Borüanö, in&Zonen, Ètt öBDosito: 'W N°. 1682. 1896. Woensdag 27 Mei. rente, Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht DSMA, s e Officiëele Kennisgevingen. I, GOUDA, LASTING. JA, mannen k ^bekroonde Bi '-«5ÜU/B ranaslng. H hipo«t.ar»h fl Tl McopII! leuwe London Ie grijze haren binnen en- lagen verdwijnen, maakt iar glanzend en zacht, he it uitvallen en neemt ds ea van het, hoofd weg BUITENLAND. Overzicht. Inspectie Verlofgangers. BINNENLAND. Gemeente Schoonhoven. Effecten voor: - 4 ’s jaars; den prolongatie- jrdamsche beurs- Iers in de meeste )t den eerstvolgen- Amsterdamsche oven de Amster- ng, zonder bere duur voorgrjjze’ n. en belasten zich allo EFFECTEN WAREN. 8. W. N. VAN is verkrijgbaar: imhnii, ivolgens de gegeven door de eten handel, van r 1 Mei 1896. ijs r o,io. SGÏÏOOMOVENSGÏÏE COURANT. >e Waag”, posito: 2 “Am •vereen te komen erkiezende tegen uiitkvili, I •Vliet, 26 Mei. In de jl. gehouden ge- meenteraads-vergadering werd besloten het voorstel van het polderbestuur om de brug by de Glijbaan te verbroeden goed te keuren en geldelijk te steunen, zoodat eerstdaags met die nuttige verbetering zal begonnen worden. Woerden, 22 Mei. Tot directeur der gemeentelijke gasfabriek is benoemd de heer L. Bronkhorst te Deventer. dige voorwaarden van wissels op ad. Tarieven op jgbaar. de Heer 4EUVEL, aldaar. )pen en verkoopen >n provisie van: Bn de 80 er 30 (ook rast op 3 pCt. n 2f ?ens „2 1 tan en Coupons. i en bezorgt 5n. geopend 7 tot 8 uur. ?n kantoor. DE DIRECTIE. Bismarck's hond Tyras”, de Reichs- hund, nog een geschenk van den ouden Keizer, is Maandag van ouderdom ge storven. Keizer Wilhelm kreeg er per telegram bericht van. In Amerika heeft Generaal Weyler’s verbod, tot uitvoer van Cubaansche tabak, velen ontstemd. Het wordt als eene wraak neming beschouwd tegen de talrijke Cu baansche sigarenmakers te Tampa en Key West, die veel steun hebben verleend aan de opstandelingen. Eenige vertegenwoor digers van Florida in het Parlement, zij n er den Minister van Buitenlandsche Zaken over gaan spreken, wijzende op het nadeel, dat Tampa en Key-West door het verbod zouden lijden. De Amerikaansche Ilegee ring heeft 60 dagen uitstel gevraagd voor het in werking treden van het verbod. Ricolli eene vermindering aangekondigd van het aantal compagnieën per bataljon. De credieten van Afrika zijn voldoende tot Januari. De ontruiming van Adigrat door de Ita lianen in Erythraea, in de bladen aanvan kelijk voorgesteld als eene geheel vrijwillige en welovej legde daad, schijnt toch eenigs- zins gedwongen en vrij overhaast te zyn geschied. Immers nu blijkt, dat het fort feitelijk aan de Abessyniërs is overgegeven, na vernageling van het geschut, waarvan een deel in den grond werd begraven, en na vernietiging van niet minder dan 300.000 geweer- en 6000 artillerie patronen. Deze bijzonderbe len werpen een eigenaar dig licht over de omstandigheden waar onder de ontruiming plaats had. Op deze wijze wordt oorlogvoeren in verre landen eene dubbel kostbare geschiedenis. Onder de uitgeleverde gevangenen bevindt zich ook Majoor Salsa. In Weenen (Oostenrijk) is de nieuwe burgemeester, de heer Strobach, spot tenderwijs „Stiooman” genoemd, omdat de onder-burgemeester Lueger geacht wordt de baas te zijn, plechtig geïnstalleerd. De eed werd afgelegd in handen van den Stadhouder, niet in die van den Keizer. De feestelijke intocht van den Russischen Czar Nicolaas en zijne gemalin in het al-oude Moskau (Rusland), heeft Vrijdag jl. bij ongunstig weder, maar op zeer schit terende wijze plaats gehad, ’s Middags te 2 uur verkondigden drie schoten der battery in het Petrowsky park, dat de feestelijke optocht een aanvang had ge nomen. Bij het bereiken van den Moskauer mijlpaal brachten 71 schoten den groet der stad. De Gouverneur Generaal, Groot vorst Sergius, was daar, om het Keizer lijk echtpaar te verwelkomen. Om 3 uur bereikte de stoet het paleis van den Gouver neur Generaal, waar de Czar de hulde van den adel ontving, die Z. M. brood en zout aan bood. Bjj de Wosskressensky poort steeg de Keizer,na de hulde van het Gouvernements bestuur ontvangen te hebben, van zijn paard, om met de beide Keizerinnen in de Iberische kapel te bidden voor het wonderdadige Maria-beeld. Daarna steeg Z. M. weder te paard, de Keizerinnen namen weer plaats in haar rijtuig en de stoet trok verder naar het Kreml. Vijf en-tachtig kanonschoten verkondigden het binnentreden van H.H. M.M. in de Kronings kerk, de Uspensky-Kathedraal. Nadat het Keizerlijk paar nog in de verschillende andere kathedralen de voorgeschreven gebe den had verricht, begaf men zich naar het Kreml paleis. Toen de Czar met zijne gemalin den drempel overschreed, werd een salvo afgevuurd van 101 kanonschoten en begonnen al de klokken der stad te luiden, aldus het sein gevend, dat de intocht was afgeloopen. Na eenige uren daar verwijld te hebben, begaven H.H. M.M. zich des avonds om acht uur per rijtuig naar het Alexander- paleis. Omstreeks 9 uur begon de alge- meene verlichting der stad. Vooral de hoofdstraten waren schitterend; geheele gevels waren overdekt met electrische lampjes of met lampions. Boven alles uit schitterde de woning van den Gouverneur- Generaal. Van de hoogte van het Kremlin gezien bood de stad eenen tooverachtigen aanblik. Die hoogte zelf was dien avond niet verlicht, zoodat de schitterende licht massa daaronder en de verlichte huizen zee, waarin zich eene onafzienbare men- schenmenigte onophoudelijk heen en weêr bewoog, daardoor nog te indrukwekkender uitkwam. De kosten der kroningsfeesten te Moskau worden geschat op 30 millioen roebels, maar het zal wel 50 millioen worden. De rekening van de kroning van Alexander II bedroeg 32 a 34 millioen roebels; die van Alexander III 16 17 millioen en deze sprak toen den wensch uit, dat zijn opvolger de kosten tot de helft zou terug brengen. Nu, aanvankelijk heeft deze nog niet veel succes. Van 18 Mei tot 7 Juni worden 5000 armen op kosten van den Czar verpleegd en op den dag der kroning het dubbele getal. 49 welbekende zangers uit alle deelen der wereld z(jn genoodigd, om deel te nemen aan een groot concert. De huisvesting en ontvangst van deputa- tién kosten schatten. De Keizer wordt feitelijk niet gekroond, maar kroont zich zelven, waarbij de Metro- politaan den zegen uitspreekt. Daarna kroont de Czar de voor hem op een kussen geknield liggende Czarina, eerst met zyn eigen kroon, die hij daartoe afneemt, en daarna met hare eigene, waarna Z. H. zijne gemalin opheft en Keizer en Keizerin elkander kussen. Bismarck's hond pakjes, voorzien Berd handelsmerk, oven b(j l ENDE. Spelt. 1. van der Rest. Pannekoek. 'AN DER STEEGT. I. Knoers. Homburg. JCHKRR, rordt de aandacht THEE, k f 1,30 ik IntMod* 1.1 voor rro-jwn- Gemengd Nieuws. - Een liefdesdrama. Vrijdag avond te ruim 11 uren heeft zich te Leiden voor eene woning op het Rapenburg een milicien van het garnizoen aldaar-met een revolver van het leven beroofd. Hjj had met de dienstbode van den heer H., voor wiens huis hy de wanhopige daad bedreef, verkeering gehad, doch sedert Donderdag had het meisje' deze verkeering verbroken. Nog denzelfden avond had hij getracht zich met haar te verzoenen, doch die poging was te vergeefsch. Onverbiddelijk had het meisje hem afgewezen, en toen had hij besloten uit dit leven te scheiden. Donderdag der vorige week werd te Barneveld bij eene vechtpartij zekeren J. B. een stuk van den vinger afgebeten. Daardoor ontstond bloedver giftiging en was Dr. Versteeg genood zaakt den vinger af te zetten. Dit is echter niet afdoende gebleken, men ver wacht, dat ook hand of arm zal moeten worden afgezet, waarom de geneesheer overbrenging naar het gasthuis te Utrecht noodig achtte. Thans echter is de on gesteldheid zoodanig verergerd, ‘dat de patiönt niet meer vervoerd mag worden. Tegen den dader is proces-verbaal op gemaakt. Nabij Katwijk aan Zee is gis- teren-ochtend de conducteur K. onder de stoomtram geraakt. De beide beenen werden hem afgereden. Spoedig daarna is hij overleden. De ongelukkige, 30 jaren oud, was getrouwd en laat drie kinderen achter. Onder Denekamp waseenboer in bijzijn van zjjn zoontjes, respectievelijk 8 en 3 jaar oud, bezig met het maaien van snijrogge. Hij verwijderde zich even en liet de zeis op den grond liggen. De 8 jarige zoon wilde ook eens maaien en zwaaide zoodanig met de zeis, dat hij daarmede zyn broertje ernstig iu het hoofd trof. Toen de arme kleine door de moeder in de woning werd gedragen, bleek, dat hij reeds was overleden. - Het „glazenlappen” heeft te Amsterdam alweer een offer geöischt. Vrydag middag had op den Zwanenburg wal een dienstmeisje dat daarmede bezig was, het ongeluk uit een raam 4 hoog naar beneden te vallen. De ongelukkige werd in deerniswaardigen toestand opge nomen en per brancard naar het zieken huis vervoerd, terwyl de uit den mond geslagen tanden en een plas bloed de plaats teekenden waar zy was neergekomen. Wat tegenwoordigheid van geest en moed kunnen uitwerken, hiervan gaf het 14-jarig meisje A. E. v. L., dochter van den heer Van Lange te Waddings- veen, eenige dagen geleden blijk. Van school te G. naar W. loopende, bemerkte zij in Bloemendaal, dat een klein kind van eene draai af en te water viel. Spoedig wierp zij haar schooltasch op den grond en sprong zonder aarzelen in *t water, waarin zy het kind greep, dat door haar boven water werd gehouden totdat een 2-tal personen toegeschoten waren, die haar en de drenkelinge op ’t droge brachten. Een woord van hulde mag voorzeker zoo’n moedig meisje niet ont houden worden. ••- Onder 12 jonge eendvogels, die Zaterdag 11. by den arbeider D. Stubbe te Berg-Ambacht ter wereld kwamen, was er een, die voorzien was van 4 pooten, waarvan de beide voorste, zwart, gewoon staan en de beide achterste, wit, aan elkaar zyn gegroeid. Uit Bi derheden ontploffing, op de sleoj ,85 per flacorn E. M. DRIESEN werden de heeren P. De Kreij en T. Kooij man. - Onze gemeente, Peursum en Slingeland zyn in feestgewaad. De Edelachtb. heer H. H. D. Van Slijpe, burgemeester, is Donderdag j.l. te Leiden in het huwelijk getreden. Eene commissie, jonge lieden uit bovenstaande plaatsen, heeft een op tocht georganiseerd, die op Donderdag 28 Mei den heer Van Slype en zijne echt genoot© aan het .station Hardingsveld- GiesendBB zal af halen en door de gemeente leiden Ben flink muziekgezelschap zal den stiJSlbege leiden. Oleeen-Oadekerk23 Mei. Tot heem raad van den pjlder Giesen-Oude Boven kerk is herkozen de heer W. Van Vuren. ‘Goudrlaan, 22 Mei. Heden is tot pre dikant alhier beroepen Ds. L. Kan De Beer te Herkingen. Aan den winter-landbouwcursus te Noordeloos moet een tweede leeraar worden aangesteld. Daartoe aangezocht, heeft de heer J. J. Hendrikse, veearts te Groot- Ammers, veiklaard eene benoeming aan te nemen. Haastrecht, 23 Mei. Benoemd tot polder meester in den polder Hoonaard de heer A. A. Spruit, in plaats van den heer C. Raaphorst, vertrokken naar elders. Volgens de ter visie liggende rekening van den polder Beneden Haastrecht over 1895 bedragen de ontvangsten f 2243,16^ en de uitgaaf f 1893,71derhalve een batig saldo van f 349,45. De begrooting over 1896 in ontvangst en uitgaaf f 1665,47. Hardingsveld, 23 Mei. Bij de Donder dag 1.1. gehouden verkiezing van een voorzitter, een heemraad en 2 gecommit teerde ingelanden voor den bovenpolder en 2 gecommitt. ingelanden voor den be- nedenpolder van Hardingsveld, zyn her kozen de heeren: Jan Blokland Jr., F. J. Swets, B. Swets Tz., B. C. Wisboom, S. v.’t Verlaat en B. v. d. Meyden; terwyl voor de vacature van heemraad voor den benedenpolder, ontstaan door het bedanken van den heer J. A. Dekker, is gekozen de heer Andr. v. d. Meyden Az. Krimpen a/d Lek, 23 Mei. Benoemd tot onderwijzeres alhier mej. B. Van Luik te Sint Annaland. Leks mond, 25 Mei. Vrijdag jl. heeft alhier de verkiezing plaats gehad om te voorzien in de vacature, ontstaan door ’t bedanken van den heer J. Van Dieren, voor ’t lidmaatschap van den gemeenteraad. Er namen slechts 82 kiezers aan deze stemming deel en toch bleek het nog bij de opening jl. Zaterdag, dat die stemmen zeer verdeeld waren, zoodat er op 5 Juni a. s. eene herstemming moet plaats hebben tusschen den heer Jakob Kleyn, die 39 stemmen verkreeg, met de heeren Govert Den Hartogh en Abraham De Hoop, die ieder 20 stemmen op zich vereenigden. Had men alhier eene flinke kiesvereeniging, dan zou er zeer zeker niet zulk eene treurige stemmenverbiokkeling plaats hebben. ‘Nieuwerkerk a/d IJsel, 25 Mei. Inde laatst gehouden vergadering van den ge meenteraad is de heer C. J. Dekking, Med. Docts. en Arts, met algemeene stemmen weder voor den tyd van vier jaren tot gemeente geneesheer benoemd. Tijdens zijn verblijf in onze gemeente heeft hjj zich èn door zyn praktyk èn door zijn omgang zeer bemind gemaakt. We willen dan ook hopen, dat hy nog vele jaren „onze dokter” mag zijn. Toen A. De B. de vorige week met een wagen bloemen naar Rotterdam reed, had hij onder Kralingen het ongeluk onder de wielen van hef rijtuig te geraken. By onderzoek bleek, dat hy een rib gebroken had, terwyl zijn beenen zwaar gekneusd waren. Nadat hy voorloopig verbonden was, werd hy naar huis vervoerd om zich terstond onder behandeling van den heer C. J. Dekking te stellen. Naar omstan digheden is het nu vry wel, hoewel hy den eersten tijd hevige pyn heeft geleden. ‘Noordeloos, 24 Mei. In de gehouden vergaderingen van ingelanden der polders Noordzij' en Botersloot, zyn de rekeningen 1895 en begrootingen 1896 vastgesteld en goedgekeurd als volgt: Boterslootrekening ontvangst f 1005,86, uitgaaf f810,14, batig slot f 195,72. Be groeting ontv. en uitg. f 975,99}. Omslag per H.A. f 2,50. Noordzyrekening ontvangst f 1661,51, uitgaaf f 1583,40, batig slot f 78,11. Be grooting ontv. en uitg. f 1652,51. Omslag per H. A. f2,50. Schelluinen, 22 Mei. Tengevolge van verbouwing had in de vorige week alhier eene vrijwillige huisontruiming plaats door eene ongehuwde moeder met twee kinde ren. Het huisraad werd toen voorloopig geplaatst op het erf van haren huisbaas, die dit toestond in weerwil dat zy reeds vier achtereenvolgende jaren gratis zyne woning had bewoond. Heden morgen had zy de onvoorzichtigheid het ameublement te plaatsen op den openbaren weg, waardoor gevaar voor aldaar passeerende rij tuigen kon ontstaan. Een aldaar surveilleerend ryks- veldwachter, die bij de ontruiming haar daarvoor reeds had gewaarschuwd, be keurde haar voor de begane overtreding, doch wist tevens in het belang der open bare orde en algemeene veiligheid, den loco-burgemeester te bewegen, de goederen voorloopig te bergen in een lokaal der gemeente. ‘Tienbovcn, 25 Mei. Op de zalmzegen- visscherü alhier is van gisteravond tot heden-morgen slechts 1 zalm gevangen. De Gouverneur der Briteche Kaap-kolo- nie, Sir Hercules Robinson, is, vergezeld van zy'nen secretaris, den heer Bower, naar Engeland vertrokken, ten einde eene conferentie te houden met Minister Cham berlain, tot welke daad besloten werd, nadat President Kiüger’s bezoek was af gesprongen, om de bekende redenen. Nog juist vóór zyn vertrek, kon Sir Her cules aan Chamberlain het bericht seinen van de wijziging van straf aan de leiders der hervormings-beweging.” Men weet, dat het uitgesproken doodvonnis veranderd is in 15 jaar gevangenisstraf. En toch noemt Sir Hercules deze laatste straf ook nog eene formaliteit, die waarschijnlijk „nooit” zal ten uit voer gebracht worden. Wat de „59 overige hervormers” betreft, hunne straffen z(jn veranderd, als volgtAaneen negental werd geheele kwijtschelding ver leend en tien hebben een jaar gevangenis straf gekregen. Van de overigen komen 18 vrij met vijf en 22 met drie maanden van dezelfde straf. En wat zal nu Jameson’s straf zyn? Daarvan wordt nog maar niets vernomen. Intusschen gaat in Engeland de heer Chamberlain nog steeds voort op den weg van critiseeren en beknibbelen van alles, wat door de Transvaalsche Regeeiing wordt besloten of ten uitvoer gebracht. Zoo ook weer, aan het zooge naamde „Zuid Afrikaansche diner”, dat Vrijdag jl. te Londen gehouden werd, waar de heer Chamberlain dikwijls het woord nam en zyne reeks van verwijten aanving met eene onbeschaamde klacht over het weinig en langzaam opschieten der verzoening tusschen de Nederlandsche en Engelsche elementen. Vervolgens legde hy de verklaring af, dat hij de tegen de „Johannesburger” hervormers gewezen vonnissen (in hun gewijzigden staat), niet volkomen bevredigend kon beschouwen. „Ik heb President Kiüger,” zoo vervolgde hy, „altijd beschouwd als iemand, die de laatste zou wezen, zich te laten leiden door iets wat op gevoelens van wraak geleek jegens mannen, die, zij mogen dan schromelijk gedwaald hebben, toch aan de Transvaal voorspoed hebben verschaft”. Dat is weer iets van Chamberlain! Dienzeifden dag heeft de Minister, be halve aan dezen maaltyd, ook nog in het Lagerhuis het een en ander over Zuid- Afrika ten beste gegeven. Daar ver klaarde hy, niets te voegen te hebben by de telegrammen, in de bladen openbaar gemaakt, omtrent de wijziging der von nissen. En wat de zelfmoord van een der gevangenen betreft, daarin zag bij geen gevolg van de al te groote gestreng heid der gevangenhouding. Integendeel, hij is van oordeel, dat de gevangenen niet onbillijk behandeld worden. „Niet onbillijk!” Als er ooit eene „goede ■gevangenis” geweest is, was het zeker laatstelijk wel de tot een rook-, drink- en speelgelegenheid ingerichte „tronk” te Pretoria, waar wel boven mocht staan: „Hier worden zy gevoed en gelaafd, die met de grieven-zucht zyn begaafdToch moet men „The Times” hooi en jammeren: „Wéér is een der „hervormers” in de ge vangenis krankzinnig geworden. De gevan genia is dan ook op zeer ongezonde wijze ingericht en eenige andere gevangenen zyn dientengevolge ernstig ziek geworden.” Op industrieel gebied wordt de toestand ook steeds ernstiger. De heer Barnao heeft inderdaad zyne mynen gesloten en andere maatschappijen zijn op het punt dit voorbeeld te volgen, zoodat weldra honderden buiten werk zullen zijn. De toestand is zéér ernstig. En toch nog ernstiger dunkt ons de omstandigheid, dat de Staats-secretaris Leyds zich genoopt heeft gezien, by de Regeering te Kaap stad klachten in te dienen over verdachte Britsche troepen bewegingen aan de grens by Mafeking. Natuurlijk werd hierop weer ontkennend geantwoord en aan de Transvaal de raadgeving gegeven, de verspreiders van die geruchten gerechtelyk te doen vervolgen. En Chamberlain zal er wel weer uiterst verbaasd over wezen Voor ieder is het echter tamelijk duidelijk, dat de Hollanders zich met zulke Engel sche elementen in Zuid-Afrika liefst niet verzoenen. In de Italiaaneelie Kamer van Afge vaardigden heeft, by de beraadslaging over de begrooting van oorlog, de Minister BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven rpalcen bekend, dat het onderzoek van alle in deze gemeente ge vestigde verlofgangeis te land der Nat. Militie, behoudens de uitzonderingen, zal plaats hebbrn vóór het Raadhuis alhier, op Donderdag den 11. Juni e. k. des voormiddags ten 10| ure. Schoonhoven, den 27. Mei 1896. De Secretaris, De Burgemeester, H. O. GEELHOED. Mr. A. D. II. KOLFF. —By Kon. besl uit is: lo. de kapt P. Van der Meer, magazijnmeester der artillerie te Utrecht, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald of f 1560 ’s jaars, en 2o. dien’ kapt., ge rekend van den dag waarop zyn pensioen ingaat, den rang verleend van majoor. Bij Kon. besluit zijn benoemd bij het wapen der artillerie, by den staf van het wapen, tot majoor-magazijnmeester, op hunne tegenwoordigs standplaats, de kapiteins-magazljnmeester G. A. baron van Till en P. Dannenbargh, respectievelijk van de magazijnen te Gorinchem en van die te Utrecht bezuiden den Krommen Ryn. De ceremoniemeester maakt, by afwezigheid van den opper ceremonie meester, bekend, dat het Hof, ingevolge de bevelen van H. M. de Koningin Regentes, ingaande 24 Mei, den lichten rouw zal aannemen voor den tijd van acht dagen, wegens het overlyden van Z. K. en K. H., Aaitshertog Karel Lodewyk van Oostenrijk. - By het wapen der infanterie ontbraken op 1 Mei 315 korporaals, terwyl 127 sergeanten met inbegrip van 88 seigeanten titulair overcompleet waren. Voorts bevinden zich onder de korporaals 183, die de geschiktheid hebben voor sergeant of fourier, doch wegens het over compleet nog niet bevorderd kunnen worden. Op de Vrydag te Rotterdam gehouden paardenmarkt waren aange voerd 209 paarden en ponnies, voor het meerendeel goede werkpaarden. De prij zen varieerden voor werkpaarden van f 90 tot f 230, 4- en 5 jarige dito van f 260 tot f 350, ponnies of hitten f 60 tot f 160, slachtbankpaarden f 35 tot f 80 per stuk. Handel middelmatig. Voor de rechtbank te Tiel is behandeld de zaak der 15-jarige ventster uit Asperen, beklaagd aldaar op 4 Maart jl. den bekenden brand te hebben gesticht. De eisch luidt: ontslag van rechtsver volging en plaatsing in een rijksopvoedings- gesticht tot haar 18de jaar. De toestand van generaal Bergansius, die zooals gemeld is Dinsdag te Arnhem overreden werdis vry gunstig. Do generaal moet het bed houden ten gevolge van eenige kwetsuren aan het been en ontvellingen in het aan gezicht. Door Ds G. C. Bron, predikant by de Herv. Gemeente te Helder, is tegen 1 Oct. a. s. emeritaat aangevraagd. Voor het classicaal studen- tenfoods der Geref Gemeente is o. a. ont- I vangen in de kerken vanLinschoten f 2,48, Montfoort f 4,17, Usulstein f 1,75, Vreeswyk f 5,77, Lopik f 7 en Benschop f 3,66. Gouda, 22 Mei. In de heden gehouden raadsvergadering werden o. a. benoemd: tot leeraar in de Hoogduitache taal aan het gymnasium de heer A. 3. Postma, leeraar aan het gymnasium en de H.B.8. te öneek; tot onderwijzeres aan de 2de kostelooze school mej. G. G. Schinkel alhier. Zonder discussie besloot de Raad een krediet te openen voor het houden van eene tentoon stelling van gastoestellen in den loop van dit jaar, en aan den heer W. J. De Bordes, oiviel- ingenieur te Amsterdam, in antwoord op eene door hem gedane vraag, te kennen te geven, dat het gemeente-bestuur bereid is eene even tueel door hem in te dienen concessie-aanvraag voor den aanleg en de exploitatie van gasmotor- trams tusschen Gouda en Boskoop en Gouda Schoonhoven in ontvangst te nemen. De heer De Bordes zou namelijk geene concessie aan vragen, indien het gemeente-bestuur per »e tegen het verleenen daarvan bezwaar had. Aan den heer J. A. Montjjn te Oudewater, ondernemer van den stoombootdienst „Estafette*', werd op voorstel van Burg, en Weth. een stuk grond op het Nieuwe Veerstal alhier, ter grootte van 48 M*, in erfpacht uitgegeven tegen een jaarljjkschen canon van f 82. Op den bewusten grond staat het veerhuis voor de Estafette, welk veerhuis de heer Montjjn wenscht te ver- grooten door bjjbouw van een gedeelte, hoog genoeg van grondslag om den bewoners bjj hoogen waterstand in den IJsel, eene veilige verpljjfplaats te bezorgen. De heer Nederhorst stelde voor, den canon te bepalen op f 48 *s jaars, maar dit voorstel werd met 9 tegen 7 stemmen verworpen. Ten opzichte van de telephoon besloot de raad, nadat met 9 tegen 7 stemmen verworpen was om van gemeentewege een tolephoon-net aan te leggen en te exploiteereij, eveneens met 9 tegen 7 stemmen om in beginsel de concessie aan den heer A. K. v. d. Garden te verleenen. - Omtrent de uitvoering alhier van de opera „de Tempeliera" van den heer Marts. J, Beaman, als concert, wordt medegedeeld, dat zioh een commissie van bjjstand gevormd heeft onder voorzitterschap van Dr. H. IJssel de Schepper, terwjjl de uitvoering hoogstwaarsohjjnljjk in het begin van Juli zal plaats hebben. ‘Amiuerstol, 26 Mei. De werkende leden der Ammerstolsche zangvereeniging hebben hun directeur, den heer K. Klomp, een prachtige tuinbank ten geschenke gegeven als bewijs van erkentelijkheid voor de vele diensten aan de vereeniging in zijne betrekking bewezen. Zaterdag-avond hield het Leger des Heils eene samenkomst onder leiding van adjudant Tjaden, in het koffiehuis van den heer P. Blanken alhier. De bijeenkomst was zeer druk bezocht. Alles liep in de beste orde af. ‘Berg-Ambacht, 23 Mei. De aannemings- som van het dykwerk onder Gouderak bedraagt f 3898. Uieseii-Nieuwkerk, 23 Mei. Heden had alhier de verkiezing plaats van 2 heem raden voor de vereenigde polders. Herkozen ingen worden eenige bjjzon gemeld over eene ontzettende ketel- die plaats had nabjj Assmanshausen, jpboot Disch III. De alecpboot bad twee geladen schepen achter xioh. Toen de kapitein der stoomboot Hilden van den machinist bericht kreeg dat men niet meer vooruit kon, liet de kapitein het anker vallen en een touw aan den oever vastmaken. Nauweljjks was men hiermee klaar, toen de ketel ontplofte. Een vreeseljjke knal en het groote vaartuig vloog in duizend stukken. De romp draaide naar het midden van den Rjjn, en zonk. 7 of 9 personen verloren bjj die ramp het leven. Slechts een stoker en een matroos van de stoomboot ontsnapten. De sto ker is echter zoo erg gekwetst, dat hjj zjjn wonden niet zal overleven. Zoo hevig was de ontploffing, dat men stukken van lijken heeft gevonden op straat en in de naburige wjjnbergen. Met zekerheid kon de oorzaak der ramp nog niet vastgesteld worden. Men zegt dat de schuld aan den machinist moet toegeschreven worden; er zou in den stoomketel, die slechts 11 atmosfeeren verdragen kon, eene spanning van 16 atmosfeeren geheersoht hebben. De beide zwaargeladen aken, die de boot op sleeptouw had, verdwenen in de diepte. De gekwetsten werden naar Assmannshausen gebracht. Slechts enkele minuten van het politiebureau is Vrjjdag-nacht op de Nieuwe Heerengracht te Amsterdam in een huis, bewoond door den heer L. Van Gelder, ingebroken. De inbrekers gaan dus brutaal genoeg te werk, en nog stouter wordt hun stuk, wanneer men weet dat zjj minstens een kwartier lang aan het werk moeten agn geweest om in het magasjjn

Schoonhovensche Courant | 1896 | | pagina 1