schenjen. N°. 1685. 189^. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht isödsen indel van Schoonhoven. Zaterdag 6 Juni. ii a. s. !INC ACHTING WAS. I I ,a van het /AS IDAM, ES, stituteur. ïRKOOPING ;eval). LEN, nnenkast, Com- Eikenhouten rafels, Stoelen, andere Spiegels, .lilloire, Theeser- en. JEWAS aterschap MAS. i- BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. halii van boete of i af 6 Juni 1896 boete 1 G( I r. enbaar te ver- S. W. N. VAN NOÖTEN tb Schoonhoven, Uitgever». Q Polder Stein ag den 12. ten 6 ure, ten ter zake ran boete of 8 tan Tan allen ►VEN, ontant geld, i af 16 Augustus 1896 en van af j October 1897: nsscherijeR >8 en de Lek, jrsloot, gelegen van Riddeikerk s tot aan Her- irstolieder af ten en daarna Ider, Boezem en DUken. i. CASTELEIJN i voornemens op i 6. Juni 1896, ■e, bij R. BEN- |jk onder •en: Nassau la Lecq. 1896, om twee- AN NOOTEN, BA A REN te cal op Donder- Juni 1896, i het HEEREN- iger te ihoven, en W. De a/d IJ iel. Ge- s ttfds ringericht wordt ten zeerste an ten dienste, van myne leer- klasse Hoogere f I boete of en bevel tot ad f 2 of 4 ven de Heer ide Notaris. erhouden eömailleerde ’’oonbank, Koper, •erk en hetgeen den aangeboden, en van 9 tot 12 nd „De Kleine mien te Krimpen rtezand onder veneindin 18 SHOHÖVfflSH COURANT. Isstuur, Azn., Voorzitter, aris. leiding de ker] hunnen Dit gesol gezeld Ti dergenen Tal ran IERIJ gedeeltelijk ook ietbaan en de willen bij voegen, 3 doen ten huize N BAAREN, in k voor de afha- van het wa rn e k zal op Juni 1896, Rechthuis te Bk, hun dienstyd) werd aangenomen (47 tegen 45 st.) het amendent-Seret, om ook onderofficieren in aotieren dienst toe te laten, en (48 tegen 45 st.) het amendement-Btaalman om ook het kiesrecht toe te kennen aan vrp willig dienende militairen, buiten do kazerne wonende, krachtens belasting of krachtens huur. Art. 6 (Provinciaal kiesrecht) aangenomen. Op art. 7 (Gemeentelijk kiesrecht), waren drie amendementen, die door een der voorstellers werden toegeliohtTan de hoeren Borgeeius c. s. om dit kiesrecht uit deze wet te lichten; ran de heeren De Beaufort (Amst.) o. s. om het meer te beperken; Tan den heer Pyttersen om het verder uit te breiden dan het politiek kiesrecht. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags- en tot Vrydags-namiddags 4 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. Zaterdag 11. werd het groote volksfeest op het Chodynsky-veld voor het Petrowsky- paleis bij Moskou (Rusland) op droevige wyze verstoord. Een hevig gedrang onder de in verwarring gekomen menigte was oorzaak, dat een groot aantal personen, men schat 3600, omkwarn. Uit Moskou en de omliggende dorpen waren in den nacht van Vrijdag op Zaterdag al 200.000 menschen op het „veld der uitspanning”, samengestroomd; om vuren gelegerd, kortten zy den nacht door het zingen van liederen. Steeds meer en meer groeide die menigte aan, totdat in den morgen wel een half millioen menschen bijeen waren. „Krijgen is de kunst,” zegt het spreek woord en zoo ook hier. De Keizer had, met de eigenaardige mildheid, hem eigen, 165.000 ponden worst, 400.000 liters bier, 250.000 liters mede of honigwijn en nog veel meer, disponibel gesteld tot uitdeeling. Maar het middelpunt van aller verlangen was, het in bezit krijgen van één der 500.000 pakjes met eetwaren en lekkernijen, die in ongeveer 400 barakken in voorraad waren. Bovendien bevatteden die pakjes nog een „gedachtenis” en een „verrassing”, nl. de veelbegeerde herinneringsbeker en de doek, waarin al dat heerlijks verpakt was, met eene voorstelling er op van het „Kremlin”. Nu, men begrijpt levendig, dat zulk een bezit voor eene Russische boerenfamilie bv. „een parel van onschat bare waarde” was. Toen het gerucht ging, dat met de uitdeeling der pakjes een aanvang werd gemaakt, stroomde alles in ééne richting voort, aller oogen waren opéén punt gericht. Om de barakken, waar de uitdeeling plaats vond, waren breede greppels gegraven, die natuurlijk van menigeen het graf werden. Het was een dringen van belang, de menschen werden tegen de gebouwen dood gedrukt, honderden geraakten onder de voet en werden vertrapt. Een aanhoudend, steeds sterker wordend gezucht, geschrei, gejammer, gekerm en geschreeuw scheen eindelijk de menschen eenigszins tot bezinning te brengen. Er kwam stilstand in het dringen, en toen eerst werd de als ontnuchterde menigte gewaar wat door haar aangericht was. Door den ontzettenden aanblik eerst schier verlamd, begonnen straks de voorsten de soms gruwelijk verminkte lijken uit de greppels te halen, waarbij hartverscheu rende herkenningstooneelen plaats hadden. De verslagenheid onder de bevolking is groot. Ook de Keizer is diep ge roerd door dit verschrikkelijk feit. Aan stonds stelde hij voor elk beproefd gezin 100Ö roebel beschikbaar, terwijl de begra feniskosten ook voor zjjne rekening kwamen. Hij bezocht met de Keizerin verscheidene hospitalen en sprak den ge wonden eenige harteljjke troostwoorden toe. Volgens de jongste berichten liggen op het Wagankow kerkhof nu 1282 dooden, met doeken bedekt. Slechts aan de klee- deren, maar soms zijn ook deze aan flarden, kan men ze herkennen. Overal bezoekers in- tranen en met zoekende blikken. Tal rijke geestelijken, onder welke de bekende Pater Iwan, van Kroonstadt, gaan troostend en zegenend rond. De berichtgever van de Londensche „Standard” heeft geen woorden genoeg om zijne verontwaardiging te toonen over het gebrek aan voorzorgsmaatregelen b(j het zoo treurig afgeloopen volksfeest. Alka was overgelaten aan het toeval, geen hek, geen touw, geen aanwijzing was aange bracht, om het dringen te voorkomen. En toen eindelijk alles ten slotte misliep, meenden de Kozakken, door middel van de zweep, de orde te kunnen herstellen. Ze hadden echter geheel buiten den waard gerekend, want de verwoede menigte trok twee van hen van het paard en trapte ze onder de voet. De hoofdcommissaris van politie, hier de verantwoordelijke per soon, heeft reeds een poging aangewend tot zelfmoord. Koningin Victoria zond een telegram van 'deelneming in de ramp. Heerlijk nieuws uit de Transvaal! Te Londen (Engeland) is bericht ontvangen, dat alle gevangenen zyn vrijgelaten, be halve de vier, die aanvankelijk ter dood waren veroordeeld. Die zaak zou later ge regeld worden. Voor de vrijgelatenen blijft de vastgestelde boete (2000 pond sterling) en by niet-voldoening daarvan, gevange nisstraf. Toen President Krüger het ge bouw van den Uitvoerenden Raad verliet, nadat de invrijheidstelling was afgekon- digd, werd hy door eene talrijke menigte luide en hartelyk begroet. Nu dat deed „Oom Paul” goed. Ook de vrijgelaten ge vangenen waren vol geestdrift, geheel Zuid Afrika is Vol blijdschap over deze heerlijke gebeurtenis. De gouverneur der Kaapkolonie, Sir Hercules Robinson, zond President Krüger een telegram van geluk- wensching. Minister Chamberlain echter past nu zeer veikeerdelyk het spreekwoord toe: „Spreken is zilver; maar zwijgen is goud.” Taal noch teeken heeft hij by deze gelegenheid van zich laten hooren. Het is haast niet te gelooven en toch is Alblasserwafcrd en Vijfheerenlanden, 3 Juni. Nog maar enkele nachten geleden ondervond men in vele streken van ons land nadeel van nachtvorst en heien 80° Fahr. in de schaduw. De plotselinge en kolossale weêrsgesteldheid valt menschen, dieren en gewassen dan ook wel wat al te warm op het lijf. Gelukkig viel van daag hier en daar een heerlijke bui regen, waaraan schier overal en voor alles groote behoefte bestaat. Komt er spoedig regen in genoegzame mate, dan zal van veel nog genoeg terecht komen en by ver nieuwing blijken, dat «de Noordenwind, hoe koud en guur ook, (linken wasdom aan de gewassen geeft. Alblaseerwaard en Vtyfheerenlaadeii, 5 Juni. De handel zoowel m kaas als boter is flauw. Kaas onveranderd, boter 5 Cents per kilo lager in prijs. Men besteedt thans in deze streken voor: Kaas f 15 f 18 per 50 kilo naar wicht en kwaliteit Goêboter f0,421 per ,/i kilo. Bodegraven, 2 Juni. Kaas. Aangevoerd 248 wagens, tezamen 14749 stuks, wegende 62.519 kilo; 1ste soort Goudsche f221 a f 25,2de soort f 16} f 19 iDerby kaas, 1ste soort f 23}, 2de soort f 19 a 21}, Edammerkaas, late soort f 25, 2de soort f20} af 22. Handel vlugger. ’Meerkerk, 2 Juni. In de heden gehouden gemeenteraadsvergadering werd de heer J. W. Stuurman uit Berg-Ambacht, met algemeene stemmen tot onderwijzer ge kozen. Deze was reeds 14 dagen tijdelijk werkzaam en eenige sollicitant. Sliedrecht, 8 Juni. Heden ontviel onze gemeente een harer achtenswaardfgste in gezetenen, de heer A. Vermaes Mz., in leven lid van den gemeenteraad, secretaris van de commissie van toezicht op het L. O. en bestuurslid van tal van andere instel lingen en vereenigingen. Ofschoon reeds op jaren, nam de heer Vermaes tot voor korten tijd zijn betrekkingen nog met grooten lust en ijver waar en deed hy zich steeds kennen als iemand met een helder oordeel en liberale beginselen. Vianen, 1 Juni. Heden Tierde onze oudste predikant Ds. F. D. J. Moorrees het feest zguer 40-jarige ambtsvervulling. Er werd in de ge meente druk gevlagd. Tal Tan gelukwensohen kwamen Tan heinde en Ter. Uit ,den boezem der gemeente was eene commissie gerormd, die bij monde Tan den ambtsbroeder, Ds. Steenbeek, den heer Moorrees tot aandenken een prachtig gebeeldhouwde boekenkast aanbood. De voor ster Tan den kerkeraad, de heer Joh.Mynlieff Az., hield eTeneens een toespraak om den jubilaris geluk te wensohen en een geschenk te over- handigen. Ds. Moorrees was zeer aangenaam verrast door deze bljjken Tan waardeering, waaraan inwoners Tan allen rang en stand hadden bjjgedrageu. De kinderen der Zondagsschool hebben onder ’j Tan den heer J. F. H. v. Dort zioh in rerk opgesteld, feestliederen gezongen en predikant een schrijfcassette vereerd. Bhenk ging evenals de boekenkast ver- ran een album, bevattende alle namen dergenen die bjjgedragen hadden. Tal Tan andere bewgzen Tan ingenomenheid, waardeering, hoogachting en liefde mocht de heer Moorrees ran reien ontvangen; namens den ring Tan predikanten, classis Gouda, werd door ds. Steenbeek uit Vianen en ds. Bouthoorn uit üroot-Ammers een prachtig beeld op voetstok aangeboden, voorstallendo: Christus zegenend, naar Tborwaldsan. gesloten schuur, staande op het besloten erf waarop zich de woning bevindt van den land bouwer Pieter De Groot, en op welk erf hjj zich bevond buiten weten on tegen den wil tSu den rechthebbende, dertig, in ieder geval vijf tien, aan genoemden De Groot toebehoorende kippen hebben weggenomen, zulks na ziohden toegang tot die schuur te hebben verschaft door wegbreking van een voor een der ramen gespijkerde plank en daarna door dat raam naar binnen te klimmen. Deze beklaagde bleek vroeger in dienst te zyn geweest bg De Groot en alzoo bekend te zjjn geweest met de inrichting van diens erf. De Groot miste in den vroegen morgen van den 21. Maart een aantal kippen uit zyn be hoor Igk afgesloten schuur, staande op zyn erf. Een vjjfcal dier kippen waren later terugge vonden te Waardor bij vrouw Van Keulen, waar beklaagde ze in bewaring had gegeven, terwyl er tien aanwezig zyn beTonden in een schuur van beklaagde. Aan den veldwachter had hy desgevraagd opgegeven de 10 kippen gekocht te hebben op '^Zaterdag 14 Maart van een onbekende op de markt te Utrecht, terwgi hy de 5 andere reeds 8 weken in zyn bezit zou gehad hebban. Ter terechtzitting verklaarde,, beklaagde in geljjken geest, met deze wgziging, dat hij de kippen zou gekocht hebben nabjj de markt. Beklaagde zegt zooveel kippen te koopen dat hij alle kleine bijzonderheden zoo niet kan onthouden. Hij zegt ze eerljjk gekocht te hebben. Het O. M. wees er op dat in deze i. i. vast stond dat beklaagde de schuldige is. Aan een zeer ernetig misdrgf heeft hij zich schuldig ge maakt, waarop een maximum straf is gesteld van 9 jaar. Daar beklaagde volgens de pu blieke opinie voor de persooon wordt gehouden die zich aan tal van dergelyke diefstallen schul dig maakt, eisohte het veroordeling tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. De zalmvisscherjj teElsfleth, die tot nog toe uit Nederland werd geëx ploiteerd, is met den geheelen inventaris stoombooten, gebouwen, netten, enz. voor de som van p. m. 25.000 mark overge gaan in handen van Elsflether ingezetenen. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,75. Franco per post door het geheele ryk. f 0,90. Men kan zich abon- neeren by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. Het rjjkstelegraafkantoor te Vreeswijk is, te rekenen van 4 dezer, open als volgt: op werkdagen, van 7} uur vóór- tot 4 uren namiddags en van 5 tot 8} uur namiddags; op Zon- en feestdagen van 71 tot 8} uur vóór- en van 12} tot IJ en 6} tot 7} uur namiddags (Spoort(jd). - Aan het ministerie van water staat, handel en ny verheid te ’s-Hage werd Woensdag aanbesteed: 1®. het onderhoud van de ryks-rivier- werken en hun toebehooren op de Boven-, Beneden en Nieuwe Merwede, met daartoe noodige leveringen, herstellingen en ver nieuwingen, van 1 Juli 1896 tot en met 30 Juni 1897, in vier perceelen. Minste inschrijvers perceel 1, C. De Jong Jzn. te Hardingsveld, voor f20.158; perceel 2, C. De Jong Jz. te Hardingsveld, voor f17.444; perceel 3, J. Schuller Cie. te Raamsdonk, voor f24.819; en perceel 4, W. ’t Hoen te Alblasserdam, voor f 11.940; 2°. het onderhoud van de rijks-rivier- werken en hun toebehooren in de Noord, de Oude Maas, het Mallegat, de Dordrecht- sche KiLen het Spui, met daartoe noodige levering» herstellingen en vernieuwingen, van 1 Juli 1896 tot en met 30 Juni 1897. Minste inschrijver A. Kraaijeveld te Slie- drecht, voor f 15.218; 3®. het herstellen van den westelijken uitbouw van den zuidelyken oever van het Hollandsch Diep, tusschen de kilometer- raajen CXXHI en CXXIV, onder de ge- nidenta Hooge en Lage Zw^luwe, prov. N.-Brab. Minste inschrijver J. P. de Groot te Giesendam, voor f 18.596. Aan het centraalbureau der staatsspoorwegen te Utrecht is aanbesteed: Bestek no. 710. Het af breken van een spoorwegbrug over de Dieze, het maken van remtningwerken en het uitvoeren van bijkomende werken ten behoeve van de uitbreiding van het station 's-Hertogen- bosch. Begrooting f 46.700. Ingekomen zyn 12 inschrijvings-biljetten, waarvan het minste was dat van J. Visser Czn. te Papendrecht, voor f 44.700. -— Dinadzg is door dgkgraaf en hoog heemraden van Sohieland in het gemeenelands- huis by enkele inschrgving in het openbaar aanbesteed, o. Het uitroeren van eenig baggerwerk in dc boezemt. Ingekomen waren de volgende bil jetten: D. Van Wingerden te Rotterdam, f 1896; C. Leenheer te Heinenoord, f 1538; P. Zand bergen te Overachie, f 1425; T. Mndde te Lekkerkerk, f1312, en J. Rolloos te Capelle a/d IJsel, f 1260. Gegund aan den laagsten insehrUver. Het uitvoeren van eenige herstellingen aan de Maas- on IJselhoofden, ingeschreven door J. Vermey te Hekendorp, voor f 2193 en T. Van Herk te Nieuwerkerk a/d IJsel voor f 1697. Gegund aan T. Van Herk. I. Het onder profil brengen van Bohielanda Hoogen Zeedyk tussohen Schiedam en Delfahaven. De volgende biljetten kwamen inJ. Verschoor te Ammeratol, f5165; G. Kamsteeg te Bolnes, f4959; J. Scholten te Ammeratol, f4950; P. De Vos te Barg-Ambacht, f4949; T. De Waard te Lekkerkerk, f4800; C. In’t Veld Da. te Dubbeldam, f4798; H. Dubbeldam Hz. te Gorinchem, f 4787C. Zanen Ha. Jr. te Ammers- tol, f4546; T. Mudde te Lekkerkerk, f4300; C. De Jong Jzn. te Hardingsveld, f 4230; W. Visser Hs. te Berg-Ambacht, f4000 en C. Zanen Ha. te Ammerstol, f 3840. Gegand aan den minsten inschrijver voor f3840. II. Het uitvoeren van eenige herstellingen aan Bohielands Hoogen Zeedyk. Ingekomen waren de volgende biljetten: T. De Waard te Lekkerkerk, f2414; J. Rollooa te Cappelle a/d IJsel, f2347; A. De Jong te Ammerstol, f2247; T. Van Herk te Nieuwerkerk a/d IJsel, f 1995. tegund aan den minsten insohrjjver. III. Het uitroeren van eenige herstellingen aan de dykmuren onder Kralingen. Ingeschreven door M. Van Liusohoten f 1583, A. Van Staveren f1439, beiden te Rotterdam; J. De Zanf*- IJaelmonde, f1157; A. Boeter te Schoont f1112; P. C. Oudenaarden, f1052, Wit f 1052, beiden te Capelle a/d gaud aan den laagsten inachryver. Het afdammen, droogmaken en drooghouden van de sluis onder den Kerrenstal aan de Oostpoort te Rotterdam. Hiervoor kwamen de volgende biljetten in: G. Keg te Rotterdam, f2850; H. Verheul te Katendrecht, f1900; J. In ’t Veld te Dordrecht, f 1775 en T. Mudde te Lekkerkerk f1552. Gegund aan T. Mudde te Lekkerkerk. De rechtbank te Rotterdam ver oordeelde Dinsdag o. a.: D. S., 55 jaar, sjouwer te Gouda, wegens diefstal van kippen, tot negen maanden. Behandeld werd voorla o. a. de zaak tegen W. V., 29 jaar, koopman te Barwoutawaarder. De aanklacht luidt, als zoude hy in den nacht van 20 op 21 Maart 1896, te Hekendorp, tua- aohen 12 en 1 uur en alzoo gedurende den voor do nachtrust bestemden tjjd, uit «en behoorlijk tomen. zegt dat onderstand is elke onder steuning in geld of andere benoodigdheden, verstrekt tot leniging van nood. De heeren Beelaerts van Blokland en Tydeman achten deze bepaling ongrondwettig, omdat de Minister geneeskundige hulp niet als onderstand wil aangemerkt zien. Laatstgenoemde spr. stelde een amendement voor om deze hulp in het begrip „onderstand” op te nemen. De Ministers van Binnenlandsche en van Buitenlandsche Zaken betoogden beiden dat genees- en verloskundige hulp met uitson dering van levering van geneesmiddelen als vallende in de termen van het artikel, even min als onderstand is te beschouwen als kos teloos onderwys: beide worden verstrekt in het algemeen (sanitair of opvoedkundig) belang. De heer Farnoombe Banders was van het ge voelen des Ministers, en stelde, om een zuivere beslissing uit te lokken, als amendement voor, in het artikel uitdrukkelyk op te nemen, dat genoeg-, heel- en verloskundige hulp niet als onderstand wordt beschouwd. De meerderheid van de commissie van Rapporteurs adviseerde tot aanneming van het amendement-Tydeman. In de vergadering van Woensdag werd, na verwerping van beide amendementen, art. 4 met 69 tegen 21 stemmen aangenomen. Art. 5 (schorsing van het kiesrecht voor militairen beneden dan officiersrang gedurende openbare dronkenschap, tot f 8 dagen hecht. I). H. B., smid te Ammerstol, J. M. K,, koopman te Rotterdam, G. O veekooper, P. O., broodbakkersknecht, beiden te Lekkerkerk, P. G. R., koopman zonder bekende woon- of verblijf plaats' en P. J. v. 8., metselaar te Lopik, ter zake als voren, ieder tot f 1 boete of 1 dag hecht. Allen in de kosten van het geding. Kantongerecht te Sliedrecht. Zitting van 21 Mei 1896. P. K. Kz., Sliedrecht, pol.-overtr., onfsl. rechtsvervolging. B. H., Sliedrecht, als voren, vrijgesproken. W. B., Sliedrecht, als voren, f 5 boete 2 dagen hecht. H. v. G., W. v. A., H. v. A., Sliedrecht, als voren, ieder f 5 boete of 2 dagen hecht. J. H., Oud-Al bias, laten loopen van vee over eens anders grond, vrijgesproken. J. A. M, J. d. J., Sliedrecht, dobbelen, ieder f0,50 boete of 1 dag hecht. J. B., Sliedrecht, drankw.-overtr., f 5 boete of 2 dagen hecht. J. R., Groot-Ammers, straatschenderij, f 1 boete of 1 dag hecht. N. G., zonder bek. woon- of verbljjfpl., politie- overtr., f 1 boete of 1 dag hecht. G. K., Oud-Albias, overtr.-arbeidswet, vrij gesproken. A. V., Brandwijk, drankwet-overtr., vrijge sproken. H. J» K., Dordrecht, visschery-overtr., f 5 boete of 2 dagen hecht., verb, verkl ischakele. L. v. d. A., Papendrecht, als voreixj 1 boete of 1 dag hecht. J. B., Ottoland, houden van verloting zonder verg., f 5 boete of 2 dagen hecht. A. H., Sliedrecht, poT.-orertr., f 1 boete of 1 dag hecht. A. R., Giesendam, tapper(j-overtr., f8 boete of 1 dag heobt. C. V. Mz., Langerak, jachtwet-overtr., vrij gesproken. WM., Sliedrecht, politie-overtr., f 0,50 boete of 1 dag hecht. -- H. v. d. A., Papendrecht, dronkenschap, f2 boete of 2 dagen hecht. P. v. d. G., Amsterdam, overtr.-drankwet en dronkenschap, 2 X f 1 boete of 2 X J dag hecht. D. B., Schoonhoven, dronkenschap 3e herh., 5 dagen hecht. A. B., Giesendam, dronkenschap, f 1 boete of 1 dag hecht. A D., Sliedrecht, als voren, f 1 boete of 1 dag hecht. T. L., Sliedrecht, als voren, f8 boete of 1 dag hecht. II. v. d. A., Papendrecht, als voren, 2 X f 2 boete of 2 X 1 dag hecht. J. M. V., Nieuwpoort, als voren, fl boete of 1 dag hecht. A. R., Nieuwpoort, ais voren, f0,50 boete of 1 dag hecht. A. v. D., Papendrecht, als voren, f2 boete of 1 dag hecht. T. V., Sliedrecht, als voren, f 1 boete of 1 dag hecht. A. 8., Sliedrecht, als voren, f2 boete of 1 dag hecht. W. G., Sliedrecht, als voren, zeven dagen hecht. A. L. 8., Sliedrecht, als voren, f 6 boete of 2 dagen hecht. J. K. Cz., Sliedrecht, als voren, f 1 boete of 1 dag hecht. P. K. Hz., Sliedrecht, als voren, f8 boete of 2 dagen hecht. J. W., zonder bek. woon- of verblgfpl., fl boete of 1 dag hecht. C. en H. D., Papendrecht, overtr.-wapenwet, ieder f0,50 boete of 1 dag. hecht. STATEN-GENERAAL. In de vergadering der Tweede Kamer van Dinsdag werd de discussie over artikel 2 der Kieswet voortgezet. Behalve de reeds medege deelde amendementen was er nog een van den heer Lohman, ten dool hebbende don aanslag «ener weduwe niet te doen gelden voor haar oudsten of eenig inwonenden zoon. Dit amendement is aapgenomen met 58 tegen 26 stommen. Dat van den heer Houwing (mede-berekening van vrijen kost), aangenomen met 69 tegen 10 stemmen; dat van den heer Kuyper (geen aftrek ran loon bg ziekte), aan genomen met 59 tegen 22 stemmen. De overige amendementen zgn verworpen; het gewijzigde artikel 2 werd goedgekeurd. Art. 3 (uitsluitingen van kiesrecht) is onver anderd aangenr Art. 4 zegt ug skt het zoo Nog zijn sommigen niet tevreden over de betoonde goedertierenheid. Zij ver klaren de daad van invrijheidstelling nog onvolledig, zoolang die vier raddraaiers niet z{jn losgelaten. Ook de opgelegde boeten verklaren zy overdreven. Op hen is dus wel het spreekwoord van toepas sing: „Paarlen voor de zwijnen!” Van het standbeeld dat de Zuid-Afrikaan- sche millionnair M. 8, Marks voor Paul Krüger wil oprichten, is nu het model het werk van den beeldhouwer Van Mauw, te Pretoria gereed. Het wordt een meer dan levensgroot standbeeld van den Presi dent, op een zuil van graniet. Oom Paul is er voorgesteld met hoogen hoed, mantel en sjerp. Een trap leidt naar den top van de zuil, en aan den voet daarvan houden vier Boeren in krygstenue de wacht. Wij zien het beeld echter nog niet te Pretoria staan, althans niet by Krüger’s leven. Hjj is nog eeh vau de oudjes, die het öjjhelsche gebod„gij zult u geen gesnedeh beeld, noch eenige gelijkenis maken”, zeer gestreng opvatten. Om voorgoed een einde te maken aan de meest uiteenloopende beoordeelingen, waarmeê door de Mogendheden de in be zitneming door Frankr-yk van het eiland Madagascar is ontvangen, heeft het Kabinet besloten, aan de Kamer voor te stellen, Madagascar tot eene Fransche kolonie te maken. Het binnenlandsche blyft voor- loopig onveranderd, onder leiding der Koningin, maar onder Fransche heer schappij. Men denkt, dat de voorgestelde regeling streng zal bestreden worden. Intusschen laat de toestand op Madagas car nog veel te wehschen over. Er wordt geroofd en gemoord door roo ver benden, „fahavalos”, die in de bergen moeilijk zijn te bestrijden en te vervolgen, en in sommige deelen des lands worden de Hova’s vervolgd door de inboorlingen, die voorgeven zich op hunne vroegere onder drukkers te willen wreken. De Resident heeft daarom de Fransche Regeering verzocht, hem liever gendarmes te zenden in plaats van de vele ambte naren, welke in den laatsten tyd op het eiland worden aangesteld. In de Itallaansche Kamer van afge vaardigden is het bij de artikelsgewyze behandeling der begrooting van Binnen landsche Zaken warmpjes toegegaan. De afgevaardigde Borsarelli stond hier tegen over Di Rudini, wiens voorstel werd afgekeurd. Dat van Borsarelli is met drie stemmen meerderheid goedgekeurd. Het gerucht loopt, dat Di Rudini ontslag zal nemen. Te Cairo (Egypte) hebben weer de maatregelen, door de Regeering tegen de cholera genomen, de dweepzieke Sofia’s of Muzelmansche studenten in de godge leerdheid tot verzet geleid. Toen de gezondheids commissie een bezoek kwam brengen aan de school der Univeraiteite- moskee Elashar, waar een cholerageval was voorgekomen, verzetteden zich de studenten door met steenen te werpen. Maher-Pacha, de Gouverneur van Cairo, werd door zulk een steenworp aan het hoofd gekwetst Ook de te hulp snellende politie werd met steenen begroet, zoodat deze ten slotte vuren moest, daarbij een man doodend en drie verwondend. Nadat 120 der dwepers in hechtenis waren genomen, werd de orde hersteld. Kantongerecht te Schoonhoven. Zitting van 22 Mal 1896. Veroordeeld: C. R. huiivr. van G. d. U., zonder beroep te 1 Nieuwerkerk a/d IJsel, ter zake van overtreding 1 drankwet tot f 25 boete of 20 dagen hecht., met be rel tot teruggave van het fleschje aan - de veroordeelde. 1 J. v. d. B., arbeider te Jaarsveld, ter zake van visschery-overtreding, tot 2 X -* 2x2 dagen hecht., met verb. uitl. van de schakels of bet. a dagen hecht W. v. d. B., arbeider te Jaarsveld, ter zake als voren, tot 2 X f 1 boete of 2 X 2 dagen heobt., met verb, van de fleur. C. B., visscher te Hoenkoop, ter zake als voren, tot f 10 boote of 2 dagen hecht. J. C. d. B., zeeftenmaker te Rotterdam, ter zake vau het onbeheerd laten staan ran een trekdier, tot f 1 boete of 1 dag hecht. J. v. C., veehouder te Stein, geip. Reeuwyk, ter zake van het ryden zonder licht, tot f 1 boete of 4 dag hecht. J. v. D., sjouwer te Gouda, ter zake als voren, tot 1 boete of 1 dag heoht. A. d. J., veehouder te Stolwgk, ter zake ais voren, tot f 1 boete of 1 dag heoht. H. D., koopman te Oudewater, ter zake van ryden met ongemuilkorfde honden, tot f 0,50 boete of 1 dag hecht. J. B., venter, zonder bekende woon- of ver blijfplaats hier te lande, ter zake van overtre ding der verordening, houdende maatregelen tegen vermomde bedelarjj in de gemeente Berg-Ambaoht, tot f 1 boete of 1 dag heoht. K. H. K., koopman te Rotterdam, ter zake van overtreding der verordening van Lekkerkerk tot wering der vermomde bedelarjj, tot f 0,50 boete of 1 dag heoht. J. J. v. L. en J. J., timmernanaknechten te Benschop, ter zake van verwekken van nacht rumoer, ieder tot f 3 boete of 3 dagen hecht. J. G. B., schoenmaker te Schoonhoven, ter uke van openbare dronkenschap, bjj 2de her-

Schoonhovensche Courant | 1896 | | pagina 1