wliop. IS. JIS echt. N°. 1671. 1896. Zaterdag 18 April. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht en, irkoojM. leMwii en, hebbende, 3 irt aftandsch iRF, r oen j is ledschap. m, tant geldte EMAN Koemest, idere roerende EN, I BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. i 3er geriefelijk S. &W. N. VAN NOOTEN tb Schoonhoven, Uitgevers. «kooping afge- HBAAR AH BOOW. EH, dag 1 October het overige aan; de i Werriepaard, aren Blokwagen Notaris )ENENDAAL a is voorne- Woensdag il 1896, des mize van den lerakin ééne ing en afslag, en HU1S- SGHOONHOVENSCHE COURANT. F. GAMBIER te Lopik zal 22 April a Hofstede be- ?VELDop de lek verkoopen lotaris ag 28 April uren, aan de nd G 15, be- nabij „Het contant geld, igen en toebe- •dentuigen en ereedschappen, vaten en Vol- iderds, Wring, erenhanlwerk, >n, Brandhout’ iRD.l PINK, eveer 50.000 den voorraad I, Hekkenen Tentwagen, uigen, Stort- iet gebruik >oor H.-O. i men een ikenl maaskant, is voornemens g 16 April 9 ure, aan de d door W. DE ling der koop- 8. voornoemde Gouda. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk* 0,90. Men kan zich abon- neeren by alle BoekhandelarenAgenten en Brievengaarders. Prys der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags- en tot Vrjjdags-namiddags 4 uren. Alle biunenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. By Kon. besluit is benoemd tot rechter in de arrondissements-rechtbank te Rotterdam Mr. H. R. A. Boonen, thans substituut griffier by gemelde rechtbank. By Kon. besluit is aan A. A. Van Elk, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei, eervol ontslag verleend als kanton- rechter-plaatsvervanger in het kanton Ridderkerk. Bij Kon. besluit is aan Dr. H. Treub, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan de Rijksuni versiteit te Leiden, met ingang van 9 Mei. De is te luit. J. A. Leers, van het 4de reg. inf. te Gouda, wordt van 24 Juli tot 1 October gedetacheerd by het korps genietroepen te Utrecht. De militaire apotheker 2(je kl. A. C. Huijsse, werkzaam by het mili tair hospitaal te Deventer, wordt overge plaatst naar Gorinchem. - Aan het Ministerie van Wa terstaat te ’s Hage werd Woensdag aan- 1°. het tot en met 30 Juni 1901 uit voeren van baggerwerk tot onderhoud der diepte in- en vóór den mond van den Rotterdamschen Waterweg aan den Hoek i van Holland. De minste inschrijver was K. L. Kalis Wz. te Sliedrecht, voor f 716.000. 2°. het onderhouden der rivier en bestortingswerken, bij den onderbouw der overbrugging van het Hollandsch Diep van 1 Mei 1896 tot 1 Mei 1897, met het aan brengen van de noodige voorzieningen. De minste inschryver was W. Volker te Sliedrecht, voor f 5190. 3°. het aanbrengen van oevervoorzie- ningen «langs de Nieuwe Merwede, be- hoorende tot de werken der Merwede en Killen. De minste inschryver was W. Volker te Sliedrecht, voor f 11.000. Aan het centraalbureau der Staatsspoorwegen te Utrecht werd Woens dag verpacht de bediening der buffetten in de stations Meppel, Gouda, Hengelo, Den Haag en Nymegen. Hoogste inschry vers warenvoor Meppel H. Van Goethem en H. J. Neuteboom te Amsterdam, f2550; Gouda G. J. E. C. Warmer te Leiden, f 4550 Hengelo H. Dopheide te Amersfoort, f 3204 Den Haag H. Van Goethem en H. J. Neuteboom te Amsterdam, f 5462Nijmegen J. Van Teerling te Nijmegen, f9251. De Raad vah Wageningen besloot met 8 tegen 3 stemmen niet te gunnen de gehouden aanbesteding van eeue nieuwe gasfabriek, maar alsnog aan te koopen van de gasmaatschappij de oude fabriek voor f 21.100. Het plaatselyke comité voor de a. s. landbouw tentoonstelling te Gie- sendam hield Maandag-avond hare eerste vergadering. In plaats van den heer A. Korevaar Az. te Giesendam, die als lid bedankte, werd benoemd de heer J. A. Busé Jr. te Giesendam. Het bestuur bestaat uit de hh. 1ste voorzitter’N. Hoogendoorn te Gie sendam, 2de voorz. J. G. Swets te Har dingsveld, 1ste secretaris B. D. K. Busé, te Hardingsveld, 2de seer. A. Hoogendoorn te Giesendam, penningmeester G. 0. Wep- pelman te Hardingsveld. Met het toezicht enz. op het plaatsen der gebouwen op het terrein werden belast de hh. A. Hoogendoorn te Giesendam, G. C. Weppelman, J. G. Swets en K. A. den Breejen te Hardingsveld. De versieiing van het terrein en van den toegang tot het terrein werd opgedragen aan de h.h. B. D. K. Busé te Hardingsveld, B. De Jong, G. Van ’t Hoog en J. A. Busé Jr. te Giesendam. De regeling der feestelijkheden aan de ting en deed uitkomen dat de middenstand door deze herziening niet gobs**, in vele gevallen nog meer gedrulr? r.al w'Ófaeli. De'heer Godin De' Beaufort besprak het werkplan der Regee- ring; voorrang der Kieswet heeft geen bezwaar, maar 8pr. vreest dat geen gevolg zal kannen gegeven worden aan het voornemen om de wet op bet personeel met 1 Jan. 1897 in werking te doen treden en acht een maatregel van lijde lijke voorziening in het tekort der gemeenten minder gewensoht Vergadering van Woensdag. De heer Rengers wees in het breede aan, waarom hjj deze wet e?n verbetering noemde, en drong aan op eenheid van schatting der huurwaarde en op matiging by de invoering dezer wet De heer Van Lier bestreed afstand van het personeel aan de ge meenten en spoorde de Regeering aan, vast te houden aan haar plan om de wet 1 Jan a. s. in te voeren en zoo spoedig mogelyk de ge- meente-flnanciën te regelen. De heer Alberda Van Ekenstein aanvaardt in afwachting der kiesrechtuitbreiding deze verbetering, al ont veinst hij zich niet de administratieve willekeur, daarvan te wachten. De Minister van Financiën verdedigde het wetsontwerp met te wyzen op do on billy kheden der tegenwoordige wet; by afstand aan de ge meenten zou het niet mogelyk zyn te belasten naar de draagkracht. De Regeering wenscht de invoering ten spoedigste. De Min. beloofde billyke en gelykmatige schatting en hield vol dat deze wet belangryké ontheffingen verleent. Na eenige replieken werd overgegaan tot de bespreking der artikelen. Hut wetsontwerp is igenomen met 34 tegen 5 stemmen, waarna Kamer tot nadere byeenroeping is gescheiden. Steeds bedenkelyker worden de berichten uit Rhodesia (Matabeleland in Z.-Afrfka). Het geheele volk,seint men, is opgestaan; groote scharen in het Westen, die aan den vorigen oorlog niet hebben meege daan, hebben nu de wapenen opgenomen, het zwaard aangegord om ten strijde te trekken tegen de blanke bevolking. Zooals zéér begrijpelijk is, zal heel wat man krygsvolk noodig zijn, om dien gruwe- ly'ken opstand te dempen. Men spreekt van wel 1500 man. Allerwegen worden nu natuurlijk pogingen in het werk gesteld, om die troepen bijeen te verza melen, een werk, dat met véél moeite gepaard zal gaan. Het versmaden van de zoo edelmoediglyk aangeboden hulp der Boeren zal den gouverneur der Kaap kolonie, den heer Hercules Robinson, nog zwaar berouwen. Hij moet nu trachten, door allerlei middelen zijn doel te bereiken. Uit Natal werden 300 ruiters van het 7e regiment huzaren en 150 bereden in fanteristen gezonden, terwyl ook 250 Basuto-Kaffers gewapend zullen worden om bystand te verkenen, waar zulks noodig mocht zijn. Voorts werden reeds 620 man van Mafeking aangeworven, onder bevel van kolonel Plumer. Welke af standen moet die hulp echter meestal niet afleggen, eer zij ter plaatse is! De akte van beschuldiging tegen het Johannesburger „Hervormings-comité” (Transvaal) is opgemaakt en legt het volgende ten laste aan al de gevangenen, zonder onderscheid. Zy hebben zich met Dr. Jameson verbonden, om de Republiek binnen te vallen en verwekten een op stand te Johannesburg. Johannesburg hebben ze vooizien van wapenen, om Jameson te helpen; op onwettige wijze maakten ze gebruik van Maxims, ka nonnen, wapenen en ammunutie en deelden die aan het volk uit, met het doel de Republiek te ondermijnen. Voorts matigden zij zich de functién en de macht van de Republiek aan, door de gevestigde politie ter zyde te stellen, eigen politie aan te stellen en een zeke ren Trynble te bekleeden met rechterlijke macht in politiezaken, welke macht hij feitelyk uitoefende. Het proces zal worden uitgesteld tot Juli, in afwachting van den afloop van Jameson’s proces. De vierden zoon van den MarkiesVan Salis bury, Edward Cecil (Engeland)heeft vergun ning gekregen deel te nemen aan de Dongola expeditie. Wat deze betreft, men hoort er de laatste dagen niet veel o Ver spreken. Melding wordt echter gemaakt, dat te Cairo (Egypte) het proces is begonnen, door Fransche en andere obligatie-houders ingesteld tegen de Regeering en het bestuur der schuldkas, wegens het bekende voor schot voor genoemde expeditie. Op voor stel van het Fransche bestuurslid Bourteron is de zaak echter 14 dagen uitgesteld. Wat het jongste gevecht der Italiaaneche Jroepen bij Kassala betreft, vernemen we, Wat de Derwischen een volkomen nederlaag leden. Zy verlóren 800 man aan dooden en verdwenen daarna spoorloos uit den om trek. Koning Umberto wenschte Kolonel Stevani geluk met de behaalde victorie! Zéér zeker onder den indruk van dit goede nieuws werden Duitschland’s Keizer en Keizerin op de meest hartelijke wyze door het Italiaansche Koningspaar te Venetië begroet. Omstreeks half vier in den middag kwam de „Hohenzollern” aan, gevolgd door de „Kaiserin Augusta” en een aantal andere vaartuigen. Al de schepen in de haven waren met vlaggen getooid, begroetings salvo’s werden ge wisseld en luide toejuichingen aangeheven Koning Umberto en Koningin Margareta begaven zich vervolgens met den Kroon prins en de Ministers Di Rudini, Brin en Semoneta aan boord van de „Hohen- zollern”, waar deze hartelyke ontmoeting plaats vond, waarbij de noodige om helzingen niet ontbraken. Omstreeks drie uur bleef men bijeen en daarna in den namiddag gebruikte de Keizerlijke familie ten paleize het diner. Toen volgde het afscheid, dat zich eveneens kenmerkte door groote hartelijkheid en de Keizerlijke familie vertrok naar Weenen (Oostenrijk), waar de ontvangst luisterrijk was. Keizer Frans Jozef wachtte, vergezeld van de leden der Keizerlijke familie, zy ne gasten - Keizer Wilhelm, de Keizerin, den Kroon prins en Prins Etkel Fritz - aan het Zuiderspoorweg station op en leed met hen, door de juichende volksmenigte heen, naar den Hofburg, waar al de hoogwaardigheids-bekleeders, benevens ver scheidene Hongaarsche en Oostemijk sche Ministers bijeen waren tot de plechtige ontvangst. Na afloop daarvan bracht Keizer Wilhelm een bezoek bij den Minister-President Graaf Goluchowski. Alle bladen der Oostenrijksche hoofdstad wyzen op het vriendschappelijk karakter dezer bijeenkomst. Aan den Duitschen Kroonprins schonk Koning Umberto het grootkruis der ^.nnonciada-orde, de eerste orde des Rijks, ÜINTJE, aan dorp ak, groot 3 Aren, zieken en beter dan 17 April. De handel in kaas blijft flauw, die in boter willig gestemdkaas is f 0,50 f 1 per 50 kilo lager, boter onveranderd in prijs- Men besteedt thans in deze streken voor: kaas van f 15 tot f 17 per 50 kilo, naar wicht en kwaliteit; goêboter f0,45 per 1 kilo. ‘Berkenwoude, 16 April. Als bijzonder heid kan worden gemeld, dat een zwaan, toebehoorende aan H. v. E., twaalf dagen achtereen iederen dag een ei heeft gelegd. Bodegraven, 14 April. Kaas. Aarigevoerd 90 wagens, te zamen 5479 stuks, wegende 22 536 kilo; 1ste soort Goud.sche f 21, 2de soort f 15} f 18. Ed&mmer-kaas, 1ste soort f 22, 2de soort f 17} f 19}. Leidsche kaas f 57 het schippond. Handel matig. Giesen-Oudekerk, 14 April. Zondag morgen werd de heer J. v. d. Grient be vestigd als predikant by de Ned. Herv. Gem. van Giesen-Oudekerk en Peursum. Dr. G. J. Vos, predikant te Amsterdam, had op zich genomen het bevestigingswerk te volbrengen en verklaarde in een keurige rede de woorden, die we vinden in den 2den zendbrief van Paulus aan Timotheus, hoofdstuk 2:8. In den namiddag van denzelfden dag trad Ds. Van der Grient zelf op en hield zyne intreêrede naar aan leiding van 1 Petr. 13. Een groot aantal belangstellenden en nieuwsgierigen woonde deze plechtigheden by. Door de duisternis misleid, geraakte de wed. P. alhier Zaterdag-avond in de Kalehoeven in eene der buitenslooten van de Giesen. E. De Boer hoorde in zyn woning haar hulpgeschrei, snelde naar buiten en mocht het genoegen smaken haar op het droge te brengen. Gouderak, ,15 April. Onze predikant, Ds. F. F. J. Van der Plassche, is beroepen te Oppenhuizen c. a. Groot-Ammers, 15 April. Onze predi kant, Ds. C. Bouthoorn, is beroepen te Neerlangbroek. Hardingsveld, 15 April. By de stemming voor een raadslid (vacature Schroot) is gekozen de heer Jan Gerard Swets. Van de 82 stemmen had hy er 68 op zich vereenigd. ‘Hoornaar, 15 April. Sedert de vorige week is de prys der kaas, by ruimer voor raad, maar ook meer vraag, nagenoeg dezelfde gebleven. Door de opkoopers wordt thans hier en in de omstreken f 16,50 f 18, de 50 KG. besteed. De jaarlyksche verpachting der hooi en weilanden van de familie Den Dekker heeft heden f 1864 opgebracht, tegen f 2420 l”''*’ Gelyk te voorzien was by den gunstigen stand der landerijen, den nog ruimen voorraad van hooi en den geringen handel daarin, zyn het vooral de perceelen hooiland, die aanmerkeiyk minder afdeden. Tot tegenschatters voor de personeels belasting, voor het dienstjaar 1896-97, zyn hier benoemd de heeren D. H. De Ridder en J. Wallaard. Linschoten14 April. Door Gedepu teerde Staten dezer provincie is de heer P. H. Knook tot schout van het water schap „Rapynen en IJselveld” en tot schout van het waterschap „Cattenbroek” her benoemd. ‘Nieuwerkerk a/d IJsel, 16 April. Toen de landbouwer v. W. van Waddingsveen ujt Rotterdam huiswaarts reed en ons dorp passeerde, schrikten zyn paarden, voor een varkenswagen gespannen, van eenige op den weg liggende boomen. Zeer zeker zou alles te water geraakt zyn, indien de voerman niet over de paarden gesprongen was en ze by de teugels gevat had. Hy kon echter niet voorkomen, dat zyn knecht kopje-onder ging en één paard met de wagen voor een gedeelte van den kant raakte. By onderzoek bleken alleen de beide zwingen gebroken te zyn. Nadat de knecht zyn natte kleederen voor droge verwisseld had, kon de reis worden voortgezet. - By den landbouwer D. Vis alhier is een karnton te zien van een geheel nieuwe constructie, die, althans volgens verklaring van den vervaardiger, dit op de tegen woordige karntonnen voor heeft, dat zy zeer licht werkt en in 15 20 minuten af is. Mocht zy aan de eischen voldoen, dan raad ik alle landbouwers aan, die met de hand of een wip moeten karnen, zulk een werktuig te koopen; ze zullen er geen spyt van hebben. ‘Zevenhuizen, 16 April. Tot tegenschat- v ters by de personeels belasting zyn benoemd de heeren A. Vente Lz. en P. Saarberg Jz. - De wintertarwe staat prachtig te velde. Overal heerlyk groen en met flinke halmen. De landbouwers hebben het ver leden najaar uitstekend getroffen met het uitzaaien. Het was steeds droog weder. Vandaar dat de grond goed bewerkt is kunnen worden. Haast alle zaden zyn opgekomen, dus staat het gewas zeer dicht. Dit is geen bezwaar als we een warmen en drogen zomer krijgen, anders ware het te wenschen, dat er wat minder korrels opgekomen waren. Tot nu toe is er nog alle reden van tevredenheid over, welker leden door den Koning „neef” worden genoemd. Vorst Ferdinand:van Bulgarije, die nog te Constantinopel (Turkye) is, staat hoog in gunst by den Sultan, die hem als be wijs daarvan ryke geschenken gaf, o a. een jacht, paarden, tapyten enz. Het is zoodoende wel te verwachten, dat de Vorst nog een belangryke rol zal spelen in de Turksche staatkunde. In het Bulgaarsche leger is men van oordeel, dat de Vorst tegenover den Sultan wel wat al te onderworpen is geweest. Hoe moet Z. M. zich dan wel niet gedra gen tegenover den Czar. “Dinsdag jl. ver trok de Vorst uit Constantinopel naar Odessa. Aan alle Turksche studenten,die buitens lands studeeren, ook die het doen op eigen kosten, is by Irade van den Sultan gelast naar het vaderland terug te keeren. Deze maatregel treft meer dan 200jonge lieden, waarvan de meesten in Frankiyk studeeren. Doel van den maatregel is: vrees der Regeering voor uitbreiding der jong-Turksche beweging. De Grieken zyn razend van vreugde, omdat het hoofdnummer van het pro gramma der Olympische spelen gewonnen werd door een Griek, terwyl ook de tweede en derde pryzen aan Grieken werden ver leend en niet aan Amerikanen of Australiërs, die groote mededingers waren. Koning George gaf Zondag jl. ten paleise eene feestelyke bijeenkomst ter eere der over winnaars in de spelen en vim de pers. Z. M. verwelkomdeallen in de Fransche taal. De Japansche veldmaarschalk Yamagata is, op weg naar Rusland, waar hy den Mikado by het kroningsfeest van den Czar zal vertegenwoordigen, te New York aan gekomen en daar vol geestdrift ontvangen. Li-Hung-Chang, weet men, is voor den Keizer van China onderweg, met een gevolg van 50 personen. Hy konyt eerst naar Londen. Eene belangryke werkstaking is uitge broken in 's lands wapenfabriek te Herstal (België)waar 1700 arbeiders van de 2400 den arbeid nederlegden, omdat de directie weigerde een gehaat opzichter te ontslaan. De directie, de gegrondheid van eenige grieven erkennend, heeft echter geweigerd toe te geven aan dwang, en derhalve vóór alles hervatting van den arbeid geëischt. Tot nu toe is zulks nog niet geschied. Professor Falb’s voorspelling van een vreeselyke ramp op 29 Maart heeft te Valparaiso (Chili) de menschen zeer on gerust gemaakt, en toen er in den morgen van dien dag bericht kwam van een lichte aardbeving te Lima, werd die ongerustheid nog grooter. Vele inwoners vluchtten de stad uit, naar de bergen, en de achter- bly venden zochten troost en kracht in het gebed, maar niet in de kerken; daar durfde men niet binnengaan uit angst voor een aardbeving en de dienst werd in de open lucht gehouden. Er gebeurde echter gelukkig niets. Prof. Falb had zich vergist, evenals de Spaansche ongeluks profeet, die onlangs voorspelde, dat omstreeks half Maart Spanje, een deel van Portugal, Frankrijk en Duitschland van den aardbodem verdwy- nen zouden door een geweldige aörolieten- ontploffing. ST ATEN-GEN ERA AL. De Eerste Kamer hervatte Maandag-avond haar sitting. De geloofsbrieven van den heer Van Hall, nieuwgekozen lid voor Noord-Holland, werden goedgekeurd. In de vergadering van Dinsdag werd mede gedeeld dat de afdeeliugen tot voorzitters heb ben gekozen de heeren Prins, Nysingh,Geer(sema, Van Bwinderen on W. Cremers. Aan de orde was eerst het voorstel van het lid der Tweede Kamer, den heer Gerritsen, om ook voor leden van Prov. Staten en Gemeen teraden den eed niet verplicht te stellen. De heer Gerritsen was met de verdediging belast. De heeren van Zinnicq Bergmann en Mei til van Lynden bestreden het voorstel met een ver wijzing naar het verschil in werkkring van beide genoemde colleges met de Staten-Generaal. De heer Gerritsen toonde aan dat dit verschil eveneens bestaat voor Doopsgezinde leden, die van den eed zjjn ontheven. Du heeren Van Swinderen, Rahusen en Rengers zagen in het ontwerp de verdere toepassing van een goed beginsel. Het voorstel werd aangenomen met 24 tegen 17 stemmen. Aangenomen met algemeene stemmen de rege ling betreffende de gerechtskosten in strafzaken, de wyziging der wet tot regeling van het vee artsen y kundig staatstoezicht, de wettelpke rege ling van de militaire inundation en de daarvoor te verleenen schadeloosstelling. By het ontwerp regelende het toezicht op het gebruik vau stoom toost ellen kwam de heer Van Boneval Faure op tegen het misbruik ook hier weer gemaakt van de verplichting tot eedsaf legging in onze wetgeving. De heer Van Zinnicq Bergmann drong aan om by de toepassing der wet niet do kleine fabrieken en werkplaatsen aan het toezicht te onderwerpen. Na de ver dediging door den Minister van Waterstaat is het ontwerp met algemeene stemmen aangenomen. Daarna ving de Kamer de algemeene beschou wingen aan over het ontwerp tot herziening van de belasting op het Personeel. De heer Fokker betoogde de wenschelykheid, het Personeel te maken tot een gemeentobelas- hh. K. Versteeg te Giesendam, J. Kloqt te Hardingsveld, N. Hoogendoorn en Boelhouwefr te Giesendam, terwyl tot het plaatsen van het vee op het terrein aan gewezen werden de hh. A. Van Harten te Giesen-Oudekerk, S. Van Harten te Giesendam en A. Van ’t Hoff te Giesen- Oudekerk. In de Dinsdag gehouden zit ting der Rotterdamsche rechtbank hadden zich o. a. te verantwoorden Th. De R., 22 jaar, touwslager, en R. D., 24 jaar, botermaker, beiden te Oudewater. Zy zouden op 6 Januari op den Useldyk te Hoenkoop te zamen en in vereeniging J. H. Everaars hebben mishandeld door hem moedwillig gewelddadig aan te grijpen en te slaan. Beide beklaagden ontkenden pertinent het ten laste gelegde. De mishandelde verklaarde in den avond van gemelden dag omstreeks 9 uur de herberg van Konings te Oudewater te hebben bezocht, waar beide beklaagden juist aanwezig waren. Beiden verlieten by zyn komst de herberg en na een glas bier te hebben gedronken, vertrok Everaars eveneens. Hy begaf zich langs den IJsel- dyk naar zyn woning te Hoenkoop. Plot seling werd hy op dien dyk door twee personen aangevallen, waarvan hy een by de daarop ontstane worsteling in den wy^vinger der linkerhand beet. Den vol genden morgen blesk, dat de 2de beklaagde de gebeten persoon was, terwyl botonder zoek der politie aan ’t licht bracht, dat beide beklaagden ’s avonds na 9 uur op den dyk zyn geweest, hoewel zy dit ten sterkste ontkenden. Eisch resp. 1 maand en 8 dagen gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. Door den heer R. baron Van Lynden, vóór eenigen tyd te ’s-Gravenhage overleden, is aan het Diaconessenhuis te Leeuwarden vermaakt de som van vyf- tigduizend gulden, onder het bezwaar van vruchtgebruik. Ds. R. Koopmans Van Boe- keren, pred. by de Ned. Herv. Gemeente te Leiden, hoopt den 20sten April zyn 40-jarige Evangeliebediening te herdenken. Gouda, 14 April. Blykens het verslag van de Kamer van Koophandel en fabrie ken alhier over 1895, past de uitdrukking „niet ongunstig” het best voor den plaatse- iyken toestand van de verschillende vakken van industrie en ny verheid. De aan voer van kaas was 953.277 kg., die van boter 61807, tegen 1.020 711 en 60 938 kg. in 1894. De voorraad kaas van 1894 was in in 1895. het begin van 1895 tot bevredigende prij zen opgeruimd, tengevolge waarvan tot het inkoopen van het nieuwe gewas aan- merkelyk hoogere pryzen dan in 1894 werden besteed. Over het geheel was de vraag niet slecht, vooral wat puike qualiteit betrof, zoodat de boeren geen reden van klagen hadden, te minder daar de pro ductie overvloedig was en de pryzen zich staande hielden. In de machinale garenspinnerij werd 258.000 kg. garen vervaardigd, waarvan de afzet toenemende was, ondanks de scherpe concurrentie van het buitenland en de heffing van 8 pCt. inkomende rech ten in Aug. 1895 door België op bykans alle garensoorten gelegd. De py pen fabrieken konden geregeld door werken, evenzoo de potten bakkeryen of aardewerkfabrieken. In de lederindustrie had groote verbetering plaats tengevolge van de aanzienlyke prijsverhoogingen. Enkele huidensoorten stegen 90 pCt, De arbeid in de stearine-kaarsenfabriek was zeer regelmatig, op sommige tyden zelfs zeer druk. De resultaten voor de aandeelhouders en dus ook voor de be ambten en werklieden waren niet on gunstig. Het personeel vantAeambten en werklieden bestond uit 290 inannen en 289 vrouwen. Ook de fabriek van kaarsepitten vond gedurende het geheele jaar (linken afzet voor haar fabrikaat. ‘Gouda, 16 April. Gisteren-namiddag werden de bewoners van hier plotseling opgeschrikt door het kleppen der brand klok. Brandweer en schutterij spoedde zich naar de plaats des onheils. In de pakkistenfabriek van den heer De J. op den Kattensingel was het begin van brand ontstaan. Het was echter spoedig ge- bluscht, zoodat de spuit direct rechts omkeert kon maken. Een liefhebber van schaakspel. Ver leden jaar had een schaakgenootschap alhier het genoegen een liefhebber uit Leiden een avond in hun midden te zien. Er werd gespeeld en de Leidenaar kon niet zeggen roemryk het strydperk te hebben verlaten; maar, hy zou revanche nemen. En waarlyk. hy heeft woord gehouden: Thans is hy met eere uit den edelen stryd getreden. Om echter die 2 of 3 partyen te kunnen spelen, kwam hy per wieler van Leiden en mocht hy in het holst van den nacht dat ritje van Gouda naar Leiden per wieler terug maken. *Albl«Merw«ard en V|jfheerenlauden,

Schoonhovensche Courant | 1896 | | pagina 1