THfiR Goeflewaagen Zonen, Meta en Biglers. 1896. N°. 1676 Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht Woensdag 6 Mei. ieiöe MbüasItdid® VÉLOCIPEüE-HANDEL an J. H. CROMJONGH, iekonderwjjzer te SLIEDRECHT. BRANDSMA, AMSTERDAM. BINNENLAND. ■I BRUIDSUIKERS, af 35 Cents het halve K.Q. en bü itens 5 K.G. tegen 33'/, Cents het e K.G., bü J. C. VAN VREUMINGEN te Ondewater. I fANDANTZIG, ischmarkt n°.1, Rotterdam. BOUDA lederen Donderdag van lur te consulteeren, Hoogstraat 117. Tand artc CflSSUTOj )UDA, Turfmarkt 172. J. W. D0GTER0M, HOUTHANDEL a/d Hoogendük te SCHOONHOVEN. BUITENLAND. Overzicht. 75 Ct. HA RUBBER STEMPEL, erde constructie, geheel stofvrü, op gemonteerd, compleet met een vetvrü’e stempelinkt, inktkussen Inzending franco Brievengaarders. en, FRANCO. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. Bjj Kon. besluit is aan J. Van der Mey, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als tweede luitenant bjj de dienst- SCHOONHOVEKSCHE GOM I Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel I meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags- en tot Vrjjdags-namiddags 4 uren. I Alle binnenlaudsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. -- „J de andelaars 8. k W. N. VAN NOOTEN^ Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags- I morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. BESTE GEMÊLEERDE i-i. i'? i TANDARTS D.feiyks te eoneulteeren. md.gvan IOJ tot I»; uurtoSeb,».. OPERATIËN, KUNSTGEBITTEN, WANDEN, VULLINGEN enz. Door steeds grooter omzet zijn de het eoiieurreerend.t i prijsopgave. doende schutterij te Gouda, wegens ver andering van woonplaats. Het voormalig paleis van Prins Hendrik in heL^ggo Vnnwhniit te ’s-Gravenhage, laatstelijk "toebehoorende aan H. K. H. de Groothertogin van Saksen, is in eigendom overgegaan aan H. M. de Koningin Regentes. Zaterdag besloot de gemeen teraad te Kuilenburg om gedurende de kermis 4 groote stan Iplaatsen op het markt veld bü inschrijving te verpachten. Dit zal de gemeente een groot geldelyk voordeel opleveren, daar men büna altyd zeer vele aanvragen heeft. Te Amsterdam werd door B. en W. o.a. aaubesteed het uitdiepen van de vaargeul en scheepsligplaatsen in het afgesloten IJ en het bergen van den grond. Eenige inschryver A. Volker Bos, Slie drecht, voor f‘279.000. Voor den bouw der afge- brande Ned. Herv. Kerk te Asperen is door hare gemeenteleden eene som van f4600 bijeengebracht. Voor dit doel ont ving men verder nog van den Heer Süter f6000 en van Baron Van den Boetselaar f2000; dit laatste met bepaling, dat om den familiegraf kelder in de kerk een y'zeren hek moet geplaatst worden. ‘Ameide, 4 Mei. Onze onlangs benoemde nieuwe nachtwaker doet zyne betrekking eer aan. In den vroegen morgen van 11. Zaterdag toch heeft hy op heeterdaad betrapt een persoon, die rüs ontvreemdde en nog wel van een hoepstuik van zyn werkgever. Benschop, 30 April. In de algemeene vergadering van de Polsbroekerdamsche Uselub, den 28. dezer gehouden, is goed gekeurd de rekening van den penning meester over het dienstjaar 1895/6. De ontvangsten bedragen f 46,98, de uitgaven f 18,40, batig slot f 28,58. 'Berg-Anibficht, 1 Mei. lu de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad is het door B. en W. aaangeboden ge meenteverslag, dienst 1895, goedgekeurd en vastgesteld. Tot deurwaarder by de ge- meenteflnanciën is benoemd de Heer Smit, deurwaarder by de belastingen te Schoon hoven. De dag, waarop 25 jaar geleden de Heer J. P. Mahlstede het ambt van notaris alhier aanvaardde, werd heden plechtig gevierd. Heel de gemeente deelde in de feestvreugdenagenoeg ieder huis vlagde, zelfs de sioombooten op de Lek. Vóór de woning van den jubilaris was eene fraaie betimmering gemaakt, die groen gemaakt en ’s avonds geïllumineerd werd, en waarin ook de zangvereeniging eene uitvoering gaf. Aan de schoolkinderen der beide openbare scholen en die van de school met den bijbel was de verrassing bereid, op kosten van den jubilaris onthaald te worden. Tot regeling der feestelykheden, aanbie ding van het geschenk enz., had zich eene commissie geconstitueerd, met den Heer A. Verkalk, als Voorzitter en den Burge meester, den Heer P. Hoytema van Kony- nenburg, als Eere-Voorzitter. Begeleid door een zeer goed muziekcorps trok de feest commissie naar den jubilaris op. Aldaar werd hem, by monde van den Burgemeester, die hem ook met den gemeenteraad com plimenteerde, een prachtig schrijfbureau aangeboden, als bewys van toegenegenheid der burger yBy dit met inscriptie versierd bureau behoort ook een prachtige stoel. Te 1 uur trok de zangvereeniging „Cres cendo," directeur de Heer W. Van Rossum, onder geleide van het muziekcorps naar de woning van den jubilaris, en zong daar in de estrade, en later op de bovenzaal liederen te zünen eere, o. a. een opzettelyk vervaardigd feestlied. De Heer Mahlstede onthaalde de zang vereeniging uitstekend en beloofde haar een piachtig vaandel, welk aanbod in dank aanvaard werd. Verder was het den geheelen dag eene drukte van belang. Optochten geen gebrek. Vooral ’s avonds, toen de illuminatie ont stoken was en er Bengaalsch Vuur werd gebrand, was de geestdrift groot. Ook werd ’s avonds aan den jubilaris eene serenade gebracht, die van een’ grooten optocht ver gezeld ging. De stoomboot „Schoonhoven” deed enkele kanonschoten hooren, ter eere van den jubilaris, op de avondreis. Zoo werd de dag, die zoo mooi begonnen was, even mooi ten einde gebracht. Heerlyk weder, by na geen regen, en zoo liep de le Moi vreugdevol en vreedzaam af. Boskoop, 30 April. Aan het gemeente bestuur is concessie aangevraagd tot het exploiteeren van een gasmotor tram (systeem Lührig) voor een lyn Gouda - Waddings- veen Boskoop, door den heer W. J. De Bordes, civiel-ingenieur te Amsterdam. 'Hoornaar, 29 April. Sedert de vorige week is de prys der kaas, bü meer uit- ebnloopende prijzen, fl per 50 KG. ge stegen. Door de opkoopers wordt thans hier en in de omstreken f 16 a f 19 de 50 KG. besteed. De vorige week zijn hier weder eenige partytjes hennep (schil) A f15 de 50 KG. door den heer Brandwyk te Gorinchem opgekocht om aldaar te leveren. Hoewel deze prys zeer gering, en de handel in die gewas onbeduidend is, schynen onze verbouwers den moed niet op te geven, althans deze week zijn hier en in de omstreken weer heel wat akkers met hennep bezaaid of daarvoor in gereedheid gebracht. Suikerbieten worden hier niet meer voor den handel geteeldaardappelen des te meer. ‘Krimpen a/d IJsel, 4 Mei. Eén van de aanhangers van god „Velo” bevond zich Zaterdag-middag met zyn flets op de boot van Rotterdam naar Ouderkerk, met bestemming naar laatstgenoemde gemeente. De boot ging hem niet hard genoeg en daar hy even goed stoom op had als de boot, want onze vélocipèiist had rykelyk aan Bachus geofferd, wilde hy zijn vaart eens toonen en stapte onderweg van de boot af, om deze vooruit te vliegen. Bachus en Velo harmoni eerden echter niet en onze vriend was hiervan natuurlyk de dupe. Het was of hun terrein precies op den dijk afgebakend was: de eene keer werd hy aan dezen, dan weer naar genen kant getrokken. Eindelijk viel hy in een doornenheg langs den dijk en ten laatste aan den anderen kant van den dyk met zijn ros naar beneden. Zün stoom ontsnapte, de flets werd heelemaal vernield en ons heerschap kon heel in de verte de boot zien weg varen. Eenige medelij denden hielpen hem op de been en zachtjes aan kon hij zyn reis naar Ouderkerk te voet vervolgen. De stukken van zijn flets werden onder weg opgeborgen. ‘Nleuwerkerk a/d IJsel, 4 Mei. Men heeft wel eens beweerd, dat er in elk jaar minstens zeven weken zyn, waarin de vrouw in het huis een onbeperkt gezag uitoefent, en wel tusschen Paschen en Pinksteren. In dien tyd keert zy a. h. w. de woning van boven tot onder met be zemen. Kachels wegruimen, schoorstee nen trekken, kleeden kloppen, bedden luchten, kasten leeghalen en nog meer, te veel om te noemen, ziedaar wat er .gedaan wordt. Geen stukje, hoe klein ook, I blijft er op zyn plaats. Noodig of niet, alles moet met zeep of soda afgedaan wor den. En al zegt de man soms, dat alles zoo niet overhoop gehaald behoeft te worden, men luistert er niet eens naar. Wat weten wy, mannen, daarvan? Immers niets! ’t Beste is dan maar ook, te zwygen en tevreden te zyn met het bescheiden plaatsje, ons voor dien tyd ingeruimd. Maar denk nu niet, dat de vrouw zich alleen by ’t schoonmaken bepaald. Och, neen! Als alles een goede beurt heeft gehad, moet er weer opgeruimd worden, en dan is er wat noodig I Hier een kleed, daar een karpet, elders een kleedje of matje, een pronkje of iets dergelyks. Daarom breekt moeder de vrouw een dag uit om naar stad te gaan. De man doet haar uitgeleide en met haar een goed gevulde geldbeurs, ’s Avonds keert wel de vrouw terug, maai de beurs? Och, soms is ’t nog: „Hoe jammer toch, dat ik nog niet wat meer bij my had, anders had ik nu eens myn slag kunnen slaan.” Is nu eindelyk het Pinksterfeest in ’t land, dan is alles in orde, alles heeft zyn vaste plaats weer ingenomen, tot zelfs de man toe. Buren, kennissen en familieleden komen zien, en als uit één mond hoort men: „Wel, wel, wat is dat opgeknapt, wat ziet er alles nu weer helder uit!” enz. enz. En de man? Ja, hij stemt ook in met al den lof, de huisvrouw toegezwaaid, doch hy denkt bü zich zich zelve: „Ik ben toch bly dat die tijd van de schoonmaak maar weer voorby is, want niet alleen dat Ik my behelpen moest, maar ik ben ook een aardig sommetje kwyt.” Aan vergunningsrecht voor het dienst jaar 1896 is ontvangen f 181,25; welk bedrag is betaald door 7 personen. “Ouderkerk a/d IJsel, 3 Mei. In de Vrydag-avond gehouden raadsvergadering, die werd bygewoond door alle leden, uit gezonderd door den heer Van Vliet, werd mededeeling gedaan van de volgende in gekomen stukken: 1°. Procesverbaal van kasopneming des gemeente-ontvangers dd. 14 April; 2°. Verslag van de ver- eeniging voor ooglüders te Rotterdam over 1895; 3’. Drie brieven van Gedep. Staten, waarby goedgekeurd worden teruggezonden de in de vorige vergadering vastgestelde kohieren voor 1896 en raadsbesluiten be treffende de comptabiliteit over 1895; 4°. E-.-n brief van hetzelfde college, berichtende deryks en provinciale subsidie in de verplegings-kosten van eene behoeftige krankzinnige, overeenkomstig de aanvraag. Voor kennisgeving aangenomen. 5°. Een brief van den heer P. C. v. Vliet, berichtende dat hy zyn ontslag neemt als raadslid. „De heer Van Vliet,” zoo zegt de burge meester, „maakte gedurende by na 17 jaren deel uit van den Raad en vervulde ge durende 9 jaren tevens de betrekking van wethouder. En gaat het u als mü, dan zal het u vreemd zyn aan myne zijde züne plaats ledig te zien. In de ver- aan het beroep op ulieden. Eensgezindheid en verdraagzaamheid, dat zij onze leuze! Met levendige toejuichingen werd deze verklaring aangehoord en ontvangen door de beide middenpartijen, maar op debankèn der uiterste linkerzyde liet zich gemor hooren. Daarna ontsponnen zich eenige debatten tusschen het gevallen en het nieuwe Ministerie. In ’t eind ging men tot stemming over en met 299 tegen 56 stemmen werd de motie goedgekeurd, waarin verklaard werd, dat de Kamer, den voorrang harer ge boorte uit het algemeen stemrecht hand havend, zich vereonigt met de door de Regeering uitgesproken gevoelens. De Kamer verdaagde zich daarna tot 28 Mei. In den Senaat werd de voorlezing der ministriëele verklaring met vele toe juichingen begroet. Met 214 tegen 42 stemmen besloot men de grondwotdher zienings-voorstellen niet in behandeling te nemen en vervolgens verdaagde men zich, in afwachting van de besluiten van de Kamer. Het einde van de geheele ge schiedenis is geweest, dat de gematigde Republikeinsche party, de party, die prak tyk boven theorie stelt ewbdiejn beide Kamers feitelijk de meerderheid heeft, maat die zich tydelijk dogy^wge radicale druktemakers liet overvleugelen, weer in Frankrijk aan het roer is gekomen en zoo is de breuk tusschen de beide Kamers weer op handige wy’ze hersteld. Moge het van langen duur zyn! Alweder een Vorstenmoord! Vrydag jl. ’s middags om 2 uur, op het oogenblik dat de Shah den tempel van den Shah Abdoel Azim, zes mylen ten zuiden van Teheran, binnentrad, loste een dweper een pistoolschot op hem, hetwelk den Shah in de hartstreek trof. Zyne Majesteit werd in een rijtuig naar het paleis gebracht, waar hy om vier uur den laatsten adem uitblies. Reeds waren toebereidselen gemaakt voor het gouden Regeeringsfcest van den heerscher, die nu zoo ontydig wordt weg gerukt, en van wien personen die hem nader hebben leeren kennen o. a. onze vroegere burgemeester Van Tienhoven met warmte vele goede eigenschappen plachten te pryzen. Een telegram uit Tiflis meldt, dat tot opvolger van den Shah is geproclameerd Valiahd Muzaffer Eddin Mrrza, die reeds in 1858 door Rusland en Engeland als Kroonprins werd erkend. De Grootvizier bestuurt het land tot zyne aankomst ten paleize. Overal in het land dus beslurt het telegram is het rustig. Nasr-ed-dmi, de overledene, werd in 1831 geboren en m 1848 volgde hü zyn vader Mohammed Schah op, als de vierde souverein uit het Huis der Kadjars. De „Koniug der Ko- ningen" had een treurige jeugd, hy móest steeds achterstaan by zyn jongeren broeder en den troon, die hern van rechtswege toe- kwam, moest hy zich met de wapenen veroveren. Een zéér groot voorstander van de Wes- tersche beschaving, deed hy 3 reizen naar Europa, in 1873, 1877 en 1888; by zyne laatste reis deed hy, zooals men zich nog herinneren zal, ook Nederland aan. Zyne assche luste in vrede! Vrydag j.l. heeft in het Prater te Weenen (Oostenrijk) een ernstige botsing plaats gehad tuoschen de socialisten en de politie. De socialisten wilden een meeting houden In een lestaurant; de eigenaar weigerde hun toegang te verleenen, waarop de socialisten de ruiten inwierpen en zich met geweld toegang verschaften. De politie werd met steenworpen ontvangen en was genoodzaakt de sabel te trekken. Een in specteur van politie werd door messteken zwaar gewond, twee commissarissen wer den licht gewond. In het geheel zyn 32 personen, politiemannen en socialisten, ge kwetst. De troepen werden ontboden en de betoogers tronken toen terug. Te Uhatelet en Uhatelineau, in België, heb beu gisteren botsingen plaats genad tusschen een paar duizend mauifosteerende socialisten en de politie, waarby sabel houwen en revolverschoten werden ge wisseld. Eerst toen de gendarmes der politie te hulp kwamen, werd de orde hersteld. In het paleis van den Gouverneur van Cuba (Spaiye) te Havanna heeft een ont ploffing aaumerkelyke schade aangericht. Eeu gedeelte van het dak is ingestort, van het plafond en den voorgevel zyn stukken alge vallen en al de glasruiten zyn aau stukken. Een drukker, die aan het bureau van den Gouverneur verbon den was, weru gewond. Men dacht in ’t eerst aan een dyna- mielaanslag van de opstandelingen. Maar het is gebleken, dat de ontploffing door rioolgassen is veroorzaakt. IRAOE MARK. léén in verzegelde pakjes, voorzien jovenstaand gedeponeerd handelsmerk, rygbaar te Sehoonhoven bü E. C. VAN DER ENDE. wpoort, O. Spilt. 'delooa, J. G. van Dia Rist. rkerk a/d IJael, M. Pannkkoik. strecht, J. van der Stiigt. Wed. Knoebs. A. Homburg. A. Scheer, A. Abrechs. G. van Eindhoven. In het byzonder wordt de aandacht itigd op SOUCHON THEE, A f 1,80 ons. Markt, naast „De Waag", GOUDA, nemen gelden ii deposito: 1 dag opvragens ii 2 langer termyn op overeen te komen jorwaarden en desverkiezende tegen iderpand in fondsen srstrekken géiden op Effecten voor: ragen onder f 1000,- A 4 ’sjaars; ragen daarboven tot den prolongatie- jers, volgens Amsterdamsche beurs- xirwaarden sten zich methetkoopen en verkoopen i m Effecten, tegen een provisie van: ’/- voor fondsen boven de 30 onder 80 (ook >or loten;) 'erlangd worden orders in de meeste ndsen verantwoord tot den eeratvolgen- m middenkoers der Amsterdamsche mrs; telen Coupons in boven de Amster- imsche beursnoteeringzonder bera ming van provisie; sten zich op voordeelige voorwaarden iet het incasseeren van wissels op nijen- en buitenland. Tarieven op invrage gratis verkrygbaar. nt voor Schoonhoven de Heer A. VAN DEN HEUVEL, aldaar. E KOOP een groote partü voorhanden JI-DELEN en diverse HOUTWAREN, n concurreerende prüzen, bü gaderingen toch was hy steeds trouw op zijn post, terwijl van hem getuigd kan worden, dat hy de belangen der gemeente behartigde, zooals deze zich aan hem voor deden. Waar wü do redenen bobben te eerbiedigen, die den heer Van Vliet drongen tot zijn besluit redenen, die buiten de raadszaal liggen en door mij dus on besproken blijven, rest ons alleen ons leedwezen te betuigen over zijn onverwacht aftreden, en hem, namens de gemeente, dank te zeggen voor zyne medewerking aan al hetgeen gedurende lyn diensttüd in Ouderkerk is tot stand gebracht.” Nadat alle leden van hunne instemming met deze woorden hadden blyk gegeven, deelde de voorzitter mede, dat de dag voor de verkiezing door Burg, en Weth. was bepaald op 20 Mei a. s. Tot leden van het stembureau werden hierop benoemd de hoeren Hoogendyk van Cappellen en Joh. De Jong. Ten slotte werd de rekening van het burgerlyk armbestuur over 1895 onderzocht en goedgekeurd, met dank betuiging aan dat bestuur voor zyn richtig beheer en voor al zyne bemoeiingen ten bate onzer armen. De ontvangsten hebben bedragen f 1396,43 en de uitgaven f 1269,97. Na vaststelling van een besluit, betreffende de comptabiliteit over 1895, werd de zitting opgeheven. Slledrecht, 1 Mei. Heden herdacht de heer A. Van Weygerden, onderwijzer alhier, zyn gouden ambtsfeest. Talrijk waren de blyken van belangstelling en waardee- ring. Vanwege de gemeente ontving hy twee prachtige fauteuils voorzien van het gemeentewapen en de jaartallen 1^46—1896, van zün ambtgenooten een paar sierlyke bloemenstandaards, van de commissie van toezicht een keurigen spiegel, van de schooljeugd, die in het met groen en bloemen getooide school lokaal vanwege belangstellende ingezetenen ruim werd onthaald, een barometer en 6 nette stoelen, van oudleerlingen een keurig inktstel, kaartencoupe en bloemenvaas. ‘Stolwjjk, 4 Mei. De Verhuring van het grasgewas der kaden en singels van den polder Stolwijk heeft dit jaar opge bracht f 250eene som iets kleiner dan in 1895. Vrydag-middag zag eene vrouw, die zich aan den Gouwvliet bevond, plotseling een kinderhandje en even daarna een voetje boven het water uitsteken. Op haar ge roep snelde iemand te hulp en dezen gelukte het den drenkeling te grypen en op het droge te brengen. Het was het driè-jarig zoontje van J. v. B.. Iedereen meende eerst, dat het leven geweken was, doch met zeer veel moeite en na gerui- men tyd wist men de levensgeesten weer op te wekken. Nog lang daarna ver keerde het kini in levensgevaar, doch nu is de toestand bevredigend. De leden der zangvereeniging „Eensge zindheid” kwamen Vrüdag avond te zamen in het koffiehuis van P. Stoppelenburg, om na al de inspanning van den winter eens een enkelen avond te wyden aan het vermaak en de gezelligheid. En ze hebben naar hartelust genoten. Wat vloog die tyd voorby! ’t Was dan ook geen wonder: zang en dans en verschillende voordrachten met zang wisselden elkander af, zoodat het oogenblik van scheiden gekomen was, vóór men er aan dacht. Toch ging men niet van elkaar, dan nadat de voorzitter in ’t byzondèr zyn’ hartelijken dank had betuigd aan mej. De K., die, hoewel geheel buiten de vereeniging staande, door haar onvermoeid pianospel niet het minst had bygedragen tot het genot van den avond. Zoo’n avondje zal niet licht vergeton worden en het zal er zeker toe by dragen om den uitmuntenden geest, die nu reeds onder de leden heerscht, niet weinig te versterken. Door den gemeenteraad is Zaterdag jl. tot opzichter over de gemeentewerken benoemd de heer F. Van der Straaten te Gouda. ‘Stormpolder, 4 Mei. Zaterdag morgen is met het beste gevolg van de werf „Ny verheid” van de firma Van der Giessen te water gelaten een van yzer en staal vervaardigd rynschip, genaamd „Carl Schröder", groot 850 last. Vianen, 2 Mei. Onze geachte predikant by de Ned. Hery. Gemeente alhier, Ds. F. D. J. Moorrees, hoopt den 1. Juni zijn 40-jarige evangelie-bediening te her denken. De heer- Moorrees werd den 1. Juni 1856 te Langerak in de evangelie bediening bevestigd, terwyl hy deze plaats in 1860 verwisselde voor Den Helder en den 12. Oct. 1862 naar Vianen vertrok. Waddingsveen, 29 April. De raad heeft in zijne heden gehouden vergadering zyn besluit, waarby aan den onderwyzer W. Sterk eervol ontslag is verleend, ge handhaafd. Om hem echter in de ge legenheid te stellen na de vervulling van zyn diensttijd weder aau school D. te worden verbonden, werden Burg, en Weth. gemachtigd, om in overleg met den arr. schoolopziener, mej. V. Hymans te Leiden tydelyk te benoemen voor hoogstens 12 maanden. Een telegram,, uit Pretoria (Transvaal) ontvangen, bevestigt hot reeds vroeger gemelde bericht, dat de leiders der Johan- nesburger „hervormingsbeweging" aan hoog verraad zyn schuldig verklaard en dientengevolge ter dood zün veroordeeld. De rechter las dit „treurig vonnis" voor; diepe stilte heerschto in de zaal en op ernstigen toon, in het vojle bewustzijn van den pynlyken plicht, dien hü bezig was te vervullen, sprak hü de verwachting uit en gaf den vurigen wensch te kenfien, dat de Regeering hare goedertierenheid zou toonen, evenals zü had gedaan bü de crisis in het begin van het jaar! Dadelyk nadat het „vreeselyk vonnis” was uitgesproken, bad de Engelsche agent De Wet een onderhoud met President Krüger. Oom Paul, geheel onder den indruk van het gebeurde, was uiter mate kalm en bedaatd, zooals meestal het geval is met lieden, die huu levens taak ernstig opvatten en steeds handelen met een goed doel voor oogen. De schreeu wers brengen het in zulk een geval nooit ver! En toegestemd moet worden, dat menschen, die het meeste leven maken, zich innerlük bewust zijn van hun onrecht. Zoo ook de Engehche ministers en de Engelsche pen! Men herinnere zich de bemoeizucht van den heer Chamberlain - de heer Salisbuiy maakte het niet veel beter. De heer Krüger heeft zich echter aan niets gestoord. Zün eigen weg gaande, verklaarde hü, dat de doodvon nissen niet zouden volvoerd worden, daarbü echter nog niet bepalende, welke de straf zoude zün ter vervanging! Aldus luidde het bericht, dat Sir Hercules Ro binson zond aan züne Regeering. En in Engeland is men, ondanks dit bewüs van groote vergevensgezindheid en genade, onkiesch genoeg, zich telkens en telkens te mengen in eene teedere zaak, die eenige oogenblikken van stille over denking vereischt, om tot een besluit te komen. Ja, Engeland schijnt niet te rusten, voordat het zeker weet, welke de nu „toe te passen" straf zijn zal! Ofschoon „kwaad met kwaad” vergelden niet de leer is, welke door den Christon- mensch moet gevolgd worden, toch kan het nu niet anders, of we moeten er ons in vei heugen, dat nu eindelyk de Regeering te Pretoria er toe overging, openbaarheid te geven aan een serie van telegrammen, welke haar in handen viel, telegrammen, gewisseld tusschen het „hervormings- comité” van Johannesburg, de „Chartered- Company" en Dr. Jameson waaruit de geheele inval geschiedenis aan ’t licht komt. En daarin lezen we wel degelü’k, dat Sir Cecil Rhodes, de toenmalige Eerste Minister der Kaap-Kolonie, volkomen op de hoogte was van Jameson’s plan van inval. Ja meson moet voorts gedurende de geheele December maand voortdurend in telegra fisch verkeer geweest zyn met de Johan- nesburger „hervormers”, zoowel als met „Chartered Company”. Toen de tyd van Jameson’s optreden was vastgesteld, deed het „hervormings comité" alles, om den inval nog te doen uitstellen, daar men dien te Johannesburg nog niet tydig achtte. ï)oor Jameson werd niet aan dat verzoek voldaan, doch men weet daarvoor geen reden op te geven. Wel kan men nu de tranen van spijt verklaren, toen niemaud hem tegemoet kwam en hy zich bij Krügersdoip moest overgeven. Genoemde telegrammen zyn in cfiferschrifc gesteld, waarvan de sleutel gevonden is bü de bagage van Jameson. In de Vereenigde Staten van Amerika .^gfracht het eerste bericht van de terdood- ‘Q^Wroordeeling der Johannesburger „her vormers" groote ontroering en algemeene T* verslagenheid teweeg, vooral, omdat er een landgenoot bü betrokken was, de heer Hammond. In tegenstelling van Enge land datzooals men weetzoowat meende recht te hebben op „schrapping van het doodvonnis," dead hier de senator Stewart een verzoekschrift rond gaan onder de congresleden, waarbü Pre sident Krüger gratie werd verzocht voor Hammond, echter, onder uitdrukkelyke erkenning van het zeer ernstige van het misdrijf, waaraan bovengenoemde zich schuldig had gemaakt tegenover eene Regeering, die de diepste hoogachting waardig was. Het nieuwe Franeche Ministerie Méline is voor de Kamer getreden met eene „ver klaring," waarin gesproken wordt van eene staatkunde van kalmeering en waarin go zegd wordt, dat men zün best zal doen, tusschen de openbare machten de nood zakelüke overeenstemming te handhaven I Geen theorieën, maar praktyk. Het nieuwe Ministerie wil, dat opwin dende discussies vermeden worden. Frank- ryk is het moede, al dat drijven aan te zien, het dorst naar vrede en rust. Wy vertrouwen, zoo eindigde het Ministerie zyne toespraak tot de Kamer, dat gy ons begrüpen zult en dat gy gevolg zult geven VRAAGT: ffffli'sAöFöcaalalayaiil (Specialltetts-Artikel). Agenten gevraagd in alle hoofdplaatxn n Nederland. üigbn Hoenderpark te Ide, Drenthe. oningen. JAC. 80RMANI. Lltairstoksr. Proefkistjes inh. 6 maath. flacons 8 Gld. franco tegen postwissel. Noodsakeiyk voor Iedereen! Afdruk beslist prachtig. Plaats voor regels, recht, rond, ovaal, met of r een bewerkten rand, naar keuze.— stempel is zeer geschikt om reclame’s iken en om daarmede briefkaarten, 3 visitekaarten, nota’s, boeken enz. o te bedrukken. Voorts onmisbaar elke Firma of Vereeniging. - Als trjjd met kracht aanbevolen door lillende bladen. Geen verrassender cadean. ig adres voor dit gewest bü loonhoven.

Schoonhovensche Courant | 1896 | | pagina 1