mi en&ZBnen, penvoer: 1896. N°. 1688. Woensdag 17 Juni. 'oek! Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. nstrnmeiiten- ï-HANDEL IJONGH, SLIEDRECHT. DSMA, )AM. 'REUMINGEN valer. KERS, DA, frente, BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. der 8 (wijze van stemming), werd aan ge il winkels. rders in de meeste tot den eerstvolgen- ir Amsterdamsche boven de Amster- ing, zonder bere- vin kei van lig waarde op de door de -EERDE lalve K.G. en by 32*Cents het LV ‘NS3SO0 UBA mil ijoq quiz ?[9OA0q 00H0S jepBAsinH SCHOÖfflöïENSCHE GOURABT. De Waag", eposito: i 2 «/0, overeen te komen (verkiezende ^egen i; p Effecten voor: -H ’sjaars; 't den prolongatie- terdamsche beurt- oopen en verkoopen sen provisie van: ven de 80 dor 30 °/0 (ook ere HONIGKOEK, Kroon” te Delden, verkrygbaar bij lijk iiiKiuinde ene lijfrente roor «stort kapitaal. ion. voor vrouwen. lelige voorwaarden i van wissels op md. Tarieven op rygbaar. n de Heer HEUVEL, aldaar. bewustzijn bij zijn makker te zien weder- keerenhet getal slachtoffers van onvoor zichtigheid was hier dus bijna weder met een vermeerderd. ‘Krimpen a/d. Ueel, 15 Juni. Het kohier van de Personeele belasting, dienst 1896 n°. 1, is op 28 Mei j.l. invorderbaar ver klaard tot een bedrag van £1824,78®. Door Burgemeester en Wethouders is benoemd tot ambtenaar, belast met de beteekening van stukken in zake plaatselijke belasting, de heer J. H. Smit, deurwaarder te Schoonhoven. ‘Lopik, 13 Juni. Heden werd aanbe steed de bouw van een schoolgebouw te Cabauw en de levering der benoodigde schoolmeubelen Voor het schoolgebouw werd ingeschre ven als volgt: Z. Gelens te Schoonhoven, J. W. Dogterom, N. StrienCabauw, G. H. C. De Bruin, P. Boef Pzn., Voor de t._. H. Peltenburg, J. F. v.Ryubeigen, vuu-zuu J. J. Hoogendoorn, Vianen, C. De Bruin, Jaarsveld, P. Boef, Lopik, G. H. Kuijlenburg, Schoonhoven, - A. J. Van Kleef, Lopik, IJselstein, Ameide, - ÜW*. In het koffiehuis van 1OEKWEIT en Per mud f4,80. ETERSE, ek Komynsteeg, UDA. >r omzet zyn de rendat pakjes, voorzien eerd handelsmerk, toven by R ENDE. Spelt. G. van der Rest. Pannekoek. VAN DER STEEGT. d. Knoers. Homburg. Scheer, vordt de aandacht 1 THEE, k f 1,30 6 05 7 24 7 99 en waar een dier al niet van schrikt bruintje neemt een’ sprong van den weg in het water, met zich voerende de kar en het drietal, ’t Liep al weer best af: dadelijk waren verscheiden personen bij de hand om te helpen en al heel spoedig stond alles doornat doch ongeschonden op den weg. Toen de boel wat opgeknapt was, werd de reis vervolgd, doch zonder den onderwijzer; deze was maar vast vooruit gewandeld, om zich te spoadiger van droge kleeren te kunnen voorzien. Zondag-morgen was eene groote schare tempelwaarts gegaan, om Prof. H. Oort te hooren preeken en te zien doo- pen. Men weet: ’t woord „doopen” heeft in den laatsten tijd heel wat te beteekenen. En de redenaar heeft gepreekt en ge doopt, beide aangrypend schoon, al werd bij de laatste handeling de gewone for mule niet gebruikt. Iedere kleine kreeg een wensch en eene bede op de levens reis mede, doch telkens in een anderen vorm. Zeer gesticht verlieten zeker bjjna allen het kerkgebouw. ‘Tienhoven, 15 Juni. Van gister-avond tot heden morgen zijn op de zalmzegen- visschery alhier 9 zalmen gevangen. Waddinxveen, 13 Juni. Ter keuring voor den krijgsdienst waren in ’t geheel voor deze gemeente aanwezig 143 paarden, waar van 45 geschikt werden bevonden. De gemeente Boskoop bood 1 paard ter keuring aan, hetwelk ongeschikt werd be vonden. Willeskop, 11 Juni. De collecte ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapende^ dienst in de Nederlanden heeft in deze gemeente opgebracht f3,72. ‘Zevenhnlzen, 15 Juni. Ten einde den predikant der Herv. Gem. in de gelegen heid te stellen de leerlingen der Zondags school te oefenen in het zingen van gewijde liederen en psalmen, is een orgel geplaatst in de consistoriekamer. Z Eerw. houdt nu eiken Woensdag een cursus in den zang, welke door een groot getal kinderen gevolgd wordt. Gemengd Nieuws. Bij de te Veen gehouden ver pachting van hooigras door de notarissen Boll te Dinther en Gorinchem, verlangden de aanwezige pachters eenparig niet- betaling der opcenten. De notarissen, die aan dat verlangen niet wilden voldoen, keerden onverrichter zake huiswaarts. Geen bod werfi gedaan. - Vrijdagavond zyn de 22-jarige zoon van den bakker De S. enrie 18-jarige dochter van den timmerman K., beide wonende te Rotterdam, terwijl zij op de Rotte onder Hillegersberg aan het spele varen waren, in het water geraakt en verdronken. Beider ly'ken zyn opgehaald. Te Amersfoort is de zestien jarige besteller IJ., bij het baden in de rivier de Eem, verdronken. Den generaal Bloem te Arnhem is Vrijdag-ochtend een ernstig ongeluk overkomen. Nadat dé generaal voor zyne woning in de Hertogstraat te paard gestegen was, begon zyn paard te steigeren en ging het recht overeind op de achterpooten staanwaardoor het ’t evenwicht verloor en omsloeg. De generaal kwam onder het dier terecht, met het hoofd op den trottoirband. Be wusteloos en ernstig bezeerd werd de heer Bloem in zijn huis gedragen. De toestand van den generaal moet thans zeer zorgwekkend zijn. Vrijdagmiddag werd lyn 's Her togen bosch Helmond tram, die te 1.40 van Helmond veitrekt, dicht by het postkantoor aldaar, een knaapje van ruim 7 jaar doodgereden. De gebroeders B. te Utrecht gingen in den nacht van Zaterdag op Zon dag uit visschen. Aan het Merwedekanaal nabij den Hommel bekroop een hunner de lust te gaan zwemmen. Hij ontkleedde zich en begaf zich te water. Aan den over kant gekomen, wilde hy het vry breede water weder terugzwemmen, maar door eene onbekende oorzaak kon hij dit niet volbrengen en zonk hij in de diepte weg voor de oogen van zijn broeder, die niet in staat was hem hulp te verleenen. Spoedig werden pogingen in het werk gesteld om den drenkeling op te halen door middel van dreggen, terwijl ook herhaaldelyk naar hem werd gedoken, maar zonder eenig ge volg. Het visschen naar het lyk is den ge heelen dag voortgezet, maar het is nog niet mogen gelukken den drenkeling op te halen. De ongelukkige laat eene weduwe met drie kinderen achter. Uit Gramsbergen wordt van 11 Juni gemeld: Een verschrikkelijk ongeluk is gisteren namiddag onder de Krim gebeurd. De bliksem is geslagen in een keet, waarin een 15-tal arbeiders tijdens het on weder geschuild waren. Vyf personen werden doodelyk getroffen en wel drie vrouwen en twee mannen, in deze en naburige gemeenten te huis behoorende. - Een winkelknecht te Breda, die Zaterdag de onvoorzichtigheid beging een vat spiritus by het licht eener kaars af te tappen, werd daarvan het slacht offer. Op een gegeven oogenblik viel een druppel van het vocht in de vlam en onmiddellijk stond de kleeding van den knecht in lichtelaaie. De bekomen brand wonden zijn zoo ernstig, dat men voor zijn leven vreest, f 6250. - 6188. dieu, uauauw, 5292,50. Kuijlenburg, Schoonhoven, - 5088. Jaarsveld, - 5039. u., Lopik, - 4988. benoodigde schoolmeubelen w, Schoonhoven, f 424. J. F. v. Rijnbergen, Oud-Al bias, - 398. 391. 394. 389. 385. 379. 368,75. 347. 343. 323. 294. Als hier of daar een dynamiet-aanslag voorkomt volgen dra meerdere. Zoo heeft na dien te Barcelona, te Also by St. Sebastian voor het huis van een schoolmeester een dynamiet-ontplolfing, in den vorm van een bom, plaats gehad en heeft ook Parijs (Frankrijk) zyn aanslag gehad. Op de boulevard Haussenan ontplofte een bom, bestaande uit een chocolade-bus van Van Houten, waarin wat buskruit en patronen zich bevonden. Het liep met den schrik af, want noemenswaardige schade werd er niet door berokkend. Een bom van heel anderen aard is liet belastingontwerp, in gediend door De Cockery. Met 15 tegen 1 stem vereenigde de begrotingscommissie zich met het voorstel om eene belasting te hififan op de rente der Staatsschuld. Met groote plechtigheid en hartelyke deel- neming had de begrafenis van Jules Simon plaats. Zy geschiedde op staatskosten en behalve namens de Regeering door den Minister-President, werd namens de Acade mie en verschillende andere vereenigingen van wetenschap, onderwijs en weldadigheid aan het graf gesproken. De kransen waren zoo talryk (een was er onder van den Duitschen keizer) dat de eenvoudige woning van den overledene geen genoeg zame ruimte aanbood. De Duitsche bladen vullen nog kolom men met beschouwingen over het conflict tusschen Prins Heinrich van Pruisen en Prins Ludwig van Beieren. Eerstgenoemde zou op een feest der Duitsche Vereeniging te Moskou, Pruisen wat al te zeer op den voorgrond gesteld hebben en de overige Rijks staten wat en bagatelle hebben voorgesteld. Prins Ludwig kwam daartegen op, als vertegenwoordiger van den grootsten Staat op één na, doch dronk ten slotte op de Vereeniging van alle Duitschers. Hiervan werd naar het schijnt meer cphef gemaakt dan de zaak verdiende, waardoor de Keizer er zich mede bemoeide. Ten slotte is zy echter op vriendschappelijke wijze bijge legd, gelyk de Kölnische verhaalt. Het nieuwe Duitsche Burgerlijk Wetboek, waarvan de tweede lezing in den Rijksdag aanvangt, zal eerst 1 Januari 1900 in wer king treden. De Engeleehe bladen laten zich zeer waardeerend uit over de invrijheidstelling van de vier gevangen hoofden van de hervormingsvereeniging in de Zuid Afri- kaansche Republiek. Aan ieder hunner werd eene boete van 25000 pond sterling opgelegd met de schriftelij ke belofte om nooit meer zich te zullen mengen in de staat kundige aangelegenheden van het land op straffe van levenslange verbanning. Ko lonel Rhodes weigerde die belofte af te leg gen en is derhalve voor 15 jaar verbannen. Bij hunne terugkomst aan den „Rand” van de overigen rezen de mijn waarden. Nu is aan Engeland de beurt om recht te spreken tegen Dr. Jameson en consorten, die oorzaak waren van de hoogstgevaar- lyke gebeurtenissen, die laatstelijk in Zuid-Afrika plaats vonden. Omtrent de aanleiding tot de expeditie naar Dongolo deed de Minister President, markies van Salisbuiy, de volgende belangrijke mededeelingen. Vroeg of laat, zeide hyi, zouden stappen noodzakelyk zyn geworden, ter herwinning voor Egypte van het verloren grondgebied. Het zou mogelyk nog wat zijn uitgesteld, ware Kassala niet bedreigd geworden. In het belang van Italië niet alleen, maar ook in dat van Egypte, werd het noodig te voorkomen, dat deze stad den Dervischen in handen viel. Maar doel der expeditie is feitelyk Dongola, welks bezit voor Egypte uit een handelsoogpunt en voor degrens- verdediging van groot belang is. Do houding der Egyptische troepen, ging de Markies van Salisbury voort, valt tot nu toe slechts te loven. Generaal Kitchener, de Sirdar, heeft instructies niet verder te gaan dan Dongola, maar tot Dongola heeft hij de handen vry. De Regeering even wel - zeide Salisbuiy verder heeft voor het vervolg nög verder strekkende plannen. Een der grootste voordeelen van Dongola is: dat het ligt aan den weg naar Khartoum, en hoewel de flnanciéele omstandigheden van Egypte het voorshands nog niet uit voerbaar maken met Khartoum namen wy Egypte tijdelyk in bezit, en wy zullen derhalve niet hebben teruggegeven wat we ontvingen zoolang, tot Egyptes veilig heid, de Egyptische vlag niet weder boven Khartoum wappert. (Toejuichingen.) By Zanzibar heeft de Britsche kruiser „Philomele” een slavenschip aangehouden. De bemanning sprong over boord en ver dronk, en de „lading”, 22 slaven, meest kinderen, werd bevrijd. Bij dit soort van werk—eere wien eere toekomt! is het altyd een zielsgenot de pootige Engelschen gade te slaan. De RuBfthche Czar heeft als aandenken aan de kroningsfeesten uit zijne parti culiere kas 250.000 roebels aangewezen om als liefdegiften te worden verdeeld. Naar men bericht, zal hy in Augustus of September een bezoek brengen aan het Oostenrijksche Hof. Als toekomende troonopvolger van den Perzlschen Schah is aangewezen Muham med-Ali-Mbza, geboien in 1872, oudste zoon van den tegenwoordigen Schah, thans gouverneur van de provincie Azer Baijan. De kansen voor de verkiezig van Mac- Kenley als President van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika nomen meer poging tot omkooping by eene verkiezing. Gisteren-ochtend zyn de zee baden te Scheveningen geopend. De Staatscommissie te Am sterdam voor het practisch apothekers examen heeft het diploma uitgereikt aan den heer L. C. G. Douwes Dekker, geb. te Bodegraven. Aan de Universiteit te Am sterdam is het propaedeutisch examen in de geneeskunde afgelegd door den heer A. W. Van Haaften W.Hz. te Sliedrecht. Mej. C. van de Weg te Gouda is te Amsterdam geslaagd voor het apothe- kersbediende-examen. Benoemd tot onderwijzer aan school I te Leerdam de heer P. H. Schreu ders, te Epe. “Gouda, 15 Juni. De heeren G. N. Kruisheer en H. J. W. Huber hebben hun ontslag ingediend als bestuursleden van de afdeeling „Gouda” van het Ned. Onder- wy zei s-genootschap. Gorinchem, 13 Juni. Uitslag der alhier door Dijkgraaf en Hoogheemraden van de Alblasserwaard c. a. gehouden aanbesteding van herstelling en onderhoud van rys- werken, steenen bermen, steenglooiingen beslagwerken. Perc. 1. Onder Hardingsveld, Papendrecht, Alblasserdam en een gedeelte onder Nieuw-LekkerlandH. Boxman te Hardingsveldf3395. 2. Onder Nieuw Lekkerland: W. ’t Hoen te Alblasserdam 3280. 3. Onder Streefkerk: J. Ver schoor te Aramerstol - 2894. 4. Onder StreefkerkH. Bode te Aramerstol-418. 5. Onder Groot-Ammers,Lange rak, Tien hoven en Ameide: Chr. Streefkerk te Ameide f 2080. ‘Gorinchem, 14 Juni. De keuring van paarden, eventueel voor den krijgsdienst te leveren, zal op Maandag den 22. dezer op het Kazerneplein alhier plaats hebben. Uit deze gemeente zyn 66 paarden van 32 eigenaars voor die keuring ingeschreven. De groote voorjaarsschouw langs de dyken van het hoogheemraadschap de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe, zal dit jaar worden gevoerd op Din’sdag den 23. dezer, te Gorinchem, langs de Merwede, de Noord en de Lek tot de gemeente Ameide. Van daar zal de schouw worden voortgezet op Woensdag 24 dezer, langs de Zouwe-, Bazel- en Noorder-Linge d(jken tot de gemeente Gorinchem. De aanvoer van nieuwe aardappelen L. Burggraaf, E. De Graaf, Corst. Verheij, B. Schippers, J. v. Klaveren, ‘Lopik, 15 Juni. In het koffiehuis van A. Kars had door notaris Gambier Van Nooten de jaarlijksche verpachting plaats van de kersenboomgaarden aan den uitweg. De opbrengst wordt geschat op 8 cent per kilo aan den boom. ‘Meerkerk, 15 Juni. Aan de jaarmarkt waren aangevoerd 130 schapen en lam meren. Prijs der lammeren van f 8 tot f 15, die der schapen van f 14 tot f 25. Biggen waren aangevoerd 190. Prys van f5,50 tot f8. Paarden waren er weinig, waarschijnlijk omdat het dien dag te Utrecht ook paardenmarkt was. De ban lel was in alles slechts matig. ‘Molenaarsgraaf, 15 Juni. Het hooi land van den polder heeft bij publieke verhuring opgebracht f785, tegen f849 in 1895. Op verzoek van vele huurders is thans voor het eerst verhuurd bij afslag en zonder strijkgeld. Montfoort, 10 Juni. De heer C. G. Van der Lee te Hekendorp is door God. Staten van Zuid Holland en Utrecht her benoemd tot voorzitter van het waterschap Snelrewaard, Zuid Linschoten, Schagen en den Engh. ‘Nieuwerkerk a/d IJsel, 15 Junk Dit broedmachines nog geen rykmakers zyn, kan wel uit het volgende blijken. Iemand in onze gemeente, die een zoodanige machine bezit, heeft tot vier keeren toe gebroed. Van de 240 eieren heeft mon zes kuikens verkregen. Heden morgen zyn eenige boeren aan den hooibouw begonnen. Eenige zeg ik, want er zijn er, die er in den eersten tyd nog niet over kunnen denken. In den Prins Alexanderpoider groeit het met de droogte niet. Wel heeft de regen van de vorige week verkwikt, maar voor boven genoemden polder had men veel meer kunnen ontvangen. En wie laat hooi- bouwt, krijgt laat etgroen, zoodat de koeien te lang in dezelfde wei moeten loopen, wat ten gevolge heeft, dat die dieren al heel spoedig in de melk afnemen. Een vroege oogst is dus den boer het voordeeligst. ‘Noordeloos, 15 Juni. Nu de zoo zeer gewenschte en verkwikkende regen Dins dagen Woensdag is gevallen, hebben vooral de bouwlanden een geheel ander aanzien gekregen. De aardappelen en beetwortelen staan over het algemeen zeer goed en ook van de hennep kan nog veel terecht ko men, hoewel deze veel van de droogte heeft geleden. De voorhooibouw komt deze week binnen en met da algemeene zal een aanvang worden genomen. Het schoonmaken der Voor-Giessen is bij publieke aanbesteding aangenomen door M. Boogert voor de som van f 23. ‘Polsbroek, 15 Juni. Een in de Herv. Kerk gehouden collecte voor de zending heeft f 12.50 opgebracht. In de laatst gehouden vergadering van kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. Gemeente van Polsbroek en Vlist is voorloopig, in de plaats van den heer E. Erkel alhier, die bedankte, tot president- kerkvoogd benoemd de heer H. de Heer alhier en tot administreerend kerkvoogd, in de plaats van den heer J. Kok alhier, die mede ontslag nam, de heer W. Zuid- broek te Vlist. ‘Steln, 16 Juni. De publieke verpach ting van de eerste snrda grasgewas heeft f439 opgebracht, tegen f573 in het vo rige jaar. ‘Stolwyk, 15 Juni. Aan ’t eind van den Tent weg stond Zaterdag-middag een wagen met bloemen en de geleider rustte in het gras van ’t vermoeiende overal- heen trekken. Daar komt een rijtuig aan, een karretje, met een klein, bruin paard er voor en drie personen, twee veekoopers en een onderwijzer, er ophet gezelschap kwam van Gouda en moest naar Berg- Ambicht. Op het oogenblik, dat het paard bij hem is, staat de bloemenkoopman op neemt dagelijks toe, zoodat de prys reeds tot 40 ii 50 ets. de 5 liter gedaald is. Doperwten golden gisteren 10 cent het kilo. Ameide, 15 Juni. Tot veldwachter dezer gemeente is, met ingang van 1 Juli a.s benoemd C. van Toorn, thans gemeente veldwachter te Vianen. De keuring van paarden voor den krijgsdienst zal in deze gemeente plaats hebben op het’erf bij het koffiehuis van Mej. de Wed. Diepenhorst, op Maandag 29 Juni a.s., ’s voorm. ten 9J ure, voor de paarden uit deze gemeente, en ten HJlTTre voor die uit Tienhoven. ‘Ameide en Tienhoven, 15 Juni. In deze gemeenten circuleert een adies aan de Synode der Ned. Herv. Kerk tot erkenning van de rechten der minderheden in die gemeenten der Nederlandsche Hervormde Kerk waar een meerderheid aan het be stuur is, die alleen met hare eigen in zichten rekening houdt. ‘Benschop, 15 Juni. Gister avond laat ’t was haast 12 uur in den nacht kwam*iemand uit Schoonhoven hier zijn 11-jarig dochtertje zoeken, ’t Kind, dat men om 8 uur had thuis verwacht, was naar Polsbroek opgewandeld met een paar kameraadjes, die haar moeder tegemoet gingen, welke den dag by haar hier wonen de familie had doorgebracht. Toen de vader hier kwam, was zyn dochter reeds te Schoonhoven; hij was door Polsbroek gegaan en de drie kinderen hadden den terugweg door Lopik genomen. Iemand te Schoonhoven werd nu per rijtuig den vader nagezonden; volgens een te voren gemaakte afspraak, zou op een horen het signaal gegeven worden, dat de verlorene gevonden was. Maar, eilaas, nu was de vader zoek! Des rydens en des blazens moê, keerde eindelijk de voerman naar Schoonhoven terug, waar de vador, die door Lopik was gewandeld, terwyl de voerman door Polsbroek reed, reeds lang te vosen was aangeland. ‘Berg Ambacht, 15 Juni. Een wielrijder, die Zuidbroek passeerde, en nog al last van honden scheen te hebben, had zich van steenen voorzien. Een hond schoot op hem aanhy haalt een steen voor den dag, om dien op den hond te werpen, met het gevolg, dat hij den hond niet raakte, maar met zyn rijwiel in de sloot stortte. Toch kon hij nog per ry'wiel zyn weg Vervolgen. Op Zaterdag j.l. kwam een rijtuig, van den heer P. v. d. Ben waarin ook het hoofd der Chr. school van Berg-Ambacht gezeten was, den Tentweg afrij den. Juist naby Krom rees iemand, die op den weg lag, voor het rijtuig op; het paard schrikte en ging met het rijtuig de sloot in. Toch konden de inzittenden, met het zelfde rijtuig den tocht nog voortzetten. Op Donderdag j.l. raakte aan de Dijk- laan een kind van T. K. te water. De moeder sprong er in, maar kon het reeds gezonken kind niet vinden. Zy viel in zwijm, en het ongeval zou twee offers geéischt hebben, zoo niet in allerijl iemand van Bergstoep toegesneld was, en moeder en kind gered had. Op denzelfden dag raakte aan den Ach terweg een meisje te water, zonder dat iemand in de nabijheid was. Gelukkig echter had de jonge P. v. d. Gdie in de nabijheid woont, het ongeval bespeurd hy sprong onraiddellyk te water en had het geluk het reeds gezonken kind te redden. ‘Berkenwoude, 15 Juni. Er wordt wel eens gezegd: zeven kippen en een haan, daar kan een boer op leeg gaan, maar de wed. K. De Jong alhier heefc 6 kippen zonder haan en die beestjes legden al, zeker uit dankbaarheid voor de trouwe verzorging, eer ze een halfjaar oud waren. Nu hebben ze met hun zessen in een half jaar 812 eieren gelegd. Bodegraven, 12 Juni. In de heden ge houden raadsvergadering is besloten met 7 tegen 3 stemmen om de aan de gemeente toebehoorende gasfabriek te verkoopen aan den heer De Liefde te Hoorn voor twintig duizend gulden en hem gedurende 30 jaar concessie te verleenen tot levering van gas voor verlichting en verwarming. Niettegen staande uit do uitvoerige toelichting van den voorzitter bleek dat de gemeente met succes de zaak zou kunnen dry ven, ook al werd besloten tot vernieuwing en ver bouwing tot een bedrag van 37 mille, konden slechts 3 raadsleden zich met deze zienswijze vereenigen. Capelle a/d IJsel, 13 Juni. Tot pre dikant is alhier beroepen Ds. C. A. De Bruin te Pijnacker. ‘Haastrecht, 16 Juni. Do kermis van ’96 behoort weder tot het verledene. Hoe wel er meer kramen en spellen tot ver makelijkheid aanwezig waren dan verleden jaar, was het toch stiller dan anders. Men merkt hier op zulke dagen minder vreem delingen en minder familie, zeker een gevolg van het feit, dat er thans overal veel gelegenheid is om zich te ontspannen. Hoewel de laatste twee avonden nog al druk waren, mogen wij tot roem van het publiek zeggen, dat er niet één woordje van onaangenaamheid gehoord is geworden. Jaarsveld, 15 Juni. Gister baadden zich twee jongelieden uit Ameide in de rivier aan deze zyde. Een hunner begaf zich op een steil diepe plaats en zonk, zonder eenig gerucht te maken, naar den bodem Zijn metgezel, dat bemerkende, was nog ia de gelegenheid hem, hoewel reeds zoo goed als bewusteloos, met een haak op te halen en mocht het genoegen smaken na eenige oogenblikken het en meer toe, zeer tot teleurstelling van de zilvermannen, wyl de candidaat een groot voorstander is van den gouden stan daard. STATEN GENERAAL. Vergadering der Tweede Kamer tan Don derdag. Voortzettin g der beraadslagingen orer de Kieswet. Op art. 65 (uur van aanvang on sluiting der stemming, van morgens 8 tot ’snam. 6 uren), waren onderscheiden ameade- menten ingediend, die alle zjjn verworpen. Het art. is onveranderd aangenomen. Op art. 59 (samenstelling der kiesbureanx), werd verworpen een amendement van den heer Lohman om dubbel stemrecht te geven aan kiezers, die den leefcjjd van 45 jaar hebben bereikt. Vergadering van Vrjjdag. Na verwerping van een amendement van den heer Van Alphon, om do bepaling uit te breiden tot allen, die in ondergeschikte dienstbetrekking zjjn, werd on veranderd goedgekeurd art. 56, waarin gezegd wordt dat kiezers, werkzaam in fabrieken of werkplaatsen, van bestuurders van den arbeid twee uren vrij moeten hebben om te gaan Stemmen. Bij art. 74 verdedigde de heer Harte zjjn amendement tot invoering van stemplicht (of liever de verplichting om op te komen aan het stembureau), tevens verklarende dat hij en zjjn geestverwanten tegen de wet zullen stemmen, als dat beginsel er niet in wordt opgenomen. De Minister en de heeren Mees en Van Karne- beek bestreden het amendement, dat door den heer Van den Berch van Heemstede werd ver dedigd. Vervolgens trok de heer Harte zjjn amendement in, maar de heer Bahlmarn nam het over. Het word met 66 tegen 25 stemmen verworpen. Art. 76 (wjjze van stemming), werd aange houden. De discussie vorderde tot art. 87. Blijkens een by het departe ment van koloniën van den gouverneur- generaal van Nederl.-Indiö ontvangen nader telegram, gedagteekend 12 Juni, zyn bij de operatién tegen Lamkrak van onze troepen in het geheel gesneuveld of aan bekomen wonden overleden twee militairen beneden den rang van officier; vermist (vermoedelijk gesneuveld) een fuselier, terwijl 32 militaiien beneden den rang van officier zyn gewond. Nog seint men uit Batavia, onder dag- teekening van 12 Juni: Onze zeemacht schoot Lepong in brand. De by het 2e regiment ves- ting-artillerie benoemde kapitein M. C. Van der Hoog komt te Naarden in garnizoen. Zaterdag werd door het pro vinciaal bestuur van Utrecht aanbesteed: het uitvoeren van baggerwerken in het Merwedekanaal in de provincie Utrecht. Ingekomen zijn 3 inschrij vinvsbiljetten, waarvan het minste was dat van den heer A. Prins te Sliedrecht, voor f13 800. De Hooge Raad heeft gisteren verworpen het beroep van den koopman uit Schoonhoven tegen diens veroordeeling tot 14 dagen gevangenisstraf wegens nnrrinrr int r.mlrr.r.r.ino kii annr.

Schoonhovensche Courant | 1896 | | pagina 1