t I Woensdag 10 Juni. N°. 1686. 1896. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht 1 1 1 Officiëele Kennisgevingen. 4 t v RIJKSKEURING van PAARDEN ten behoeve van het Leger. BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. i i van Heri C. Oos- Jl »f Gemeente Schoonhoven. jwn en 7 er wolf SCHOOÏÏÏÏOVEKSCHE COMT. oren: Maaike, ilui». Aaltje, d. Tukker. Jan, s. 1. Cornelia, d. v i den hals. Hy bleef op de plaats dood. haalde, I jlings rond dag-naoht bjj een pog gearriveerd aanslag gepleegd op 3erd en het kreeK niet minder da I Naar men meldt, zij rgen en P. van persoon bleek hun al spoedig wat al te veel van het edele Schiedammer vocht te heb ben geproefd en zakte in zijn bedwelmden toestand al lager en lager (soms ook in zedely ken zin Ziende, dat zulks met een nat pak en misschien nog iets ergers eindi gen zou, trokken de werklieden den beschon ken man op het droge en brachten hem alzoo weer daar, waar een mensch het gemakkelykst leeft! Van bovengenoemden stelregel scheen Zaterdag 11. ook een visch uit te gaan, die onder het afspoelen aan z(jn wettigen eigenaar ontsnapte. Een paar heeren uit eene naburige plaats hadden nl., na hun zaken alhier afgedaan te hebben, zich de luxe gepermitteerd een drietal zeelten te koopen. Een hunner zou zijn visschen „eens even afspoelen”, iets, dat de visch zelf zeker zeer aangenaam was - althans aan eene van het drietal scheen het natte element zóó te behagen, dat zy aan haren bezitter wist te ontspattelen en, vroolyk over de herkregen vrijheid, haastig naar de diepte zwom en dat alles natuurlijk tot groot vermaak der omstanders, maar, zooals te begrijpen, niet zoozeer tot vreugde van den ongelukkigen heer! ‘Polsbroek, 9 Juni. Jl. Vrijdag namen ontslag uit hunne betrekkingen by de Herv. Gemeente van Polsbroek en Vlist de hh. E. Erkel, voorzitter-kerkvoogd, J. Kok en A. Van den Heuvel, kerkvoogden, J. De Pater, notabel, en H. J. Knol, de laatste tegen 1 Oct. a. s. By den veehouder G. aan den Polsbroekerdam had jl. Vrijdag een 8 jarig buurmeisje het ongeluk al spelende in een hooivork te loopen. Het arme kind kreeg een wel een paar centimeter diepe wond aan den voet en moest naar de ouderlijke woning worden gedragen. Om mogelijk gevaar voor ontsteking of mis schien erger nog te voorkomen, gaf iemand den raad, de vork in een.... stuk spek te steken! En werkelijk, die raad werd op gevolgd Een veehouder in deze gemeente verkocht verleden week 100 kazen van nagenoeg 25 halve kilo’s het stuk tegen den prys van f 27. Een hooge uitzondering. De prijzen variëeren hier anders tusschen f 16 en f 21. Voor een enkel partijtje export-kaas, van ongeveer 18 halve kilo’s het stuk, werd hier verleden week, ook al 5 Te Rotterdamjs een jongen, by het klimmen op een sleeperswagen, ouwd: A. Gouwena en K. Deelen. rieden: A. J. Schilt, oud 5 w. E. *jjk, oud JO j. Joha. Stoppelenburg, j. 8. Dekker, oud 14 d. T. van der id 22 j. L Treure, oud 8 m. Gemeente Tienhoven. Van 22 Mei tot 5 Juni. Geene aangiften gedaan. Gemeente Willige-Langerak. Van 16 tot 31 Mei. iren: Arigje, d. van C. de Haag en A. <p. Antfpiue Bartholomeus, a. van J. ol en A. van Rcojjen. Aagje, d. van der Pjjl en G. Verveer. leden: J. Eikelenboom, oud 68 j. ;eer, oud 16 j. geneesheer. Beiden jubilarissen, die nog met ijver en opgewektheid hun drukken werkkring vervullen en zich in de algemeene achting mogen verheugen, zal het voorzeker bij die gelegenheid niet aan bewyzen van belangstelling hunner vele vrienden hier en elders ontbreken. ‘-H. M. riviervaartuig „Rhenus” kwam gisterenmiddag van Rotterdam vóór deze gemeente ten anker en ver volgde heden morgen weder zyn reis in de richting van Vreeswijk. Opdewekelyksche markt wordt het in de laatste jaren steeds drukker door den aanvoer van lammeren en biggen. LI. Woensdag waren aangevoerd 280 lam meren en 80 biggen. tegen f0,60 en heden f0,75 de 5 liter verkocht werden. Doperwten golden Zater dag 20 a 22 ct, heden 15 a 17 ct. het kilo. ‘Ameide en Tlenhoven, 8 Juni. De langdurige droogte en koude hebben op het kersengewas in deze gemeente een nadeeligen invloed uitgeoefend; verschei dene boomgaarden, die even na den bloei tijd veel vrucht beloofden, zullen een veel minder dan middelmatigen opbrengst leveren. Gelukkig va|£ er nu af en toe een buitje regen en bestaat er kans dat de vrucht kloek wordt, daar ze elkaar niet in den weg hangen. ‘Ammerstol, 8 Juni. Voor de betrekking van tijdelijk onderwijzeres aan de openbare school alhier, op een tractement van f 50 ’s maands, hebben zich twee sollicitanten aangemeld. De Heer A. Van Noortwyk alhier heeft van de maatschappij Nassau La Lecq de wit- en steekvisschery gepacht voor de som van f 1320 per jaar. ’Berg-Ambacht, 8 Juni. Het aantal leden der vereeniging .Werkverschaffing” is nu met 37 toegenomen, dat der donateurs met 12. Eene proef, betrekkelijk het aankoopen, verwerken en verkoopen van eiken-brandhout, leverde zeer gunstige resultaten op. 'Hoog-Blokland, 8 Juni. Zaterdag werd het 11-jarig zoontje van onzen schoen maker onverwachts aangevallen door een hond van een der buren, die losgebroken was. De jongen werd hevig toegetakeld de hond wierp hem omver en beet hem diepe gaten in den linkerarm, zoodat onverwijld de hulp van Dr. Van Beekum te Noordeloos moest ingeroepen worden. De toestand van den jongen is thans ge lukkig bevredigend. - Op Maandag 1 Jupi werden door het hoofd der school de eerste nieuwe aardappelen gerooid, die flink van stuk waren en tamelyk goed in den pot. Zaterdag 6 dezer werd door hem voorgoed met het rooien begonnen; de geroofde aardappelen waren heerlijk van smaak. ‘Langerak, 9 Juni. De heer W. Van der Mark alhier heeft eene benoeming tot onderwijzer aan de Christelijke school te Berg-Ambacht aangenomen. 'Lekkerkerk, 8 Juoi, Ais curiositeit wordt gemeld, dat de veehouder A. De Vries alhier een veulen (hengst) van 22 dagen oud heeft verkocht voor f 150, tegen half September a. s. ‘Leksmond, 6 Juni. Bjj de herstemming voor een lid van den gemeenteraad, tus schen de heeren Jacob Klejjn, Govert Den Hartog en Abraham De Hoop, zyn uitge bracht 96 stemmen. Gekozen de heer A. De Hoop met 49 stemmen. De heer J. Kleyn verkreeg 45 stemmen. ‘Meerkerk, 5 Juni. Aan de kaasmarkt waren aangevoerd of in de pakhuizen ge leverd 58 vrachten. De handel was redelijk. Men besteedde voor 1ste kwaliteit van f 20 tot f 22voor 2de kwal, van f 17 lot f 19 de 50 K.G. Aangevoerd 31 lammeren, prys van f8 tot f 10. Vier zangvereenigingen, nl. twee uit Meerkerk, een uit Noordeloos en een uit Hoog-Blokland, hebben besloten de reis naar Oud Beierland op a. s. 6 Augustus geza menlijk te doen. De Mercurius II is daartoe afgehuurd. In de laatst gehouden vergadering werd de heer Jacob Bikker Gz. met alge- meene stemmen als voorzitter van den polder Quakernaak herkozen. (Door een verzuim buiten schuld van correspondent of uitgevers worden deze be richten eerst heden geplaatst.) ‘Nieuwerkerk ad IJsel, 8 Juni. Behalve het overrijden van een hond door den trein, nog drie andere ongelukken. Een spelend schoolkind kwam in het water terecht. Men kwam aanloopen met stoffer en stok. Het kind greep den stok en werd zoo op het droge gehaald. Iemand, die veel te veel aan Bacchus geofferd had, danste zoo lang, dat hij in een moddersloot tuimelde. Onder luid gelach werd hij door een der omstan ders er uit getrokken. Een fietsrijder zou zijn erf oprijden. Hij nam zyn draai over de brug voor zyn huis te kort en plons! daar lag hy met fiets en al in ’t water. Na zijn voertuig opgenomen te hebben, liep hij het water uit, regelrecht naar huis. Toen de vleeschhouwer M. B.opeen morgen van de vorige week in den stal kwam, vond hij zyn viervoeter dood liggen. Bij onderzoek door den veearts bleek, dat het dier aan miltvuur was gestorven, zoodat het cadaver door vuur is vernietigd. Nleaw-Lekkerland, 8 Juni. De onlangs opgerichte muziekvereeniging heeft thans al opgehouden te bestaan. Daar het hoogst moeilijk ging om een geschikte localiteit te vinden, heeft het bestuur besloten, de vereeniging te ontbinden. “Ouderkerk a/d. IJsel, 8 Juni. Van de werf „de Toekomst” van den heer P. E. Bredero (onder directie van den heer L. van- Duijvendijk alhier) is Zaterdag j.l. met uitstekend gevolg te water gelaten een ijzeren rijnschip „Meteor,” groot ongeveer 700 last, gebouwd voor rekening van de Gebr. Haubrich te Rotterdam. Daarna werd de kiel gelegd voor een gelijk schip van 400 last voor rekening van den heer Zellingsma te Ter Neuzen. "Oudewater, 8 Juni. „Ieder in zyn element!” Zoo dachten er verleden Vrij dag een paar werklieden over, die, voorbij de kleine gracht komende, een man aan den waterkant zagen liggen. Bedoelde BURGEMEESTER en WETHOUDERS brengen ter algemeene kennis, dat .de LOTING voor de volgorde op de Ver- zamellijsten der Rij- en Trekpaarden zal plaats hebben op Vrijdag 12 Juni 1896, des voormiddags 111 uur, op het Raadhuis. Schoonhoven, 9 Juni 1896. De Secretaris, De Burgemeester, H. G. GEELHOED. Mr. A. D. H. KOLFF. De persoon van Cecil Rhodes in de Zuid- Afrikaanscbe aangelegenheden komt in den laatsten tijd meer en meer ter sprake. De openbaar gemaakte cijfer telegrammen, die in handen der Trans valere zyn gevallen, toonden aan dat genoemde heer ruimschoots de hand heeft gehad in de gebeurtenissen van de laatste maanden. Minister Chamberlain (Engeland) houdt zich echter nog steeds van den domme. Op de vraag in het Lagerhuis gedaan, of hij reeds ophelderingen over die cijfertelegrammen gevraagd had, had hij niet meer dan „neen” te antwoorden, ofschoon hij toen al bekend kon zyn met de verklaring van den Wet- gevenden Raad van Kaapstad „dat het wenschelyk is de Charter der Zuid-Afri- kaansche Company zoodanig te Wijzigen, dat zy ophoudt te zyn een gevaar voor den vrede en de welvaart van dat land.” Die verklaring van een lichaam, dat het weten kan, is duidelijk genoeg. Zoo lang zamerhand komt er toch meer klaarheid in die duistere zaken en zal ook de Engel- sche Regeering wef kleur moeten bekennen. Die Regeering heeft meer de gewoonte om hare verklaring zóó in te kleeden, dat men niet veel wijzer wordt. Zoo bv. ook over de expeditiön in Soudan. De Italiaaneche regeering had dienaangaande een en ander openbaar gemaakt, zeer tegen den zin der Engelsche regeering, wellicht, zoo zei de heer Balfour, gedwongen door de crisis waarin dat land verkeert. Doch hij zou het Ithliaansche voorbeeld niet volgen. Nog steeds komen nieuwe berichten ijse lijke bijzonderheden mededeelen omtrent békende treurige militaire operaties in Abes- sinié. Zoo vond men op het slagveld van Adua, drie maanden na den veldslag, 1072 blanken en 39 inlanders begraven, welke lijken geheel waren uitgedroogd en onken baar geworden. In de Italiaansche provincie de Romagna heerscht groot gebrek. Te Santo Archan- gelo hebben troepen ellendig gekleede vrouwen en kinderen door de straten ge kropen onder het roepen van: „Brood! Brood! We hebben honger!” Er werd een geweldige aanval gedaan op een paar bakkerijen. De karabiniers kwamen tus- schenbeidevan de menigte werden daarbij gewond en verscheidenen in hechtenis genomen. Het gemeentebestuur heeft be loofd, de noodlijdenden te helpen, en voor het oogenblik is de rust er hersteld. Madagascar is voor Frankrijk nog geen rustig bezit. De stad Andnoade is door 1500 Fahavalos aangevallen erj verbrand. Een Fransche expeditie, die van Salage naar de Niger ging, is in het land van Borgu finaal verslagen. Drie Europeanen en vele inlandsche soldaten zijn met ver giftigde pijlen gedood. Het overschot dor expeditie is den 12den Mei te Kiama aan gekomen. De Niger maatschappij! zond hulp naar Bajibo. Ook in de Kamer komen nog dagelijks kibbelpartijen voor. Laatstelijk wéér over de houding der politie op het kerkhof Père la Cnaise by de jongste Cominune- herinneringsdagen. Natuurlijk betdbnden de verheerl ijkers dier communedagen zich allesbehalve er over ■gesticht, dat de politie hun een tot hiertoe en niet verder” had toegeroepen. Toen deRegeeringdecominune- mannen niet in ’t gelijk stelde, begon men te schelden, en te minden van het geraas werd met 415 tegen 54 stemmen overgegaan tot de orde van den dag. Door de rechtbank van West Hampstead (Engeland, Londen) zal een dame, Mrs. Minnie Howard, die een jaarlyksch inko men van f 25.000 heeft, als dievegge terecht staan. Die dame maakte haar werk van stelen op trouwpartijen. Zij ging, keurig gekleed, de eene of andere trouw plechtigheid (altijd van rijke lieden) inde kerk by wonen, en daarna volgde zy, ofschoon ongenood en niet bekend met de familie, den stoet, om deel te nemen aan het bruidsmaal. Zy gedroeg zich daar voor het oog geheel naar den eisch; maar zij nam, als zy de kans schoon zag, diamanten spelden of andere kost baarheden, ook fraaie hoeden en parasols, weg. Onlangs, toen zy weder druk bezig was by een voorname trouwpartij in het West End, waar zy drie diamanten spelden van Gravin Malmesbury en een kostbaren de get den doop ouders dit Langgf raad alhier van belangrijke herstellij het hoofd der late openb. school. Door ver schillende omstandigheden ie men nog niet met dat werk begonnen, en in den laatsten tijd bedankt de eene timmerman na den anderen om het werk op zich te nemen. Welke redenen zjj daarvoor hebben, zullen we in het midden laten, doch zeker is 't, dat het werk uitgevoerd I moet worden. Nu is door den gemeenteraad besloten, de werkzaamheden publiek aan te besteden, eerst onder de ingezetenen en wil dat i niet, dan zullen ook niet inwoners in de gelegen heid gesteld worden tot het inleveren hunner biljetten. Met denzelfden lofwaardigen spoed, waar mede de Raad besloten heeft tot het aanschaffen van eene tweede nieuwe brandspuit, heeft de fabrikant, de heer Bicker van Rotterdam, iret bestelde geleverd. De proeven, verleden week ermeê genomen, voldeden ten zeerste. Thans zyn we uitmuntend gewapend voor het geval er onverhoopt brand in onze gemeente mocht ontstaan, want de spuiten voeren het water tot over onze hoogste gebouwen, terwgl er zoovele nieuwe slangen zyn aangeschaft, dat elk huis onzer gemeente er bjj brand meê te bereiken is. ’Tlenhoven, 8 Juni. Van gisteravond tot heden-morgen zyn op de zalmzegen- visscherjj alhier 6 zalmen gevangen. Gemengd Nieuws. Men schrijft uit Nieuw-Am- sterdam (Drente) dat zich aldaar bij S. L. een geval van cholera met doodelyken afloop heeft voorgedaan. Het oudste lid van een be sturend college in ons land is zeer ver moedelijk de heer A. Aleven teGroessen, die als heemraad van het polderdistrict de Lijmers nog altyd in functie is, ofschoon hij in November van dit jaar den leeftijd van 100 jaar zal hebben bereikt Woens dag opnieuw herkozen woont hy nog altyd trouw de vergaderingen by, heeft een zeer goed oordeel over zaken en geniet nog de beste gezondheid. -In de Kralingsche plas, onder de gemeente Rotterdam, waren eenige per sonen aan het visschen met behulp eener roeiboot. Een hunner sloeg over boord en verdronk in de Plas. §- De heer K.Ijzerhandelaar te Gouda, is Vrydag opgelicht voor een rijwiel. De oplichter gaf voor, familie te zyn van een geacht ingezetene van Gouda en daarom werd hem gaarne een rijwiel in huur gegeven. Zaterdag morgen werd onderzoek naar huurder en rijwiel gedaan, maar beiden waren verdwenen. Ook bleek, dat hij geen verwanten te Gouda had. Hoe gevaarlijk het is, om kinderen met fleschjes met zoogenaamd drop water te laten spelen, bleek heden middag te Ameide. Het 5 jarig zoontje van den heer v. K. aldaar viel met zulk een fleschje en wel zoodanig, dat het hoofdje met de glasscherven in aanraking kwam en een der scherven by het oog in het hoofd drong en een zeer diepe wond veroorzaakte, zoodat de docter daar ter plaatse terstond hulp moest verleenen. In de Zaan, tegenover Zaan dijk, werd Zondag-namiddag een bootje, waarin zekere P. S. zat te visschen, ondanks zyn luid roepen, door eene der stoombooten Alkmaar Packet van den heer Bosman stuk gevaren. P. S. verdronk. Tegen den gezagvoerder der boot wordt proces verbaal opgemaakt. Te Gorinchem is uit de Mer- wede opgehaald het lijk van een onbekend persoon. Het was noodzakelijk het lyk on middellijk te begraven. Donderdag-middag werd te Gemert (N. B.) een 18-jarig meisje, dat in hare woning even buiten het dorp in het voorhuis stond, door den bliksem doodelyk getroffen. Eenige personen in hare nabij heid werden wel ter aarde geworpen, doch bekwamen geen letsel. Donderdag is te ‘Suawoude eene jonge dochter, die in het hooiland werkte, door de groote hitte ongesteld ge-v worden. Hoewel terstond geneeskundige hulp was ingeroepen, is zy den volgenden ochtend aan de gevolgen overleden. Te Groningen is een kassiers- bediende met een bedrag van f2700 van zijn patroon verdwenen. Hy is te Brussel gearresteerd, nog in het bezit zijnde van DaU\i"T -*T ZSHL’ UUA i f200’ zoodat io 26700 dagen f2500 ver- weêr by uitzondering, f 22 bedongen. teer(j ja ‘Sfolwjjk, 8 Juni. Verleden week vermaakte I rich het kind van M. B een lieve jongen van IJ jaar, met het in 't water gooien van steen J toen het zich te ver waagde, voorover stouw en in weinig tyds midden in de diepe wetering droef. Toen men het ventje nit het water haalde, was het geheel bewusteloos, en jjlinj 1 men om den dokter. Vóór dezo echter g was, was het bewustzjjn teruggekeer gevaar voor den kleine geweken. Op denzelfden dag struikelde de dochter i der Wed. O., toon zjj een emmer water wilde Doorn scheppen, over een paar klompen, met het ge- volg, dat zy met het, hoofd in don modder terecht kwam. Gelukkig kwam de moeder even daarna buiten en kon zjj haar kind de noodige hulp verleenen. Ware dit niet gebeurd, ze zou stellig den weg zyn opgegaan van het meisje, dat kort geleden waarschynljjk op dezelfde wjjze ver dronken is. Zooals indertjjd gemeld is, heeft Ds. Hoevors besloten, niet te doopen, vóór zjjne zaak door de Synode behandeld is. „Moeten dan alle on gedoopte kinderen in Stolwyk zoolang in dien toestand bljjren F” werd toen door velen gevraagd. Het antwoord op die vraag gaf Ds. Hoovers gisterenmorgen. Toen toch deelde hjj mede, dat a.s. Zondag-morgen Prof. Gort uit Leiden voor meen te zal optreden en dat deze tevens. i zal toedienen aan de kinderen, wier it mochten verlangen. jeleden reeds werd door den gemeente- besloten tot het doen uit voeren ingen aan de woning van >enb. school. an is men en in den tmmerman hoed van Lady Beresford stal, werd zy opgemerkt, bij de politie aangegeven en in hechtenis genomen. Er zijn nu van allé kanten aanklachten tegen haar inge komen. Haar advocaat houdt vol, dat zijne cliënt aan kleptomanie (diefstal-waan- zin) lijdt, en de rechter verdaagde de zaak om een onderzoek in te stelleno. a. zal nagezien worden of Mevr Howard voor komt op de kleptomanenlysten der politie of op die der Londensche winkeliers. De Londensche winkeliers houden namelyk lijsten van klanten, die op diefstal betrapt worden, en waarschuwen elkander percircu- laire bij ieder nieuw geval. Wordt er iets ver mist, dan gaan zy na, welke der klanten van die lijst in den winkel zijn geweest en onderzoeken bij de familie, die dan het gestolene teruggeeft of betaalt. Op die kleptomanenlijsten staan tegenwoordig ongeveer 800 namen voor het meeren- deel van deftige dames. Er zijn niet meer dan tien heeren onder. Een nieuwe vermakelijkheid, die men „spoorweg sport” zou kunnen noemen, is dezer dagen te Columbus, Ohio (Vereenigde Staten van N. Amerika), door een groot publiek genoten. Daar werd namelijk een echt spoorwegongeluk vertoond, om, den toeschouwers een voorstelling van zulk een ongeluk te geven. Er waren ongeveer 30.000 menschen, die ieder 75 cents (1,871) entrée betaalden, om de kosten te dekken. Twee treinen van oude locomo tieven en kolenwagens, opzettelijk voor de vertooning gekocht, reden in volle vaart tegen elkaar in nadat de machinisten er afgesprongen waren en verpletterden el kaar nagenoeg geheel. Als men maar pleizier heeft! Bij Kon. besluit is aan Mr. H. L. Lindaal Jacobs, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als rechter in de arron- dissements-rechtbank te Rotterdam. By Kon. besluit ks, met in gang van 1 Juli, benoemd tot sluismeester aan de schutsluis te Gorinchem aan het Merwedekanaal, F. de Graaff, thans sluis wachter aan de schutsluis van het kanaal door het benedeneinde van Rosenburg. EvenaTs ten vorigen jare is de 1. luit.-adjudant J. Vervloot, van het 1. reg. vesting-artiiierie te Utrecht, belast met het geven van onderricht in de krijgs kundige wetenschappen aan de nieuw aangestelde officieren van gezondheid. Onder de minste inschryvers by de door de directie der marine te Amsterdam op 5 dezer gehouden aanbe steding, komen o.a. voor: Perc. 1. Garen, Goudsche Machin. Garenspinnerij, Gouda. f 785,—. 3. Log-makreel- en vis- scherslynen, Goudsche Mach. Garenspinnei y Gouda. 193,80. 4. Lood- en stiklijnen, hui zing en. marly n, de zelfde455,64. 6. Wit en geteerd touwwerk, J. De Gruijter Zonen, Lekker kerk- 5100,12. 7. Vlaggelijnen (Engelsch fabrikaat), Goudsche Ma chinale Garenspinnerij, Gouda.- 375,—. 8. Paardelijnen, firma F. H. v.Lindern, Alblasserdam. 4736,87. Dr. Van Hamel Roos en Bar mens te Amsterdam berichten in het „Maandblad tegen Vervalschingen”, dat zij voornemens zijn een adres op te stellen ter verkrijging van wettelyke maatregelen tegen het bedrog met cacaopoeder. Dit adres willen zij, voorzien van de hand- teekeningen van cacaofabrikanten, aan de Tweede Kamer inzenden, opdat deze de zaak in handen neme. Zij hebben te dien einde allen cacaofabrikanten in ons land verzocht, hun met een enkel woord te berichten, of zy zich willen aansluiten by deze beweging en een dergelijk adres zouden willen onderteekenen. Aan de universiteit te Leiden is het candidaats-examen godgeleerdheid 1ste gedeelte afgelegd door den heer W. D. Van Leeuwen Boomkamp. Ds. W. A. Mac Pherson te Goenga en Offlngawier is beroepen te Workum. Niet minder dan 38 processiën uit alle oorden des lands zullen dit jaar de graven der Gorkumsche martelaren naby Brielle bezoeken. Op 8 dezer de eerste processie en 12 Aug. de laatste. ‘Gorinchem, 8 Juni. Gisteren-morgen herdacht onze oudste leeraar, Ds. A. De Pecker, voor eene talryke schare van belangstellende hoorders zijne 40-jarige ambtsbediening naar aanleiding van Deut. 8 2a. In hartelijke bewoordingen dankte hy de gemeente voor de vele treffende blijken van achting en toe genegenheid, dezer dagen ondervonden van liberalen en orthodoxenvan ouden en jongen van dagen, zelfs van Katholieken en Israëlieten. Hij hoopte dan ook, wat hem nog restte aan leven en kracht, zijn werk hier te blijven voortzetten, vooral op dringend verzoek van de vrijzinnige leden der gemeente en zijner cathechisanten. Zaterdag waren hier voor het eerst en heden weder eenige mandjes nieuwe aardappelen aan de markt, die eerst BURGERLIJKE STAND. (Vervolg van pag. 8.) Gemeente Ammerstol. Van 1 Mel tot l Juni. erleden: H. de Jong, ond 55 j., echt- ►te van A. Oom». W. Stuurman, oud i. J. E. de Vrie», oud 18 m. Gemeente Gouderak. Van 15 tot 81 Mei. boren: Cornelia, d. van M. Vi»»erenW. iykaart. Elisabeth, d. van L. Rustwat C. de Jong. Leendert, a. van J. Ver en J. J. Boer. itronwd: A. Verstoep en J. Boer, erleden: C. de Bruin, oud 61 j. E. x>m, oud 46 j. L. Verstoep, oud 2 d. Gemeente Groot-Ammera. Van 1 tot 81 Mei. boren: Cornelia Hendrilca, d. van I. de ir en C. C. van Harten. Annigje, d. van >uter en G. van Holten. Cornells, s. van onk en G. Verwaal. Paulina Geertje, d. J. Roe en A. VerhoefJannigje Aaltje, n A van der Wolf en L. Pierhagen. erleden: Levenloos aangeg. kind, waar onder» syn J. van Blokland en C. Hou- g. H. A. Vermeulen, oud 69 j., weduw- van J. M. Voorapujj. Gemeente Hoog-Blokland. Van 1 Mei tot 1 Juni. boren: Celia, d. van M. l’apenhuys elderblom. Adriaantje, d. van B. V< Verspui. trouwd: C. K. Blegenberg, oud 24 j. Gelder blom, oud 20 j. erleden: A. de Groot Gsn., oud 4 m. Gemeente Hoornaar. Van 1 Mei tot 1 Juni. Geen aangiften gedaan. Gemeente Jaarsveld. Van 16 tot 81 Mei. boren: Hendrik, s. van C. Verheul en erburg Willempje, d. van J. W. Bchmle- >n D. van den Berg. trouwd: T. vanWeverwgken M.Oskam. r» en J. M Achterberg. erleden: J. van den Hoek, oud 60 jn snoot van G. de Kruyf. Gemeente Kedichem. Van 15 Mei tot l Juni. boren: Walig, s. van P. Boa en P. Moot.— u», s. van K. Muilwyk en K. Verhoeven. Gemeente Langerak. Van 1 tot 31 Mei. trouwd: W. de Ruiter, oud 29 j. en i Groot, oud 28 j. Gemeente Lange-Ruigeweide. Van 1 Mei tot 1 Juni. boren: Aged“» d. w. Verwey en ming. Gemeente Leerbroek. Van 1 Mei tot 1 Juni. boren: Pieter, s. van C. van der Hagen 8tra«er». Dirkje, d. van W. de Wild Kon. Jannigje, d. van G. Middelkoop A. Maohielse. Gerrit, s. van C. de en G. Lakerveld. trouwd: K. Slagboom, oud 27 j. (van am) en C. van Hoorne, oud 28 j. Gemeente Lekkerkerk. Van 1 tot 31 Mei. boren: Arina Cornelia, d. van A. Verwaal Stoppelenburg. Hendrika Willemina, i A. G. Pruyt en L. de Jong. Marina, n D. Dogterom en A. M. de Jager. deeltje, d. van B. van Dyk en N. Roest. li», s. van H. Hofwegen en A. Nobel. I, s. van M. v. d. Wouden en N. Hou- f. Gerritje Arina, d. van A. de Groot den Oudsten. Adrianus, s. van C. nboezem en J. van Limborgh. Janna d. van P. Noordergraaf en N. van Egtelt. d. van J. de Brujjo en A. C. de Ridder. je, d. van G. Noorlander en C. Dekker. ina, d. van K. Zwaagatra en C. Pruyt. irouwd: W. Broer, oud 22 j. (van Wad- een) en A. Deelen, oud 27 j. A. Mid- p, oud 22 j. (van Krimpen a/d Lek) en Ridder, oud 20 j. »rleden: K. J. de Gruyter, oud 2 m- Ouden, oud 1 j. C. Vonk, oud 78 j., noote van P. Karreman. L. van Zoest, I j. B. A. de Bruyn, oud 4 j. Gemeante Leksmond, Van 1 Mei tot 1 Juni. >oran: Jannigje, d. van E. van den ea A- L de Jong. Herman, s. van A. ig en E. van der Leeden. Adriana Wil- a, d. van C. van den Heuvel en A. ven. Peter, z. van C. van Zessen en inger. Huibertje, d. van J. Kooyman Westerhoud. Johanna, d. van A. Koojj- m M. Huisman. Ortje, d. van H. de n M. de Zeeuw. rieden: C. Scherpenzeel, oud 19 m. Gemeente Lopik. Van 16 tot 31 Mei. oren: Hendrik, z, van G. van den Hoek de Kejjzer. Gjjsbert, s. van A. F. Eike- n en A. de Vos. rieden: J. Hendrikse, oud 11 m. Gemeente Meerkerk. Van 1 Mei tot 1 Juni. oren: Roelof Willem, s. van C. Ooi en A. Rozenhoek. Bertua Arinus, s. de Wit en J. van der Pot. Anna na, d. van J. G. Diels en M. C. van ibergh (van Antwerpen). rieden: J. Roosendaal, oud 57 j..eoht- van J. Bassa. A. Ringeling, oud 36 j., loote van P. Aantjes (van Lopik). ikoop, oud 56 j., weduwe van A. Bom, weduwe van G. Bikker. Gemeente Nleuwland. Van 1 Mei tot 1 Juni. oren: Bart, z. van W. Kok en A. M. Aantje, d. van B. Bos en J. Bakker. rieden: B. Kok, oud 1 uur. Gemeente Nleuwpoort. Van 1 tot 81 Moi. oren: Janna, d van W. van Herk en Ookterom. Johanna Maria, d. van H. iwk en M. Boef. Alida, d. van W. L. tlom en J. van der Vliet. rouwd: C. de Kort, oud 22 j. en G. en, oud 26 j. Gemeente Noordeloos. Van 1 Mei tot 1 Juni. d. van P. Versluis en van G. van den Heuvel van A. Boogert enL. van A. Kersbeq lerpenzeel Bastiaantje, d. van 1 ut en A. Kras. o u w dH. van Iperen en A. de Bruyn. juw on L. de Jong. 'leden: E. van Meeteren, oud 4 w. Gemeente Stolwijk. Van 16 tot 81 Mei. >ren: Cornelia, d. van A. de Mik en ve. Willem, z. van W. Both en J. j uy hol KHinineii op een sleepers wagen, mtjes, gevaiieo. Een wiel ging den knaap over Hortte halo TTii Kloof nn Ho nlanfa Te Wyk by Duurstede is Zater- dag-nacht bij een poging tot inbraak een moord- J den veldwachter L. Hy lan 7 messteken. men meldt, zyn de daders, op aanwyzing van een stoker van do Oosterstoomtrain, onder g'evangen genomen. Omtrent deze zaak wordt later gemeld: By den slager P. de Bruin word, door ver nieling van een der glasruiten, ingebroken en ontvreemd eene boterhammenworst van pl. m. vyf kilo. Daar men don avond te voren een landlooper met eene vrouw had opgemerkt, langs de slagery heen en weer loopend», werd het vermoeden op hen gevestigd en werden terstond maatregelen genomen heri op te sporen. De on bezoldigd rjjksveidwaohter G. Langelaar, ver moedende dat zy den weg hadden genomen naar Amerongen, ging per tram derwaarts, om van daar langs don Amerongscheu dyk naar Wijk by Duurstede hen tegemoet te loopen. Zyn vermoeden is gebleken juist te zijn geweest, doch hjj moet helaas vreeselyk met hen zijn slaags gerankt. Langelaar toch werd nabij de hofstede Borreveld zwaar verwond aan den dijk gevonden en is vanwege den landbouwer E. van Oojjen per wagen paar huis vervoerd. Bjj onderzoek is gebleken, dat hjj niet minder dan acht verwondingen heeft bekomen, waarvan een in den rug en een in den buik, die met een knipmes moeten zyn toegebracht. Zijn toestand is ernstig. Dat hjj werkeljjk met den dief of dieven is slaags geweest, bljjkt uit het feit, dat hy een stuk van de gestolen worst had be- machtigd, wat hjj nog bjj zioh had. STADSNI EU WS. Schoonhoven, 9 Juni. In de volgende maand zullen twee geachte ingezetenea onzer gemeente een jubileum hebben. I Den 7. Juli a. s. zal het n.l. 50 jaren geleden zyn dat de heer A. Van Scherpen zeel deelgenoot werd van zyne alom be kende apothekers firma, van welk lang durig tydsverloop hy tevens ruim 30 jaar alzoo van het begin der invoering van de Wet op het Geneeskundig Staats toezicht - zitting heeft in den Genees kundigen raad. En den 10. Juli a. s. zal het 25 jaren geleden zyn, dat do heer Dr. J. A. Gallandat Huet, na den 2/19 Juni 1871 gediplomeerd te zyn respectievelijk als Med. doctor en arts, alhier benoomd werd tot gemeente-

Schoonhovensche Courant | 1896 | | pagina 1