THBB. Goedmagen&ZonBn, Markt, naast „De Waag", ÏOUDA en BOSKOOP, nemen gelden A deposito: 1 dag opvragens a 2 °/0, anger termijn op overeen te komen orwaarden en desverkiezende tegen derpand in fondsen; Md Kieuw: 1896. N°. 1692. Woensdag 1 Juli Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht Obreifle MuziBüislrmiiloa- VÉLOCIPÈOE-HANDEL van J. H. CROMJONGH, [uziekonderwyzer te SLIEDRECHT. f Door steeds grooter omzet zyn de ;en het concurreerendst raag prijsopgave. BRANDSMA, AMSTERDAM. Eet nu ZALM! i I 1 1 I Officiëele Kennisgevingen. VANDANTZIG, ivischmarkt n°. 1, Rotterdam. NDARTS E. CASSUTO, jOUOA, Turfmarkt 172, iRGEER SANDERS, HOUTHANDEL, GASFABRIEK. DE JONG Dz., Ammerstol. Th. PIETERSE, J, SCHREUDERS te Schoonhoven. Jnderlinge Overjjsselsche andwaarborg-Maatschappjj, AGENT J. G. DOESBURG, opikerstraat te Schoonhoven, belast zich tevens met het trade harx. BINNENLAND. LEERLINGEN, die, na af te leggen toelatings-examen op de school 3e soort (Hoofd de Heer F. HEMMES) wenschen geplaatst te worden. BUITENLAND. Overzicht. duidelijkste bewegen De in deze I» l - Gemeente Schoonhoven. 29 Juni, de TANDARTS GOUDA lederen Donderdag van t uur te consulteeren, Hoogstraat 117. Woensdag van 10 tot 12 uur te Sehoon- >n in het HEERENLOGEMENT te ulteeren voor KUNSTTANDEN, GE PEN enz. F** Pynlooze behandeling. SCHOOMOVfflSCHE fflWT. m, mede veel te lijden. Zondag-middag omstreeks 4 uur ontstond in de kazerne op Damlust te Utrecht tusschen twee militairen van het 5de reg. 8ste comp. infanterie op de chambrée twist onder het kaartspel, die zoo hoog liep dat de een den ander met een mes dreigde. De aangevallene, daar door verschrikt, greep zijnen aanvaller by den pols en in de worstelingdie nu ont stond, kwamen z|j achteruit in de nab|j- Kattensingel Q No. 197, GFOXUD.A.. 11e soorten binnen- en buitenlandsche JT WAKEN, geschaafde en geploegde tEN DELEN en KRAALSCHROTEN, EDELEN, Eiken- en Amerik. GRE- [HOUT. In 1859 vertrok van Rotterdam naar Zuid Afrika een schip met jongelieden, die hun fortuin wilden verbeteren. Vóór enkele dagen verscheen een dezer landverhuizers weder te Rotter dam. Hij was gelukkig geweest en was een groot grondeigenaar geworden met honderden koeien, schapen enz. Hij vond zijne 85-jarige moeder, de wed. G. Beket, nog in leven. Men kan zich die ont moeting voorstellen. Beket had plaats willen nemen op de Drummond Castle, die vóór eenige dagen by Ouessant vergaan is. Door plaatsgebrek kon hij eerst enkele dagen later weg. Na een verbluf van zes weken keert Beket weder naar Zuid- Afrika terug. Men schrijft ons uit Dalem: De hooiopbrengst is hier zooals trou wens verwacht was, zeer middelmatig, doorééngenomen circa de helft van het vorige jaar. Enkele stukken leveren zelfs, naar men beweert, 2/3 minder dan in 1895. Het schrale, koude voorjaar heeft voor zeker veel daartoe bijgedragen, maar ook de muizen zyn er voor een deel de oor zaak van. Het koren en de aardappelen hebben van genoemde dieren, die in bui tengewoon getal in het veld opgejnerkt worden, mede veel te lijden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven maken bekend, dat aan de Gemeente Gasfabriek verkrijgbaar is COKES, tegen 45 Cents de Hectoliter, geklopt 5 Cents verhooging en aan huis brengen eveneens 5 Cents verhooging per Hectoliter, Op Woensdag en Donderdag, 1 en 2 Juli a. s., is de fabriek voor het publiek ter bezichtiging toegankelijk ge steld tusschen 1 en 3 uur n.m. Na dien tijd is zonder vergunning de toegang tot de fabriek voor een ieder verboden. Schoonhoven, 80 Juni 1896. De Secretaris, De Burgemeester, H. G. GEELHOED. Mr. A. D. H. KOLFF. 3VENDE KRIMPZALM, uitgesneden )te moten), per J kilo f 1,25. Per GE ILE ZALM, van 7 12 halve kilo’s, i per kilo van f 0,95. P UI K AÏS, TARWE, BOEKWEIT en ST, weegt 68 Kilo. Per mud f4,80. Keizerstraat, hoek Komynsteeg, GOUDA. Gorlnchem, 29 Juni. Onze stadgenoote Mej. Rik*»' Bekker is voor twee jaar ge ëngageerd b(j de Dames Kapelle „Wiener Z wal ben” te Weenen, als dirigenteen soliste. Voorzeker is dit op muzikaal gebied voor onze gemeente een verlies, daar men genoemde dame op concerten gaarne zag optreden. Te Leiden is geslaagd voor het can- didaats-examen in de geneeskunde, de heer N. J. M. Facée Schaeffer, Alhier. Te Amsterdam is voor het propaed. examen geslaagd de heer 8. W. Praag, alhier. Gorlncbein, 29 Juni. By het eind-examen aan het gymnasium alhier zijn geslaagd voor het getuigschrift A: A. Buurman, W. J. Goedbloed, G. J. van Helbergen, N. H. Kuipéri en D. G. van Borgen; voor het getuigschrift B: M. A. van Andel en A. H. J. Belzer. Eén leerling werd afgewezen. ’Berkenwoude, 27 Juni. In de heden avond gehouden vergadering der leden van het Nutsdepartemont werd door den pen ningmeester rekening gedaan over 1895/96. Hoewel er nogal bijzondere uitgaven gedaan waren, sloot zij toch meteen batig slot van ruim 20 gulden. Daarna bracht de bibliothecaris verslag uit over de volks bibliotheek en ten slotte werden de bestuursleden allen met groote meerder heid herkozen. Cappelle a/d. IJsel, 29 Juni. Ds. C. A. De Bruin te Pynacker heeft voor het beroep bij de Ned. Herv. Gem. alhier bedankt. Giesendain, 29-Juni. Heden middag brak er brand uit in eene schuur van P. L. alhier (Binnendams), welke spoedig geheel is uitgebrand. Het vuur deelde zich inmiddels mede aan de schuur van C. B., welke mede hetzelfde lot onderging. Een kip met kuikens en twee konijnen werden een prooi der vlammen. Door het flink optreden der brandweer slaagde men er in aangrenzende woningen te behouden. ’Hautrecht, 30 Juni. De heer L. Jansen rstrekken gelden op Effecten voor: agen onder f 1000,— A 4 ’sjaare; igen daarboven tot den prolongatie- ers, volgens Amsterdamsche beurs- orwaarden jten zich met het koopen en verkoopen n Effecten, tegen een provisie van: °/p voor fondsen boven de 30 °/e •/0 n onder 30 °/t (ook or loten;) erlangd worden orders in de meeste idsen verantwoord tot den eerstvolgen- n middenkoers der Amsterdamsche urs; elen Coupons in boven de Amster- msche beursnoteeringzonder bere- ning van provisie; jten zich op voordeelige voorwaarden et het incasseeren van wissels op nnen- en buitenland. Tarieven op .nvrage gratis verkrijgbaar; trekken geld op HYPOTHEEK. at voor Schoonhoven de Heer A. VAN DEN HEUVEL, aldaar. VAAMLOOZE VENNOOTSCHAP HaarlBDisclifi ByoolMM 9 Directie adverteert, dat de JULI- IPONS der Pandbrieven betaalbaar zijn af 1 Juli 1896 ten kantore der Bank >y den Heer ion en verkoopen van EFFECTEN, dsselen van COUPONS, jseeren van WISSELS, ook buiten- ndsche. INT der Hypotheekbank Oranje-Nassau. Héén in verzegelde pakjes, voorzien bovenstaand gedeponeerd handelsmerk, rygbaar te Schoonhoven bij E. C. VAN DER ENDE. iwpoort, C. Spelt. rdeloos, J. G, van der Rest. jrkerk a/d iJsel, M. Pannekoek. utrecht, J. van der Steegt. Wed. Knoebs. A. Homburg. In het bijzonder wordt de aandacht stigd op SOUCHON THEE, A 1LW 5 ons. alhier is benoemd tot onderwijzer aan de R. C. school in de Kipstraat te Rotterdam, hoofd de heer Kok; salaris 500 gulden, dat spoedig voor verhooging vatbaar is. Gisteren-avond bevond zich de doch ter van den landbouwer V. op de stoep aan de Haven. Door het scheppen van een emmer water viel zij en kwam in de Haven terecht. Gelukkig werd dat opgemerkt door hare moeder, die spoedig toeschoot en haar dochter weldra op het droge bracht. Hoornaar, 29 Juni. Bedankt voor het beroep naar de Herv. Gem. alhier door Ds E. 8. Postma te Ameide. ’Krimpen a/d IJsel, 29 Juni. Gister middag vijf uur uur viel het dochtertje van schipper Trouwborst alhier van de loopplank in Sliksloot, toen het zich van het vaartuig n-aar den wal wilde begeven. De moeder, die het zag, sprong onmid- deliyk van de schuit op een vlot, dat er naast lag en had het geluk de kleine drenkelinge te kunnen redden. 'Lekkerkerk, 29 Juni. Tot notabel b|j de Nederlandsche Hervormde Kerk is gekozen do heer G. Deelen, in de plaats van den heer H. De Vos wegens zijne benoeming tot Kerkvoogd. ‘Nieuwcrkerk a/d IJsel, On'ze vroegere dorpsgenootde heer A. Hoogendijk Ez., is van het gymna sium van Doetinchem bevorderd tot de akademische lessen in de theologische faculteit. ’’Ouderkerk a/d IJsel, 29 Juni. Daar alhier gevallen van roodvonk schijnen voor te komen waarby geen geneeskundige hulp is ingeroepen en wa^van ook geen aangifte is gedaan bij den burgemeester, heeft deze in ‘t belang der volksgezondheid en tot voorkoming eener epidemie bij bekendmaking de ingezetenen herinnerd aan hunne wettelijke verplichting, om binnen 24 uur nadat bekend is dat in hun gezin eene besmettelijke ziekte heerscht, hiervan aan hem modedeeling te doen. Tegen degenen, die nalaten deze aangifte te doen, alsook tegen hen, die kinderen ter school zenden, ondanks het voorkomen van eene besmet telijke ziekte in ’t gezin, wordt eene strafvervolging ingesteld. Naar men verneemt zijn in aansluiting hiermede de hoofden der scholen verzocht opgave te doen der teerlingen, die wegens ziekte afwezig zijn, opdat naar den aard hiervan desnoodlg een officieel onderzoek ingesteld kan worden. Door A. K. was cassatie aangevraagd van het vonnis van de rechtbank te Rotterdam, waarbij hij veroordeeld werd tot gevangenisstraf van achttien maanden, wegens diefstal van kippen. Het gerechtshof heeft thans het cassatieberoep afgewezen en het vonnis bevestigd. Waddlngfiveen, 29 Juni. De in deze gemeente gehouden collecte voor den go- wapenden dienst in de Nelerlanden heeft opgebracht f 26 68* Afloop van Publieke Verkoopingen van Onroerende Goederen. ’Sliedrecht. De door notaris Langeveld geveilde onroerende goederen, waarvan de afslag 11. Vrijdag heeft plaats gehad, zijn toegewezen 5 57.15 hectaren wei- en hooiland in den polder Sliedrecht gecombineerd voor f 12240,-; en 8 36.20 hectaren griendland in de Huis waard gecombineerd voor f 11497,75. Gemengd Nieuws. De préfecture maritime van Brost heeft bericht, gekregen, dat de Drum mond Castle is gevonden op een mijl ten noorden van de Pierres Vertes, op 50 meter diepte. het hervormingscomité gedaan heeft. In de zitting van het Lagerhuis van Zaterdag jl. heeft de vice-Minister, de heer Curzan, eenige verklaringen afgelegd, omtrent hetgeen door de Mogendheden gedaan is ten gunste van Creta. De vertegenwoordigers der Mogendheden te Constantin opel handeldenwat Creta betreft, in onderling overleg. Zij zullen aandringen op de benoeming van een Christen tot gouverneur, op het weder invoeren der zoogenaamde grondwet van Halepa, op de bfreenroepihg der notabelen en op eene algemeene amnestie. Tegen 29 Juni werden de notabelen bijeengeroepen. De Britsche vice consul in de Armenische stad Van spreekt in zijne rapporten van nieuwe troebelen en moorden. De Fransche en Eogelsche gezanten hebben daarom b(j den Sultan aangedrongen, met het oog op het gevaar van nieuwe moorden te Diarbekir, dat hij den voor zijn ambt ongeschikten Vali of gouverneur uit dit district zou teiugroepen. Omtrent het bezoek van den Chineeschen onder-Koning Li Hung Chang aan Von Bis marck (Duitecbland) en het daarbij plaats gehad hebbend onderhoud verneemt men, dat Li o. a. den oud-Kanselier raad heeft gevraagd over de beste wijze om China te hervormen. Door den oude zou hierop zijn geantwoord, dat hij dit op zulk een afstand moeieiijk kon beoordeelen. „Hoe kan ik het best tegen het Hof optreden?” vroeg Li toen verder. „Dat gaat nu een maal niet!” was Bismarck’s antwoord. „Pit en energie bij de opperste leiding echter doen veel gelukken, in den vorm van een raad. Een desnoods klein, maar goed leger moet er ook bijkomen, een leger, dat men steeds bij de hand heeft en gomakkelijk verplaatsen kan.” Li beaamde dit laatste en gaf zijn plan te kennen in deze het Pruisisch model te volgen. Thans is definitief bepaald, dat de plechtige intocht van den Ruesiachen Czar en de Czarina in ’t geheel niet zal plaats hebben. Men meende eerst, dat deze verandering geschieddq met het oog op de werkstaking te St.-Petersburg, doch daar deze zoo goed als geöindigd kan beschouwd worden, schuift men het op de oververmoeienis van het keizerlijk paar. De werkstaking te St. Petersburg loopt ten einde. Woensdag was de helft der werkstakers al weer aan den arbeid ge- ot -.a 3 een overal aangeplakte aankondiging, door den Hoofdcommissaris van politie onderteekend, dat, als eerst de arbeideis wéér aan het werk waren, hunne grieven in ernstige overweging genomen zouden worden. Wie niet spoe dig het werk hervatten, zoo werd verder bekend gemaakt, die zouden ontslagen en uit 8t. Petersburg verbannen worden door de politie, die met groot vertoon van macht de orde handhaaft, ’t Is te hopen, dat nu ook onverwijld aan de belofte van overweging der niet onredelyk schijnende eischen van de werklieden zal worden voldaan. Woensdag jl. den 37sten verjaardag van den slag bij San Martino, is op het Dom plein te Milaan (Italië) een ruiterstandbeeld voor Victor Emanuöl onthuld. Het is het werk van wijlen den beeldhouwer Rosa en de plechtigheid geschiedde doorkoning Umberto. Koningin Maigarita en de an dere leden van het Koninklijk Huis waren tegenwoordig bjj de plechtigheid, welke ook werd by gewoond door de Ministers Di Rudini en Comiombo, vele Senatoren, Kamerleden, autoriteiten, vertegenwoor digers van vereenigingen, enz. De Spaaneche Regeering, na overeen stemming gekregen te hebben met de oppositie, wat de anarchistenwet betreft, is het ook met haar eens geworden met betrekking tot de uitgaven voor Cuba. Aan de regeering is vrijheid gelaten te kiezen tusschen eene belasting op de rente of tot invoering van een of ander nieuw recht. Op Cuba werd aan eene afdeeling vrij buiters onder Truepelo een nederlaag toe gebracht, waarbjj deze 28 dooden en vele gekwetsten hadden. In een ander gevecht werden de aanvoerder Hermander en *6 man gedood.t Het zal ih Spanje ongetwijfeld eenen voortreffelijken indruk maken, dat, naar heden uit Keywest wordt gemeld, het Amerikaansch douanenschip Winona” op de kust van Florida heeft aangehouden de stoombooten „Tree Friends” en „City of Richmond,” die manschappen en ammuni tie tot ondersteuning van den Cubaanscheu opstand aan boord hadden. Beide schepen z|jn door de „Winona” naar Keywest opgebracht. IT De Democratische Conventie Van den Staat New-York (Amerika) heeft éen plat form of programma goedgekeurd, ten gunste van het behoud van den tegen- woordigen (gouden) standaard, althans zoolang nog geen internationale overeen komst is getroffen betreffende den dubbelen standaard. B|j Kon. besluit is benoemd tot commissaris van den polder de Eendragt (gemeenten Vianen en Leksmoau), J. O. van Eeten, Bij Kon. besluit is toestem ming verleend aan J. W. J. baron Taats van Amerongen, burgemeester der ge meente Alblasserdam, om tot 1 Mei 1898 te Dordrecht te wonen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS VanScnóonhovên maken bekend: dat op Vrijdag 3 Juli a. s. ter Se cretarie aangifte kan worden gedaan van Schoonhoven, den 30. Juni 1896. De Secretaris, De Burgemeester, H. G. GEELHOED. Mr. A. D. H. KOLFF. Uit Pretoria (Transvaal) is een exem plaar van het zoogenaamd „Groenboek” ontvangen, waarin namens de regeering der Zuid-Afrlkaangche Republiek de stuk ken zijn openbaar gemaakt, betrekking hebbende op den inval van Jameson's troep in de Republiek. Daarin wordt ten duidelijkste beweendat het geheele boevenstuk beraamd werden op het touw is j gezet door Sir Cecil Rhodes, Beit en Harris en de „Chartered Company. Stellen we --- - - dit geschrift, vol duidelijke bewijsstukken, 8aan, ingevolge tegenover alle verontschuldigingen van aankondiging, ac Engeland, dat zich van alles ziet vr|j te pleiten, dan komen we tot de conclusie, dat dit „Groenboek” in de gegeven om standigheden een schande is voor het tegenwoordige Britsche Kabinet. Een van z|jne leden duifde onlangs nog der Zuid- Afrikaansche Republiek hare „rotte ad ministratie” te verwyten. Juist terzelfder tyd dat het bovenge noemde „boek” naar Europa komt, geeft de „Chartered-Company” eenig teeken van leven. De Raad harer Directeaien maakt nl. thans bekend, dat zij het ontslag der heeren Rhodes en Beit als directeuren en van Harris als secre taris hebben aangenomen. Maar op welke wyze geschiedde dit: „Onder dankzeg ging voor de groote diensten door den heer Rhodes aan bet Rijk bewezen. Niet dan met groot leedwezen is het ontslag aangenomen, doch in aanmeiking geno men de gebeurtenissen, in ’t laatst van December in de Transvaal voorgevallen, i waarvan de „Company” geen kennis droeg, kan men niet anders handelen. Maar de „Company” voegt er tegelijkertijd bij, dat de heer Rhodes in Rhodesia blijft om hulp te verkenen b|j het bestuur des lands. „Schamen” zal en moet zich menige Engelschman, die op één dag dit „besluit” en het „Groenboek” der Transvaalsche Regeering in handen krijgt. Een eerlijk gestemd gemoed zal zich ook ónmogelijk bij dit genomen besluit kunnen neêrleggen I En intusschen bitfft de toestand in Rho desia zéér hachelijk. Er is een aanval gedaan op het fort Salisbury, waarbij de blanken groote verliezen hebben geleden. De geheele streek om het fort moet in opstand zijn gekomen en zelfs loopt het gerucht, daf het fort zelf door de Mata- beles is vermeesterd, dat zij de vijftig weerbare mannen, die het moesten ver dedigen, allen gedood en vreeselyk ver minkt hebben en vervolgens de Maxim kanonnen, waardoor do blanken zoovelen hunner deden omkomen, stuk sloegen en vernielden. Er is weer eene colonne van 60 man met een Maxim kanon uitBuluwayo ter hulp opgerukt. Wat' zullen deze echter vermogen tegen die duizenden Kaffers. Had men indertijd de hulp der Boeren maar aanvaard! Minder langzaam dan in de Zuid-Afri- kaaneche zaken, heeft het Ministerie Salis bury (Engeland) zich getoond ten aanzien van het jongste conflict in Venezuela. Dank zij de bemoeiing der Noord-Amerikaan- sche Regeering heeft het Venezuelaansche Gouvernement last gegeven den gearres teerden Britschen ingenieur Harrisapn wéér op vrije voeten te stellen. Uit Kaapstad ontving de Regeering een hartig lesje. De Wetgevende Raad der Kaapkolonie heeft namelijk met algemeene stemmen een motie aangenomen, strek kende om de Ryksregeering in overweging te geven de staatkundige gevangenen in Ierland even barmhartig te behandelen als president Kroger het de leden van de Algemeene 28, 29 en 80 Juli Desproken en daarna Ie heer W. Brouwer, openb. onderwijzer alhier, en tot plaatarerranger de heer G. Witte, openb. onderwijzer te Ameide. AIb spreker trad op de heer 0. L. Vinok, openb. onderw. alhier, met onderwerp: De zelfstandigheid van den klasseonderwjjzer in de school. Spreker wees er op hoe het verkregen eener zelfstandige positie, op touw gezet en nog krachtig gepropageerd door den Bond van Ned. Ond., na een tijdsverloop van 4 jarenniet alken erkend was door sommige (25 der hoofden, maar ook het N. O. G. heeft dit streven der onderwijzers erkend ais billijk en zyn meening neergelegd in het bekende rap port van ’95. Het streven naar zelfstandigheid richt zich op twee punten: verbetering der salarissen? ata meer zelfstandigheid in de school. Op het tweede punt der kwestie wensohte spreker thans de aandacht te vestigen. De oisch naar zelfstandigheid is zjjns inziens geboren uit twee omstandigheden: a. De wet van '78. b. Het streven naar verbetering van ons onderwijs. De wet van ’78 heeft in het leven geroepen de onderwijzen met verplichte hoofdakte. Voor *78 examen doen op 23-jarigen leeftijd, weinig Bij uitspraak van den hoogen Raad van 19 dezer is mr. E. van Popta, kantonrechter te Ridderkerkuit dat ambt ontslagen wegens gebleken ongeschiktheid tengevolge van zielsziekte. De miliciens, die bij de 6de, 7de, 9de en 10de compagnie van het 3de regiment vesting-artillerie te Gorinchem voor herhalings-oefeningen onder de wape nen zyn geweest, z|jn 27 Juni met on bepaald verlof naar hunne haardsteden teruggekeerd. 5 Aan het gebouw van het prov. bestuur te ’s-Gravenhage werd gisteren aanbesteed: het uitvoeren van vernieuwin gen en bestratingen op den rijks grooten weg der Iste klasse, no. 4, van 's Gra- venhago tot de N.-H. grons. Minste in- schrijver was H. Jongenburgor te Wad- dirigsveen, voor f 7280. Het bericht van het vinden van het gebeente van Prins Frederik te Padua wordt bevestigd. Het was besloten in een kleine looden kist, zooals men dacht, begraven in den tuin van de kerk der Eremitani, naast het graf der gravin Von Furstenstein. De opgraving geschiedde in tegenwoordigheid van den prefect, den Hollandschen gezant en andere autoriteiten. Door den heer A. J. Krieger, ingenieur te Gouda, is Zaterdag jl. een conferentie gehouden met verschillende burgemeesters in hun respectieve ge meenten, in zake het plan van een tram- aanleg Winschoten—Delfzijl-Spijk of Roodeschool, met aandoen van de dorpen Nieuwolda, Woldendorp en Termunten. De zaak van den ingezetene van Schoonhoven, die tot 5 dagen gevan genisstraf is veroordeeld wegens mede plichtigheid aan het beschadigen van een tot waterkeering dienend dykje, is door don Hoogen Raad naar het Hof te Am sterdam verwezen. Het O. M. bij do rechtbank te Dordrecht eischte Vrijdag j.l. tegen den 33-jaiigen machinist A. Slagboom te Slie drecht 2} jaar gevangenisstraf wegens poging tot doodslag, gepleegd op zijn stief zoon L. de Jong. In een driftige bui moet hij dezen mishandeld en daarna in de rivier de Merwede geworpen hebben; de knaap zou wellicht verdronken zyn, indien een ander persoon hem niet had gered. Uit spraak over 14 dagen. In de openbare terechtzitting van de arrond.-rechtbank te Dordrecht op Viijdag jl., werd o. a. het volgende i behandeld: 0. v. d. A. te Papendrecht, mishandeling, 9 maanden gevangenisstraf. J. S. te Oud-Alblas, beleediging politie, f 15 boete, subs. 10 dagen hechtenis. J. V. te Sliedrecht, vernieling van eens anders goed en verzet tegen de politie, 6 weken gevangenisstraf. - Dr. H. A. W. Speekman te Gouda is benoemd tot leeraar in de wis kunde, weiktuigkunde en eosmographie aan de Hoogere Burgerschool te Arnhem. - De heer Koopmans, benoemd tot hoofd der te Vianen op te richten Christelijke School, heeft voor die benoe ming bedankt. Bedankt voor het beroep te Waarder c. a. door Ds. E. B. Gunning te Oosthem c. a. Ds. W. A. Mac Pherson te Goënga heeft bedankt voor het beroep bij de Ned. Herv. Gem. te Workum. heid van de trap, van welke de aanvaller achterover naar beneden viel, met het noodlottig gevolg dat hy onmiddell|jk dood was. Daar niemand by den twist en het ongeval tegenwoordig was, moet men tot dusver gïheel afgaan op de mededoelingen daaromtrent van dengeen met wien de twist ontstond. - Te Delft is een huisgezin, na het gebruik van toebereid varkens- vleesch, dat enkele dagen had gestaan, ongesteld geworden, met den treurigen afloop dat de huisvrouw is overleden. Toen gisteren-arond kwart voor zeven een zoon van v. S uit de Wil- lemstraat te Utrecht onder den Domtoren wilde doorgaan, viel van den tweeden omloop van den Dom, waar eenige tim merlieden bezig waren aan 't afbreken van het gebouwtje, dat gediend heeft voor de weerkundige waarnemingen, een balkje op zyn hoofd, zoodathy viel en meer dood dan levend naar het hoofdbureau van politie werd vervoerd. Het hout trof den knaap over de lengte van het hoofd, waardoor de schedel geheel gespleten werd. Na genees kundig onderzoek bleek dat er geen hoop op herstel bestaat. - Een treurig ongeluk had Zaterdag avond omstreeks elf uur in>‘het hötel „Daenen” te Sittard plaats. De 33-jarige dochter des huizes,, zich meteen petroleumlampje naar hare slaapkamer begevende, liet dit lampje op de trap uit hare handen vallen. Hare kleêren kwamen ongelukkigerwijze met het vlam metje in aanraking en in een oogwenk stond het meisje in lichtelaaie. Eerbaar genoegzame hulp kon worden verleend, waren hare kleéren alle geheel verbrand en haar lichaam zoodanig met brand wonden overladen, dat zij daags daarna is bezweken. Een jongere zuster, die ’t eerst ter hulp was gesneld, bekwam mede ernstige brandwonden aan beido armen. Gisteren-ochtend is te Gro ningen een schilder van de perron-over- kapping gevallen. Zijn dood volgde on- middell|jk. In Utrecht heeft de politie overal met groote letters doen aanplakken „Pas op de zakkenrollers.” Niettegen staande deze waarschuwing is een feest ganger er in gevlogen. De man nam aan een vechtpartij deel en toen hij daarmeê eindigde miste hij een portefeuille met f 400 bankpapier. De politie ging wel aan het zoekenmaar vinden deed zij niet. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 30 Juni. De nieuwe gasfabriek is vol tooid en geheel gereed om in de verlich ting te voorzien. Reeds eenige dagen la er gas gemaakt en zijn het terrein en t fabrieks-gebouwen des avonds verlicht. Het geheel maakt een flinkon indruk. Fabrieksgebouwen en gashouders zjjn alle naar de eischen des t|jds vervaardigd en strekken den hoofdaannemers, den heeren L. J. Bothoven Zonen te ’s-Hage, tot eer. Heden werd de fabriek door de Leden van den Raad in oogenschouw genomen, terwijl de gelegenheid tot bezichtiging voor het publiek is opengesteld op Woensdag en Donderdag a s. tusschen 1 en 3 uur. Door tusschenkomst van haren agent alhier, den heer C. W. Van der Kop, heeft de directie der Onderlinge Brandwaarborg-Maatschappü De Jong&Oo. te Amsterdam de somma van f 10 doen toekomen aan de militairen, door wier krachtdadige hulp b|j den brand op 16 dezer het bij haar verzekerde belendende gebouw van den heer C. W. Van der Kop ge spaard bleef. Tot kerkvoogd der Ned. Hervormde Gemeente is benoemd de heer A. Kuijlenburg Jz. Zondag jl. werd in de Ned. Herv. Gem. alhier herdacht onze 300-jarige heerschappij in Ned. Indie in verband met de Zending. De collecte bracht ruim f20 op. De heer F. H. Hehewerth heeft aan de Universiteit te Amsterdam met gunstig gevolg het candidaats examen in de geneeskunde afgelegd. Op Zaterdag 27 laai 11. hield de afdeeling Schoonhoven van het Ned. Ond. Gen. haro gewone vergadering in het Heeren- Logement. De besohrjjvingabrief voor Vergadering, to bonden op a. s. te Leeuwarden, werd bf tot afgevaardigde gekozen de jier alhier, ïtte, openb. ond »r trad op de alhier, van den

Schoonhovensche Courant | 1896 | | pagina 1