-4 1896. Woensdag 13' Mei. N°. 1678. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht 10* WD ZOMt, BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. GOUDA, de vast 2» SCHOONHOVENSCHE COURANT. isyraaf. 1 Mei. »an de Pugker. lotjes en C. Baan. Het besluit van den nieuwe school voor uitf op het Doelenplein te b. algemeen bejammerd, genoemd wordei raad zich daar i lags te 6 uren, n Dierentuin in >vu0 en 3 ijjde, vormt rbroken een igraaf. Mei. van J. v. Dam en van J. Korevaar en hiertoe strekkend Regeerings ontwerp bij derde lezing, d.w.z. definitief goed. Slechts 19 stemmen werden uitgebracht tegen 234. Door de straten van Madrid (Spanje) heeft Maandag een plechtige ommegang plaats gevonden met de reliquieën van St. laiuorus, teneinde den Hemel te bewegen zoowel tot het zenden van regen ais tot het spoedig beëindigen van den oorlog met Cuba. Duizenden, priesters zoowel als leeken, gingen met brandende kaarsen in den stoet, terwijl de koorknapen litanieën zongen. De straten waren vol menschen, die knielden, als de, in een antieke zilve ren schryn besloten relieken werden voor bijgedragen. De balkons waren met draperieën versierd en vol dames, die bloemen strooiden, ’t Zal voor het oog een schitterend schouwspel hebben opgeleveid. Dinsdag is te New- Yoik(N.-Amerlka)eene electriciteitstentoonstelling geopend, waarop veel wonderen van die kracht der toekomst zijn te zien. Bij de openingsplechtigheid draaide de Gouverneur Moiton even een gouden sleutel omen daarmee schoot hij kanonnen af te New-York, San Francisco en New-Urleans, met behulp van eiectn- sche stroomen, verkregen door waterkracht van den Niagara. Het gedruisch van den Niagara-water val is, door middel vaneen telephoonop de tentoonstelling te hooren. Nieuwe gruwelverhalen uit Armenië worden door den Turkschen berichtgever van „Daily News” medegedeeld en komen de officieel Turksche waarheid van onlangs logenstraffen. Zy zijn ontleend aan ver slagen, door consul Fitzmaunce uit Urfa, Biridjik en andere plaatsen ontvangen. Vooral het verhaal van den moord in de Armenische kerk te Urfa, waar ongeveer 3GOU menschen werden omgebracht, is ontzettend. Zaterdag avond, 28 December, verstrekte de priester het sacrament aan 1800 menschen, die daar een toevlucht hadden gezocht. Daar kwamen nog 1500 it 1800 anderen by, en die allen brachten den nacht in de kerk door, ’s Zondags morgens drongen de Mohammedanen de kerk binnen en vermoordden de mannen beneden by honderden. De galeryen waren vol vrouwen, en om die sneller te dooden, maakte men een hoop van matten en allerlei meubelen, welke met petroleum overgoten en in brand gestoken werd. Zoo deden de verstikkende rook en de vlammen het werk voor de moordenaars. Te Urfa werden ouk honderd junge Arme niërs als schapen geslacht, terwyl een dweepziek priester uit den Koran voorlas. De moorden daar en elders geschiedden, volgens den heer Frtzmaunce, op last en onder toezicht der overheid. gemeenschappelijk diner in de Dierentuin. van het diner terugkeer naar in het West-Einde, alwaar het dworge- opgeluisterd door Er zyn in het Britoche Lagerhuis weêr heel wat woorden gevallen over de Zuid- Afrikaansche aangelegenheden. Minister Chamberlain heeft zich eens goed uitge sproken en volgens hem de „puntjes op de i’s” gezet. Het hoofddoel van deze en vorige Britsche Kegeenngen ten op zichte van de Zuid Afrikaansche Republiek, is, handhaving van het gezag en den invloed van Engeland, als gezaghebbende Mo gendheid en verzoening der beide blanke hoofd-rassen. Nederlanders en Engelschen moeten aaar naast elkaar en met elkaar strijden tegen de wilde horden. Maar, „waar twee ky ven, hebben beiden schuld”. Zoo ook in de Transvaal, waar het niet gelukkig slagen zyn ooi zaak vindt aan beide kanten en het is onmogelyk tot betere verhoudingen te komen, eer die fouten eikepd zyn. Is niet generaal Evelyn Wood door ons teruggehouden, toen de Boeren aan zyne genade waren overgele verd? En wat is daarvoor de dank ge weest. Ondank is met recht ’s werelds loon Uit dankbaarheid hebben de Boeren zich met gehouden aan de in 1881 overeen gekomen voorwaaiden. Uit erkentelijk heid hebben telkens van de zyde der Boeren invallen gedreigd of plaats gevonden op Engelsch grondgebied buiten de Trans vaal, zoo zeide de heer Chamberlain. Daarna weiden nog even „de grieven der uitlanders” aangeraakt. Om eene ver zoening teweeg te brengen had men nu het bezoek van President Kruger wen- schelyk geacht, doch hem niet eerder eene uitnoodiging gezonden, dan op de verze kering van twee zyner vrienden, dat hy haar zou aannemen? En wat zyn de resultaten Dat President Kruger voorwaarden stelde omtrent de grond slagen voor de onderhandelingen, die onaannemelyk waren, zoodat van een bezoek niets gekomen is en tengevolge daarvan ook nog geen verzoening is tot stand gebracht. De staatkunde in de toekomst moet „geduld” tot grondslag hebben. Tyd is noodig, om wonden te doen genezen en misschien zal dan éénmaal vrede en wel vaart heerschen in het geheele land en de bevolking kunnen gemeten van de onmetelyke hulpbronnen, die het Rijk aanbiedt. Eindelijk kwam de heer Cham berlain nog eens terug op de openbaar ge maakte cytërtelegrammen, die ten duide- lykste bewyzen, dat Sir Cecil Rhodes, toen Minister President van de Kaapkolonie, volkomen op de hoogte was van Jamesou’s inval in de Transvaal. Minister Chamber lain erkende de „echtheid” van deze tele grammen, maar uitgaande van het stelsel, dat meu naast de slechte hoedanigheden van den mensch toch ook de „goede eigen schappen” in aanmerking moet nemen, zoo ging hy voort met „de schoonwas- sching” van den heer Rhodes. Hy heim- nerde aan de groote diensten, door Sir Rhodes den lande bewezen, en nep nog even in het geheugen, dat genoemd per soon de grondlegger is der Chartered-Com pany. Zonder mannen als Rhodes zou de Engelsche geschiedenis veel armer zyn geweest en het Britsche gebied veel kleiner. Nu heeft, zuuals men weet, Sir Cecil Rhodes zyn ontslag aangevraagd. De directeuren seinden hierop terug, dat zy met het oog op den tegenwooruigen toe stand in Rhodesia (Matabeleland), er be zwaar m zagen, zyn ontslag aan te nemen, waarop Rhodes ant wool dde; „Laat ontslag maar biyven; morgen gaan we weer aan den slag met de Matabeies!” (8 Mei). Rhodes, die te Uvelo is aangekomen, schynt van strydlust tegen de Matabeies te blaken, en heeft in eene proclamatie aan de inwoners van Uvelo verklaard, dat hij niet voornemens was tyd te ver liezen met het tuchtigen der inboorlingen en met hun eene les te geven, die hun eeuwig heugen zal (everlasting lesson). Binnen weinige dagen zal hij met zijne colonne de Matabeies aanvallen en dan naar Buluwayo oprukken. Het zal echter te bezien staan, of hy, de liefhebber soldaat, in het open veld den moedigen vyand zal kunnen weer staan. Wie weet, wordt hy nog eens zoo in ’t nauw gebracht door de Matabeies, dat de Boeren hem te hulp moeten komen. Dat zou waarlyk een interessant gezicht zijn, het penseel van een schilder of de pen van een teekenaar waardig! In de italiaansche Kamer is men nog altyd bezig over de Afrlkaanache politiek. De heer Sonnino, Minister van Financiën, betoogde daarin de noodzakelijkheid van de voortzetting van den oorlog in Afrika, totdat men zou verkregen hebben: de eer van het vaandel, de veiligheid der kolonie en de bevryding van alle gevangenen. Sonnino’s voorstel vond veel by val. De uiterste linkeizyde alléén vond geheele terugtrekking uit Erythraea wenscheiijk! Koning Umberto van Italië, mild en onbekrompen als altijd, heeft, ook namens de Koningin en de Prinsen, een som van f200.000 geschonken aan het comité voor gewonden in Afrika (Italianen en Abessy- möis). Daarenboven heeft hy f 50 000 ge zonden aan het Italiaansche Roode Kruis. Wat aan méér dan één Kabinet mis lukte of het leven kosste, heeft in Oosten rijk het Ministerie Badem tot stand zien te brengen, nl. hervorming der kieswet. Het huis van afgevaardigden keurde het ''"ramma ia ..ng op 22 en het vgftigjarig den H. Vinceu- Alblasserdam11 Mei. Op de voor dracht voor gemeente-secretaris zijn ge plaatst de heeren H. De Haan, gemeente- secietaris te Oud Al bias, en A. R. A. Gautier, ambtenaar ter secretarie te N.-Lekkerland. 'Ameide, 11 Mei. Op 1 Mei 11. bestonden in deze gemeente 10 vergunningen, waar- onrar 1 waarin niet verkocht wordt van Zateidag-avond tot Maandag-morgen. Aan recht is ontvangen f 293,75. 'Ammeretol, 11 -Mei.-. Volgend ^cJitet- staande advertentie zal alnier op Donderdag a. s., 14 Mei, in een der lokalen der open bare school eene tentoonstelling gehouden worden van teekeningen, veiyaardigd door leerlingen der teekenschool, onder leiding van den heer A. De Jong, teekenonder- wyzer, alhier. ‘Berkenwoude, 9 Mei. Heden werd hier de jaarlijksche verhuring gehouden der hooilandentoebehoorende aan de gemeente, den polder en de arnjen. De op brengst was aanmerkelyk minder dan het vorige jaar; alleen de hooilanden van de gemeente brachten veel meer op, het geen zeker toegeschreven moet worden aan de bemesting met hulpmeststoffen door den heer De Jonge uit Dordrecht. Men kan dan ook goed' waarnemen de gunstige uitwerking dier bemesting. Ge noemde firma heeft eer van haar werk. Boskoop, 8 Mei. Door den gemeenteraad is heden aan den heer W. J. De Bordes te Amsterdam, tot 1 Januari 1897, con cessie verleend, voor zooveel deze gemeente betreft, voor eene gastram van Boskoop via Waddingsveen naar Gouda. §Grooi-Ainmera, 12 Mei. Door de stem- geiechtigde ingelanden van den polder Graafland, Achterland en Peulwyk werd Zaterdag tot heemraad van genoemden polder gekozen de heer Adr. Pierhagen alhier. Het 8-jarig zoontje van T. G. uit de naburige gemeente 8. klom Zaterdag in deze gemeente onder het ryden op een kaaswagen en had het ongeluk er af te vallen, zoodat hij met zyn beentje tus- schen het rad geraakte, met het noodlottig gevolg dat zyn been brak. ’t Is te hopen, dat uit dit ongeval vele jongens, die iets trachten te verdienen met het vasthouden dt*r wagens, eens voorzichtiger mogen worden. Lekkerkerk, II Mei. Tot tegenschat- ters voor de personeele belasting, dienst 1896/97, zyn hei benoemd de heeren Jan Stam en G. Slijk. Tot heemraden van den polder den Hoek en Schuwagt zijn herkozen de heeren T. Breelveld en W. Roest. Biykens de laatste afgesloten reke ning op 31 December 1895 van de spaar bank van het Departement der Maatschappij i „Tot Nut van ’t Algemeen” alhier, be i dioeg het getal deelnemers 335 personen, 1 die in 1895 hadden ingebracht f 4U45,68{ en opgevraagd f 3660,47J, en beliep het i kapitaal der bank f331U7,31en het zuiver bedrag van het reservefonds f 3148,11. §Lekkerkerk, 12 Mei. In de gister-avond 1 gehouden veigadering van de plaatselyke schoolcommissie alhier, bestaande uit de heeren R. Biok, voorzitter, Dr. A. Vonck, 1 T. Van Duyvendyk, D. Luyten en A. J. 1 De Moojj, secretaris, is besloten collectief f ontslag in te dienen, daar hun niet die steun en medewerking van het dageiyksch bestuur der gemeente verleend werd i om huns inziens met vrucht werkzaam I te kunnen zyn. Door vrienden van het i onderwijs zal dit besluit zeker met leed- 1 wezen vernomen worden. Moordrecht, 9 Mei. Dinsdag-morgen jl. 1 ontliep de 23-jarige N. K., vermoedelyk in de richting Amsterdam, de ouderlyke 1 woning; tot heden bleef alle nasporing voor zijne familie vruchteloos. Hy had 1 niets dan een blikken trommel bij zich. ’Nieuwer kerk a/d Ueel, 11 Mei. Toen de vrachtrijder F. d. H. in het laatst van i de vorige week een kooi met varkens naar 1 Rotterdam zou brengen, brak onderweg de as van den wagen. Daardoor kantelde de kooi er af en kwam in het water 1 terecht. De voerman moest zich te water 5 begeven om de dieren te redden. Hy had f dan ook het geluk ze alle weder levend op het droge te brengen. Natuurlijk ging 1 de redding niet met stilte gepaard. O, de Mei t Maakt zoo blij Wie heeft als schoolkind dat versje niet I gezongen! En wie zal het niet beamen, J wanneer men een Mei heeft als nu! Oveiai groenende velden met huppelend vee; boomen met ontluikenden bloemen- en bla- dertooi, tuinen met ontspruitende groen- ten; i. e. w. alles rondom ons getuigt 1 van een nieuw leven. Doch meent nu 1 niet, dat het enkel rozen zyn, en geen 1 dorens. De zeer vroeg bloeiende ooftboomen hebben zoo hier en daar nog al wat t geleden van de nachtvorsten. De vlakke 1 tuinen hebben veel hinder van de schrale 1 noorden- en oostenwinden. De hoog gelegen landerijen en die in den Prins- i Alexanderpolder snakken naar regen. Doch over ’t algemeen genomenis de Mei niet ongunstig, en stemt zy den mensch door haar prachtig zonnig weêr tot opge- wektheid. •Nleuwpoort, 11 Mei. In de heden gehouden vergadering van den raad dezer gemeente werd met algemeene stemmen tot onderwijzeres aan de openb. school alhier benoemd mej. H. L. Van Doggenaar te Harderwijk. ‘Nieuwpoort, 12 Mei. Mej. A. C. Volker, stelling seerd d deren raad te 's-Üravenhaj opening zal ges< schop van Utree! den Internuntius Nederland. Matinée musioaie in den tuin ran hot ge sticht. Te 2 uren begeven zich de leden naar den Dierentuin, alwaar zy in de Rotonde van het gebouw door de commissie van orde ont vangen worden. Te 3 uren zaal van den Na afloop het gesticht verdere van den avond zal worden dooi bracht in gezellig bgeenzyn, muziek, illuminatie enz. By de door den dykstoel van het polderdistrict Over Betuwe gehouden aanbesteding van het verhoogen, verzwaïen en begrmden van een gedeelte van den Overbetuwschen Waal bandy k onder Hul- huizeu-Gent, ter lengte met wedeizydsche aansluitingen van 1120 meter, was van 29 inschryvers de laagste W. Swets te Hardingsveld, voor f 13.770. Met weder- zydsch goedvinden is het weik vuor laatst genoemde som gegund aan C. De Jong te Hardingsveld. H. M. de Koningin-Regentes heeft aan Dr. H. Blink, directeur van de hoogere burgerschool te Amsterdam vroeger Nieuwer Amstel opgedragen in den aanstaanden zomer aan H. M. de Koningin onderricht te geven in de cos- mogiaphie. Prof. Forster heeft zyne be noeming tot hoogieeraar te Straatsburg aangenomen en offieiöel aan het gemeente bestuur van Amsterdam zyn ontslag gevraagd. Het volgende progr. itgesteld voor de feestviering Juli, by gelegenheid van bestaan der Vereeniging van tius van Paulo in Nederland. Woensdag 22 Juli, des namidde" reünie in de Rotonde van den Den Haag. Te 7 uren daar plechtige alg. voorzitterschap van den Utrecht. De vergadering door de tegenwoordigheid tius en van het Episcopaat De feestrede wordt gehouden M. Schaepman. Donderdag 23 Juli, des morgens te 9 uren, Pontificale Mis in de kerk van den H. Jacobus (ingang Willemstraat), gecelebreerd door den Bisschop van Haarlem, in tegenwoordigheid van den Internuntius en van den Aartsbis schop van Utrecht en de overige Bisschoppen van Nederland. Onder de Mis feestrede door den heer A. J. Caliier, Vicaris-generaal van het bisdom van Haarlem. Te 12 uren plechtige opening der tentoon- y voor de te houden loterg, georgani- door en ten voordeele van den byzon- 'o-C.a.oukage. Deze plechtige meineden door den Aartsbis- .oht, in tegenwoordigheid van en van de Bisschoppen van musioafe in den tuin tot 1 Mei 11. onderwijzeres aan de openb. school alhier, thans onderwijzeres te Giesendam, is geslaagd voor het examen in stenografie, diploma B. 'Woordeloos, 11 Mei. In de Zaterdag jl. gehouden raadsvergadering is mede gedeeld, dat door den heer Dr. C. J. v. Beekum ontslag is genomen als lid van den raad Hoewel de reden, door ZEd. daarvoor aangevoerd, bestaande in vele bezigheden, met het oog op zyne uitge breide praktyk erkend moet worden, zal dit besluit toch met leedwezen worden vernomen, daar hij gedurende zyn driejarig lidmaatschap getoond heeft daar uitstekend op zyn plaats te zyn. 'Ottoland, 11 Mei. Onze predikant, Ds. J. T. F. U. Lauts, deelde gisteren aan zyne gemeente mede, dat hij deze week het beroep had ontvangen naar Oudenhoorn. “Oudewater, 11 Mei. In de laatstelijk gehouden vergadering der Oudewatersche harddraverij-vereeniging „Voorwaarts” is aangaande de te houden wedstrijden van den aanstaanden zomer besloten op Dins dag 11 Augustus a. s. dat is in de kermis- week des morgens een wielerwedstrijd te doen houden en des middags eene harddraverij met paarden voor de sulkey. De verleden jaar voor de eerste maal gehouden wielerwedstrijd schijnt die vet- eeniging dus goed te zyn bevallen, daar zy ook weör dit jaar zulk een wedstrijd boven eene ringryderij verkiest. Meldden wy voor eenigen tijd, dat de export-slachtery van den heer A. Oudshoorn alhier was aangevangen, thans kunnen wy berichten, dat voor dit seizoen alweer het laatste beestje onder het slachtersmes gevallen is en in ’t geheel 4200 kalveren in dit voorjaar door genoemden heer zijn geslacht en naar Engeland uitgevoerd. 'Slikkerveer, 11 Mei. Heden is van de werf van den heer M. v. d. Kuyl alhier te water gelaten het stalen rijnschip no. 20, groot 850 last, voor den heer Carl. Schroers te Duisburg. De kiel zal gelegd worden voor een stalen rynschip, 750 last, voor den heer Matth. Stuines te Mülheima/d Ruhr. ‘Stolwtyk, 11 Mei. Tot onze groote blijdschap vernemen we, dat door het prov. Kerkbestuur van Zuid-Holland de schorsing van Ds. Hoovers is opgeheven. Morgen komt hij weêr in zyne gemeente en Zondag zal hy dus waarschynlyk weêr optreden. Onze grutter De V. weet, dat hij zich een nieuw paard heeft aangeschaft. Nu heeft hy twee exemplaren en ze zyn beide ongeschikt tot werkenze hebben elkaar zoo toegetakeld, dat ze eerst eene poos rust moeten hebben, om weêr op streek te komen. Vrydag-nacht werd de grutter gewekt door een vreeselyk leven in den paardenstal en toen hy daar een kykje ging nemen, vond hij de beide strijders bezig. Ze trapten en sloegen, alsof ze door een boozen geest bezeten warende eene was zelfs gedeeltelijk over de afscheiding heengesprongen en hy had zich door die manoeuvre leelyk bezeerd. 'Tienhoven, 11 Mei. In deze gemeeute bestond op 1 Mei jl. ééne vergunning tot kleinhandel in sterken drank. Aan ver gunningsrecht werd ontvangen f 25. 'Vltet, 11 Mei. Heden-avond is het oudste zoontje van den landbouwer S., al spelende dicht bij de woning te water geraakt en jammerlijk verdronken. On middellijk ingeroepen geneeskundige hulp kon alleen den dood constateeren. 'Vuren, 11 Mei. In deze gemeentezyn met 1 Mei. jl. 9 vergunningen tot den verkoop van sterken drank in het klein verstrekt. Het door ieder te betalen recht varieert tusschen f 25 en f 62,50, terwijl 3 herbergiers in de termen vallen van art. 6, alinea 4 der drankwet, en alzoo slechts 3/4 gedeelte van de bepaalde som verschuldigd zyn. De totaal-opbrengst van het vergunningsrecht bedroeg f 325. Waddingsveen, 11 Mei. Het kohier van den hoofd, omslag voor het dienstjaar 1896 bedraagt in totaal f 10244.20. Er zijn 35 klassen, waarvan de laagste f 1,15 en de hoogste f 1328,25. 'Zevenhuizen, 11 Mei. De heer C. N. G. Van Ee, alhier surnumerair by de Staats spoorwegen, is heden geslaagd als klerk- telegrafist by denzelfden dienst. Er lag een paar dagen geleden een koe in ’t water en de zoons van den eigenaar riepen den buurman om hulp. Deze maakte een strop en wilde het beest zoo den wal optrekken, maar de zoons verzochten hem om van den strop een lus te maken, daar zij vreesden, dat de koe zoo opge hangen zou worden. De gedienstige buur man beloofde zijn beste koe, als zij er het leven by inschoot. Zij werd dus met den strop naar boven gehaald en was, toen ze aan den kant lag, dood. Nu werd hy aangesproken om schadevergoeding, maar of hy die gegeven heeft, geloof ik niet, want de eigenaar heeft zijn zaak in handen van een advocaat gegeven. Gemengd Nieuws. Zondag avond is een man uit Reeuwijk, Jongeneel genaamd, door zekeren J. S. uit Nieuwerkerk, vrij ernstig in het aangezicht verwond. Die verwonding is toegebracht met een steenen luciferspot, die by het toebrengen van den slag in duizend scherven brak. De gewonde is onmiddelly k door Dr. Levedag geneeskundig onderzocht en behandeld. De dader is in handen der politie. Harkt, naast „De Waag”, lemen gelden a deposito: 1 dag opvragens A 2 mger termijn op overeen te komen irwaarden en desverkiezende tegen lerpand in fondsen strekken gelden op Effecten voor: gen onder f 1000,— k 4 ’sjaara; gen daarboven tot den prolongatio ns, volgens Amsterdamsche beurs- irwaarden ten zich met het koopen en verkoopen i Effecten/tegen een provisie van: voor fondsen boven de 80 ®/e onder 30 (ook >r loten;) rlangd worden orders in de meeste dsen verantwoord tot den eerstvolgen- i middenkoers der Amsterdamsche ira; den Coupons in boven de Amster- nsche beursnoteeringzonder bore ling van provisie; ten zich op voordeelige voorwaarden it het incasseeren van wissels op men- en buitenland. Tarieven op ivrage gratis verkrijgbaar. t voor Schoonhoven de Heer A. VAN DEN HEUVEL, aldaar. BURGERLIJKE STAND. (Vervolg van pag. 3.) Gemeente Ameide. Van 25 April tot 8 Mei. boren: Job»nna, d. van J. Nieaaeer en luwmeeater. Adrianna, i. van H. Ver heg Buerefijn Petras Antonina, a. van P. A. oon en J. J. de Raad. Margrieta, d. v. d. Zoawen en A. Vuurena. «rieden: C. v. d. Vliot, oud 6 j. Gemeente Arkel. Van 15 tot 30 April. er led en: D. Krouwel, oud 59 j., eoht- t van G. v. Aa. Gemeente Benschop. Van 18 April tot 4 Mei. boren: Henrika Anna, d. van R. Klever Spithoven Arie, a. van C. Verwejj en mmer Maria Cornelia, d. van A. Baara Hendrikae.Johannes, z van J. Klever I. v. Knts. Huberta Maria, d. van W. en C. Bjrgers t r on w dJ. Lekkerkerker en A. Schep. jkae en M. Schmieman. erleden: N. 11 ogen doorn, oud 74 j, wo van T. D. de Bruyn en G. v. d. Laan. Gemeente Berkenwoude. Van 1 April tot 1 Mei. boren: Cornelia, a. van A. de Jong en >ma. er la don: O. Boer, oud 38 j., echtgenoot® 3. Verdouw. Gemeente Bleskent Van 1 April tot 1 boren: Johannea, z. gje, d. van J. Aantjr Gemeente Brandwijk. Van J 9 April tot 7 Mei. boren: Adriana, d. van L. W. de Jong de Beeld. arleden: A. Egkelboom, oud 71 j., echt- t van A. Brandwyk. Gemeente Giesen-Nieuwkerk. Van 1 April tot 1 Mei. boren: Pieter, z. van H. v. Holten en lot. Jannigje, d van A Hagenaar en iraluia. Arie, z. van Jb. van Houwelin- n A. v. Houwelingen. Jacobus Johannea, i A. v. Houwelingen en H. J. v. Agterberg. erleden: A. v. Dyk, oud 76 j., weduwe W. Kraag veld. W. Donk, oud 11 j.— [>k, oud 70 j., echtgenoote van C. de Graaf. Gemeente Gouderak. Van 1 April tot 1 Mei. or leden: L. Braat, oud 48 j. C. Kool, 8 j. J. T. Beyen, oud 21 j. Gemeente Groot-Ammers. Van 15 April tot 1 Mei. boren: Marrigje, d. van T. Maodaniêl en d. Zouwen. trouwd: D. Coma, oud 24 j. en >ud 22 j. erleden: D. Gelder blom, oud 40 j., echt- t van E. J. Voorepug. Gemeente Hoenkoop. Van 18 April tot 4 Mei. Geen aangiften. Gemeente Kedichem. Van 15 tot 80 April. boren: Maria Christina, d. van J. Ngseen W. Boot. trouwd: I. J. A de Klerk, oud 29 j. de Stigter, oud 20 j. A. Vera pug, oud (van Leerdam) tn G T. de Koater, oud 21 j. erleden: J. v Re^j, cud 40 j., echtgc- ran K. Stek. Gemeente Molenaars) Van 18 April tot 7 boron: Hendrik, z. d. Neut. Jan, z. uzekom. erleden: P. den Butter, oud 60 j.J. ind, oud 42 j., echtgenoote van J. v. d. Gemeente Nieuwerkerk a/d IJsel. Van 25 April tot 8 Mei. boren: Maria, d. van P. Hoogerwaarden •enben. Dirk, z. J. Scheer en B. de Pater, erleden: H. Donker, oud 21 j. Gemeente Oud-Alblas. Van 1 tot 80 April. boren: Gerrit, s. van G. Meerkerk.— nea, z. van M. Triet en A. v. Breningen. looa aangeg. kind v. h. mannelgk goal., an ouders vgn P. Karreman en 8 Ber- >r. Dirk, z van D. Blom en J. Teerde, erleden: P. d n Bouw, oud 14 j. Gemeente Peursum. Van I April tot 1 Mei. boren: Dirk, z. van C. M. v. Houweling Hakkeateegt. Gemeente Polsbroek. Van 18 April tot 4 Mei. trouwd: P. Bikker en E. v. d. Heuvel. Gemeente Schelluinen. Van 1 April tot 1 Mei. boren: Jan, z. van E. Vonk en E. Pier- Gemeente Streefkerk. Van. 1 April tot 1 Mei. boron: Heil'je, d. van C. de Bont enA. Hegden. Pieter, z. van L. Braanker en i Butter. Huibert, z. van H. Liefhebber v. Dyk. Jantje Necltje Petronella, d. l. v. d. Wal en M. de Voa Pieter, a. f. Bool en P. Goedhart. trouwd: K. Nieuwpoort en A. M. Gel- m. H. Braanker en W. den Butter. 3rieden: A. de Lange, oud 1£ m. 1 Butter, oud 65 j. T. J. den Hertog, oud D. de Groot, oud 63 j A. Aaldjjk, 2 j. P. v. Zeaaen, oud 70 j. Gemeente Tienhoven. Van 25 April tot 8 Mei. joren: Dirk Jan, z. van K. Heijboer en de With. Gemeente Willeskop. Van 18 April tot 4 Mei. Geen aangiften. ’erg. onder Aartabiaaohop van zal vereerd worden vair den Internun- it van Nederland. door dr. H. J. A. De afbraak van het hoeren huis op de ridderhofstad „Den Engh”, gelegen aan de Wetering, waar deze de gemeenten Utrecht en Vleuten scheidt en van den muur om het plein van dat huis, is b(j publieken verkoop toegéwezen aan den heer Brand Dz. te Giesendam voor de som van f1030. Den Eogh behoorde vroeger aan het geslacht Uten-Engh, dat afstamde van een jongen zoon van één der heeren van Woerden en werd in 1536 door de Staten van Utrecht als ridderhofstad erkend. Nog in deze eeuw werd het bovenge deelte van het heerenhuis vernieuwd; in den laatsten tyd werd het door een onder geschikte van den tegen woordigen eigenaar bewoond. Van het bestaande zullen het poortgebouw en twee kelders niet worden gesloopt. Door de langdurige droogte is op vele dorpen van Noord-Holland, waar men geen ander drinken heeft dan regen water, gebrek aan water. Gisteren middag is te Eind hoven de wisselwachter Vlymings onder een rangeerenden trein geraakt, met het gevolg dat hem beide beenen werden af gereden. De ongelukkige, die te Woensel woont, werd te Eindhoven naar het gast huis overgebracht. De man is spoedig daarna overleden. Nabij Apeldoorn, in de buurt schap Ugchelen, is Zondag-avond een moordaanslag gepleegd. Zekere J. v. d. H. heeft naar het schynt door jaloersch- heid gedreven met een éénloops geweer een schot gelost op een ruim 20-jarig meisje, E. v. Bdie daardoor levens gevaarlijk in de linkerzijde werd verwond. Spoedig waren maréchaussees en genees kundige hulp aanwezig, en gelukte het eerstgenoemden den dader, die nog in het bezit was van zijn wapen, in bewaring te nemen. De justitie uit Zutfen stelt een onderzoek in. '—Als eene bijzonderheid kan gemeld worden, dat eene koe v^p den veehouder G. De Gier Gz. te Dalem, welk dier omstreeks Paschen gekalfd heeft, reeds geruimen tijd geregeld 36 L. melk per dag geeft- Een luitenant te Bergen-op- Zoom trad dezer dagen met den dieren temmer van een op de kermis aldaar staande menagerie het leeuwenhok binnen en verbleef aldaar een paar minuten. De „tardigheid” gold een weddenschap: het ging om een mand champagne, die glans rijk gewonnen werd. Op een stuk weiland naby de kom der gemeente Boskoop werd Zondag middag eene vergadering gehouden van wege den socialistenbond. Als sprekers traden op Domela Nieuwenhuis en Berg- meyer. De meeting was tamelijk goed bezocht en op den openbaren weg bewoog zich eene groote menigte nieuwsgierigen. De noodige maatregelen ter voorkoming van ongeregeldheden waren genomen, doch alles liep zonder stoornis der orde af. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 12 Mei. '- Naar aanleiding van de be sprekingen in de laatste dagen over den zilveren Schutterskraag uit de 15de eeuw, is op deze kostbare bezitting de bijzondere aandacht van kunstkenners gevestigd en worden verschillende informatiën gedaan. Zooals men weet, is indertijd door den Raad f 60.000 gevraagd, doch nu besloten tot geen verkoop. Mej. J. M. A. Schalij, leer linge der Rijksnormaallessen alhier, heeft mede met gunstig gevolg het examen afgelegd in de nuttige handwerken. Het water in de rivier de Lek is in de laatste dagen sterk gewassen, zoodat de buitenwaarden bedreigd worden met overstrooming, wat vooral in dezen tijd van het jaar voor het gras zeer schadelijk is. ING EZ ON DEB. Builen verantwoordelijkheid der Redactie. HET NIEUWE SCIIOOLOEBOUW. gemeenteraad om de itgebreid lager onderwgs bouwen wordt nagenoeg en onbegrjjpelgk mag het »n, dat de meerderheid van den - vóór heeft verklaard. Ten eerste wordt het Doelenplein daardoor weêr onnoodig verkleind. Terwyl men elders pleinen tracht te verkrijgen, waarvoor soms groote kosten worden besteed, wil men hier het eenige plein, dat de gemeente te harer beschik king heeft, langzamerhand zóó gaan inkorten, dat het voor geen enkel doeleinde meer te ge bruiken zal zyn. Ten tweede zal het uitzicht op het schoone Doelenhuis veel van zyn waarde verliezen. Zooale de toestand nu is: de kazerne aan de eene en de gewone lagere school aan de andere met het Doelenhuis in het middenfront, alles oen flink geheel, hetgeen echter verh.v wordt, wanneer men vóór de school weêr ander gebouw gaat plaatsen. Ten derde verzinkt de gewone lagere school met haar 500 leerlingen geheel in ’t niet en zal er op het Doelenplein van dit gebouw, dat aan de gemeente een schat van geld heeft gekost, geen steen meer te zien zyn. Ten vierde: terwyl men er elders op uit is, om aan een school zooveel mogelyk licht en lucht te verschaffen, zouden deze onmisbare factoren aan de gewone lagere school voor een groot deel worden ontnomen. Want al moge er tusschen beide scholen eenige meters ruimte worden gelaten, de zon zal er slechts schaars kunnen doordringen en eene behoorlijke spuiïng tot de onmogelijkheden behooren. Ten vjjfde: het samentreffen der leerlingen

Schoonhovensche Courant | 1896 | | pagina 1