Contant. TZIG Zl(- MmagO Zonen, Markt, naast „De Waag”, 1896. N°. 1684. Woensdag 3 Juni. waaronder ‘n andere Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht iote partij Vitrages, geruimd, daarboven 'eruimd. Pulp! Pulp! like, beste PULP van de voornaamste ieken wordt tegen den meest eoncur- mden prys geleverd (voor kwaliteit en cht wordt ingestaan) door TILBURIJ Officieels Kennisgevingen. d« het be- 1 de uie niet TE KOOP: GOUDA, nemen gelden deposito: 1 dag opvragens 2 °/0 anger termijn op overeen te komen orwaarden en desverkiezende tegen derpand in fondsen A. KAPTIJN, Te Koop aangeboden: Kamer van Koophandel en Fabrieken te Schoonhoven. BUITENLAND. Overzicht. ---------- BINNENLAND. STATEN-GENERA AL. te SMMHOfflMï COURANT. Gemeente Schoonhoven. door hot En hevig der ig-middag Voor den id onder de TWEE gebruikte, goed onder- len, sterke TILBURIJ’S, sch model. Te zien en te bevragen OHs. v. d SCHEE, Mr. Wagenmaker, -Alblas. aan raadhuis en school enalzoo een paar uren alhier te hebben vertoefd, vertrok Z.Excell. des middags 8 uur. Heden-avond vergaderde in het „Hötel Konings” alhier de afdeeling Oudewater en omstreken van den algemeenen Nederland- schen christelyken Boerenbond, ter verkie zing van een bestuur. Van de 70 leden waren er 58 aanwezig. Tot voorloopig bestuur werden gekozen de heeren 0. Koorevaar te Snelrewaard, N. Konings te Oudewater, T. Straver te Linschoten (gem. Snelrewaard), J. Nederend te Diemerbroek, T. Oskam te Hoenkoop, Johs. Hoogen- boom Fz. te Willeskop en Johs. Hoogen- boom Az. te Rozendaal. Papendrceht30 Mei. Bij de Donderdag plaats gehad hebbende verkiezing van een heemraad voor den polder „Papendrecht” werden uitgebracht 308 stemmen. Gekozen de heer Leendert Herwijer, die alle stem men op zich voreenigde. *Stolw(jk, 1 Juni. Twee onzer inge zetenen, J. A. en M. De J., mogen van geluk spreken, dat ze nog in het land der levenden verkeeren. Gisteren bevonden ze zich met een jong paard voor de tilbury op den IJseldijk, en wel op een gedeelte, dat men Schoordijk noemt, toen op eens het dier schrikte en binnen weinige oogen- blikken van boven neer in de rivier stortte. Door een flkschen sprong wisten de in zittenden zich gelukkig te redden: ware hun dit niet gelukt, zo zouden zeker verdronken zyn. Nu mochten ze ook het genoegen smaken, paarden tilbury op den vasten wal te brengen. Onze predikant, Ds. Hoevers, is by de synode in hooger beroep gekomen van de berisping, hem door het prov. kerk bestuur van Z.-H. toegediend. Tegelijkertijd heeft hy in een kerkelijk blad zijne collega's, die evenmin de gewone doopformule ge bruiken, verzocht hem daarvan mede- deeling te doen. Van verscheidenen mocht hij reeds de gevraagde verklaring ontvangen. ‘Vliet, 1 Juni. De publieke verpachting van het grasgewas van den Hoogen Boe- 146 opge- ’Hoog Blokland, 1 Juni. In de ver gadering van stemgerechtigde ingelanden van de polders den Beemd en hetOudland en Kort-Scheiwijk op Zaterdag jl. zijn de heeren W. Bovekerk en A. De Jong met algemeens stemmen herkozen als heemraad. ‘Lekkerkerk, 2 Juni. Het voornemen bestaat om in de volgende week hier eene ringrydery te houden met paard en tilbury, te beryden door paren. Voor prijs en premiön zijn aangekocht prachtige kunst voorwerpen. De Commissie tot bevordering van getrouw schoolbezoek heeft besloten, met eenige leerlingen (190) uit de hoogste klasse der openbare scholen, eerstdaags een bezoek te brengen aan ’s-Gravenhage en Scheveningen en voor de overige leer lingen een schoolfeest te bereiden. Loplk, 30 Mei. Bedankt voor het beroep naar deze gemeente door den heer D. J. Van Aalst Jr., cand. te Hoorn. ‘Nleawerkerk a/d IJeel, 1 Juni. Den 29sten Mei had eene verkiezing plaats voor twee leden van het bestuur van Esse Gansdorp en Blaardorp. Herkozen werd de heer J. Van der Ham met 156 stemmen, terwijl 22 stemmen blanco ingeleverd waren. In de plaats van den heer M. Molenaar Sr., die door hoogen ouderdom niet meer in aanmerking wenschte te komen, werd gekozen de heer K. Schilt met 143 stemmen, tegen 23 op den heer J. In 't Hout en 12 op den heer F. Van Lange. - De maand Mei behoort weder tol het verleden. Veel zonnig weer, maar ook veel Noordenwind hebben we gehad, zoodat de weiden het hier en daar door de droogte te kwaad kregen. Alles wacht nu op regen. Over het algemeen echter was er gras genoeg. De hooivelden, door het vee eerst niet afgeweid, staan vry goed. De opbrengst van de melk was beledigend. Jammer dat de kaas en boter zoo goedkoop zyn f 20 voor 't eerste artikel is een zeldzaamheid. Ook de prijs van de varkens is zeer gedrukt, zoodat het geen wonder is klaagtonen te hooren. ‘Oudewater, 1 Juni. Vrijdag 1.1. ont ving ons plaatsje bezoek; van Z.Excell. Mr. C. Fock, Commissaris der Koningin in Zuid-Holland. Ter eere van dat bezoek was de vlag geheschen op het raadhuis en den stadstoren en woei de vaderland- sche driekleur van eenige particuliere woningen, terwijl het carillon lustig eenige liederen speelde en zich tegen het uur van aankomst een vrij groote menigte had opeengedrongen voor het raadhuis. En al deze blijken van waardeering waren als eene hulde aan Hare Majesteit onze geöerbiedigde Koningin Wilhelmina, die ons plaatsje in Haren Vertegenwoordiger eerde. Na een bezoek te hebben gebracht Utl rstrekken gelden op Effecten voor: igen onder f 1000,— a 4 'sjaars; igen daarboven (tot den prolongatie- ers, volgens Amsterdamsche beurs- orwaarden iten zich met het koopen en verkoopen n Effecten, tegen een provisie van: ®/- voor fondsen boven de 80 onder 30 (ook or loten;) erlangd worden orders in de meeste ndsen verantwoord tot den eerstvolgen- n middenkoers der Amsterdamsche urs elen Coupons in boven de Amster- msche beursnoteeringzonder bere- ning van provisie; iten zich op voordeelige voorwaarden et het incasseeren van wissels op (men- en buitenland. Tarieven op nvrage gratis verkrijgbaar. it voor Schoonhoven de Heer A. VAN DEN HEUVEL, aldaar. Fluweelensingel 630, GOUDA. Agent voor Schoonhoven en Om- een, de Heer A. DE JONG, Winkelier lehoonhoven, die 's Woensdags den elen dag aan zijn huis te spreken is. EEN NIEUWE N z. en drie gebruikte TILBURIJ’S, gebruikte BOERENWAGEN, STORT- twee HITTENKARRENtwee SLWAGENS en een TIKKER (Holl. i) by A. VAN PEET te Meerkerk. gadering van stemgerechtigde ingelanden van den gecombineerden polder alhier is herkozen met algemeene stemmen tot dijkgraaf de heer G. W. Lans; tot heem raad, in plaats van wijlen den heer C. Verschoor, de heer P. Van Vliet alhier. Door den ryksveldwachter D. Riet veld is proces verbaal opgemaakt tegen den tapper v. d. Waai, wegens verkoop de 14 jaar. ‘tiouderak, 1 Juni. Gisteren-morgen omstreeks 7| uur zyn op deh IJseldijk twee manspersonen en een 8-jarig knaapje, die op een tilbury zaten, waarvoor een 3-jarig paard liep, komende van Stolwijk, aan een groot gevaar ontsnapt. Tegenover het schietterrein gekomen zijnde, schrikte het paard door de schaduw van een op den dyk staand schuurtje zóódanig, dat het voertuig in den IJsel terecht kwamdoor vlugheid en tegenwoordigheid van geest sprongen de drie daarop ziftenden er bij tyds af. Met behulp van D. Beek, aldaar woonachtig, is het hun met moeite gelukt, na de strengen losgesneden te hebben, paard en daarna tilbury op het droge te brengen; materieele schade betrekkelijk weinig. Gelukkig dat het hoog water was, daar anders het paard er niet zoo goed was afgekomen als nu, daar het maar een kleine wond aan het achterbeen had. Na een ander tuig geleend, het paard en de tilbury schoongemaakt te hebben en van den schrik bekomen te zyn, hebben zij hun reis vervolgd. ‘Haastrecht, 2 Juni. De heer L. Jansen Jz. alhier deed gisteren met goed gevolg examen voor onderwijzer te ’s-Gravenhage. Jl. Zondag nam mej. C. P. Muller afscheid van hare leerlingen van de Zon dagschool. By haar binnenkomen werd zy door een viertal meisjes‘met bloemen bestrooid en door de andere leerlingen werden een paar liederen gezongen. Door één der onderwijzeressen werd haar een hartelijk woord toegesproken en een keurig i versierde bloemenmand namens de leer lingen aangeboden. Namens de commissie van de Zondagschool ontving zy een boek werk voor al hetgeen zij voor de school had gedaan. De leerlingen ontvingen daarna overvloed van bruidsuikers en gingen huiswaarts met de gedachte: wjj hopen mej. Muller nog eens spoedig wéér 1 in ons midden te zien. Heden morgen viel het achtjarig zoontje van S. in de Haven. Hy was bezig met het visschen en was zoo ver heugd door het ophalen van een visch, dat hy het evenwicht verloor en te water ging. Gelukkig waren er weör jongens aanwezig, die met vereende krachten hem ‘Gorinchem, 1 Juni. Gisteren-morgen werd onze van Kubaart beroepen leeraar, Ds. Jac. Eringa, by de Ned. Herv. Ge- 1 meente alhier bevestigd door zyn zwager, Dr. F. J. Los, predikant te Bruchem, naar aanleiding van 2 Cor. 2 16. Des avonds aanvaardde Z.Ew. zijn dienstwerk met de woorden van 1 Cor. 1 23 en 24. Zoowel des morgens als des avonds was het ruime kerkgebouw overvol. Heden viert onze oudste leeraar, Ds. A. De Pecker, onder talryke blijken van liefde, hoogachting en vriendschap, het herinneringsfeest zijner 40-jarige evangeliebediening in de Ned. Herv. Gemeente. Daarvan is hy 86 jaren altyd met den meesten ernst en toewijding in ons midden werkzaam geweest, terwijl hy de eerste vier jaren doorbracht ach tereenvolgens te Mastenbroek en te Waddingsveen. ‘Ameide, 1 Juni. Heden werd hier weder eene hoeveelheid materialen afge leverd, bestemd voor de Zuid-Afrikaansche spoorweg-maatschappyeen en ander be werkt op de fabriek van kruiwagens, ton- molens enz. van den heer F. Diepenhorst Hz. alhier. Ameide en Tienhoven, 1 Juni. Voor de Zending is alhier gecollecteerd ongeveer f 19. ’Arkel, 1 Juni. Tot heemraden van den polder Arkel zijn herkozen de heeren C. Van der Voort en C. De Jong Dzn., en tot gecommitteerde ingelanden gekozen de heeren C. De Jong Czn., G. Van Genderen en T. Goes. ‘Berg-Ambacht, 1 Juni. In de vorige week heeft de polderschout de zfjl aan Bergstoep weder voor eenige dagen open gezet. Niet alleen is deze maatregel zeer dienstig tot verversching van het polder- water, maar is er ook, naar men verneemt, door de zijl heen, een zalm binnengekomen. Bodegraven, 29 Mei. Alhier overleed heden de wethouder D. Meurs. Niet alleen als raadslid en wethouder, maar ook in zyne vele kerkelijke betrekkingen had de overledene vele verdiensten. Zijn heen gaan wordt algemeen betreurd. ‘Brandwijk, 30 Mei. Het hooiland van de Diaconie alhier heeft bij publieke verhuring opgebracht f 424, en dat van den polder f 77,50 tegen f 66 in 1895. Capelle a/d IJsel, 28 Mei. Op de ver- sommige woorden, in het voorgaande artikel gebezigd, zooals huurprjji, inkomen enzwerden weer amendementen in menigte voorgesteld, o. a. van de heeren Borgeaius o. a. om inkomen van vrouw en kinderen ook voor het kiesrechtloon- cijfer van den man in rekening te brengen; van den heer Kuyper Dm bjj loon bepaling rekening te honden met tgdeljjk gemis van werk; van de heeren Honwing o. a. om vrgen kost meé te teilen. Tegen beide laatstgenoemde amende- ri f r menten had de Min. geen groot beawaar; wel van sterken drank aan een kind beneden tegen het eerste, omdat de eenige vraag bjj toe- - - - kenning van kiesrecht wegens loon deze moet zgn, of’de man Lrtanaatelling hoeft, met daaraan verbonden inkomen, die hem kiesrecht verzekert. De verdere "discussie orer dit artikel werd Dinsdag voortgezet. Op de thans gesloten Itfst van hoogstaangeslagenen in de rijks directe belastingen in de provincie Zuid-Holland, komen o. a. voor C. VanAndel, Gorinchem; A. Blankers, Gorinchem; J. Blokland Jz., Hardingsveld; P. A. Bos, GorinchemP. Van der Breggen, Waddingsveen; J. De Bruin, Zwammer- dam; D. P. Van Cappellen, Capelle a/d IJsel; D. J. Du Croo, Gorinchem; F. Daniels, Gorinchem; A. Dortland, Gouda; W. J. Droogleever Fortuyn, Gouda; W. H. Van Haaften, Sliedrecht; A. Heynis.Nieuw- Lekkerland; A. J. T. Hofman, Woerden; E. Hoogendijk van Cappellen, Ouderkerk a/d IJsel; G. A. Van Houweninge Gz., Moordrecht; E. Lange van Hoogendyk, Nieuwerkerk a/d IJsel; P. Langeveld Pz., Hardingsveld; G. W. Lans, Capelle a/d IJsel; C. Van der Lee, Alblasserdam; C. G. Van der Lee, AlblasserdamH. J. F. Muller,GorinchemA. C. Mynlieff, Krimpen a/d IJsel; P. F. Pelgrim, Leerdam; Mr. J. D. Van der Poel, Ameide; B. Post, GorinchemA. Seret IJz.Sliedrecht J. Smit V, Nieuw LekkerlandJ. Smit Cz., Alblasserdam; J. Smit, Ridderkerk; L. J. SmitNieuw LekkerlandK. Van der Torren KzWaddingsveenA. Volker Lz., Sliedrecht; J. Vroege, Alblasserdam. De gewone jaarlijksche St. Odolphischouw langs de dijken van de Krimpenerwaard zal dit jaar op Maandag 15 Juni a. s. ’s morgens te 9 uren te Schoonhoven aan vangen en op Dinsdag 16 Juni van af Stolwijkersluis worden voortgezet. Bij de te Moordrecht gehou den aanbesteding van het bouwen van een woonhuis, slijterij, tapperij en proef lokaal enz. aldaar, door de hh. J. F. Herman Zoon te Gouda, hebben ingeschreven de heerenC. Van Leeuwen te Moordrecht, voor f2649; G. Alblas te Waddingsveen, voor f3052; C. Van Hemert te Moordrecht, voor f2475; C. Van der Kuij te Moordrecht, voor f2490; J. Kasbergen te Gouderak, aanwezig, uie mei veree voor f2468; A. De Wilde te Moordrecht, j op het droge brachten, voor f 2823; G. Van Otterloo te Wad- mnLi.nj 1 dingsveen, voor f 2815; J. Zekeris te Waddingsveen, voor f 2649. Aan den minsten inschrijver is het werk gegund. Ds. A. Van Selms te Kralingen is beroepen te Echteld. Aangenomen het beroep by de Christelijk Gereformeerde Gem. te Sliedrecht door Ds. J. Van den Beig te Rhoon. De BURGEMEESTER van Schoonhoven noodigt de kiezers van leden van den raad dezer gemeente uit, om vóór 1 Juli 1896 aangifte te doen om gebracht te worden op de voorloopige lyst van Kiesgerechtigden voor de Kamer van Koophandel en Fa brieken alhier, ter voldoening aan art. 7 van het Kon. besluit van 4 Mei 1896. Het model dezer aangifte is voor ieder kiezer van leden van den raad dezer ge meente verkrijgbaar op de Gemeente secretarie van af Donderdag aanstaande. Schoonhoven, 2 Juni 1896. De Burgemeester voornoemd, Mr. A. D. H. KOLFF. In Frankryk is men, zooals het heet, „in den zevenden hemel” over het telegram, dat door den Keizer aller Rassen aan Pre sident Faure werd gezonden, in antwoord op diens gelukwensch bij zijne kroning. In hartelijke en vleiende bewoordingen betuigde de Czar, ook namenszynegemalin, zijnen grooten dank voor de geluk wenschen, als zoovele blijken van belangstelling en sympathie van Frankrijk aan Rusland. „Medegevoel” doet evenals „medelijden” den mensch aangenaam aan!” Het deed Keizer Nicolaas, toen hij tot Keizer aller j Russen gekroond werd, goed, te weten, 1 I ^30“? p>» tot he-t blnnentrêkken der waren, hem gedenkend in dat plechtige oogenblik. Ja plechtig, indrukwekkend was juist dkt oogenblik, waarop de groote Czar, de machtige heerscher, wijsheid en sterkte vroeg aan God, den Almachtige, bijstand vroeg aan den Oorsprong aller dingen, steun in het volbrengen van zyne plichten tegenover zijne onderdanen, alle Russen, zonder uitzondering, tegenover gevangenen en vrijen, tegenover hen, die i van de wereld afgezonderd leven, gebukt onder schuld en misdaad en tegenover hen, die van alle genietingen der wereld ruimschoots hun deel krygen. Schoon is voorwaar de taak, de roaping, verlichting toe te zeggen aan hen, die vermoeid en belast zijn, zij het ook door eigen schuld. Die roeping, een deel van de moeielljke taak, hoopt Keizer Nicolaas, onder Gods zegen, te vervullen. Moge hij daarin slagen Zoo behoort dus dit schitterende kronings feest al weder tot het verleden. Donder dag avond 1.1. was het Kremlin voor het laatst verlicht. In de prachtige zalen van het paleis werd dien avond tot middernacht gedanst. De Keizer en de Keizerin openden en sloten te zamen het bal. Den volgenden dag (Vrijdag) hebben te Moskou een aantal schitterende lecepties plaats gehad, gevolgd door eene gala-voorstelling in den grooten schouwburg. Het Keizerlijk paar heeft zich voor een dag teruggetrokken in het I Petrowsky paleis buiten Moskou en keerde Zaterdag ’s middags weer naar Moskou terug, om tegenwoordig te zyn bij het feest, dat den volke werd gegeven, in den vorm van een reuzen-kermis. Veel nieuws is er niet onder de zon in de politieke wereld: In de Fransche Kamer werd besloten tot een nieuwe belastingwet. Het doel van den Minister van Financiën, Cochery, is, eene herziening te brengen in de directe belastingen en wel door ontheffing van de lasten, die op den arbeid en op den land- bouw drukken. Daartoe zullen 187 mil- I Hoen worden opgeofferd, welke som langs anderen weg moet worden gedekt en wel I door eene inkomsten-belasting. President Faure heeft de kiesche op lettendheid gehad bij gelegenheid van zyn bezoek aan Tours een zijner ordonnansen te zenden naar den aldaar wonenden oud- verdediger van Parys in 1870, Generaal Trochu. In een schrijven dat men niet zonder zekere aandoening leest, betuigde de „80-iarige oud-soldaat, door een ieder ver geten,’’ den President voor deze beminne lijke beleefdheid zijn oprechten dank. Gravin Wilhelm Von Bismarck te Koningsbergen (Daitschland) is bevallen van een zoon de eerste kleinzoon van den oud kanselier en die dus waarschijnlijk wel naar hem zal worden vernoemd. Bij de Ifallaansche Kamer van Afge vaardigden is nu het rapport ingekomen, waarbij vergunning wordt gevraagd tot het instellen eener gerechtelyke vervolging tegen Generaal Baratieri. In dat rapport werd den Generaal eerst hulde toegebracht en daarna smaad toegeworpen. Hulde met het oog op de afwachtende houding, welke hy aannam tegenover de overmacht van den Negus. Doch strenge veroordee- ling wachtte hem, wegens zynen lateren plotselingen ommekeer, toen hy den zesmaal sterkeren vijand op een hem volkomen onbekend terrein aanviel. De Commissie uit de Italiaansche Kamer, belast met het onderzoek der aanvrage om verlof tot bovengenoemde gerechtelijke vervolging, heeft met algemeene stemmen toestemmend daarop geadviseerd. Een sedert jaren berucht en steeds te vergeefs vervolgd roover in de Romeinsche Campagna, Fattorini, is „in de uitoefening van zijn bedrijf’ gevallen. Dezer dagen hield hü een grondeigenaar, Giovanni Rosi, die naar zijne woning te Cervetri ging, aan en eischte z(jn beurs of leven. Rosi had weinig zin een van beiden te offeren en was den bandiet te vlug af, want, voordat deze hem kon aangrijpen, had hy reeds twee revolverschoten ontvangen, die na korten tyd een einde aan zjjn veel bewogen leven maakten. Uit de Transvaal weinig of geen nieuws. De bekende Engelsche industriöel Barnato is bij President Kiüger op audiëntie ge weest, om nog eens gratie te vragen voor de gevangen „hervormers!” De President antwoordde, dat hij nog voortdurend zijn uiterste best deed tot verzachting der vonnissen. De Uitvoerende Raad wacht den terugkeer af van de heeren Leijds en Joubert, alvorens een afdoend besluit te nemen, inzake de vonnis-wijziging. Beide heeren zijn op ’t oogenblik te Bloemfon tein, om de zittingen by te wonen van den Volksraad, die over een nauwer verbond tusschen Transvaal en Oranje-Vrystaat beraadslaagt. Het debat in het Kaaplandsch Parle ment over den inval van Jameson in de Transvaal is afgeloopen. Onder meer voor stellen, die verworpen werden, werd het voorstel van den afgevaardigde Schreiner aangenomen waarin de rijks regeering een nauwkeurig onderzoek zal doen in stellen naar Jameson’s inval. Volgens den heer Seymour Fort, een vertrouwd' vriend van Cecil Rhodes, is de ware reden van den inval, dat men overtuigd was van een geheim bondgenootschap tusschen Kiüger en Duitschland. Toen Rhodes tot dat besef kwam, besloot hy aanstonds van staatkunde te veranderen, elke staat kunde van verzoening prys te geven en hoofdstad goed te'keuren. Men wilde nl. aldus Duitschland beletten eene overwe gende positie in de Transvaal te verwerven en natuurlijk ook de geschreven bewijzen machtig worden van genoemde overeen komst, die zich in Krüger’s huis, te Pretoria, ongetwijfeld moesten bevinden. Merkwaardig, dat men, op het zoeken van gewichtige papieren uitgaand, zooge naamd - want van de geheele redeneering 1 is natuurlijk geen woord aan zoo slordig was met zyn eigen compromit- teerende papieren, die te Kiügersdorp maar voor het rapen lagen! Op Creta (Tark|je) kwamen weêr onge regeldheden voor. De „Christenen” beleger den het Turksche garnizoen van Vamos en sloegen eene afdeeling, die het kwam ontzetten, met verlies af. The Times verneemt uit Canea, -dat daar anarchie heerscht en de Turksche soldaten aller- wege moorden en plunderen. Onder de gedooden zijn ook bedienden van de Grieksche en Russische consuls. Al de consuls seinden om oorlogsschepen en uit Malta is al een eskader onderweg. Ook de Fransche Regeering zond er een kruiser heen. Grieksche schepen worden mede verwacht. De gouverneur schijnt niet by machte zijne soldaten in toom te houden. Duizenden Christenen wapenen zich, om den dood der slachtoffers van den overmoed der Turksche soldaten te wreken. Het is niet te hopen, dat deze ongeregeld heden zulk een langen nasleep zullen hebben als die in Armenië. De berichten omtrent geweldige natuur verschijnselen in de Vereenigde Staten van Amerika nemen maar geen einde. Thans weêr komt uit New-York bericht, dat een wervelstorm met eene snelheid van tachtig mylen per uur St. Louis in Missouri heeft geteisterd en daar vreeselijke verwoestin gen en verlies van menschenlevens heeft veroorzaakt. Vele hotels, groote maga zynen, gevangenissen en andere gebouwen werden uit elkander en tegen den grond geslagen en honderden menschen onder het puin bedolven. Reeds werden vele dooden en gekwetsten gevonden, maar in het geheel schat men hun getal op duizend. Ook de schepen langs de kade, waaronder vele pleiziervaartuigen, waren niet tegen den winddruk bestand. Alle sloegen uiteen en zonken. De aanneming van hot geheele art. 1 der Kieswet, in de vergadering der Tweede Kamer van Vrydag, heeft de verwachting aangaande het tot stand komen deser wet zeer verhoogd. Van de gansohe menigte amendementen zjjn slechts vier van geringe beteekenis aangenomen; de belangrijkste werden met groote meerderheid afgewezen. De heeren Willinge on Honwing verwierven een vermindering van 20 cents op de tabel van huurprijzen in kleine gemeenten tegen deze wyziging was door den Min. geen bezwaar gemaakt, en er word zelfs niet over gestemd. De heer Smoenge kreeg kiesrecht voor schippers op vaartuigen tot on met 24 MJ. (in plaats van 80 zooals was voorgesteld), heer Schepel voor inwonende zoons in het i drgf ®f beroep der ouders werkzaam, heeren Borgesius o. s. voor menschen die n___ meer dan eenmaal in het tijdperk van zes maan den (1 Aug. 81 Jan.) van woning zyn ver anderd binnen dezelfde gemeente. Artikel 1 werd aangenomen met 62 tegen 86 stemmen. Op art. 2, dat oen omschrjjving geeft van zem achter Haastrecht heeft f 1- bracht tegen f 144 in 1895. ‘Zevenhuizen, 1 Juni. Eerlang zal Zevenhuizen met Rotterdam verbonden worden door een geregelden stoomboot- dienst. Waren w(j vroeger in het bezit van eene zoodanige gelegenheid, sinds ge- ruimen t(jd waren we er van verstoken, zeker zeer ten on gerieve van reizigers naar Rotterdam, die nu te kiezen hebben tusschen eene ongemakkelijke reis per spoor over Gouda, waar dikwijls 1 2 uur gewacht moet worden of eene wan deling van 5 kwartier naar het station Nieuwerkerk. Dit nieuwe vervoermiddel zal zeker veel gemak bezorgen. Op het gebied van sport was gisteren alhier iets nieuws te zien. Gewoonlyk zien we aan een velocipède slechts één persoon, een enkele maal twee, maar dan werkt in beide gevallen slechts één per soon. Nu was er een flets te zien, voort bewogen door drie personen, die elk eene afzonderlijke gelegenheid hidden zich voort te b iwegen. Dat het besjvan haar spinnewiel kwam om het wonder te aan schouwen behoeft geen betoog, maar wip vóórdat zy aan straat was, was het voer- tuig veriwenen! Gemengd Nieuws. Het schitterend verloop kroningB-feesten te Moskou ia Zaterdag gestoord door oen vreeseljjke ramp, aanvang van het volksfeest ontstonc uit vele honderdduizenden bestaande volks menigte zulk een gedrang naar de plek op hot Ghodynkaje-veld, waar de gaven uitge deeld werden, dat met onweerstaanbaar ge weld honderden menschen doodgedrukt werden. De orde was spoedig hersteld, maar reeds bij het eerste opdringen waren zeer velen op de smartelijkste wyze omgekomen of gekwetst. Do berichten der politie spraken 's namiddags te 4 uur van 331 dooden on 459 gekwetsten. De Czar, die diep ontroerd was, heeft, naar gemeld wordt, gelast, dat aan elk huisgezin dat zjjn kostwinner verloren heeft, 1000 roebels geschonken zal worden, en dat de begrafenis der slachtoffers voor zyn reining moet ge schieden. Volgens later bericht bedraagt het aantal der personen, dié gedood of aan hun ver wondingen bezweken zyn, 1338. Over de ramp op het veld van Chodynka wordt nader het volgende gemeld: Omstreeks” 80 vadem (64 meter) van de kramen waar de geschenken en verversohingon waren opgehoopt, loopt een 9 vadem (19 meter) diepe greppel. De voorste ryen van de opdringende menigte vielen daarin en vulden binnen een kwartier den greppel. De massa’s, die van achteren met domme kracht werden vojrtgestuwd, liepen er over heen, niet merkende dat zy geen grond maar menschen onder de voeten hadden. Toen zij aan den volgepropten greppel was gekomen, begon de menigte do lichamen onder de op dringende massa’s te werpen (P) en er ontstond een vreeselyk gewoel, dat ook nog slachtoffers veroorzaakte, maar moer verminkten dan dooden. De moesten vonden den dood door verstikking. Toen de orde hersteld was, kwam de massa tot bezinning, door hot gruweljjk schouwspel ontnuchterd. En hevig ontzet begonnen de menschen zelf de lyken uit den greppel op te halen. Daarbjj vielen hartroav|»nde tooneelen voor, wanneer bloedverwanten werden vermist. De ontboden militaire dokters kwamen dadelyk de gekwetsten verbinden. Deze werden daarop naar de militaire hospitalen on de ziekenhuizen ge bracht. De lyken werden op brandweerwagens, met stroomatton bedekt, naar de ziekenzalen in de verschillende ziekenhuizen overgebraoht; een menigte van vele duizenden volgde in ge drukte stemming. - Donderdag avond kwam de schildwacht voor de kazerne te Gouda in een moeilijk geval. Van zijn post zag hij

Schoonhovensche Courant | 1896 | | pagina 1