:o van Hooiland. wen. N*. 1681. 1896. Zaterdag 23 Mei. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht Een. paard Mim, MtóD- ANüEL \IGH, DRECHT. izet zijn de dat iHflöiW, in tielkeneo, ISTING. K W.N. Van verkrijgbaar ekew, volgens de ‘ven door de i handel, van Mei 1896, f 0,10. i I” Zonen. JEDEN, ÏERLING, IANDEL, melksloot 505. r as of scheeps- IERS, er, m, KINK, •S 9 tuteur. b PiNKSTEREN. BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. DAG). f NOOT EN. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. V- r hiermede de j II (juich en hink beslag. SGHOOMOVHISCHE COURANT. STERK 'den. lNTOOR te CASTELEÜN is voornemens den 20. Mei in 11 ure, by Schoonhoven- te verhuren: DR. HEUNIS. luitendijksin yds ingericht rdt ten zeerste ten dienste. a mijne leer- lasse Hoogere Schoonhoven, straat naar den KELENBOOM, ▼an 38 te Delft n HORLOGES, IS, KLOKKEN, I sinede eenè Oudewater, an het slot ■n van de Jtrecht uit boekwerk i Kleefsche >an Nidek >orstellende sloten, ken, gods- "sc killende door toe- ke prijzen, ndel van TEN te ion, Eleotrische benoodigdheden phle. Op des levens breede, diepe stroomen worstelt de menschheid naar haar bestem ming, het groote onbekende, met geen lichamelijk oog te ontdekken, - naar een toekomst, waarvan geen sterfelijk wezen ooit het geheim heeft doorgrond noch immer doorgronden zal. En de geslachten volgen elkander op, gelijk in natuurwouden de plantenbundels zich verheffen op de lagen der vermolmde, tot stof vergane soortgenootenzij sluiten zich aaneen, tot een oneindige reeks, gelijk de jaren zich schakelen in de keten der eeuwen, gelijk de seizoenen, elk op zijn beurt, hun plaats komen innemen. Op de vraagwaartoe, waarheen? blijft de menschelijke weten schap het antwoord schuldig. JJoch haar is ook niet de taak opgelegd, die vraag tot een oplossing te brengen: slechts wat zichtbaar is of zichtbaar ge maakt kan worden, wat uit te drukken is in cijfers en in maten, vormt het ge bied harer nasporingen. Zij telt en meet en weegt de sterren aan den hemel, maar de Bron des levens ligt buiten haar waar neming. Het is het oog des geloofs, dat een straal vermag op te vangen van het licht uit die hoogere wereld. God zelf heeft van Zijn Geest een sprank gelegd in de men- schenzie), waardoor zij met Hem in ge meenschap staat, door Hem wordt geleid en onderricht. Onderricht, niet als in de leerschool onzer wijzen, die wat zij voor waarheid houden mildelijk ter beschikking stellen. Maar geleerd dat er een weg is, dien we hebben te bewandelen, een .steeds hooger”, tot hetwelk wy moeten trachten ons op te werken, en dat juist in dat zoeken en streven, onder voortdurende aanraking met de hand, die ons verder voert en altijd steunt, het hoogste geluk is te vinden. Is die geest, de Heilige Geest, werkzaam in den mensch, dan betreurt h|j het niet langer, niet te weten, en acht hy het zoeken niet, wegens de zekerheid dat de volkomen kennis niet van deze wereld is, overbodig. Hij vertrouwt en gelooft, en dat is genoeg, meer dan genoeg. In hem is het bewustzijn van een krachtig leven, vol bloemen en vruchten. Het isPinksteien in de ziel van den mensch, voor wien de minst bewijsbare van al onze voorstellingen de wezenlijkste werkelijkheid is. Laten wy, nu wederom het feest van den vyftigsten dag, door de Christeiyke wereld gewyd aan het feit van de uitstor ting van den Heiligen Geest, onze ver beelding eens den vrijen teugel vieren, en onstrachten in te denken, hoe de wereld zijn zal, indien zyn heerschappij niet slechte met den mond beleden, maar als een vaststaande daadzaak, boven eiken twyfel verheven, erkend wordt. Waar zyn zy dan gebleven, al die open baringen van de zelfzucht, die thans nog de aaneenschakeling vormen van al de maatechappelyke gebeurtenissen Wat is er dan nog zichtbaar van al die muien van hoogmoed en ijdelheid, die nu nog de menschen van elkander scheiden, als hadden zij onderling niets gemeens Wie tracht er dan nog zyn broeder te dwingen door zyn heerschzucht, te verblinden door zyn uiterlyke praal, te bedroeven door zyn liefdeloosheid? Wie is er dan nog in staat, één lydende te laten liggen langs zijn weg, één treurende ongetroost van zich te doen gaan? Want dit is de macht van den Heiligen Geest, dat hy de men schen, gezamenlyk zoekende en strevende naar nauwere aanraking met God, tevens door dien gemeenschap pely ken drang ver- eenigt tot één broederschap, waarin hy de eerste is die het meest liefheeft. Wat wy rondom ons zien en wat wy zelven zyn, beantwoordt heel weinig aan dat ideaal. De dichter, die in een enkel eenvoudig woord de voorwaarde opgaf, onder welke de aard een Paradys kun wezen, moge zich ietwat té sterk hebben uitgedrukt toen hy er by voegde: „Nu is zy meest een Hel!” zeker is het, dat onze Pinksterviering in de verste verte niet kan zyn een jubelzang na behaalde zegepraal. We zitten nog geheel onder de slaverny van het egoïsme. De onder linge betrekkingen der menschen dragen niet den stempel der welwillendheid en offervaardigheid, en niet door de min sten te willen zyn trachten wy tot het Koninkiyk der Hemelen in te gaan. Er is aanval en verdediging, daar waar over eenstemming alle belangen tot hun recht moest doen komen; men baant zich een weg voorwaarts, met gebalde vuisten en schrap gezette ellebogen. En is dan, ten koste van hetgeen ons boven alles dier baar is, het aanvankelijk doei bereikt, dan zyn we nog verder van den vrede dan ooit te voren, en zetten de wilde jacht voort naar het hersenschimmig schynsel, dat we het geluk noemen, maar ten slotte blykt een dwaallicht geweest te zyn, zwe vende boven het moeras onzer zinneiyke begeerten. Prya der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte, inzending franco uiterlyk tot Dihsdags- en tot Vrydags-ndmiddags 4 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voör 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. Maar, God zy gedankt, over de mensch- heid is uitgestort en in de menschheid leeft de Heilige Geest. Zy het nog sleehts een vonk van het vuur dat ons moest doorgloeien, een kiem van hetgeen in ons tot een forsche plant moest zyn op gewassen, wy zien toch reeds iets van de heerlykheid der goddelyke dingen, om dat de duisternis niet meer volkomen is. Ons Pinksterfeest kan ook reeds een feest der dankbaarheid zyn. De eerstelingen van den oogst, door het volk van Israël oudtyds in blyden optocht tempelwaarts gedragen, ook wy zamelen ze in en leggen ze eerbiedig neder voor het aan gezicht des Allerhoogsten. En al moge nu Pinkstervreugd niet onvermengd kunnen zyn, Pinksterhoop is er zeker in overvloed. Het kan niet anders, of de thans nog tragelyk vloeiende stroom der menschenliefde, met welken alleen het mogelijk is, God te naderen, zal in kracht toenemen en, ingrypende in het maatschappelijk raderwerk, den arbeid ook der stoffelyke lotsverbetering, waarmede de zedelyke vooruitgang zoo nauw samen hangt, sneller dryven. Het is geen ydele grootspraak, als wy beweren dat onze tyd zich gunstig van een vroegeren onder scheidt; er is meer gemeenschapsgevoel, meer y veren voor elkanders rechten en belangen, meer toenadering der maat- schappelyke groepen, in één woord, meer broederzin. Men wijst, om dit te weerspre ken, op den socialén stryd die hier en elders wordt gevoerd, maar vergeet dan, dat die stryd, die toch in elk geval ook talryke bewyzen van toewyding en be langeloosheid aanbiedt, het middel moet zyn om betere toestanden te doen intreden. Men wyst op de afschuwwekkende uitingen van de laagste hartstochten, die zelfs in de zoogenaamd beschaafde kringen het geloof aan menscheiyke waardigheid aan het wankelen zouden brengen, en vraagt dan wat te denken van een Christendom, dat niet by machte is met zyn licht en warmte die pestwalmen van ongerechtig heid uit te dryven?.. En zoo kan men blyven vragen. Doch hoe zwaar de schaduwen ook hier en daar zyn mogen, wy weten dat de zonnegloed geen droombeeld is, wy voelen, dat hy ons bestraalt, wy zyn er getuigen van, dat hy in de maatschappy zyn zegenenden invloed gelden doet En elke nieuwe Pinksterviering doet ons tevens levendiger beseffen, dat wy de gaven van den Heiligen Geest niet hebben te aanvaarden als een kleinood dat opgeborgen wordt om er niet meer naar om te zien, doch als een aan ons uitgeleend werk kapitaal op zedelyk gebied, om er winst meê te doen en elkander mede aan den arbeid te zetten. Laten wy zyn, in onzen kring en naar onze omstandigheden, als de apostelen, die door den Heiligen Geest werden „voortgedreven!” Goed voorbeeld doet goed volgen! Men herinnere zich de redevoering van Sir William Harcourt aangaande de aan gelegenheden in de Transvaal. Nu heeft Lord Rosebery een dergelyke toespraak ge houden, waarin hy het beleid der tegen woordige Britsche Bewindvoerders sterk veroordeelde. Van de schoolwet en den landbouw ging hy over tot de Transvaal- sche aangelegenheden. Hy was van mee- ning, dat eene kalme en geen overhaaste Staatkunde moest worden gevolgd tegen over de Transvaal. Wat het in te stellen onderzoek echter betrof, daarmede moest juist een weg gevolgd worden, daar recht tegenover. Engeland is verschuldigd niet alleen aan Zuid-Afrika, aan Europa en aan zich zelf, om een zoo vlug mogelyk onderzoek in te stellen, maar ook aan de personen, die beschuldigd worden. Een goed woord op een goede plaats. Een woord, uitstekend geschikt voor Minister Chamberlain, die met zijne staatkunde over drie jaren reeds gereed zal kunnen zyn met het onderzoek, dus in 1898. Zeggo achttien honderd acht en negentig! Mosterd na den maaltyd, want immers over drie jaar is alles veranderd en een optreden alsdan niet meer mogelykNa herhaalde „aansporingen” van de Engelsche Regeering, die haar geduld scheen te zul len verliezen, (gelukkig, dat de Boertjes meer van die levenswysheid bezitten), na herhaalde verzoekschriften danheeft eindelyk de Uitvoerende Raad der Zuid- Afrikaansche Republiek beslist, dat het over de leiders te Johannesburg uitgespro ken doodvonnis zal veranderd worden in „vyftien jaren” gevangenisstraf of verban ning. Vier namen worden genoemd, nl. Ko lonel Rhodes, Philips, Farrar en Hammond. President Krüger had liever gezien, dat gevangenisstraf en verbanning veranderd waren in „geldboeten!” De Regeering der Transvaal moet in deze nog beslissen. Eenige dagen vóórdat genoemde beslissing van de Uitvoeiende Raad plaats vond, pleegde een der gevangenen, zekere Grey, in een aanval van waanzin zelfmoord. In de Dinsdag gehouden zit ting der Rotterdamsche rechtbank stond o.a. terecht D. S., 54 jaar, sjouwer, wo nende te Gouda, beklaagd van in den nacht van 17 op 18 April te Gouderak, twee aan B. Slegt, huisvrouw van C. M. van Vlaardingen, toebehoorende kippen te heb ben weggenomen Beklaagde, reeds vroeger veroordeeld, bekende. Langs het erf van Van Vlaardingen komende, had4 hem de lust bekropen uit een daarop staand kip penhok eenige kippen zich toe te eigenen. Daaraan gevolg gevende had hy er twee weggenomen, waarmede hy eenige oogen- blikken later door de .politie was aange houden. Tegen beklaagde, sedert 1873 reeds 10-maal veroordeeldeischte het O. M. negen maanden gevangenisstraf. De toe gevoegde verdediger, Mr. W. L. Luyken Glashorst, refereerde zich aan ’s rechters oordeel. Uitspraak over 14 dagen. Het gerechtshof te Amster dam bevestigde Dinsdag de uitspraak der rechtbank, waarbij Reens wegens beleedi- ging van 2 officieren, door hen vpor" „doodvreters” uit te schelden, veroordeeld werd tot 14 dagen gevangenisstraf. De heer E. Oliphant.en zyne vrouw, in wier handen gedurende de laatste jaren de leiding van het Leger des Heils hier te lande berustte, zyn Maandag ochtend per Staatsspoor van Amsterdam vertrokkenom zich naar Zweden te begeven. Aan het station werd het echtpaar uitge leide gedaan ‘door vele mannelyke en vrouweiyke officieren van het Leger en vele belangstellenden. Bij het vertrek werd een album aangeboden, bevattende af beel- dingen van stadsgezichten te Amsterdam. Gorinchem, 20 Mei. Op den 27pten Mei a. s. zal in eene alhier te houden vergadering van hoofdingelanden en hoofd ingelanden-plaatsvervangers van het hoog heemraadschap de Alblasserwaard c. a.,de voordracht worden opgemaakt ter benoe ming van een hoogheemraad in de plaats van wylen den heer A. Heynis te Nieuw- Lekkerland. 'Alblasserwaard en Vyfheerenlanden 22 Mei. De handel in kaas is byzonder flauw, boter gaat flink van de hand; Kaas is f 1 per 50 kilo lager; boter 5 cents per kilo hooger in prys. Men besteedt - thans in deze streken voorkaas van f 15 tot f 18 per 50 kilo naar wicht en kwaliteit. Goêboter f 0,50 per kilo. ‘Berg-Ambaeht, 21 Mei. Het gemeente bestuur heeft aan de Christelijke Jongelings- vereeniging te Schoonhoven, op haar ver zoek, toegestaan ’s Zöndags, gedurende 1 uur, gebruik te maken van de lokalen der 2de openb. school. By de gisteren alhier gehouden paarden- keuring voor het leger verschenen 46 paar den, waarvan 11 voor ’s ry ks dienst zyn goed gekeurd. Een der geleiders, den h$er C. T., werd door zyn paard een trap toegebracht, die hem gelukkig het been niet brak, maar wel ernstig bezeerde. Bodegraven, 19 Mei. Kaas. Aangevoerd 231 wagens, tezamen 13715 stuks, wegende zt 57.751 kilo; 1ste soort Goudsche f 22}; 2de soort f 16} A f 18. Derby kaas, 1ste soort f 22, 2de soort f 19 i f20}. Edam merkaas, 1ste soort f23; 2de soort f 19} A f21. Handel matig. Capelle a/d IJael, 18 Mei. De intrede te ’s-Gravenland van onzen predikant Ds. P. 8. Meerburg zal plaats hebben op den veertienden Juni a.s., terwyl de beves tiging zal geschieden door zyn broeder, Ds. D. Meerburg te Vreeswijk. Giesendam20 Mei. Heden morgen hield de afdeeling „Alblasserwaard” van de Holl. My. van Landbouw alhier eene algemeene vergadering, hoofdzakelyk ter vaststelling van het programma voor de a. s. tentoonstelling. Het bestek en de teekeningen voor de benoodigde gebouwen enz. werden, zooals deze door dent heer Hoogendoorn, architect alhier, opgemaakt waren, goedgekeurd en weidra zal dus tot de aanbesteding van een en ander kunnen worden overgegaan. Verder werd de tentoonstellingscommissie benoemd, zoodat'dus de algemeene werkzaamneden een aan vang kunnen nemen. Haastrecht, 18 Mei. Het personeel, werkzaam aan de leerlooiery van de firma wed. J. C. Muller eja Zonen, is geassureerd tegen invaliditeit ®en ongelukken by de Eerste Nederlandsche Verzekering-Maat- schappy te ’s-Gravenhage, vertegenwoor diger de heer A. Diamant te Schoonhoven. ’Nieuwpoort21 Mei. Tot predikant der Ned. Herv. Gemeente alhier is be roepen de heer H. Haselager, cand. tot den H. Dienst te Amsterdam. Met den be- roepene waren op het 3-tal geplaatst de heeren Homburg, cand. te Middelburg, en Van Aalst, cand. te ’s-Gravenhage. Oudéwater, 20 Mei. Tot predikant by de Gereformeerde Gemeente alhier is beroepen Ds, F. A. Van der Heiden te Gerkesklooster. Woerden, 20 Mei. Kaas. De aan voer ter markt op heden bedroeg 251partyen; prys van Goudsche le soort f 19 a f21; 2e soort f 15 f 18, per 50 kilo. Handel matig. Nog steeds worden „cyfer-telegrammen” gevonden in het op het slagveld opgeraapt valies van Dr. Jameson, en m meer en meer b]ykt dat reeds in October 1895 een aan- vang werd gemaakt met de toebereidselen tot den aanslag, terwtfl Jameson voordu rend tot „meerderen spbed” aanspoorde. Een kostelijk staaltje van kalme ironie is het jongste, van President Krüger te Londen ontvangen telegram, waarin ver klaard wordt,1 „dat de Regeering met ge noegen kennis heeft genomen van de verzekering, dat een gestreng onderzoek zal worden ingesteld naar de daden der Chartered Company en van hare direc teuren, en dat zfi met belangstelling den loop van dit onderzoek zal volgen.” Dezer dagen heeft men in Frankrijk nog een staaltje van echt ouderwetsche hoffe lijkheid kunnen aanschouwen. President Faure was hier de ridder, die de jonkvrouw, Rusland’s Vorstin, eerbiedig de hand kuste, toen H. M. het land ging verlaten, waar haar tweede zoon genezing is komen zoeken. Frankryks president had zich te dien einde per extra-trein naar Nancy begeven, om aldaar den trein der Keizerin op te wachten, die 20 minuten later zou aankomen, De ontmoeting en het daarop volgend onderhoud was zeer hartelyk. De Keizerin was uiterst gevoelig voor de attentie, welke men haar ki anken zoon te Nice bewees. By het afscheid reikte H. M. den heer Faure een paar rozen en diens adjudanten een kop thee toe. Dat is dus poëzie afgewisseld door proza. De Russische Czar en Czarine (Rusland) vertoefden in het Petrowsky-paleis buiten Moskau, waar zy, volgens het gebruik, den dag, die ben nog van den intocht scheidde, in volstrekte afzondering moesten doorbren gen. Op 21 Mei geschiedde die intocht. Tot de begroeting daarby waren reeds een vyftig- tal Vorstelijke personen, 11 bfizondere ge zanten, benevens tallooze deputation, naar Moskau overgekomen. Na den intocht weer drie dagen afzondering in een ander paleis by Moskau, het Alexandrewsky- paleis, en wel onder vasten en bidden. Daarna groote receptie op het Kremlin te Moskau en den 26sten de kroning, waarna allerlei feesten, die tot 9 Juni zullen aanhouden. De Keizer zal terstond na de kronings plechtigheid een dekreet uitvaardigen, waarby aan duizenden gevangenen inSiberiö de vryheid wordt geschonken en ook de lijfstraffen worden afgeschaft. Keizerin Alexandra werd door den Duitschen Keizer benoemd tot chef van het tweede regiment der garde-dragonders, dat nu voortaan haar naam zal dragen. De Oostenryksche Aartshertog Carl Lud wig, broeder des Keizers (geb. 30 Juli 1833) en vader van Aartshertog Frans Ferdinand, den vermoedeiyken troonopvolger, is Dins- dag-morgen vroeg betrekkelyk onverwacht overleden. Het is een nieuw groot verlies voor den reeds zoo zwaar beproefden Keizer. „Daily News”heeft weer een onrustbarend telegram uit Constantinopel (Turkye), vol gens hetwelk ettelyke honderden Armeniërs daar zouden zyn gevat en nog meer inhechtenisnemingen op til zouden wezen. Vele aangehouden Armeniërs worden het binnenland ingestuurd. De ambassadeurs hebban een vertoog aan de Porte gericht, uit vrees voor een nieuwe paniek, want de Armeniërs in de hoofdstad beginnen weereen schuilplaats te zoeken in de kerken. De stad Sherman, in den Amerikaan- schen Staat Texas, is den 15den 11, nage noeg geheel door een wervelstorm vernield. Honderd-twintig personen werden daarby gedood en honderd verwond. De lyken zyn sterk verminkt De stad Howe, in denzelfden Staat, werd denzelfden dag geteisterd door een water hoos, waarby 8 personen omkwamen. Uit de Vereenigde Staten komen nog meer berichten van dood en vernieling, door een cycloon veroorzaakt: in de dis tricten Maxhall en Nemaba, in den omtrek van Paducal (Kentucky), en op verschei dene plaatsen van Illinois. De stad Seneca, in Kansas, is voor een derde deel verwoest. Zes menschen kwamen daar om het leven en 500 zyn zonder onderkomen. Te Sherman, waar, gelyk we reeds be richtten, 120 menschen werden gedood en 100 gewond, werden zware boomen ontworteld, huizen van hunne grondvesten geslagen en een zware yzeren brug door den wind meegevoerd. Men was den geheelen nacht bezig met het redden van levenden en zoeken naar de dooden. Open bare gebouwen en particuliere woningen zijn tot ziekenhuizen ingericht, en vele dames helpen by het verplegen der ge wonden. Ook zyn er terstond onder steuning STATEN-GENERAAL. Bij den aan Tang van de vergadering der Tweede Kamer tan Dinsdag verklaarde de heer Beelaerts zjju interpellatie in te trekken, daar van het voornemen tot ontslag werklieden van Rjjks patronenfabriek ia afgeiien. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele ryk f 0,90. Men kan zich abon- neeren hy alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. Ter hervatting tan de algemeene beraadsla ging over de Kieswet bestreed de heer De Savornin Lohman de «telling van den heer Kuyper omtrent de volkssouvereinlteit. in het algemeen geneigd het ontwerp te steunen, be- pleitte hij toch een meer geleidelijke uitbreiding van het kiesrecht; voor de arbeiders is de tgd tot uitoefening eerst gekomen, als hun stand beter georganiseerd zal «gn. Tegen kiesdwang ried hg den Min. aan aioh niet te sterk schrap te zetten. De heer Vermeulen wenscht juist bjj deze wet het gemeente-kiesrecht geregeld te zien, met verzwaring van de eischen. Hjj verlangt kiesdwang en bestreed de overgangsbepaling betredende het kiesrecht van wanbetalers hun ner belastingen. De heer Harte overwoog de politieke gevol gen van een verwerping dezer wet en kwam tot de conclusie dat zg alleen den Minister Van Houten, niet het geheele Kabinet tot aftreden zou dwingen. Ook bepleitte hij de wenschelgk- hetd en mogelijkheid van kiesdwang, met het voorbeeld van België. De heer Pg nap pel gaf eenige beschouwingen over kiesrecht in het algemeen; geschiktheid om te kiezen is de eenige eisch, eenige ontwik keling en maatschappelijke zelfstandigheid zgn daartoe onmisbaar. De heer De Beaufort (Amst.) heeft sympathie voor dit ontwerp en brengt hulde aan het zelfvertrouwen des Ministers; met art. 1(11 (overgangsbepaling) kan Spr. sich niet vereenigen. De heer Beidt noemde het ontwerp een zeven hoofdig monster; het bevredigt in geen enkel opzicht, door tal van grievende uitsluitingen. Het schier ondenkbare zal moeten gebeuren eer Spr. aan deze wet zgn stem geeft. De heer Van Borsele heeft bezwaar tegen de splitsing der gemeenten en tegen het uit den vreemde overgewaaid couloir-stelsel. De heer Veegens bleef volhouden dat dit ontwerp ongrondwettig is en het kiesrecht te veel onder den invloed der administratie stelt. De heer Beelaerts ge voelt geen buitengewone ingenomenheid met dit ontwerp; hg hoopt dat het gemeen overleg hem er toe zal kunnen leiden, zgn stem aan de wet te geven, ondanks de gebreken in de tech niek, vooral wat betreft de woning- en de loonkiezers. Vergadering van Woensdag. De heer Van Karnebeek bleef waarschuwen tegen te groote uitbreiding van het kiesrecht. De heer Staal man noemde de bezorgdheid voor een kleine vermeerdering van het kiezerscorps volgens dit allerslechtste, kleinzielige en krenterige ontwerp ongegrond; de weinige belangstelling van het volk schreef hg toe aan het besef, dat deze Kamer van de wenschen der arbeiders toch geen notitie neemt. De toelating der lagere volksklasse tot de stembus zal een betere leiding aan het staatsbestuur geven, omdat onder die kiezers nog velen zgn met christelijk bewustzgn. De heer Kuyper, repliceerende, bepleitte een ruime uitbreiding; algemeen stemrecht is niet in strijd met de anti-revolntionaire leer. Spr. protesteerde tegen 's Min. bedreiging om zich niet meer in het debat te begeven, en kon geen instemming betuigen met stemplicht. De heer Hartogh acht de kenmerken strgdig met de Grondwet. De heer Sanders verwierp de zoogenaamde correctieven en keurde de op neming van het gemeentelijk kiesrecht in dit ontwerp af. Ook heeft Spr. groot bezwaar tegen de wettelgke erkenning van kiesverenigingen als officieel oontroleerende lichamen over den gang der verkiezingen. De heer Rutgers verdedigde nader stemplicht en kwam tot de slotsom, dat de groep der opposanten het verzet tegen deze tweede editie van het vroeger amendement-Van der Kaag heeft opgegeven, waardoor de kansen voor dit ontwerp goed staan. De Minister van Binnenlandsche Zaken ver klaarde, dat geen enkele reden van persoonlijke overweging zyn oppositie tegen het ontwerp-Tak heeft bepaald, dat hg nooit naar het minister schap heeft gestaan. De omstandigheden zyn oorzaak, dat hjj noch rechts, noch links kan gaan. Vervolgens verdedigde de Min. in het algemeen het stelsel van art. 1. Na eenige gedachten wisseling tussohen de heeren Beelaerts, Lohman en Kuyper over de eischen der anti-reyolutionaire staatsleer, werd het algemeen debat gesloten. By Kon. besluit is met 1 Juli benoemd tot notaris binnen het arron dissement Utrecht, ter standplaats de gemeente Montfoort, G. A. De Gelder, candidaat-notaris aldaar. By Kon. besluit is benoemd tot surnumerair der registratie en domei nen D. Boersma te Uselsrein. By Kon. besluit is: lo. aan Dr. N. W. P. Rauwenhuff met 15 Septem ber eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de ryks-universiteit te Utrecht, met dankbetuiging voor de door hem gedu rende vele jaren bewezen diensten; 2o. benoemd tot hoogleeraar in de wis- en natuurkunde aan de ryks-universiteit te Utrecht, om onderwys te geven in de bota nie, Dr. F. A. F. C. Went, directeur van het proefstation West-Java te Kagok Tegal. Gedeputeerde Staten hebben afgewezen het verzoek van D. Nugteren te Moordrecht, ingeland van den Oostpolder in Schieland, om vernietiging van een besluit der vergadering van stemgerech tigde ingelanden van dien polder met be trekking tot het onderhoud der Gouwekade. Ten opzichte van het adres van A. WiD teman te Waddingsveen, gehoefslaagde aan de Gouwekade van genoemden polder, houdende klacht over zyn aanslag in de kosten eener buitengewone herstelling van eene verzakking der Gouwekade, hebben Qedep. Staten zich onbevoegd verklaard van die klacht kennis te nemen.

Schoonhovensche Courant | 1896 | | pagina 1