen, te voorzien. De verwachting dat zij, als de contractjaren verloopen waren, in gewonen jeten. J onmiddellyk id te klemmen. De nieuwere paeda- OD8 een middel aan de hand, dat de groote belangrijkheid op dit gebied, wel ig is besproken te worden. Dit middel is: reiding der ervaringsbegrippen. Een der voornaamste eisohen onser methoden is: Sluit aan by het bekende. En toch is de vraag geoorloofd.- Ziet men degen eisoh, vooral bg het eerste onderwijs, niet dikwyls versaken P Sommigen meenen, dat het kind weinig apper- cipiöerende voorstellingen bezit en beginnen het onderwjjs van voren aan. Anderen zyn van oordeel, dat de elementen voor bjjna alle kennis reeds aanwesig sjjnzy begii te onderwysen en laten het zoeken sluiting maar aan den leerling oi wyzen van do-n zyn af te keuren. zegt, dat de mensch in sjjn eerste drie levens jaren meer leert dan in drie academische. Dese eerste voorstellingen behooren tot do be- maatregelen van verbetering te nemen, niet vermeerderen. En er is, behalve de reeds vermelde publjelöL KorkonjJMM Ji./ voorziening eischt. Zonder geregelde werkkrachten, die later een integreerend deel van de bevolking zullen uitmaken, heeft Suri name geen toekomst. De aandacht is nu gericht op aanvoer van Javanen. Maar, vragen we, wordt in die richting nu zóó geyverd als men doen kon? Onze eigen ambtenaren moesten met de werving van Javaansche gezinnen belast worden, en geen andere tusschenpersonen daarin ge moeid zijn; nu gebeurt het weleens, dat van de premie, den immigrant toegewezen, verreweg het grootste gedeelte aan den werver vervalt, terwijl toch de man, bij het aangaan der verbintenis, verklaart zyn geld te hebben ontvangen, waarvan hij misschien maar één of twee ryks- datfders in handen krijgt. We hebben ook weleens gedacht of het geen aanbe veling zou verdienen, bij voorkeur de inlandsche christenen tot verhuizing naar Suriname op te wekken, onder belofte, dat in hun godsdienstige behoeften en het onderricht hunner kinderen door de zorg der Koloniale Staten op voldoende wyze zou worden voorzien; indien het gelukte, zulke huisgezinnen op Suriname over te planten, dan kreeg men daar een bevol king van deugdelijk gehalte, vrij van opium-gebruik, en die zeer stellig in niet geringe mate zou bijdragen tot de wel vaart van de West. Geef aan zulke huis gezinnen een stukje grond in gebruik, waarvan zy' na verloop van tijd eigenaars worden, hetgeen gemakkelyk kan van het geld dat op de plantages verdiend wordt, t en het zou ons niet verwonderen pf na eenige jaren had men geen koelies uit Britsch-Indie meer noodig. Ook is, naar het oordeel van vele des kundigen, de gouvernementeele huishou ding te weelderig ingericht; het is alsof de kolonie uitsluitend wordt aangehouden voor de ambtenaren, wier getal groot en wier bezoldiging hoog is. Op inkrimping wordt vaak aangedrongen, tot dusver met gering succès. In de Tweede Kamer is, bü de behan deling der begrooting voor Suriname, door den heer Pyttersen geconstateerd, dat er vooruitgang is te bespeuren. Juist daarom achten wy thans den tijd gekomen, om te beproeven een plan te ontwerpen, ten einde er de kolonie voorgoed bovenop te helpen. Wat onzes inziens daartoe leiden kan is ditDe Regeering benoeme een Ko- ninklyke Commissie, die over heel den toestand van Suriname de noodige ge gevens büeenbrengt, en naar aanleiding 1 van haar rapport voorstellen doet in het belang van cultuur, immigratie, bestuur, verkeersmiddelen en flnanciëele regeling. Het ontbreekt in ons land niet aan mannen, die niet eerst naar de West behoeven te gaan voor deze enquête; straks komt de afgetreden gouverneur, de heer Van Asch van Wyck in het land terug, en er zijn er meer die door hun langdurig verblüf daarginds volkomen op de hoogte zün; voor het overige zou die commissie een of meer harer leden naar Suriname kunnen zenden, als zij dat noodig oordeelt, om te vernemen wat zij hier niet kan onder zoeken. Een meer dan oppervlakkige be handeling van de aangelegenheden van Westlndiö zou dan volgen, - en w(j twyfelen niet of de weg zou gevonden worden, langs welken Suriname, in waarde boven de aangrenzende Britsche en Fran- sche kolonies staande, tot het peil van deze te verheffen ware. dienst bij den plantage beheerder zouden komen, is niet vervuld, en dat is niet uitsluitend toe te schryven aan hun aan geboren luiheid, maar ook aan de om standigheid, dat zy geheel aan hun lot waren overgelaten. In het volledig genot hunner vryheid getreden, namen zy afscheid van het tooneel hunner werkzaamheid en trokken de bosschen in eerst later gebeurde het dat zü, door de milde bepalingen daar omtrent vastgesteld, voor een deel in het bezit geraakten van stukjes land, zooge naamde kostgrondjes, die zy op primitieve wyze bewerkten voor de teelt hunner eigen behoeften of, voorzooverre de ge meenschap met de hoofdplaatsen niet te moeielyk was, van groenten en vruchten welke zy ter markt brachten. Maar voor de groote cultuur waren zy verloren. Het is van algemeene bekendheid hoe, met opoffering van aanzienlijke geld sommen, door subsidiëering van het immigratiefonds aangêbracht, in de be hoefte aan vreemde weikkrachten is voorzien. Chineesche en Britsch-Indische arbeiders werden aangeworven, en men hoopte dat zij, eenmaal gedurende de jaren van hun contract aan Suriname gewoon geraakt, daar zouden blyven om als gewone werklieden de plantage bezitters te dienen. Ook die verwachting heeft gefaald; verreweg de meesten maakten gebruik van de bepaling, dat zy, na expi ratie van den termijn, kosteloos naar de plaats van herkomst moesten worden overgebracht. Zoo is Suriname sinds de afschaffing der slaverny eigenlyk, financieel gesproken, een lastpost geworden voor de Nederland sche schatkist; en ofschoon steeds wordt beweerd, dat gestreefd wordt naar ver- I dwyning van de subsidie, naar een toe j stand waarin de kolonie zichzelve zal j kunnen bedruipen, - niemand durft zeggen dat deze natuurlyke verhouding ooit zal worden bereikt. Nog doen zich, voor de ontwikkeling van Suriname, andere bezwaren voor. Het ongemeen vruchtbaar land moet meer productief gemaakt worden door den aanleg van middelen van verkeer, door inpolde ring van gronden aan den benedenloop der rivieren, door bevaarbaarmaking van den bovenloop. De goud-industrie in het veelbeproken Lawa gebied, ons eenmaal door Frankrijk betwist maar bij scheids rechterlyke beslissing aan ons toegewezen, beteekent nog weinig, omdat dit gedeelte der kolonie moeielyk te bereiken is. Maar om dat alles in orde te krygen, zyn groote kapitalen noodig, welke de I kolonie niet bezit. Zoo blijft men ineen cirkel ronddraaien; vermeerdering van welvaart en dus ook van de eigen geld- middelen hangt nauw samen met verbete- I ring van de communicatie en aanleg van openbare werken. Er is nu een schrede gezet op den weg, die, onder gunstige omstandigheden, tot het doel kan leiden, door de aanneming van het voorstel des Ministers van Kolo niën, om de Koloniale Staten van Suriname te machtigen tot het aangaan eener geld- leening, waarvan de rente door den Ne- landschen Staat zal worden gewaarborgd onder dien verstande, dat voor elk werk, dat door middel van het aldus verkregen kapitaal zal worden ondernomen, de goed keuring van de Staten-Generaal gevorderd wordt. Eenige der dringendst noodige werkqn, - volgens het oordeel der Regeering, - zyn reeds voorloopig aangewezen; en nu was het wel opmerkelyk, dat juist van die werken door het eenig lid der Tweede Kamer, die over deüe zaak in een uitvoerig debat is getreden, de noodzakelijkheid werd betwist. Zoo gaat het meer: in beginsel wordt een maatregel met zekere ingenomenheid begroet, maar als het op de uitwerking in onderdeelen aankomt, ontbreekt overeenstemming. De voorwaarde, waaronder de rente- garantie is aangenomen, en die maakt, dat de Staten Generaal volkomen vrij blyven in hun nadere beslissingen, is vermoedelyk oorzaak geweest dat men de bestryding van de bezwaren van den heer Guyot maar aan den Minister heeft overgelaten. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele ryk f 0,90. Men kan zich abon- neeren by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. Hoofd de Heer L. AKKERHUIJS JEzn. ^en BEWAARSCHOOL. BURGEMEESTER en WETHOUDERS maken bekend, dat de aangifte van Kin deren die men met 1 April e. k. op de School (Hoofd de Heer L. Akkerhuijs JEzn.) of op do Bewaarschool wenscht toe te latenkan geschieden op Dinsdag 10 Maart, van 1 tot 3 uur. Schoonhorev, De Secretaris, H. G. GEELHOED. Telkens, als de Tweede Kamen zich met Suriname bezig houdtis dat op een ongelegen tijdstip, zoodat de be langen der kolonie niet tot hun recht komen; te midden van de debatten over Hoofdstuk X der Staatsbegrooting, als de Kamer, afgemat door de veelvuldige dag en avondvergaderingen, naar het einde snakt, komt West-Indië aan de orde, en al wat daarover gezegd zou moeten worden is in een hal ven namiddag afgedaan of - weggelaten. De lust, om de ernstige zaken met de noodige zorg te behandelen, ontbreekt geheel. Zou dat iets onvermtjdelyks wezen? Dan zal ook de kans, dat de Regeering eens flink doortast, om onder goedkeuring van de Kamers voor Suriname radicale langrgkste, die de mensch verkrijgen kan. Zjj vormen den grondslag van het voorstellings- materiaal, waaraan het geheele latera denken verbonden is. Honderden dingen en feiten uit het ouderlgke huia, de straat, den tuin, het boacb, het veld, een groot deel van den woordenschat der taal. Dit allee kunnen wy uitstekend gebruiken, mits we eorgvnldig nagaan den aard dier voorstellingen, vóór wjj xe als apperoeptiemateriaal gaan gebruiken. Dit onder soek ie noodsakelyk, wil men niet op xand bouwen. Gaat het aan dese voorstellingen af te wjjxei) P Is het goed, een nieuwen draad te winden op den half gevulden klos, zonder te onderzoeken of de eindpunten wel verbonden xjjn? Nu zal men mjj tegenwerpen, dat het groote verschil in ontwikkeling dit onmogelyk maakt. Gelukkig echter kan gewezen worden op een algemeene bron van kennis, waaruit allen pattende omgeving. Daar moeten we de stof putten vöor ons allereerste onderwjjs. Hoe moet dat onderzoek geschieden P Dr. Lange heeft een onderzoek ingeateld bg 500 kinderen en bevonden dat: 82 geen voorstelling had van zonsopgang. 77 70 aonsondergang. 37°/. een graanveld. 49 7. a vgver. 80 7» w leeuwerik, sa «k en.. Hiermede meent spreker te hebben aange toond, de noodzakelijkheid van een onderzoek naar den toorstellingsschat der kleinen, vóór het onderwijs begint. Dan zal de onderwgzer grond ieeren kennen, waarop hg verder bouwen en tevens de leemten, die hg moet aanvullen. Het ia dus mogelgk aanaluiti’fig bg het bekende te vinden. Dit te beseffen zonder er gebruik van te maken, is zondigen tegen de grondwet der methode. Onder wgs in de kennis der omgeving, op vele scholen nog vreemdeling, is de weg der aansluiting bg het bekende. Voorbereiding, aanschouwing, denken en toepassen, eik dezer trappen heeft voor het geheel dezelfde groote waarde. Zonder voorbereiding geen duidelgk aanschouwen enz. De omgeving is voor bjjna elke les, elk vak, in elk leerjaar de bron, waaruit wg schier elk uur moeten putten. Beginnen we met dit onderwys, dan gevoelen de leerlingen zich niet zoo vreemd, zoo machteloos, maar scheppen integendeel vryheid en moed De hooge muur wordt neergehaald, aan welks eene zgde de jeugd dartelend ronddwaalt, om aan de andere zgde reeds onmiddellgk te beginnen met het aan Ieeren der letters. Hoe moet „onderwgs in de kennis der om geving” worden opgevatP Velen denken hierbg uitsluitend aan het vak „aardrgkskunde. Dit is evenwel onjuist. De omgeving staat ons niet alleen ten dienste met haren bodem, neen, al wat zich op dien bodem bevindt: plant, 1 dier, woning, mensch, ambacht enz. De kleinen komen de schooldeur binnen en nemen plaats, I nieuwsgierig rondkykend naar al die vreemde i dingen, die hier te zien zgn. Zullen wg het hen verbieden. Neen niet waarP Laten wg I hen niet langer met open mond naar het bord zien staren, maar hen tegemoet komen. Zy I mogen zien waarvan het gemaakt is, waaraan het is bevestigd, waartoe het dient enz. Op die wyze ga men voort; het is de natuurlyke behoefte van het kind en daarnaar moeten wij ons onderwys inrichteo. In schyn zy ons han delen spel, een gezellig praatje in werke- lykheid arbeiden wy aan een groot werk, dat èn de leerlingen èn de school ten goede komt. De heer Hogendoorn mocht den welverdienden dank der vergadering oogsten voor zyn zeer belangryke inleiding. Hierna gaf de heer C. L. Vinok, openbaar onderwgzer alhier, een bydrage over het Ge schiedenisonder' Hg stelde voorop begrippen wortelen mingen. Uit deze zielkundige wet volgt voor den onderwgzer: Ga uit van het bekende. Hoe is deze wet toe te passen by gesohiede- nisonderwgs P De een zegt: Ga van het heden naar het verleden. Muar er is in dit heden reeds zoo veel dat den leerling vreemd is, dat deze weg al spoedig uitloopt op verkrachting der wet „Ga uit van het bekende” deed spreker om zien naar een anderen weg. Hy stelde zich zelven vraag: Wat is den leerlingen bekend? Het huisgezin, de familie, de gemeente. Zietdaar den weg, die ons voert ran bet bekende naar het onbekende. En aan de be kende kinderwereld worden dan de voorstel lingen en begrippen ontleend, die dienen moeten tot bouwstof van het onbekende gebouw. De gemeente en hare geschiedenis, om hieruit op te bouwen de geschiedenis van het Vaderland. Spreker gaf nu een Igvig uittreksel uit de geschiedenis van het roemruchte Schoonhoven benevens een kaartje der gemeente tydens 1743. Hieruit bleek ten duidelyksto, dat do geschie denis van Schoonhoven als grondslag kan dienen voor de geschiedenis des Vaderlands. De ge schiedenis in de eerste drie leerjaren worde ingelyfd by „onderwys in de kennis der omge ving” om in het -4de leerjaar, als de plattegrond der gemeente it afgehandeld, met de geschiedenis der gemeente te beginnen. De geschiedenis op die wyze onderwezen zal niet dor en onvruchtbaar wezen, de leerlingen zullen by het verlaten der school zeggen Die perzik smaakt naar meer. Verslag van de vergadering der afd. Schoonhoven van hot Nod. Ond. fien. op Zaterdag 22 Februari jl. Als spreker trad op de heer J. J. Hogen doorn, openbaar onderwgzer alhier, met het onderwerp„Ervaringsbegrippen”. Spreker schetste ons de wyze, waarop thans nog maar al te vaak de kleine zesjarigen op de school banken worden ontvangen. Zonder zich te bekommeren om de reeds verworven kennis, den zucht tot bezlgzpn der kleinen, worden zo zoo gauw mogelyk met letters en cyfers gekweld en den ganschen schooltijd tot zitten gedoemd. Een rooster van werkzaamheden wordt volgd, waarop heel aardig de indeeling verschillende vakken staat aangegf Het gaat niet aan, de jeugd zoo in den bant’ gogiek doet om 1 noodig Uitbrei

Schoonhovensche Courant | 1896 | | pagina 1