9 lHei. - I Zater^S N°. 1677. Brieven van een OttfloMe.- 1896. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-HoJIand en Utrecht Officiëele Kennisgevingen. STRUTSCHOUW. RIJKSKEURH1G VAN PAARDEN BINNENLAND. BUITENLAND. Overzicht. I .«Jt! en C. 1 rim] m. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgeven. Gemeente Schoonhoven. oud 28 j. en M. Hak- laard, oud 6 m.J. taraveld. 80 April, euni*, a. van G. v. d. nberg en A. M. Eike- i,oud 2j. en 3 m.—G. rnaar van P. Vermaal. icrk a/d daal. 5 April. van D. Stolk en E. C. van Stein en A. ir en G. C. A. MOÖIWEHHE COURANT. oef, ond 27 j. (van Ben- >ud 30 j: 8. J. Nap, en A. Hmit, ond 2 k j. j. (van Amsterdam) on 27 j. oud 78 j.J. Slegt, en Boelcop. 10 April. i. van P. Weeterhoud BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven maken bekend, dat de gewone STRA ATSCHOU W, ingevolge art. 41 van de Politieverordening, zal plaats hebben op Maandag 25 Mei en Zaterdag 80 Mei a. s., ’s namiddags 4 uur. Schoonhoven, den 9. Mei 1896. De Secretaris, Do Burgemeester, H. G. GEELHOED. Mr. A. D. H. KOLFF. it, oud 65 j., weduw- oogendjjk, oud 75 r Johan. Prijs ’der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags- ep tot Vrijdags-namiddags 4 uren.. Alle biunenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven,, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. -o_ legt ik haar wel, den naam van En toch, hoe onaangenaam die voor vallen ook z(jn, waaruit blijkt dat de tucht er uit is bij de schutterijen, het moest wel zoo komen .en heeft wellicht ook z(jn goede zijde. Hoeveel jaren is er niet op getamboerd, om de’ overtuiging uit te spreken dat de schutterij wet niet deugt en dat de schutterij, georganiseerd geljjk zy thans is, een onding moet ge noemd worden, üe regeerders zijn doof gebleven voor alle waarschuwingen; zy hebben lijdelijk het gehaspel laten voort- bestaali. Beste brave landgenooten, die het gevoelen waren toegedaan dat elke taak, die de landswetten den ingezetenen opleggen, naar behooren moet worden vervuld, hebben het ónmogelijke gedaan om van de‘schutterij nog iets dragelyks te maken, en de hoop niet laten varen, dat hun geestdrift aan de verouderde in stelling nieuw leven zou inblazen; maar de meesten hunner hebben ten slotte geen anderen uitweg gezien dan te doen als Barend, en pensioen te vragen. Eiiidelyk is dan gebleken, dat het ziekteproces een acuut karakter heeft aangenomen; dat er geen band meer is, die de zwakke elementen bijeenhoudt; dat schutterlnke tucht een onbestaanbaar begrip is. Zal men, nu de bescheiden stem van vroeger een luid geschreeuw is geworden, nog langer zeggen: Schuttert maar door, mannen, ’t doet er niet toe op wat manier als wy maar een krygsroaclit hebbpn op het papier, dan zijn wy verantwoord? Zal men nog langer de moeite en de kosten zich getroosten, letterlijk voor niemendal, omdat het ontbreekt aan den moed en de bekwaamheid, die noodig zyn om de weerkracht des lands te redden uit den poel der minachting? Tal van schuttery-comman dementen hebben zich tot de Regeering gewend met het verzoek om over te gaan tot verbe tering van de schutterywet. Wat men in de eerste plaats verbeterd wil hebben, ligt voor de hand; het ontbreken van gepaste en uitvoerbare middelen om er de gehoorzaamheid in te krygen. Men beweert ook dat reeds sinds geruimen tyd de Regeering voorstellen heeft doen in gereedheid brengen, die aan de be staande bezwaren te gemoetzullen komen, maar dat zy ze nog niet kan indienen omdat de Kieswet al haar zorgen vereischt. Die ongelukkige Kieswet kry’gt heel wat op haar geweten. Het is te honen, dat de vrede in Europa nog een poos bewaard zal blijven, want verbeeld u eens, dat we ons tegen een aanval te verdedigen hadden, en dat de Regeering dan moest zeggen: Wacht nog een poosje, mynheer de vyand, en gun ons tyd om eerst het kiesrecht wat uit te breiden en daarna ons leger wat op te knappen; daarna zullen wy de eer hebben, u te woord te staan. Met een ferm onderofficier der schut terij wel te verstaan, besprak ik vandaag de hervormingen, die ik by de Staten- üeneraal aanhangig zal maken wanneer my de portefeuille van Oorlog wordt op gedragen, welke opdracht ik niet zal aanvaarden dan op voorwaarde dat myn collega’s goedvinden de schuttery-aan- gelegenheden naar myn departement over te brengen en de gemeentebesturen ge- I --,-^uuuow«ritten heel en al te ontheffen van de zorg voor - -- lachten misschien nog teveel aan zeker dezen tak van dienst. Natuurlijk staat trekken” doodvonnis en dat „razen en een zegevierenden intocht te houden! Maar Haagsche schutters, hoe diep ook gezonken in de Kchting des volks, zyn toch nog altyd beter dan Jameson’s bende; Haagsche dienders, hoe kranig, en huzaren, hoe goedhartig ook. kunnen de vergelijking met Transvaalsche boeren niet doorstaan. Men zegt dat het Haagsche standje eigenlyk is ontstaan door een schoeisel- quaestie: de commandant zou namelijk daarin meer uniformiteit gewenscht en aanmerking gemaakt hebben op iemand, die schoenen met knoopjes aan had. Ik voor my geloof niet, dat die knoopjes eenigszins afbreuk doen aan de militaire waarde van een manalleen de uitersten van pantoffels aan de eene, van klompen aan de andere zyde, zou ik liefst ver meden willen zien. Wil men ook op dit mint eenvormigheid, dan ware het aan te bevelen, een bepaald model van schoenen tot verplicht onderdeel van de uitrus ting te maken, en op dezelfde manier te verstrekken als nu met jas en broek en sjako geschiedt, dus kosteloos voor onvermogenden. Het is waar, dan stond men weer voor een ander bezwaar; een schutter-metselaar zou met zyn model- trappers op karwei gaan, en by de exer citiën misschien op het tandvleesch loopen. Daaraan ware te gemoet te komen, door aan het bovenleer een bepaalde kleur te geven groen by voorbeeld, de kleur der hoop op beterschap! voor den Militairen dienst. De BURGEMEESTER der gemeente Schoonhoven maakt bekend, dat op Dins dag den 19. Mei 1896, des namiddags te 8 uur, op het Doelenplein zal plaats hebben eene KEURING VAN PAARDEN VOOR DEN MILITAIREN DIENST en dat aldaar uit deze gemeente op het bepaalde uur moeten aanwezig zijn de bij publicatie nader aangewezen paarden. By niet voldoen aan de vorderingen krachtens de wet op de inkwartieringen enz. wordt een straf bedreigd van een geld boete van tien tot v|jf en zeventig gulden. Schoonhoven, den 9. Mei 1896. De Burgemeester voornoemd, Mr. A. D. H. KOLFF. VI. Met een bedroefd hart, Mynheer de Redacteur, vat ik thans de pen op om uw lezers te onderhouden over de jongste gebeurtenissen op schutterlyk gebied. De eer van het wapen, my eenmaal zoo dierbaar, en aan hetwelk dankbare her inneringen van schitterende inspecties my nog altyd binden, ofschoon redenen van overwegenden aard my hebben ge noopt de gelederen te verlaten, die eer is geschonden, bezoedeld, vertrapt, en dat nog wel in de Koninklyke Residentie! Wel foei, is er iets verhevenere denk baar in den militairen stand dan een Haagseh schutter? Mag het niet een voorrecht heetennaar hetwelk ieder rechtgeaard Nederlander zou snakken, als het ware onder de oogen onzer Ko ninginnen bewyzen te mogen geven van kloekheid en tucht, zyn kranig exer- ceeren, zyn krachtige handgrepen te doen waardeeren door de hoogstgeplaatsten in den lande? En helaas, die Haagsche schuttery, met haar prachtig historisch verleden, zjj is een aanfluiting geworden van het janhagel, een voorwerp van spot voor de lieve straatjeugd! Voor myn geestesoog zie ik haar vaandel gesleurd door den modder; er is een luchtje aan, even reukverkwikkend als het kristal lij ne vocht der stadsgrachten. De treurige geschiedenis behoef ik niet te herhalen; dingen van die beteekenis komen ter kennis van iedereen, zoodra zy zyn voorgevallen. Een krygsman, die het niet beneden zich achtte op de plaats der wapenschouwing te verschynen niet een paar klompen aan, gezeten op een ouwen knol, is eensklaps een be roemd persoon geworden. Het publiek begroette hem met de kreten van „Leve de generaal!” Er ontstond een oploop om hem te bewonderen. Dames van stand vonden hem aardig, snoezig mis schien. In een volksvergadering trad hy op als held. Toen hy in de kast was gezet sierde een (denkbeeldige) marte laarskroon zyn hoofd. En andere schut ters meenden zyn voorbeeld te moeten volgen door op ezels naar het exercitie veld te ryden. Sedert de vertooning van dit glorieuse feit zyn de krijgshaftige oefeningen der verschillende bataljons telkens de aan leiding geweest tot volksdemonstraties van de minste soort. Heele benden van jongens en meiden jouwden de hand havers van de onafhankelykheid huns vaderlands uit, ja, men zegt dat de schutters zelven, door den algemeenen geest van bandeloosheid aangestoken, er een lolleije van maakten. By het exer- ceeren moest het terrein worden afge zet door cavaleristen, om het opdringen van het publiek tegen te gaan; by den marsch door de stad was een geleide van politie-agenten en huzaren noodig om den troep by elkander te houden. Een paar Engelschen, die het zagen, vroegen spot tend of dit een transport van krijgsgevan genen moest verbeeldendie nobele Britten w, oud 81 j., wedaw- Ruigewelda. tot l Mei. van H. v. Dommelen ndrik Adrianna, a. van v. d. Boom. Jantje f. Kastelein on M. Boa. kkerkerk. 10 April. van G. v. d. Voet en J. I’. Pole en A. d. Mndde en J. Deelen. k en C. d. Boden. - hart en M. Rietveld. N. Verbaan en A. v. J. v. Limborgh en M. d. van M. Bouwman - Heodrika Petronella, i. Vonk. oud 33 j. en N. d. eel man, oud 23 j. en i, oud 21 d. G. 0. egn, oud 26 j., eoht- Lopik. tO April. ran G. v. Elteren en d. van Th. Oskam s. van Th. Borst en reld, oud 24 j. en 0. ran Straaten, oud 24 j. 19 j.J. van Cap- rimpen a/d IJsel) en J. Molenaar, oud 26 j. Iroot, oud 21 j. irdeloos. April. van G. Blokland en van B. Blob en M. an F. van Meeteren d. van W. Blob en in O. de Jong en H, vfik, oud 8 toland. it 1 Mei. ran A. Dekker ria, d. van C L Laute, weduwnaar H. v. d. Weexen. v, oud 4 m. rk a/d IJsel. t 1 Mei. )ina, d. van T. Mar- rie Jan, van J.T. Iriaan Marie, i. van Driesen. Tennis, s. reuk. Leendert, s. Deelen. Adriana Cs. en P. van Gel- l. Jongebreur en D. t en J. Verdouw.— tieren” duurt in Engeland gewoonltfk nog al lang1! Nieuws uit Zuid-Afrlk* is er niet veel. Volgens bericht, moeten de inboorlingen zich uit den onmiddellijken omtrek van Buluwayo hebben teruggetrokken. En toch kunnen we niet aannemen, dat ze „genoeg” hebben van het vechten. Daartoe zyn de Matabeles veel te wraakzuchtig. Verschillende Engelsche bladen melden, dat de Heeren Rhode» en Belt •ontslag hebben genomen alp bestuursleden van de „Chartered Company.” Nu, het werd wel hoog tyd daarvoor! Sir Cecil heeft zich tér beschikking gesteld van den Britschen Minister Chamberlain en wil aanstonds naar Engeland terugkeeren, wanneer de Heer Chamberlain zulks noodig acht. Op de vragen, welke houding Minister Chamberlain denkt aan te nemen tegen over Rhodes en de Company,’heeft deze nog geen rechtstreekscn antwoord gegeven. Kleur bekennen wil hy nu nog niet, mis schien later! In het Britsche Lagerhuis werd dezer dagen een telegram voorgelezen van Sir Hercules Robinson, waarin deze verklaart, niets te hebben geweten, niets te hebben vermoed van Jameson’s inval. Ja, hy moet heel verbaasd gestaan hebben over het gebeurde. Dit is zijne lezing, maar ik geloof, dat'we hier vrtf wel Bet spreek woord „Qui s’excuse s’accuse” kunnen toepassen. Wie zich verontschuldigt beschuldigt zich zelf. Immers uit Kaap stad werd bericht, dat eene telegra- phische correspondentie is openbaar gemaakt, welke van 20 April tot 2 Mei gevoerd werd tusschen Sir Hercules Robinson, Dr. Leyds en den Britschen agent De Wet. Daaruit blijkt ten duide lijkste, dat de Transvaal toen bij Sir Hercules bezwaren opwierp wegens ge ruchten, aangaand© het samentrekken van troepen by Mafeking tot een (nieuwen) aanval in de Transvaal! Maar toch, Sir Hercules was onkundig van het een en ander, zoo beweert hy zelf. Het zou ook kunnen zyn, dat een slecht „geheugen” hem parten heeft gespeeld. De Londensche rechtbank van Bow- street, voorzitter de bekende Sir John Bridge, heeft nu ten slotte de uitlevering van den zieken Cornelius Herz (een der voornaamste Panama-mannen) geweigerd, omdat hij de feiten, welke de Fransche regeering hem ten laste legt, niet vol doende bewezen achtte.De voorzitter gaf zjjn medelijden te kennen met mevrouw Herz en de kinderen. Dit geval heeft aan Engeland omstreeks duizend pond sterling (f12.000) kosten berokkend. In het jongste gevecht van de Egyptische troepen bij Akasheh, waar de Derwischen met aanmerkelijk verlies werden terug gedreven, blijken soldaten en paarden vreeselijk te lyden te hebben gehad van de groote hitte. Op de plek van den aanval wees de thermometer in de scha duw 116° F. aan en in de open woestjjn heerschte een warmte van 150°. In Frankrijk werden de gemeenteraads verkiezingen gehouden. Dj uitslag is tot nu toe, dat gekozen zijn 152 Raden met Republikeinsche meerderheid. In 37 heb ben de radicalen, in 11 radicalen ensoci alisten, in 10 de conservatieven en in een de geallieerden de overhand. Keizer Frans Jozef van Oostenrijk, Koning van Hongarije, opende Zaterdag 11. te Buda-Pesth, de tentoonstelling, ter gele genheid van het duizendjarig bestaan van het Hongaarsche ryk. In antwoord op de begrooting van den Minister van Koophandel, den heer Daniel, zeide de Keizer, te vertrouwen, dat deze tentoonstelling zal bewijzen, hoe Hongarije, dat duizend jaar lang den troon en het vaderland wist te beschermen, zich in de wereld op geestesgebied een eervolle plaats wist te verwerven en ook de sympathie der mogendheden verkreeg, getuige de zending van kostbare historische voor werpen. Gelijk het gewooniyk by feesten gaat, zoo hadden ook hier in den loop van den dag groote en kleine straatgevechten en schermutselingen plaats tusschen het volk van denzelfden stam, of ook wel tusschen Hongaren en Slaven. Te Weenen heeft men Zaterdag met moeite aan de Rumaansche, Servische en Croatische studenten eene vijandige mani festatie tegen de millenniumfeesten belet, en te Belgrado is door de studenten een Hongaars€he vlag verbrand en gemanifes teerd voor het gebouw eener Hongaarsche handels-agentuur. Voor het paleis en de Fransche en Russische gezantschaps-ge- bouwen daarentegen bracht men pvaties. Met geweerschoten maakte de gendarmerie aan het schandaal een einde. Verschei dene personen zyn gekwetst en vele ge arresteerd. De prefect en de chef der gendarmerie zyn uit hunno betrekkingen ontslagen. Servlö betuigde aan Hongarye zijn diep leedwezen over de beleediging, de Hon gaarsche vlag aangedaan. Vorst Von Bismarck (Dultschland) heeft, Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs; voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele ryk f 0,90. Men kan zich abon- neeren by alle Boekhandelaren, Agenten eu Brievengaarders. wat in langen tijd niet gebeurd is, eene depu tatie ontvangen uit Bremenen Bremerhafen. Natuurlyk volgde de gewone toespraak en ditmaal gaf de „groote oude” te kennen, dat ,hij eer} sterk tegenstander was *van het stelsel, om in alles te „berusten” zich bij alles neder te leggen, waaruit nood- zakelljk een toestand moest ontstaan van „achteruitgang”. Wie in alles berust, wie alles goed wil vinden, zoekt niet naar ver betering of uitbreiding, doet niets tot hand having en behoud, maar blijft bij het oude. Stilstan^ is achteruitgang I De ItnlIannKcbe Kamer van Afgevaar digden heeft Dinsdag j.l.'een belangrijke zitting, gehouden. De nieuwe Minister van Financiën,t de heer Colombo, gaf daarin eene uiteenzetting van den financiöelen toe stand, zooals die gewijzigd is door de nieuwe administratie, in betrekking met de ge beurtenissen in Afrika. Over het loopende dienstjaar is een overschot van 19.8964.64 lire, -maar hoogstwaarschijnlijk zal dat „te veel” worden omgezet in een „tekort,” met het oog op „onvoorziene uitgaven”, die met zekerheid te wachten zijn. Groote emotie is te Rome veroorzaakt doordien Hertog George van Saksen Mei ningen en de Hertogin, die daar op het oogenblik vertoeven, by de Castelli Romani (Ariccia) door twee gewapende bandieten zijn aangehouden. De Hertog bood geen tegenstand, maar gaf 55 Lire in bank papier, waarvoor men hem Ijet passeeren. De geheele politie is op de been, om de schuldigen op te sporen, en moet hen reeds gevat hebben. Voor de burgers is het dikwijls niet kwaad als ook eens een „hooge” zooiets overkomt: dan krijgt men verbetering. De toestand van den Huesfeehen Kroon prins (broeder van den Czar), die te Nizza verblijf houdt, is zeer ernstig geworden. Hoop op behoud schijnt niet meer te bestaan. De kroningsplechtigheid wordt niet uitgesteld, als de prins komt te over lijden, maar zy wordt alsdan zéér beperkt en de feestelijkheden zullen dan natuurlijk geheel achterwege blyvenl De moordenaar van den Schab van Perxifi bljjkt Mollah Reza te heeten en te behooren tot de secte der Babi’s, eene godsdienstig staatkundige hervormings partij, die zich, onder erkenning der heilig heid van den Koran, van den Islam los maakte en die, behalve verdrijving der heerschende dynastie, met name de op heffing van het afgezonderd leven der vrouwen, een vriendschappelijk verkeer met de Christenen en vermindering van het overdreven groot aantal gebeden en wasschingen voortslaat. Het verbod van wijn- en sterken drank wordt door de Babi’s, die zich dus noemen naar het woord Bab, poort (waardoor men tot God moet komen), gehandhaafd. Reeds veertig jaar bestaat deze secte in Perzié, waar zy zich, ondanks alle aan gewende verdelgings middelen, handhaaft. De Schah was juist bezig met een vrién delijk woord aan een waterdrager een aal moes uit te reiken, toen de moordenaar hem eensklaps nederschoot. Volgens bericht uit Teheran aan „The Times” heeft de moord op den Schah ernstige onlusten uitgelokt te Sjiraz. De winkels werden gepluhderd, en er ont stonden gevechten op straat, waarop de regeeringstroepen uitrukten: do bazaars werden gesloten, en voor de bank werd een wacht opgesteld. De troepen herstelden de orde, en de winkels en bazaars werden weer geopend. De achterstallige soldij is sedert betaald. Te Ispahan is het rustig. Muzaffer Eddin is in d© groote moskee te Tabris plechtig als nieuwe Schah ge huldigd door Prinsen, Gouverneurs en Ministers. STATEN-GENERAAL. De Tweede Kamer hervatte Dinsdag-namiddag •haar zitting. Mr. LoeiF werd als nieuwgekoien lid voor ’a-Hertogenbosch beëadigd en toegelaten. Door de afdeelingen zgn gekozen tot voor zitters: de heeren Rink, Cremer, De Beaufort (Amat Lohman en Van Delden. De heer Van Gennep heeft verlof verkregen op een nader te bepalen dag een interpellatie te houden naar aanleiding der jongste gebeur tenissen op Atjeh. - Bü Kon. besluit is benbemd tot lid van het Hoog Militair Gerechtshof de generaal mnjoor K. T. Muschart, com mandant dor Nieuwe Hollandsche Water linie tevens bevelhebber in de Ilde mili taire afdeeling. - Het aantal kiezers in het hoofdkiesdistrict Bodegraven bedraagt vol gens de gesloten Hjsten: te Bodegraven 440, Aarlanderveen 284, Hazerswoude 812 Atfen341, Zwammerdam 177, Rietveld 54 Woerden 428, WaarderSO, Barwoutswaar- der 56, Papekop 87, Lange-Ruigeweide 68, Reeuwyk 286, Oudewater 259, Hekendorp 67, Haastrecht 181, Vlist 61, Stolwijk 223 Schoonhoven 827, Berg Ambacht 249, Am’ merstol 79 en Berkenwoude 68, te zamen 1 I historisch feit in het begin dezes jaars, daarby op den voowjjmid, dat de toe- toen lAudgenooten van hen tusschen de 1 komstige leger-rëscm^— misschien zal geweren van Hollanders werden gevoerd j ik haar wel, uit een soort van piëteit, naar de hoofdstad vaii een land, waar den naam van schuttery blyven geven, dezen gemeend hadden als veroveraars maar daarover ben ik het met inyzelven -J-- I nog niet eens, uitsluitend zal moeten laagsche schutters, hoe diep ook bestaan uit gewezen miliciens en door j- I gewone officieren zal worden gecomman deerd, of liever, ingedeeld blyven by de verschillende corpsen waartoe de mannen vroeger hebben behoord. Geloof je wel, zei my die brave sergeant, dat onder die zoogenaamde oudgedienden somsmog de ergste knoeiers, de onverschilligste lui zitten? Niet allen, zelfs niet de meeaten zyn zoo, maar ik heb er toch verscheidene opgemerkt. Het is alsof zy er een eer in stellen, eens goed te laten zien hoe ploertig een weerbarstig schutter wel wezen kan, wanneer hy uitgaat-van de gedachte: Ze doen my toch niks! Voor sommige men- seben is vrees voor $traf de eenige reden om zich betaraelyk te gedragen; neem die vrees weg, en het respect is er glad weg uit. En met welke soort van straffen zal men nu zyn doel bereiken? Leg een schutter boete op, en gy straft eigenlyk zyn vrouw en kinderen, die van den prins geen kwaad weten. Stop hem in de doos, en gij belet hem voor zoolang den kost voor dé zynen te verdienen. Lijfstraffen zyn uit de mode, anders.... Ja, met onwillige honden is te allen tyden kwaad hazen vangen geweest en met myn stelsel, dat moet ik erkennen, is het volma^Jcte ook al niette bereiken. Niettemin zie ik er wel eenige verbetering in. De onderscheiding tusschen dienst doende en rusténde schutterij laaflFik natuurlijk vervallen. Ieder man, die voor den werkely ken dienst wordt aangewezen, is tot zijn dertigste jaar dienstplichtig, en de zes oudste lichtingen vormen de reserve, de schuttery. Deze behoeven -«iet meer te exarceeren; die exercities toch beduiden weinig, en strekken alleen tot vermaak van straaijougens en bood- schappeuloopende dienstmeisjes. Maar tweemaal in die zes jaren iaat ik de ver schillende lichtingen gedurende twee weken deelnemen aan de herhalingsoefe ningen van het leger, op denzelfden voet als de gewone soldatenaan on- en min vermogenden wordt, ten behoeve van hun gezinnen, een toelage verstrekt voor onderhoud. Mocht het dan bly'ken, dat zoo'n reser vist de begrippen van orde en tucht, hem vroeger ingeprent, in deu stryd des levens had ingeboet, dan zou hy natuur lyk opnieuw gedrild moeten worden om de schade te herstellen. Den corpscom mandanten zou ik daartoe de bevoegdheid verleenen, den man nog een poosje onder de wapenen te houden. Het spreekt vanzelf, dat hy gedurende den tyd van zyn dienst in de reserve, zorgen moest zyn plunje goed in orde te houden. Dat is de grondslag van myu hervor- mingssysteem, over hetwelk ik thans niet in nadere bijzonderheden kan treden, auders zou er later het mooie der ver rassing af zyn. Maar dit durf ik wel zeggenals de dag daar is, waarop ik by de algemeene beschouwingen over myn nieuwe legerwet, deze groote be ginselen in het Nederlandsch Parlement zal uiteenzetten, dan verwacht ik meer practisch succes dan zelfs indertijd gene raal Bergansius met z|jn prachtige een- dags-speech kon behalen. Tot zoolang moeten we maar blyven voortsukkelen. Want van de mogelyk- heid eener afdoende verbetering der schuttery wet, daar geloof ik niets van. Kwamen verleden week de Britten hemel en aarde bewegen over het uitspreken van vijf onverwachte doodvonnissen, nu wordt hun de gelegenheid aangeboden zich ter dege te ergeren over het niet uitspreken van een doodvonnis, door hen ten zeerste verlangd, en stellig verwacht. Het betreft hier den Belgischen kapitein Lothaire, die, zooals men indertijd vernomen heeft, den Engelschen zendeling Stokes aan een boom liet ophangen, geheel eigendunkelyk en wel, omdat genoemde „herder” den veel vryen tijd, welken zyn arbeid hem liet, besteedde, om vuurwapenen en dergelyken te verkoopen. De krijgsraad heeft echter genoemden Lothaire vrijgesproken. Indertijd was Engeland zoo verontwaar digd over het gebeurde en heeft ’t, het kleine Belgiö, de residentie van den Congo- Staat, zoo achterna gezeten met dreigende reclamatiön over deze aangelegenheid, dat men toen ten einde raad, maar vast be sloot, aan de weduwe van Stokes eene schadeloosstelling te geven. Doch, nu Lothaire niet schuldig werd bevonden, is het dan nu niet aan Engeland, om het uitbetalen van dat weduwen pensioentje over te nemen. Maar daarover eerst later I In de allereerste plaats zal de pers wel moeten uitrazen oyer het niet „te vol* CE STAND. »n pag 8.) Immerstol. tot 80 April. an J. v. d- Wonden en rik, van K. de Waard lendrika Johanna, d. van I. v. d. Hee. an, oud 1 j. A. Ver- Baan, oud 2 m.—.(J, A. J. Stuurman, oud j, irg-Ambacht. I tot 1 Mei. an G. v. d Dooi en 8. van L. Bpekangder en n,‘ a. van J. Kok en K. i. van D. v. d. Dool ed e,td. van K. Voormolen intyna, d. van J. Ooma oud 27en N. Rjjkaart, n, oud 30 j. en N. M. - P. Boer, oud 80 j en - A. v. d. Straaten, oud oud 22 j. A. Rooe, d 21 j. O. Verdujjn, in, oud 89 j., weduwe Bakker, oud 85 j. on n, ond 80 j., echtgenoot Caatelejjn, oud 7 j. - M. Vermaat, oud 64 j., ilt. F. Ligthart, oud jietelegn. A. v. Dam, A. Koppo. loudrlaan. tot 1 Mei. van W. Goedhart ia Cornelia, d. van £lejj, oud 25 j. en N. aastracht. tot 1 Mei. Wilhelmina, d. van T. Aart, a. van D. Venloot irggraaff, oud 28 j. en j. A. Zyderveld, oud >ud 25 j. J. Bikker, d, oud 25 j. irveld, oud 65 j., echt- ekendorp tot 1 Mei. van B. Both en rta, d. van C. G. v ren Fredrik Johan- en P. v. d. Grift. mburg en P. Kotter. >1 en J. Eindhoven. g-Blokland. :5 April. oud 8 j. loomaar. 25 April. van P. Met* en M. in A. de Grnot en C.

Schoonhovensche Courant | 1896 | | pagina 1