nout 1 I Hooiland. Hooiland. 1 N°. 1687. 1896. Zaterdag 13 Juni. I 4 J iVerkooDM. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht Haver. I I 1 I van Officiëele Kennisgevingen. 1 f INDERS, BLAND, *ak, LAND erk, LAND NHUIS, van Erfpacht op le Noordzüde te nd, KIEZERSLIJST BUITENLAND. Overzicht. rl BINNENLAND. van Voor ;erust zeggen ■g alleen it NOOTEN. Gemeente Schoonhoven. S. &W. N. VAN NOOTEN tb Schoonhoven, Uitgevers. en. totaling van den uli 1896. De In arkregei loeten volgen. 8 Of Hen. EUN te Streef- oensdag den ids ten 6 ure, dien Polder, irder. en geeft in- BOER. luitenlandsche en geploegde LSCHROTEN, Lmerik. GRE- L, do. 197, l. CASTELEIJN voornemens op den 11. Juni ure, by A. DE L CASTELEIJN voornemens op i 18. Juni 1896, re, by de Wed. fflÖOIHOfflfflE CÖÜRABT. jaar, hot 7 April aldai ijj C. Meel, v.. king van het worpen den hee angenoemde dan de ge- uurder dan te verhuren: van Nieuw- ouw de Wed. geen enkele gd kan wor- zy bereid king door tte lucht it bijgevolg 'orten reeds le geringere at de haver mig koken, van on- ige huis- schynsel de igeo na de dem igetrapt en de si» ><*arop f hebb 1 te Montfoort, ter zake ig, tot f 3 boete of 1 dag rel tot vern. van den strik. D. B., TisBoher te Berkenwoude, ter zake als voren, J. B voren, A. C. zake als P. H, visscner te neKKe voren, tot f 10 boete of 2 df E. R. voren, T. voren, P. A. te verhuren: Diaconie Armen A P. H. A. DE 1NEN, Jb. VER- )d. S. TIERRIE. om de beslissing tantonrechter, maar ’en (art. 35.) ai heer Mackay, ling van Minister n van de Stijfsel, die lij machtigen ider Nieuw- ids. MIT Jz. op de Kade t aldaar, be- ïd. L. Smit, kgat en het )6, te verhuren: xn de Polders ENBROEK, van kCONIE ARMEN an Mevrouw de STREEFKERK. Notaris JTEHOUWER te trsgraaf is voor op Donder- ni 189 6, tel- bü C. REUER- >ekomen rechter- zet en afslag, in In de vergadering van Dinsdag werd, na uitvoerige gedachtanvr^elwg, met 72 tegen 5 heer Heldt, om de patroons op straffe boete te verplichten jaarlyks opgave te doen van het bjj hen in dienst zynde personeel, dat aanspraak kan maken op kiesrecht wegens loon of dienstbetrekking. 1 réclame-termgnen had de Minis- voorgesteld, waardoor zoowel de sr als andere voorstellen vervielen, werd aangenomen een amendement voor Leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. De BURGEMEESTER der gemeente Schoonhoven noodigt hen in deze ge meente uit, die niet op de laatst vastge stelde kiezerslyst voorkomen maar aan spraak kunnen maken ter voldoening aan art. 6 van het Kon. besluit van 4 Mei 1896 (Stbl. No. 76) om op de lijst te worden geplaatst, daarvan voor 1 Juli a. s. aan gifte te doen, volgens het daarvoor vast gestelde ter Secretarie kosteloos verkrijg baar model. Schoonhoven, den 11. Juni 1896. De Burgemeester voornoemd, Mr. A. D. H. KOLFF. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden fö,75. Franco per post door het geheele ryk f 0,90. Men kan zich abon- neeren by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. Prys der Advertentie^Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte, inzending franco uiterlyk tot Dinsdags- en tot Vrydags-namiddags 4 uren. Alle binnenlandsche Ad verten tienvoor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. Volgens de jongffte berichten ziet het er in Zuid-Afrika treurig uit met de aldaar heerschende veepest. De schade, alleen in Bechuana-landbedraagt nu reeds meer dan 12 millioen gulden, en nog steeds grooter wordt de nood. De pest is nu reeds de grenzen van Transvaal, Natal en de Kaapkolonie overgetrokken, ondanks alle voorzorgsmaatregelen. Be- klagenswaardig vooral is do toestand voor de vele vrachtrijders, die onder weg hunne trekossen by menigte zien sterven. Naar men zegt, staan er langs den weg meer dan 1000 wagens, die, door gebrek aan ossen, niet verder kunnen. Frankrijk heeft het verlies te betreuren van een der groote mannen uit het tyd- I perk van vroegere glorie. Jules Simon, de bekende staatsman en groot geleerde, is op 82-jarigen leeftijd overleden. Jules Simon wydde zich met groote voorliefde aan het onderwijs en was reeds op 25 jarigen leeftijd Hoogleeraar aan de Sörbonne, eene betrekking, die hy in 1851 verloor wegens zyne weigering om den eed af te leggen op de nieuwe grondwet. Toen wydde hy zich meer aan letterkun digen arbeid, het houden van lezingen en ook weêr aan de staatkunde, waarmede hy zich een tydlang niet had ingelaten. Sedert 1863 lid van het Wetgevend Lichaam, onderscheidde hy zich daar door groote welsprekendheid, met name waar zaken van onderwys, drukpers vrijheid, vrouwenrechten, de afschaffing der dood straf en de zaak des vredes eenen pleit bezorger noodig hadden. Niemand heeft zich krachtiger dan hy verzet tegen de oorlogsverklaring van 1870, niemand ook echter, toen alles misliep, zich daarna met meer inspanning aan het algemeen welzyn en het herstel des vredes gewyd. Naar men meldt, moet Keizer Wilhelm door het zenden van het volgende telegram, zich zelf en den grooten doode geëerd hebben „Frankryk treurt opnieuw aan het graf van een zyner groote zonen. Ikzalaltyd onder de bekoring bly ven van zijn persoon- lykheid, als ik denk aan de dagen, toen hy my zyn gewaardeerde medewerking verleende, om het lot van de werklieden klasse te verbeteren. Ontvang, mynheer de President, de betuiging mü’ner levendige sympathie.” Afschuwelijk nieuws uit Barcelona, in Spanje. Aldaar werden op 5 Juni, na het einde eener processie, twee bommen ge vonden in de nabyheid van de Cathedraal, die hadden zeker dienst moeten doen om in de kerk te worden geworpen, doch de aanslag is door een of andere oorzaak mislukt. Nu, Zondag 11. evenwel tydens eene nieuwe processie, wierpen de anar chisten een bom te midden eener groote menigte. Er werden dadelük 18 dooden geteld en vele gewonden, waarvan er weder eenige bezweken zyn. Het moet een verschrikkelyk schouwspel geweest zyn. De staft van beleg is afgekondigd en een streng onderzoek wordt ingesteld. Hoe men in Spanje op den uitslag der verkiezingen influenceert: Twee dagen vóór de verkiezingen te Muchamiel, een plaatsje in de Spaansche provincie Alicante, begaf de burgemeester zich met den vrederechter en den veldwachter naar de verschillende boeren en verlangde den zwynenstal te bezichtigen. Waar een varken werd aangetroffen, werd het on schuldige dier opgeschrikt uit zyn rustige rust en naar het stadhuis gevoerd. Ver bluft vroeg dan de boer, waarom de heer burgemeester zulks deed, en de burge meester antwoordde: „Wanneer gij stemt voor den regeeringscandidaat, krijgt gij uw varken terug na afloop der verkiezing. Anders laat ik het dier wegens trichinose istbetrekkin) Betreffende de n ter wjjzigingen motie-Kuypei Op art. 28 i van den heer Sanders, om niet aan kiesver- eenigingen het réclamerecht toe te kennen. Verworpen werd een amendement van den heer Van Basten Batenburg, over réclames miet aan den ka: aan de rechtbank op te drager Art. 47. Een voorstel van des om de kosten van réclame voor rekenin) den Staat te nemen, werd door den L. overgenomen. Art. 49. De heer Heldt stelde vrydom van port voor op de stukken, door oandidaat-kiezers aan den burgemeester te zenden. De Minister was hiertoe wel geneigd, maar wenscht eerst met zyn ambtgenoot van Waterstaat te overleggen. Vergadering van Woensdag. Het boven vermeld amendement is zonder stemming aan genomen; *de Minister zal deze zaak bjj afzon derlijke voorschriften regelen. Over 3, betreffende het verkiezingwerk (can- didaat-stelling, couioir-stelsel, stemming en vast stelling van den uitslag) werden algemeene be raadslagingen gevoerd, waarin onderscheiden leden tegen de voorgestelde regeling bezwaren opperden. De Minister verdedigde haarin hoofd zaak is zij gelijk aan hetgeen daaromtrent in het ontwerp-Tak was voorgesteld. Volgens het ontwerp kunnen 50 kiezers kan een kiesvereeniging een candidaat stelle Op voorstel van den heer Seret werd 50 veranderd in 40 en verviel de bevoegdheid der kiesver- eenigingen. De beatolene had op bewusten dag zijne por- temonnaie op de tafel in zjjne woning laten liggen, waaruit bjj later het bovengemelde ver miste; zijne dienstbode, de beklaagde in deze, ontkende desgevraagd iets daarvan te weten. Eerst later aan den veldwachter had zjj bekend en toen de plaats aangewezen waar zij het weggenomene had gelegd. Beklaagde gaf op niet de bedoeling te hebben gehad het zich toe te eigenen. Eisoh: een maand gevangenisstraf. G. H., 33 jaar, houtdraaier te Waddingsveen, zou op 7 April aldaar, nadat de woning in ge bruik bjj C. Meel, wed. Keing, waarin hy wilde binnentreden, kennelijk voor hem door de be woonster gesloten was, wederrechtelijk in de woning zjjn binnengedrongen na de deur, die dicht was, te hebben opengetrapt en de sluiting te hebben verbroken, en daarop moedwillig die vrouw een gevoeligen slag hebben toegebracht. Beklaagde zeide wel in de woning te zjjn geweest, doch de deur niet opengetrapt te hebben. Door er tegen te duwen was zij opengegaan. Mishandeld had hjj de wed K. ook niet. Hij was alleen naar de woning van de wed. K. gegaan om haar te verzoeken zijne vrouw niet meer te beleedigen. Het tegendeel bleek echter uit de verklaringen van 3 getuigen. Tegen beklaagde, die volgens het O. M. dit feit heeft gepleegd in eene driftige bui, eisohte het f100 boete, subs. 20 dagen hechtenis. Ten slotte hadden een drietal inwoners uit Gouda, P. T., 20 jaar, koopman in vodden, J. A., 25 jaar, sohepenjager en H. J. v. B., 18 jaar, stoker, zich te verantwoorden. Zij zouden in den nacht van 12 op 13 April, te Gouda, te zamen en in vereeniging moedwillig C. W. Vis gewelddadig hebben aangegrepen, hevig geslagen en bloedend verwond en de 2de tevens moedwillig H. J. Tesink, gevoelig hebben geslagen. De beide laatste beklaagden bleken vroeger reeds veroordeeld te zjjn geweest. De le zegt beschonken te zijn geweest, terwyl de 2e ver klaart wel slaag gehad te hebben doch zelf niets te hebben gedaan. Ook de derde beweert on schuldig te zjjn. Vyf getuigen werden gehoord. In bewusten nacht omstreeks 12 uur kwamen Vis en nog twee infanteristen uit een danshuis in den Vogelenzang en ontmoetten toen op straat de beklaagden. Een hunner zeide toen: „Snert infanterie”, waarop allen Vis toen aangrepen en tegen het hoofd sloegen. Ook do 2e bekl. had Tesink bjj die gelegenheid geslagen. Ge durende 42 dagen was Vis in het hospitaal ver pleegd geworden als gevolg van de mishandeling, hem aangedaan. Met gedeeltelijke vrijspraak van het ten laste gelegde, en er op wjjxende dut alle beklaagden bekend staan als vechtersbazen, eisohte het O. M. veroordeeling tot zes maanden voor n". 1, tot vier maanden voor n’. 2 en 3. Uitspraak over 14 dagen. Voor het tweede kantonge recht te Rotterdam werd tegen M. Den H. te Nieuwerkerk a/d IJsel f5 subs. 2 dagen geëischt wegens het aan de algemeene weekmarkt te Rotterdam aanvoeren van een koe met zieken uier, J. v. d. W. te Groot-Ammers, voor gelük feit, f 3 subs. 1 dag. LI. Zaterdag had te Gouda in de Sociëteit „Ons Genoegen” de voorjaars vergadering plaats van de vereeniging van Onderwyzers in het arrondissement Gouda. Bij afwezigheid van den schoolopziener werd het presidium waargenomen door den heer J. Kiewiet de Jonge te Qudewater, vice voorzitter der vereeniging. In zeer waardeerende bewoordingen herdacht deze het onlangs overleden lid Posthumus en bracht», onder instemming der gansche ver gadering, hulde aan zyn nagedachtenis. Nadat de penningmeester rekening gedaan had, het reglement herzien en de heer R. Leopold tot secretaris herkozen was, hield de heer H. Hagen van Capelle a/d IJsel eene rede over „het wetenschappelyke in het onderwys,” die om vorm en strekking zeer werd toegejuicht. Daarna vereenigden een twintigtal leden zich aan een gemeen- schappelyken disch. Alblasserwaard en V|jf boerenlanden, 12 Juni. De handel in kaas en boter blijft flauw, alleen 1ste kwaliteit kaas jets meer gezocht, de prys van beide pro ducten is ongeveer dezelfde. Men besteedt thans in deze streken voor: kaas f 15 h f 18 per 50 kilo naar wicht en kwaliteit; goêboter f0,42s per kilo. ‘Ameide, 11 Juni. By het hevig on- weder, dat Dinsdag-namiddag, omstreeks 4 uren, over deze gemeente heentrok, wer den een paar boomen in de Parimasiebaan en in de Broeksche steeg getroffen. Overigens liep het hier zonder onheilen af. De bui ging vergezeld van een flinke vlaag regen, den volgenden morgen nog door eene goede hoeveelheid gevolgd. Alles is er buitengewoon door verkwikt en men kan nu poten, planten en werken op tuin en akker naar hartelust. ‘Benschop, 9 Juni. Het aan het water schap Benschop behoorend grasgewas, le snede, bracht by de heden in het koffiehuis van den heer J. Schouten te Polsbroeker- dam gehouden verpachting f 647 op, buiten de onkosten. Tevens werd verpacht het recht van visscheh in de Voorwetering van Polsbroek, het le perceel voor f 11, het 2e voor f 15, terwijl nog vanwege het water schap werd aanbesteed het uitanyden en schoonmaken der Polsbroeksche Voorwete ring voor f 20 en dat van den Korenmolen- vliet voor f 18. Door notaris N. F. Cambier van Nooten gevangenisstraf. adiger, Mr. M. Burger- dat het eerste feit van het weg nemen, en wel op 23 April gepleegd, geen diefstal, maar verduistering was, daar zjj de deken anders dan door misdrjjf verkregen had. Voor dit feit zou dus vrjjspraak moeten volgen. Mocht de rechtbank pleiter’s gevoelen niet deelen, zoo verzocht hy de dementie voor beklaagde. Hierna stond terecht G. B., 26 jaar, bakkers knecht te Gouda. Hem werd ten laste gelegd op 15 April aldaar opzettelijk een aan J. J. Liesker toebehoorende quitantie, groot f41,67, die hem door dezen ter betaling was aange boden en als zoodanig in handen gegeven en waarmede hy zich daarop zonder te betalen in zgn woning had begeren, wederrechterljjk te hebben toegeëigend. Uit de behandeling bleek dat beklaagde, vroeger tapper, voor geleverde dranken aan Liesker verschuldigd was bovengenoemd bedrag. Op bewusten dag nu vervoegde L. zich ten ijiuize van beklaagde, hem eene quitantie tot genoemd bedrag ter betaling aanbiedende. Be klaagde was toen met de quitantie in de binnen kamer gegaan en niettegenstaande herhaalde aanmaningen om óf de quitantie óf het geld te geven, was hg in gebreke gebleven. Beklaagde zeide niet te weten waar zyne vrouw de qui tantie had gelaten. Ook aan een bediende van L., die zich later bjj beklaagde vervoegde om de quitantie of het geld, was door bekl’s. vrouw geantwoord, noch van het een, noch van het ander iets te weten. Aan den commissaris van politie, die zich ten huize van beklaagde ver voegde ter inbeslagneming der quitantie, was deze eerst na herhaalde aanmaning afgegeven, zeggende beklaagde„als ik deze afgeef, bon ik mijn recht kwyt.” Op het politie-bureau had hjj zyn leedwezen betuigd over zyne han delwijze. Beklaagde gaf op ter terechtzitting de qui tantie alleen achtergehouden te hebben om L. te plagen, niet om dezen niet te betalen. Den léden Mei d. a. v. had beklaagde aan L. betaald. Het O. M. dacht er echter anders over en requireerde een maand gevangenisstraf. Vervolgens verscheen de 18-jarige A. V., arbeider te Capelle a/d IJsel, die op 19 April aldaar moedwillig P. Burger een hevigen slag op het hoofd zou hebben toegebraoht en hem bloedend verwond. Tegen beklaagde, die niet verschenen was, werd verstek verleend. Uit de behandeling bleek, dat beklaagde B.# dien hy reeds meer malen tot vechten had uitgedaagd, zonder eenige aanleiding had geslagen. Tegen beklaagde, bekend staande als vechters baas, werd 15 dagen gevangenisstraf geëischt. Een 18 jarige dienstbode uit Lange-Iluige- weide, C. v. D. genaamd, had volgens de aan klacht op 16 April aldaar ten nadeele van Willem Kastelein weggenomen een muntbiljet van f 10 on een rykzdaalder. By Kon. besluit zyn benoemd: tot ontvanger der belastingen te Zierikzee C. G. Bannier, thans' te Sliedrecht; te Kam pen M. J. Romer, thans te Tiel; te Over- schie F. E. Vreede, t+ians te Vianen. De herbouw der afgebrande kerk te Asperen is aanbesteed. Het minst was ingeschreven door den heer J. H. Van Berghem, te Waardenburg, voor f33.890. De rechtbank te Rotterdam ver oordeelde Dinsdag o. a.A. V., arbeider en visscher te Ötolwjjk, wegens diefstal van eenden, tot drie maanden. Te verantwoorden had zich in de eerste plaats A. R., huisvr. van J. W. R 51 jaar, koopvrouw te Schoonhoven. Zjj zou op 23 en 24 April, te Gouda, beide malen een aan G. y. d. Pol, huis vrouw van P. Wessels, toebehoorende molton deken hebben weggenomen. Beklaagde bekende de dekens te hebben weg genomen uit het logement van Wessels, waar zij eenige nachten gelogeerd had. Armoede had haar ertoe gebracht. De dekens waren door haar verkocht te Gouda en te Leiden, reep, voor 40 en 30 cent. Eisch: twee maanden f De toegevoegde verdet hout, vermeende men, en wel jfstal, maar v te Lopik werd nog verpacht voor den heer M. Schinkel c.s. alhier 31/» hectaren hooi land, waarvan de opbrengst was f 215, buiten de onkosten. Bodegraven, 9 Juni. Kaas. Aangevoerd 319 wagens, te zamen 18724 stuks, wegende 82.436 kilo; 1ste soort Goudsche f 23 f 252de soort f 17 f 191Derby kaas, 1ste soort f 24, 2de soort f 192IJ Eiammer-kaas, 1ste soort f 251,2de soort f 20{ a f 22. Handel matig. Giesen-Oadekerk, 10 Juni. Gisteravond sloeg de bliksem in den tuin, behoorende by de pastorie alhier. Een treuresch en twee knotwilgen werden getroffen. Krimpen a/d IJsel, 9 Juni. De 14-jarige poetsjongen T. Pek, van de koolteerfabriek, had gistermorgen het ongeluk met de rechterhand tusschen de machine te ge raken, waardoor hem de twee voorste vingers werden afgeklemd. Per stoomboot is hy naar Rotterdam vervoerd,’waar hij in het ziekenhuis werd opgenomen. ‘Lekkerkerk, 10 Juni. Heden had alhier de nationale ringrydery plaats, die iuge- richt naar een Amerikaansch stelsel uit muntend voldeed, te meer, daar het weêr met den middag aanmerkelijk verbeterde en zelfs uitmuntend werd. 18 paren namen aan dezen wedstrijd deel, die om twee uur begonnen was en te 41 uur afgeloopen, met den navolgenden uitslag: Prijs mej. J. Oskam en de heer J. Oskam'; 1ste premie mej. H. Kool en de heer A. Den Oudsten; 2de premie mej. 0. Rietveld en de heer M. Broere en de 3de premie mej. E. Berkouwer en de heer At. Berkouwer. Daarna werd een optocht gehouden door al de ry'ders, met de commissie, door de geheele gemeente, wat een zeer gezellig en vroolyk aanzicht opleverde. De prijzen werden daarna uitgereikt door den heer H. Schenk in „de Groote Boer” met een daarby passend gezegde voor ieder kunst voorwerp. Opgericht werd in de afgeloopen week eene zangvereeniging, onder den naam van „Zang en Vriendschap”, waarvan directeur de heer Bouma te Nieuw- Lekkerland. 'Leksmond, 10 Juni Het on weder, dat gisteren-namiddag ongeveer twee uren achter elkander aanhield, was zóó ont zettend zwaar, dat bijna niemand zich zóó iets kan herinneren. Van groote onheilen of schade heeft men gelukkig niet ver nomen. Bij den koopman DeN., midden in de druk bebouwde kom der gemeente, sloeg de bliksem een gat in 't dak, ver- bryzelde een 25tal pannen, veroorzaakte eenige schade in huis, doch er ontstond gelukkig geen brand. Een schoon paard van den heer Js. Van Dieren sloeg in ’t veld dood, een daarby loopend paard ge raakte te water doch is gered; verder liep alles büzonder gezegend af. ’Nieuwerkerk a/d IJsel, II Juni. den cursus in het maken van Goudsche kaas, te houden in de volgende maand onder leiding van den heer A.-Bos, zui- velconsulent in dè provincie Zuid-Holland, hebben zich riiim vy ftig personen opgegeven ’’Ouderkerk a/d IJsel, 11 Juni. Het kohier no. 1 voor de personeele belasting, dienst 1896/97, is invorderbaar verklaard tot een bedrag van f1287. Behalve het yzeren rynschip van 400 last, waarvan de kiel gelegd wordt op de werf „de Toekomst” alhier, moeten op die werf nog vervaardigd wordeneen yzeren tjalk van 40 last voor rekening van gebr. Mul alhier en een yzeren sleep boot voor rekening van den heer W. Van Eyk te Schiedam. De machine hiervoor zal geleverd worden door den heer H. De Ridder te Delfshaven. (Verbetering: De naam van het in de vorige week van stapel geloopen ryn schip was „Meteor”; een zetfout gaf een anderen naam te lezen.) ’WHllge-Langerak, 10 Juni. Dinsdag avond tusschen 4 «en 5 uur ontlastte zich hier een hevige onweersbui. Felle bliksem stralen, onmiddellyk gevolgd door knet terende donderslagen, schoten naar de’ aarde en een er van trof een opgaanden wilg in de onmiddellijke nabyheid van schuur en woning van den landbouwer V. De boom werd in twee stukken ge slagen, en geheel versplinterd, zooiatvry groote spaanders verscheiden meters ver weggeslingerd werdén. Gelukkig sloeg de bliksem aan den voet van den boom in den grond, zoodat schuur en woning ge spaard bleven. Men ziet het dus hier weêr bewaarheid, dat hooge boomen nog al eens dienst doen als bliksemafleiders. Hier doet zich bij een man een geval van hevigen buikloop en braking voor, dat aan cholerine doet denken. De plotseling ingevallen warmte en vooral ’t overmatig drinken van ongekookt veld- water schy'nt er oorzaak van te zyn. Doelmatige geneeskundige hulp geeft hoop, dat de lyder behouden zal bly ven. ’t Is zaak nu vooral geen ongekookt water te drinken. Filtreeren van ’t water is niet voldoende; koken is veel beter, en kan men beide doen, zooveel te beter. doodmaken en verbranden.” De voornaamste feestelykheden ter gelegenheid van het Meleöniutaféest in Hongar||e, zyn Vrijdag begonnen met de overbrenging van de Stefanus kroon en de andere insignes der koninklü'ke macht naar de kerk van den heiligen Mattheus, waar zij gedurende drie dagen voor het publiek ten toon worden gesteld. Terwijl de insignes werden overge bracht, werden alle klokken geluid. Overal waar de stoet voorbijging, ontbootten de toeschouwers eerbiedig het hoofd. soldaten presenteerden de geweren, de kerk was geen plaatsje onbezet. Toen de processie binnentrad, begon het koor te zirigen het lied, dat nog afkomstig is uit den tyd, toen de Turken meesters van het land waren, en dat aldus aanvangt: „Waar zyt gij, schitterende ster der Hon garen?” In deze kerk werden de insignes gelegd op een tafel, die onmiddellyk om ringd werd door twaalf gardes. Zy de insignes nl. - zullen dienst doen by de plechtigheid, waarmeê de feesten hun hoogtepunt bereiken, de huldiging van Koning Franz Joseph door het Parlement. Kantongerecht te Schoonhoven. Zitting van 5 Juni 1896. v eroordeeid: G. B., zonder beroep van viBsohery-overtredin) hecht., met verb, en beve viBBcner ie iwiuhiwuuue, ver n, tot f 3 boete of 2 dagen hecht. B., visscher te Berkenwoude, ter zake als kit f 3 boete of 2 dagen hecht. en C. B., viBBohers te Hoenkoop, ter voren, ieder f 10 boete of 2 dagen hecht. viBBoher te Lekkerkerk, ter zake als 10 2 Jagen hecht. n., viseoher te Lekkerkerk, ter zake alB tot f 10 boeto of 2 dagen hecht. B. 8., visBCber te Stolwijk, ter zake als tot f 5 boete of 2 dagen hecht. v. K., koopman te Gouda, ter zako van het onbeheerd laten staan van een trekdier, tot f3 boete of 3 dagen hecht. P. P., koopman te Nieuw-Lekkerland, ter zake als voren, tot f 3 boete of 3 dagen hecht. A. L., koopman to Oudewater, ter zake van overtreding-reglement op het rijden met hon denwagens in de prorinoie Utrecht, tot f 1 boete of 1 dag hecht. G. 8., koopman te Oudewater, ter zake als voren, tot f l boete of 1 dag hecht. C. H. O., venter te IJselstein, ter zake overtreding der verordening houdende maatre gelen tegen vermomde bedelary in de gemeente Berg-Ambaoht, tot f 1 boete of 1 dag hecht. W. d. R., venter zonder bekende woon- of verbiyfplaatB, ter zake als voren, tot f 1 boete of 1 dag hecht. H. 8., venter zonder bekende woon- of ver blijf plaatB, ter zake als voren, tot f 1 boete of 1 dag hecht. H. v. d. W., metselaar, J. K., P. H. vissohers, en B. R. Bzn., landbouwer, allen te Lekkerkerk, ter zake van het verwekken van nachtrumoer, ieder tot f 3 boete of 3 dagen hecht. H. v. d. W., metselaar te Lekkerkerk, ter zake als voren, tot f 3 boete of 3 dagen hecht. H. t. IItimmerman te Schoonhoven, ter zake van openbare dronkenschap, bij 2de her haling, tot hecht, van 7 dagen. Larbeider te Jaarsveld, ter zake van openbare dronkenschap, tot f 3 boete of 3 dagen hecht. A. v. d. H., werkman, J. R., zilversmid en A. P., goudsmid, allen te Schoonhoven, ter zake als voren, ieder tot f 3 boete of 3 dagen hecht. J. B., koopman te Schoonhoven, W. B., boe renknecht te Berg-Ambacht, J. v. E., zonder beroep, D. v. d. R zilversmid, beiden te Schoon hoven, B. R. Bzn., landbouwer te Lekkerkerk en A. C. B., mandenmaker, vroeger te Schoon hoven, thans te Leiden, ter zake van openbare dronkenschap, ieder tot f 1 boete of 1 dag hecht. STATEN-GENERAAL. In de vergadering der Tweede Kamer van Donderdag is 'na langdurige beraadslaging gestemd over de amendementen betreffende het gemeentelijk kiesrecht; dat vatn de heeren Bor- gesius c.s. was, om een zuivere stemming te verkrygen, ingetrokken, daar zy van oordeel waren hun doel evenzeer te kunnen bereiken door afstemming van art. 7. Het amendement-Qe Beaufort c.8. (meer beper- gemeentelyk kiesrecht), werd ver- met 53 tegen 36 stemmen; dat van leer Pyttersen (uitbreiding), verworpen met 54 tegen 35 stemmen. Art. 7 werd aangenomen met 45 tegen 44 stemmen. De beraadslaging werd begonnen over 2 (het opmaken der kiezerslijsten en regeling van het recht van réclame), en voortgezet in de ver gadering van Vrydag. Onderscheiden sprekers hadden tegen de ter- mynen, voor de behandeling der bezwaarschriften bepaald, bedenkingen. Vooral omdat de uitspraak in laatste instantie eerst zal geschieden, wanneer de verkiezing is afgeloopen, zoodat de kans be staat, dat niet-kiesgereohtigden wèl aan de ver kiezing deelnemen, daarentegen bev oegden worden uitgesloten. De Minister van Binnenlandsche Zaken vond die grieven niet zoo ernstig; daar het gevreesde gevaar maar zelden zou voorkomen; niettemin was hy bereid, sommige termynen wat te be korten. Dit was den leden, die ze geopperd hadden, niet voldoende; eenige amendementen werden ingediend of aangekondigd en later aan geboden, om ze belangrijk in te krimpen; boven dien een motie van den heer Kuyper, om de verdere behandeling van 2 te verdagen en over te gaan tot 8, ten einde den Minister in de gelegenheid te stellen, aan zyn voofhemen tot Terkorting gevolg te, geven.

Schoonhovensche Courant | 1896 | | pagina 1